Zwanenberg ECONOMIE EN FINANCIEN ZATERDAG 19 OCTOBER 1935 KERKNIEUWS GEREF. KERKEN Bedankt: Voor Groningen, C. Veenhof te Harkstede. AFSCHEID, BEVESTIGING, INTREDE Ds. M. J. Lekkerkerker te Koeken- gen hoopt Zondag 10 Nov. afscheid te ne men van de Ned. Herv. Gemeente te Koeken- gen en Zondag 17 November zijn intrede te doen te Oosterwolde Gld.) na beves tigd te zy'n door zjjn vader ds. T. Lekkerker ker, Ned. Herv. Pred. te Delft. Cand. G. H. Schuppert, te Eefde bij Zutphen, hoopt Zondag 17 November a.s. zijn intrede te doen in de Geref. Kerk te iLoenen a. d. V e c h tna bevestigd te zijn door Prof. Dr. J. Ridderbos, van Kampen. GEREF. KERKEN IN H.V. De classis Amsterdam der Geref. Kerken in H.V. (omvattende alle kerken in dit Ver band) heeft deze week vergaderd. Er is t.o.v. het concept-kerkenorde besloten, dat na ev. ingekomen amendementen het concept in de e.v. vergadering van Maart 1936 in zijn geheel zal worden afgehandeld. Het schrij ven der kerk van Hilversum betreffende de verhouding tusschen predikant en politiek is terzijde gelegd; de classis prefereert een con creet voorstel. De deputaten, benoemd tot samenstelling van een nieuw concept-huwelijksformulier, brachten rapport uit. Omtrent de grondge dachten voor zulk een formulier werd een stemmigheid verkregen. WATERGRAAFSMEER Aan de Middenweg te Watergraafsmeer is grond aangekocht voor den bouw van een tweede Hervormde Kerk. DAARLERVEEN Te Daarlerveen, dat thans kerkelijk tot Vroomshoop behoort, worden pogingen aangewend door de daar wonende Gerefor meerden om tot zelfstandige kerkinstituee- ring te komen. Een commissie der classis- Ommen stelt een onderzoek in. Grond voor een te bouwen eigen kerk is reeds aange kocht. LUTHERSCHE PREDIKANTEN - VEREENIGING In de te Amsterdam gehouden vergade ring der Luth. Pred. Verg. is o.m. besloten dat Dr. P. Boendermaker, Ds. C. Riemens en Ds. K. J. Kooiman zullen voorbereiden de opstelling van een nieuw_catechisa tieboekje, dit naar aanleiding van een opdracht van den Bond van rechtzinnige kerkeraden. KERKORGELS Donderdag had de plechtige ingebruik neming plaats van het nieuwe kerkgebouw der Ned. Herv. Evangelisatie te Naald- wy k. Op 28 dezer zal de ingebruikneming van het orgel meer in het bijzonder worden her dacht, waarbij een orgelbespeling zal worden gehouden door den heer N. Schuiling, Organist en Muziekleeraar te Rotterdam. Het orgel werd gebouwd door de firma Valckx van Kouteren Co., te Rotterdam. Het heeft 9 sprekende stemmen op één Manuaal, alle gehalveerd te bespelen in Bas en Discant. Vervolgens een Subbas 16 in het Pedaal. Het orgelfront, uitgevoerd in moderne stijl, werd ontworpen door den architect der kerk, den heer C. J. IJ s e b r a n d s uit Monster. Voor de in aanbouw zijnde nieuwe Ned. Her,. Kerk te Leerbroek (bij Gorcum), alsmede in de te vergrooten Geref. Kerk te Murmerwoude (Gr.) zullen nieuwe kerkor gels worden geplaatst. Beide instrumenten zullen worden ge bouwd door de firma Valckx van Kouteren Co., te Rotterdam, volgens het pneumatische kegelladesysteem. Kerk en Staat in Oostenrijk De Oostenrijksche Minister van Onderwijs heeft in een rondschrijven aan de predikan ten aanbevolen, „dat de Evangelische geeste lijken lid van het Vaderlandsche front zullen worden, opdat in het eigen