MAANDAG 14 OCTOBER 1935 TWEEDE BLAD PAG. 5 Japansch theehuis in Stockholm* De „Oehoe", die den dienst in W aan de Surinamekade en per, fjsosicoop" naar Amsterdam 'te n, op een dekschuit - BINNENLAND DE N.C.C.-PRIJSVRAAG Herhaling op Dinsdagavond Het Nationaal Crisis Comité meldt ons: Op veelvuldig verzoek wordt de radioprijsvraag: „Wie zijn hoed is dat?" nog één keer herhaald, ten einde degenen, die hun op lossing nog niet inzonden, daar toe alsnog in de gelegenheid te stellen. Op de lange golf zal dit geschie den Dinsdagavond om 7.35 uur. Laatste datum voor inzending 16 October. Levering van zoutzuur De Hollandsche Met-alurgische bedrijven te Arnhem, zijnde het tinsmeltbedrijf der Bil- liton Maatschappij, hebben een langjarig contract afgesloten met de N.V. Lijm- en Gelatinefabriek te Delft voor de levering van hun behoefte aan zoutzuur, waartoe de zoutzuurfabriek van de lijmfabriek een klei ne uitbreiding zal ondergaan. Tengevolge van de zware concurrentie met het buiten land wordt dit zoutzuur met een zeer kleine Winstmarge vervaardigd. Het is echter bij zonder toe te juichen, det deze samenwer king van twee Nederlandsche bedrijven aan de werkgelegenheid hier te lande ten goede Marine-avond in November :n jn Propaganda-commissie HM.'s Kruiser „De Buy ter" zal waarschijnlijk in de tweede I week van November een marine-avond orga* niseeren, welke per radio zal worden uitge zonden Op dezen avond zullen Dr. N. Ja- pikse spreken over den persoon van De Ruyter, de kapitein-luitenant ter zee Van Eder Sande Lacoste, commandant van H.M.'a „De Ruyter" over het schip cn zijn inrich- ting en H. J. de Jonge over den opzet en de bedoeling van de door het comité uit te ge- m\ ven bouwdoozen van den kruiser „De Ruy- t°r '- Op dien avond zullen ook verschillende Vragen, die tot de commissie zijn gericht, per radio beantwoord worden. Door de vele vra- ft gen, die bji de commissie zijn ingekomen, is het haar niet mogelijk deze schriftelijk te beantwoorden. Komende vergaderingen. I Op Vrijdag 1 November a.s. zal te Gro- I Dingen de jaarvergadering worden gehou- j den van de Groningsche afdeeling van den Ned. Bond van J.V. op G.G. Als referent zal optreden de heer R. Kleine van Gronin gen, 2e secretaris van het bestuur, met het onderwerp: „Het Geref, Jongelingsblad" P. de Gruyter en Zoon Een reclamecampagne De N.V. P. dia Gruyter en Zoon te 's-Hertogenhosoh verspreidt momenteel over geheel Nederland een kleurige prijscuorant, waarin de voordeelen worden opgesomd van het klant zijn bij de Gruyter. Het belangrijkste is, dat aan dit druk werk een prijsvraag is verbonden, waaraan iedereen zonder eenige verplichting mee kan doen. Men moet een tweetal vragen op lossen, waarvan de belangrijkste is die om trent het aantal clientèle dat de Gruyter in het afgeloopen jaar meer had in haar 230 filialen dan in het vorige jaar. Door de beide vragen goed te beantwoorden, loopt men kans een prijs van 1000 te winnen. Zijn er meerdere goede oplossers dan wordt dp prijs van 1000 verdeeld, 't Kleinste be drag is echter altijd toch nog 100. Wie doet er mee? Het Benzine-Uitvoerverbod Zaterdag is een extra-nummer van de Ned. Staatscourant verschenen, waarin ia opgenomen een beschikking van den Minis ter van Handel, Nijverheid en Scheepvaart. Bij deze beschikking heeft de Minister in getrokken zijn beschikking van 9 October j.l. met betrekking tot de verleening van dispensatie van het verbod van uitvoer van benzine. Voorts heeft de Minister bepaald dat van genoemd verbod algemeene dispensatie ver leend zal worden, behalve voor die hoeveel heden en soorten benzine, t.a.w. door hem met belanghebbende is of nader wordt over eengekomen, dat uitvoer niet zal plaats hebben. Ned. Jongelingsverbond DE KOMENDE BONDSDAG Naar wü vernemen zal de jaarlijksche hondsdag van het Ned. Jongelingsverbond die altijd op Hemelvaartsdag pleegt te wor den gehouden, volgenr jaar te 's-Gravenha- ge plaatsvinden. Bartiraeus Een film voor propaganda-doelelnden De vereeniging tot bevordering van Chr. opvoeding en onoerwijs voor blinde kinderen en jongelieden „Bartimeus" te Zeist heeft een film laten vervaardigen van het leven en werken in hare inrichting. Deze film zal op Donderdag 17 October a.s. voor de eerste maal worden vertoond in de werkplaats der school te Zeist. AUTOMOBIEL VERKEER MET BELGIE De K.NAG bericht, dat met