£rih5djf GTourwitt Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken HET STELSEL-BELLAMY abonnementsprijs: Pet kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is J Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.5" Bii rt-"rêlijksche zendingr Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar No. 5607 Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 ZATERDAG 19 OCTOBER 1935 15e Jaargang 9Sbertentieprij?cn: Van 1 tot 5 regels1.17'/* Elke regel meerf 0.227» Ingezonden Mededeelingen van 1—5 regels 2.30 Elke regel meerf °-45 Handelsadvertentiën per tegel 0.17'/» Bij contract belangrijke korting v Voor het bevragen aan 't bureau 1wordt berekend0.10 Door Gods Woord veroordeeld In de boeken, welke over bovenge noemd stelsel handelen, is de Naam Gods geen contrabande. Ook wordt er met eerbied over gesproken. Zelfs wil een der laatste hoofdstukken ons sug- gereeren, dat het stelsel-Bellamy de aarde verblyden zal met het Duizend jarig rijk en in het Naschrift wordt dat met zooveel woorden gezegd „Het boek is uitMaar niet de Geschiedenis. Hoe zou dat kunnen? Spreekt het Boek der Boeken niet van „Het duizendjarig Rijk", dat welhaast op aarde gevestigd zal worden? De tyden zijn rijp „Voor het „Herwonnen Paradijs". Maar, hoe zal dat Paradijs op aarde komen? Niet door gehoorzaamheid aan Gods Woord en Wet, doch door de „Al- gemeene Bezieling". En het is zonder meer voor ieder duidelijk, dat die „Al- gemeene Bezieling" (men vergete de hoofdletters niet!) niets te maken heeft met Bijbelgeloof, dat de Schrift ten volle aanvaardt. Neen, ondanks de vrome woorden, welke men hier en daar tegenkomt, kan de schrijver moeilijk zijn minachting verbergen voor de achterlijke Christe nen, die op grond van Gods Woord vasthouden, dat uit het hart des men- schen alle boosheden voortkomen. Bel lamy leert gansch iets anders. Hel hart des menschen is goed en zoodra de economische omstandigheden maar volmaakt zijn, draagt de „Algemeene Bezieling" het menschdom naar een hooger geestelijk niveau. Merkwaardig genoeg beweert de held van het verhaal, Julius West, dat hij een calvinistische opvoeding genoten heeft; doch hy zit hevig verward in de vry zinnige dwaling, dat het Christen dom „lijdelijkheid" predikt. Dat was volgens hem dan ook het thema van de predikers, die hun best deden om de menschen dom en slaafsch te houden. Zij stonden rechtstreeks in dienst van het kapitalisme, evenals de militairen en' politie-troependeze allen werden door het kapitalisme op royale wyze onderhouden, doch als tegenprestatie werd van hen gevergd om met zalvend woord of blanke sabel alle ontevreden heid tegen te gaan en de almacht der ryken te bestendigen. Of, om het met de eigen woorden van het boek te zeggen: (Tweede deel: bid 208) „Gedurende vele eeuwen, by na vanaf het begin der Christelijke jaartelling, hadden de Kerken niets willen weten van Christus' ideaal: Een Koninkrijk Gods op aarde, tot stand gebracht door onderlinge hulp en broe derlijke liefde. De geestelijkheid zag van de wedergeboorte der menschen- maatschappij af, als van een hopelooze onderneming en leerde aan het 'volk in naam van den Zaligmaker, dat zij niet moesten verwachten, dat Gods Konink rijk op aarde ooit gevestigd zou wor den. Zy namen juist een tegenoverge stelde houding aan als Christus. Hij had het kapitaal bestreden als een kwaad en op het verkeerde gewezen, waaraan een einde gemaakt moest worden. Zij maakten de Kerk tot bol werk en verschansing voor de bestaan de sociale en politieke instellingen en misbruikten al hun invloed om de nei gingen van het volk naar een