.«fëO» Jem/m VRIJDAG 18 OCTOBER 1935 VIERDE BLAD PAG. 11 KERKNIEUWS NED. HERV. KERK Beroepen: Te Eext (Dr.), J. M. Wil- lemsen, cand. te Schoowlijke. Te Durger- dam (N.-H.), A. C. Smits, cand. te Rotter dam-Oost. Te Puttershoek, Th. Vollebregt 'ie Hoornaar. Aangenomen: Naar Durgerdam, cand. A. C. Smits te Rotterdam-Oost. Naar Zuidwolde (Dr.), J. W. van Barneveld te Warns (Fr.). Bedankt: Voor Surhuizum, J. J. Polder vaart te Nigtevecht. Voor Herwen en Aerdt, H. JBax te Andyk en Oeoterdyk. Ds. JAC. ANDREE Vrijdag 1 November 7 uur lioopt Ds. Jac. Andree \an Poortugaal, den dienst als geestelijk verzorger van de stichting Voge lenzang te Bennebroek te aanvaarden na ingeleid te zijn door Ds. C. Lindeboom, Geref. predikant te Amsterdam. Chr. Geref. Kerk Boete- en Bededag op 24 November De classis 's-Gravenhage der Chr. Geref. Kerk heeft een algemeenen biddag uitgeschreven voor Zondag 24 November. De classis Amsterdam heeft geëxamineerd en m. a. s. toegelaten tot den Dienst des Woords cand. Joh. Prins van Nieuwen- dam, die zai optreden als reizend preui- kant der Chr. Gerei. Kerk. Vader en moeder v. d. Burg van het Chr. Geref. Weeshuis te Utrecht hebben af scheid genomen en zijn opgevolgd door vader en moeder K. van Dongen Rotterdam. Confessioneele Vereeniging Afd. Zuid-Holland Onder presidium van D s. W. de La Ned. Herv. predikant te Woerden, kwam "de Afd. Zuid-Holland van de Confessioneele Ver eeniging heden te 's-Gravenhage in 33e jaar vergadering bijeen, De voorzitter opende de bijeenkomst met het doen zingen van Ps. 68 10, las Eph. 3 en ging voorin gebed. Hierna hield hy de openingsrede uitgaande van het klassieke, apostolisch ge bed voor de Kerk van Christus (Eph. 3: 8— 21) meer bijzonderlijk stilstaande by de ver zen 20 en 21, de doxoloodsche sluitsteen van het gebed. Hierna kwamen de huishoudelijke zaken de orde. De jaarverslagen van secretaris penningmeester, de heeren D s. J. Klomp, Ned. Herv. predikant te Voorhout en A. Henkemans te Den Haag, werden goedgekeurd en de penningmee&er van zijn beheer gedechargeerd. De aftredende bestuursleden, de heeren Ds. W. de LLange; Ds. T. Stigter te Ber- kel en Ds. A. M.. L o a n te Brielle, werden herkozen. Na rondvraag werd de morgenvergadering gesloten met het zingen van Gez. 50 4. In de middagvergadering bracht de heeer L. v. d. Meer Jr. Evangelist te Oostvoorne, verslag van den Evangelisatie-arbeid op Voome en Putten, waarna als referent op trad Dr. H. J. Hon de re, Ned. Herv. pre- dikarfc te Wassenaar, met het onderwerp: „Zyn wy nog Katholiek?". „KOERS IN DIE KRISIS" In de Mission. Monthly lezen wij, dat de Federatie van Calvin-Studenten-Vereen. in Zuid-Afrika, heeft uitgegeven een boek „Koers in die Krisis", waarin geestverwan ten uit verschillende landen een broeder- groet brachten. Zoo uit ons land dr H. Co- 1 ij n en verder uit Duitschland. Engeland, Frankrijk, Hongarije, N.-Amerika, Oosten rijk, Schotland en Ned.-Indië. Op 1 November a.s. zal het 250 jaar gele den zijn, dat de Ned. Herv. Gemeente te Koog aan de Zaan werd opgericht. Voordien tijd behoorde Koog aan de Zaan kerkelijk onder Westzaan. Ter gelegenheid van dit feit, zullen twee gebrandschilderde ramen in het kerkgebouw worden aangebracht; één voorstellende de roeping der eerste Apostelen (Lukas 5 vers 5), het andere het optreden van Paulus te Athene (Handelingen 15). De ramen zijn vervaardigd door de firma W. Bogtman te Haarlem; de inwijding zal ge schieden door den predikant Ds. G. Horn- s t r a op Zondag 27 October 1935, des voor middags te 10 uur. TIJDSCHRIFTEN „E11 h e t o" wordt oud, gaat z'n negen tigste jaargang in, maar de inhoud blijft jong. De hoofdred. G. Bosschieter geeft bij dit kroonjaar een inleidend woord. In 1846 is het Utrechtsch Studentengezelschap „El- theto" met het blad begonnen on toon de 20e eeuw aanbrak, ging het aan de N.S.C.V. over. Als nieuwe rubriek komt er nu een politieke kroniek. Het eerste nummer van den nieuwen jaargang bevat o.m. artikelen van prof. dr G. C. Heringa (over studeeren) en van