DE ABESSIJNSCHE OORLOG STAGNEERT Groote troepenschouw te Addis Abeba VRIJDAG 18 CClOBER 1935 EERSTE BLAD PAG. 2 PARADE TE ADDIS ABEBA Troepenmachten van twijfelachtige waarde De waarde van onjuiste niededeelingen '(Van onzen specialen correspondent W. F. Deedes) Addis Abeba, Donderdagavond. Terwijl de oorlog voortgaat, worden mili taire schouwspelen te Addis Abeba steeds zeldzamer. Desondanks heeft de bevolking vanochtend vele duizenden krijgslieden kun nen bewonderen, die uit verafgelegen distnc ten in de hoofdstad bijeen waren gekomen, ivoordat zij naar het front vertrokken. Niets ontbreekt aan de officieele eer nie. De keizer en liooge officieele personen volgden vanaf hun speciale zitplaatsen het voorbijtrekken der stoere Abessijnsche berg bewoners, die onder het schreeuwen van oorlogskreten en het zwaaien met wapenen in de vlakten beneden 't paleis paradeerden. Vanmorgen vertrok liet z.g. centrale leger, onder leiding van den minister van oorlog, uit Addis Abeba naar Dessié. Het aantal manschappen, dat in de eerstvolgende da gen de hoofdstad zal verlaten, bedraagt on geveer 145.000. 80.000 dezer manschappen zijn afkomstig uit de omgeving van Addis Abeba; 20.000 uit Wallaga; 15.000 uit Goffa en 30.000 uit Kambata. De troepen marcheerden vanochtend uren lang door de straten. Zij vormden een leger, dat met geen enkel Abessijnsch leger, dat ik tot nu toe heb gezien, is te vergelijken De mannen, die vanochtend voor den keizer paradeerden, waren zoo een en al traditie, dat het schouwspel tot tranen heeft geroerd. Hun wenschen en hun oorlogskreten en hun bravour herinnerden aan hei buitengewone schouwspel, dat te Moskou bij ceremoniën te aanschouwen valt. De mannen trokken groepen voor den keizer op, kruisten hun zwaarden en zegden de grootsche daden oen een of anderen voorvader op, die be roemd was uit veldslagen in het verleden. De bevolking van Aadis Abeba keek toe. Alle werk in de hoofdstad stond stil. De ver- trekende troepen vormden het middenpunt yan alle leven in de stad. Ondanks hun 'bravour en hun uiter lijke vertooning van kracht en moed kon iedere Europeesche toeschduvver zien, dat zij zoowel in uitrusting als capaciteit, ver beneden de verrassend ordelijke en goed georganiseerde troe pen der keizerlijke garde stonden. Het was duidelijk, dat zij het Abessijnsche leger van het verleden vertegenwoor digden. Zij schenen tot een andere tijd te behooren. Hun voorkomen was wel iswaar schilderachtig genoeg; 'hun cape van leeuwenhuiden en hun schit terende versierselen verblindden het oog voor een oogeniblik, maar zoodra de eerste verrassing daarover voorbij was, bleek, dat hun uitrusting slechts van twijfelachtige waarde was in de moderne oorlog. De gemiddelde leeftijd der mannen waa eveneens hooger dan die van het geregelde leger. Het leek vanmorgen of een man op tien meer dan 60 jaar oud was. Een aantal hunner was zelfs zoo oud, dat het onmoge lijk leek, dat zij actieve soldaten waren. Ik zag 'n aantal met witte baarden, die groo- vaders zouden kunnen zijn van de enthou siaste jeugd, die aan het begin van oen oorlog uittrok. Als men bedenkt, dat dit gedeelte van het leger vermoedelijk bestemd was om de ver antwoordelijke taak op.zich te nemen Aoessa te verdedigen, komt men tot de conclusie, dat hun organisatie, hun wapenen en hun militaire kennis in het algemeen totaal 011 .voldoende waren. Het grootste deel der troepen was uitge rust met ouderwetsche geweren, van -tie meest uiteenloopende modellen. Een gedeel- 1e droeg antieke korte zwaarden, welke is waar sierlijk, maar van weinig nut op het moderne slagveld zijn. De hoeveelheid ammunitie was eveneens verschillend. Sommigen droegen zware men, die meer dan 200 patronen bevatten, deren hadden ongeveer 100 en velen slechts een handjevol. Als deze voorraad op is, zijn de geweren bovendien waardeloos, want