L. F. DUYMAER VAN TWIST ZATERDAG 19 OCTOBER 1935 EERSTE BLAD PAG. 3 Op 9 Nov. a.s. hoopt D.V. de heep L. F. Duymaer van Twist zeven tig jaar te worden. Deze eenvoudige mededeeling zal onge twijfeld bij velen in den lande een gevoel van blijde dankbaarheid wakker roepen. In het bijzonder zal dit zeer zeker het geval zijn bij allen onder ons volk, die met hem zich geestelijk een weten in de historische worsteling van het Gereformeerde volksdeel hier bedoeld in zuiver confessioncelen, dus niet-kerkelijken zin en met hem schouoer aan schouder gestaan hebben in den strijd der anti-rev. richting in ons vader land gedurende het laatst der vorige eeuw en tot op den huidigen dag toe Wellicht zullen niet weinigen ook verwonderd kijken, als ze dit bericht-lezen en dan bij zich zelf vragenr. herhalen: Duy maer van Twist zeventig jaar? Dat geef je hem op geen stukken na. En toch het is zoo. Nog weinige dagen en dan zal deze voor man onder ons, die zoo ongemerkt tot de veteranen is gaan behooren, al strijdt hij nog dagelijks met de warmte en het entliousis- me der jeugd, zoo God wil den leeftijd der sterken hebben bereikt, Zijn leven en arbeid liggen als een open geslagen boek voor ons. Zijn groote vitaliteit en onverzwakte noeste ijver wekken onze dankbare bewondering. Hij kan dan terug zien op oen periode van werkzaamheid onder ons, die meer dan veertig jaren omspant. Die activiteit is even omvangrijk als veelzijdig geworden en ken merkt zich door gave toewijding en volko men trouw aan de groote zaak, waaraan hij hart en leven bond in een tijd toen de A.-R. partij nog den spot en den hoon dra gen moest van de overheerschende liberale richting, ook al geraakte deze reeds in haar nadagen. Den blik terugslaande mogen we thans zeggen: het leven van den heer Duymaer van Twist is geworden tot een vruchtbaar leven in den arbeid voor Gods Koninkrijk. Hij putte zijn kracht uit de liefde tot en de overge gevenheid aan de zaak des Heeren in l ons Vaderland. Het Calvinisme heeft op dezen krijgsman izijn stempel gezet en was hem de drijvende en bezielende kracht in zijn leven. Het maakte hem tot een strijder, die op alle levensterrein de eere van zijn God wilde zoeken, het heil van zijn volk boven alles wist te plaatsen en daardoor in breeden kring zegen heeft mogen verspreiden. Maar juist daardoor verkreeg hij een plaats, oen zeer ruime plaats in de harten van vele duizenden, die met hem één Heere dienen en eenzelfde geloof belijden. De gees telijke verbondenheid aan die duizenden is hecht en onverbrekelijk, zoo lang niet Hoo- ger Macht Zelf deze banden losmaakt. Duymaer van Twist zeventig j'aar. Dat kon zoo niet passeeren. Of we eens mochten komen praten? Met de gulheid, die hem eigen is en alge meen wordt erkend en gerespecteerd, werd het verzoek toegestaan. En zoo zaten we dezer dagen op een mooicn herfstdag in het ruime werkvertrek van den a.s. jarige. Een echte werkplaats. Warm en gezellig. 'Aan alle kanten kasten, boeken, dossiers, •Kamerstukken, foto's. Het leven golfde hier in bonte verscheidenheid rondom den op merkenden bezoeker. We houden daarvan. In Staatkundige sfeer Al dadelijk viel ons oog op een eenvou dig portret op den schoorsteen. Het stelde voor den luitenant Duymaer van Twist, zoo als we zijn beeltenis ruim 34 jaar geleden in de illustratiepers vonden, nadat hij bij dc verkiezingen van 1901 tot lid van de Tweede Kamer gekozen was voor het eer tijds liberale district Stecnwijk. Ineens waren we in gedachten verplaatst midden m den stormt ij d van het bruisende politieke leven uit de dagen toen het opper machtig liberalisme voorgoed in de minder heid gebracht werd. Een pracht-uitgangspunt voor het vriend schappelijke discours, dat we ons hadden iVoorgestcld, was hiermede gegeven. Want het. is in de staatkundige sfeer, dat voornamelijk de eerste aanrakingen tus- schen den heer Duymaer van Twist en het anti-rev. volksdeel gelegen zijn. We herinnerden even aan dit feit Onze notities wezen uit, dat bij oen ver