IHruwr £>tttórijr (tLourant Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken KET ROODE KRUIS IN ABESSYNIÊ EEN NOODKREET abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in' plaatsen waar een agentschap gevestigd is 2.35 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor hel Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending. 5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7 */a et Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 No. 5606 VRIJDAG 18 OCTOBER 1935 15e Jaargang iabbcrttntieprijjtn: Van I tot 5 regelsM7'/i Elke regel meer 0.22'li Ihgezonden Mededeelingen van 1—5 regels 2.30 Elke regel meer0.45 Handelsadvertentiën per regel 0.17'/» Bij contract belangrijke korting Voor het bevragen aan 't bureau V. wordt berekend 0.10 GEVAARLIJKE FANTASIE Iets over het Bellamy-stelsel Omstreeks het jaar 1888 verscheen in Amerika het boek „Looking Back ward", dat bijna even groote belang stelling trok als „De Negerhut van Oom Tom" en spoedig in verschillen de talen werd overgezet. Later zag een vervolgverhaal het licht, getiteld „Equalité." Schrijver was de Boston- ner Edward Bellamy. Vooral het eerste boek, dat onder de titel „In het jaar 2000" in ons land van de pers kwam, maakte groote op gang. Spoedig zagen vjjf drukken het licht De zesde druk liet echter op zich wachten. Blijkbaar vonden velen het boek een aardige fantasie, doch zonder blijvende waarde. Toen echter de we reldcrisis al heftiger ging woeden en vertwijfeling nabij kwam, grepen som migen weer naar het boek van Bella my, waarin immers een volmaakte maatschappij beschreven was. Eenige enthousiasten stichtten ook in ons land een Internationale Vereeniging „Bel lamy", maakten propaganda voor het Bellamy-stelsel en stimuleerden de vraag naar het boek. Zoo verscheen in 1933 de zesde druk. Spoedig daarop zag een vertaling van het vervolgverhaal, getiteld „Gelijk heid voor allen" het licht en reeds in 1934 was de zevende druk van het eerste boek noodig. In gelijke mate nam ook de stelling toe en de Vereeniging „Bel lamy" telt waarschijnlijk al heel wat leden. Een feit is zeker, dat aanhan gers van vrijzinnige partijen, onder wie ook gewezen sociaal-democraten, vurige propagandisten voor deze ver eeniging zijn. D<e titels van de boeken spreken voor zich zelfde schrijver wil ons eer. blik gunnen in en de grondslagen dui delijk maken van de volmaakte maat schappij van het jaar 2000; waarin voor allen overvloed en gelijkheid is; waarin de vloek van de arbeid is weg genomen en niemand meer in het zweet zijns aanschijns zijn brood zal eten. De vorm van het verhaal is fantas tisch. De verhaler in het boek Julius West, een rijke nietsnutter, is in 1857 geboren, geraakte in 1887 tijdens een groote brand, tengevolge van hypnose en terwijl hij in een onderaardsche brandvrije kamer sliep, in een toestand van verdooving, waaruit hij in Sep tember 2000 door een rustend genees heer Dr. Leete te Boston werd opge wekt. Hij ziet dan de herboren wereld, beschrijft deze en krijgt van Dr. Leete en de zijnen onderricht in de nieuwe economie. Het kenmerkende van de volmaakte maatschappij is, dat geld, winst, tus- schenhandel, concurrentie en vleesch- voeding zijn afgeschaft, de staat pro duceert, regelt en beheerscht allesnie mand is arm en niemand kan riik worden; men werkt twee a zes uur per dag, van zijn 21ste tot zijn 45ste jaar en geniet voorts het leven met volle teugen. De gezondheid laat niets te wen- schen over en de gezindheid der men- Bchen evenmin: omdat men geen ar moede kent, zal er ook geen diefstal, fraude