met moderne ammunitie zal men in deze oude museumstukken niets kunnen beginnen. Geen der troepen, welke ik vandalar zag. droeg iets, dat op een modern uniform of een moderne uitrusting geleek. De nieesten zijn in de plaats daarvan in traditioneele burgerkleeding gestoken. Een verdere teleurstelling waren de ar moedige transportmogelijkheden. Zij beston den uit oude muilezels, waarvan de meeste overbelast waren óf door te zware berijders óf aoor te veel bagage. Men kon zicli moei lijk voorstellen, dat deze mannen, die ik van middag door de hoofdstraten zag marchee- ren en hun zwaarden zag zwaaien, ook maar het geringste begrip van de moderne oorlogsvoering of van de eischen, van een langdurige campagne hebben. De regeering heeft daar klaarblijke lijk rekening mede gehouden, want ik verneem, dat de voornaamste reden voor het terughouden van oorlogs nieuw» gedurende de laatste weken de wensch van den keizer was en van de ministers om dit groote centrale leger naar het front te zenden voor dat te veel over de strijd bekend was. De meerderheid der strijders, die ik vandaag hpb gezien, verkeeren in de meening. dat het Abessijnsche leger, overal waar gevochten wordt, met roem en victorie is overladen. De re geering stelt er natuurlijk prijs op, dat zij deze illusie in elk geval zoo lang mogelijk zullen behouden. De regeering meent eveneens, dat de tegenwoordigheid van deze nieuwe troepen grootere en meer belangrijke successen zal verzekeren dan tot nu toe het geval is geweest en hoe groot er de successen dor te beter voor de pro paganda. (Copyright Morningpost A.N.P.) Ras Koeksa gouverneur van Tigré Naar uit Addis Abeba wordt ge meld, is het bericht, dat Engeland er niet aan denkt zijn vlootstrijdkrach- ten uit de Middellandsche Zee terug te trekken, door Ilailé Selassié niet groote voldoening ontvangen. De Negus zeide, dat dit voor hem een bewijs is, dat Engeland begrijpt, dat de vrede niet liereikt kan worden ten koste van de vernedering van een ander lid van den Volkenbond of door verGeeling van Abessinië. De Negus zeide er thans van over tuigd te zijn, dat dank zij de Engclsche traditioneele eerlijkheid de rechtvaar dige zaak in het eind zou triomfeeren. .Zoolang een enkel Italiaanse!» soldaat op mijn gebied slaat, zal ik niet over vrede onderhandelen", alaus voegde de keizer hieraan toe. „Geen nieuws te melden" Te Rome is het volgende oorlogscommu niqué gepubliceerd: „Generaal Dc Bono seint uit Adigrat, dat hij daar de Italiaansche troepen en de af deel ingen van Ras Koeksa heeft geïnspei De consolidatie van het bezette gebied wordt met de grootste energie voortgezet en de afstand tussclien Senafe en Adigrat kan tlians op normale wijze door auto' worden afgelegd. De luchtmacht heeft de gebruikelijke verkenningsvlulhten ten Zuiden en ten Wes ten der Italiaansche linies uitgevoerd en in de omgeving van Makale, waar aanzien lijke Abessijnsche strijdkrachten zijn sa mengetrokken, zijn de vliegtuigen hevig oeschoten zonder dat schade is aangericht. Van de rest van het Noordelijke front en van het Zuidelijke front is geen nieuws te melden." In aansluiting daarop wordt nog uit As mara medegedeeld, dat door het opereeren van de Italiaansche vliegtuigen hoven Da- nakil en de aangrenzende gebieden het op trekken van ongeregelde. Abessijnsche af- deelingen wordt verhinderd. Nieuwe troepenverschepin^-n Het verschepen van Italiaansche troepen naar Oost-Afrika blijft voortduren. Gisteren is een schip vertrokken met 4600 soldaten aan boord, heden en Zaterdag zullen uit Napels opnieuw 11000 man vertrekken. In Tivoli wordt een bataljon van 1200 studenten gevormd, die vrijwillig in dienst treden om naar Oost-Afrika te worden ge zonden. Woensdag heeft het s.s. „Viminale" met aan boord 3*2 officieren, 50 onderofficieren en 1829 soldaten, benevens een hoeveelheid