jHrtuur gethsdje CTourant J Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken „Met de pers bijna alles; zonder de pers bijna niets 1" abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 235 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending550 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/j ct Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar N°. 5604 Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 WOENSDAG 16 OCTOBER 1935 15e Jaargang abbertentieprijjtn: Van 1 tot 5 regels f 1.17'/» Elke regel meer 0.22 7t Ingezonden Mededeelingen van 1-5 regels 2.30 Elke regel meer 0.45 Handelsadvertentiên per regel 0.171/» Bij contract belangrijke korting Voor het bevragen aan 't bureau V. wordt berekend ƒ0.10 Vorige week werd te Gent een ..Congres der goede pers" ge houden. Kan. van Kerckhove schetste in een groote rede de noodzake lijkheid van allen, die van goeden wille zijn en het wel meenen met land en volk, de goede pers te steunen. Niemand daarbij is vrij. Ieder heeft een plicht. Ieder, zoo zei spreker, kan het zijne bijdragen voor de verspreiding van het goede dagblad en wie daarvoor werken wil, wordt op onze dagbladbureaux met open armen ontvangen. Hij eindigde met de woorden, die we reeds hierboven afschreven„Met de pers bijna alles; zonder de pers bijna niets." Merkwaardig, dat deze spreker ook wees, op de noodzakelijkheid van concentratie bij de goede pers. omdat de neutrale krant over zulke machtige middelen beschikt en de strijd daartegen zoo moeilijk is. Wat voor België geldt, geldt toch ook voor óns, Nederlandsche Pro testanten. Ook voor ons geldt de leus, die meer Is dan een ijdel woord, want volle werkelijkheid: „Met de pers bijna alles; zonder de pers bijna niets". Alle Christelijke actie moet door de Christelijke Pers worden begeleid en gesteund. Maar ook geldt voor ons, Protestanten de eisch onze pers te concen- treeren, om versnippering en verdeeling der krachten tegen te gaan en te voorkomen. Het is onze trots er op te kunnen wijzen, dat dit reeds lang door ons in practijk werd gebracht. De Vereenlgde Chris telijke Pers omvat niet minder dan een concentratie van vijf groote Christelijke Dagbladen. Samen sterkDat is ook ons devies in den strijd tegen de neutrale pers, waar zij nog ten onrechte toegang heeft tot de gezinnen onzer eigen menschen. Wij verheugen er ons over, dat goede gang zit in onze Vijfduizend-Actie. AFDEELING PROPAGANDA Voor ieder, die een nieuwe abonné aanbrengt, ligt een mooie ZILVEREN THEELEPEL klaar. Wie de meeste abonné's werft, heeft kans op een van de tien groote prijzen, die zoo nu en dan in ons blad worsen gepubliceerd, waarvan de le prijs is een VOLLEDIG AMEUBLEMENT of een PRACHTIG HUISORGEL. LANGBEGEERD WETS ONTWERP Dezer dagen is bij de Tweede Kamer een wetsontwerp ingediend, waarnaar zeer velen, vooral middenstanders en kleine pa troons, reeds jaren hebben uitgezien. Het betreft de inning van onbetwiste geldvor deringen en wil deze aanmerkelijk verge makkelijken. Iedereen weet wel Jioe het tegenwoordig feitelijk gaat. Een huurder vertrekt met een schuld van fceg zestig gulden. De huiseigenaar raad pleegt zijn advocaat de nota volgt wel en deze, 'die geen dief in eigen nering wil zijn, adviseert den schuldeischer om maar geen procedure te beginnen, want dat kost minstens dertig gulden en wel licht gooit men met goed geld naar kwaad geld. We overdrijven niet, als we zeggen, dat in tallooze gevallen, elke dag weer, kwaad willige schuldenaars van deze positie ge bruik maken en evenveel schuldeischers de dupe worden. En gold het nu uitsluitend onmachtige Schuldenaars, die ondanks ijver en zuinig heid niet in staat