DE BEZUINIGING BIJ HET ONDERWIJS JEUGDCLUBLEIDERS DER CHR. VAKBONDEN GOUD EN VUUR ZATERDAG 19 OCTOBER 1935 DERDE BLAD PAG. 9 TAL VAN BEZWAREN VAN DE TWEEDE KAMER De jeugdsalarissen te laag gesteld De gevolgen van te sterke concentratie Opheffingsnormen voor het lager onderwijs moeten worden verzacht Verschenen is het Voorloopig Verslag no pens het wetsontwerp tot verlaging van de openbare uitgaven voor het onderwijs. Aan dit verslag wordt het volgende ont- Verschillende leden stelden er prijs op, bij de behandeling van dit wetsontwerp huu standpunt omtrent het salarisvraagstuk uit een te zetten. De Regeering heeft haar voornemen aange kondigd. de ambtenaarssalarissen met 5 pet. te verlagen; deze verlaging zal worden toe gepast op alle salarisnormen: op grondsala- rissen, op toeslagen, op periodieke verhoogin gen, enz. Dit is, naar de meening van deze leden, voor de onderwijzers kwalijk te aan vaarden. In de behandeling der onderwijzers- salarissen zijn in het verleden fouten gemaakt. Deze moet men herstellen, maar niet verergeren en toespitsen. De grondsalarissen behooren niet gekort te worden. Mocht korting onvermijde lijk zijn, dan zou deze kunnen worden toegepast op hetgeen daarboven komt. In het belang van de werklooze onderwij zers, verklaarden verschillende leden zich voorstanders van het ontslag van de gehuw de onderwijzeressen, waardoor voor 1937 een bezuiniging van f 1 millioen gulden zou wor den verkregen. Vele leden konden zich niet vereenigen met het voornemen een aantal Rijks hoogere bur gerscholen om te zetten in scholen met drie- Aan dgl. scholen bestaat naast het uj.o. steeds minder behoefte. De bezuiniging, wel ke de Regeering beóögt, zal zeer gering zijn. ^Verschillende leden vreesden, dat het voor de bijzondere scholen ondoenlijk zal zijn óm dé hoogste twee klassen op te heffen, in ver band met de financieele gevolgen. Laat de Regeering, zoo meenden deze leden, liever scholen opheffen, voor zoover dit zonder be zwaar kan geschieden, maar de scholen, welke blijven bestaan, behoorlijk inrichten. Het u.l.o.-onderwijs Verscheidene leden konden zich niet ver eenigen met het voorstel van de Regeering. de Rijksvergoeding voor het uJ.o. tot vier leerjaren te beperken. De vijfjarige school voorziet op goedkoope wijze uitnemend in een dringende behoefte. In het bijzonder geldt dit voor de u.l.o.-scholen voor meisjes. Men gaf in overweging, aan de thans be staande vijfjarige u.l.o.-scholen door een overgangsbepaling de bestaansmogelijkheid door behoud van subsidie te laten. Verscheidene leden waren met de Regee-1 ring van oordeel, dat aan de abnormaal ster ke bezetting van het eerste leerjaar van u.l.o.-scholen een einde moet komen. Zooals de bepalingen echter thans luiden, is het ge vaar niet denkbeeldig, dat men leerlingen zal laten overgaan, alleen om het subsidie niet te verliezen. In ieder geval, zoo meenden deze leden, zal onderscheid moeten worden gemaakt tusschen een drie- en een vierjarige u.l.o.