belang der Evan gelische geestelijkheid het vertrouwen der bevolking daardoor bevestigd worde". De „vertrouwensman" der superintendenten der evangelische kerk, de officieele vertegen woordiger der kerk bij de regeering, super intendent Johanres Heinzelmann te Villach, antwoordt daarop in een open brief. Hij merkt op dat het Vaderlandsche front een uitgesproken politieke organisatie is, de draag ster van den staatswil, terwijl de predikanten der Protestantsche kerken buiten de politiek wenschen en behooren te blijven. In de tweede plaats merkt hij op, dat het Vader- landsch Front de openlijke draagster van de staatspolitiek is, ook de eenige erkende draag ster dezer politiek en deze politiek een uitge sproken Roomsch-Katholiek karakter draagt en het Vaderlandsche Front volgens zijn sta tuten in zich vereenigt al die burgers „die van zins en willens zijn om aan den opbouw van het Katholieke Oostenrijk mede te ar beiden". Derhalve moet het onmogelijk ge acht worden, dat de Protestantsche predikan ten tot het Vaderlandsche Front toetreden. Bovendien is het een totaliteitseisch die de kerk in haar vrijheid aantast. In verband met dit bericht verdient de aandacht, dat te Weenen vergaderd hebben vertegenwoordigers van de Duitsche Evang. kerken in Roemenië, Oostenrijk en Tsjecho- Slowakije. Zij namen een resolutie aan, waarin zij verklaren, een werkgemeenschap te hebben gesloten teneinde alle maatregelen die zij voor haar uiterlijke en innerlijke be vestiging noodig achten, gemeenschappelijk te treffen. In wederzijdsche broederlijke hulpverlee ning zullen zij elke belemmering of tegen werking van het protestantisme in dit deel Van Europa het hoofd trachten te bieden. SNIPPERS Bij het Hugenotenfeest te Berlijn op 29 en 30 October a.s. zal ook een Hugenoten- Museum in den Dom worden geopend. Op het graf van Ds. J. A. ten Bokkel Huinink te Numansdorp is een grafmonu ment onthuld. Zondag 24 Nov. zal de Afscheiding te Almkerk en te Nieuwendijk herdacht wor den. Op 25 Dec. meer bijzonder de institu- eering te Nieuwdiik. In Equador heeft de Regeering alle ker- kerlijke bezittingen genationaliseerd. Men mag er totaal niet meer over beschikken. Het aantal R.K. in de Vereen. Staten bedraagt thans ruim 20.000.000, dat is 200.000 meer dan in 1934. CALVINISTISCH WEEKBLAD Redactie: Dr G Bouma, Prof. Dr A. Sizoo, Dr C. Tazelaar en Prof. Dr J. Waterink. In het „Calvinistisch Weekblad" vindt ge gedegen, weloverdachte artikelen op velerlei gebied. Laat Uw geheele gezin van de voor lichting der meest vooraanstaande schrijvers Confessioneele Vereeniging Afd. Zuid-Holland (Vervolg) Tn de middagvergadering hield Dr. H. J. H o n d e r s van Wassenaar een referaat. Zijn wü nog Katholiek? Ref. ging eerst na wie hij onder „wij" verstaat: de confessioneelen, doch ook wijder allen die achter de confessioneelen, de Ned. Geref. Geloofsbelijdenis staan, nog wijder alle orthodox-protestanten. Op historische gronden werd hierna aangetoond, hoe de Hervormers nimmer het Katholieke karakter der Kerk hebben aangetast, doch wel het Roomsch-Kath. karakter van de kerk der Middeleeuwen. Ref. onderscheidt Roomsch-Katholicisme, Gereformeerd- of Hervormd-Katholicisme en humanistisch (vrijzinnig) Katholicisme, ge kenmerkt resp. door hun hoofdmotieven: Woord en