kiezingsstrijd van 1901, die voorafging aan het optreden van het Kabinet-Kuyper, Steen- wijk reeds bij eerste stemming werd ver overd op de liheralen. De Steenwijksche bur gemeester J. Meesters leed de nederlaag to- ge.nover den jongen luitenant, die met 2545 stemmen zijn beiden tegencandidaten met ruim 700 stemmen achter zich liet Het contact met Steenwijk Hoe is dat contact met Stecnwijk ontstaan? zoo informeerden we. Dat is eigenlijk te vinden in Kampen: luidde het bescheid. Even dwaalden de ge dachten naar dat verleden Toen ik iiT Kampen bij het Instructie bataillon werd opgeleid, kwam ik terecht in den kring der Chr. Gereformeerden, omdat er in Kamperf in de Herv. Kerk geen gere formeerde prediking was. Daardoor kwam. ik o.a. in kennis met den ouden Ds. Bavinck, met studenten, later predikanten, en met heel den gereformeeroen kring daar. Die banden werden niet verbroken toen ik in 1889 in Gouda in garnizoen kwam. Ook daar bleef ik in hetzelfde milieu verkeeren en maakte er kennis met families, welker na men onder ons nog steeds de herinnering aan die dagen van strijd en aanvankelijke Zegepraal wakker i'oepen: Dercksen, Vinger- Ten aardige foto van den heer Dugmaer van Twist als actief landstormman. ling, Jongenburger, Muylwijk en anderen. Altemaal menschen van grooten eenvoud, maar nauw verbonden aan de zaak des Heeren. We dachten op dat oogepblik even aan nog een anderen Goudschen naam van goede klank, een naam die aan dien van den heer Duymaer v. Twist op bijzondere wijze is verbonden. We haddon het oog op... mevrouw Duymaer van Twist, die zoo menig maal haar man trouw vergezelt oaar, waar het bezige, vcelvragendc drukke levpn hem henenvoert. Wc behoeven in dit verband slechts te her inneren aan de B.V.L.-laaiddagen waar de aanwezigheid van Mevrouw Duymaer van Twist niet minder evenzeer gewaardeerd wordt als aie van den populaircn voorzitter der Nationale Landstormcommissie. Onze landstormers eeren haar als de vrouwe, die in stilte haar offer van huiselijke rust en intimiteit brengt aan de eischen, die „de goeae zaak" haren echtgenoot stelt. Een pude voortrekker Na dit onuitgespi'oken gedachfeninter- mezzo luisterden we weer onmiddellijk naar •het mooie stuk politieke historie, dat we be zig waren te doen herleven. In Den Haag, zoo luidde het. vervolg, was ik nog lid geweest van de oude door Schimmelpeiminck v. d. Oye, c.en lateren voorzitter der Eerste Kamer opgerichte anti- rev. Kiesvereeniging. Ook in Gouda was ik natuurlijk lid. Daar werkte ik, zooals dat in die dagen vanzelf sprak, mee bij de ver kiezingen. Ook in allerlei anderen chrislclij- ken arbeid was ik betrokken. Zoo b.v. bij oe oprichting van het christelijk militair tehuis, dat echter na een meer dan 25 jarige beslaan werd opgeheven, toen Gouda haar garnizoen verloor. In 1897 werd ik in Gouda Kamcrcandidaat voor de anti-rev. partij. is toen niet gekozen. Neen. Het zou vermoedelijk anders ge weest zijn, indien ik toen niet den steun had moeten missen van Ds. Gunning en zijn kring, denzelfden Ds. Gunning, tlic later een vooraanstaand man werd in den „Ge reformeerden Bond" 't Kan verkeeren. Stellig. Maar het gevolg van die ont houding was, dat de oud-liberaal C. J. E. Graaf v. Bylandt gekozen werd met een meorderheid van30 stemmen. Hij kwam nog, maar met de hakken over de sloot. Een belofte voor later U bedoelt voor 1901? Juist. Men wilde mij toen weer in Gouda hebben. Maar Dr. Kuyper gaf een ander advies. Mr. Heemskerk werd toen ge steld en bij herstemming ook gekozen. Hij nam echter zitting voor bet zwakkere Am sterdam VII, waar hij ook gekozen was. Idenburg is toen in zijn plaats gekomen. Na diens benoeming tot minister van koloniën .erd deze opgevolgd door Mr. S. de Vries Czn. U heeft men toen in Steenwijk gesteld. Ja. Dr. Kuyper achtte dat beter en ook Steenwijk zelf wenschte mij. Ik was er toen niet geheel onbekend meer. Tot dit district behoorde o.a. Staphorst, aar een 1000 anti-rev. stemmen vandaan konden komen. Daar in Staphorst woonde