NAAR AMERIKA DE OSSCHE MISDADIGERS WORDEN BERECHT DINSDAG 15 OCTOBER 1935 TWEEDE BLAD PAG. 5 Schandelijke practijken van den Nijmeegschen assuradeur Snabel Acht jaar gevangenisstraf geëischt Een gevallenegeen misdadiger (Vervolg van de ochtendzitting) Verdachte geeft toe, dat hij in cle working geweest is. Hij wist, toen hij met zijn me dedaders op slap ging. onder wie den later ver-moorden G. de Bie, niet wat er gebeu ren zou. Wel is hjj door het raam naar bin nen geklommen, doch absoluut niet met do bédoeling om te stelen. „Ik wou steecis te- Tug, Edelachtbare!" President: Voor den rechter-commi.s- saris hebt U een volledige bekentenis afge legd en nu krabbelt U terug. Wilt U soms eeggen, dat U van den Burgt niet hebt vastgegrepen? Verdachte: Dat is wel mogelijk, maar -.ik heb hem.niet mishandeld. Het is dan de oude van de Burgt, die met verbeten stem het verhaal doet van de wijze, waarop hij des nachts 2 uur door de bende is overvallen. „Ik werd gebonden en toen met mijn kop op de steenen gesmakt Daarna is er een hoop beddegoed op me ge stapeld, zoodat ik dacht te stikken „Voor ze mij bonden, aldus getuige, heb ik nog gevraagd: wat moeten jullie? en toen werd geantwoord: „Je geld". Ik heb gezegd: Jullie zult het hebben! Uit mijn broekzak hebben ze toen f 685.weg genomen. De beruchte P. de Bie gehoord Vervolgens wordt de beruchte, thans onge veer 20-jarige P. de Bie, als getuige ge hoord. Vlot en zakelijk geeft hij inlichtingen over "den roofoverval; hij praat echter zoo zacht, dat zijn stem alleen tot de rechtbank door dringt. President: Wist van de Wetering waar het om ging? Verdachte: 1-Iij moet zijn ingelicht. Terwijl met het verboor wordt doorgegaan 6chiet een marechaussee op een teekenaar van een der dagbladen toe en neemt he:n zijn sehetsteekeningen af De officier van justitie, is van oordeel, dat verdachte volkomen begrepen moet hebben, dat er e?n misdrijf zou worden gepleegd Rekening houdend met het fcit, dat verdachte niet tot de beruchtste typen van het milieu behoort, eischte de offi- cier zes jaar gevangenisstraf, met aftrek van voorloopige hechtenis. De verdediger dringt op de uiterste cle mentie aan. Van de Wetering vraagt dan nog snikkend aan den president hem niet te zwaar te straffen. Uitspraak 28 October a.s. Hierna wordt gepauseerd. DE "ïflIDD AGZITTING f...iJsra;de pauze;, wordt, aangevangen piet de 'strafzaak tegen den 22-jarigen Osschen land bouwer A ntonius Johannes van der W i e le n, bijgenaamd SlappeToonvan Mineke de Soep. Hem is medeplichtigheid ten laste gelegd aan de op 3 April 1934 te Oss door den 19-jarigen schoenmaker P. A. Schuurmans cn zijn mededaders in de woning van den kapper M. van den Berg aan de Heuvel- Opperwachtmeester Mintjes (links) en insp. Kempen (rechts) uit Oss betreden het ge rechtsgebouw te 's-Hertogenbosch. 6traat gepleegde inbraak. Vervolgens wordt nij beschuldigd van heling doordat hij van Schuurmans een van de inbraak afkom stige haarsnijmachine, flesschen met reuk water en eenige pakjes sigaren ten geschen ken heeft aangenomen. Hij geeft toe, bij deze inbraak waaraan mede Willem de Bie debet was op den uitkijk te hebben gestaan. Ik dacht niet aldus verdachte dat ik er kwaad mee kon! President: Dan dacht U verkeerd! U wist heel goed, dat het gestolen waar was! Tijdens het getuigenverhoor verklaart dc beruchte 17-jarige Willem de Bie daf Schuurmans naar binnen is gegaan en dat hij met v. cL Wielen op de uitkijk heeft ge- Den volgenden dag is de buit te zijnen huize verdeeld. P. A. Schuurmans, vervolgens ge hoord, zegt, dat hij door de achterdeur bin nen is gekomen en daarna zijn slag heeft geslagen. Met monotone stem. de handen op de