-school. Ten einde de noodzakelijke verzachting èn het onderscheid tusscheL drie- en vierjarige scholer. te bereiken, drongen deze leden er op aan. aan driejarige scholen in de klassen na de eerste te eischen 6/12 en in de hoogste klasse 1/5 van het totaal aantal leerlingen. Het stemde vele leden tot voldoening, dat de Regeering. gehoor gevende aan den ster ken aandrang uit de Kamer, haar voorstel tot invoering /an het kweekelingeninstituut heeft prijsgegeven. De jeugdsalarissen Met het thans voorgedragen voorstel kon den verscheidene leden zich echter evenmin vereenigen. De Regeering kondigt nu haar voornemen aan, aan alle onderwijzers tot hun 24ste of 25ste jaar een jaarwedde van f 500 toe te kennen. Aan de critiek op het voorne men, dat deze maatregel alleen voor de on derwijzers bij het lager onderwijs zou gel den. is de Regeering in zooverre tegemoet gekomen, dat deze bepaling van kracht zal zijn voor jeugdige ambtenaren, onderwijzers e- werklieden in Overheidsdienst. Hoe weinig deze leden ook met het stelsel van de Regeering konden in stemmen, toch wilden zij niet nalaten, de Regeering in overweging te geven, de jeugdsalarissen niet op f 500, maar ten minste op f 800 of 850 te stellen. Moet men tot bezuiniging komen, dan is het. i-eter de totale uitgaven aan salarissen billijker te verdeelen. Indien de Regeering van oordeel is, dat een zeker bedrag aan sa larissen niet kan worden overschreden dan is het beter, de vrij hooge u.l.o.-marge om laag te drukken. De verhouding van de sala rissen van onderwijzers bij het g.l.o en het u.J.o. en van de hoofden van scholen bij het g.l.o. is niet goed. Verscheidene leden achtten een salaris v©n f 500, zeker indien daarop nog korting zal worden toegepast, niet te aanvaarden. En ook de leeftijd, waaróp de gewone bezoldiging zou beginnen, oordeelden zij veel te hoog en met het oog op de mogelijkheid tot gezinsvor ming op een redelijken leeftijd in hoo ge mate ongewenscht en daarom niet wel te verantwoorden. De gewijzigde leerlingenschaal Waar een salarisverlaging, zooals de Re geering thans wil toepassen, vrijwel onmoge lijk geacht moet worden, dient grondig on derzocht te worden, of verdere verzwaring van de leerlingenschaal nog een middel kan zijn om de salarisverlaging binnen redelijke perken te houden. Gevraagd werd, in het ontwerp te bepalen, met iijgang van welken, datum, de gewuzig de leerlingenschaaL in. werking.treedt, ,'t Tijd stip zal zoo moeten worden gekozen'.dót d'e "schoolbesturen zich kunnen houden aan dé overeengekomen opzeggingstermijnen voor de onderwijzers, die boventallig worderf. Aange drongen werd op een gelijke regeling bij het g.l.o. als bij het u.l.o.; namelijk in werking treden der gewijzigde schaal by het eindigen van den loopenden cursus. Boventallige onderwijzers Andere leden merkten op, dat het een ern stig bezwaar is, dat niet vaststaat, wie der onderwijzers van de school boventallig is of zal worden. De wet dient zulk een staat van rechteloosheid te voorkomen. Wat betreft de beperking van het aantal scholen voor bijzonder g.l.o., zeiden verschei- dene leden dat de kernvraag is. of het ver- schil in positie tusschen openbaar en bijzon der onderwijs tot uitdrukking mag en moet komen daarin, dat de bekostiging van beide soorten van onderwijs niet meer naar den zelfden maatstaf geschiedt. De Regeering be antwoordt deze vraag bevestigend, wijl de Grondwet in dit opzicht geen rechtsgelijkheid zou vorderen. Openbaar contra bijzonder onderwijs Tegen deze stelling der Regeering kwamen deze leden met kracht op. Want ware het in derdaad zoo, dan zou hiermede het middel zijn gegeven om alles, wat art. 195 van