Traditie, Woord en Geest, Woord en Wetenschap. Bij de nadere beschrijving van het Geref. Protestantisme, bleek het hoe door scholastiek en sectegeest, door rationa lisme en piëtisme het Katholieke karakter der Kerk telkens uit het oog is verloren, doch bezinning op het orthodox-kerkideaal zal (de eenigheid der kerk) als een heilig doel voor oogen moeten houden: lettend zoowel op de uitgebreidheid (oecumeniciteit) der kerk als ook op de beperkende gebondenheid aan Jezus Christus haar Hoofd en Heer. Heeft de kerk, die kerk van Christus wil zijn, aldus haar Katholiek karakter te belij den, anderzijds heeft het Hervormd-Katholi- cisme zijn eigen aard, naar nationaal-her- vormden (Gereformeerden) kerkstijl niet te verloochenen. Spr. werkte dit eigen Her vormde Geref. karakter nader uit ten aanzien van kerkleer, kerkdienst en kerk organisatie. Het gaat bij dit alles om de geheel eenige verschijning van Jezus Christus, die niet mag worden bedekt door tradities of wetenschap, doch die moet wor den ontdekt en verkondigd aan allen, ook die buiten zijn. Op het referaat volgde discussie. ZENDING EN PHILANTROPIE Zendingsboekencentrum Geopend te 's-Gravenhage Hedenmidag is te 's-Gravenhage in bij zijn van autoriteiten en vooraanstaande personen op het Zendingsgebied geopend een nieuw Zendingscentrum, speciaal voor de verbreiding der Zendingsgedach te door middel van hete gedrukte woord. Het is onder den naam „Boekencentrum" gevestigd in de Anna Paulownastraat 21. De plechtigheid werd bijgewoond door Mi nister Prof. Dr. J. R. Slotemaker de Bruine, die het woord gevoerd heeft, even als Dr. K. J. Brouwer (die met Drs. H. J. Nannen en Mr. J. H. J. Schmidc de commissie uitmaakt) en Ds. Joh. Rauws. Minister Slotemaker de Bruine wees er op, dat thans in den Zendingsboekhandel In- en Uitwendige Zending vereenigd zijn en sprak als voorzitter van den Centraal Bond voor Inwendige Zending daarover zijn groote blijd schap uit. Dr. Brouwer gaf een overzicht van de geschiedenis van den thans verdwenen Zen dingsboekhandel (in de Nassau Zuylenstein- straa1:). Ook als uitgever zal de nieuwe Boek handel zijn beteekenis krijgen. EVANGELISATIEWERK TE KAMPEN De Evangelisatie-Centrale te Kampen heeft, in navolging van die te Rotterdam, besloten te Kampen in de Nieuwe Kerk een vierdaagsche Conferentie te beleggen. Eiken avond zullen er twee sprekers zijn. De onder werpen zijn dezelfde als die van Rotterdam. De eerste spreker zal over den nood spreken, de tweede over de verlossing, die het Evan gelie brengt. Alles zal die vier dagen stil staan: catechisaties, vergaderingen, enz. SCHOOLNIEUWS VRIJE UNIVERSITEIT Eerste promotie in de wis- en natuurkunde Aan den heer J. P. van Rooyen te Amsterdam, geboren te Naarden, is gisteren door de Vrije Universiteit toegekend de graad van doctor in de wis- en natuurkun de. na verdediging van een proefschrift ge titeld ,Xa notion de probabilité et la sciënce actuarielle". Dr. van Rooyen is de eerste, die in de jongste faculteit van de V. U. is gepromoveerd. Prof. D r. M. v a n H a a f t e n, de promotor, heeft hierop bjj het aanbieden zijner gelukwen- schen met een enkel woord gewezen. De voorstanders van de V. U., zei spr., hebben door hun gebed en hun gaven, ook voor de wis- en natuurkundige faculteit, deze eerste promotie mogelijk gemaakt. Ure des gebeds Aan de jaarlijksche herdenking van de stichting der V. U. ging ook ditmaal een bidstond vooraf. Deze is gisterenavond ge houden in de Keizersgrachtkerk, waar als voorganger optrad Ds. R. E. van A r k e. 1, van Utrecht. Velen waren opgekomen om dit traditioneele uur mede te maken. Als grondslag zijner predikatie heeft de voorganger gekozen Matth. 