rug gevouwen, geeft getuige zijn in lichtingen. De Officier van Justitie noemt het een geluk, dat kort nadat verdachte bij de bende kwam, deze is uitgeroeid. De feiten bewezen achtende eischte spr. één jaar gevangenis s't ra f, met aftrek van den tijd in voorloopige hech tenis doorgebracht. De verdediger noemt het geval van dezen verdachte een kwajongensstreek; ver dachte is een opgeschoten lummel, die door ongevallen verzwakt is en door het gevan genisregime ten onder zou gaan. Nimmer is hij nog veroordeeld, hij kan dan ook nog volkomen worcjen gereclasseerd. PJ. vra9gj,,ppdat recht gesproken zal worden, de onmiddellijke invrijheidstel ling vau zijn cliënt. Nadat inspecteur Van Kempen nog in het midden heeft gebracht dat het gewenscht is, dat Van der Wielen, voor het geval hij vrijkomt, niet in den kring van zijn familie terugkeert, Reisbrieven van Dr. J. F. REITSMA iv Aankomst te Lacombe Winnipeg is 't graancentrum van Canada. Onze weg leidde nu door eindelooze vlak ten van de provincies Manitoba en Sas katchewan. Toen we 's morgens bij het ont waken het raam van den trein uitzagen, bevonden we ons midden in de uitgestrekte prairiën. Het doel onzer reis was Lacombe - in de provincie Alberta. Wij namen de route over Saskatoon en Edmonton, waar We Dinsdagmorgen zouden aankomen. Onze trein, die in den nacht goed bezet was, liep 's morgens vooral in Yorikton en Sheho zoo wat leeg, zoodat we met ons beidjes een heele wagon ter beschikking hadden. Des avonds kwamen in Saskatoon en Wilkie \veer nieuwe passagiers in den slaapwagon, bestemd voor Edmonton. Voor afwisseling .konden wij gebruik maken van den restau ratiewagen, de parlourcar en de observa- tioncar. De beide laatste afdeelingen zijn voorzien van gemakkelijke, draaibare fau teuils, terwijl men vanuit de observation- car achter in den trein een ver uitzicht heeft. Saskatchewan maakt een troosteloo- izen indruk. Onafzienbare velden graan, .vooral tarwe en dan weer onmetelijke weiden met vee, maar alles deed ar moedig aan: een schraal gewas en ma ger weiland. Wij vernamen later ook, dat deze provincie de laatste jaren sterk door de droogte geteisterd is. Warme winden verschroeien het gewas, zoodat verschillende farm ere tot armoede ver vallen zijn en elders hun fortuin zijn Door wij geen al te zonnigen 'dag trof fen, viel de reis ons niet zwaar. Soms deden het uitzicht en de wolkenhemel ons denken aan de vlaikke deelen van ons eigen land, soms herinnerde alles ons meer aan een duinlandschap. Toch was ook nu een kort oponthoud aan enkele stations ons hartelijk welkom en van een halte van D/ij uur te Saskatoon maakten we dankbaar gebruik om de stad eens in te gaan. Evenals de meeste Cana- deesche steden is het een snel groeiende stad. In de buurt van het station is weinig fraais te zien, in het centrum wordt het beter en het nieuwere stadsgedeelte aan den zuidelijken oever der Saskatchewan- river, die de stad doorsnijdt, maakt een III stond in ons blad yan li Oct J.l. Straat in Lacombe, schilderachtigen indruk tegen 'de heuvels. Verschillende bruggen verbinden beide oevers en maken de omgeving der rivier meer afwisselend. Enkele officieele gebou wen, hotels en groote winkelgebouwen ver- hoogen het effect. Na dit intermezzo ging hePweer verder langs de groote vlakten, waarboven de ele vators (groote silo's om het graan in te be waren) hoog, maat- al even eentonig uit steken. Overmatig snel ging het niet. Arae- rikaansche records worden op andere lijnen gemaakt. De trein stopte op alle mogelijke stationnetjes even. De menschen schijnen het heel gewoon te vinden, dat ze alleen 's nachts van hun woonplaats met den trein mee kunnen. Wij zochten maar