ingang van 16 November as. de automobilisten, die de Belgische grens overschrijden, weer evenals vroeger in het bezit moeten zijn van een geldig internationaal rijbewijs en een inter nationaal bewijs voor motorrijtuigen. HOE BRUSSEL TROK! Dertig-duizend plaatskaarten afgegeven in vijf maanden tijd Het reizigersvervoer in de vacantiemaanden De Stationschefs van de beide Haagsche stations, H.S.M. en S.S., hebben aan het „Vad." enkele inlichtingen verschaft over het reizigersvervoer in de vacantiemaanden. Hieruit blijkt het volgende: Het buitenlandsch bezoek aan ons land is in 1935 vergeleken bij 1934 toegenomen. Dit betreft in hoofdzaak de Engelsch sprekende volken, Amerikanen en Engelschen. Ook het reizen van Nederlanders naar het bui tenland is in 1935 weer toegenomen. Bij dit laatste moet de toeneming echter geheel geschreven worden op rekening van de Brusselsche Wereld tentoonstelling. Werden in 1934 over de vijf maanden: Mei, Juni, Juli, Aug. en September naar Brussel glo baal 6000 plaatskaarten afgegeven, in 1935 bedroeg dit aantal over dezelfde periode niet minder dan 30.000, het geen neerkomt op een stijging van 40 tot 200 per dag! Parrallel loopende met de conjunctuur, Is het binnenlandsch reizigersverkeer vrij sterk afgenomen. Het aantal acht-daagsche abon nementen, dat hiervan een vrij getrouwe af spiegeling geeft, is zelfs met 40 45 pro cent teruggeloopen. Voor een deel zal dit echter ook ongunstig zijn beïnvloed door het sterk toegenomen verkeer naar Brussel. Wat het binnenlandsch verkeer betreft: het vervoer van en naar Rotterdam is op het H.S.M. vrij constant. Alleen an dit station (dus zonder Laan van Nieuw-Oost-Indië) wworden per maand gemiddeld 50.000 plaatskaarten enkele reis en retour naar Rotterdam verkocht. Het vervoer naar de stations Delft, Schiedam, Leiden, Haar lem en Amsterdam vertoont een kleinen teruggang. Dit komt ook tot uiting in het cijfer der loket-ontvangsten. Over 1934 bedroeg ait voor de vijf zomermaanden gemiddeld 300.000 per maand, welk cijfer in 1935 te rugliep tot een gemiddelde van 280.000. Een vermindering van 20.000 per maand dus. Ook de bijzondere vervoerdagen vertoon den een teruggang. Op Prinsesjesdag 1934 werden aan het H.S.M.-station ingezameld 35.000 plaatskaarten, welk aantal in 1935 slechts 28.000 bedroeg, een vermindering van 7000, waaraan gedeeltelijk het weer schuldig kan zijn. Op 3 Octoher 1934 werden naar Leiden verkocht 8000 plaatskaarten, welk aantal in 1935 terugliep met 3000 tot 5000. De aleemeene verschuiving van het reizi gersvervoer naar de derde klasse duurt voort, waardoor uiteraard het cijfer der ont vangsten belangrijk beïnvloed wordt Dezer dagen is te Utrecht opgericht de Alg Bond van Nederlandsche Kantoorboek handelaren. Op deze yergiadering traden reeds direct verschillende plaatselijke krin gen toe. Het secretariaat van het voorloo- pig bestuur is gevestigd Westkruiskade 23, Rotterdam. Om verwarring te voorkomen zii vermeld, dat de opgerichte bond niet te beschouwen is als een afdeeling van een bestaande Ned. Ver. van Kantoorboekhan delaren. Het personeel der lagere publiekrechtelijke organen Een brief van den Minister van Binnen- landsche Zaken, aan de Gemeente besturen De minister van binnenlamdsdhe zaken heeft aan de gemeentebesturen den volgen- tflen brief gericht: 1. Ik heb de eer uw college te verzoeken mij zoo spoedig mogelijk een opgaaf te willen verstrekken van de, door de verschil lende bezuinigingsmaatregelen, over 1935 verkregen totale besparing op de salarissen en loonen, welke ten last» van het budget uwer gemeente komen. 2. Indien bedoelde maatregelen eerst over 1936 tot besparing mochten leiden, zal ik gaarne met het bedrag, waarop de bespa ring over dat jaar geraamd wordt, worden in kennis gesteld. 