13 33. Hierna droeg Ds. van Arkel de Vrije Uni versiteit en allen die aan haar verbonden zijn, op in het gebed. Ontmoetingssamenkomst Na afloop van den bidstond begaven ve len der in de Keizersgrachtkerk aanwezigen zich naar het Gereformeerd Gymnasium, waar in de aula gelegenheid was elkander te ontmoeten. De gezellige avond werd geleid door Dr. C. J. Honig, die alle vrienden der Uni versiteit verwelkomde, inzonderheid de Mar ker broeders, die ook nu weer aanwezig waren. Het eerste lied, dat onder begelei ding van het welluidende orgel is aangehe ven, was het Wilhelmus, waarvan de beide bekende coupletten met geestdritf staande zijn gezongen. De rector-magnificus, Prof. Dr. L van der Horst, bracht in herinnering, dat Zondag a.s de Vrije haar 55e gedenkdag viert. In een gezellige causerie heeft spr. de aanwezigen toegesproken, waarna nog menig goed woord ten beste is gegeven. THEOL. STUDENTEN Blijkens de inschrijvingslijsten is de cursus 1935/1936 van de Vrije Universiteit begon nen met 34 studenten in de Theologie, de Theol. School te Kampen met 15. Verder zijn aan de V.U. ingeschreven 23 studenten voor de juridische, 15 voor de wis- en natuurkun dige, 4 voor de letterk., 4 voor de medische en 1 voor de theol. en letterk. faculteit* REÜNISTENORGANISATIE VAN N.D.D.D. De jaarvergadering van de reünistenorga nisatie, die een besloten karakter dragen zal, zal worden gehouden op Woensdag 30 Od:. a.s. Als referent zal optreden Mr. A. J. L. van BeeckCalkoen, chef van de afd. Hooger Onderwijs van het Dep. van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen, met het onderwerp: „De Nederlandsche Universiteiten en de theologische faculteit". Het ledental klom van 118 in 1933 op 330, waarvan 304 in kringen zijn ingedeeld De volgende Landdag zal in de Paaschweek van 1936 worden gehouden en ditmaal staan in hd: teeken van de herdenking van Calvijn. Als referenten zullen optreden de heeren Prof. Dr. J. B o h a t e c, uit Weenen, met het onder werp: „Calvin und das Recht" en Dr. G. Brillenburg Wurth, Geref. predikant te Rotterdam-Zuid, onderwerp: „De ethische grondbeginselen van Calvijn in het kader van de geestelijke bewegingen van zijn tijd", DOODE -HAND -BEL ASTING VAN BIJZONDERE SCHOLEN Twee zaken voor den Raad van Beroep Vele schoolbesturen, die scholen hebben welke vóór 1921 gesticht zijn, hebben een aanslag ontvangen in de belasting van de Doode Hand. Hoewel de schoolgebouwen zelf volgens de wet van de belasting zijn vrijgesteld, worden de genoemde besturen dikwijls voor vrij aanzienlijke vermogens aangeslagen. Dit komt, doordat de belasting inspecties bij de bepaling van het belastbaar vermogen der schoolverenigingen overgaan tot kapitalisatie van de gebruiksvergoeding, welke de schoolbesturen jaarlijks overeen komstig art. 205 der L.O. wet voor de gebou wen en terreinen uit de gemeentekas ont vangen. Op de basis van een