vroeg ons nachtverblijf op, want de neger zou ons om half zes wek ken. Om zeven uur kwamen we in Edmon ton aan, waar we een uur moesten wachten voor de trein naar Lacombe vertrok. Veel hebben we niet van de stad gezien. De plaats is weer zeer ruim gebouwd aan beide kanten van de rivier. Sommige gedeelten leken ons mooi gelegen. En toen ging het op Lacombe aan, het eerste doel onzer reis. De provincie Alberta, waarin we nu waren, maakte beter indruk dan Saskatchewan; 't is meer heuvelachtig, rijker aan boomen en het gewas stond er veel beter voor dan in de buurt van Saskatoon. Opvallend was het, dat in Alberta Vie oogst nog niet begonnen was, de haver was zelfs nog geheel groen, terwijl in Sas katchewan de tarwe al gemaaid was. Het bleek ons al gauw, dat in Alberta het leven gaat de Rechtbank in Raadkamer. Na terugkeer in de zaal deelt de president mode, dat de Rechtbank geen aanlei ding heeft gevonden, den verdaohte in vrijheid te stellen. Uitspraak 28 October a.s. De zaak tegen den assuradenr Snabel De 43-jarige assuradeur Abraham Snabel uit Nijmegen zoo op het oog een keurig heer! is de laatste verdachte op deze zitting. Hem zijn drie feiten ten laste gelegd en wel: dat hij P. J. de Bie, L. van den Heuvel, A. J. Hendriks en L. Vos, de daders van de in den nacht van 16 op 17 Mei 1933 in het gemeentehuis te Ga&sel gepleegde inbraak eenigen tijd tevoren te Oss opzettelijk in lichtingen heeft versohaft tot het plegen van dit misdrijf; voorts aat hij hun opzettelijk behulpzaam is geweest bij het plegen van de inbraak in den nacht van 11 op 12 Januari 1934 te Langenboom in de wo ning van den molenaar Gerrit van Huise- ling en in de derde plaats heling van een gestolen bedrag van 375. Verdachte geeft de feiten onomwonden toe, tot zijn verontschuldiging voert hij aan, dat hij op het oogenblik, dat hij de verzeke ringen sloot, nog niet het plan had om e*- misbruik van te maken. Wat de te Langen boom gepleegde inbraak betreft, heeft hij de daders naar de woning van den mole naar Huiseling gereden President: Ik vind het een schandelijk bedrijf, dat U er op heeft nagehouden. Er zijn vanmorgen enkele zaken behandeld en er komen er nog vele, maar wat U heeft gedaan is wel zoo onsympathiek als er iets kan be staan! Het is een afschuwelijk iets, zooals U van Uw positie van verzeke ringsagent misbruik hebt gemaaktl Verdachte Snabel: Ik ben door een an der persoon met De Bie en Vos in contact gebracht Toen ik dien persoon vertelae, dat ik er slecht voor zat, zei hij, dat daar wel een mouw aan te passen was. Zóó ben ik met de bende in contact gekomen Lambertus Vos (Bijs de Sijp) ver klaart, dat de inlichtingen van Snabel zelf zijn uitgegaan Verdachte Snabel: Zij hebben mij om inlichtingen gevraagd, ik hen er niet mee begonnen! Een der reehte rs: Een feit is, dat, nadat U een verzekering had ge sloten, bij den betrokkene werd inge broken. Dat zegt voor mij genoeg! Wat U deed was erger dan stelen! President: We hebben hier de naakte feiten voor ons en dat is niet uit te wisschen! De Officier van Justitie, die de feiten bewezen acht, noemt de mis drijven, door verdachte gepleegd, bui tengewoon ernstig. Hij eischt acht jaren gevan genisstraf. Verdachte: Acht jaren! Als 't acht maanden warenIk -ben toch geen moori denaarl y Een der rechterst Wel een mo- reele moordenaar! Verdachte: Ik ben een gevallene, gee^i misdadiger! De verdediger dringt op uiterste cle mentie aan, gezien verdachte voor een eigen gezin heeft te zorgen en nog nimmer ver oordeeld is. Uitspraak 28 October a.s. Werkloozenkamp te Vierhouten OFFICIEEL GEOPEND Te Vierhouten is gister officieel geopend het werkkamp voor werkloozen van de A.J.C., gelegen