een zwager van Dr. Deur uit Gouda. Deze estigdc op mij de aandacht. Bovendien had ik te Hasselt voor Patrimonium gesproken. Zoo ben ik aan Steenwijk gekomen en Steenwijk aan mij. Een herinnering aan de vijftiger jaren Aardig was het, dat toen ik in die dagen op vele vergaderingen sprak, ik tal van oude menschen ontmoette die met zekeren trots kwamen vertellen, dat ze den naam Duy maer van Twist zeer wel kenden. Zij herin nerden zich nog den liberalen afgevaardig de Duymaer v. Twist, oud-gouverneur van Ned. Indië, die in de vijftiger jaren het dis trict vertegenwoordigd had. En Steenwijk en gij zijn elkaar trouw ge bleven; de band is zelfs steeds stei'ker ge worden. Inderdaad. In 1905 is het district na erbitterden strijd behouden, zij het met de kleine meerderheid van 29 stemmen. Toen was immers de heer J. H. Tromp Meesters uw tegencandidaat? Ja. dat was een neef van den Meesters 1901. Deze man was een philantroop. Hij gaf aan Steenwijk een II.B.S., hielp kerken scholen en allerlei meer En toch Toch bleef Steenwijk anti-röv. hoe fel de verkiezingsstorm ook gierde en in het politiek geboomte hier en daar verwocstin- ui aanrichtte: het kabinet-Kuyper kwam l de minderheid. 1905 was het jaar, dat Stecnwijk nog al erg besproken werd, vanwege de verbitterd heid, die na de nederlaag der liberalen openbaar werd? Ja. Toen is het gebeurd, dat een onzer medestanders, bakker van beroep, met zijn wagen met brood 's morgens zn klanten ging bedienen en met aJles onverkocht te rugkwam. Maar in 1909 was het toch niet zoo zwaai-? Toen was uw meerderheid bijna 1000 stemmen. Neen. De liberalen hadden den Kan tonrechter Mr. v. Gilse candidaat gesteld. Deze was wel bekeno, maar geenszins aller •iend. Wie wel eens met hem te maken had gehad, moest hem niet en het merk waardige verschijnsel deed zich voor, dat op politieke vergaderingen bij het debat meer gesproken werd over de vonnissen van den Kantonrechter v. Gilse dan over de politiek in den dag. Even twinkelden achter de groote brille- glazen de oogen van den verteller bij de her innering aan deze electorale episode. Het contact met de schippers Sindsdien is de band met Steenwijk blijven bestaan, ook na invoering der Even redige vertegenwoordiging?, De „Bestevaer van den Landstorm" wordt zeventig jaar Werkzaam en Vruchtbaar leven achter zich Herinneringen aan het politieke strijdgewoel van dertig jaar geleden r Ja, ik kwam veel in het district, zocht do menschen op in hun kringen en gezel schappen. Anderzijds wist men ook mij steeds weer te vinden. Door de politiek zoo merkten we ver der op hebt U nog al relaties gekregen met schippers en visschers. Door Zwartsluis en Hasselt, tweo be langrijke plaatsen in mijn district, kwam ik veel met schippers in aanraking. Ook was Steenwijk een district, dat voor de zoetwater visscherij van groote beteekenis was. En VollenhoYc was de plaats waar de eerste aan raking met de Zuiderzeevisschers ontstond. Urk kwam daar al spoedig bij. Zoo ben ik op de hoogte gekomen en gebleven van de Jiooden en behoeften van schippers en vis schers en heb er mij altijd voor geïnteres seerd. Even stipten we aan de kwestie met de Chr. Schippersvereeniglng en verheelden niet hoe we over het daar gebeurde dachten. We gingen echter weer spoedig over tot aangenamer dingen. Nog even wilden wc bij de visschers blij- U hebt niet alleen in de Kamer menige lans voor dc binnenschipperij en voor de Zuiderzeevisschers gebroken, maar ook op andere wijze hebt U zich met hun belangen kunnen bezig houden. Wat dc Zuiderzeevisschers betreft kon dat. gebeuren doordat ik lid werd van den Zuiderzeeraad. Thans ben ik ook lid van de Generale commissie tot uitvoering van de Zuiderzeesteunwet. Deze commissie is geworden tot beroepsinstantie van oe be slissingen van den Rijksdienst der Zuiderzee werken. Er zit nog al wat tijd aan vast. Mede daarom kon ik 't raadslidmaatschap van Den Haag ïocilijk langer aanhouden. Beioe colleges vergaderden nl. op Maandag. U heeft zich in de Kamer