beter er rechtvaardiger staatsinstelling te on derdrukken". Zoo zouden we kunnen doorgaan maar dit citaat is voldoende om aan te toonen, dat de zoogenaamde „calvinis tisch" opgevoede schrijver een vrijzin nig bybeltje gebruikt heeft. Trouwens, dat ligt geheel in de lijn. Ook in het jaar 2000 zal men luisteren naar een (radio-)preek welke door de Staat wordt uitgezonden sommigen houden er nog van om naar de kerk te gaan")maar Julius West blijft liever in een gemakkelijke stoel zitten om de preek van den heer Barton te hooren. die trouwens „alleen telefonisch preekt". Nu, de „preek" van meneer Barton was een humanistische verhandeling over de- zegeningen van de „Groote Omwenteling". Toen er vrijheid, gely'L heid en broederschap gekomen was „werd het voor de eerste maal mo gelijk te zien, waartoe de onbedorven natuur der menschen in staat was Snel werd duidelijk gemaakt, wat de godgeleerden en wijsgeeren van de oude wereld nooit hadden willen gelooven, dat de menschelijke natuur in haai grondvormen goed en niet slecht is goddelijk in het streven van hun ziel, vatbaar voor de hoogste aandriften van teederheid en toewijding „De stage drukking, sedert ontelbare geslachten, van de toestanden van het leven, zou ten laatste de engelen heb ben ontzedelykt, maar zij was niet bij machte geweest om de natuurlijke ade' van het geslacht te doen vervallen, en. die toestanden eenmaal veranderd, sprong de menschheid, als een gebogen boom, terug in de eerste stand van ongekrïuktheid." „Voor het eerst sedert de schepping stonden de lieden rechtop vooi Gods aangezicht. De tien geboden schenen verouderd in een land, waar geen ver leiding tot diefstal bestond, geen nood zaak tot liegen uit vrees of winstbejag, geen aanleiding tot geweld, want de menschen bezaten niet langer het ver mogen om elkander kwaad te doen." „Elke generatie doet een schrede voorwaarts op de wegtot Goc waar onze woonstede isde hemelen zyn voor de menschheid geopend Hoe, vraagt ge. Door de verzoening, welke Christus teweeggebracht heeft? Ge zult wel begrepen hebben, dat Bel lamy dit een dwaasheid vindt. Volgens hem leerde Christus reeds, dat, „wan neer een mensch een afschuw heefi van zijn vroeger leven en de oprechte begeerte een nieuw te beginnen, hij do- r die begeerte zelve al gelouterd is." l/e menschelijke natuur behoeft dan ook niet veranderd te worden; „als d< toestanden van het leven zijn veran derd", wordt „daarmee de drijfveer van menschelijke handelingen" geheel anders en volmaakt. Dit is de leer, welke op elke bladzijde van Bellamy's boeken verkondigd wordt en het blijft ons daarom verbazen, dat voorstanders van deze beweging be zwaar maakten tegen onze omschrij ving, dat het nieuwe stelsel door Gods Woord veroordeeld en daarom voor Christenen onaanvaardbaar is. WIJZIGING LANDBOUW CRISIS-INSTELLINGEN Administratieve maatregelen tot minimum beperkt Samenwerking met Landbouworganisaties Naar wij vernemen ligt het in het voor nemen van den minister van landbouw en visscherij een commissie in te stellen die zal onderzoeken of en zoo ja, welke wijzi ging naar haar meening gebracht moeten worden in de landbouwcrisis-instellingen, de landbouwcrisismaatregelen en de uitvoering vau controle om te bereiken: A. dat het aantal administratiemaat regelen tot een minimum worde be- B. dat op zoo goed mogelijke wijze wordt samengewerkt met de landbouw organisaties en den Rijksvoorlich tingsdienst Aan de drie centrale landbouworganisaties is verzocht vier leden voor deze commissie, voor te dragen met aien verstande, dat een hunner goed op de hoogte moet zijn van de