en onzedelijkheid mogelijk zijn. „In het jaar 2000" is ongetwijfeld een geniaal boek en het vervolverhaat, hoewel minder levendig, is niet minder knap. De fouten, welke onze heden- daagsche maatschappij aankleven, wor den scherp geteekend en zonder par don veroordeeld. Ook de bewegingen, welke er heden ten dage werken in ons economisch bestel, worden vaak treffend geprofe teerd. Men moge het als een dwaling be schouwen, dat het boek kind van zJj'n tijd is en dus de „Verelendungstheo- rie" huldigt (toenemende verrijking der kapitalisten en doorgaande verar ming der arbeiders)overigens vindt men elementen van elke nieuwe ge dachte, welke thans de belangstelling Vraagt, in het Bellamy-stelsel terug. Al lezende zegt men nu eens tot zich zelf: dat kunnen de socialisten overne men; dan weer denkt men aan de na- tionaal-Socialistenlater ziet men veel overeenkomst met ordeningsplannen, waarin de Staat een groote rol speelt. Vóór alle dingen wil het boek demo- c r a t i s c h zijnalleen om de burgerij plezier te doen, wordt er nu en dan een volksstemming gehouden, waarbij de burgers over hun eigen lot beslissen. Met groote instemming wordt dan ook herhaaldelii'' verwezen naar de „ware Amen' nsche Constitutie, welke in het hart van het volk geschre ven is, de onsterfelijke „Declaratie" I DE SANCTIEWET 1935 Wetsontwerp door de regeering ingediend Behandeling op korten termijn Ingediend is een wetsontwerp, hou dende voorbehoud der bevoegdheid tot het nemen van nadere maatrege len ter bevordering van de interna tionale samenwerking tot het voor komen of het beëindigen van vijan delijkheden. Aan de memorie van toelichting is het volgende ontleend: Nu in verband met het geschil tusschen Ethiopië en Italië het oogenblik gekomen is, waarop voor het eerst aan art. 16 van het Volkenbondsverdrag practische toepas sing zal worden gegeven, hebben de minis ters gemeend ten spoedigste een wetsvoor stel te moeten indienen, opdat de Neder- landsche Regeering ter zake over de noó- dige bevoegdheden zal kunnen beschikken Terwijl men bij het indienen van het ontwerp der uitvoerverbodenwet dat dezer dagen het Staatsblad bereikte, nog kon denken, dat bij eventueele toepassing van sancties allereerst volstaan zou kunnen worden met 't leggen van uitvoerverboden, is bij de thans te Genève met betrekking tot het conflict tusschen Ethiopië en Italië gevoerde besprekingen voldoende gebleken, dat de in art. 16 van het Volkenbondsver drag bedoelde economische sancties ook andere punten zullen moeten omvatten. Tot dusver zijn als zoodanig ter sprake gekomen: le het verbieden van invoer van producten afkomstig uit den Staat, waartegen de sancties «"orden gericht; 2e het tegengaan van het verstrekken van. credieten aan dien Staat; 3e het beletten van de scheepvaart met dien Staat; 4e het verbieden van het overdragen van schepen aan dien Staat. In art. 1 van het onderhavige wetsont werp wordt voorgesteld aan de Króón de bevoegdheid te verleenen tot het nemen van maatregelen ter zake van deze vier punten. Volledigheidshalve wordt opgemerkt, dat met dit wetsontwerp de geheele materie van de economische sancties, als voorzien in art. 16 van het Volkenbondverdrag geenszins uitputtend is geregeld. Men kan zich nog andere maatregelen denken dan die bedoeld in de Uitvoerverbodenwet 1035 en in dit ontwerp. Zoodanige andere maat regelen zijn tot dusver niet aan de orde gesteld, zoodat het in dit stadium der aan gelegenheid praematuur schijnt ter zake al aanstonds wettelijke voorzieningen te tref fen. De bevoegdheid, «-elke in het onder havige wetsontwerp voor de Kroon wordt gevraagd, zal zich niet moeten beperken tot het Rijk in Europa; het zal ook moge lijk moeten zijn, maatregelen als bedoeld in art. 1 te nemen voor het geheele grond gebied des Koninkrijks. Wegens den spoed- eisehenden aard van deze regeling is, over eenkomstig art 71 van de Wet op de staatsinrichting van Ned.