aanvankelijk uit den aard der zaak voornamelijk met militaire zaken bezig gehouden. Vandaar ook uw lidmaatschap van de Legercommis- sie? Ja van deze commissie ben ik van het begin af lid geweest. Zij werd ingesteld 12 Dec. 1910, aanvankelijk onder voorzitter schap van wijlen het anti-rev. Eerste Kamer lid Mr. P. C. t Hooft. De commissie bestaat dus binnenkort 25 jaar. Alleen de heer K. tcf Laan^heeft in de commisic even lang zitting De Landstorm! En nu de Landstorm. Daar weet ge alles van. En inderdaad, daarin heeft „de generaal" gelijk. Maar daar weet ook ieder nationaal voelend man alles van. We herinneren ons allen het eerste enthousiaste begin. Later kwam de consolidatie en thans is de B.V.L. al aardig op weg naar een sterkte van 100.000 man. Het is een gerespecteerd en ge vreesd instituut geworden. Het een is van niet minder groote waarde dan het ander. Zeventien jaar lang heeft de heer Duy maer van Twist nu aan den opbouw en de versterking van den B.V.L. tijd en krachten gegeven. Hij is er in het Parlement en daar buiten de onperpropagandist voor. Zijn populariteit in dezen kring is onbe grensd, ook, omdat men er weet, wat hij steeds voor „onze jongens" over heeft gehad. De B.V.L. is een nationaal instituut, maar is het niet tevens een nationaal monument, waarop met liefde en dankbaarheid aan alle zijden de naam Duymaer van Twist ge schreven is? Zeker zal ook de B.V.L. aan 9 Nov. 1935 in bijzonderen zin denken. No vemberdagen hebben voor onze „als 't moet" organisatie nu eenmaal bijzondere betee kenis. Nog even grepen we terug naar het verle den en herinnerden aan den jarcnlangen omgang met Dr Kuyper. Van hem heb ik heel veel geleerd. De aanraking met hem was veelvuldig. Ik ben vele jaren secretaris geweest van de anti- rev. Kamerfractie en heb hem daar ook als voorzitter meegemaakt. Hij was een man van de klok. Als wc 's avonds fractieVeA gadering hielden, lag het horloge van hem op tafel. Zoodra wezen de wijzers niet tien uur, of het horloge werd opgeborgen, Dr Kuyper stond op, en sloot de vergadering, ook al was een zijner medeleden midoen in een of ander vurig of ernstig betoog. Het "*as dan ineens uit. Ook door mijn penningmeesterschap van het Centraal Comité ontmoette ik Dr Kuy per dikwijls. Nadat ik in April 1909 lid van het Centraal Comité was geworden, heeft liet mij in Juni, op voordracht van Dr Kuv- per, tot thesaurier benoemd, gelijk het toén nog heette. 1 Juli 1910 trad ik als zoodanig in functie als opvolger van mr Heemskerk. De avondwandelingen van DrA. Kuyper En de avondwandelingen van Dr Kuyper? Ja, dat zit zoo. Toen hij voorzitter was, de heer v. d. Voort van Zijp secretaris cn ik penningmeester, stelde hij er prijs op, dat we dicht bij hem woonden. Toen er nu in de Kanaalstraat een huis leeg kwam, ben ik daar gaan wonen. Eer dan de bewoner van no 5 zijn avond wandeling had beëindigd, gebeurde het menigmaal, dat hij eerst nog even een praatje kwam maken op no 11. En zoo is de band van persoonlijke genegenheid steeds sterker geworden in vele vertrouwelijke en leerzame gesprokken. Ook in het Haagsche politieke leven hebt U uw deel meegedragen. Ik was 20 jaar lid van den Raad. En sedert vele jaren ben ik voorzitter van de districtskiesver. „Nederland en. Oranje" II n lid van het bestuur der Centrale Kios- ereenigtng. In den Rand zullen we u missen. En waar lijk niet alleen met het oog op den voor avond van 6 Dec.! We zijn met uw eigen toon zoo vertrouwd geraakt Ondertusschen glijdt onze blik eens naar do klok en ook onze partner in het tweege sprek raadpleegt zijn horloge. We begrijpen: wacht weer ander werk. Om 12 uur vergadert de commissie van rapporteurs over defensie, klinkt het, r haast je niet. Deze bemoediging geeft ons vrijheid tot een laatste vraag: U is ook zoo iets als jour nalist door uw medewerkerschap aan de Waarheidsvriend. Dat doet u ook al heel wat jaren. Ja, komt lachend net antwoord. Ik ben mede-oprichter van den Geref. Bond tot verbreiding en verdediging der Waarheid in de