llirrtu'!* £>tïtsilK (Courant Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken Hoe is de positie der Italianen Abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agenlschap gevestigd is 2.35 Franco per post 2.35 portokosten Per week 0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/> ct. Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar No. 5601 Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 ZATERDAG 12 OCTOBER 1935 15e Jaargang1 gfotatentitprijjen: Van I tDt 5 regels1.17'/» Elke regel meer 0.22 Ingezonden Mededeelinget» van 1—5 regels230 Elke regel meer045 Handelsadvertentiên per regel 0.17'/» Bij contract belangrijke korting Voor het bevragen aan 't bureau V wordt berekend 0.10 CONTROLE OP DE STEUN Zoowel door het departement van binnenlandsche zaken als door het mi nisterie van sociale zaken is de aan dacht gevestigd op de. groote beteekenis van scherpe controle op de uitvoering der steunregeling. Laatstelijk heeft de nieuw opgetreden minister van sociale zaken nog weer eens de groote waarde van dit toezicht in het licht gesteld en in verband daarmee uitbreiding van den rijkscontroledienst bevorderd. En het moet toegestemd: groote belangen van het rijk hangen hiermee samen. Niet echter van het rijk alleen. Ook de financieele belangen der g e- meenten zijn bij de steunverleening zeer nauw betrokken, nauwer naar mate de gemeenten zich geldelijk beter kunnen redden. En als de toe passing der steunregeling haar invloed doet gelden op het gemeentelijke bud get, houdt dit tevens in, dat een goede controle hier niet kan worden ontbeerd. Zal de gemeentelijke controle echter tot haar recht komen, dan moeten de voorwaarden voor de instelling en de uitoefening van de gemeentelijke con troledienst zoodanig zijn, dat een zoo scherp mogelijk toezicht er door wordt bevorderd. Welk lichaam heeft be lang bij de controle? Dat orgaan, ten laste waarvan de uitkeeringen wegens werkloosheid komen. Dit wil dus zeg gen dat daar, waar rijk en gemeente gezamenlijk in deze kosten bijdragen, beide ook uitgaven ten behoeve van de gemeentelijke controledienst hebben te doen. In dit opzicht schoot de regeling der kostenverdeeling voorheen tekort. Want ook in gevallen, waarbij een deel der kosten van werkloosheidsbestrij ding kwam voor rekening van het r ij k en dit aandeel kan tot 99 oploopen kwamen toch de uitgaven, gedaan in verband met de controle geheel voor rekening der gemeente. Men voelt: deze regeling bevredigde niet. Maar bovendien was zjj ge vaarlijk óók, omdat zij niet in zich droeg een financieele prikkel om tot scherp toezicht aan te zetten. Men kon laten we hopen, dat het nergens geschiedde aldus redeneeren: het rijk betaalt tóch 99 van de werk loosheidsuitgaven onzer gemeente: waartoe dan een dure controledienst opgezet, die geheel ten laste der ge- meénte komt? Met dit stelsel heeft de Regeering gebroken door subsidieering ook voor d i t doel mogelijk te maken. De rege ling van dit punt is neergelegd in het zoogenaamde Werkloosheidssubsidie besluit (Staatsblad No. 364 van dit jaar) ter uitvoering van de wet van 4 Maart 1935, houdende voorzieningen ter zake van gemeentelijke kosten van werkloosheidszorg. Artikel 4 van dit besluit vermeldt, dat de bijdrage voor dit doel ook omvat een tegemoetkoming in de kosten van controle op werkloo- zen, terwijl artikel 7 dit aldus nader omschrijft, dat deze tegemoetkoming wordt berekend naar grondslagen, ontleend aan het aantal en de belooning van de personen, die voor het uitoefe nen van de controle in dienst der ge meente zijn. Een tegemoetkoming dus. Dat wil derhalve zeggen, dat het rijk de uitgaven ten behoeve van de