zijn de eerste levens behoeften te betalen, dan ware het niet zoo hinderlijk; maar het irriteerende is juist, dat opmakers en zorgeloozen er zoo gaarne gebruik van maken. Wie eerlijk door de wereld wil, beperkt zich immers zooveel 1 mogelijk in zijn behoeften om toch maar zonder schuld te blijven. Het is een leemte in onze wetgeving, dat tegen kwaadwilligen; zooweinig te doen is. •Misschien moet men het anders zeggen: in onze wetten wordt met zooveel zorgvuldig- heid voor de rechten van 'den schuldenaar gewaakt, dat het recht van den schuld eischer bijna illusoir wordt gemaakt; voor al wanneer het over geringe vorderingen gaat en het dus meestal kleine midden standers betreft, die financieel de minste draagkracht hebben. Uit hun kringen is 'dan ook sedert jaren aangedrongen op een gelijksoortige rege ling als men b.v. in Duitschland heeft. Toen wij nog in normale tijden leefden, riep een Nederlandsohe leverancier, die een vordering op een Duitscher had. maar geen geld los koi^ krijgen, eenvoudig hulp in van een deurwaarder en wanneer ide schuld niet ontkend werd, volgde er een procedure a la minute en ging de schuld- i eischer goedsmoeds heen. Een soortgelijke regeling wil-de Minister thans ook voor ons land treffen. Natuurlijk zal men blijven waken voor de réchten van schuldenaars. Als zij in verzet komen, wordt de zaak naar de terechtzitting ver hezen; maar wanneer de vordering niet wordt betwist en percentsgewijze ge schiedt dat zelden kan op korte ter mijn zonder veel omslag een dwangbevel uitgereikt en de schuldenaar tot betaling gedwongen worden. Behalve dat deze wetswijziging groote tijdsbesparing brengt voor de rechterliike macht en veel nutteloos werk voorkomt, zal het een waarschuwing zijn tegen licht vaardig schuldenmaken en het rechtsge voel versterken. Het is een veel- en langbegeerd wets ontwerp. EEN ERNSTIGE BESCHULDIGING Een medewerker in de V r ij z i n n i g- Democraat uit een ernstige, o.i. over dreven beschuldiging aan het adres van steuntrekkers, huisbazen en gemeentelijke instellingen voor maatschappelijk hulpbe toon. In een andere rubriek van ons blad geven we een letterlijk citaat; hier memo- reeren wij, dat de schrijver de huurtoeslag aan werkloozen geheel af wil schaffen. Als motief voert hij daarvoor aan, dat steuntrekkers duurder gaan wonen en dat huisbazen de huren op hoog peil houden, omdat de gemeente er goed voor is. Wij zouden niet gaarne ontkennen, dat er in deze ernstige beschudiging een ele ment van waarheid schuilt: maar zonder nader onderzoek kunnen we de redeneering toch niet met instemming overnemen. Het feit, dat in de goedkoopste woning klassen het minst van huurverlaging spra ke is, kan zeker niet toegeschreven worden aan de huurtoeslag. Het is duidelijk, dat dc groote vraag naar goedkoope woningen prijsdaling tegenhoudt. Toegegeven moet worden, dat de metho de, welke bij het bepalen van de huurtoe slag gevolgd wordt, in sommige gevallen het zoeken naar een goedkoopere woning remt Zoo doet zich meermalen het geval voor, dat iemand, die noodgedwongen goed- kooper gaat wonen, daarvan geen enkel fi nancieel voordeel heeft, omdat zijn totale steun evenveel (soms meer, naar men zegt) omlaag gaat als zijn huurbedrag. Het lijkt ons echter vrij apocrief, dat een beduidend aantal steuntrekkers een betere woning heeft betrokken, omdat het meerde re bedrag voor huur toch als verhoogde steun ontvangen werd. De regeling van de huurtoeslag waakt daar, naar onze meening tegen. Daartegenover kan wel geconstateerd wor den, dat maatschappelijk hulpbetoon meer malen door verlaging van steun werkloozen prest om goedkooper te gaan wonen. In groote plaatsen, waar