oorlogsmateriaal, in Napels het anker ge licht. Met 4000 man aan boord is gister het groote s.s. „Saturnia" en met 6000 m; de „Romolo" uit Napels vertrokken. De op deze schepen vervoerde troepen orden direct naar Mogadiscio gebracht en zijn dus bestemd om op het Zuidelijke front te strijden. Conflict tusschen Mussolini en De Bono In de Abessijnsche hoofdstad doen den laatsten tijd de wildste geruch ten de ronde, vermoedelijk veroorzaakt door de ontstentenis van een behoor lijken publicatiedienst, en de toch zoo groote populaire behoefte aan oorlogs nieuws. Zoo wordt thans in Addis Abeba het sensationeele nieuws verspreid, dat tusschen Mussolini en De Bono hevige meeningsverschillen zouden zijn ont staan over het tempo der krijgsver richtingen Generaal De Bono zou hebben ver klaard, dat hij iedere verantwoorde lijkheid voor het langzaam vorderen van zijn troepen moet afwijzen, daar dit veroorzaakt wordt door de ont zaglijke terreinmoeilijkheden. De onecnigheden zouden zoo hoog zijn geloopen dat Generaal De Bono zijn ontslag zou hebben aangeboden, hetgeen échter, dank zij het bemidde lend optreden van den Italiaanschen koning, niet zou zijn aanvaard! Verder zouden vluchtelingen uit de noor delijke provincies hebben verteld, dat de Italiaansche autoriteiten in de bezette bieden de bevolking te werk hebben steld bij den aanleg van wegen en dat zij al het vee en alle levensmiddelen in beslag genomen hebben om hun eigen troepen te verzorgen, zoodat daar thans een hon gersnood voar de deur zou staan. Ten slotte zouden de troepen in Eritrea bizonder groote verliezen lijden tengevolge van ziekten. Deze berichten, welke wij volledigheids halve doorgeven, moeten met alte voorbe houd worden opgenomen, aangezien van geen enkele andere zijde nog niededeelin gen van dezen aard ontvangen zijn. Parade voor den Negus Geen enkele Europeaan, die gisteren te Addis Abeba getuige was van de parade van omstreeks 100.000 Abes sijnsche soldaten langs den Negus, zal de herinnering daaraan ooit kun nen vergeten. Terwijl het enervecren- de gedreun van de monotone oorlogs trommels de spanning allengs tot een nauwelijks dragelijke hoogte opdreef, liepen, renden, dansten de vaak in extase verkeerende inboorlingen zin gende, juichende en schreeuwende voorbij, terwijl de geweren, lansen en andere wapenen, die zij boven hun hoofden zwaaiden, schitterden in de zon. Glimlachend en stralend aanschouwde Haile Sel.assie zijn voorbijtrekkende krij gers, gezeten op een met scharlaken zijde gedrapeerde troon en omringd door zijn in» volle krijgsuitrusting uitgedoste ministers. Telkens weer klonken de uitgeschreeuwde betuigingen van trouw aan den keizer. Zoo dicht drongen de krijgslieden soms op den keizer toe. dat het noodig werd eenige do zijnen politiemannen een cordon te doen vormen, teneinde te verhoeden, dat dc ein deloos aanrukkende, enthousiaste scharen den troon zouden omverioopen. Een der veelvuldig herhaalde kreten luidt: ,Wjj zijn geboren op het slagveld, wij hebben geleefd op het slagveld, wij willen op het slagveld sterven. Leeuwen zijn wij en wij willen als leeuwen vallen". Het was een woeste en voor het Europee- iseU Jó oog ordelooze ongedisciplineerde stroom van soldaten. Bij langer toezien bleek echter duidelijk, dat dit gebrek aan discipline niets anders dan schijn was en dat de in deze merkwaardige gelederen heerschende orde alleeh een geheel andere, vas dan men in Europeesche landen ge vend is. Wat de bewapening der troepen betreft, iel het op, dat die al zeer uiteenloopend n voor onze begrippen volstrekt onvol doende geacht worden. Vele krijgslieden bezaten zelfs geen geweer en waren slechts inet lansen en speren gewapend. Sommigen hadden lanspunten vervaardigd van gepun te scheermessen, anderen hadden geweren, die dien naam niet meer verdienden en als De uiteindelijke indruk der