-lb- Qimw (£<ntnrat DE VOORBEREIDING SANCTIES DER Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche Bij dagelijksche zending. Jïï Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/j ct. Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 NO. 5602 MAANDAG 14 OCTOBER 1935 15e Jaargang Sbbertentieprij?en Van 1 tot 5 regelsM71/» Elke regel meer 0.227» Ingezonden Mededeelingen van 1—5 regels 2.30 Elke regel meer0.45 Handelsadvertentiën per regel 0.17'/» Bij contract belangrijke korting Voor het bevragen aan 't bureau V wordt berekend 0.10 EEN ZONDAGSKWESTIE Het algemeen bestuur van den A.N.W Toeristenbond voor Nederland, heeft t Zondagskwestie in behandeling. Zulks is geen wonder wanneer men be denkt, dat de vergaderingen van dit alge meen bestuur vrijwel steeds op den Zondag worden gehouden en men de jaarvergade ring zoodanig kiest, dat de eerste dag op Zaterdag valt, terwijl het tweede gedeelte, aan officieele excursies gewijd, op den Zondag beslag legt. In de laatste vergadering constateerde voorzitter, dat de stem uit de boezem der leden van het algemeen bestuur om op Zondag niet te vergaderen dringender klinkt dan vroeger, waarom aan de verga dering de vraag werd voorgelegd, of het noodzakelijk is op Zondag te vergaderen. Uit de discussies bleek, dat bezwaren in kwamen zoowel van leden, die tot dusver trouw» de Zondagsvergaderingen bijwoon- .den, als van anderen, die er bezwaar tegen maakten en op die grond hun mandaat ter beschikking stelden. Het resultaat der besprekingen was, dat deze kwestie bij referendum aan de leden van het algemeen bestuur zal worden voor gelegd. Men kan waardeeren, dat men op deze wijze het vraagstuk van den Zondag nio! zonder meer voorbijgaat in liet algemeen bestuur van den A.N.W.B., maar bevredi gen doet deze oplossing niet Allereerst treft het toch pijnlijk dat, waar honderden organisaties van beteekenis er in slagen hun vereenigingswerk tot stand te brengen zonder dat op den Zondag be slag wordt gelegd, een lichaam als de A. N. W. B. dit tot dusver niet vermocht De A.N.W.B. is een lichaam van beteeke nis, heeft traditie, maar zal dan ook juist daarom de onder ons volk en onder haar leden geldende tradities hebben te eerbie digen ook die op het stuk der Zondags rust En daarom is voor het niet vergaderen op Zondag niet van doorslaande beteeke nis, hoe de meerderheid der leden van liet algemeen bestuur over dit vraag stuk denkt, maar welke in onze Nederland- sche samenleving de positie is van een lichaam, dat werkelijk nationaal Wil zijn. Als de A.N.W.B. werkelijk wil zijn wat hij zich noemt: een algemeene organi satie, moet de bond zich aldus openbaren, dat niet op een teer punt aan een belang rijk deel der leden aanstoot wordt gegeven. Best mogelijk, dat enkele leden van het algemeen bestuur dan zullen moeten be danken, omdat zij niet regelmatig een werkdag per maand voor een vergadering beschikbaar kunnen stellen, doch dit is ie verkiezen boven verlies van het algemeen karakter van den Bond. Als het Bondsbestuur de zaak ook eens van deze kant wil bezien, hebben de Zon dagsvergaderingen zonder twijfel hun lang ste tijd gehad. Het vaste lasten-ontwerp Omtrent wijziging staat nog niets vast Naar aanleiding van berichten over wijzigingen in het vaste-lastenontwerp, wordt van officieele zijde medegedeeld, dat omtrent eventueele veranderingen, welke bij nota van wijziging in dat ont werp zullen worden gebracht, nog niets vaststaat. De regeering heeft haar standpunt dienaangaande nog niet be paald. HERV. JONGELINGS- YEREENIGING OP G.G. Leidersvergadering In het gebouw voor K. en W. te Utrecht werd Zaterdagmiddag een leidersvergadering gehouden voor besturende en belangstellende leden van Herv. Jongelingsver. op G.G. De voorzitter, Ds. G. Lans uit Huizen opende de vergadering met het laten zingen Van Psalm 68 10, gebed en