gebruiksduur der schoolgebouwen van 60 jaar wordt die jaarlijksche gebruiksvergoeding door den belastingdienst omgerekend tot een zelfstan dig vermogensbestanddeel van dikwijls res pectabelen omvang. Naar dat vermogen wordt dan mede de aanslag opgelegd. Van den aanvang af heeft het bureau van den Schoolraad voor de Scholen met den Bijbel er op gewezen, dat deze kapitalisatie berust op een fictie en niet op de wet. Vele schoolbesturen zijn dan ook reeds tegen den hun opgelegden aanslag in beroep gekomen. Gisteren diende deze zaak voor den Raad van beroep voor de Directe Belastingen II te Rotterdam. Opgeroepen waren de schoolbe sturen te Strijen en te Zuid-Beijerland ter nadere toelichting van hun beroep. Als gemachtigde van de schoolbestu ren trad op Mr. J. J. Hangelbroek, secretaris van den Schoolraad, te 's-Gravenhage. Pleiter beriep zich op arresten van den Hoogen Raad, vol gens welke de uitlegging van fiscaal recht beheerscht wordt door dezelfde regelen, welke ook voor het gemeene recht gelden. In een breedvoerig plei dooi rafelde pleiter voorts aan de hand van de wet het standpunt van de te genpartij uiteen. Hierna volgde re- en dupliek. De uitspraak van den Raad van Beroep wordt binnen enkele weken verwacht. Vele schoolbesturen zullen ongetwijfeld met groote belangstelling naar de eerste beslissing in deze ingewikkelde rechtskwestie uitzien. EXCELSIOR DEO JUVANTE Donderdag heeft het Theologisch littera- risch studenten-gezelschap Excelsior Deo Juvante te Utrecht zijn dertiende lustrum gevierd. Hiertoe waren predikanten, oud leden en eereleden uit alle deelen des lands aangekomen. Na ontvangst der reünisten in de morgen uren, vereenigde men zich aan een lunch, die gepresideerd werd door prof. dr. M. J. A. de Vr ij er. De voorzitter van het gezel schap, de heer E. van Bruggen herdacht de sinds het vorig lustrum overleden eere- féden, waarna ds. J. C. O s k a m van Goinga memoreerde, dat hij veertig jaar geleden als lid van het gezelschap werd geïnstalleerd. VERKEERSEXAMEN OP SCHOLEN Op verzoek van de Vereeniging voor Veilig Verkeer 'ie Den Haag en aangrenzende ge meenten heeft de K.N.A.C. zich bereid klaard de kosten op zich te nemen voor het doen vervaardigen van 20.000 exemplaren een schriftelijke les/welke als examenvraag aan alle kinderen der hoogste klassen der la gere scholen in de gemeente Den Haag, tijdens de Veiligheidisweek der K.NA.C. zal worden voorgelegd. De Vereeniging voor Veilig Ver keer zal het door de kinderen afgeleverde werk beschouwen als onderdeel van haar exa mens, waarvoor aan de jongelui na met goed gevolg afgelegd practisch examen een diploma met het Veilig Verkeerspeldje zal worden uit gereikt. Zooals men weet zijn door genoemde ver eeniging in Rijswijk en Voorburg reeds onge veer 3000 kinderen geëxamineerd. Examens Academische examen*. Kampen. Theol. School. Geal.: Theologie: propaed. ex., de heeren E. Kiezebrlnk te Wapenveld; J. H. v. d. Hoe ven te Hardenbergr: C. v. d. Jagrt te Rijswijk en P. v. d. Spek te Delft Lelden. Gesl.: Rechten: cand.ex., de heeren H. de Vries. H. Lagerwcy. H. Gaarlandt, J. Hou wink. J. C. GUlcher, J. de Bruljn. P. Ver Loren van Themaat en mej. J. M. v. Wamelen Indisch recht: cand.ex.. de heer A Klaus. Geneeskunde: artsex. Ie ged.. de heeren W. J. M. Bauer