de, gemeente eigen WEEKSTAAT NEDERLANDSCHE BANK Verdere ontspanning op de geldmarkt Inkrimping van de credietverleening De positie van de Nederlandsche Bank is in de afgeloopen week op nieuw belangrijk verbeterd. De cre dietverleening is krachtig ingekrom pen en de goudvoorraad gestegen met f 6 millioen. De dekkingspercentages konden verbeteren. Op de geldmarkt heeft in dé afgeloopen week de ontspanning merkbare vorderingen gemaakt. Men raadplege daarvoor de tarie ven, die gister werden genoteerd. Een dis cern toverlaging van de Nederlandsche Bank begint thans in het verschiet te komen. Mits onvoorziene omstandigheden natuurlijk geen kink in den kabel veroorzaken. De interna tionale politieke toestand is zoo verward en gespannen, dat elk oogenblik de toestand zich volkomen kan wijzigen. De binnenlandsche wisselportefeuil le daalde in de afgeloopen week met f 2,4 millioen tot ongeveer f 54 mil lioen, waaronder f 10 millioen schat kistpapier, dat reeds ruim 6 weken geleden- bij de Bank werd onderge bracht. De beleeningen liepen met f12 millioen terug tot f 158% millioen, i waarmede zij reeds dicht in de buurt komen van het normale niveau, waar op zij zich voor de jongste kabinets» crisis bewogen. Het rentelooze voorschot aan het Rijk Is iveranderd gebleven op f 15 millioen. De goudvoorraad, die verleden week reeds aan zienlijk was gestegen, vermeerderde thans verder met ruim f 6 millioen. De totale goudvoorraad van de Ne derlandsche Bank bedraagt thans weer f 561,8 millioen. Het nieuwe goud is geheel in het buitenland gebleven, aangezien de goudvoorraad in het bui tenland met een overeenkomstig be drag steeg en thans een hoogte van niet minder dan f 57.409.000 bereikte. De biljettencirculatie is gedaald met f 10 millioen tot f 795 millioen De rekening-cou- rantsaldi van - anderen stegen daarentegen met f 6,2 millioen, tot f 40,2 millioen (v. j. f 205 millioen). Ook de post diverse rekening aan de actiefzijde van de weekstaat steeg met f 5 millioen tot f 9 millioen, hetgeen abnormaal hoog is. De direct opeischbare bedragen thans f 836,3 millioen (v. w. f 839,8 millioen), welke voor 67,2 pet. (v. w. 66,2 pet.) door goud en voor 69,6 pet. (v. w. 68,6 pet.) door goud en zilver zijn gedekt. WET OP UITVERKOOPEN EN OPRUIMINGEN Gister in werking getreden Wat de nieuwe wet inhoudt Gister is in werking getreden de wet op dé uitverkoopen en opruimingen. Daarmee is het houden van opruimingen, uitverkoopen e. d. alleen volgens bij die wet gestelde regelen toelaatbaar. Verkoo- pen in verband met jaars- of seizoenswis selingen zullen uitsluitend mogen worden gehouden tusschen 1 Januari en 1 Februari en tusschen 15 Juli en 15 Augustus. Voor deze v.erkoopen is geen vergunning dig. Voor alle andere opruimingen en ver- koopingen van soortgelijken aard is toe stemming der Kamer van Koophandel noo- d:ig. Elke aankondiging van een specialen verkoop, die den indruk kan geven opruiming of uitverkoop, valt onder de wet. Seizoens- e.d. opruimingen mogen alleen onder de benamingen geschieden van: Jaarlijksche opruiming", „half jaarlijksche opruiming", „seizoensopruiming", „balans opruiming" of „inventarisopruiming." Een opruiming mag hoogstens een maand, een uitverkoop hoogstens drie maanden duren. Een uitverkoop mag bo vendien alleen gehouden worden bij op heffing der zaak of het staken van den verkoop van een bepaalde soort goede ren in een zaaJk. Bij elke aanvraag om een uitverfcoop of opruiming moet f 1.