parade kan ook samengevat worden in de thans reeds overbekende stelling, dat het Abessijnsche leger een ramp tegemoet zou gaan, wanneer het in een gewonen veldslag tegenover een modem leger zou komen te staan, maar dat het daartegenover een geduchte en vreese- lijke macht zal blijken in den strijd van man tegen man in de onherbergzame bin nenlan-den, waarbij deze soldaten geestelijk en lichamelijk zoo volkomen zijn aangepast. Hieraan kan ten aanzien van dc parade If nog toegevoegd worden, dat de voorbij- archeerendc troepen niet uitsluitend liet leger van Mulugueta vormden, maar dat zich daarbjj nog omstreeks 20.000 mannen uit Ivambata en 15.000 strijders uit Gamo, die zoo juist gearriveerd waren, hadden aangesloten. Aan hot einde van den stoet kwam Mulu gueta, die omringd was door zijn garde Voor don keizer bleef hij staan, terwijl zijn mannen op de oorlogstrom sloegen, on be tuigde hij zijn gehoorzaamheid en aanhan kelijkheid, waarop Haile Selaisie met een korte toespraak antwoordde. De mijnwerkersstaking in Zuid-Wales Na ontvangst van een meel celling van het mijnbestuur. dat de drie mijnen waar ge staakt werd, zouden worden gesloten, maar dat het bestuur tot onderhandelen bereid was, is de „staking onder de grond" op geheven. Zoodra bekend werd, dat de stakers de mijnen zouden verlaten, verzamelden zich te middernacht duizenden bij de Nine Mile Point-mijn om te protesteeren. Vijftienhon derd mijnwerkers zouden zich tegen en sohoiden hou demon vóór het besluit hebben verklaard. De „Nation Beige" tegen sancties De „Nation Beige" verklaart in een buiten- gawoon heftig artikel, dat liet „een daad waanzin" is, wanneer België zich aansluit bij het. Engelse lie voorstel tot verbod allen Italiaanschen invoer. Hot blad schrijft: ,3elgië, dat niet in staat is zijn 8 millioen inwoners uit eigen midde len te voeden en leeft van den uitvoer den internationalen handel, dat meer dan 300.000 werkloozen lieeft, stort zioh lucht hartig in een economisclien oorlog, want het is een economische oorlog, waartoe men zioh te Genèvc op een dictaat van Engeland reed maakt". Indien Engeland het voornemen heeft, een oorlog tegen Italië te beginnen, moet het thans reeds weten, dat het in dat geval noch op den steun van België, noch op dien Frankrijk behoeft te rekenen» aldus het WaaJsclie blad. De uitbreiding der Engelsche luchtmacht De „Daily Mail'* meldt, dat in verband met hot jongste luchtmachtprogramma het ministerie van luchtvaart 18 verschillende typen militaire vliegtuigen heeft uitgekozen en besteld. In het najaar van 1937 zullen 2000 vlieg tuigen gebouwd zijn en de vliegtuigfabrieken in geheel EngeJand hrbben speciale maat regelen genomen om aan dezen enormon or der te kunnen voldoen. Naar Duitsch-Oostenrijksche toenadering? In een opmerkelijk artikel in de „Wiener Politische Blëtter schrijft Dr. Winter, de onder-burgemeester van Weenen, dat he! Abssijnsche avontuur van Italië geen sym pathie onder het Oosten rij ksehe volk vindt. Italië, aldus verklaart hij, is beslist impopu lair geworden. Indien de kloof tusschen Italië en Enge land wjjder wordt, zoodat hij niet meer te overbruggen is. zal een toenadering tus schen Italië en Duitschand het gevolg zijn, Frankrijk en de Brenner Het bericht van de „Daily Telegraph" om trent een Italiaansche grens aan den Bren ner, welk bericht ook door de „Times" is gelanceerd, wordt in Italiaansche kringen te Gcnève onjuist genoemd. Daarentegen meent het „Journal des Nations" dit bericht te kunnen bevestigen. De vraag zou in op dracht van Mussolini in dc afgeloopen week gericht zijn aan de Fransche regeering en bii den Franschen Generalen Staf een zeer ongunstigen indruk hebben gemaakt. De mobilisatie in Albanië Naar Reuter uit Belgrado vernermt worden aldaar de geruchten als zouden door Joego-Slavië troepen aan de Alba- neesche grens