de Grondwet betreffende het bijzonder onder wijs en dé financieele gelijkstelling daarvan met het openbaar onderwijs bepaalt, volko men denkbeeldig te maken Dit betoog achtten deze leden nog klem mender. wanneer het niet gaat om de eenige openbare of bijzondere onderwijsgelegenheid ter plaatse. In honderden gemeenten is er geen sprake van, dat voldoend openbaar la ger onderwijs zal ontbreken, dat dus aan het vierde lid van art. 195 niet voldaan zal wor den. Waarom zou in zulke gemeenten een bijzondere school van 99, resp. 124 leerlingen opgeheven moeten worden en een openbare school met veel minder leerlingen niet? Ook nu de circulaire van 20 Juli 1933. zoo als het in de Memorie van Antwoord heet, .vrijwel geheel uitgewerkt" is, zijn de kleine scholen bij het openbaai onderwijs nog altijd naar verhouding veel talrijker dan bij het bijzonder. Volgens de cijfers van 1 Januari 1933 zouden 174 Prot. Chr. en 86 Katholieke scholen haar recht op subsidie verlie- zien. Van de 174 Prot. Chr. scholen bestonden 63 al vóór de wet van 1020. Niet minder dan 133 zijn gevestigd in plaatsen met minder dan 25000 inwo ners. Zou een zelfde maatstaf aan openbare scholen worden aangelegd, dan zouden er nog 650 moeten worden opgeheven. Zij vertrouwden, dat de Regeering de voorgestelde bepalingen opnieuw in overweging zal willen Deze leden meenden, dat het voor de publieke kassen waarschijnlijk meer voor- dan nadeel zou opleveren, indien de Regee ring geheel zou willen afzien van de ver zwaring der opheffingsnormen. Ten gevolge van die verandering zullen honderden school eebouwen ongebruikt komen te staan, ter wijl voor de verjaagde leerlingen elders aanstelling van nieuwe leerkrachten, stich ting van nieuwe localiteiten en instandhou- dlngskosten noodig zullen zijn. waarborg sommen teruggeven en schoolbesturen scha deloos gesteld zullen moeten worden voor de scnulden, die nog op de leeg komende ge bouwen rusten. De kweekschoolopleiding Eenige leden drongen aan op opheffing van de nog bestaande gemeentelijke kweek scholen. Andere leden achtten het beter, de oplei ding tot 1938 stop te zetten en dan weer nieuwe leerlingen aan te nemen, wanneer tal van wachtgelders weer werk zullen hebben gekregen. Vele leden juichten de verplichte pension- neering van 60-jarige onderwijzers toe. Verscheidenen hunner drongen aan op uit breiding in dien zin. dat reeds op 55-jarigen leeftijd althans door onderwijzeressen vrijwillig pensioen aangevraagd zou kunnen worden. Eenige leden vroegen waarom de Regee ring voor de leerkrachten bij het middelbaar, „het voorbereidend hooger en het nijverheids onderwijs niet eveneens vervroegde pension neer ing heeft voorgesteld. EERSTE ALGEMEENE CONFERENTIE Op „Woudschoten" Wat van den tegenwoordigen jeugdleider gevraagd wordt Gisteravond en vandaag is op „Woud- schoten" bij Zeist gehouden de eerste alge tneene conferentie van Jeugdclubleiders der Chr. Vakbonden. De conferentie, uitgeschre ven door het Chr. Nat. Vakverbond, stond onder leiding van den heer J. Schipper. Gisteravond 7 uur werd de conferentie op de gebruikelijke wijze geopend. Na een kort svel^pmstwoord- van—den voorzitter en benige-' mededeelingen gaf de heer Tj. E 1- sirrga van Rotterdam een inleiding óver het onderwerp; Op welke wijze moet het sociale maandelijksche onderwerp worden