prof. dr J. N. Bakhuizen v. d. Brink over de waarde van overgeleverde vormen in het geloofsleven. „Vox T h e o I o g i c a" van October heeft een artikel van prof. Kohnstamm over „Theo logie studeeren"; wie dit wil, zegt de hoofd leeraar. „moet geloof bezitten". De fouten van onze theologie werken zich uit „in het geheele ambtelijke gedrag van den predi kant". In 't ambt blijve de theologie „dienst maagd der verkondiging van de Blijde Boodschap". Van J. G. Ubbink is er een uit voerige verhandeling over „De methode als algemeen-menschelijke levensvorm". Kerk en Staat in Duitschland Een rede van Minister Kerrl De Rijksminister van kerkelyke zaken heeft 3 pers ingelicht over de beteekenis van de Rijks- en de Landskerkcommisisie der Oud- Pruis. Unie. Hy noemde de kornet van deze Commissies een historisch feit, omdat zij een „volkomen ommekeer" teweegbrengt in het leven van de Evangelische kerk. Kerrl heeft voorts de bekende beschouwingen gehouden, maar het is toch goed, een paar zinsneden ervan vast te leggen, om te over zien, welke de dragende gedachten van dien ommekeer zyn. Het nationaal socialisme aldus de Mi nister staat op den grondslag van het positieve Christendom, zonder zich aan een belijdenis te binden. Het positieve Christendom mag niets uit te staan heb ben met bekrompen dogmatisme, maar alleen met de daad. Het nationaal socia lisme grijpt nooit in de geloofs- en ge wetensvrijheid van den enkeling in, maar laat he1: aan een ieder over zich zyn God zoo voor te stellen, als hy dat noodzake lijk acht. De minister eindigde met de verzekering, dat hii zich aan het principe zou houden nooit in te grijpen ïr. de inwendige kerkpro- blemen, maar dat hij de regeling dezer aange legenheden steeds zou overlaten aan de man- sn van de kerk zelf. Aangeteekcnd worde, dat Kerrl ook de z.g. Duitsche geloofsbeweging niet afwees, om dat zij ontstaan is uit de nat. s o c. 11 i n gOok in haar „breekt een geloof door". Oproep der kerkcom missie Ook de Ryks- en Landskerkcommissie zelf hebbén een oproep doen uitgaan. Men hoort er aanvankelijk wel een anderen toon in dan in de woorden van Kerrl. „De onaantastbare basis van de Duitsch Evang. Kerk", aldus de oproep, „is het Evangelie van Jezus Christus, zooaks het ons geopenbaard is in de Heilige Schrift; en in de belijdenissen der reformatie aan den dag is getreden. Alle arbeid van de Kerk, ook haar theologie en haar bestuur moe ten de verkondiging van dit evangelie dienen. Uitgaande van deze geloofs-gebondenheid ver- vragen wy de Evangelische ge meente in voorspraak, trouw en gehoorzaam heid achter rijk en Fuehrer te staan", "lar dan komt de keerzijde: „Vooral is er op dit oogenblik aan gelegen de in den stryd der laagste jaren duidelyk geworden verlangens te begrijpen krachte tot itief ik te leiden. Slechts op deze wijze kunnen de verwoestende gevolgen van den kerkstrijd overwonnen worden. Slechts aldus ertrouwen in het Evangel i sche Duitschland en daarbuiten in de geheele Christenheid groeien en zal de kerk dei re formatie het Duitsche volk ook in de religi< conflicten van dezen tijd de verschuldige diensten kunnen bewijzen". Met begrijpelijke belangstelling wordt ook dit experiment weer gevolgd. In de Neue Züricher Ztg. wordt erop gewezen, dat de Be- lijdeniskerk in de nieuwe Kerkcommiss totaal ontbreekt. Van andere zijde vernam dat haar voormannen geweigerd hadden, er zifting in te nemen.' REEDS 1324 WINNAARS In den grooten Palmolive wedstrijd I f 500.-, de hoofdprijs voor September, werd gewonnen door den heer H. Rou- wenhorst, Tulpenlaan 22, Apeldoorn. Van I t/m 15 October werden 13 Fongers rijwielen, waarde f 39.50. (of f 35.- contant) gewonnen door; 5 Oct I Billhove... uci r1 J Sio'dm. Wielingenplein 13. Ulrechf. 8 Oct, Mevr J. von Dijk. H Mullerweg 32, Winterswijk. 9 Oct. Me|. T. de Jong. de Welslroot 12, Hu.zum |Fr.| 10 Oct. Mej. Hen Oreel, Horllngerstr. 3. leeuworden. 11 Oct. Mevr. A. luytlng, Verdronkenoord 97. Alkmaor. 12 Oct. Me|. M. Blotter, Gestelschesiraot 5, Eindhoven. 