en W. Nanning. Theologie: propaed.ex., de heeren J. Dirkse en L. I. Baaa. h t. Geel.: Theologie: kerk. devc i J. den Hollai .rdrijkekunde: doet ex., de heeren J. G. v. d. Valk en F. J. Ormeling. Rechten: cand.ex., de heer F. M. v. Lindert Rechtswetenschap: doet ex.. de heer J. N. v. Woerkum. Geneeskunde: seml-artsex., de heeren P. J. A Gielen, E. J. Laufer en G. Sterk v. d. Weg; artseen., de heeren W. P. Blokpoel. G. Broeke- ma. F. Piekema en G. E. van Beek. Tandheelkunde: theor. ex. Ie ged., de heer L. J. P. M. Karthaüs: 2e ged. de heeren J. v. Ie ged., mej. G. Kw n. Gesl.Geneeekunde: a/rteex. heer A H. W. Mook. geb. te Groningen. Rechten: cand.ex., niej. J. Bokma en de heer M. Boekhold. Amsterdam. Gesl.: Rechten: doet. ex., de heer W. C. Alpherts: cand.ex., de heer J. H. van Wijk. Tilburg. R.K. HandelshoogeschoolGesl.: Handelswetenschappen: cand.ex., de heer J. J. P. M. Eikhuizen, Den Haag. Wiskunde L.O. Den Ha ag. Gesl. de heeren J. E. R. Sol, Apeldoorn; E. de Vries, Baren- drecht; P. A van Zorge, Wetering bü Blokzijl Apothekersassistent. Amsterdam. Geel. de heeren P. Zuidema. Appingedam: W. A. ten Bokum. Hengelo „(O.); mej. J. C. Weijkman, maakt - WAT SMAAKT De Hollandsche pot ot belooft een kostelijk maal voor r gezonde Hollandsche magen: boeren- g kool met Zwanenberg's Rookworst I let U op dat loodje, waarmee elke worst von Zwanenberg verzegeld is. Voor deze kleine moeite wordt U rijke lijk beloond, dat zult U ondervinden tofs de ##pot" op tafel komt: U hebt liog nooit zóó smakelijk gegeten ZWANENBERG's VLEESCH- en GROENTE - CONSERVEN DALENDE GELDKOERSEN De markt weer ruimer van middelen voorzien De toestand van de geiDdmarkt is den laatsten tijd aanmerkelijk verbeterd. De primaire geldgevers, die maanden achtereen een zeer gereserveerde hou- din» aannamen, betoonen zich veel tues.hieteli'ker en zij, die thans de noodige middelen kunnen gebruiken, worden, wanneer zij voldoende solva bel zijn, niet meer mat leege haaiden naar huis gestuurd. De noteeringen in de open markt zijn i een betrekkelijk kort tijdsverloop sterk ge daald en het beste bewijs dat de situatie zich in gunstigen zin heeft gewijzigd, is wel gevormd door het feit, dat de Nederland sche Bank er dezer dagen toe overging haar rentetarieven met een vol procent te ver lagen. Op het oogenblik is de markt nog ruim van middelen voorzien. Het is niet uit gesloten, dat de noteering binnenkort nog verder zal dalen. Door het jongste verloop van de geldkoer sen is die indruk geweikt, dat de dalende beweging zal blijven aanhouden, doch dien aangaande moet men zich toch geen over dreven voorstellingen vormen. Door het Ministerie van Financiën wordt 23 Oct. de inschrijving opengesteld op éénjarige, drie jarige en vijfjarige Schatkistbiljetten, ren tende 4*4 's jaars. Hieruit kan dus den afgeleid, dat de regeering voor den eerstvolgenden tijd er niet op rekent op de geldmarkt veel goedkooper terecht te kun nen dan voor genoemden prijs. Hierbij dient echter toch ook te worden overwogen, dat de toewijzingen voor biljetten met een langeren looptijd dan een jaar meestentijds slechts oobeteokenende bedragen uitmaken, zoodat aan de oogenblikkelijkc inschrijvings voorwaarden met betrekking tot het verloop van de geldmarkt in een wat verder ver wijderde