ingeleid? van aanleg en persoonlijkheid anders is dan de andere. Deze en andere differentia tie ryoet blijven. In het Jeugd- rapport wordt het doel van 't jeugd werk aldus om schreven: den jeugdige beroeps- genoot te dienen, hem in de eerste jaren van zijn le ven als werkne mer te steunen en bij te staan bij de moeilijkheden, die hij juist in deze eerste jaren zal hebben te ovenvinnen, hem in maatschappelijk op zicht wegwijs te maken, aan zijn vorming in sociaal en vakkundig opzicht mede te wérken. Zal hét goed zijn, zegt Spr., dan moeten wij de jongens, die op 14- en 15-jarigcn leef tijd naar den „baas" gaan. meteen in ons luhverhan'd opnemen en hen daarin hou den tot ze het 21ste levensjaar ingaan. Naar Spr.'s gevoelen zal hef bij voortgang van den arbeid moeten komen tot clubs van juniores en seniores. Nu deze scheiding nog niet bestaat, moet de inleider op de club rekening houden met z'n gehoor en Tj. Els inga zich niet richten tot een bepaalde groep. Va.ri allen dient de belangstelling gewekt. Óok moeten wij, zegt Spr.. die jongelui trachten te bereiken die zich afzijdig hou den van de bestaande jeugdorganisaties Daartoe is noodig de inleidingen kort te houden. De jongens willen kort en krachtig hooren waar het op staat. De jeugd houdt van daden, van voortgang en is bereid met enthousiasme in te gaan op datgene wat haar ziel gegrepen heeft. Voorts moet de inleiding zijn principieel, concreet en positief Men geve feiten en hij zonderheden, die tot de verbeelding spre ken. Ook behoort de inleiding polemisch te zijn, want ze moet die jonge hoorders mate rinal verschaffen om met den vijand te kunnen spreken in de poort. Hierna ging Spr. over tot het voordragen van een model-inleiding over het onderwerp- „Wit doet. de. Ghr— vakbeweging voor de jeugd?" Wat moeten onze clubleiders weten van de paedagogiek en de psychologie der rijpere jeugd? Over dit onderwerp gaf de heer P. J. v. Mullem van Rotterdam hedenmorgen een inleiding. Na een schets gegeven te heb ben over de ont wikkeling van kind tot voIwa9 sene, zegt Spr dat het psycholo gisch beeld van de rijpende jeugd ook dat i9 van de arbeidersjeugd, al is de situatie anders dan bijv van de studeeren de jeugd De ar beidersjongen moet al spoedig nadat hij de school verlaten heeft gaan ver dienen. Hij wordt daardoor veel eerder dan de studeerende jeugd in het sociale en eco nomische leven ingeschakeld. Hij mist, anders dan de studeerende jonge mensch, zonals Günther Dehn heeft aange toond twepërlei zekerheid: een materieele en geestelijke. De jeugdperiode, die tevens het praelu diura is tot de levenspliase, waarin de vol wassen mensch zijn levenstaak in eigen han den gaat nemen, wordt doordat de jeugdige arbeider vroeger in het maatschappelijk verband treedt, voor de arheidorsjeugd he langrijk ingekort, waarlonr de psycholoei 6ch« en paedagogische problemen gecompli ceerder worden. P. 7. van Mullem ZONDAG 20 OCTOBER BLOEMENDAAL 245,9 M. Kerkdienstuitzen ding uit de Geref. Kerk. Voorganger: Ds. Joh, C. Brussaard. V.m. 10 uur: Voorberei ding Heilig Avondmaal. Tekst: Hosea 7:11 en 12. N.m. 5 uur: Heidelbergsche Catechis mus, Zondag 17 „Opstanding". MAANDAG 21 OCTOBER HILVERSUM 1 1875 M. NCRV-Uitzending. 8.00 Schriftlezing en meditatie. 8.15—9 30 Gram.pl. 10.30 Morgendienst olv. Dr. N. P. E. G. v. Uchelen 11.00 Chr. Lectuur. 