14 Oct. G. Dilkstra. Joc. Morlsloon 24, Arnhem. 15 Oct. Me|. A. Couperus. Wnk C 84 Ijlst |Fr.| Koop vandaag nog UW 3 stukken Palmolive en schrijf ons, in 30 woorden of minder, waarom U Palmolive verkiest! Alle nadere inlichtingen bij Uw winkelier. In October 27 Fonaers rijwielen en 1350 extra priizen, en een HOOFDPRIJS VAN F 500.- Kerk en oorlog Ter Synode van de Presbyteriaansche Kerk van Zuid-Afrika, welke te Kaapstad heeft vergaderd, heeft de nieuwe president Dr. E. Macin Man van Pretoria, in zijn openingsrede scherpe aanvallen gericht op de zwakke houding der Kerk t.o.v. den oor log. „Wanneer de kerk niets anders heeft aan te bieden dan vrome besluiten en niets zeggende verklaringen, zal het menschdom haar wegvagen, evenals het in Rusland ge gaan is. Geen resolutie, maar revolu- wordt geëischt." De spreker riep dan de Christelijke Kerk op om de volken ertoe te bewegen, deelneming aan eiken oorlog te Weigeren. Voorts wekte hij op tot ontwape ning in de overtuiging, dat daarin de waar borg voor den vrede gelegen is. De Presbyteriaansche Kerk in Z. Afrika, die zich bij monde van den President der Synode aldus hooren liet, telt 20.000 leden met 60 predikanten en 90 gemeenten. Zij is «en der drie kerkgroepen (niet de Wesley- aansche en Congregationalistische), welke bezig zijn aan de voorbereiding tot een fusie, gelijk zij ook in Canada tot stand gekomen ls. OVER Dr. NATHAN SÖDERBLOM De weduwe van den vorigen Zweedsdien Lutherschen aartsbisschop dr. Nathan Söder- blom schreef in het Fransche blad Le Chris- tianisme au XX siècle een merkwaardigen brief over den overgang van de zoo ongeluk kig omgekomen Belgische koningin Astrid i\ de Luthersche kerk tot de Roomsch-Katho- lieke en de rol, welke haar man bij dezen overgang vervulde. Mevrouw Söderblom schrijft: „Als haar levensbestemming het aan nemen van een anderen vorm van het Chris tendom vorderde, kon zij dat in alle oprecht heid doen. Mijn echtgenoot aartsbisschop Söderblom hielp haar den weg naar het Roomsch-Katholicisme te gaan. Hij deed het met vreugde. Zoo ruim was het hart van dezen geestdriftigen Lutheraan, die steeds predikte, dat God grooter is dan de mensche- lyke scheidingen". Menschelijke scheidingen? En een lutheraan, die ze zoo noemt?.... CALVINISTISCH WEEKBLAD Redactie: Dr C. Bouma, Prof. Dr A. Sizoo. Dr C. Tazelaar en Prof. Dr J. Waterink. Het nummer van vandaag is weer rijk ge variëerd van inhoud. Wie het „Calvinistisch Weekblad" leest, blijft op de hoogte van actueele vraagstukken, die Calvinisten belang inboezemen. Voor slechts 2.50 per halfjaar bent U abonné. N.V. W. D. MEINEMA, Delft. ZENDING EN PHILANTROPIE Samenwerking in Ned.-Indië In aansluiting op een onlangs geopende mogelijkheid tot samenwerking van Geref. en Chr. Geref. Kerken t.o.v. de Zending in Ned.-Indië, verdient de aandacht het be richt, dat de predikanten Ds. H. van den Brink, te Makassar, predikant van de Geref. Kerk van Soerabaja voor het zendings werk op Makassar en Ds. A. Bikker, te Mamasa, miss. predikant vanwege de Chr. Geref. Kerk in Nederland op Celebes hef initiatief genomen hebben, tot de uitgifte van een preekenserie in het Maleisch onder den titel Sinar Rohani. Beide predikanten vormen de redactie van de serie. Zij hebben medewerking gezocht van bijkans alle zen dingsarbeiders in de Oost en hebben goede hoop dat het hun gelukken zal de alge- meene medewerking te krijgen uit de Mina hassa, Ambon, Midden-Celebes, Zuid-Cele bes, Soemba en Timor. UIT DEN SOEDAN De Soedan is ongeveer zoo groot als Europa met een bevolking, die op 32 millioen zielen wordt geschat. Het Noordelyk deel is in hoofdzaak Mohammedaansch, het Zuidelijk heidensch. Men onderscheidt er meer dan 900 verschillende stammen. Eeuwenlang was het gebied voor de zending gesloten, thans is het geopend. Er werken thans 21 missies in den Soedan, die daar 180 stations en 672 missio narissen onderhouden, terwijl er 33 jaar ge leden slechts één station in den geheelen Soedan bezet was. Snippers Duitschland tèlt thans 18860 Protestant- sche en 18840 R.K. geestelijken. De bevolking is er voor 2h Protestantsch. Wijlen Mej. G. van Houten te Gronin gen heeft aan de Rem. Gem. aldaar 2 X f 10.000.gelegateerd. 