Schriftlezing. Vervolgens heette de voorzitter allen har telijk welkom. Hij hoopte dat deze vergadering vruchtdra gend zal werken voor het vereenigingsleven. Het woord werd vervolgens gegeven aan den heer T. W. Korevaar uit Schoonre- woerd, die een causerie hield over het on derwerp: „De weg waarlangs". Spr.'s causerie had voornamelijk ten doel aan te wijzen de zwakke plekken in het ver eenigingsleven. Juister lijnen moeten nog uit gestippeld worden en wat de eisch van Ge- reformeerd zijn inhoudt, moet beter onder oogen worden gezien. In theorie en praktijk mag niets geduld I worden in het vereenigingsleven dat afwijkt I van Gods woord en de beginselen. Beslist moet worden opgetreden tegen dingen die niets te maken hebben met doel en strekking der vereeniging. We moeten durven aanvaarden de tegenstelling die er is tusschen hen die zich buigen voor Gods Woord en hen die het weigeren te doen. I Uitvoerig behandelde spr. de vakken die op de vereeniging moeten behandeld worden en de roostersamenstelling. Spr. begaf zich verder op practisch terrein en behandelde vele vragen die in het vereenigingsleven vaak voorkomen. Spr. besloot met een opwekking om toch vooral beginselvast te zijn en in de leiding steeds gaan lang* de wegen van Gods Woord. Op de causerie volgde een langdurige bespreking. Chr. Middenstand Een districtsvergadering te LIsse Dezer dogen vergaderden de afdeelingen van het District Noord-Zuid-Holland, Zuid- Noord-Holland van den Christelijken Mid denstandsbond in hotel „de Nachtegaal" te Lisse. Vertegenwoordigd waren 7 afdeelingen De vergadering werd geopend door den voorzitter, den heer C. Doeleman. Na lezing der notulen en afhandeling der ingekomen stukken kwam allereerst in be spreking het concept-huishoudelijk reglement van het district, dat na ampele bespreking werd goedgekeurd. Ter completeering van het bestuur werden gekozen die heeren Borsje en Van Rijn. die zich beiden hun benoeming lieten welgeval len. Tot leden van den Bondsraad werden gekozen de heeren G. J. Veldwijk te Haarlem en G. Vogelaar te Noordwijk-Binnen. Hierna kreeg de heer T. Cnossen, van Was senaar, gelegenheid tot het spreken van een opwekkend woord. Zijn interessant en met overtuiging uitgesproken betoog werd met groote aandacht gevolgd, waarna eenige dis cussie volgde. Na afhandeling van de rondvraag ging de heer Cnossen voor in dankgebed, waarna de voorzitter deze zeer geanimeerde vergadering sloot. De Tuinderij in N.-Holland Noodtoestand door slechte aardappeloogst Te Hoorn is Zaterdagmiddag een Conferen tie gehouden van 't Bestuur van den R.K. Dio- cesanen Land- en Tuinbouwbond met de Kringbesturen van West-Friesland, Hoorn er Langendijk. De vergadering stond onder lei ding van de heer G. W. Kampschoër, lid van de Tweede Kamer. Doel der bijeenkomst was een bespreking van den noodtoestand onder de tuinbouwers in Noordelijk Noord-Holland, orfcstaan door den slechten aardappeloogst en de dreigende mislukking van den bloemkooloogst. De aardappelen brengen thans ongeveer de richtprijs op zoodat de tuinders buiten den steun volgens den richtprijs vallen. Verschil lende vertegenwoordigers verklaarden, dat de toestand van de tuinders in de Streek en den Langedijk hopeloos is. Hel; besluit den minister om den tuinbouwerssteun van 6 op 12 millioen te verhoogen zou voor Noorde lijk Noord-Holland niets geven ten gevolge in den misoogst. Om te komen tot eenheid van actie werd besloten accoord te gaan met de plannen die de commissie van zes uit den Nederlandschen Tuinbouwbond, de provinciale veilingen in Noord-Holland, de L.T.B. en den Christelijken Tuindersbond zal ontwerpen. Exploratie Nieuw-Guinea Stichting van een Mij voor Land en Boschbouwproducten BATAVA, 12 October. (Aneta). Het „Bat. Nieuwsblad" meldt, dat in een bijeenkomst van ondernemers in tegenwoordigheid van Dr H. J. Haga, resident der Molukken, prin cipieel besloten is tot stichting van een N.V. voor de exploitatie van die landbouw- en boschproducten in Nieuw-Guinea. Tot deze N.V. zijn toegetreden de Kon. Paketvaart-Mij, de drie groote Indische ban ken (Ned. Head.