11.30 W. Cuperus: Uddo as Fries 12.15 Gram.pl. 12.30 Het Stichtsch Salonorkest. 2.00 Voor de scholen. 2.35 Gram.pl. 2.45 Mevr. M. Adrian-Merckens: Appelspijzen 3.153.45 Knipjes. 4.00 Bijbellezing Ds D. Zwart. 5.00 Orgelspel. 6.00 Gram.pl. 6 30 Vragenuur. 7.00 Ned. Chr. Persbureau 7.15 Reportage 7.30 Vragenuur. 8.00 Be richten 8 05 Ringavond v d. Ring v. Chr. Zangvereen. ..Gelderland's Achterhoek", Zutphen (Om 9.00 Causerie Ds. A. G B. ten Kate, en om 10.00 Berichten). 10.30 11.30 Gramofoonmuziek. HILVERSUM n 301 M. Alg. Programma, verzorgd door de AVRO. 8.00 Gram.pl. 9.00 Ensemble Johnny Kroon. 10 00 Mor- genw. 10.15 Gewijde muziek. 10.30 Ver volg concert 11.00 Orgelconcert. 12.00 Het Cantabilé-orkest olv. E. Beeckman. 2.00 Gram.pl. 3.00 Voordracht Kommer Kleyn. 3.30—4.00 Pianorecital E. Veen. 4.15 Gr.pl. 4.30 Max Tak: Vermaarde violisten. III. 5.30 Kovacs Lajos en zijn orkest. 7.15 Dr. H. Peeters: Diphteriebestrijding. 7.30 Brahms-pianorecita) door G. Hengeveld 8.00 Berichten. 8.10 Omroeporkest olv. A v. Raalte. 8.40 Gram.pl. 9.05 Voordracht Julia de Gruyter en R. v. Noppen. 9.25 Omroeporkest olv. A. v. Raalte, mmv. Lotte Schone (zang). 10.15 Het Renova- Kwintet. 11.00 Berichten. DROITWICH 1500 M. 10.35—10.50 Morgen wijding. 11.05 Causerie. 11.20 Gram.pl. 12.05 BBC-Northern-orkest. 1.05 Gram.pl. I.50 Orgelconcert. 2.20 Berichten. 2.25 Voor de scholen. 3.20 Gram.pl. 3.55 Voor de scholen. 4.20 Fluit en harp. 4.50 Or kestconcert. 5.35 Kwintet. 6.20 Berichten. 6.50 Mozartconcert. 7.10. 7.30 en 7.50 Lezing. 8 20 Star.elli's Stag Party, gevar. programma. 9.05 Causerie. 9.20 „Meet Mickey Mouse" gevar. programma. 9.50 Berichten. 10.20 Het Grinke-Trio en voor dracht. RADIO PARIS 1648 M. 7.20 en 8.20 Gram.pl. 12.35 Orkestconcert. 2.50 Gram.pl. 8.20 Gitaar-ensemble. 9.05 Vocaal kwartet, so listen en strijkkwartet KEULEN 456 M. 5.50 Concert. 10.00 Zang. II.20 Symphonie-orkest. 1.35 Schrammel- concert 3 30 Omroepkoor. 4.20 Weragka- merorkest 6 20 Omroepkleinorkest. 7.30 „Das Glueckhafft Weinschiff", vroolijk programma. 10.2011.20 Omroeporkest. KALUNDBORG 1261 M. 11.20—1.20 Concert. 2.504.50 Omroeporkest. 9.35 Omroep orkest. BRUSSEL 322 en 484 M. 322 M.: 12.20 Gr.pl. 12.50 Omroeporkest. 1.502.20 en 5.20 Gram.pl. 6.35 Salonorkest 7.35 Gram.pl. 8 20 Svmphonieconcert. 10.3011.20 Gr.pL 484 M.: 12.20 Orgelconcert. 12.50 Salon orkest. 1.502.20 Gram.pl. 5.20 Omroep orkest 6.05 Gram.pl 6.50 Kamermuziek. 7.35 Gram.pl. 8.20 Omroeporkest. 10.30 11.20 Cabaretprogramma. DEUTSCHLANDSENDER 1571 M. 7.30 Gev. programma. 9 20 Berichten. 9.50 Solisten concert. 10.05 Weerbericht. 10.2011.20 Concert. Hiermede is Spr. gekomen (ot de paeda gogische gevolg!rekkingen met betrekking 'ot het leiderschap van de jeugdclubs: de persoon en de taak van den jeugdleider Kennis en liefde zijn de grondzuilen van dit leiderschap Wie dp leugd leiden wil. moet de jengel kennen. Daarbij kan ie psycholo gie hem van dienst zijn. Maar kennis zon der liefdé is nog niets. Liefde is: de ander lof zijn recht laten komen. En- dit stuit in eerbied voor het"■ziéjeleven van den jflitO;-" digen mensch en- hel aevp'n van vertrouwen. De jonge mensch moet ervaren begrepen Ie worden. Alle gevoelens, hoe tegenstrijdig hoe chaotisch soms ook, hebben een zeker recht De jonge mensch wil au