AKSOEM GEEFT ZICH ZONDER VERZET OVER £r\) k DINSDAG 15 OCTOBER 1935 EERSTE BLAD PAG. 2 HET NET WORDT NAUWER De Coördinatie-Commissie, 'die thans de Conferentie der Volkenbondsstaten voor toepassing van sanctiemaatregelen tegen Italië wordt genoemd, is bijna zonder on derbreking aan den arbeid om volgens de groote lijnen, daartoe door Groot-BrittanniS en Frankrijk uitgezet, het weerbarstige Rome naar een hoek te dringen, waar het zich niet meer weren kan. Eerst enkele dagen geleden, zooals men zich zal herinneren, werd het besluit geno men om ten opzichte van Abessinië het wapen-embargo op te heffen, en reeds thans hebben de Belgische en Britsche wapen fabrieken het druk met hun verschepingen, mede mogelijk gemaakt door de zeer be langrijke credieten, welke de Negus zoowel in Europa als de Vereenigde Staten bezit. .Volgens berichten uit Addis Abeba liggen zelfs in de beide voornaamste havens van Britsch-Somaliland, Zeila en Berbcra, niet minder dan een zestal munitieschepen, ge reed om af te laden, zoodat ook in dit op zicht over traagheid in het geheel niet valt te klagen. Dit is een „service" van Britscne zijde, om dit handelswoord hier maar eens te gebruiken, welke door den afnemer ze ker extra zal worden geapprecieerd. Gisteravond is men dan te Genève, na uitvoerige besprekingen, tot de tweeuu sanctiemaatregel overgegaan, welker strek king het is, Rome's financieele banden te vernauwen, zoodat ook op het terrein der Italiaansche geldmiddelen de internationale druk ter dege zal kunnen .worden gevoeld. Deze maatregel voorziet in het verbod van credieten en leeningen aan de Italiaansche regeering, alsmede ton behoeve van Italiaansche ondernemingen en particulieren. Vermoedelijk zullen ech ter Italianen de beschikking blijven behou den over hun buitenlandsche bankrekenin gen, terwijl ook aflossing en rentedienst .van Italiaansche schuldvorderingen in het buitenland niet zullen worden gestaakt. Thans is men bezig met de voorbereiding van de derde stap, de economische druk- inaatregelen. De werkcommissie der conïe- rentie. die tot nog toe uit zeventien leden bestond, is daartoe allereerst met een acht tiende lid uitgebreid, door de toetreding van Mexico, dat men met het oog op de pliebelangen niet gaarne missen zou. Aanvankelijk heeft er, ook over de econo mische sancties, een Britsch-Fransche con troverse bestaan. Men zal zich dit nog wel herinneren. Frankrijk wilde, aan de door dit land gevolgde politiek ten opzichte van Italië tot het uiterste getrouw, alleen den uitvoer naar Italië van bepaalde grondstoffen en producten verbieden; Enge land wenschte de affaire forscher aan te pakken door tegelijkertijd den invoer uit Italië te fnuiken, zoodat dit land niet slechts gebrek aan grondstoffen zou 'dreigen, doch teyens, door de verlamming >an zijn handel, een extra-verarming der bevolking. Het lijkt erop, dat opnieuw het Britsche "standpunt heeft gezegevierd, althans beslo- 'ten is om voor beide zijden van het vraag stuk onder-commissies in het leven te roe pen, die met betrachting van den meesten spoed de in- en uitvoer-verboden onder de loupe moeten nemen, en daarvan Donder dag of uiterlijk Vrijdag a.s. rapport aan de commissie van achttien moeten uitbrengen. Nog een derde commissie is gisteren in bet leven geroepen, speciaal voor de juri dische vraagstukken, welke aan dat alles Vastzitten. Er heerscht momenteel te Genève dus een bijna ongekende bedrijvigheid en schier verrassende eendracht. Alleen Hongarije en .Oostenrijk hebben nog eens opnieuw onder streept, dat zij zich terzijde moeten houden, ook wat de crediet- en leeningboycot