-Mij, Ned.-Ind. Escompto-Mij en Ned.-Ind. Handelsbank), de Int. Crediiet- Handelsvereen. Rotterdam, de Borneo- Sumatra Handel-Mij en anderen. Inzake de toepassing van de poenale sanc tie op Nieuw-Guinea is practisch overeen stemming bereikt, waartoe Manokwari zal aangewezen worden als gebiedsdeel in den van de Koelie-ordonnantie, waar gebruik mag worden gemaakt van geïmporteerde arbeidskrachten onder Poenale Sanctie. Politie-motor verongelukt lATAVIA, 12 October (Aneta) Een inspec teur van politie, die er mede belast was den Gouverne,ur-Generaal uitgeleide te doen, is nabij Buitenzorg met zijn motor geslipt, en op oen berm van den weg geslingerd. Hij kreeg een hersenschudding. Een Inlandsche agent, die in de zijspan zat, werd niet ern stig gewond. De Gouverneur-Generaal, die vergezeld van zijn adjudant van Batavia naar Buiten zorg terugkeerde, bemerkte het ongeval. Hij vervoerde de beide gewonden in zijn auto naar het Roode-Kruis-ziekenhuis te Buiten zorg. De oorzaak van het ongeval is onbe kend. De toestand van den inspecteur was hedenmorgen naar omstandigheden gunstig ONGELUK OP EEN ONBEWAAKTE OVERWEG Landbouwer door trein gegrepen en gedood Nabij het station Staphorst is Zaterdagmorgen kort voor twaalf uur een landbouwer, die met paard en wagen den onbewaakten overweg al daar passeerde, door een sneltrein in do richting Zwolle gegrepen. Voer man en paard werden op slag gedood- De trein kwam 20 minuten te laat te Amsterdam aan, waardoor alle aan sluitingen op dezen trein vertraagd zijn. Het slachtoffer is de 60-jarige N. Nijboer, ongehuwd. De overweg ter plaatse is geen verkeersweg, doch geeft den boeren gelegenheid hun lan derijen te bereiken. Het uitzicht ter plaatse is zeer goed, zoodat wel vast staat dat Nijboer niel behoorlijk moet hebben uitgekeken. BRANDSTICHTING Te Schiedam zijn twee personen aange houden, J. de B. en O. O. K., verdacht van brandstichting in het Volkskoffiehuis aan de Havenstraat aldaar. Overal zyn sporen van petroleum gevonden. Het onderzoek duurt Engeland zet er vaart achter Bitterheid te Rome De Werkcommissic van de sanctie-confe rentie is Zaterdagmiddag begonnen met do besprékingen over de economische sanctie maatregelen. Allereerst werd voorgesteld, dat de conferentie zich zal wenden tot de staten die geen lid van den Volkenbond zijn, teneinde hun meening te vernemen, welke van groot belang is voor het welsla gen van de actie. Een besluit hieromtrent is nog niet genomen. De Britsche minister voor Volkenbonds- aangelegenheden. Eden, stelde voor den uit voer uit Italië en den invoer naar Italië te verbieden. De maatregelen tegen den Itali- aanschen uitvoer schijnen te zullen uitloo- pen op een boycot Men gelooft, dat wanneer alle leden van den Volkenbond aan de actie zullen deel nemen, ongeveer 70 pet. van den uitvoer uit Italië zal kunnen worden stil gelegd. Ten aanzien van den invoer in Italië is voorloopig slechts het oog gericht op zeke re producten. Dit tweede punt is veel moei lijker en zal slechts behandeld kunnen wor den op grond van een nauwkeurig over zicht van de tot nu toe door de verschillen de landen aan Italië gedane leveringen. Te dien einde zal iedere regeering een lijst moeten opstellen van de belangrijkste artikelen, welke door het betreffende land naar Italië worden uitgevoerd. De Fransche gedelegeerde daarentegen, hoewel ook van meening, dat spoedige en effectieve maatregelen gewenseht, waren, meende dat men voorloopig slechts den uit voer naar Italië moest stopzetten. De invoer uit Italië reeds thans te verbieden, achtte hij een te scherpe maatregel. Naar verluidt zou Genève met