con trole, die voor een bijdrage in aanmer king komen, niet op één lijn stelt met de overige kosten van werkloos heidsbestrijding, dat het rijk dus niet een overeenkomstig subsidie percentage verleent. Waarom niet? zal men vragen. Staan deze uitgaven dan niet met de overige op één lijn? Ja, voor zoover het ook hier geldt kosten, gemaakt in verband met de werkloosheidsbestrijding. Neen. wanneer men let op het feit, dat de minister van sociale zaken de normen van steunregeling en werkverschaf fingsregeling opstelt en dus de grenzen van 't geheel volledig afbakent, terwijl het gemeentebestuur beoordeelt, welke de omvang en de inrichting zal zijn van de gemeen telijke controledienst. Het de partement zal dus niet automa tisch bijdragen in hetgeen dit of dat gemeentebestuur voor controle noodig oordeelt, maar zal een tegemoet koming vaststellen na kennisneming van bepaalde gegevens, die daarvoor ten grondslag dienen. Eenerzijds kan zulk een tegemoetkoming dringen tot uitbreiding eener te sober opgezette controle, anderzijds zal zij er toe lei den, dat een al te weelderige opzet wordt ingekrompen. Vast staat dus, dat de subsidie van het rijk het karakter eener tegemoet koming zal dragen. Maar als een tege- moetkoming in de kosten van controle Tvordt verstrekt, rijst onmiddellijk de vraag, welke werkzaamheden tot de Geruchten over deserties van inheemschen op groote schaal Bezorgdheid te Addis Abeba over het optreden -W Abessijnsche leiders (Van onzen svecialen correspondent W. F. DEEDES) ADDIS ABEBA. Vrijdagavond Ik voorspelde gisteren, dat 't zwaar tepunt der gevechten in het Noorden zou liggen. Het nieuws van vandaag bevestigt dit Het Italiaansohe leger vecht wanhopig in het Noorden om zijn positie terug te winnen en het is de laatste dagen duidelijk geworden, dat de Italiaansche generaals niet op snelle successen behoeven te rekenen. De Abessijnsche troepen zijn sterk en volhardend. Behalve hun natuur lijke bekwaamheid, om zich in een moeilijke landstreek voort te bewegen, hebben zij leiders met groote strategi sche capaciteiten. De Italianen probeeren op hetoogen- blik niet alleen hun verworven posities op Abessijnsch grondgebied te hand haven, maar vechten eveneens om hun gezag in Eritrea, waar Abessijnsche troepen steeds verder optrekken zonder veel tegenstand te ontmoeten, In de hoofdstad heerscht hierover een algemeen zwijgen. Om de een of andere reden blijven de ministers ontkennen, dat zij eenig belang rijk nieuws uit het Noorden hebben ont vangen. Dit is natuurlijk onaannemelijk. Ondanks dit officieele stilzwijgen kan ik uit goede bron mededeelen, dat de Italiaan sche positie zeer precair is. Het lot van Adigrat, dat naar men zegt na een moedige aanval van Ras Seyoem heroverd was, is op het oogenblik onbe kend. Ik verneem, dat de beslissing afhangt Sam het gevecht, dat de laatste 48 uur in de om trek woedt, tusschen de Abessijnsche troe pen en een troep blanke soldaten» die haas tig van uit Eritr.ea te hulp gekomen zijn. Zij moeten de plaatsen innemen van de in- heomsche soldaten, die uit het Italiaansche leger bij honderdtallen zijn gedeserteérd Men hoopt daardoor verdere desertie tegen te gaan, daar deze een van de ernstigste problemen der Italiaansche legeraanvoer ders zijn geworden. De vele berichten, die te Addis Abeba over deze deserties aan komen, onderschatten vermoedelijk nog de Omvang hiervan. Gedurende de laatste dagen zijn de in heemsche troepen overal van het Italiaan sche leger afgebrokkeld. Men gelooft, dat duizenden inheemsche militairen over de grens van Eritrea naar Abessynie zijn ge vlucht met groote hoeveelheden Italiaan sche wapenen, voedsel en