aan belangt, terwijl de Roemeensche gedele geerde er in de besprekingen op heeft ge- Wezen, dat zijn land, door het stopzetten .van den olie-uitvoer naar Italië, zeer groote Schade zou lijden, en den wensch uitge sproken, dat de andere Bondsstaten deze schade door grootere afname van Roemeen sche olie zouden vergoeden. Deze zijde van het vraagstuk zal even- inin worden veronachtzaamd. Men zet er ,thans in Genève alles op, om tot daadwer kelijke krachtsontplooiing te komen; alle tegenstrijdige belangen zullen dus op de een of andere manier worden gecompen seerd. i De studiecommissies zullen eveneens de ^Vraag bezien, wat er aan het tegengaan Wan eventueele Duitsche, Oostenrijksche of Hongaarsche doorvoerhandel op Rome is te doen. Het net wordt dus thans wel zeer nauw Aangehaald. Italië zal Inderdaad, zooals de „Lavoro Fascista" schrijft, zich erop moeten instel len stand te houden in een groote en har de proef 1 „Heilige stad'' mocht geen strijdtooneel worden Geruchten rond Koeksa's verraad Kort Nieuws f De staking in de Mile-Point-mijn in En geland heeft scherper vormen aangenomen. Thans bevinden zich ongeveer 450 mijn werkers onder den grond. Zij verklaren de mijn pas te willen verlaten, wanneer hun eisch ontslag te verleenen aan de arbeiders die niet bij den bond zijn aangesloten, "ol rijn ingewilligd. 1800" leden van den Mijnwerkersbond van .fcuid-Wales hebben thans tot een sympa thiestaking besloten! Het aantal werkloozen in 'de Ver. Sta len bedraagt nog meer dan elf millioen. De depressie, zoo wordt verklaard, heeft jden Amerikaanschen levensstandaard der tig jaar achteruit gezet. Morgenthau, de Amerikaansche minis ter van financiën, is te Parijs aangekomen. Men acht niet uitgesloten, dat hij bespre kingen over valuta-stabilisatie zal voeren. Volgens berekeningen, welke op we- fceldstatistieken zijn gebaseerd, hebben waarnemers geschat, dat de Vereenigde Staten een milliard schade zullen lijden door het decreet in zake den embargo. Bij de 'Amerikaansche marine zullen geleidelijk 6500 personen in dienst worden gesteld, waardoor het geheele effectief op 300.000 man wórdt gebracht, "^4. x i tfl - - Aksoem, de heilige stad van Abessi nië, waar de keizers hun kroon ontvin gen, en het voornaamste heiligdom der inlandsche bevolking staat, is thans overgegaan in handen van de Italianen. Men zou deze plaats niet aan gevech ten en oorlogsvernieling hebben willen bloot stellen, en haar daarom vrijwillig hebben overgegeven, teneinde de vele monumenten, bedevaartskerken, kloos ters en oer-oude obelisken intact te kunnen houden. Uit de geheele omgeving zouden op perhoofden en boodschappers van kloosters zijn aangekomen in het Itali aansche hoofdkw'artier, teneinde hun onderwerping aan te .bieden. De Koptische en Moslimsche geeste lijkheid van Adoea en Aksoem hebben zich in hun geheel onderworpen. Generaal De Bono is gisteren door het geestelijk opperhoofd, den Aboena van Aksoem, gehuldigd, waarbij hij de sleutels der heilige stad aanbood. De Abessijnsche bisschop was daarbij in groot ornaat gekleed en werd ge volgd door alle onder hem ressortee- rende geestelijken. Nieuw corps inheemsche troepen Het Italiaansche hoofdkwartier gaat op het oogenblik na of het mogelijk is de troe pen van den gouverneur van Oost Tigré en an de met dezen overgeloopen stamhoof den, in het geheel ongeveer 12.000 man, overeenkomstig een wensch van Ras Koek sa als corps inheemsche troepen onder Ita- liaansch bevel te organiseeren en later te gen Abessinië te laten optrekken. In Ogaden zouden eveneens vele Abes sijnsche krijgsliederen weigeren, gehoor te geven aan