— legêsgelden betaald worden. HET ARBEIDSCONTRACT IN DE BIERBROUWERIJEN De Bond van Nederlandsche bierbrouwe rijen heeft aan de fabrieksarbeidersbonden de collectieve arbeidsovereenkomst welke 31 Januari 1936 afloopt, woningen heeft, zoeken sommigen daar wel een streven achter om leegstaande gemeen te-woningen te bevolken, maar dat durven wij niet beweren. En dat huiseigenaren zoo makkelijk aan de huur komen, is ook ietwat overdreven. Door de huurschuld, welke gemaakt werd voor een werklooze ondersteuning krijgt, kunnen ze wel een dikke streep halen, want met schuldaanzuivering laat de meente zich niet in. Dat ook op dit terrein misbruiken inslo pen, geven we grif toe; maar wie beschul digt, moet wel verzekerd zijn van voldoende bewijsmateriaal. DE SANCTIES TEGEN ITALIË Departement van Financiën doet de noodige stappen In overleg met de NederlBank Overeenkomstig de Maandag door de Coördinatie-Commissie te Genève aangenomen resolutie inzake financieele sanctie-maat regelen tegen Italië, waarbij de Regeeringen worden uitgenoo- digd onmiddellijk de aanbevolen maatregelen in werking te stel len, voorzoover die toegepast kunnen worden zoolang de wet telijke grondslag daarvoor nog niet aanwezig is en voorts in de praktijk alles te doen om te be vorderen, dat van 31 October af de toepassing van de voor gestelde maatregelen verzekerd zal zijn, doet het Departement van Financiën in overleg met de Nederlandsche Bank reeds thans de noodige stappen. Zooals reeds eerder werd mede gedeeld, zal een wetsontwerp, dat de grondslagen voor deze en eventueel andere door den Vol kenbond aan te bevelen sancties moet leveren, zeer spoedig wor- den ingediend. JEUGDLEIDERSCONFERENTIE BOND VAN CHR. FABRIEKS- EN TRANSPORTARBEIDERS Op Vrijdag 18 October a.s. zal er i Jeugdleidersconferentie worden gehouden op „Woudschoten" bij Zeist onder leiding van den Centralen Jeugdleider van den Bond, den héér C'. van Baren Jr. De heer Strijbis zal een inleiding houden over „De Jongeren het Bedrijfsleven" terwijl de heer Kunst een slotwoord zal spreken. DE PENSIOENREGELING IN HET MIJNBEDRIJF Het bestuur van het Alg. Mijnwerkersfonds heeft beraadslaagd over de maatregelen, die moeten worden getroffen, in verband met de voorgenomen saneering van het fonds, inclu sief verbetering van de bestaande pensioen regeling en aanpassing daarvan- aan de mijn werkers-invaliditeitswet. Verschillende wij zigingen en aanvullingen werden in het ont- werp-fonds-reglement aangebracht. Op het gebied der geneeskundige verzorging zal ver mindering van lasten worden verkregen. Na dere berekeningen zullen worden uitgevoerd t wat betreft de grootte van de bij dragen voor de pensioenverzekering. Op Maandag 28 October zal de eindstem ming over het saneeringsplan worden ge houden. Aanbestedingen De Rijkswaterstaat heeft aanbesteed de aanleg van een gedeelte van weg no. 15 vaD het Rijkswegenplan 1932 in de gemeenteD Sliedrecht, Giessendam en Hardinxveld (werkverruiming). Laagste inschrijfster wa: de N.V. voorheen H. J. Te Siepe te Win terswijk voor f 950.000. Voorts is aanbesteed het maken van de on derbouw van een basculebrug over de Gouv/f te Waddinxveen met toeleidende viaduc ei. en bijkomende werken, in het gedeelte iodegrave n-M oordrecht (station! 'an den aan te leggen weg no. 3 van Rijkswegerplan 'AmsterdamBodegraven Rotterdam, werkverruiming). Laagste in schrijfster was de N.V. Werninks Be- tonM ij. te Leiden voor f 296.000. GESTOLEN PORTEFEUILLE TERUGGEVONDEN Maar het geld was verdwenen Een portefeuille, welke Zondagnacht in een perceel aan de Rozengracht te Amste dam is buitgemaakt door een man, die zijn werk van maakt door tuimelramen v ningen en winkels binnen te dringen, is het water van den Blauwburgwal terugge vonden. De papieren zaten er nog in; het geld was verdwenen. ERNSTIG TREINONGELUK De 36-jarige J. H. van Os was bezig met het schoonmaken