toekomst, toch ook niet te veed waarde moet worden gehecht Voor de beurs is het natuurlijk een zeer heugelijk verschijnsel, dat geld weer tot een redelijken prijs verkrijgbaar is, doch dit geldt evenzeer voor het aJgemeene economi sche leven. Geldkoersen van 6 en daar boven, zooals maanden achtereen te zien werden gegeven, vormden een groote rem voor een vrije ontplooiing van het zaken verkeer. Het is natuurlijk niet uitgesloten, dat de geldkoersen bijv. tegen het einde van de maand wederom iets zullen aantrekken, doch voor zoover de tor:stand zich op het oogenblik laat beoordeelen, ziet het er niet naar uit, dat, onvoorziene omstandigheden voorbehouden, binnenkort weer buitenge woon hooge geldkoersen zullen worden ge noteerd. THEEVEILING TE AMSTERDAM Het verloop Medegedeeld door de Pakhuissmeesteren van de Thee. 3417 kn. Java Time 150650 K.G. a 52 ets. per K G. 2996 kn. Sumatra Thee 149255 K.G 44% ets. per K.G. Totaal 6415 kn. 299905 KG. a 4814 ets. per K.G. (vorige midderprijs was 45" cent per K.G.) FINANCIEEL WEEKOVERZICHT SANCTIES TEGEN ITALIË EVENTUEELE GEVOLGEN VOOR NEDERLAND Zullen ze doeltreffend zijn? Prijsstijging voor vele producten Het lijdt geen twijfel of wij staan voor een zeer belangwekkende economi sche wereldontwikkeling nu men in Genève bezig is sancties te treffen tegen het weer spannige Italië. Men heeft het momenteel alleen nog maar gebracht tot de regeling van financieele sancties, die waarschijnlijk op het einde van deze maand zullen in gaan. Doch als deze niet helpen zal men ongetwijfeld overgaan tot het treffen van economische sancties en vooral dan zal Ita lië het hard te verduren krijgen. Went eco nomische sancties werken als grof geschut. Ze richten groote verwoestingen aan en vrijwel de geheele handel van Italië zal worden bedreigd, nu niet minder dan vijf tig landen hun medewerking zullen ver- leenen. Natuurlijk zullen er mazen in het net van de economische blokkade zijn, waardoorheen de Italianen zullen trachten te ontglippen om aan de knellende greep van de bela gers te ontkomen. Doch het laat zich nu wel reeds aanzien, dat dit niet mee zal vallèn. Trouwens. Mussolini heeft den volke al kond gedaan, dat de economische blokka de onherroepelijk op oorlog zal yitloopen. De jaarlijksche import van Italië omvat oen bedrag van ongeveer 7 milliard lire en de export f5 milliard. De Volkenbondssta ten nemen van dit bedrag ongeveer twee derde voor hun rekening. Duitschland, Oos tenrijk en Hongarije exporteeren jaarlijks voor ongeveer 1*4 milliard lire. Aangezien deze landen niet meedoen aan economische sancties, zal Italië dus in de toekomst wel voor anderhalf milliard van zijn import verzekerd zijn. Maar deze landen zijn toch niet in staat om Italië in elk opzicht te ver strekkon wat het behoeft en zoo zal dus het wegvallen van bijna vier vijfde van den import Italië den adem welhaast moe ten benemen. Overigens staat nog te bezien of alle lan den op het laatste oogenblik wel met de Volkenbondspolitiek accoord zullen gaan en of sommigen niet op het laatste oogenblik zullen trachten den dans te ontspringen. Roemenië, dat Italië's grootste petroleum- leverancier is .voorziet nu al ernstige ge volgen. En het weifelt. Want men beseft heel goed d-t als men de economische sanc ties toepast