de bevelen van Addis Abeba. Groepen soldaten, die verdacht werden van sympathie voor Italië, zouden daar zijn gefusilleerd! Na Adoea Bij de gevechten om Xdoea zijn, volgens te Rome ontvangen berichten, 3500 Abes- sijnen gevangen genomen. Deze manschap pen zijn naar een bizonder kamp overge bracht. Thans moeten zij medehelpen bij den aanleg van wegen. Het tot nu toe veroverde gebied van de provincie Tigré heeft een oppervlak van ongeveer 4000 vierk. K.M. De luchtbombardementen Te Addis Abeba zijn berichten ontvangen olgens welke zware luchtbombardementen zouden hebben plaats gehad in de streek van Makalé. Ook boven Hauzien zou eskader bombardementsvliegtuigen bom men hebben uitgeworpen. Het aantal slachtoffers is niet bekend. Maarschalk Badoglio De chef van den ItaliaanscKen generaïen staf, Maarschalk Badoglio, is gister avond in Massaoea, de haven van Eritrea, aangekomen. Gisteren zijn te Adoea langs 'de nieuw aangelegde autoweg voor het eerst auto's in deze stad gearriveerd. De strijd in noord en zuid De Italiaansche oorlogsactiviteit in "de 40-K.M.-zóne Adigratden berg Rayo Adoea—Aksoem—Ad Daro is nog niet min der geworden. Aan het Zuidelijk front treden de Itali aansche luchtstrijdkrachten met hernieuw de bedrijvigheid op. Volgens te Addis Abeba ontvangen berichten hebben wederom lucht bombardementen plaats gehad op de lijn GorahaiGerlogoebiAdo, Het lot van graaf Vinei Het laatste, wat te Addis Abeba ver luidt omtrent de houding van graaf Vinei, den Italiaanschen gezant, is, dat deze bekend had gemaakt de hand aan zichzelf te zullen slaan, zoo men hem met geweld naar het station zou willen brengen, alvorens de Italiaan sche consulaire ambtenaren, op wier komst hij wachten wilde, in Addis Abeba zouden zijn gearriveerd. Naar men aanneemt, is intusschen de karavaan met deze Italiaansche ambtena ren reeds in de nabijheid van het spoor wegstation Modjoe gekomen, zoodat het niet uitgesloten geacht moet worden, dat het vertrek van graaf Vinei op 20 October zal plaats vinden. De Abessijnsche regeering van haar kant heeft naar haar zeggen alles willen ver mijden, wat aan de waardigheid van het corps diplomatique afbreuk zou hebben kunnen doen. Graaf Vinei zal echter on der scherpe bewaking blijven, tot hij be sluit, te vertrekken. Dan eerst zal hem de noodige bewegingsvrijheid worden her geven. Wat Addis Abeba van den toestand denkt! De groote schaarschte aan nieuws van het noordelijk front kan volgens te Addis Abeba heerschende opvattingen slechts ten deele worden verklaard uit een storing der communicatie-middelen. Men is ervan overtuigd in zekere kringen dat de regeering wel degelijk over veel moer gedetailleerde gegevens beschikt, dan zij tegenover buitenlandsche correspondenten wil loslaten. Van betrouwbare zijde wordt in dit ver hand het vermoeden geuit, dat de officieels communique's zoo onbevredigend zijn, om dat de regeering de Italianen slechts tot nog scherper optreden zou prikkelen en zou aanzetten tot gebruikmaken van nog fellere strijdmiddelen, wanneer zij publici teit zou verleenen aan de vele, voor de Italianen vernederende berichten, waarover zij wel desrelijk de beschikking heeft. Van dezelfde zijde wordt het aantal dooden dar. aan Italiaanschen kant bij Adoea ls gevallen geraamd op omstreeks 4600. Dat die getal zoo hoog Is wordt ver kiaurd don cat er op gewezen wordt, dat de slriidkrachtea \r.n Ras Seyoem de hoogten rend Adoea hebben bezet en van hier af voortdurend en op de meest onverwachte oogenblikken uitval len doen naar Italiaaansohe afdeelin- gen, waarna oogenblikkelijk de terug tocht wordt aanvaard. Op deze