zijn geconcentreerd, in officieele kringen als onjuist be- sohouwd Ras Koeksa gouverneur van Tigré Near uit Rome wordt bericht, is Ras Koeksa, de ovcrgeloopen Abessijnsche bevelhebber, uit naam van den Koning van Italië benoemd tot gouverneur der provincie Tigré. Ford levert niet aan oorlogvoerenden Van de zijde der Ford-fabriéken te Detroit wordt verklaard, dat door de maatschappij alle uitvoer naar het Afrikaansohe strijd gebied is stopgezet. Deze politiek zou door Ford zijn aangeno men, dadelijk bij het uitbreken tin- Ita- li aansch-A bcssij nsche ondcrh a n de 1 ingen. In Tiet Ilaliaansche hoofdkwartier aan het Noorderfront in Abessyntë. een waarnemingspost van het hoofdkwartier in de nabijheid van Adoea De opperbevelhebber generaal Dc Bono (zittend) in DE VOLKENBONDS SANCTIES De kwestie van wederzij dsche steun Gistermiddag zijn te Gcnève de algemeenc besprekingen geëindigd over het wederzijd- sche hulpverleenen vaü de staten, die aan het uitvoeren van economische sanctiemaat regelen tegen Italië deelnemen. Men kwam tot overeenstemming over een Fransch plan, althans tot. een overeenstem ming in groote trekken. Dit plan bepaalt, dat nieuwe afzetgebieden moeten worden geschapen voor de lacunes, die ontstaan en dal bovendien die staten, die in het bijzon der getroffen worden door het verbod van uitvoer naar Italië, een financieele onder steuning in den vorm van credieten of lee ningen zullen krijgen. Een redactiecommissie zal op deze basis een ontwerp-resolutic uitwerken. In Engelsche kringen is men niet geheel tevreden over het tempo van de onderhandelingen. Men houdt er aan vast, dat deze eerste etappe der sanctie-conferentie, d.w.z. het nemen van besluiten over de economische en financieele maatregelen, deze week moet worden beëindigd. Het voornemen bestaat hedenavond de plenaire conferentie bijeen te roepen en eventueel in een nachtzitting het gehpelc problemencomplcx aan te nemen. De Italiaansche in- en uitvoer De beraadslaging over den boycot van in- cn uitvoer van Italië werd eveneens voort- De lijst van z.g. sleutelproducten, waar van de export naar Italië moet worden ver boden, is nogmaals bestudeerd en aange vuld met eenige grondstoffen w. o. wol en katoen. Grootere moeilijkheden ontstonden bij de behandeling van het definitieve voorstel bc treffende de volledige weigering van afne men der Italiaansche producten. De Poolsche gedelegeerde verklaar de, dat zijn regeering bij een zoo diep ingrjjpende maatregel alle omstandig heden nauwkeurig kennen moet, voor zij besluiten kan nemen. Hij waar schuwde voor te starre en te simplis tische formules, die tot andere, zelfs tot tegenovergestelde doelen zouden kunnen leiden, dan men oorspronke lijk van plan was In het bijzonder oefende men er critiek op uit, dat voorgesteld was de loopende contracten niet af te wikke len. Voor Polen beteokent deze gedach te aanzienlijke verzwaring van de ver plichtingen. De Zwitscrsohe vertegenwoordiger Stucki herhaalde zijn critiek op de Engelsche voor- stellen, welke in het bijzonder geen recht doen wedervaren aan de tusschen Zwitser land cn Italië bestaande betrekkingen. Derhalve verklaarde hij, dat hij niet in staat was dp voorstellen goed te keuren. LAVALS BEMIDDELINGSPOGINGEN „Een ster die verbleekt!" In een bespreking van het Britschc ant- I woord aan Frankrijk, waarin is medegedeeld dat handhaving der Britsolie vloot in do Middellandsche Zee noodzakelijk is, ont veinzen c.e Britscho bladen zich niet, dat er meeningsverschillen tusschen Engeland en Frankrijk bestaan ten aanzien van den han delsboycot tegen Italië. De laatste bemiddc- lingspoging van Laval wordt in het alge meen als mislukt beschouwd. Over den Britschen kabinetsraad van I gisteren schrijft de „Times", dat de Britscho ministers eenstemmig tot de overtuiging zijn j gekomen, dat een vermindering der