-Indië, afgezien van het hooren van den Volksraad van Ned.-Indië. 'Aangezien in deze materie een spoe dig optreden van de verschillende Bondsleden uiteraard gewenscht is, zullen de ministers het bijzonder op prijs stellen, indien dit wetsontwerp binnen den kortst mogelijken tijd het Staatsblad zal bereiken. GEEN POSTGIROVERKEER MET ITALIË? Naar uit Berlijn wordt gemeld heeft het bestuur der Italiaansche Posterijen het postgiroverkeer met het buitenland gestaakt en verzocht ook het verkeer naar Italië te willen stopzetten. Met ingang van IS October zouden in verband hiermede geen gelden meer door de posterijen naar Italië worden gegireerd, doch postwissels naar Italië zullen ook verder worden geaccepteerd. In verband met dit bericht hebben wij bij bevoegde instanties te Den Haag geïnformeerd, doch omtrent een sta king van het giroverkeer met ons land' was aldaar niets bekend. met haar verzekering, dat alle men- schen geltfk zijn." Nu kan men hierbij opmerken, dat het grondbeginsel der Amerikaansche constitutie geen revolutionaire gelijk heid predikt, en nog veel minder stelt, dat de mensch zijn lot in eigen hand heeft; doch daarover kunnen we thans zwijgen. Eveneens spreek het vanzelf, dat er heel wat te zeggen zou zijn over het maatschappelijk „stelsel", dat Bellamy met zooveel gemak in elkaar zet (zijn volgelingen in ons land worstelen reeds met de moeilijkheden der internatio nale verhoudingen)wij achten deze dingen niet van het allergrootste belang. Wat voorop moet gaan is de vraag: hoe staat deze beweging tegenover het Christendom? Wat zegt Gods Woord over de mogelijkheid van dit stelsel? Het antwoord hopen we in een vol gend artikel te geven. Reeds enkele dagen hebben we medegedeeld, dat het Hoofdbestuur van het Ne- derlandsche Roode Kruis plan nen heeft een Nederlandsche ambulance naar Abessinië uit te zenden. Daartoe is een bedrag van onge veer 150.000.noodig. Enkele dagen geleden was echter pas 11.500.bijeen. De tot nu toe binnengekomen bijdragen zijn dus nog lang niet voldoende om ook maar aan eenige uitzending te kunnen denken. Thans maakt het hoofdbestuur van het Nederlandsche Roode bekend, dat het Ethiopische Roode Kruis telegrafisch de vol gende noodkreet aan het Comité International te Genève heeft doen toekomen: Ten behoeve van het Ethiopi sche Roode Kruis verzoeken wij u met het oog op den on- geëvenaarden nood dringend een beroep te doen op de Roode Kruis-organisaties over de geheele wereld. Lambie, Secretaris Uitvoerend Comité. In verband daarmede wekt het hoofdbestuur van het Neder landsche Roode Kruis een ieder, die dat nog niet gedaan heeft, nogmaals op een gave onder het motto Abessinië te storten op zijn postgironummer 221-0 of wel op de rekening van het hoofdbestuuj bij een van de navolgende banken: de Bank-Associatie te 's-Gra- venhage de Nederlandsche Handelmaat schappij te 's-Gravenhage de Rotterdamsche Bankvereeni- ging, kantoor Bezuidenhout te 's-Gravenhage de Twentsche Bank te 's-Gra venhage. Onzerzijds wekken wij" onze lezers met warmte op deze in zameling mild te gedenken. Reisplan Hr. Ms. Sumatra H. M.'s „Sumatra" zal van 16 tot 22 No vember een bezoek brengen aan Saigon, terwijl H. M.'s groep