wijze, zoo zegt men, is Ras Seyoem er reeds in geslaagd aan het moreel van de Italiaansche soldaten schade toe te brengen en de consolida tie van de Italiaansche stelling te be lemmeren, waardoor het verdere op rukken der Italiaansche strijdkrachten ten zeerste wordt geremd. Omtrent den Italiaanschen opmarsdh! in Ogaden is men te Addis Abeba van mee ning, dat daaraan vooralsnog niet te veel belang moet worden gehecht. Groote troe penbewegingen zouden nog niet hebben plaats gehad. De Abessijnsche wapen voorziening Nu het wapenembargo voor AbessinlS is opgeheven, verwacht men weldra te kun nen beschikken over een moderne en uitge breide bewapening. Reeds zouden in de Britsche haven steden Zeila en Berbera gelegen in Britsch Somaliland, zes munitieschepen zijn binnengeloopen. Abessinië zou op het oogenblik de be schikking hebben over Europeesche cre dieten ten bedrage van 3 millioen pond sterling voor den aankoop van munitie hierbij zijn dan de in Amerika be schikbare credieten inbegrepen. Volgens de „Evening Standaard" zou de Abessijnsche regeering bij de Bank van Egypte een bedrag van 600.0000 pond sterling hebben gedeponeerd, even eens voor onmiddellijke wapen-aan- koopen. Het verraad van Ras Koeksa Het valt niet te loochenen, dat de In druk te Addis Abeba ge-wekt door het ver raad van Ras Koeksa zeer groot is. Niet temin zegt men in officieele kringen nog niet in staat te zijn het verraad officieel te bevestigen, of te ontkennen, zoodat men ook weigert eenig commentaar to leveren. Van welingelichte zijde verklaart men echter, dat in deze aangelegenheid met drie mogelijkheden rekening moet worden gehou den: de eerste is, dat Ras Koeksa inderdaad gedeserteerd is; de tweede, dat hij gevangen genomen is; de derde, dat hij zich om stra tegische redenen bij de Italianen heeft ge voegd, met bedoelingen, waarover men zich verder niet wil uitlaten. Dat Ras Koeksa gevangen zou zijn acht men in hooge mate onwaarschijnlijk. Dat hij gedeserteerd zou zijn vindt men onge loofwaardig, tenzij de oorzaak gezocht zou moeten worden in jaloezie ten opzichte van Ras Kassa en een oude grief over het ge ven van een deel van zijn gebied aan R*s Sevoem, na den dood van zijn vader. Daartegenover staat echter, dat_ Ras Koeksa de schoonzoon is van den keizer. Over de mogelijkheid, dat Koeksa hoog spel zou spelen, wil men, zooals reeds ge zegd, niets naders verklaren. In verband met dit overloopen schrijft de „Giornale d'Italia" dat de vrijwillige on derwerüingen in Abessinië steeds veelvul- diger worden. Deze overloopers, aldus dit blad, zijn geen mannen die deserteeren om aan de go- varen van den oorlog te ontkomen, maar stammen en stamhoofden, die vrijwillig achter Italië gaan staan. Dit bevestigt de juistheid van de stelling, die in het Italiaan sche memorandum aan Genève naar voren is gebracht en volgens welke Abessinië niets anders is dan een samenraapsel van volkeren, dio onder het juk zuchten van Addis Abeba. Dit verklaart ook, waarom Engeland zooveel haast zet achter de sancties. Engeland wil Italië" den weg ver sperren en aldus verhinderen, dat de Waa' heid aan het licht komt van de Italiaansche these, dat de onderworpen volken van Abessinië rechtvaardigheid en orde .ver langen. Britsche stappen te Rome Naar van betrouwbare zijde wordt mede gedeeld heeft Engeland de Italiaansche regeering langs diplomatieken weg er op merkzaam op gemaakt, dat Addis Abeba en Diredaoen open, d.w.z. niet versterkte ste den zijn, waarin zioh groote buitenlandsche kolonies bevinden. .Vermoedelijk staat deze Engeische démar- lium Het noordelijk front, met Aksoem ten Z.W. van