omstandigheden, waarin de kleine boeren leven en werken terwijl de tweede als ver tegenwoordiger van den tuinbouw in over leg met den Nederl. Tuinbouwraad moet worden voorgedragen. De algemeene Nederl. Zuivelbond -is uit- genoodigd om een voordracht voor een lid uit den zuivel te doen. Voorts zal in de commissie zitting nemen de directeur generaal van landbouw en van het college van regeeringscommissarissen-de regeeringscommissaris voor de akkerbouw en de veehouderij en de regeeringscommis saris voor den tuinbouw. Als voorzitter zal worden aangezocht een hoogstaand persoon die nie* direct bij de landbouw en tuinbouw is be trokken maar door zijn kennis van het bedrijfsleven en economisch inzicht het onderzoek kan leiden. De rede van den heer Schouten Rectificatie De heer J. Schouten schrijft ons: In uw blad van Maandag 14 October jL stond een verslag van Je vergadering der Vereeniging van A.R. Gemeentebestuurders in Zuid-Holland, gehouden op 12 October, te Rotterdam. Dit vei slag maakt er, geheel terecht, melding ven, dat door mij in die vergadering o.m. is besproken een artikel van den heer Ed. Polak over de circulaire van den Minister van Binnenlandsclu.- Za ken inzake de loonen en salarissen ven het gemeentepersoneel, welke circulaire aan een aantal gemeenten is toegezonden. De heer Polak stelde mij per brief de vraag op welk artikel ik toet oog had, aan gezien hij zich niet herinnerde over dit on der-werp te hebben geschreven. Deze vraag gaf mij aanleiding het orgaan „De Gemeen te" nog eens te raadplegen. Daarbij kwam ik tot cl? ontdekking, dat het door mij be doelde artikel niet is geschreven door den heer Ed. Polak. Ik stel er nu prijs op publiek te verklaren, dat ik dit artikel door een vergissing ten onrechte aan den heer Ed. Polak heb toegeschroven. Tor vermijding.van misverstand vovg ik hieraan nog toe, dat dit, wat de zaak be treft, geen wijziging brengt in mijn oordeel Hot door mij besproken artikel komt voor in „De Gemeente", het „Orgaan van de Vereeniging van Sociaal-Democratische Ge- m enteraadsleden", No van 19 Sept. 1935, onder het opschrift: „Salarisverlaging per Ons vierde nieuwe Zondagsblad Wat wij vernemen van ons nieuwe Zondagsblad, doet ons toch waarlijk ronduitgoed. In één forschen sprong is ons Zondagsblad aan de spits komen te staan. Twaalf bladzijden, met lectuur voor oud en jong, dit wil zeggen zóó veel lectuur, dat het in sommige gezinnen erop aan komt den huiselijken vrede te bewaren. Sticht ons Zondagsblad dan on genoegen? Gelukkig niet, maar toch is het soms een heel kar wei, zal ieder op Zondag door al de lectuur komen, vernamen wij. Maar dan zijn er de volgen de dagen van de week immers ook nog! En nu de prijs! Wat is het lees- geld van ons dagblad toch bui tengewoon laag, vergeleken met allerlei andere organen, week bladen of luat ook. Bij de pro paganda voor onze krant, waar aan zulke fraaie premie's ver bonden zijn, is het Zondagsblad op zichzelf al een sterke propa gandist, vaak onweerstaanbaar. Toon Uw Zondagsblad aan Uw vrienden en buren; haal er ook de kinderen bij, en gij hebt een schitterende troef vn de hand ter verspreiding van Uw Christelijk dagblad,, hetwelk tot voornaam ste taak heeft: het Christelijk gezin te vergezellen door het leven. circulaire''. Het is van de hand van den heer Mr S. Mok, die tezamen met den heer Ed. Polak de redactie van dit orgaan voert. De inhoud van het artikel maakt het alleszins aannj-jmelijk, dat het niet geplaatst is bui ten voorkennis en medeweten van den heer Ed. Polak. De slotzinnen daarvan luiden: „Een verdere loonsverlaging voor het