torpedobootjagers van 16 tot 22 November Bangkok zal bezoeken. November-actie C.N.V. 174 Propagandavergaderingen In November zal het Christelijk Natio naal Vakverbond in 174 plaatsen in ons land propaganda-vergaderingen houden. Als on derwerpen zullen dit jaar behandeld worden: 1. In bewogen tijd; 2. Een vaste koers. Als sprekers treden op 65 bestuurders van de bij het C. N .V. aangesloten organisaties, ter wijl meestal een der plaatselijke predikanten een openings- of slotwoord spreekt. De gemeenteraad van Buren Geheel rechts geworden De Gemeenteraad in het Geldersche stadje Buren is nog altijd niet voltallig. Sinds jaren hebben in dit stadje de vrij zinnigen het roer in handen gehad. Werd wel een geprobeerd hierin wijziging te bren gen, het mocht niet gelukken. De Raad bestaat uit 7 leden. Bij de de zen zomer gehouden verkiezingen werden gekozen 3 V.B., 1 A.R., 1 C.D.TI. en 2 Gem.- bel.kring (Volkspartij). Van deze laatste 2 kan wel gezegd worden dat zij by de recht- sche groepen behooren. In de eerste zitting van September, toen de wethouders moesten gekozen worden, werd. nadat allen hun eeden hadden afge legd, tot le wethouder benoemd een V.B. en een van Gem.B. Deze uitslag was niet naar den zin van den Vrijheidsbond, staande de Raadszitting verlieten de 3 V.B-leden de raadszaal en bedankten vervolgens eenpa rig als raadslid. Hierna werden achtereenvolgens de an dere leden van de lijst van den V.B. be noemd, maar deze namen allen het stand punt in van hun voorgangers, en namen dus de benoeming niet aan. Nu kwamen de andere lijsten aan de beurt. Benoemd werden 1 C.D.LT., 1 A.R. en 1 R.K. Deze hehben, naar wij vernemen, allen hun benoeming aangenomen en zul len eerstdaags beëdigd worden. Thans kan dus wel gezegd worden, dat bovengenoemde Raad geheel rechts is ge worden. Tot 2e wethouder is intusschen benoemd een C.D U. en is le wethouder geworden de reeds benoemde van Gem.bel. Prinses Juliana naar Utrecht HUWELIJKSDRAMA Prinses Juliana is voornemens 25 Octo ber a.s. een bezoek te brengen aan ver schillende instellingen der Utrechtsche uni versiteit. Verder zal zij bijwonen het in ge bruik stellen van het nieuwe laboratorium voor physiologische chemie. Ten slotte zal zij het Stads-academisch Ziekenhuis bezoe- De Duitsche Jodenwetten Enkele weken geleden heeft het Tweede Kamerlid Mr. G. A. Boon vragen gesteld aan den Minister van Justitie betreffende het sluiten van huwelijken hier te lande tusschen Duitsche en Nederlandsche personen in ver band met de nieuwe Jodenwetten in het Duit sche Rijk. Hierop heeft de Minister thans geant woord, dat zoolang de rechter nog niet heeft beslist t.a.v. de werking hie: te lande van het nieuwe Duitsche voorschrift verschil van meening over de beteekenis en de draag wijdte is alleszins mogelijk hij de vraag onbeantwoord zal laten „of de Regeering niet van oordeel is, dat een dergelijke discrimi natie van bepaalde groepen onzer bevolking om een huwelijk aan te gaan op grond van het wetenschappelijk volkomen ongefundeer de begrip van al of niet „"ariër"-schap in flag- ranten strijd is met onze Nederlandsche tra dities en begrippen". DE DUBBELE MOORD TE ZUIDBROEK De dader te Antwerpen aangehouden Te Antwerp en is door de politie aangehouden de 31-jarige Rikkert M., geboren te Slochteren, die verdacht wordt een roofmoord gepleegd te heb ben in den nacht van 25 op 26 Aug. 1931 te Zuidbroek, gepleegd op de weduwe Molanes en haar zoon. De aangehoudene hield verblijf in de Loosstraat te Antwerpen en was in gezelschap van een Nederlandsche vrouw Reina van de W- De 