Adoea, dal thans in Italiaansche handen is en geheel in het Z. Macalli, dat door Ras Koeksa's verraad thans voor Italië open ligt. che in verband met de pogingen van leden van het corps diplomatique in Addis Abeba om de beide steden tegen eventueele Ita liaansche luchtaanvallen te beschermen. Volgens persberichten heeft de Italiaan sche onderstaatssecretaris voor buitenland sche zaken, Suvich de Engelsdhe regee ring doen mededeelen, dat hij acte nam van de démarche en daarvan de militaire autoriteiten op de hoogte zou brengen. De meeste overige in Addis Abeba verte genwoordigde mogendheden hebben derge lijke stappen ondernomen. Doet het gifgas zijn werk? Er zonden duizenden aan ten offer vallen! De correspondent van Daily Telegraph te Dire Daoea verklaart, dat het Italiaan- legercorps onder Graziano langs de grens van Britsch Somaliland oprukt in de richting van Harrar, doch op zijn linker flank bedreigd wordt door naar schatting 160.C00 Abessijnen, die uit het Zuid-Westen komen. Het leger van Ras Desta is uit Webbe Shebeli vertrokken. De stammen uit de buurt van Gerlogoebi hebben zioh bjj Ras Desta aangesloten. Dit Italiaansche leger bestaat uit drie Europeesche en twee inheemsche divisies. De troepen worden vergezeld van 250 tanks en 20 vliegtuigen. Zij zijn ongeveer 30 mij len opgerukt in de richting van de linie Bohetle-Beridaleh. Tienduizenden dooden en gewonden? Het totaal aantal dooden en gewonden ïaan Abessijnsche zijde, met Inbegrip van de non-combattanten, wordt geschat op 10.000, van wie vele op fatale wijze zjjn gast met een mengsel van chlorine. Damot, dat ten Zuiden van de Britsch- Somalilandsche grens ligt en bekend is om zijn zeven moskeeën, is door luchtbombar dementen geheel verwoest. 200.000 man Abessijnsche troepen zijn ge. concentreerd bij Jijiga en Sasabaneh. De Turksche officier Jevib Pasja en de Duitscher von Loeben zijn adviseurs dezer troepen, die hun hoofdkwartier te Tomsa hebben. W De paus en de Abessijnsche oorlog Hij kan er geen oordeel over uitspreken! De aartsbisschop van Westminster, Dr. Hisley. de hoogste Roomsch Katholieke autoriteit ün Engeland, heeft tijdens een te Londen gehouden predikatie in scherpe be woordingen den Italiaanschen aanval op Abessinië veroordeeld. Dr. Hinsley sprak van een „wetenschappelijk bloedbad". De bewering, dat het Vaticaan den Itali aanschen veldtocht zou steunen, is onjuist. De Paus kan geen nabuurstaat, die met alle moderne machtsmiddelen is uitgerust, veroordeelen. Zou de Paus de ex-communcatie uitspreken, dan zou hij daarmede een oorlog met den naburigen dictatoriaal geregeerden staat onvermijdelijk ma ken en tegelijkertijd den vrede en het geweten der groote massa in Italië verstoren, hetgeen weer een groote te gen de kerk gerichte actie tengevolge zou hebben. Verder kan de Paus in het Italiaansch- Abessijnsche conflict geen oordeel uitspre ken, daar hij door geen van beide partijen is uitgenoodigd het geschil te beslechten. Bovendien heeft het geheime verdrag van Londen, dat uit 1915 dateert, den Paus uit drukkelijk uitgesloten van verdere deelne ming aan vredesonderhandelingen. Heeft België ontstellende tekorten? Een gat van vier milliard Volgens de Brusselsche „Standaard" zou de Belgische oud-minister Sap opzienha- reide verklaringen hebben afgelegd over de Belgische financiën. „Ik houd op de meest besliste maniei staande zoo zeide de oud-minister dat de gewone begrooting 1936 in het gunstigste geval met een tekort van fr. 600 millioen tot fr. 650 millioen zal sluiten en dat de buitengewone begrootingen van 1935 en 1936, "die ieder fr. 1.300.000.000 bedragen, ge