bij den Paaschheuvel. Het werkkamp zal 80 a 100 jongelui tewerk kunnen sfellen, die zes weken achtereen zullen kunnen arbeiden. Hun werk is vooral ontginningswerk, rondom een boerderij, die kort geleden door andere werkloozen is op gebouwd. De regeering draagt 75 pet. bij in de kos ten van werkkampen, terwijl de vakveree- nigingen, die de jongelui uitzenoen, zelf nog 25 pet. bijdragen. Genua-express De N.V. Stoomvaartmij. Nederland deelt mede. dat de speciale trein met passagiers en post in aansluiting op het d.d. 18 October a.s. van Genua vertrekkend motorschip Jo- han de Witt, Donderdag 17 October om 8.55 uur van den Haag S.S. zal vertrekken. Ver trek van Utrecht C.S. 9.54, van Arnhem 10.47, van Nijmegen 11.10 uur. Vertrek van den aansluitende trein naar Utrecht van Amster dam C.S. 8.22 uur, van Amsterdam W.P. 8.36 uur. De aansluitende trein van Rotterdam Maas vertrekt om 8.32 uur. Aankomst te Genua Vrijdagmorgen a.s. om 7.31 uur. Heffing Personeele Belasting Bij Kon. besluit van 30 Sept. is met in gang van 1 Januari 1936 voor de heffing der personeele belasting de gemeente Haarlem voor zooveel betreft het stedelijk gedeelte me omgeving gerangschikt in de derde klasse en voor zooveel betreft het overig gedeelte (voormalige gemeente Spaarndamj hetwelk begrensd wordt door de as van de Heksloot en do lijn, liggende in het ver lengde van het noordelijk einde van die as en looponde tot afin de grens der gemeente Volsen in de vijfde klasse; de gemeente Wormer is gerangschikt in de zesde klasse; de gemeente Ermelo: afdeeling Nunspeet: het dorp Nunspeet, zevende klasse; het overig deel van Nunspeet, negende klasse; afdeeling Ermelo: het dorp Ermelo, zevende klasse; het overig deel van Ermelo. negende klasse; afdeeling Elspeet: negende klasse. van den landman toch niet altijd even ge noegelijk voortrolt. Verschillende akkers graan waren door hagelbuien geheel stuk geslagen. Om balf elf 20 Aug. arriveerden we m Lacombe waar we in letterlijiken zoowel als in figuurlijken zin met open armen werden ontvangen. Door twaalf man van de Hol- landsche kolonie, waaronder een die het zuigelingenstadium nauw gepasseerd was, werden we hartelijk welkom geheeten. Ge durende de veertien dagen, die we in La combe sleten, hebben de familieleden zich uitgesloofd, om ons door allerlei harte lijkheden te toonen, hoe zeer onze over komst gewaardeerd werd, maar ook van den kant van de andere leden der Holland- sche kolonie werden we als welkome gas ten ontvangen. Onze gastheer was zelfs in de noodzakelijkheid geweest, om na mid den Juli, toen hij beridht van onze vermoe delijke komst ontving, zijn huis met een paar kamers te vergrooten, om ons toch maar op waardige wijze te ontvangen. Begin Juli hadden we vanuit Rotterdam geschreven, dat we D.V. op 20 Aug. om half elf hoopten te komen. Het pleit voor het verkeerswezen, dat we precies op tijd aan kwamen. Dat er waren, die meer dan een uur te vroeg aan den trein waren, moet aan andere, begrijpelijke oorzaken wordan toegeschreven. Over particuliere aangele genheden zal ik maar niet schrijven, dan alleen dit, dat er van het gewone werk tijdens ons bezoek niet veel terecht kwam en de dames na veertien dagen nog niet uitgepraat waren. 't Is een eigenaardige gewaarwording als je na een reis van duizenden mijlen ineens in een kring van oude bekenden bent. Toen we 's avonds in familiekring onder gezelligen kout bijeen waren, voelden wij ons, alsof we weer als vroe ger in Friesland bij de familie aan huis waren. In een volgenden brief hoop ik iets over het leven op de farm te vertellen, nu alleen iets over de plaats Lacombe en omgeving. 