Ned. Herv. (Geref.) Keri* en sinds ja ren vice-voorzitter. Van degenen met wie ik aanvankelijk in het bestuur zitting had. is alleen Ds. v. Grieken nog over. Reeds dertig jaar schrijf ik in het blad, eerst in het Geref. Weekblad en later in de Waar heidsvriend, in de rubriek: -,Staat en Maat schappij". Op deze wijze ontmoeten elkaar de drie groote levensterreinen- waarop de taak van den Christen gelegen is. Verleden en heden Nu werd het toch tijd. Maar nog even moesten we over het verleden en het heden sproken. Het verleden met zijn vele groote figuren op staatkundig gebied en het heden met zijn ontzaglijke moeilijkheden en donkere perspectieven, met. zijn geestelijke armoede en afdwalingen, zijn onrust en ver kruimeling van kracht cn ook zijn vaak te ver gaande tolerantie van allerlei, dat de grondslagen van staat en maatschappij on dermijnt. Hot was een breed veldmaar de klok stond niet stil en het parlementaire werk mochten we niet in gevaar brengen. En dus kwam liet einde van het zoo interessante on derhoud. Op de bres voor de Zondagsrust Gaarne zouden we nog wat langer gepraat hebben. Er was nog zooveel We noemen ten besluite nog enkele pun ten. En dan denken we voor alles aan de sterke overtuiging en volhardendheid, waarmee de heer Duymaer v. Twist steeds in de Kamer en in de Haagsche Raad, is opgekomen voor de Zondagsrust en allerlei belangen van gees telijk zedclijken aard. Wat zou er nog niet veel te vertellen zijn over zijn parlementairen arbeid! Daar is hij de onvermoeide pleitbezorger voor een goede en goed toegeruste lands verdediging. Meer dan eens wist hij er zich te doen gelden; ook bij andere on derwerpen, die zijn belangstelling had den gaf hij niet spoedig kamp. Thans is hij in onze Tweede Kamer een der oudsten, niet alleen in leeftijd, maar ook zittingstijd. Zijn karakter en oprechte toewijding aan wat hem politiek en parle mentair dierbear is, worden er gerespec teerd en zijn vaak snedige interrupties ge nieten er een bepaalde reputatie. De Kamer weet ze te waardeeren. Menigeen, die er zich te zijnen koste aan critischen spot waagt, wordt ontwapend door de goedmoedigheid, zich vaak uitend in een gullen lach. waarmee de heer Duymaer v. Twist zulk een bestrijding opneemt. Hij kent de waarde van dat wapen volkomen» Bij voorkeur plaatst hij zich in zulke geval len breed liit voor zijn tegenstander, zoo noodig gewapend met blocnote en potlood Wordt het niets, dan verdwijnen beide attri buten. Het foede oogenblik wordt afgewacht, dan knalt opeens een'korte interruptie door dc zaal, do omstanders lachen en de aanval Ier is ontwapend. Een goede politieke neus De lieer Duymaer v. Twist behoort tot de genen, die wat men noemt „een goe den politieken neus" hebben. Hij door schouwt, gesteund ook door zijn langjarige ervaring, als 't ware intuitief de situatie. Al spoedig heeft hij de dingen door, met als ge volg dat hij niet licht tot onvoorzichtighe den komt. We zouden ook nog kunnen spreken over zijn ijveren in en buiten het Parlement voor dc Homoeopathie. Niet onvermeld blijve voorts zijn bestuurslidmaatschap van do Haagsche vereeniging, welke de oprichting nastreeft van een ziekenhuis op gerefor meerden grondslag voor oen Haag en Sche- veningen. Stellig hebben we in 't bovenstaande nog allerlei vergeten. Maar wat we vermeldden is ongetwijfeld ruim voldoende om de over tuiging te vestigen, dat de luitenant Duy maer v. Twist, van wien eens aangeteekend werd, dat hij was „behept met anti-rev. be ginselen", in onze gelederen een man is ge weest, wiens rijke levensontplooiing tot grooten dank mag stemmen. Hij heeft de door hem beleden beginselen trouw cn vrijmoedig verdedigd. In vele hon derden redevoeringen heeft hij zijn sterke en diepe overtuiging, uitgedragen en was daarbij de vertegenwoordiger van het gere formeerde leven in een van zijn historisch diep gewortelde en zich op het Woord Gods fyndecrende bijzondere verschijnïngsvor- Niet alleen beschouwend, strijdend of in mystieke bespiegeling heeft