men Italië als cliënt voor goed kwijt raakt, temeer omdat anderen er als dc kippen bij zijn om de opengevallen plaats in te nemen. Denk b.v. aan Rusland. (Na het schrijven van dit artikel wordt gemeld, dat de petroleum leveringen ven Roemenië naar Italië zijn gestaakt wegens wanbetaling. Toepassing van sancties zou in dit opzicht dus geen wijziging brengen. Red.). Het valt daarom op geen stukken na voor uit te zeggen welk effect de economische blokkade zal uitwerken, ook al omdat men van de houding van de V. S. nog niet zeker Wat de gevoLoen voor Nederland betreft, in 1934 exporteerden wij naar Italië voor een bedrag van ongeveer 134 millioen Lire (ongeveer f 17 millioen). Onze import uit Italië bedroeg evenveel, zoodat de handels balans in evenwicht was. In 1935 zijn deze cijfers teruggeloopen resp. tot 118 en 102 millioen (over een geheel jaar omgerekend) zoodat er een actief saldo is voor Nederland van 16 millioen Lire. Bij alle ensisnarig- heid komt eventueel het wegvallen van deze handelsbeweging ons bedrijfsleven toch weer voor nieuwe moeilijkheden plaatsen, ook al zijn de bedragen nu niet direct aan den hoogen kant. De prijzen stijgen Intussriien stijgen d'e prijzen. Het is typee rend voor den toestand, dat de Dietli-Mij een interim-dividend uitkeert van 3 Di. :3 geen troostdividend. Het is verdiend. Uit de opbrengst cijfers der eerste veilingen blijkt, dat er lagere prijzen zijn behaald dan over 1934; dat er desalniettemin een uitkeering vrjgt, is óf een bewijs, dot de directie de naaste toekomst zeer gunstig inziet, óf dat de kostprijs belangrijk is gereduceerd, dat de lagere winst toch een groot ere winst marge heeft opgeleverd dan in 1934. De thee-, de rubber-, de koper- en de olie prijzen zijn omhoog gegaan. De oorzaken van deze stijgingen zijn uiteenloopcnd. Hoo gere prijzen bet eekenen grootere winsten voor de concerns, die zich met de productie ervan bezighouden. Men mompelt van een komend interim- dividend der Koninklijke. Het is nog te vroeg om hierover te spreken. Het is ech ter niet uitgesloten dat dit dividend zal komen. De olieverhoudingen zijn immers goed. Er is groote vraag naar stookolie voor de vlo ten en groote vraag naar benzine etc. voor het toenemend automobilisme. Natuurlijk treden ook de rubbermaat schappijen op den voorgrond. Een langen' tijd heeft het pessimisme in dfzen hoek gedomineerd. Men vond, dat de restrictie niet voldoende effectief werkte; men zag een stage stijging van de Britsche voorra den en een teleurstellende consumptie. Men vergat echter, dat de verbetering, die in de rubber-situatie opgetreden is, er een is van langen adem, doch tevens een, die niet meer tegen te houden is. Men begin nu de moeilijkheden aardig onder de knie te krijgen. Het zou ons niet verwonderen, wanneer wij nu een stage prijsverbetering va.n het ruwe product zul len zien. Zonder te verwachten, dat het jaar 1924/5 zich zAl herhalen, toen koers stijgingen van honderden procenten zich voordeden, gelooven wij in een betere toe komst. Amsterdam -Rubber Bandar Rubber Dell Matavla Rubber Kal: Bakar Kendeng Lemboe Sedeip Slndnng Sari Goal para Deli Batavia Deli-Mij Senembab H. V. Amster Java Cultuur N.I.S.U. Alg. Explorni Kon. Olie Unilever

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 10