heel en al door het devaluatie-fondv, van de Nationale Bank gedekt moeten worden. ,Dat maakt aldus de oud-minister voor de gewone en buitengewone budgetten van 1935 en 1936 een totaal bedrag fr. 3.750.000.000, die er niet meer zijn In het volle besef van mijn verantwoorde lijkheid en omdat de regeering wetens en willens stelselmatig onjuiste verklaringen aflegt, voeg ik er dit aan toe: Ik ben nog beneden de waarheid geble ven. Van zekere passiefposten heb ik niet gesproken. Andere heb ik- onderschat"* DE ARBEID DER SANCTIECONFERENTIE VORDERT Financieele sancties aangenomen Do werkcommissie van de conferentie voor de sancties heeft gistermorgen de ontwerp resolutie inzake de financieele sanctie-maat regelen aangenomen. Deze resolutie schrijft voor, dat de regee ringen onverwijld maatregelen moeten ne men om de volgende financieele operaties onmogelijk te maken: Ieder middellijk of onmiddellijk lee- nen van geld, het teekenen eener lee- ning, alle bank- en andere credieten, alle uitgiften van leeningen of andere crediet-opnemingen en wel onverschil lig of het betreft de Italiaansche re geering, openbare lichamen, rechts- of natuurlijke personen. Regecfringen moeten volgens de re solutie de conferentie op de hoogte stellen van de maatregelen, die zjj op grond van deze bepalingen hebben ge nomen. Tijdens de gedachtenwisselingen werd He ïauwkeurige portée van verschillende voor dellen, in het bijzonder met betrekking tot de buitenlandsche filialen van Italiaansche ondernemingen en tot de Italiaansche filia len van buitenlandsche ondernemingen be sproken. Voorts werd de aandacht gewijd aan de zaken der Italiaansche verzekerings maatschappijen. Stortingen voor het Italiaansche Roode Kruis zullen met het oog op de humanitair» doeleinden niet vallen onder de crediet- boycoL 's Middags heeft men de algemeene be sprekingen betreffende de economische sancties beëindigd en twee commissies be noemd, één voor de grondstoffenkwestie en één voor het vergoeden van verliezen van afzonderlijke deelnemers aan de sancties. Besloten is in principe een permanente commissie in te stellen, die de uitvoering der economische en financieele sanctie maatregelen door de leden van den Volken bond zal moeten controleeren. Overigens bestond onder de leden der conferentie eensgezindheid er over, dat fle boycotmaatregelen onmiddellijk yan kiacht móeten worden. De opheffing van het wapen-embargo De Engelsche regeering heeft bij monde van Eden den secretaris-generaal van den Volkenbond medegedeeld, dat zij besloten heeft den uitvoer van wapenen, munitie en oorlogmateriaal naar Abessinië toe te staan. Naar semi-officieel wordt bericht, zal de Belgische regeerign thans, in overeenstem ming met de door den Volkenbond aan vaarde voorstellen, licenties verstrekken voor exporten \an wapenen en munitie naar Abessinië. ABESSINIE IN ONZEN TIJD Expositie van Ethiopische Eunst te Berlijn Abessinie staat in bet brandpunt der publieke belangstelling. Zoodoende is het geen wonder, dat het Berlijnsche pu bliek groote interesse toont voor alles, wat met dit land en volk samenhangt. Dr. Martin Rikli, die op initiatief van de Ufa nog vóór het begin der vijande lijkheden 'n studiereis ondernam, stelt in de foyere van het Ufa-Palast am Zoo een collectie kunstschatten ten toon, welke een vrij duidelijk beeld vormen yan Abessinie's cultureele beteekenis. In een korte causerie maakte hij ons dui- denkt, dat de cultureele ontwikkeling, al ving niet altijd ten ongunste van Abessinie behoeven uit te vallen, wanneer mer denkt, dat de cultureele ontwikkeling-al thans uiterlijk ,nog van