't Verwondert ons niet, dat we van alle Nederlanders daar te hooren kregen, dat ze er graag mochten verkeeren. De plaats zelf is niet groot, 't is een stadje van nog geen 2000 zielen maar het is het middelpunt van een gemeente, die een oppervlakte beslaat haast zoo groot als een halve provincie in Nederland, waarin de boeren verspreid wonen. Het heuvelachtig terrein is groo- tendeels met graan begroeid, tarwe, haver en gerst, terwij] sommige stukken, die nog niet geheel ontgonnen zijn, met bosch be groeid zijn, meerendeels wilgen en populie ren met hier cn daar wat naaldhout. Klei nere cn grootere meeren maken de omge ving hier en daar schilderachtig, 't Groot ste meer is het Gull-Lake (gull meeuw) een groote plas van 17 mijl lang; met het Sylvan Lake in den zomer de grootste at tractie van de omgeving. Een groot deel van het meer is omzoomd door zomerhuis jes, waar de stedelingen hun vacantie door brengen. Ook dagjesmenschen zoeken er hun vertier, een pic-nic aan het Gull- LaJke staat jaarlijks op het program. Echt Amerikaansch staan er enkele huisjes open voor iedereen, die zijn maaltijd wil koken: de fornuizen staan klaar en het brandhout heeft men voor 't halen. Per auto hebben we de naaste omgeving eenigszins verkend, Gull-lake en Sylvan- lake bezocht, het naburige Reddeer. Tot de merkwaardigheden van Lacombe behooren o.a. het Dominion Experimental Station (landbouwproefstation van de pro vincie Alberta, de Lacombe Nurseries, een groote kweekerij, de C.J.C. (Canadian Junior College van de Adventisten), de Highschool met een groot aantal leerlingen en een Ziekenhuis. Het proefstation is natuurlijk van groote beteekenis zoowel met het oog op de veredeling der graangewas sen als voor verbetering van den veestapel. Het beslaat een groot oppervlak, terwijl in den tuin voor de gebouwen een schat van gekweekte bloemen te vinden is. Het College der Adventisten ligt schit terend op de hoogste heuvel (hill) in de omgeving. De Adventisten kunnen daar op leiding ontvangen voor allerlei beroepen. Een Hospital is onmisbaar in zoo'n plaats. Door de groote opstanden kan de medicus alleen in ernstige gevallen bij de patiënten aan huis komen. Meestal komen ze op „kantoor" bij den dokter op spreekuur en is het eenigszins ernstig dan moet opname in het Ziekenhuis volgen. De directeur van het Ziekenhuis gaat door voor een kundig chirurg. Op Zaterdagavond is bet druk in de stad. De menschen komen per auto of wagen winkelen. In dc café's kunnen ze voor wei nig geld eten. Eigenaardig is het, dat der gelijke eethuizen in Canada haast algemeen door Chineezen gedreven worden, RADIO KERKDIENSTEN 1925 18 OCTOBER 1935 Morgen zal het tien jaren geleden zijn, dat uit de Nieuwe Westerkerk in de Amman straat te Rotterdam de eerste radio-kerk dienst werd uitgezonden door middel van de N.C.R.V. Dat de toepassing dezer machtige uitvinding op de Evangelieverkondiging niei. lang op zich zou laten wachten nadat de radio haar Christelijk centrum had gekregen, is begrijpelijk. I11 Juli 1925 reeds fiad de N.C.R.V. een circulaire tot dit doel uitgezon den aan alle kerkeraden, maar het resultaat was verbijsterend gering: slechts drie Geref. Kerken (Leiden, Maassluis en Rotterdam) gingen er op in. Toch bleek al spoedig, dat dit allerminst profetie van mislukking inhield. In Septem ber van 't zelfde jaar al was een comité in Den Haag gevormd, dat poogde, de Geref Kerken voor dit toch zoo belangrijke onder werp te interesseeren. De uitslag was nu iets gunstiger: er waren 16 kerken, die me dewerking beloofden. Het Comité meende hierin genoegzaam bodem te hebben om voort te varen. Reeds binnen enkele weken ging de eerste preek de aether in: te Rotter dam op 18 October 