meentepersoneel, zooals de Regeoring op nieuw dicteert; is voor ons onaanvaardbaar. Wij doen daaraan niet mee! In da colleges van Burgemeester en Wethouders zoowel als in de gemeenteraden, zullen onze verte genwoordigers hun stem tegen elk voorstel uitbrengen". De brug over het Hollandsch Diep Het vijfde brugdeel van de nieuwe brug over het Hollandsch Diep zal a.s. Dinsdag worden geplaatst. Men zal 's morgens 8 uur van de machinefabriek van Penn en Bau- duin te Dordrecht vertrekken. Om elf uur zal de overspanning vermoedelijk boven de pijlers gebracht zijn. Daar het om 12 uur hoogwater is, wordt op dat uur met het doen zakken van het brugdeel begonnen. J. C: Haspels Benoemd tot burgemeester van Enkhuizen Tot burgemeester der gemeente Enk huizen is benoemd de heer J. C. Has pels, thans secretaris dier gemeente. De nieuwe burgemeester, die 34 jaar oud is, tot de A. R. partij behoort en lid is der Géref. Kerken, ontving zijn opleiding als volontair ter secretarie te Goudswaard en Piershil. Van 1 Oct. 1919 tot 30 April 1920 was de heer Haspels werkzaam als ambtenaar ter secretarie te Spijkenisse en van 1 Mei 1920 tot 1 Febr. 1931 resp. als adjunct-cmmies. commies en commies afd. chef van Finantiën ter gemeente-secretarie te Zwijndrecht. Van 1931 tot 1933 was hij hoofd commies-chef afd. Finantiën te Nieu wer-Amstel, tevens w.n. gemeente-secreta ris. Einde 1933 volgde zijn benoeming lot gemeente-secretaris van Enkhuizen. De heer Haspels is secretaris van de viesclub voor Gemeente-finantiën, leeraar aan den opleidingscursus voor gemeente administratie, mede-oprichter van de on derafd. Amstelland van den Ned. Bond van Gemeente-ambtenaren en medewerker van de Christ. Ambtenaar, het orgaan van den Algemeenen Ned. Chr. Ambtenaarsbond. Ook maakte hij deel uit van den kerke- raad der Geref. Kerk van Nieuwer-Amstel. WAAR WERK TE VINDEN IS Gistermiddag had de aanbesteding plaats voor het maken van een basal t-beton-kaai- muur aan de Buiten- en Koningin Wilhel- minahaven, lang 189.10 M., mot inbegrip van het dempen van de doorvaart tusschen deze haven en de daarvoor benoodigde grond" en baggerw erken. Ingekomen w 27 biljetten. Hoogsb? inschrijver was A. J. Vergaal te Dreischor voor ƒ94.800, laagste P. A. van Wijnen te Dordrecht voor ƒ72.400. Op één na laagste was A. en P. Voormolen te Rotter dam voor ƒ78.477. De eenigste inschrijver uit Vlaardingcn was Kornaat voor ƒ79.940. De gunning is aangehouden. Dit werk zoo mede he.t enkele weken ge leden aanbosteede werk aan de Oude Ha ven, worden in werkverschaffing met regee- ringssteun uitgevoerd. Te Tegelen is aanbesteed het bou wen van zeven woonhuizen aan de Station straat te Tegelen. Laagste inschrijver Gebr. Seuren te Venlo voor 25.300. BESCHERMING TEGEN LUCHTAANVALLEN VOORLOOPIG VERSLAG VAN DE TWEEDE KAMER Instemming van vele zijden Wat zullen de kosten zijn voor Rijk en Gemeenten Op het wetsontwerp betreffende be scherming van de bevolking tegen luchtaanvallen is thans het voorloopig verslag van de Tweede Kamer ver schenen. Men kon zich algemeen met de strekking van het ontwerp vereeni gen. Men erkende dat voorzieningen op dit gebied spoedig tot stand moeten komen. Verscheidene leden wilden er echter reeds dadelijk op wijzen, dat men zich geenerlei illusies moet maken, dat deze bescherming afdoende zal zijn. Dit kan geen reden zijn om het nemen van maatregelen achterwege te laten; wèl echter om zich niet in den waan te laten brengen, dat luchtaanvallen met een zekere gerustheid kunnen worden afgewacht. Sommige leden stelden de vraag, of de regeering het nemen van ook maar eenige