Washing ton contact hebben verkregen inzake de economische en financieele sancties, waarbij gebleken zou zijn, dat de Vereenigde Staten in de practijk zelfs zullen willen verder gaan dan de verklaring, welke Roosevelt op 5 October heeft afgelegd. Nadat de Werkcommissie vier uur had vergaderd, zonder tot resultaten te zijn ge komen, heeft zich nog een gedachtenwisse- ling ontwikkeld over de kwestie van de schadeloosstellingen aan die landen, die door de sancties groote schade zouden lijden Over het voorstel van den Zuid-Afrikaan- sche gedelegeerde, tot verbreking der diplo matieke betrekkingen met Italië, werd niet verder gesproken. De financieele Kwestie De Financieele Commissie der Sanctie conferentie heeft Zaterdagochtend een zit ting gehouden, waarin de mogelijkheid van de stopzetting der credieten aan Italië on der oogen werd gezien. De basis der besprekingen vormt een memorandum van de Volkenbondscommis sie, welke in Juli j.l. voorstellen heeft moe ten uitwerken voor eventueele maatregelen tegenover verdragschendendc staten. Het wordt in dit memorandum on- gewenseht geacht den betreffenden staat en zijn onderdanen de beschik king over hun buitenlandsche saldi te ontnemen of den rente- en schuld- delgingsdienst van hun buitenland sche vorderingen op te schorten. Daarentegen zullen geen nieuwe buitenlandsche credieten aan den be treffenden staat of zijn onderdanen worden verschaft. Naar verluidt zou de commissie voorne mens zijn slechts voor credieten, welke langer dan een maand loopen, een verbod voor te stellen. Een redactiecommissie zal een ontwerp uitwerken. De financieele deskundigen van de Sanc tieconferentie hebben Zondagmiddag gedu rende ongeveer 5 uren beraadslaagd over een ontwerp-resolutie voor financieele sanc ties. Men is het eens geworden over een tekst, welke heden zal worden voorgelegd aan de werkcommissie der conferentie, wel ke hierover dan nader zal beslissen. Later zal de tekst der resolutie worden gepubli ceerd. In Engelsche kringen veronderstelt men. dat de sanctiemaatregelen vandaag van kracht zullen kunnen worden verklaard. Voorts zijn Zondagmiddag tusschen Fran sche en Engelsche deskundigen besprekin gen gehouden met betrekking tot eventueele ecnomische sancties. Overeengekomen werd de kwestie van de stopzetting der levering van grondstoffen aan Italië en aan den an deren kant een boycot van Italiaansclie ar tikelen nader te bestudeeren. Italië protesteert i De Italiaansche regeering heeft een nota doen toekomen aan den Volken bond, waarin geprotesteerd wordt te gen het genomen besluit tot het af kondigen van een wapen-embargo te gen Italië. Het Giornale d' Italia bespreekt uitvoerig i-oerig de sanctiemaatregelen en wijst erop, dat de Italiaansche natie nimmer zal ver geten, dat „Engeland en zijn trawanten" den „slavenstaat Abessinië" dood brengende wapenen wil verschaffen tegen Italiaansche soldaten, die in den wereldoorlog voor de gemeenschappelijke overwinning 670000 dooden hebben achtergelaten. De „Lavoro Fascista" gelooft niet aan de practische toepassing der sancties. In dien Engeland niet de vergissing van Na poleon wil herhalen van een economische blokkade in de Middpiiandsche Zee kan men zich' de practische Verwezenlijking van sancties niet voorstellen. Van één ding kan Engeland evenwel ze ker zijn, n.l. dat de toepassing van sancties de meest directe oorlogsbedreiging in de Middellandsche Zee beteekent. Het „Giornale d' Italia" schrijt, dat Italië niet alleen zijn verdediging heeft voorbe- rend, doch ook met de eventueele reacties heeft rekening gehouden. De markten in de vijandelijke landen zul len worden prijsgegeven om de ruilhandel te concentreeren op bevriende en neutrale landen. Dank zij een monopolie van grond stoffen zal Italië het bijvoorbeeld kunnen stellen zonder Britsche steenkool. De econo mische verdediging zal