van coupé-ruitjes op het emplacement der Ned. Spoorwegen bij het Kleverpark te Haarlem. Toen de locomo tief, welke uit Amsterdam komt en bestemd is voor het goederenstation aan de Wester gracht passeerde, werd Van O. door deze lo comotief gegrepen en meegesleurd. Met een schedelbasisfractuur werd hij naar het St. Elizabethgasthuis vervoerd. Een nader onder zoek wordt ingesteld. BRANDEN 'Te Grijpskerk (Gr.) is door onbekende oorzaak brand uitgebroken in de schoenma kerij van H. Bijzitter. De brandweer wist te voorkomen, dat het naastgelegen perceel vlam vatte. De schoenmakerij echter brandde geheel uit. Alleen de inboedel was verzekerd. Te Hoeven (N.Br.) is door onbekende oorzaak brand uitgebroken in de woning den landbouwer J. L. Met de grootste moeite konden de bewoners zich redden. Woning, schuren met landbouwwerktuigen en winter provisie werden een prooi der vlammen. Een paard, een koe. eenige varkens en een groot aantal kippen en eenden kwamen in de vlam men om. Verzekering dekt slechts gedeelte lijk de schade. kan maar de beste zijn Verkoop „TWENTOL" voor Holland: DEVENTER HET AUTODRAMA IN HET MERWEDEKANAAL Hoe de redding plaats vond Omtrent het auto-drama in het Merweöë- kana#l, waarbij een vrouw en een kind verdronken, en waarvan de heer O., man en vader der slachtoffers, verdacht wordt de oorzaak te zijn, weet „Voorwaarts" uit een onderzoek, ter plaatse gehouden, mee te deelen, dat niets er op wijst, dat ae be stuurder geremd heeft of een beweging maakte om het water te ontwijken. Dit mag wel als een verdachte omstandigheid \yorden aangemerkt. Voorts is het zonderling, dat O., die In Bloemendaal woont, op een herfstavond langs het MerwecLekanaal in een huurauto een pleiziertochtje met vrouw en kinderen gaat maken. Verdachte omstandigheden Gebleken is verder, dat van verblin ding door een fietslantaarn geen spra ke kan zijn. De weg was goed, niet nat, recht. Aan slippen of een andere aanneembare aanleiding voor de plot selinge richtingverandering kan dus niet gedacht worden, De zoon vanden boer Verwey die ir» de onmiddellijke nabijheid woont, zag O met het hoofd juist boven water staan. Ook zijn vader en de pontbaas Barneveld heb ben oit geconst-'.eerd. Het vermoeden ligt voor de hand, dat O. zich op de treeplank bevond. De menschen aan de wal gooiden hem een touw toe. Dit bond O. om het jongetje, dat hij in zijn arm hield. Het ventje werd op het droge getrok ken. Daarna ze' .0., óie op dit oogenblik vol strekt geen nerveuze indruk maakte: „Nu zal ik eerst me zelf maar vastbinden". Raadselachtige dingen Eerst toen de auto lag al geruime tijd in het water greep hij in de wagen. Zijn hoofd bleef boven water. Achtereenvolgens haalde hij een re genjas, een kussen, de vrouw en het meisje te voorschijn. Dit ging zonder eenige moeité. De achterportieren van oe auto waren op slot. O. was een goed zwemmer en de vraag komt op, waarom O. op de treeplank bleef staan. Volgens Verwey was O. tijdens de reddingspogingen merkwaardig kalm. Toen een medicus de dood van zijn vrouw en dochtertje constateerde, werd hij pas nerveus en begon hij te huilen. Maar noch Verwey, noch diens vrouw hadden het gevoel, dat hij radeloos was. Wapendieven gesnapt Verleden week Maandagnacht werd "te Maastricht ingebroken in een wapen magazijn. De eigenaar was uitstedig en dientenge volge werd deze aiefstal pas bij zijn thuis komst bemerkt. Het bleek dat behalve eenige verrekijkers en andere voorwerpen twaalf aulon Lisclie revolvers met daarbij behoorende houders en patronen waren ont reemd. De recherche, - terstond een uitgebreid onderzoek instelde slaagae erin Maandag avond de daders te arresteeren. Het zijn