vloot- strijdkrachten in de Middellandsche Zeo niet in aanmerking kan komen met het oog op het aanhouden1 der bestaande spanning, Bij een onderhoud, dat Maandag is gehou den, heefi de Britsche ambassadeur namens zijn regeering aan Laval gevraagd, of hij do verzekering kon geven, dat de verplichtingen van artikel 16 lid 3 tot het uiterste zouden woraen nagekomen. Laval heeft geantwoord, dat Frankrijk zijn verplichtingen zou nakomen, doch tege lijkertijd heeft hij met verwijzing naar do oneenigheid in de Fransche publieke opinio vermindering der Britsche strijdkrachten in de Mi&dellandsche Zee gevraagd voor het geval, dat Italië zijn versterkingen uit Libyo terugtrekt. De „Echo de Paris" beweert zelfs dat Lava! geweigerd hoeft, dc gevolgen te dragen van oonigerlei incident tusschen Engeland en Italië in de Middellandsche Zee, omdat Engeland' voor het nemen dezer maatrege len geen overleg met Frankrijk heeft ge pleegd. Juist op deze interpretatie zouden de Fransch-Engelsche moeilijkheden be- rusten. Het wordt steeds moeilijker te verbloemen zoo constateert de „Berliner Börscnzeitung", dat Laval zoo noodig bereid is het gemeen schappelijke instituut van Gcnève op te of feren aan de belangen van Frankrijk. Steeds weer moet Laval- zich laten welgevallen, door Engeland op een wijze, die men lot dusverre niet kende, tot de orde te worden I geroepen. Hij heeft tlhans opnieuw beproefd een basis voor overeenstemming te vinden, doch er zal nauwelijks iemand zijn die aan het welslagen daarvan gelooft. De ster van Laval verbleekt merkbaar^ al- j dus het Duitsche blad. 67 JAAR EN LENIG ALS EEN KAT. Hoewel zij stijve gewrichten had, toen zij 57 jaar was. Kunt ge Uw teenen aanraken, zonder Uw knieën te buigen? Zoudt ge dit kunnen doen als ge 67 jaar zijt? Er is geen enkele reden waarom ge dit niet zoudt kunnen, indien ge dezelfde methode als deze dame volgt om „fit" te blijven. Zij schrijft: ,,Toen ik 56 jaar was begonnen polsen en enlcels op te zwel len. Ik was niet meer in staat mijn hoofd te draaien. Waar ik er niets voor voelde een „echte oude dame" te worden, besloot ik een proef met Kruschen Salts te nemen. Ik heb het nu regelmatig 10 jaar lang genomen en ik ben volkomen ond. Ik wandel dage lijks 3 4 K.M. of zelfs meer en kan gemak kelijk mijn teenen aanraken, zonder mijn knieën te buigen, wat ik een prachtig resul taat vind, want in twee maanden ben ik 67 jaar. Vandaag vroeg men mij nog hoe ik het klaar speelde er zoo uitstekend te blijven uitzien. Mijn antwoord was: Ik ben een „Krusehenist". Mevr. E. M. P. Er is een zekere, veilige weg om „fit" ♦e blijven: „De kleine dagelijksche dosis". Kruschen is een wetenschappelijke samen stelling van zes minerale zouten, die Uw afvoerorganen in prima conditie houden, zoo dat alle afval stoffen, die Uw bloed veront reinigen en Uw gezondheid in gevaar bren gen, langs de natuurlijke wegen volkomen worden verwijderd. Stralende gezondheid voor één cent per dag. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten a 0.90 en 1.60 per flacon, omzetbelasting inbegrepen. Let op. dat op het etiket op de flesch zoowel als op de buitenverpakking, de naam Rown- tree Handels Maatschappij voorkomt. (Adv.) De actie der Italiaansche vliegers Van officieele zijde is onlangs het bericht gepubliceerd, dat Italiaansche bombarde mentsvliegtuigen de stad Darnot zouden hebben verwoest, met inbegrip van dc zeven bestaande moskeeën. Dezelfde berichten voegden hieraan toe, dat luchtbombarde menten slachtoffers bij de buigerbe vol king zouden hebben gemaakt. Al deze berichten worden van offioieele Italiaansche zijde te gen gesproken. Naar aanbaiding van het verzoek der ver tegenwoordigers van eenige te Addis Abeba ertegenwoordiigde mogendheden geen bom men te willen werpen op Addis Abeba en Dire Daoea, heeft de Italiaansche regeering schikkingen in