serieus ee nomen worden en alleen op deze wijze kan men hem ook het best voor excessen en af dwalingen behoeden. De leider moet de min dore willen zifn om dp gelijke, de kameraad Ie worden en zoo ten slnlfe door 1e jeugd zelf als de meerdere te worden erkend Als de leider zóó zijn taak ziet zal hij zooveel mogelijk aansinren op zelfregeering En voorts zal hij ook inderdaad de mpprderp moeten kunnen zijn. niet door pose of door een zeker superioriteitsgevoel maar door w at hij in zijn mar? heeft, door zijn persoonlijk heid. waaraan men gezag toekent omdat het dat gezag verdient. De jeugdclubs kunnen meewerken aan de ideaalvormfng, waaraan de jeugdigen zoo zeer behoefte hebhen. Men opene verder het oog voor de idee dor gemeenschap. De soci ale vorming zij echter zakelijk d.w.z ge richt op het object en niet gericht op het maken van proselieten: men leere de jeugd zelf een oordeel vormen. De jeugdleider moot, niet. tusschen de stof en de jeugdige toehoorders in gaan staan, zoodat hij het Uitzicht beneemt Wat. de vakkundige ontwikkeling betreft dient de vakkennis ten nauwste aan te slui ten hij den vakaiheid. Steeds moet de ken nis en ontwikkeling gepaard gaan met een adnenuate handeling Wij kunnen waf wij kennen", geldt evenzeer als: „wij kennen wat wij kunnen" De ontwikkelingsarbeid zal echter niet uitsluitend didactisch maar evenzeer demonstreerend moeten zijn Ma terialen verzamelingen, grafieken en film? zullen daarbij uitstekende dieasten kunnen hewijzen. Op hef verder behandelde op deze confe rentie komen wij nader terug. Vereeniging van Kantoorboekhandelaren Gisteren had te Amsterdam de jaarlijksch© ledenvergadering plaats van de Ned. Ver. van Kantoorboekhandelaren (Neveka). Besloten werd tot samenwerking met den Ned. R.K. Bond van Kantoorboekhandelaren jp nauw ifederatief verhand Als eerste punt .vooE-Jederatieve samenwerking is besloten te-komen tol een lijst van erkende kantoor boekhandelaren, als tweede punt het in studie nemen van vestigingseischen voor don kantoorboekhandelaar en aanverwant© DOOR GLOEIENDE TEER VERBRAND Te Amsterdam zijn enkele jonge werk- Inozen, die in dp Kruislaan bezig waren met het tpren van de dakbedekking van oen vnetbalkepf. door hef dak gezakt, waar van do cnnclrudip niet op een gewicht van eenige honderden ponden bleek te zyn be rekend. Een der jongelui werd door de dfer lien DE CHINEEZENMOOED TE AMSTERDAM De Rechtbank te Amsterdam veroor deelde den Chineeschen zeeman WimgLam. die op 27 Juli op het Oudekprksplein, na pen twist, zirn landgenoot Lee Yin heeft neergeschoten tot een gevangenisstraf van een jaar. met aftrok van de vorrloopige hechtenis. Met O. M. had anderhalf jaar gerequireerd. JEUGDIGE DIEVENBENDE Men meldt ons uit Vianen: Donderdagavond werd door jeugdige die ven een lade gelicht bij een winkelier in de Buifen-tad Reeds geniimen tijd werd die Dractijk nitgpnefend doch thans mocht het de politie gelukken drip jongens, die iuist met dit werk bezig waren gpweest. i© achtervolgen F.enig geld werd nog op hei» bevonden, dorh het grootste gpdeplte was ~eeds versnoept Met zijr ieugdige norsonen van 10 frf 13 iaar oud Zü gingen eerft voor een paar centen iets koopen, om daarna hun slag te slaan. Feuilleton (13 EEN AMERIKAANSCHE GESCHIEDENIS door Paul Hutchens HOOFDSTUK XII Kamer 786 in het Blak. Hotel