een geheel vormen en alle burgers zullen er aan deelnemen. Tenslotte zullen de omstandigheden waar voor Italië zich economisch geplaatst ziet tengevolge van de sancties, niet worden ge liquideerd aan het einde van de tegen woordige periode. Fransche persstemmen De „Petit Parisien" geeft een gerucht weer, dat te Genève de ronde doet en volgens hetwelk de Britsche regeering aan de eco nomische en financieele sanctie-maatregelen een soort gedeeltelijke afbreking der diplo matieke betrekkingen tusschen Italië en de Volkenbondsleden zou willen toevoegen, doordat men de leiders van ambassades en gezantschappen tijdelijk uit Rome zou te rugroepen. Het blad acht een dergelijke maatregel niet doelmatig. Ook duikt volgens het blad te Genève op nieuw het gerucht op, dat de Engelschen eraan zouden denken de Roode Zee Italiaansche transportschepen te sluiten, Indien de economische en financieele maat regelen onvoldoende zouden blijken. Ook de „Journal" schrijft, dat de Engel schen zeer vast besloten zijn om het Itali aansche verzet te breken. Daarentegen zal Frankrijk de waardigheid en de belangen van Italië willen ontzien. De „Figaro" doet opnieuw een beroep op de staatslieden om een eervol compromis voor Italië te zoeken. Zij zouden volgens het blad een ontzettende verantwoordelijkheid op zich nemen, indien zij Mussolini zouden verhinderen uit de impasse te komen. De „Quotidien" berekent, dat de econo mische maatregelen eerst 20 dagen na het uitbreken van den strijd van kracht zullen worden. Bij een conflict tusschen twee groo te staten zouden echter reeds op den twee^ den dag de groote steden en de economi sche centra onoverkomelijke schade hebben geleden. Uit dit voorbeeld moet de les ge trokken worden, dat de procedure te Genè ve aan een herziening moet worden onder worpen. De houding van Japan In diplomatieke kringen verluidt, toonaangevende instanties van het ministe rie van buitenlandsche zaken ten aanzien van de sanctiemaatregelen een houding van désinteresse aannemen. Zij achten voor Japan het tijdstip nog niet gekomen om zijn houding te bepalen, vooral ook omdat door de afvalligheid van Oostenrijk en Hongarije de eenheid van het Volkenbondsfront verbroken wordt geacht. HET OPTREDEN VAN GRAAF VINCI Hij weigert hardnekkig om uit Addis Abeba te vertrekken De Abessijnsche regeering treedt heel tactisch op in deze situatie Onze speciale correspondent W. F. Deedes meldt ons uit Addis Abeba; Addis Abeba heeft gedurende de laatste 24 uren hardnekkig getracht een situatie op te lossen, zooals in de geschiedenis der diplomatie nog niet is voorgekomen. Deze situatie was geschapen door de weigering van den Italiaanschen ge: graaf Vinei, om het bevel van de Abessijn sche regeering op te volgen en het land te verlaten. Graaf Vinci is nog steeds te Addis Abeba. Hij is thans feitelijk gevangen sinds hij geweigerd heeft de stad te verlaten. Vrijdagavond te ongeveer 5 uur is hij uit het consulaat verwijderd en sedertdien onder strenge bewaking en voortdurend toezicht overgebracht in het huis van Ras Desta. De Abessijnsche regeering vreest voornamelijk, dat graaf Vinei zelfmoord zou kunnen plegen om op die manier als een martelaar te worden gekroond. Alles wordt in het werk gesteld om dit te verhinderen, en men hoopt dit bereikt te hebben, nu Inen hem uit het consulaat heeft verwijderd en geen Abessijnsche troe pen in de buurt van het huis toe te laten. Het gezantschapspersoneel vertrokken Dramatische en komieke scènes speelden zich Vrijdagochtend af bij het vertrek van het personeel van het consulaat. Een ster ke bewakingstroep zorgde er voor, dat de Italianen zouden vertrekken volgens de be velen van de Abessijnsche regeering en een trein stond aan het station voor hen ge reed. Een uur verstreek vóór een gedeelte van het personeel arriveerde. Zij brachten wa gonladingen bagage