den gewensohtcn geest ge troffen. Natuurlijk zullen de beide steden niet dc bases mogen worden voor de concentratie van troepen of oorlogstuig. De Italiaansche gemeensohap te Porte Alcgre heeft, naar gemeld wordt, besloten, alle Britsche producten te boycotten. De „Renown" aan den grond De Engelsche slagkruiser „Renown", na de „Hood" het machtigste oorlogsschip der Engelsche voot is in de haven van Gibral tar aan den grond geloopen. Na 45 minuten gelukte het echter, het schip weer vlot te krijgen. Verkeer door het Snozkanaal In de maand September 1935 hebben 258 vaartuigen het Suez-kanaal in Zuidelijke richting gepasseerd. Daarvan behoorden 87 schepen thuis in Italiaansche havens. In Noordelijke richting voeren 250 schepen door het kanaal, van welke 73 van Italiaan sche nationaliteit waren. Kort Nieuws De verkiezingen voor het Britsche Lager huis zullen vermoedelijk op 14 Nov. a.s. plaats hebben. EEN NIEUWE OOSTEN- RIJKSCHE REGEERING Starhemberg wint veld! Gistemiiddag heeft te Weenën een bizón* dere zitting van den Oostenfijksohen MinisJ raad plaats gehad, waarbij tot reorganisa tie van het kabinet besloten werd. Deze re organisatie moet, althans ten deele, verband j houden met de innerlijke tegenstellingen in de „Heimwehr". Bondskanselier Dr. Sc'huschnïgg heeft daarop aan Bondspresident M i lc 1 a s voor- gesteld, alle leden vam de regeering te ont slaan, terwijl hij tevens persoonlijk zijn ont slagaanvraag indiende. De Bondspresident keurde het voorstel, dé regeering te ontslaan goed, maar heeft Schuschniggs verzoek, hem van zijn ambt als bondskanselier te ontheffen, niet aan- Schuschnigg heeft, daarop een nieuw kabinet gevormd, waarin hij zelf niet alleen het kanselierschap behoudt, doch teven» zioh met de portefeuille van defensie en j van onderwijs belast. Vise-kanselier is Ernst Starhemberg, Berger Wal den egg minister van bui ten landsche zaken. Tegelijkertijd is besloten tot samensmel-i ting der verschillende weer-organisaties tot I één nieuwe organisatie, welke den naam „Vrijwillige militie-Oostenrijksche Heimari schütz" zal dragen, en de eenige vrijwillige) afweerbeweging in Oostenrijk zal zijn. Starhemberg heeft volmacht bekomen, een doelmatige samenwerking tusschen de weermacht en deze vrijwillige militie tot stand te brengen. In politieke kringen ziet men in deze re organisatie van de regeering een verster king van de richting-Starhemberg en tege lijkertijd een terugdringen van de Heim- wehrvleugel. Opvallend is ook de uitschakeling van Reither tot dusverre minister van landbouw- die in zjjn kwaliteit van boerenleider her haaldelijk de politiek, van Starhemberg en ook die van de Heimwehren heeft aange vallen. nauwe vriendschap met Italië wordt bestendigd! In de ond^ngrondsche treön te Rio da J Janeiro heeft een botsing plaats gehad, waarbij 12 personen werden gedood en 80 gewond. Zaterdag vertrekt het pantserschip „Deutschland" uit Willhelmshaven, teneinde zich aan te sluiten bij net op denzelfden dag uit Kiel uitloopende pantserschip „Adani- j raa.l Scheer". Beide schepen zullen een i l^orte reis naar den Atlantisohen Oceaan maken, welke als proeftocht bedoeld is. De kroonprins van Egypte is gisteren te Portsmouth aangekomen. Hij is voorne mens, lang in Engeland te vertoeven. In de Chineesche provincie Kianesoa i hebben wederom groote overstroomingen I plaats; ruim 100 dorpen moesten woraen I ontruimd. IN DE MAAS GEZONKEN Bij Buggenum (L.) is in de Maas he. 130 ton metende motorschip „Niets Zondet Gebreken", geladen met zand bestemd voor Roermond, gezonken. De schipper Blokland uit Neder Har- dlnxveld, die in den vroegen ochtend hoor de, dat er water in het schip liep, slaagde erin bijtijds zijn gezin in veiligheid te brengen. Het schip levert voor de scheep vaart geen belemmering op.

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 2