d- 20-jarige O. en de 19-jarige K beiden uit Maastricht. Dinsdag werden al de ontvreisnde vuur wapenen gie op verschillwide plaatsen in de stad waren ondergebracht e- ^ns door de recherche opgespoord. De daders zijn ter beschikking yaü 'de justitie gesteld, Bij een contröle op de naleving der bepa lingen betreffende de vuurwapenwet hebben rijksveldwachters in samenwerking met de gemeente-politie te S e v e n u m (Limb.) bij de ingezetenen niet minder dan 20 vuurwa pens en een groote voorraad munitie in beslag genomen. Tegen de overtreders is proces verbaal opgemaakt. WILDE AUTOBUSONDERNEMERS Voor het kantongerecht te Sneek stonden gistermiddag in een buitengewone zitting terecht S. de V. te Harlingen, H, W. te Leeuwarden, D. en W. de J. te Annaparochie en W. de J. te Huizum, wegens het in wer king houden zonder vergunning van een auto busdienst van Leeuwarden over den afsluit dijk naar AmsterdamRotterdam en den Haag v.v. De dienst werd geëxploiteerd onder den naam Friesch-Hollandsche reisvereeniging, waarvan het lidmaatschap 50 cent kostte. Na het hooren van vier getuigen charge en 2 décharge eischte het O.M. voor D. en W. de J. te St. Annaparochie vrijspraak en tegen de drie anderen die bestuursleden der vereeniging waren f 25.boete subs. 15 dagen hechtenis. VOORNAAMSTE NIEUWS Dit Nummer bestaat uit DRIE bladen Blz. Het Departement van Financien doet in overlea met de Nederlandsche Bank stappen zake de sancliemaatregelen tegen Italië. De weekstaat van de Nederlandsche Barüi laat een toename zien van de goudvoorraad* Blz. 2 De sanctie-conferentie te Genève heeft da grondstoffenlijsten inzake den uitvoer naar. Italië vastqesteld. 1 De Italianen toonen nieuwe bedrijvigheid alle sectors van het noordelijk front. In het Shebeli-gebied moet een groote veld slag gaande zijn. blz. 3 Wat er gedaan is om de bouw van d& tweede Statendam voor Nederland te be houden. Blz. 5 De Eerste Kamer lieeft tot griffier be* noemd Mr A. L. de Block. De werkloosheid toont over September, weer een stijging. Blz. 10 Belangrijke prijsstijgingen heeft de Java Suikerindustrie in de loop van dit jaar td ien gegeven. Zal Frankrijk de Britsche; vloot steunen? Ten aanzien van het onderhoud dat Laval heeft gehad met den Engelschen ambassa deur te Parijs meenen de bladen te weten dat sir George Clerk een ondubbelzinnige verklaring van Frankrijk heeft gevraagd op de laatste Engelsche nota, waarin Engeland, de kwestie der steunverleening aan de En gelsche staat in de Middellandsche Zee heeft opgeworpen en waarop Frankrijk met tegen- eischen heeft geantwoord. Volgens de „Echo de Paris" en de „Oeuvre" heeft Laval ook op deze tweede informatie een ontwijkend antwoord gegeven en bedenktijd gevraagd. Abessijnen gaan in Het Zuiden! tot algemeenen aanval over! - Scheurbuik onder de troepen? Dedzjamatsj Nassiboe, de bevelhebber der, Abessijnsche troepen aan het Zuidelijk front, heeft medegedeeld dat de Abessijnsche af- deelingen een algemeene aanval zijn begon nen op de troepen van generaal Graziani die vanuit Italiaansch Somaliland de provincie Ogaden zijn binnengedrongen. Naar verluidt is onder verscheidene Abessijnsche troepenafdeelingen van het Zuidelijk front scheurbuik uitge- broken. Italiaansch vliegtuig tot dalen gedwongen Verdacht van spionnage boven Soedan De Morning Post meldt uit Cairo, dat een Italiaansch vliegtuig in de Soedan door Engelsche vliegtuigen tot dalen is gedwongen, daar men het verdacht van het maken van foto's. De piloot en de tweede inzittende zijn in hechtenis ge nomen. Koning George duikt te Londen snel in eert taxi om intervieuws te ontgaan.

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 1