'S HEEREN LOO Jaarvergadering van Ermelo De Ver. tot Opvoeding en Verpleging vai Idioten en Achterlijke Kinderen heeft giste ren haar 45ste algemeene vergadering gehou den op de Stichting 's Heerenloo te Ermelo. De voorzitter, Prof. Dr. G. Ch. A a 1 d die gerulmen tijd door ernstige ziekte verhin derd was de vergaderingen van het bestuur te leiden, wees er in zijn openingswoord op, hoe dergelijke gelegenheden ons leeren dat niemand onmisbaar is en God altijd weer zorgt, dat anderen de openvallende plaatsen innemen en dit soms nog beter doen dan wij. Spr. was dankbaar zijn arbeid weer te mogen verrichten, hetdacht het overleden lid, Dr. Moolhuizen, oud-Geneesheer-Directeur van Heeren Loo, wees op de verschillende verbeteringen en uitbreidingen op de stich tingen en wekte op tot nog intensiever Jaarverslag Uit het verslag van den secretaris Mr. L. S ta d i g te Amersfoort stippen wij aan dat Dr. H. Dekker, Geneesheer-Directeur 's Heeren Loo met ingang van 1 Januari 1934 ook als zoodanig benoemd werd van „Lo- zenoord". Als geneesheer trad in functie Ds. .J Sybrandi. Op de Dr. Mr. W. v. d. Bergh-Stichting werd de geneeskundige verzorging aan een „Eigen Docteres" opgedragen. Den lsten September trad Mej. J. C. Verhoeven als zoodanig in Als hoofd van den Pathologischen-Anato- mischen Dienst in het P. I. te Amsterdam werd benoemd Dr. R. Brummelkamp. Verpleegden Het totaal aantal verpleegden bedroeg op 31 Dec. 1549. Het totaal aantal verpleegdagen 7775 hooger dan in 1933' en bedroeg 555.536. In de verschillende stichtingen waren op 31 December werkzaam en, totaal 444 personen. Op 4 Mei 1.1. werd de geheel vernieuwde naar (le eischen des tijds ingerichte school op „Groot Emaus" in g&bruik genomen. Blijkens het verslag van den penningmees ter sloten de exploitatie-rekeningen der Stichtingen 's Heeren Loo-Lozenoord, Groot Emaus te Ermelo, de Dr. Mr. W. v. d. Bergh- Stichting te Noord wijk en het Paedologisch Instituut te Amsterdam tezamen in ont vangst en uitgaaf met een bedrag f 1.226.086,39, wat wederom f 36.139,64 hoo ger is dan.het vorig jaar; die der Vereeni ging zelf met een totaal van f 237.930.17. Het pensioenfonds bedraagt thans f 530.942. Bestuursverkiezing Als Bestuurslid werd herkozen Ds. R. E. van Arkel van Utrecht. In de plaats van Prof. Dr. J. Waterink, die zich niet herkies baar stelde, omdat z.i. de functie van Direc teur van het Paedologisch Instituut en he lidmaatschap van het bestuur moeilijk te vei eenigen waren, werd met algemeene stem men gekozen Mr. T. A. van Dijken te 's-Gra venhage. In de plaats van het aftredend lid der Commissie van controle de heer Mr. W. J. van Dijk te Eindhoven werd gekozen de heer J. H. Kok te Kampen; de heeren J. Calissendorff te Kockengen en W. de Vries Gzn. te Amsterdam werden met alge meene stemmen herkozen. Nadat de Voorzitter den heer van der Wart, Directeur van Gr. Emaus, ridder in de orde van Oranje-Nassau, hartelijk had geluk gewenscht met de Koninklijke Onderschei ding die hem was te beurt gevallen en Da. Arkel namens het geheele Bestuur en het personeel den voorzitter in warme be woordingen de groote blijdschap en dank God had betuigd voor zijn volkomen herstel werd Prof. Aalders staande toegezon gen de zegenbede uit Ps. 134. n Arkel sloot hierna in dankgebed deze 45e jaarvergadering. Na afloop werd het vernieuwde schoolge bouw op de Stichting Gr. Emaus bezichtigd een demonstratie van de brandweer der stichtingen bijgewoond. SCHOOLNIEUWS Prof. Mr. J. Loosjes f Na een langdurige ongesteldheid Is te Bussum in den ouderdom van 61 jaar overleden Prof. Mr. J. Loosjes, hoogleer aar aan het Evang. Luth. Seminarium te Amsterdam. Jacob Loonjes promoveerde op een disser tatie getiteld: „De algemeene waterschaps reglementen, onderling vergeleken". Van 19041908 nadat deze veelzijdige geleer de eer<?; van 1 Aug. 1902—15 Oct. 1904 als adjunct-commies