zag aan de Oostkant en de noordkant op het Michigan Meer uit. De zacht-glanzende golven kabbelden voort onder de zilveren stralen van de opkomende maan. Zelfs het geraas van de motoren van het als altijd drukke verkeer kon de harmonie die daar heerschte niet verstoren. De heele atmospheer ademde rust en kalmte. Maar toen de wijzers van een met veel juweelen versierd armbandhorloge op twaalf stonden, ontsnapte er een zucht, die rusteloosheid verried, aan de lippen van den man, die daar peinzend over het water stond te staren. Er werd geklopt. De man dramde zich om en opende de deur. Toen z'n be zoeker binnentrar- vroeg hij: „Wel?" „A'les komt 'n orde' zei de pas aangekomene, terwijl hij naar de stoel rnder de s'eande 'amp ping. de eenige plaats, in de prachtig gemeubileerde kamer, die verlicht was. „Lees dit maar eens." Hij haalde een krant uit z'n zak. „De laatste „extra" legde hij uit. De ander las het haastig en gromde: „Ja, dat lijkt wel aardig, 't Is wel niet erg netjes zich achter een vrouw te verschuilen, maar 't is altijd nog bóter een levende lafaard dan een doode héld te zijn." „Ja", stemde de bezoeker toe. „Ik was geen seconde te vroeg met er van tusschen te gaan. De agonten waren net op tijd om mij te missen. D'r is trouwens een flinke agent voor noodig om Bill Sturmer te vangen. Ik. heb te lang achter de tralies gezeten om er weer'gauw terug te willen komen. Over twee uur zullen de krantenjongens weer roepen: „Extra", „Extra" en dan zal het zijn: „Het raadsel van de moord opgelost. Betty Dreanards vingerafdruk ontdekt op de revolver, die men ge vonden heeft, en ook op gebroken glas van het raam van Barloman's huis. Óok Barloman's vingerafdruk op de revolver. O rsf el pend e bewijzen." „Dat idee van mij was zoo kwaad nog niet, hè?" „Vast niet". „Geen moeite gehad met het terugbrengen van het glas met haar vingerafdruk?" „Niks". „In orde. Prachtig, Bill. Nu nog de koffér, en dan heb ik verder met dit zaakje niets meer te maken Zoodra je die geeft, krijg je je geld hier is ©en briefje van vijftig voor je moeite. Kom maar op er mee." „Maar maar ik heb Tn nog niet!" „Wat!" bulderde de eerste man. De ander verbleekte. „Ik moest erg hard opschieten omdat de agenten achter me aan zaten, en daarom liet ik 'm staan „Waar liet je 'm staan?" „Ik nou. oni u de waarheid te vertellen, ik liet 'm in *t huis waar het meisje was. En ik wèet niet zeker, of ik 'm terug kan krijgen." „Hou maar op, Bill Stunner. Je probeert mij voor de gek te houden, maar dat lukt je toch niet" „Nee, meneer Shawn, ik zweer u dat ik het niet doe", ver dedigde zich Bill. „Iemand pakte hem, terwijl ik in de kamer yan het meisje was en liet dit op' z'n plaats" hij zocht in z'n zakken en haalde een stukje papier te voorschijn, dat hij den ander overhandigde. Shawn vloekte, „Nu heb je de detectives op ons spoor ge bracht". Hij keek woedend. „Nee, dat denk ik niet", legde Bill ter zelfverdediging uit „D'r i een jongen met de detective koorts, die daar rond gescharreld heeft. Die kleine aap heeft me de heele dag ver veeld een van die eigenwijze rakkers, u weet wel, Je zou hom voor geen gold er toe kunnen krijgen ©en agent te roepen." „Wat is die brief, waar hij 't hier over heeft? Wat heeft die met de koffer te maken?" vroeg Shawn. „O, niets, hij kreeg alleen wat post van mij