doeltreffende maatregelen tot bescherming van kinderen, zieken, zwakken en ouden van "igen mogelijk acht. Deze leden vreesden, dat de in te richten schuilplaatsen vrij primitief zullen moeten blijven. Zullen dergelijke schuilplaatsen een behoorlijke veiligheid kunnen verschaffen, zoo vroegen zij, aan personen, die tijdens het gevaar hun huizen niet meer kunnen be reiken? De regeering acht het niet mogelijk, de schuilplaatsen van een bomvrije afdekking te voorzien. Zullen dergelijke schuilplaatsen iettemin een eènigszins doeltreffende be scherming kunnen bieden tegen gasaanval len? En waarop steunt de bewering, dat zulke schuilplaatsen met geringe kosten kun nen worden ingericht? Hoe ver zal men gaan? Vele leden, die tegen de strekking van het ontverp geen bezwaar hadden, waren echter van oordeel, dat uit het ontwerp niet vol doende blijkt,- hoe ver naar de bedoeling der regeering de te nemen maatregelen zullen moeten gaan. Vooral voor de beoordeeling de financieele gevolgen van het ontwerp is dit van groot belang. Hoever zal b.v. ge worden met het voorschrijven, dat in groote gebouwen schuilplaatsen moeten wor den ingericht? De minister van binnenland- sche zaken zal, voor rekening van het rijk, dgl. voorzieningen kunnen eischen niet alleen bij het bouwen, maar ook bij het veranderen van woningen of andere gebouwen, welker afmetingen bij algemeenen maatregel van bestuur aangegeven grenzen overschrijden. Er werd voorts op gewezen dat in de mi morie van toelichting als een punt, ten aai zien waarvan de medewerking van geen enkele gemeente zal kunnen worden ont beerd, genoemd wordt „verduistering op groote schaal." Indien daarvoor geëischt mocht worden dat de geheele straatverlich ting van één punt of enkele punten uit kan worden gedoofd, zou dit voor tal van ge meenten zeer kostbare veranderingen in den aanleg dier verlichting noodig kunnen maken. Deze kosten zouden, naar de mee ning der hier aan het woord zijnde leden, niet voor rekening van de gemeenten behoo- ren te komen. De kosten en de regeling der inspectie Sommige leden, die zich in beginsel met de verdeeling der gemeenten in drie geva- renklassen en de daaraan vastgeknoopte re geling der kostenverdeeling konden vereeni gen, wilden er toch op wijzen, dat deze re geling in financieel opzicht een gevaar vool de gemeenten kan meebrengen. Zij vreesden, dat bij het Rijk een neiging zal ontstaan, om allerlei maatregelen voor alle gemeenten voor te schrijven, ook indien dit niet strikt noodig is, teneinde de kosten daarvan op de gemeenten af te schuiven. Tegen een zoo- Van verschillende zijden werd de vraag gesteld, of de regeering reeds een, zij het ruwe schatting kan geven omtrent de kosten, welke dit ontwerp, wet geworden, voor het Rijk en de gemeenten zal medebrengen. Voorts werd nog gevraagd, op welke wijze de regeering de in te stellen inspectie wil inrichten. Verscheidene leden drongen er op aan :ze inspectie zoo sober mogelijk te organi- seeren. TRAGISCHE BRAND Oude vrouw gestikt Te O s s werd 's nachts een alleenwonende vrouw aan de Kazernestraat plotseling ge wekt. Zij meende gekreun te hooren in de woning welke aan de hare grensde, welke bewoond werd door de ongeveer 80-jarige weduwe Boeyen. Zij ging terstond den schoonzoon van de vrouw, die eenige hui zen verder woonde, waarschuwen. Deze wist, geholpen door wethouder Kemps, die inmiddels ook ter plaatse was, de woning binnen te dringen, waarbij zij aanstonds bemerkten, dat er brand was uitgebroken. In de slaapkamer trof men de bejaar de weduwe in bewusteloozen toestand aan, liggende op den grond tusschen haar