45-jarige vrouw, afkomstig uit Winschoten; leef de gescheiden van haar man. De uitlevering van M. was verzocht door de Nederlandsche justitie. Noodlanding van vliegtuigen De inzittenden ongedeerd Donderdagmiddag heeft het militair vlieg tuig 608 uit Soesterberg. wegens defect aan den motor een noodlanding gemaakt op een weiland in de buurtschap „De Dent" onder Hazerswoude. Het vliegtuig, dat bestuurd werd door den eersten luitenant-vlieger Nass en mede be mand was door den reserve-officier G. T. Uitzetten, kwam behouden aan den grond. Het vliegtuig is ter pi* atse gedemonteerd en per vrachtauto naar Soesterberg vervoerd. Donderdagmidag te omstreeks kwart voor twaalf is te Geldrop op een weiland aan de Kievitstraat een noodlanding geschied. Het reclame-vliegtuig PH-AIX is bij deze lan ding slechts licht beschadigd. Het toestel heeft een gat in den vleugel gekregen. De twee inzittenden bekwamen geen letsel. Het toestel zal waarschijnlijk ter plaatse gede monteerd worden. Auto- en motorongelukken Te Amsterdam stond een personen auto geparkeerd op de Prinsengracht bij de Rozenstraat. Een vrachtauto, die langs de Prinsengracht reed, kreeg een defect aan de stuurinrichting en kwam in botsing met de geparkeerde wagen. Deze kwam door de schok in L-.ve ing en reed de gracht in. Er bevond zich niemand in de auto. De be stuurder van de vrachtauto kon gelukkig tijdig stoppen, zoodat het ongeluk tot mate- rieele schade beperkt bleef. Een particuliere kraanwagen bracht de drenkeling op het De boschwachter Riesen van het Gooi sche Natuurreservaat, stak, zonder richting aan te geven, per rijwiel den Rijksweg over, ter hoogte van den nieuwen Blaricumerweg, tusschen Bussum en Laren. Hij werd door een auto gegrepen, kreeg een zware hersenschudding en is in levensgevaarlijken toestand naar de Majellastichting vervoerd. Te Heerlen is het drie-jarig zoon tje van B. bij het oversteken van den weg gegrepen door een autobus. Het kind werd tegen den weg geslingerd en met ernstige inwendige kneuzingen opgenomen en naar het ziekenhuis gebracht. Terwijl de heer v. O. met zijn echt- genoote woonachtig te Velsen, op den Ven- neperweg te Nieu w-Vennep reden, ge raakte plotseling de ketting defect, waar door de motor over den kóp sloeg en de berijders tegen den grond werden geslin gerd. De vrouw bekwam een ernstige her scnschudding en werd op last van den ontboden geneesheer met de ziekenauto naar haar woning te IJmuiden gebracht. De heer v. O. kwam er met eenige lichte kwetsuren af. Doodelijk mijnongeluk Door gesteente getroffen In den afgeloopen nacht heeft bij de on- dergrondsche werken in de mijn Oranje Nassau II te Schaesberg een ongeval met doodelijlce afloop plaats gehad. Terwijl de arbeider S. Frederiks bezig was met het weghalen van stukken is hij doodelijk getroffen door steenen uit het ge welf van de mijngang. De man werd hier door gedood. F., die 41 jaar oud was, was woonachtig te Heerlen. Vrouw badend in haar bloed Te Deventer hoorden 's nachts buren in een woning aan den Schoutenweg een hevig tumult. Even later snelde de bewoner in groote opwinding naar buiten. In de woning vond men zijn be- wustelooze vrouw, badend in haar bloed. De politie vervoerde haar naar het ziekenhuis, waar zij in ernstigen toestand aankwam. De 30-jarige echtgenoot is naar het krankzinnigengesticht te Brinkgreve gebracht. Hij was ook vroeger al we gens krankzinnigheid verpleegd. De getroffene is 30 jaar, moeder van twee kinderen. Het was niet mogelijk na te gaan, waar mee de man, die den inboedel kort en klein sloeg, de vrouw zoo