te pakken. Die kleine aap ging d'r van door met een brief, waar ik naar uit keek. Nu zegt hij dat als ik de brief en de koffer wil hebben, en wil komen om ze te halen, ik ze alle twee bij elkaar zal vinden." De man genaamd Shawn keek ongeloovig naar zijn mede plichtige. „Luister 's Bill" zei hij nijdig „Je kan er nu we! mee ophouden er om heen te draaien Die ouwe brief van jou kan me geen cent schelen fk wil die koffer hebben en wat er in zil en dadelijk. Je moet er direct weer op af gaan - en denk er aan, dat je afgekeken wordt Of jP komt er voor drieën mee terug of je kan vóór morgenochtend wel een enkele reis nemen! Begrepen?" Bills gezicht werd bleek, zijn vingers sloten zich zenuwachtig om het vijftig dollar biljet, ,,'t Is goed ik kom terug. Maar het kan wel eens lang duren." Toen Bill de kamer uitging naar de lift, was hij zich bewust dat hij gadegeslagen werd. „Niks aan te doen", bromde hij in zichzelf. Z'n hart klopte snel. Zijn gedachten waren niel de prettigste. Zin, vervallen gezicht en loerende oogen vertelden een verhaal van jaren van verkwisting en zonde, zonrlp die hem eerst bekoord maar later geketend had Waar waren nu be vrediging en gemoedsrust? Hij kon alleen maar verder gaan met het kwade Hij voelde ergens een hevig verlangen naar, alsof een leegte In z'n ziel" riep om bevrediging, om iets, dat hij al lang gemist had. maar wat hij nu pas begreep Natuurlijk moest hij verder gaan met z'n-opdracht, verder gaan ot sterven! Misschien moest hij toch sterven omdat hi- gelngpn had over het gebroken glas. Misschien verleiden nu de „extra's" al van het stukje glas dat in de kanier van het meisje gevonden was Toch zou hij liever willen dal hij zeil gepakt vverrl en in dp electrische stoel moest steiven, dan haar valsch te laten beschuldigen. Hoe was t m-.gelijk, dat hij haar gebonden had en een doek voor haar monc gedaan had terwijl ze op haar knieën had! Hij had haar gegrepen ruw wreed! Haar vastgehonden en zelfs haar hand gesneden bij zijn poging om haar vingerafdruk op het stukje glas te krijgen! 1 Op straat keek hij uit naar een taxi. Gerald had een poosje zonder doel waf rondgereden, na denkende. In hoeverre was epn mensch verantwoordelijk voor zn daden? Hoe mei die tongen, die pas gisteren het leven van zn rnoedei en daarna z'n eigen genomen had' „Zooals een mensch in zijn hart denkt zoo is hij' Dar had Jezus gezegd. Het beteekende: „Uw gedachten zijn verantwoordelijk voor Uw daden en Uw karakter." De oorzaak leverde de uitkomst op. Die jongen, die zijn moeder vermoord had had dat om z'n opvattingen gedaan! Zijn opvat!.npen waren verkeerd, andere konden ze er hem niet toe gebracht hebben die misdaad ie bedr.jven Z.jn daad was niet die van Iemand diP handelt in een plotselinge opwelling van pessimisme of «at anders maar kwam vooii uil overleg. Gerald zette z'n wagen stil en keek rond. aangegrepen door de conclusie; waartoe hij iuist gekomen V." menRch was verantwoordelijk voor z'n gedachten zoo goed als voor z'n daden! Als een daad verkeerd was dan was een levensbeschouwing, die zulk ee.n daad veroorloofde of veroorzaakte, ook verkee.d! Als men zegt, dat het niet geeft verkeerd tp denken, dan kan men niet bewijzen, dat het verkeerd is verkeerd te doen. (Wor*it vervolgd.)

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 9