3. Bij de vaststelling van bedoelde be gen zullen eventueel thans in voorbereiding zijnde maatregelen (salarisverlaging enz.) buiten beschouwing kunnen blijven. De r.k. fabrieksarbeidersbond SL Willc- brordus heeft aan de Tilpa (Tilburgsche pantoffelfabriek) te Tilburg een ultimatum gesteld om voor 12 October het collectief contract te teekenen. De directie was be reid de overeenkomst aan te gaan, doch deelde mede, dat om technische redenen deze eerst op 15 November geheel in wer king zou kunnen treden. Daar het personeel hierin geen vertrouwen stelde, heeft de di rectie de fabriek, waar 30 man werken, ge sloten. Zwenking ten aanzien van coöperatie Er komt in zekere kringen kentering en aarzeling ten aanzien van de voorliefde voor de coöperatie, constateert het A1 g. Weekbl. voor de Middenstand. Immers, in het leidersblad der S. D. A. P., in „De Sociaal Democraat", schreef de heer Ed. van Cleeff o.m. het volgende: „Coöperatie is slechts een t ij d e 1 ij k iets. moet verdwijnen in een goed geor dende maatschappij. Ze kan tijdelijk nut tig zijn: Maar de beste oplossing is dit niet Wanneer een kind een hem opgedragen taak verkeerd volvoert, dan behoort de oDvoeder niet te zeggen: „laat maar ik doe het zelf wel". De juiste methode is: het kind zoo opvoeden, dat het in het vervolg wèl op de juiste wijze zal hande len. Hoogstens zal men, tot dat het zoo ver is. tijdelijk zelf de taak of een deel daarvan op zich moeten nemen. Zoo ook Lz. de verbruikscoöperatie. Men ROFFELRIJMEN. SNEU, Zierikzee zat in de De ontvanger vroeg En verkreeg het graag en eervol Op de vastgestelde dag. Toen de kas gecontroleerd werd Stond men voor 't ontstellend feit Dat er neen, geen groot tekort was Naar de eisch van onze tijd Maar een fraai voordeelig saldot Drie en veertigduizend millet Wat den stadsautoriteiten Wonderbaarlijk medeviel. Blijkbaar stond de heer ontvanger. Even wonderlijk verrast Ziende dat hij zoo uitnemend Op zijn kassa had, gepast, Maar hij eischte het restantje Op en bracht in het geding Dat hij geld uit andren hoofde Mengde op de rekening. Heel natuurlijk kwam de rechter Bij dit vreemd geval tepas Aangezien hier een vermenging Van verrekeningen was. 't Haagsche Hof heeft den ontvanger In het ongelijk gesteld. Zierikzee geniet het voordeel Van het onbestemde geld. 't Is wel sneu voor den ontvanger Dat zoo schromelijk tekort Aan waardeering voor zijn zeldzaam Vlot beheer gevonden wordt. (Nadruk verboden.) LEO LENS. moet de middenstand niet vervangen, men moet hem opvoeden, door een betere organisatie in staat stellen zijn taak op de juiste wijze te vervullen. Zoodra er een complex van sociaal-paedagogisohe en organisatorische maatregelen is, dat ten gevolge heeft, dat de middenstand het pu bliek op de juiste wijze en tegen een rechtvaardige belooning dient, kan de coöperatie vervallen." „Dat dit in een leidersblad van de S.D.A. P. gezegd wordt is wel teekenend. voegt het weekblad hieraan toe. Eén zwaluw maakt nog geen zomer, doch het artikel geeft de aarzeling en kentering weer, die in bepaalde roode kringen valt waar te nemen". Deze kentering past volkomen in de groo- te verandering, welke zich in de S.D.A.P. voltrekt Maarmen vergete de politie- k e factor niet. NEDERLAND De internationale roeping van Nederland Als „nationaal geschrift" wordt aange diend een brochure van J. Kuiper »e Leeu warden, en verschenen bij de 1 HO. N.V. STOOMWEVERIJ HERMAN DRIESSEN &-Z00N AALTEN Fabriceert ook: Kepers, Ruwe Katoen, Graslinnen, Kepervoering. Groote sorteering in Luiers, Bad-, Hand-, Thee- en Keukendoeken, moderne dessins. Levering uitsluitend aan den handel DE IDEALE VLOER BEDEKKING D. ROOS CZNrs VITRAGEHANDEL N:V. AMSTERDAM GRONINGEN TELEFOON 3WÏ7 TELEFOON 1032 ME IREGEMJAS D. JORDAAN ZONEN N.V. HAAKSBERGEN „In dit werkje gaan wij de geschiedenis van Nederland na van dat de eerste be woners er zich vestigden (dus ongeveer 100 vóór Christus), tot op de tegenwoor dige tijd en doen dat in verband met de geschiedenis van a! de andere volkeren en dus uit internationaal oogpunt Dit geschrift is natuurlijk voor uitbreiding zeer vatbaar, maar wij meenen toch. dat wij niet te ver gegaan zijn, door dit werk je een „Nationaal geschrift" te noemen". Met dit plan voor oogen begrijpt ieder, dat in veertig bladzijden niet meer gegeven kan worden dan een kort chronologisch overzicht van namen, daden en jaartallen. De afwerking van de Waalbrug te Nijmegen. De bekisting, die het onder- profiel van 't betonnen brugdek vormt. Hier overheen komt 't gewapend beton, waarmede een belangrijke schrede naar de voltooiing is gezet Ondanks den naderenden vijand blijft de openlucht-rechtbank te Harrer regelmatig haar zaken afhandelen onder presidium van generaal Balatscho (achter tafeltje). De Moerdijkbrug zal omhoog worden gebracht. Op bovenstaande foto is men bezig met het plaatsen van cylinders voor de pers-installatie

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 5