recenten datum is, Ons werd nadrukkelijk verzekerd, dat de slavernij onder het bewind van keizer Haile Selaessie is afgeschaft en dat er onder mede werking van cenige Duitsche en Belgische officieren veel is gedaan, om vooral de jeugd een opvoeding te geven, welke zooveel mo gelijk rekening houdt met de eischen van onzen tijd. Het bontkleurige schilderwerk maakt een primitieve indruk, daar alle perspectief ont breekt en herinnert aan oude byzantijnsche schilderijen. Overwegend krijgt men oorlogs fragmenten en historische legenden fe zien, Abessiniesc.be helden, b.v. de slag van Adoea en hierbij valt 't op, dat de vijand steeds „en profile" wordt get eekend, waarmee men zijn onbegrensde verachting kenbaar maakt. Op een ander doek ziet men kanonen, zoo als die nooit hebben bestaan, maar de schil der, die van zulk een verdedigingsmiddel had gehoord, wilde door middel van zijn phantasie deze leemte aanvullen. In muurkasten bewonderden wij veel kleurige priestergewaden, Oostenrijksche munten, die nog geldig zijn als betaalmiddel en een met de hand geschreven en geillus- treerden bijbel. Na deze origir.eele voorbereiding zagen wij de film en aan het eind van deze leer rijke informatie vroegen wij ons af: heeft Italië van tevoren alle gevaren overlegd en zal ihet tegen dit oervolk, dit onherberg zaam land en zijn voor Europeeërs gevaar lijk klimaat zijn opgewassen? Wij zien het mausoleum, dat door den tegenwoordigen keizer ter herinnering keizer Menelik in de nabijheid van een der groote kerken-is gebouwd, maken een gods dienstoefening mee, waarbij de keizer en zijn gevolg eerst om den tempel wandelen, nemen deel aan een feest ten hove, dat aan ceremonieel niets te wenschen overlaat, zien de soldaten blootsvoets marcheeren, maken gevechten in het onbewoonbare bergland mee en zijn tenslotte dr. Rikli kentelijk voor deze informatie welke ons betrouwbaarder toeschijnt dan de meeste oorlogsberichten, welke we in de krant te lezen krijgen! Geruchten omtrent Italiaansch- Albaneesch verdrag De Grieksche ochtendbladen bevatten op nieuw het gerucht, dat Italië met Albanië een verdrag zou hebben gesloten, op grond waarvan Italië het recht zou hebben ver kregen omvangrijke versterkingen aan te leggen langs de kust van Albanië. Deze versterkingen zouden door Italiaan sche ingenieurs worden aangelegd Er is weer eens wat sensatie voor niets bij sommigen. Alsof er nog geen sensatie genoeg in de wereld is! Ook in ons land. Denk maar eens aan Oss.... Maar zeg, was dat oeen fa milielid van Neeltje Pater uit Broek, die ons daar juist tegenkwam? Heb niet de eer met die juffrouw noch met d'r familie bekend te zijn. Je bedoelt toch die van die millioenen- erfeniskwestie? Dacht ik wel. Dan valt er wat te halen en gaat het bloed kruipen overal waar geen kans meer is dat het gaan kan. En men vindt overal gaatjes om door te kruipen in de richting van de dierbare afgestor vene". In dit geval echter kan men alleen maar veronderstellen, dat ze afgestorven is, want al zijn er tegen woordig meerderen, die de eeuw ha len, iemand die in 1789 al overleden heet te zijn zal thans niet meer tot de levenden behooren. Of ze dierbaar geweest is, zullen we uit den aard der liefde maar veronderstellen, ge dachtig aan het gevleugelde woord: van de dooden niets dan goeds. Maar de millioentjes, die ze naliet, moeten dan toch maar het allerdier baarst zijn. En hoe grooter die dier baarheid is, zooveel te meer dierbare nabestaanden zijn er om wat van die dierbaarheid op te eischen. Geld is maar slijk, is een zeer vaak gehoorde en dus afgezaagde uitdruk king. In de meeste gevallen moet