bed en een kast. Zij werd over gebracht naar de woning van haar dochter, waar zij van den schrik en van den ingeademden rook is overle den. Zij had slechts lichte brandwon den bekomen. De gemeentelijke brand weer wist uitbreiding van den brand te voorkomen. De misdaden te Oss Een roofoverval in 1924 Door de gemeente-politie te Eindhoven werd op verzoek van de gemeente-politie te Oss aldaar gearresteerd en op transport naar Oss gesteld de oud-Ossenaar A. v. Schayk. Bij een verhoor, dat hem op het politie bureau te Oss werd afgenomen, bekende hij o.m. betrokken te zijn geweest bij den over val met geweldpleging op den zestig-jarigen arkenskoopman G. van Hinthum in den nacht van 1 op 2 November 1924, waarbij drie schoten werden gelost, waarvan één Van Hinthum in den rug trof. Voor dit feit heeft reeds P. van G. uit Oss zes jaar ge vangenisstraf ondergaan. Ook toentertijd werd Van Schayk gearresteerd, doch we gens gebrek aan bewijs op vrije voeten ge steld. Verder verklaarde Van Schayk mede plichtig te zijn geweest aan den in 1927 gepleegden roofoverval op Huysmans in de heide te Oss, die jyerd mishandeld en van een bedrag aan geld en een jachtgeweer rerd beroofd. - Van Schayk is op transport naar Den Bosch gesteld. Felle fabrieksbranden Brandmeester ernstig gewond Te Horst (L.) is-door onbekende oorzaak brand ontstaan in een der droogkamers van de sigarenfabriek „Artifa". Het vuur, dat gretig voedsel vond in de groote voorraden droge grondstoffen, breidde zich zeer snel uit, zoodat weldra het geheele fabrieksge bouw in lichte laaie stond. De brandweer was spoedig ter plaatse en slaagde er in c.e nabijgelegen Zuid-Nederlandsche kantfa- briek, die ernstig bedreigd werd, voor het vuur te vrijwaren. De aangetaste fabriek brandde tot den grond toe af. Ook de inboe del ging verloren/Ongeveer dertig arbeiders worden door stagnatie in het bedrijf ge troffen. Een brandmeester, die van een plat dak af het vuur met een straal water bestreed, deed een misstap en stortte van ongeveer vijf meter hoogte. Met ernstige inwendige verwondingen is de man naar het ziekenhuis gebracht. Te Hulst (Z.) brak 's nachts door onbe kende oorzaak brand uit in de sigarenfa briek van den heer J. Neefs aan de Piers- senstraat. In enkele oogenblikken was de fabriek een vuurzee. Kort na het uitbreken van den brand werd een aangrenzende stal door het vuur aane-etast Twee varkens heb ben hierbij den dood in de vlammen ge vonden. De schade, die aanzienlijk is, wordt door verzekering gedekt. Doodelijk mijnongeluk Vrijdagavond is de ondergrondsche loco motief-machinist P. J. Jessen, terwijl hij met een trein van np^en wagens door een steun- gang reed van de Staatsmijn Maurits met het hoofd tegen een ijzeren, stutbalk van den rijweg gekomen. De man werd van de locomotief geslin gerd en was opslag dood. Het slachtoffer, dat 24 jaar oud is, is ongehuwd en woonde te Grevenbicht. VOORNAAMSTE NIEUWS Dit Nummer bestaat uit DRIE bladen en het Zondagsblad Voorloopig verslag over het ivetsonlwerp tot bescherming bij luchtaanvallen. Wordt de inwerkingtreding der economic sche sancties minstens li dagen vertraagd Groote voorraden moderne geweerpatro- nen worden via Britsch-Somaliland naai) het front in Ogaden getransporteerd. Be Britsche gezant heeft in Home cei% onderhoud met Mussolini gehad. Ingediend is een wetsontwerp ter voorkom mina van onredelijke hypotheek-executies. Het wetsontwerp tot verlenging van de korting op Indische pensioenen tot 1937 is. bij de Stat en-Generaal ingediend. Voorloopig verslag op het wetsontwerp tof verlaging der uitgaven voor het lager