aan het Dep. van Water staat, Handel en Nijverheid was werkzaam geweest, studeerde Prof. Loosjes, theologie, om 23 Juni 1908 proponent te worden by de Doopsgez. Broederschap. Hy diende de ge meente van Hollum, Tiel en Naarden-Bussum. In 1925 volgde zijn benoeming tot hoog leeraar aan het Evang. Luth. Seminarium te Amsfcerdam. t de hand van den overledene zagen ver schillende schrifturen het licht. We noemen: Waterstaatswetgeving vóór 1813 toegelicht; De Geref. kerk van Ameland 1611—1816; Ge schiedenis der Luth. kerk in Nederland; Luth. Weldadigheid; Naamlijst van predikanten der Ev. Luth. kerk in Nederland; Luther schen en Remonstranten in den ty'cl der Dordtsche Synode, henevens verschillende bijdragen in het Ned. Archief voor kerkge schiedenis; Stemmen voor Waarheid en Vre de; Mennonitische Lexikon, enz. Met Dr. J. P. de Bie, Ned.Herv. predikant te 's-Gravenhage bewerkte de overledene het Biografisch woordenboek van Prot. Godge leerdheid in Nederland. De teraardebestelling van het stoffelijk overschot zal a.s. Zaterdagmiddag plaats heb ben op de Alg. Begraafplaats te Ermelo. Toe spraken zullen aan het graf niet gehouden worden. DIES R.K. UNIVERSITEIT Hedenmiddag hield de rector-magnificus Dr. F. A. M. van Welie een dies-rede in de aula der R.K. Universiteit te Nijmegen, waar tegenwoordig waren Z. H. Mgr. Dr. J. de Jong, die des morgens in de St. Augustinus- kerk een pontificale hoogmis had opgedra gen, en verder curatoren en professoren der R.K. Universiteit en meerdere vertegenwoor digers van de geestelijke en burgerlijke overheid. Prof. Dr. Van Welie hield een rede over de kerk en het huwelijk. VEREEN. VAN LEERAREN IN DE HANDELSWETENSCHAPPEN De Praktijkexamens in Boekhouden en de examens voor Hoofacorrespondent (Fransch Duitsch of Engelsch) af te nemen vanwege de Vereen, van Leeraren in de Handelswe tenschappen. zullen worden gehouden des avonds op Maandag 16 Der.., Dinsdag 17 De cember en Woensdag 18 Dec. a.s., in onge veer 40 plaatsen in het land. Het inschrijf geld is belangrijk verlaagd. De aanmelding sluit 26 Nov. a.s. Het prospectus der examens is gratis verkrijgbaar bij den administra teur: den heer H. Broeders, Zocherstraat 66 Amsterdam-W., telef. 82437 en bij den boek handel. ONDERWIJSBENOEMINGEN Benoemd tot onderwijzer aan de School met den Bijbel te Katlijk: de heer H. F. K. Koster te Haren (Gr.). „DE SCHOOL MET DEN BIJBEL" Nu blijkt, dat de gezondheidstoestand van den heer A. J. D r e w e s zoo is, dat er niet op te rekenen valt, dat hij binnenkort weer in staat zal zijn het werk „De School m. d. Bijbel" te hervatten, werd het noodig naast den eindredacteur een medewerker te stellen. Hiertoe heeft zich bereid verklaard de heer L. v. d. Z w e e p. DUITSCHE UNIVERSITEITEN Van de 4464 buitenlandsche studenten die zich voor dezen winter aan Duitsche univer siteiten hebben laten inschrijven (zomerse mester 4350) zijn er 104 Nederlanders (zo mersemester 95b Het maximaal aantal bui tenlandsche studenten ih Duitschland levert Polen, namelijk 393, daarop volgen de Ver- eenigde Stalen van Amerika met 365, enz. Opmerkelijk is dat het aantal Protestant- ^chc theologische studenten aan de Duitsche universiteeiten sterk gedaald is. Van 1471 nieuwe theologen in 1931 zonk het cijfer nu op 4S9. Deze aanmerkelijke achteruitgang is. behalve aan arbeidsdienstplicht en leger- plicht (waarvan de theologen in Duitsch land niet vrij zijn) ook te wijten aan de ongunstige uitwerking op de jeugd van den kerkstrijd. ZATERDAG 19 OCTOBER HILVERSUM I 1875 M. KRO-uitzending. 8.00—9.15 en 10.00 Gram.pl. 11.30—12.00 Godsd. halfuur. 12.15 Gram.pl. en orkest concert. 2.00 Voor de jeugd. 2.30 Sport. 3.004.00 Kinderuur. 4.15 Gram.pl. 5.30 Esperanto. 5.45 Schlagermuziek. 6.20 Le zingen en Gram.pl. 8.00 Berichten. 8.05 Reportage. 8.20 Gevar. programma. (Om 10.30 Berichten). 11.1512.00 Gram.pl. HILVERSUM n 301 M VARA-Uftzending. 8 00 Gram.pl. 10.00 Morgenwijding VPRO. 10.15 Voor Arb. i. d. Continubedr.: Hetty Beck (declamatie), J. Jong (orgel), Coos en Polly Speenhoff (zang), en Gram.pl. 12.00 Trio Sam de Gorter. 