hij zijn levens tijd doorgebracht. Hij is ook geweest de man van de daaa. Bouwend, waar zijn hand iets vond om te doen, heeft hij in arbeid, door God op zijn weg gebracht, de ontwikkeling van ons christelijk volksleven in gerefor meerden zin zoeken te dienen. Vreugde vond hij ook in het helpen van anderen. Als zijn zeer omvangrijke corres pondentie daarvan spreken konMaar duizenden zullen zich hiervan ongetwijfeld in de komende dagen rekenschap geven. Duymaer van Twist 70 jaar. Met een werkzaam en vruchtbaar leven achter zich. Nobiliteit is het kenmerk van zijn eervollen staat van dienst. De Almachtige heeft hem gesterkt en staande gehouden. God schenke hem ook bij den voort- duur geloofskracht en levensmoed om de taak, waartoe hij zich geroepen weet te blijven vervullen. Groen en frisch staat hij nog onder We danken God vóór wat Hij in hem aan ons volk heeft willen geven, maar voegen er de bede aan toe, dat Hij hem ook bij het klimmen der jaren, een hoog vertrek zij, hem omringe met Zijn zegen en hem Zijn heil doe zien. DOODELIJK MOTORONGELUK In. het ziekenhuis te Groningen is overleden de pl.m. 30-Jnrige landbouwer H. Hanekamp uit Roswinkelcrveen (gemeente F.mmen). die in den nacht van Dinsdag op Woensdag met zijn motorrijwiel, komende van de Zuidlaarder markt, in botsing is ge komen met een paard De berijder van dit paard, de boeren knecht G. Bijlsma, uit Roswinkel, werd bij die botsing gewond cn vertoeft evcncons in het ziekenhuis Ic Groningen» LAND- EN TUINBOUW Rectificatie Door een abuis bij het opmaken is het laatste gedeelte van het artikel op pag. over dc „Stijging der Varkensprijzen" te recht gekomen op pag. 3 onder het artikel over „Onze Agrarische export''. KONINKLIJK NEDERL. LANDBOUW COMITÉ Het Kon. Ned. Landbouwcomité hield in het gebouw van de Eerste Kamer zijn algemeene vergadering. Deze stond onder leiding den voorzitter, den heer J. L. N y s i n g h, in zyn openingswoord sprak ov« agrarische vooruitzichten in binnen- en •tenland en wees op de noodzakelijkheid zich een nieuwe orde aan ze passen. Hij v de, dat de export naar Engeland mettertijd binnen zeer enge grenzen zal beperkt worden, Ook Duitschland biedt voor onze expoiM een weinig bemoedigend vooruitzicht. De export moeten we zooveel mogelijk behouden met het oog op de toekomst. „Uïizieken" zou te veel economische slachtoffers gevraagd hebben. Teeltbeperkingen zijn noodig, al kleven er groote bezwaren aan. De industrie laat zich gemakkelijk beperken. Wat de margarine-industrie be- eft, zegt Spr., dat de regeerin lans overweegt de producti an margarine nog meer ïe coi tingenteeren. Toch moeten de regeeringsmaatregelen met als doel, doch als middel aangemerkt worden Het zou heel wat waard zijn als de boer weer de oude vrijheid van handelen genoot. Doch wat hebben we nu aan deze vrijheid als we geen brood verdienen. Met vreugde begroet Spr. de nieuwe Mi nister van Landbouw. Hierop sprak de heer F. H. Fentnner. an Vlissingen, voorzitter van de Inter nationale Kamer van Koophandel, over de tegenwoordige economische moeilijkheden, in hij er o.m. op wees: dat de stem de autarkisten meer en meer stomt en het pleidooi voor wereldhandel weer meer en meer met kracht wordt gevoerd. ZEEUWSCHE LANDBOUW Prijsbepaling regelt zich naar vraag en aanbod Op een gehouden vergadering van het Da- gelijksch Bestuur van de Zeeuwsche Land- bouwmaatschappij te Middelburg, werden erschillendc Landbouwbelangen besproken. Wat de veehouderij betreft werd als het oordcel van de Z. L. M. uitgesproken, dat er naar gestreefd moet worden, dat door accijnaheffing prijeregelend moet worden op getreden: overigens late men de prijsbepa ling over aan vraag en aanbod zonder in menging van Overheidswege, al moet het worden betreurd dat dan de uitbetaling naar kwaliteit komt te vervallen. Wat de Akkerbouw betreft zal worden aangedrongen op spoedige bekendmaking van l.et teeltplan 1936 met het oog op het door de landbouwers vast te stellen zaaiplan. Het bestuur gaf de volgende