ammunitie. Men beweert, dat de Italianen op het oogenblik alleen zeker zijn van hun blanke troepen. De inheemsche troepen, waaraan zij zekere waarde hechtten, zijn nauwelijks meer van beteekenis voor hen. Uit gesprekken met verantwoordelijke personen te Addis Abeba merk ik de laatste tijd, dat, hoewel men volledig in successen in het Noorden gelooft, men eenigszins bezorgd is over het toekomstig optre den der leiders. Ras Seyoem en de schoonzoon van den keizer riskeeren misschien te veel door overmatig zelfvertrouwen en hun te sterk onafhankelijkheidsgevoel. Velen gelooven zelfs, dat zij hun tegenaanval reeds te ver hebben doorgevoerd. Ieder -oogenblik kan het grootste deel van het Italiaansohe leger tegen hen oprukken en zelfs een Abessijnsch-leger van 15.000 of 17.000 man zal het daar tegen moeten afleggen. Het blijkt duidelijk- dat de verbinding tusschen de Abessijnsche regeering en de legers in het Noorden uiterst zwak is. Dit is onbegrijpelijk en wekt natuurlijk onrust. Officieel wordt herhaaldelijk verklaard, dat men geen nieuws uit het Noorden heeft ontvangen en niet weet welke de positie is. Men schijnt de propagandisti sche waarde van berichten over Abessijnsche successen niet te boelen. De Italianen daarente gen buiten 't geringste succes on e in dig uit. Het officieele bulletin van vandaag bijvoorbeeld was volkomen ontoe reikend. Het zei alleen maar, dat een Itfr liaansche vliegmachine in Issa was neer geschoten en dat twee piloten en een hond waren gedood. Uit het Zuiden ontbreekt alle nieuws. [(Copyright Mornimgrxxst j N.P.) HET UITVOERVERBOD VOOR BENZINE OOK HET TRANSITO- VERKEER GETROFFEN Gevaarlijke consequenties voor de Rotterdamsche haven Het uitvoerverbod voor benzine heeft een belangrijke kwestie naar voren ge bracht, nl. de vraag of bij economische sancties, bestaande in verbod van u i tvoer tegen Italië, goederen mogen d o or gevoerd worden, of dat ook doorvoer onder het ver bod zal vallen. Het feit, dat de douane aan de grens te Lobith tankschepen met benzine belet om naar Duitschland te varen, terwijl vast staat, dat die benzine afkomstig is uit de groote voorraad, die te Rotterdam in entre pot ligt en dus, volgens de gangbare opvat ting, tijdelijk is opgeslagen, in afwach ting van de beslissing der houders om ze later in te voeren in eigen land of er bui- tenlandsche markten mee te voorzien, ves tigt de aandacht op deze vraag. Vermoedelijk zal de regeering wel spoe dig klaaerheid geven, zoodat men zal we ten of de douane zich vergist en de begrip pen in- en doorvoer ten onrechte verwart óf dat het werkelijk in de bedoeling ligt ook oude entrepot-voorraden onder het uitvoer-verbod te laten vallen. Belanghebbenden hebben reeds stappen bi] de regeering overwogen, teneinde vol doende zekerheid over deze aangelegenheid te krijgen of. in dien noodig. uitbreiding van de uitzonderingsbepalingen op de Zooals wij al schreven, kan de kwestie van groot belang worden voor de Rotter damsche transitohaven. Wij denken aan de Duitsche kolen en andere goederen, die via Rotterdam in toenemende mate naar Italië worden verscheept Neemt nl. Duitschland niet deel aan economische sancties on wordt doorvoer met invoer op één lijn ge steld dan kan Rotterdam daardoor opnieuw ernstig worden getroffen. controle kunnen worden gerekend. Daarover hopen we in een volgend artikel iets te zeggen. ROTTERDAMS HAVEN EN ITALIË De verscheping van steenkool sterk toegenomen. In Septemh-r -n d fee-ite dagen van October is in de Rotteruische haven een vrij belangrijke toeneming van de versche ping van steenkolen naar Italië te consta- teeren. Vertrokken in September 1934 34 schepen met 235.000 ton