12.45 Gram.pl. 1.151.45 Vervolg trioconcert. 2.00 „Hoe de toonkunst groeide". 2.20 Dubbel X, olv. C. Steyn. 3.15 J. Brautigam: De haven van Rotterdam. 3.30 Gram.pl. 4.20 T. Gul den: De concurrentie-positie van Neder land. 4.40 Gram.pl. 5.40 Literaire causerie. 6.00 Oude Nederl. muziek door het VARA- orkest, het Collegium Musicorum, en blok fluitenensemble „Viva la Musica". 7.00 Veluwsche uitzending. 7.40 Viool en piaro. 8.00 SOS-Ber. 8.03 Nieuwsber., VARA- .Varia. 8.15 Gevar. programma mmv. Z. Francescatti (viool), Jan Musch( voor dracht), Rosa Spier (harp) en andere so listen. 9.55 Gram.pl. 10.15 VARA-Maand- revue. 11.00 Gram.pl. DROITWICH 1500 M. 10.35 -10 50 Mor genwijding. 11.05 Causerie. 11.20 BBC- Northern-Orkest. 12.35 CJrkest. 1.35 Gr.pl. 2.20 Berichten. 2.25 Orkest. 3.20 Orgel spel. 3.50 Reportage v. d. Autorennen op de Brooklands Baan. 4.20 Orkestconcert. 5.05 Orkest. 5.50 Relais uit Amerika. 6.20 Berichten. 6.50 Spórtpraatje. 7.05 Welsch Intermezzo. 7.20 Week-End Programma. 8.05 Debat. 8.50 Jack Payne's Radio-Party. 9.50 Berichten. 10.20 BBC-Theaterorkest. RADIO-PARIS 1648 M. 7 20 en 3.20 Gr.pl. 12.35 Orkestconcert. 8.20 Radiotooneel. 9.05 Operetteconcert. KALUNDBORG 1261 M. 11.20—1.20 Con cert. 2.504.50 Omroeporkest. 7.45 Bonte Avond. KEULEN 456 M. 5.50 Orkestconcert. 11.20 Orkest, harmonicaduo en zangsolisten. 1.35 Gram.pl. 3.20 Vroolijk programma. 6.20 Kwartetconcert. 7.30 Gevar. program ma. 10.2011.20 Populair concert. NEDEKLANDSCH AAN DE V.U. TE BRUSSEL Bij de plechtige rectoraatoverdracht aan de V.U. te Brussel heeft minister Paul Hy mens, voorzitter van den raad van beheer /an de universiteit, een rede gehouden, w n hij mededeelde, dat de raad van beheer n verband met de wetgeving op de talen- egtfing in rechtszaken op eenparig voorstel /an de faculteit van rechtswetenschappen be sloten heeft het onderwijs in de landsche taal, dat reeds gedeel telijk in deze faculteit was ingericht a nlijk uit te breiden. Een volledig onderricht zal in het Nederlandsch gegeven •den. In het eerstvolgende jaar zal het zelfde Geschieden voor de colleges van notariaat. i de beste levertraan voor U en Uw kind Verkrijgbaar bij apothekers en drogisten a f 0.75 per flacon. De Unie-Collecte Zeven en Vijftigste Jaarcollecte i Scholen met den Bijbel Koi'umL"n^g.a...!l' Oude.'-choot OuOehaske Rottevalte Veenhuizcn (Dr.) Blokz«l Ommen (Witharen; 8lt*n Harderwijk Ridderkerk (dorp) ÜJst 7 18.890.2 195.40 43.22 223.60 87.— van 200 Locale Comité's 22.202.66 :andig-heden In aanmerking genomen Locaal Comité achter Mr J. J. HANGELBROEK, nteit. Ge*l.: Theologie- pi G. Rienks te Amsterdam kamp te Bunschotei A. Veldman te Utr Geal.: Indusch i heer A. Klaius. Gesl.Theologie (hoofdv. i de he< H. naansche taal en letterkunde doet. ex., de heer R. Deknntel. .sterdam. Geal.: Wis- en Na eand.ex.. mej. J. Pathuls 11 e r d a m. Ned. Handelsltoogei Handelsw.sohap: canclex., mej. A. 5 i Ha i de heer J. Tu: en P. R. Asc'nmoneil. BRUSSEL 322 en 484 M. 322. M.: 12.20 Gram.pl. 12.50 Salonorkest. 1.502.20, 4.20 en 5.20 Gram.pl. 6.35 Salonorkest. 8.20 Symphonieconcert. 10.3012.20 Gr.pl. 484 m.: 12.20, 1.30—2.20 en 4.35 Gram.pl. 5.20 Het Constantin-orkest. 6.20 Gram.pl. 6.50 Zang. 7.10 Gram.pl. 7.30 Pianorecital. 8.20 Omroeporkest. 9.05 Hoorspel. 9.35 Vervolg concert. DEUTSCHLANDSENDER 1571 M. 7.30 „Kurz und gut", .gevar. programma. 9.20 Berichten. 9.50 Concert door een fluitkwar tet. 10.05 Weerbericht. RECHTZAKEN De berechting van de Ossehe misdadigers Op Donderdag 31 October a.s. zullen de rechtbank te Den Bosch de volgende strafzaken worden behandeld: Tegen den 23-jarfgen opperman IL A. van der Putten bijgenaamd „de Rut" en den 23-jarig. landbouwer A. I. Hendriks, bijgenaamd „Jonge Toon de Soep", als verdacht van de roofmoord te Oven in den nacht van 1? 