richtlijnen: T a r w e: Beperking tot 1/3 van het bouw land met" een richtprijs van 11.per 100 K.G. Gerst: Geen beperking en een richtprijs van 7 8. Peulvruchten: Geen teeltbeperking een richtprijs voor erwten 11, en voor veldboonen 8 f 9. Suikerbieten. De teeltregeling van suikerbieten zal moeten worden terugge bracht op basisjaar 1933, dus een uitbreiding van de teelt tot tenminste 1640 millioen K.G. garantiebieten met een garantieprijs van II per 1000 K.G. Vlas. Beperking tot 10.000 H.A. met dien verstande dat een afzonderlijke teelt- en regelpremie gewenscht wordt geacht. Aardappelen. Verbouw als in 1915. Geen teeltheffing per H.A. met behoud van den denaturatiesteun. Besloten werd er bij het K.N.L..C op aan te dringen, dat bij de aardappelsteunregeling voor 1936 de inpopulaire heffing van 30 per H.A. komt te vervallen met behoud van den denaturatietoeslag. Chr. Boeren- en Tuindersbond Vergadering van het Hoofdbestuur Ondier leiding van den tweeden voor* zitter, den heer Ch. vam den Heuvel, kwam het Hoofdbestuur van de C.B.T.B. bijeen. Mededeeling werd gedaan van het co cept-contraot inzake de uitgifte van „Ons Platteland", en van de reorganisatie van het blad. Besloten werd dit contract goed te keuren en zoo dikwijls als het mogelijk en noodzakelijk is een bijblad in „Ons Platteland" in te sluiten, zonder verhoo ging van den abonnementsprijs. Na breedvoerige bespreking werd de conclusie der Permanente Commissie voor Akkerbouw en Veehouderij inzake het „systeem" van „Landbouw en Maatschap pij" aanvaard. In een artikelenreeks ,Ons Platteland" zal het standpunt den Bond nader worden uiteengezet. Een door hot Dag. Bestuur opgesteld concept-adres aan Regeering en Staten- Generaal inzake hwt Ontwerp-Pachtwet werd na eenige wijziging goedgekeurd. Voorts werd besloten te trachten een conferentie van eenige dagen te beleggen in dc maand Januari, in samenwerking met de Chr. Land" en Tuinbouvvonderwij- zers cn de Jongerenorganisatie. Op deze conferentie, zullen sociaal-economische vraagstukken worden besproken, ter na dere instruëering van de deelnemers. Aan een kleine Commissie werd de nadere uit werking opgedragen. Ten aanzien van de samenwerking mrit andere organisaties werd vastgesteld, dat de C.B.T.B. in principe bereid is om op be paalde punten met andere organisaties sa men te werken, indien deze blijk geven dat zij in don geordenden weg de belangen van land- en tuinbouw wenschen te behar- Op een vraag van een der bestuursleden, deelde de Voorzitter mede, dat het Dag. Bestuur zich ernstig verzet heeft tegen het uitstellen der melksteunbeperking tot 29 December a.s., daar vele goedwillende veehouders hierdoor ernstig gedupeerd zijn Zeer sterk zal worden aangedrongen op een schadeloosstelling voor laatstgenoemde veehouders Onze kaasprijzen Naar aanleiding van hetgeen wij opna men over de boter- en kaasprijzen (zie ons blad van 12 October) deelt ons een kaas handelaar uit Bodegraven mede, dat de dalende kaasprijs voor Alkmaar en omstre ken een foit mag zijn, dit toch niet geldt voor de Zuid-Hollandsche markt, zoodat be doeld artikeltje misleidend zou zijn. Waar wij bedoelde mededeeling van o.i, tot oordeelen bevoegde zijde ontvingen, nl. van iemand nauw met de kaashandel in Alkmaar e. o. betrokken, meenden wij dat het niet noodig zou zijn, dat nog eens weer te ondrrzooken. Hoewel uit het bericht duidelijk bleek, dat het op de Alkmaarsche markt be trekking had. kunnen we ons begrijpen, dat het publiek dacht, dat de kaasprijs een al- geheele inzakking vertoonde en daarom spijt het ons, er niet nadrukkelijk bij ver meld te hebben, dat het niet gold voor de Zuid-Hollandsche markt. Een bericht, als door ons geplaatst, trof fen we ook in andere bloden aan. Ook het laatste gedeelte, nl. dat de groote organi saties in de koashandel gevraagd hadden aan het Crisis Zuivelbureau zijn bemewi- ingen te beëindigen. Ons wordt medegedeeld, dat de Ned. Ver. Kaashandelaren u? Gouda, die ook ge noemd was, soortgelijk verzoek niet