kolen naar Italiaansche ha vens, in September jl. waren deze cijfers 53 schepen en 350.000 ton. De eerste tien dagen van October 1934 waren het 14 schepen met 118.000 ton en in deze Octobermaand over dezelfde periode 23 schepen met 160.000 ton. De verscheepte kolen kwamen vrijwel alle uit Duitschland. De stijgende lijn van den uitvoer van kolen naar Italië via Rotterdam is trouwens reeds sedert 1933 waar te nemen: 1932: 975.000 ton 1933: 1.600.001 ton 1934: 3.116.000 ton Ook het eerste half jaar van 1935 deed weder een stijging zien en wel van 33 pet. in vergelijking met het eerste half jaar van 1934 en in vergelijking met het eerste half jaar van 1933 zelfs met 200 pet Ook het overige goederenvervoer met Italië was trouwens zeer gestegen. Het aantal sche pen van Ttaliaansrhe herkomst, dat Rotter dam bezocht bedroeg h v in 1934. van Jan. tot en met Juli, 44. met een tonnage van 113.625. Tn de overeenkomstige periode van 1935 was het niet minder dan 103 met een tonnage van 266.432. De steunverleening aan den tuinbouw Een voorschot-uitkeering van f 2 millloen Naar we vernemen zal in den loop der vol gende week een voorschot-iiitkeering plaats vinden op de steunverleening 1935 aan den tuinbouw Een totaal bedrag van f 2 millioer Izal daarvoor beschikbaar worden gesteld. De vlucht van de Karteeringstoestellen Het laatste traject per boot KOEPANG, 12 Oct. (Aneta). De drie De Havilland-vliegtuigen voor de kar teering van Nieüw-Guinea, die gisteren op weg naar Ceram door het slechte weer moesten terugkeeren, zijn heden morgen zeven uur naar Makassar op Celebes vertrokken, waar zij om 10.30 arriveerden. Met het oog op de klima tologische omstandigheden werd beslo ten de vliegtuigen slechts tot Makassar te vliegen, waarna zU per boot van Makassar naar Babo zullen worden vervoerd. (Babo ligt in Zuid-West Nieuw-Guinea, waar het eerste kamp voor de expeditie is ingericht. Red.). Bijzonderheden over de noodlanding Een medewerker van de N.R.CL verstrekt eenige bijzonderheden over de tocht van de karteeringstoestellen naar Nieuw Guinea, welke naar men weet zich momenteel te Koepang op Timor bevinden. We ontleenen er het volgende aan: Tot Akyab was de tocht vlot verloopen. Na Akyab had men met den moesson te kampen. Vanwege de dichte bewolking moesten de vliegers de flinke hoogte, die zij aanvanke lijk hadden, langzamerhand opgeven en zoo zakten zij, nog steeds in formatie vliegend, tot 150 meter boven het land. In de buurt van de Irawaddidelta zijn zij elkaar toen kwijt geraakt. Twee toestellen, resp. bestuurd door den commandant den heer Cox en door kapitein Koppen, bereikten Rangoon, doch het derde was zoek. De bestuurder van dit laatste toestel, ae flying officer Fulford, die over onvoldoende kaarten beschikte en bovendien moeite met een van zijn motorer kreeg, besloot het zekere voor het onzekere te nemen en was geland op een smal, maar voldoende lang si uk strand nabij het kleine visschersplaatsje Haingyi. De bevolking was uiterst vriende lijk, doch men kon elkaar niet verstaan, zoo dat de inzittenden van het toestel niet te weten konden komen, waar zij terecht waren gekomen. Den eersten nacht hebben zij toen met hun drieën: de heer Fulford, de tweede bestuurder Vonk en de Engelsche mecano Cope, in het vliegtuig doorgebracht Der. volgenden morgen kwam raad opda gen, doordat een Inlandsch onderwijzer wist duidelijk te maken hoe met de overige wereld in verbinding te treden. De heer Vonk is er daarop op uit getrokken, 's Middags bereikte hij aan den mond van de Irawaddi een stoo- fner, die de rivier zou opvaren tot Bassein. De reis ging uiterst traag, daar geen grootere snelheid dan 8 