mede en een luipaard, dat do lieveling van het consulaat was ge weest Graaf Vinei bleef echter op het consulaat achter en beriep zich opnieuw op een bo sluit, dat hij de stad niet zou verlaten zon der den Italiaanschen consul van Magalo. Een uur ging voorbij. Er werd druk heen en weer geloopen tusschen het consulaat, het paleis en het station. Men hoopte, dat graaf Vinci in zijn vertrek toe zou stern men, maar ten slotte werd mij meegedeeld, dat hij zich in de kelder van het consulaat had opgesloten. Het huis zelf verkeerde in een staat van beleg. Daarna was weer een oponthoud aan het station. Signor De Geenet, de tweede secretaris van de legatie, was aan zijn bewakers ont snapt Iiij werd achtervolgd en ten slotte gevonden met een geladen revolver in zijn hand. Hij werd ontwapend en teruggebracht naar het station en daar op de trein gezel. Ten slotte vertrok de trein met drie uren vertraging, maar graaf Vinei bleef opgeslo ten in het legatiegebouw. Zondagmorgen stond een nieuwe trein gereed om den gezant naar de kust te bren gen. Men deelde mij mede dat graaf Vinei zich van het douanekantoor naar de trein zou begeven. De trein stond stoomend ge reed, maar van graaf Vinci was geen spoor te ontdekken. Later op de dag werd mij mede gedeeld, dat de reden waarom graaf Vinei niet was vertrokken, een plot selinge verandering in de plannen van de Abessijnsche regeering was. Ik verneem, dat men thans heeft besloten het vertrek van den Italiaan schen gezant voor onbepaalde tijd uit te stellen, vermoedelijk totdat de re geering zich op de hoogte zal hebben gesteld van zijn weigering de stad te .verlaten. De Abessijnsche regeering heeft ,Zlch gedurende alle moeilijkheden, veroorzaakt door het vertrek van het legatiepersoneel en de weigering van den gezant de stad te verlaten, zeer tactisch gedragen. Noch tegenover het personeel, noch tegenover graaf Vinci is eenig geweld gebruikt De regeering heeft al het gebruik Van geweld strikt vermeden. De situatie in het Noorden De regeering blijft volharden in een vreemd stilzwijgen ten opzichte van de beurtenissen in het Noorden. Ik verneem, dat men van plan is t politiek voort te zetten, totdat de Volken bond definitief sancties tegen Italië gaa toepassen. (Copyright Mornlngpost A.N.P.); Groot offensief op alle fronten? Abessinië houdt zich voorbereid ADDIS ABEBA, 14 October. Van gezaghebbende Abessijnsche zijde wordt verklaard, dat voorbereidingen worden getroffen om het hoofd te bie den aan een groot Italiaansch offensief dat binnenkort aan alle fronten wordt verwacht. Men is van meening, dat de Italianen dit offensief willen uitvoeren, voordat dat economische en financieele sanc ties, die door den Volkenbond worden toegepast, effectief zullen worden. Gevechten langs de Takaze Naar verluiat is Zondag heftig gevochten langs de rivier Takaze Een Albaneesch-Italiaansch verdrag? Gisteren verluidde te Londen, dat de regeeringen van Italië en Albanië een verdrag hebben geteekend, waarbij Albanië zich heeft verbonden de Adri- atische Zee tusschen Chimara en Va- lona te versterken, in ruil waarvoor de Albanische regeering een leening van 60 millioen goud-francs zou ver krijgen. De Britsche vloot voor Alexandrië versterkt De Britsche vloot die te Alexandrië is ge concentreerd is versterkt door de aankomst van twee hulpkruisers. Vandaag zullen vier detachementen soh daten uit Engeland arriveeren VOORNAAMSTE NIEUWS Dit Nummer bestaat uit DRIE blader} Zn Genève wordt met spoed gewerkt aart de uitstippeling der sanctiemaatregelen: Engeland wil zoowel de Italiaansche in- als, uitvoer geheel stil leggen. j De Italiaansche gezant te Addis Abeba ii onder militair escorte uit de legatie wegge* leid; hij zal voorloopig in arrest blijven. Blz. 2 De oveganq van Das Koeksa naar Italiaan Het wapen-embargo heeft in Italië (proota, verbitterina gewekt, 