heeft gedaan. DE KOOLRAMP IN NOORD-HOLLAND De Nedcrlandsohe tuinbouw is in het af* geloopen jaar niet gespaard gebleven voor natuurrampen. Eerst heeft het Weatlend te lijden gehad onder den hagelslag vain Pinkster-Maandag. Toen is in de Betuwe, Zeeland enz. het fruit door den storm zwaar gehavend en werd groote schade aan gericht. En thans heeft de Noord-Holleml- sche tuinbouw te lijden van luis, waardoor de koolteelt gedeeltelijk wordt verwoest. Tal van kweekers zien hun oogst ver nield door deze diertjes, waartegen gem strijd helpt, cn waardoor groote velden zijn aangetast. Er worden diverse pogingen in het werk gesteld om de gedupeerde kweekers te hel pen, en de organisaties hebben een en an der besproken. Het zal echter zeer moeilijk zijn een goed? regeling voor deze hulpactie te tref fen. De verschillende stand9organisaties zul len in samenwerking met de veilingbestu- ren trachten voor de meest gedupeerden eenige vergoeding te krijgen, daar de toe stand van den Noord-Hollandschen tuin bouw toch reeds te wenschen overlaat. UIT HET SOCIALE LEVEN De Novemberactie van het C.N.V. In November zal het C.N.V. in 174 plaat sen van ons land propaganda-vergaderin- gen houden, en wel: Vrijdag 1 November: Appingredam. Eedum, ledemsvaart. Delfzijl. Garrelsweer, Gronin- ;en, Grootegast, Heerde. Hoogevenn. Hooge- and-Sappei jti OudePekela. Holtum. Marum. Middelatum, mber: Achtkarspelen, ?r, Smllde, Sneek, Ten Boer, L'ithuizerm n. Winschoten. Zutdihorn. Dln-ditg S November: Almelo. Ambt Volt Workum. IJl-st. Donderdag 7 November: Arnhem. BuAs«uan, llnxperlo, Éde, EIburg. Etst. Enschede. Gene- miden, Hattem. Loflser-Overdlnkel. Njjverdal, Vrijdag 8 November: Aalsmeer. Alkmaar, Amsterdam. Beverwijk, Broek op Dangendijk, Franeker. Hasselt, Heerlen, Nuntspeet. Nij megen. Tiet. Wageningen. Zetten, Zutphen Maandag 11 November: Alphen a/d Rijn- Delft. Enkhuizen. 's-Gravenhage. Gortnchonv Haarlem. Den Helder. Hilversum. Hoorn. LM» Medemblik, Nieuwer Amstel, Uithoorn. Weesp. «oordwij k. Pernis, Rhoon. Rotterdai Wormerveer. Lv-elmonde. Zwijndrecht Lelden. Maassluis." MlddelharnU. "Oud-Beijer- •nberg, Rlddei land. Raamsdonl kerk. Slledrecht, Sprang-Capelle. lo. Voorschoten, Waalwijk, Wassen; Bilt. Driebergen. Eindhoven Ermelo, Gouda. Haarlemmermeer. Harderwijk, Meppel. Moor- drechV. Nijkerk, Winterswijk. Zaamslag, Zeist. -- -- - mpen, Schoonho- WEERBERICHT BAROMETERSTAND Stand vanmorgen halftwaalf 750.0. Stand vanmorgen halftwaalf 1?.S C. Hoogste stand te Toulouse 766."S. WEERVERWACHTTNQ Stormachtige tot krachtige Z.W. to't N.W. wind, zwaar bewolkt met tijdelijke opklarin gen, regen- of hagelbuien, kouder. ALGEMEEN WEEROVERZICHT Met buitengewone snelheid heeft zich de nieuwe depressie over het waarnemingsge bied uitgebreid. Terwijl de sterke dalingen, die gistermiddag bij Schotland verschenen, thans reeds in Zweden worden gevonden, heeft zich een kern onder 7.15 mM., die nog toenemende is. hij Schotland gevormd. De hooge drukking handhaafde zich slechts in het Z.W. cn nam op het vaste land af. Zware Z.W. tot W. storm waait over de Britsche eilanden, ons land. België en N. Frankrijk. W. Duitschland met regen in omgeving en buiig weer in Schotland. Duitschland heeft groofendcels nog zwaar bewolkte lucht maar zal later ook resen en meer wind krijgen. Z. Frankrijk heeft fraai eer. midden Frankrijk windstilte en misf. In W. Scandinavië nam de lichte vorst toe en deze breidde zich tot midden Zweden uit. Noorwegen krijgt in het Z onder den in- 'lood van de depressie storm en regen. Na het voorbijtrekken van de kern der depressie is eenige opklaring te wachten, r de koude N. wind zal vermoedelijk krachtig blijven cn buiig weer meebrengen. TEMPER «PTT TT R Laagste stand te Wiek (Schotland) 714.6. 20 OCTOBER Zonsopgang 6.34 uur, zonsondergang 4.55 uur Maan op nam. uur, onder nam. 2.21 uur 21 OCTOBER Zonsopgang 6.35 uur, zons.ondergang 4.53 uur Maan op v.m. 0.08 uur, onder nam. 2.37 uur

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 3