men bij het hooren denken: Hou je maar groot of, de druiven zijn zuur. Want zoo gauw is er geen kansje om met dat slijk bespat te worden of men zet het zijraampje van de wagen zoo wijd mogelijk open en men trot seert een longontsteking, in de hoop toch maar goed besmeurd te worden. Eén van mijn collega's beweert ook familie te zijn van deze juffrouw met de millioentjes. Eén van zijn voor moederen moet ook de voormoeder van Neeltje geweest zijn. In zijn fa milie komt de naam Neeltje nog wel voor zelfs. Dat is een afdoende beioijs in zulke oude zaken vind ik. En vroe ger moeten er ook paters tot zijn voorzalen... ik vergis me.,, tot zijn verwanten behoord hebben, al is die naam om paapsche gevoeligheden ge wijzigd in Geus. Enfin... die 750 welke in Amsterdam dezer dagen bij een kwamen over deze erfenis, moe ten niet meenen, dat zij die driehon derd millioen samen kunnen deelen. Als men na 166 jaar nog verwant schap met een gestorvene meent te mogen naspeuren, dan moet men ook tot 166 jaar vóór diens dood terug gaan, dus tot 1623. En de gevolgen zullen zijn. dat geheel Nederland mededeelgenoot wordt in de nala tenschap van wijlen mejuffrouw Neeltje Pater. Ik stel voor, aangezien de schatkist door de successierechten toch zoowat alles krijgt, ook de rest maar aan die toch al zoo berooide kist te schenken. Voor ieder onzer is het toch niet meer dan een doosje sigaretten of een fla* connetje odeur. En dit reukoffer brengen we immers gaarne aan den Staat? DE „STALEN HELM" VERDWIJNT Thans tot definitieve liquidatie besloten .(van onzen Duitschen correspondent)] In het Derde Rijk wenscht men intemfc conflicten in het openbaar niet behandeld te zien. Wij weten zulks uit het gecompli ceerde kerkelijk vraagstuk dat ondanks alle vrijwillige of geforceerde pogingen nog steeds niet tot een voor alle partijen bevre digende oplossing is gebracht. Thans wordt bekend, dat rijksminister S e 1 d t e met den „Fübrer" besprekingen omtrent de door hem geleide „Stalen Helm" heeft gevoerd, welke tot een defi nitieve liquidatie zullen leiden. De tegen prestatie voor deze offervaardigheid te genover den eisch der gelijkschakeling is de belofte dat alle frontsoldaten, die wegens hun „reactionaire gezindheid" 6edert weken en maanden achter slot en grendel zitten, worden vrijgelaten. Voorts wordt hun het recht gelaten, de insignes van de garde der frontsoldaten naast het hakenkruis te dragen. Zelfs zal erop gelet worden, dat vle tienduizen den, die tot den Stalen Helm behoorden, voortaan niet meer geattaqeerd worden door de mannen der S.A. en S.S. Natuurlijk blijft de vraag onbeant woord, of de interne wrijving, die van meet af aan tusschen deze organisaties bestaat, met deze officieele verzekering zal ophouden. Onder leiding van rijksminister Seldte Is dezer dagen een samenkomst van de „Lan- desführer" uit alle deelen van het rijk ge houden, waarbij het resultaat der besprekin gen met Hitier werd meegedeeld. Bij deze gelegenheid deelde Seldte mee, dat hij een en ander reeds op den partijdag te Neuren berg wilde bekend maken, maar andere fei ten van meer beteekenis maakten zulks on< mogelijk. Het bankkonto der organisatie, waarop in dertijd beslag is gelegd, werd weer vrijgege ven en met de liquidatie van den eens zoó invloedrijke Stalen Helm zal thans worden begonnen. Wanneer men bedenkt dat mannen als Hindenburg en Mackensen tot de vele eere leden behoorden, dan zal men beseffen, dat deze gang van zaken vooral in den kring der nationaal voelende frontsoldaten ont stemming en verbittering teweeg brengt. -

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 2