ernstig heeft kunnen verwonden. MOEDER EN KIND DOOR EEN AUTO AANGEREDEN Het dochtertje verpletterd, de jonge vrouw ernstig gewond. Donderdag is de 23-jarige Mevr. Hoo- gendijk, wonende aan den Turfsingel te Gouda, toen zij met haar 4-jarig dochtertje achterop haar rijwiel op den Provinciaienweg van Gouda in de richting Moordrecht reed, nabij de nieu we sluiswerken door een met steenen ge laden vrachtauto van een expediteur uit Zwijndrecht aangereden. Het 4-jarig kindje werd door 'den zwaren wagen verpletterd terwijl de yrouw een hersenschudding bekwam. De politie heeft het lijkje in beslag genomen. De jonge vrouw is naar het van Iterson-ziekenhuis te Gouda overge-s bracht, Doodelijlce auto-ongelukken Te Oegstgeest is op den rijksstraat weg nabij de Slaag een man van ongeveer 35 jaar, die op zijn rijwiel plotseling den weg verstak, aangereden rl >c een vrachtauto bestuurd door D. G. C. de J. uit Rijswijk. Da man werd over een afstand van 30 meter gesleurd en werd zwaar verminkt. Hij was onmiddellijk dood. De ongelukkige blijkt te zijn de 37-jarige landarbeider A. Moerman uit Valkenburg (Z.H.). De 25-jarige L. J. v. Malta uit Surhuister- ?en die op den Frieschestraatweg bij Gro ningen met zijn motorfiets tegen een auto ibotstj is in het r.k. ziekenhuis te Gro ningen overleden. Het autobus-ongeluk bïj Waterhuizen Vrijdag jl. werden een grootmoeder en haar kleinzoon toen zij nabij Waterhuizen bij Groningen een autobus verlieten door een vrachtauto aangereden. Hierbij werd de kleinzoon opslag gedood terwijl de dotmoeder mej. G. Ebbinge ern stige verwondingen bekwam. De vrouw is thans in het academisch zie kenhuis overleden, Auto tegen een boom gebotst Een man gedood, een vtouw ernstig gewond. Des nachts keerde de heer E. de Heer, controleur-bovengrondsch opzichter van de Domaniale Mijn te Kerkrad e, per auto met zijn echtgenoote huiswaarts. Even buiten Aken slipte de auto met het gevolg- dat de bestuurder tegen een boom reed. De heer De Heer werd op slag gedood, terwijl zijn echtgenoote met zware verwondingen naar het zie kenhuis te Aken werd overgebracht. Groote brand te Einighausen Gistermorgen omstreeks 4 uur brak brand uit in een complex schuren en stallingen te Einighausen, gemeente Limbricht nabij Sit- tard. gelegen achter de boerderijen van de families Heumann, Frijns, Notermans en de weduwe Van Oppen. Het vuur breidde zich zeer snel uit en tastte ook de vier woonhuizen aan. De plaatselijke brandweer, die niet tegen het vuur opgewassen was, riep de hulp in van de brandweer te Sittard. Na ongeveer anderhalf uur was men het vuur meester. Niet voorkomen kon worden, dat de schuren en stallingen geheel verloren gingen. Ook de inhond van de schuren, in hoofdzaak be staande uit graan en landbouwwerktuigen, ging verloren. Van de vier woningen is die van den Heumann eveneens totaal uitge brand. Van de drie andere huizen kregen slechts de daken brandschade. De oorzaak van den brand is onbekend De heer Frijns was niet tegen brandschade verzekerd. De drie andere families wel. De muiterij op de „De Zeven Provinciën" Het Hoog Militair Gerechtshof heeft sen-, tentie gewezen in de zaak tegen den 32- jarigen luitenant ter zee tweede klas H. I. van Boven, laatste dienende aan boord vau Hr. Ms. „De Zeven Provinciën", die in hooger beroep was gekomen van het von nis op 14 Augustus door den krijgsraad te Willemsoord gewezen, waarbij hij veroor deeld was tot drie maanden gevangenis straf na aftrek van één maand preventieve hechtenis en ontslag uit den militairen dienst zonder ontzetting van bevoegdheid