onder wijs. Op Woudscholen is de eerste algemeene conferentie gehouden van jeugdclüblcidcrs der Chr. vakbonden. Dalende koersen op de geldmarkt. Schip in nood Op de Wadden, zuidelijk van Ballum op Ameland heeft een schip noodseinen gege ven. De reddingsboot van Hollum is uitge- p. T. T. Naar tariefsverlagingen Naar wij vernemen zijn bij het hoofd bestuur der P.T.T. plannen in voorbe reiding met betrekking tot de invoe ring van eenige belangrijke tariefs verlagingen. Binnen enkele dagen zullen nadere mededeelingen tegemoet gezien kun nen worden. Schipbreukelingen op de Wadden gered De noodseinen, welke werden gegeven van, -en schip op de Wadden ter hoogte vau Ballum op Ameland blijken afkomstig zijn geweest van een met steenen geladen tjalkschip, thuisbehoorendc te Groningen. De roei- en zeilreddingsboot van het sta- üon Hollum van de Noord en Zuid Holland-! sche Redding Mij is uitgevaren en de be manning is er in mogen slagen, alle aan, boord van den tjalk zijnde personen: man, vrouw en zeven kinderen te redden cn be houden tc Hollum binnen te brengen. Het betreft hier het gezin van schippcé Van der Sloot. Vijftien Pestgevallen in Madja Alle doodelijk CHERIBON. 19 Oct. (Aneta) Gedurende do tweede week van October kwamen vijftien gevallen an pest voor in het onderdisirict Madja. loop16 °evallen had(len een doodelijken af- Aardschuiving bij Medan Auto rijdt in een ravijn MEDAN, 19 Oct. (Aneta). Zware regens veroorzaakten hedennacht een groole aard verschuiving in de weg van Brastagi naar Medan waardoor het verkeer over den weg volkomen is gestremd. Tengevolge van de aardstorting is een per sonenauto in een ravijn gereden. De inzit tenden bleven ongeaeerd. De auto werd totaal vernield. De waterstand van de rivieren Is zeet! hoog. Overal dreigen bandjirs. OPIUM AANGEHAALD CHERIBON, IS Oct. (Aneta). De douane haalde aan boord van de „Tjisaroea15 K.G. ruwe opium aan, die was verborgen in een dubbele wand van groentenpotten' en vruchten. De belanghebbende werd ge arresteerd. DOODELIJK AUTO-ONGELUK Te Axel is het 6-jarig dochtertje van da familie P. G bij het oversteken van den weg door een auto overreden. Eenige uren later is het kind aan de bekomen verworw dingen overleden. Deviezensmokkelarij Te Tegelen is een expediteur uit V lo aangehouden, die een pakket bij zich had waarin zich ongeveer 75.000 mark aan geld en papier bevond. In Duitschland had men het pakket niet ontdekt. De expediteur is geheel onkundig van de smokkelarij. Hij deelde de Duitsche douane mee, wie de af zender was. Deze was echter reeds ver dwenen, denkelijk naar Limburg. De Duit sche douane wilde, dat de expediteur met het pakket naar Duitschland kwam, doch niet ten onrechte vreesde hij te worden ge vangen genomen. De echtgenoote en twee inwonende fa milieleden van den afzender zijn als gijze laars gearresteerd. Verdacht van deviezensmokkelarij heeft de rechtbank te Aken een vrouw uit Bruns- sum, die in een jaar tijds 18,000 mark aan Duitsche reisclièques in Duitschland had ge- ind en waarbij bewezen werd, dat zij 7000 mark naar Nederland had gesmokkeld en daarbij zich aan vervalsching van haar pas poort had schuldig gemaakt, veroordeeld tot pen jaar gevangenisstraf en 10.000 mark geldboete. De eisch luidde 21 maanden tuchthuisstraf. Gistermiddag heeft de Commissaris van de Koningin in Zuid-Holland, Jhr. van Karnr- beek, de Electrische Centrale aan de Galilelstraat te Botterdam officieel in qeb.vilc gesteld. Tijdens de rede van Jhr van. Kamebecklinks zittend, burgemeester Droogleever Fortuyn. M

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 1