4* (blz. 3) De goudvoorraad van de Vereen. Stalen Is gestegen tot iets beneden de helft van de totale wereldvoorraad. De vijfde partij om het wereldkampioen» schap Schaken is geëindigd met remise, jj Blz. 5 j De radio-prijsvraag van het Nat. Crisis. Comité zal Dinsdag worden herhaald. Op de vergadering van 'A.R. Gemeente bestiiurders, te Rotterdam gehouden, hebbers, minister de Wilde en de heer J. Schouten het woord gevoerd. ALCOHOL EN AUTOMOBILISME Hoe drie dronken vliegers „vlogen" keerde na zijn beëediging een vlie- genier met twee van zijn vrienden uit Soes» terberg per auto terug. Alle drie waren! onder den invloed van sterken drank en nies het minst de bestuurder. Ter hoogte van heft sanatorium „Zonnegloren" reed de be stuurder op zoo onverantwoordelijke! wjjze, dat een aanrijding met een stil staande groentekar niet meer voorkomen kort worden. De eigenaar, de heer van Duren uit: Soest, die op den wagen zat, werd eraf geslin gerd en bleef met een groote hoofdwond® ofl den weg liggen. Dr. Röell van „Zonnegloren verleende dd eerste medische hulp en liet den man naar jiin woning vervoeren. Zijn toestand redelijk eL De politie, die inmiddels gearriveerd was, constateerde, dat alle drie heeren onder den invloed van sterken drank waren en wilde hen mee naar het bureau nemen, waartegen zij zich heftig verzetten. Een wilde zelfs me; de auto, welke totaal onberijdbaar was geworden wegrijden, Het verzet werd zoo erg, dat de politie ertoe moest overgaan om een hunner te boeien. Toen be grepen de anderen, dat het ernst was en gin gen mee naar het politiebureau, waar zij voor loopig werden opgesloten. Inbrekers aan het werk Poovere resultaten. Te Amsterdam zijn inbrekers des nachts op drie plaatsen aan het werk ge weest Zoo hebben zij in Houweling's Mine- raalwaterfabriek aan de Passeerdergracht 22 zich toegang verschaft door de voordeur open te sluiten, waarna zij in het kantoor van de fabriek, achter de portiersloge gele gen, uit een cassette 100 gulden ontvreemd den. Op de eerste verdieping, welke vervol gens bezocht werd, werd een oude brandkast opengebroken; hier was het werk echter vergeefsch geweest, aangezien, het meubel geen geld bevatte. Vervolgens werd het ge- heele gebouw doorzocht waarbij de heeren zich niet ontzagen kasten en lessenaars open te breken, den inhoud daarvan over den vloer te verspreiden en hier en daar kwistig met sigarenssch te strooien, terwijl zij zich tevens te goed deden aan den inhoud van eenige fleschjes mineraalwater. Het tweede bezoek van het inbrekersgilde heeft de Macedonka-Sigarettenfabriek gegol den, gevestigd Prinsengracht 498. Van dit perceel hebben tot nu toe onbekend gebleven personen de kelderdeur geforceerd, doch toen zij eenmaal binnen waren bleek hun, dat er vrijwel niets van hun gading te vinden was, zoodat zij onverrichterzake zijn terug gekeerd. De derde inbraak geldt een geval van in sluiting in den kelder van perceel Heeren gracht 167. De dader heeft hier een gat in den zolder geboord en rich op deze wijze toegang verschaft tot het kantoor van den handel in kantoorbenoodigdheden op de eerste etage. De man heeft het gebouw daar na door de voordeur verlaten met medene ming van een kistje met een bedratr van I 30.dat in een brandkast stond, welke hij zonder moeite had weten te forceeren. AUTO-DIEVEN Te Amsterdam hebben autodieven weer hun slag geslagen. Twee auto's die resp. ge parkeerd waren op de Rivierlaan en op de Prins Hendrikkade zyn tusschen S en kalf elf gestolen. Javaansche taxi verongelukt Twee Europeanen zwaar gewond SEMARANG. li Oct. (Aneta). Een taxi uit S-imarane. welke Zondagmiddag uit Djokja. naar Semaranc terugkeerde, is ten gevolge van de gladheid van den weg geslipt. Hierbij zijn twee Europpanen zwaar gewond en in het hospitaal te M age lang opgenomen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 1