om bij de gewapende macht te' dienen, in verband met de muiterij op genoemd schip Het Hoog Militair Gerechtshof heeft met vrijspraak van een ondergeschikt punt, het vonnis voor >vat de straf betreft, bevestig.. VOORNAAMSTE NIEUWS Dit Nnummer bestaat uit VIER bladert Biz. I Inqedierid is het ontwerp sanctie-wet 1935t inhoudende maatreqelen van international samenwerkinq tot liet voorkomen of doem eindigen van vijandelijkheden. De dader van de moord te Zuidbroek is, te Antwerpen aangehouden. Blz. 2 In Oostenrijk is een nieuw kabinet ge* vormd, waarin Starhemberq qroote invloed, uitoefent. De oorlog in 'Abessinië vertoont geert nieuwe aspecten; de Abessijnsche minister, van oorlog naar het front vertrokken. In Addis Abeba gaan geruchten over eert conflict tusschen Mussolini en De Bono, j Blz. 3 De zevende partij om het wereldkampioen» schap schaken te Utrecht is na de veertigsln zet afgebroken in een voor Euwe ongunstige stand. Uitgifte van schatkistpromessen en 4V3 pet. biljetten tot een totaalbedrag van tem hoogste 35 millioen, Blz. 5 De varkensprijzen en 'de spekpro'ducticl een beschouwing van de Ned. Veehouderij Centrale. De veiligheidsweek van de K.N.A.C Jaarvergadering van 'de Vereen, lot Op» voeding en Verpleging van Idioten en Ach terlijke kinderen. f Te Bussum is overleden Prof. Mr 7. Loos* jes, hoogleeraar aan het Ev. Luthersch Sc- minarium te Amsterdam. 4 DE TREINONTSPORING TE WATERGRAAFSMEER Een ledige Belgische wagon uit de rails geloopen Het onderzoek naar de treinontsporing te Amsterdam heeft uitgewezen, dat in de nabijheid van Weesp een ledige Belgi sche wagen uit de rails is geloopen. Deze wagen is meegehobbeld tot aan Diemem Daar bij een overweg is hij weer in de rails gesprongen. Echter was het loopwerk defect geraakt. Zoolang de trein den rechten weg volgde bleef deze defecte Belgische wagon tusschen de andere wagens zonder stoornis meeloopen. Echter toen de trein bij Watergraafs- meer gekomen, rechts het emplacement op moest rijden, kon de wagen niet meer mee. De wielen schoten er zelfs onder uit, terwijl de wissel dadelijk de fect was. Daardoor gingen ook andere wagons uit het spoor. De wagon achter de Belgische, een Fransche wagon, ge laden met cement viel op het hoofd spoor waardoor ook dit werd ontzeL Nadat men de wagen had weggesleept Is het hoofdspoor hersteld. Reorganisatie van de J avasuiker-industrie Werk voor jonger technisch personeel BATAVIA, 17 October 1935. (Aneta). Het eindrapport van de commissie voor de sui kerregelingen is thans ook naar Nederland gezonden, terwijl het intusschen op het Dep. van Economische Zaken in behandeling wordt genomen. Het kantoor van den secretaris van de Sui- kercommissie zal worden opgeheven. De Java-Bode taxeert dat door de uit breiding van den suikeraanplant 1936 gedurende dat jaar en gedurende 1937 1000 tot 1200 Europeanen voor de sui kercultuur moeten worden aange- Aneta vernam hieromtrent nader, dat, hoe wel het geschatte aantal Europeanen, dat moet worden aangenomen, minder bedraagt, het kleinste deel daarvan, voornamelijk jon ger technisch personeel, uit Nederland zal worden betrokken, behalve door de maat schappijen die door middel van een goede wachtgeldregeling nog altijd hun technisch personeel aanhielden. Door den trein gegrepen Jongeman vermorzeld De 22-jarige W. G. uit de Tulpstraat (e Zwolle is nabij den Marschweg door den trein gegrepen en gedood. Het lijk van den verongelukten jongeman werd des nachts door spoorwegpersoneel langs dg lijn aangetroffen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 1