16 Mei 1934, waarbij een der gebroeders Verhoeven werd gedood. Tegen don 23-jari gen J. C. Ceelen, verdacht van «len moord op don caféhouder Van der Pas te Borgherri op 9 November 1932. Togen Van der Putten. Hendriks. P. de Bie en Ceelen, allen dacht van den roofoverval te Uden in den nacht van 20 op 21 Febr. 1934 hij W. Bon man, waarbij 1900,werd gestolen, ten slotte tegen den 45-jarigen T. J. L. Koo ien, verzekeringsagent te Tilburg, verdacli van uitlokking van de roofoverval te Uden en van heling. De Oldebroeksche dievenbende Negen leden gevonnist. De rechtbank te Zwolle deed uitspraak in de zaken tegen de leden der bende, die de omgeving van Oldebroek gedurende eenige jaren achtereen met diefstallen, inbraken ooverijen hebben geterroriseerd en orige week in tweede instantie terecht stonden, daar. hij de eerste behandeling, een nader onderzoek door den rechtercommissa- s was gelast. Het vonnis luidde tegen P B. te Oldeboek. thans eedetineerd, wegens medeplichtigheid aan diefstal van vee uit de weide een jaar :es maanden gevangenisstraf met aftrok der preventieve hechtenis (eisch 3 jaar gevangenisstraf); tegen G. v. d. B. te Doornspijk, wegens diefstal van goederen en klein-vee, conform den eisch een jaar gevangenisstraf; tegen L. D. te Doornspijk, terzake van dezelfde delicten een jaar gevangenisstraf voorwaardelijk met een proeftijd van drie iaar en bijzondere voor waardon (eisch één jaar principale gevan genisstraf); tegen J. W. te Oldebroek. we gens diefstal van koper van het schietter- rein, conform den ei6ch veertien d a- eevangenisstraf; tegen D. V. te Doorn spijk. wegens diefstal van klein vee en de kens uit het kamp der Nederlandsche Chris ten Studenten Vereeniging te Nunspeet con form den eisch een iaar gevangenisstraf en tegen A N. te Doornspijk voor het steler. wascheoed. drie weken gevangeniv straf (eisch één maand). J v. D. te Doorn spijk, wegens medeplichtigheid aan een in braak bij Tl Alberts aldaar, bij welke ge legenheid acht bankbiljetten van f 25 wer den buitgemaakt en B R. W te Wezep, te- zake van heling van gestolen koeien. Tegen D.. die op de uitkijk had ge staan, werd .6 maanden gevangenisstraf ge- eisrht. tegen W. 8 maanden Uitspraak over veertien dagen. MOORDAANSLAG Voor het gerechtshof te Arnhem heeft terecht gestaan de 40-jarige koopman G J B., die door de Zutphensche rechtbank tot tien jaar gevangenisstraf was veroor deeld. De verdachte had op 17 Juni 1935 een moordaanslag gepleegd op den 70-jarigcn heer K. W. Hoffschlag. De procureur-generaal eischte tegen den ZONDAG 20 OCTOBER HILVERSUM I 1875 M. 8.30 KRO. 9.30 NCRV. 12.15 KRO. 5.00 NCRV. 7.45— 11.30 KRO. 8.30 Morgenwiiding. 9 30 Ge wijde muziek. 9.50 Kerkdienst u. d. Geref. Kerk te Leiden. Voorg.; Ds. H. Thomas. Orgel: P. S. Anes. 12.15 Orkestconcert en lezing. 2.00 Gram.pl. en lezing. 3.00 Re portage. 4.30 Gram.pl. 4.45 Causerie. 5.00 Gewijde muziek. 5.50 Kerkdienst u. d. Nèd. Herv. Kerk te Lemmer. Voorg.: Ds. A. Keuzenkamp. Orgel: W. Dam. Hierna: Gewijde muziek. 7.45 Sportnieuws. 7.50 Causerie. 8.10 Berichten. 8.15 Schlager muziek. 8.40 Reportage. 8.55 Orkestcon cert en zang. 10.30 Berichten. Gram.pl. 10.40 Epiloog. 11.0011.30 Esperanto. HILVERSUM II 301 M. 8.55 VARA. 12.00 AVRO. 5.00 VARA. 6.00 VPRO. 8 00— 12.00 AVRO. 8.55 Orgelspel. 9.00 Sport nieuws. 9.05 Tuinbouwpraatje. 9.30 Gr.pl. 9.45 L. Sjouwerman (fluit), V. Swillens (fagot/ en J. Jong (piano). 10.00 Dr. H. B. Wiardi Beekman spreekt over Troel stra. 10.45 Hél. Ludolph (zang), H. Wig- gelaar (viool), W Amende (cello) en D. Wins (piano). 11.15 A. Pleysier: De Vol kenbond en Abessinië. 11.30 Zang, man doline, piano, klarinet, cello en piano. 12.00 Klokkenspel en uurslag v. d. Ned. Herv. Kerk te St. Maartensdijk. 12.01 Het Aeoli- anorkest. 12.45 Disco-Nieuws. 1.15 Orgel concert. 2.00 Boekbespreking. 2.30 Con certgebouw-orkest olv. B. Walther. 4.20 Gram-pl. 4.30 Zutphens Mannenkoor. 4.50 Sportnieuws en gram.pl. 5 00 „De Sphinx", uitzending uit Cairo. 5.20 Gram. pl. 5.30 Voetbal v. d. dag. 5.50 Sport nieuws, gram.pl. 6.00 M. Francken: Film- kroniek. 6.30 A. Donker: De dichter van' deze tijd. 7.00 Studio-dierst. Voorg.: Ds. F. Oort. 8 00 Berichten. 