1925. De Nemesis der historie ziet ons ernstig aan: Werkelijk de eerste preek? En Bloe- mendaal dan? Inderdaad, de zender der Geref. Kerk van Bloemendaal had toen zijn gezegend werk reeds gedaan, doch men ver- gete niet, dat die zender (toen nog) van be perkte capaciteit was en feitelijk voor eigen zieken en ouden vau dagen bestemd was. De eerste uitzending uit Rotterdam had een verrassend succes: tientallen brieven, tot uit Engeland, België en Zwitserland toej getuigden van de voldoening der luisteraars, ook van genoten zegen. En al spoedig volg den op den eersten stap meerdere; N.C.R.V. en Kerk-Comité werkten krachtig samen om de uitzendingen te vermeerderen en zoo mo gelijk tot regel te maken. In Maart 1926 volgde op een vergadering te Utrecht de in schakeling van het Comité in het kerkelijk apparaat, zoodat ter Generale Synode van 1927 te Groningen Deputaten konden be noemd worden, die deze zaak permanent zouden regelen en onderhouden. Intusschen was de toepassing van den radio-kerkdienst dermate toegenomen, dat in de twee jaren na 18 October 1925 reeds meer dan 50 kerkdiensten waren uitgezon den. Een blik in de Omroepgidsen van dezen tijd is voldoende om te doen zien, dat de radio-preek een vast punt op de Zondag programma's is geworden. Natuurlijk en gelukkig zijn het niet alleen de Geref. Kerken, die hier de geeste lijke schatten uitdeelen. De Ned. Herv. Kerk, de Luthersehe Kerk (de Ev. en Herst. Ev.), ook de Vrlj-Evangelischen, de Baptisten en de Geref. Kerken in H. V. hebben regelma tig hun beurt, terwijl de V.P.R.O. haar vrij zinnige kerkdiensten uitzendt. Is er op zich zelf nauwelijks reden om een zoo kleine spanne tijds als tien jaren zijn tot een jubileum op te voeren, de aard van den hier verrichten arbeid verbiedt toch de voltooiing van dit tiental zwijgend voorbij te gaan. Onberekenbaar moet de invloed in direct en direct zijn, welke ervan uitging tot op dezen vierdag. Onze zieken en ouden van dagen, de „verstrooiden" in het buiten land, zij zouden tezamen een boekdeel kun nen vullen met de getuigenissen van hun stichting, verheffing en verrijking, door de radio-kerkdiensten hun geschonken. Daar naast denken wij aan de ontelbaren, die, den weg naar de kerk bijster, de kerk in hun huis hoorden komen en wien althans de kans geboden was, weer in aanraking te komen met het Evangelie. Wie zal zeggen, hoeveel zegen reeds door deze diensten ge bracht is in gezinnen en aan personen, die aan alle geestelijk en kerkelijk besef ont zonken waren. Maar het is bekend bij Hem, die ook dit groote middel tot verkondiging van Zijn barmhartigheid voor zondaren wrocht, door het in menschelijk verstand te doen rijpen tot ontdekking en toepassing. Wij meenden aan de dankbaarheid van duizenden verplicht te zijn, even cfe aandacht te vestigen op wat 10 jaren geleden is aan gevangen. Niet, om wien ook, te huldigen, vandaar dan ook dat wij niet één naam ge noemd hebben. Zóó er al een naam genoemd zou worden mag het alleen zijn de eenige Naam, die onder den hemel gegeven is, door welken wij moeten zalig worden. En die Naam ruischt thans in werkelijkheid langs de wolken, vereenigend hemel en aarde te- zaam. Geen naam is er zoeter en beter voor 't hart, Hij heelt alle wonden en stilt alle smart. Juist nu, in den nood van dezen tijd, dit geschenk Gods! Luchtvaartfeest te Hengelo De Hengelosche Jcugdluchtvaartclub zal op 26 en 27 October a.s. een twee-daagsch luchtvaartfeest te Hengelo organiseeren, hetgeen vergezeld zal gaan van een lucht vaarttentoonstelling te houden in het Amstel Hotel te Hengelo. In de komende winter zullen voorts verschillende luchtvaart-avon den worden georganiseerd. Het ligt in cle bedoeling in den zomer van 1936 een groot luchtvaartfeest op het yliegveld Twenthe te organiseeren. ROFFELRIJMEN RECHT Zeg maar honderdduizend gulden Zijn er in Den Haag vermorst Om den grooten staatsman Mussert Te ontvangen als een vorst. Met veel harde daalders weck,,loon" Maakte men zijn tent gereed. En een kleine ton aan reisgeld Werd er bovendien besteed Enkel om te demonstreeren In één tent, op één moment, Dat een Leider van een Massa Volk èn Vaderland miskent. Klaar en helder legde Mussert In zijn rede aan den dag Zijn hartgrondige verachting Voor het huidige gezag. Nederland noemt hij een dolhuis Waar het volk bedrogen wordt Indië zoo rein fascistisch Dat het hein aan woorden schort. Nederland, dat „barst van onrecht". Is „een Goddelooze Staat", Maar Italië een prachttand Dat zijn Hooge Taak verstaat. Nederland, ontvloot en kwetsbaar Zal in schande ondergaan; Mussert éischt een vloot, een leger, Die voor niets en niemand staan Wat zijn Musserts idealen D'ondergang van dézen Staat, Recht doen tegenover allen. Zegt hij met een strak gelaat! Hou dat. even vast, m'n lezer: Recht voor allen wil de man Die, reeds nü, geen tegenstander Dulden of waardeeren kan! 't Zal een wonderlijk soort recht zijn. Dat pas wordt gereed gemaakt Als de Staat der Nederlanden Die wij kennen is gekraakt. (Nadruk verboden.) LEO LENS LICHAMELIJKE OEFENING WANDELEN BOND VAN CHR. WANDELSPORT- VEREENIGINGEN IN OPRICHTING Tot onze blijdschap kunnen wij enkele hoogst belangrijke mededeelingen doen om trent de Christelijke wandelsport in Nederland. Het is een bekend feit, dat er in Neder* land tal van Chr. Wandelclubs zijn, die vnj regelmatig aan mnrschen deelnemen. Nu wordt het algemeen als een groot be zwaar gevoeld, dat he: principe van deze vereenigingen niet. ten volle tot ziin recht komt bij het deelnemen aan wandel tochten georganiseerd door neutrale wan- deisportvereenigingen. Daarom hebben en- kele menschen de handen uit de mouwen gestoken en een comité gevormd om te ko men tot de oprichting van eon Chr. Bond van Wandelsportvereenigingen. Tal van besprekingen werdén reeds ge voerd, tal van brieven gewisseld en het co mité is thans zoover met. zijn taak geko men, dat het de Christelijke Wandelsport* vereenigingen in Nederland uit kan noodi- gen tot bijwoning van een vergadering waarin getracht zal worden te komen tot de opriohting van den Bond. Deze vergadering zal gehouden worden 19 October a.s. 's middags 4 uur in het Evan gelisatie-gebouw aan den Verlengden Maan- derweg te E d a Chr. Wandelsportvereeni gingen worden dringend uitgenoodigd een of meer afgevaardigden te zenden. De bond stelt zich o.m. ten doel: a het bevorderen der oprichting vaïï wandelsportvereen. (Chr.); b het bevorderen van stelselmatige marschtraining; c het houden en doen houden van wan deltochten, serie- en prestatie marschen uitsluitend op werkdagen; d de behartiging harer leden; e het maken van propaganda voor da wandelsport door woorrl. geschrift cn daad; f het opleiden van leiders voor wandel clubs. Wel is waar hebben wij in Nederland de Nederlandsche Wandel Unie, maar onze Chr. vereenigingen kunnen zich in dezcii bond niet thuis gevoelen, daar dit een neu trale bond is, welke de meeste harer mar schen op Zondag houdt. De Chr Korfbalbond en de Chr. Voetbal bond. alsmede het Chr. Gymnastiekverbond gaven reeds voorbeelden hoe «uttig een Chr. organisatie kan worden. Daarom L3 ook in Nederland behoefte aan een Chr. Wan.ielsportbond, Wij wenschen het ijve rige comité van oprichting succes toe bij zijn poging en hopen, dat de vergadering a.s. Zaterdag niet zonder resultaat zal blij-

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 5