8.15 Kovaes La- jos' orkest. 9 30 Radio-journaal. 9.45 Om roeporkest olv. N. Treep mmv. E. Steele (sopraan), H. Clovis (tenor) en C. V. Bos (pianobegel.). (Om 10.15: verslag schaakmatch Euwe-Aljechin). 11.00 Be richten. DROITWICH 1500 M. 9.50—10.35 Kerk dienst. 12.50 BBC-Northern-orkest. 1.50 Piano-recital. 2.20 Sextet. 3.20 Gram.pl. 3.50 Kwintet. 4.50 Voor de kinderen. 5.10 en 5.35 Lezingen. 5.50 Strijkkwartet. 7.05 Voordracht. 7.25 Ninon Vallin (sopraan) en H. Dederich (piano). 8.15 Kerkdienst. 9.05 Liefdadigheidsoproep. 9.10 Berichten. 9.20 Het orkest van H. M. Grenadiers Guards. 10.20 Trioconcert. 10.50 Epiloog. RADIO-PARIS 1648 M. 7.20, 8.20 cn 11.20 Gram.pl. 11.35 Orgelconcert. 12.35 Orkest concert. 2.35 Zang. 5.20 Symphonie-orkest 7.20 Harp-recital. 8.20 Zang. 9.05 „La clo- serie des genets", spel van Soulié. KEULEN 456 M. 5.20 Havenconcert. 7 50 Piano-viool-cello. 9.50 Koorconcert. 10.50 Omroepkwartet. 11.20 Gevarieerd concert. 3.20 Omroepkleinorkest en solisten. 7.85 Trioconcert. 8.20 Operettemuziek. 9.50 11.20 Omroepkleinorkest en solisten. BRUSSEL 322 en 484 M. 322 M.: 10.20 Salon-orkest. 11.20 Gram.pl. 12.20 Con cert. 1.30 Orgelspel. 1.502.20 Gram.pl. 5.20 Concert en gram.pl. 8.20 Cabaret. 9.20 Salonorkest. 10.3012.20 Concert. 484 M.: 10.20 Gram.pl. 11.20 Salonorkest. 12.20 Gram.pl. 1.302.20 Orkest. 5.20 Dansmu-» ziek. 6.20 Pianorecital. Zang en gram.pl. 8.20 Omroeporkest. 9.20 „Cavalleria rusti- cana", opera van Mascagni. WEERBERICHT B 4ROMETERSTAND Hoogste stand te Clermont 773.1. Laagste stand Hernosand 737.3. Stand vanmorgen hairtwaalf 76S.1. WEER VERWACHTING Afnemende tot matige, later weer toene mende X.W. tot Z.W. wind. tijdelijk opkla rend. later toenemende bewolking, met kans op regen, iets zachter ALGEMEEN WEEROVERZICHT De secundaire die gister over Schotland laz. heeft zich tot een nieuwe depressie over de Bothnische Golf ontwikkeld. In verband met de groote windsnelheden in de bovenlucht Geschieden ie weersveran- derincen in zeer snel tempo en de nieuwe krachtige daling, die zich bij IJsland en in mindere mate hii Ierland aankondigt kan na een korte opklaring weer toenemende bewolking met kans op regen en wind mee brengen. F.en kern van hoove drukking hoven 375 mM. ligt thans ten W. van de Golf van Biseaye. De vorige depressie bracht stormachtige N.W tot W wind over de "Noordzee. 7. Scandinavië en N. Duitschland en vooral in Duitschland regen. N. Scandinavië heeft sneeuw met lichte vorst hij O wind De Rritsr.he eilanden hebben een tijdelijkp op klaring met lage ochtpndtemppratnur. maar in Terland oegint de temperatuur hii Z. win den te stijgen 7. en midden-Frankrijk helv ind'til weer mef vrij veel bewol- it het met matige snel- VOLRTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN 19 OCTOBER Zonsopgang 6.32 uur, zonsondergang 4.57 uur Maan op nam. 10.56 uur, onder nam. 2.01 uur Laatste Kwartier 5.56 uur voorm. - Van verdachte een gevangenisstraf voor dep tijd van negen jaar met aftrek van pre ventieve hechtenis. DOOD DOOR SCHULD DOOR EEN BURGEMEESTER Op Goeden Vrijdag, dos middags half vier stond op den Rijksstraatweg Haarlem Amsterdam hij de Liedehrug te Hatfweg een auto met het voorste gedeelte in de rich ting Amsterdam. Uit Haarlem kwam een otorrijder en toen hij de auto wilde - see ren naderde uit de richting Amsterdam een auto, bestuurd door den 65-jarigen bur gemeester van Haarlem. De motorrijder hotste tegen de auto en /erleed bijna onmiddellijk daarna. Wegens dood door schuld stond de bur gemeester voor de Haarlemsehe rechtbank terecht. Bewezen werd dat hij niet voldoen de rechts van den weg had gereden. De officier van justitie zeide. dat perso nen boven de zestig jaar geen auto's meer sten besturen Mij wilde in verhand met den hoogen Ipeftijd geen hpchtnnisstraf eischen. Zijn eisch luidde een geldboeto van 5000,— subs vijftig dagen hechtenis en intrekking van het rijbewijs gedurende jaar. De verdediger was mr, A Bruch. Uitspraak 29 October.

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 11