K.M. per uur werd ontwik keld en de boot 's nachts voor anker bleef liggen. Eerst na 24 uur kwam men te Bassein aan. Op de laatste plaats voor dat eindpunt was het eerste telegraafkantoor, waar Vonk, twee volle dagen nadat zij waren zoek ge raakt, het verlossende bericht kan verzenden van hun behouden noodlanding. Te Bassein, waar een vliegveld is, kwam commandant Cox hem van Rangoon met zijn Dragon af halen. Met een sporttoestel werd vervolgens de noodig benzine naar Haingyi gebracht, zoodat ook Fulford ën Cope, na drie nachten in hun vliegtuig te hebben doorgebracht, hun onderbroken reis naar Rangoon konden voortzetten. Toen de bemanning van de vermiste Dragon hoorde van de verhalen, die over hun verblijf op het strand bij Haingyi in omloop waren gebracht moest zij uitbundig lachen. De heer Fulford verklaarde spijtig noch een krokodil, noch een slang en zelfs geen koppensneller te hebben gezien. Het angstigste moment van de heele reis beleefde hij aan de rijsttafel, toen hij bij vergissing een heelen lepel sambal in den mond stak! De Centrale Rogge-Organisatie wordt opgeheven De Minister van Landbouw en Visscherij heeft bepaald, dat de Stichting Centrale Rogge-Organisatie opgeheven zal worden en Jat het likwidatiesaldo zal worden gestort in het Landbouw-Crisisfonds. De Nederl. ambulance in Abessinië Het Roode Krnis heeft pas 11.508 bijeen Het Nederlandsche Roodlc Kruis heeft, ge lijk bekend, de medewerking gevraagd van het Nederlandsche publiek voor de uitzen ding van een Nederlandsche ambulance in Abessynie. Tot nu toe werd aan grootere en kleiere giften een bedrag van f 11.500 ont vangen. Dit bedrag is nog lang niet vol doende om ook nog maar aan eenige uit zending te denken. Het publiek wordt drin gend opgewekt dit mooie werk mild te ge denken. Utrecht en de nieuwe spelling Thans ook invoering bij het onderwijs Men zal zich herinneren, dat de gemeente Utrecht zich lang verzot heeft tegen in voering van de Vereenvoudigde Spelling bij het ondprwijs. Hoewel men van de zijdp van de leerkrachten op invoering aandrong ver zotte de wethouder zich ten sterkste. Thans is door het Utrechtsche collets van B en VV. het besluit genomen om de invoering van de zoogenaamde spelling-Marchant op de openbare onderwijsinrichtingen te bevor deren. Het „schoolparlement" zal op 21 October bijeenkomen, teneinde zioh te bpreden over dp noodige wijziging van het leerplan. Hiermpdp is dus epn dor laatst overgeble ven holwprkpr van De Vries en Te Winkel bij het onderwijs gevallen. Ons Zondagsblad Het derde nieuwe Zondagsblad vinden de lezers ingesloten bij dit nummer van onze krant. Uitgezonderd die lezers, welke dit anders ontvingen op Maan dagmorgen. Voor hen is het Vrijdagavond afzonderlijk ver zonden, zoodat wij hopen, dat ook zij onze weékuitgave vóór den Zondag in hun bezit hadden. Ook dit derde nummer is een bevestiging van onzen wensch: Ons Zondagsblad fraaierdan elk ander in zijn soort! Ons Zondagsblad is thans in staat het gezin zóóveel te bie den, dat velen volkomen genoeg hebben aan het abonnement op onze krant. Dit lijkt ons nu „dienstbetoon" in den juisten zin van 't woord. Van alle kanten ontvangen wij lof over uitvoering en inhoud. Zoo kan onze krant steeds meer de plaats innemen, welke haar toekomt: De huisvriend voor werk dag, doch ook voor den Z or dag in de gezinnen onzer, lezers. Laat nu ons Zondagsblad eens zien aan vrienden en geburen. Vergelijk het met de smakelooze kost van vele niet-Christelijke organen, en gij hebt een mach tig wapen in de hand voor de uitbreiding van onze krant, het blad van en voor de lezers. WEER EEN A.-R. PARTIJ-CONFERENTIE Op Donderdag 31 October en Vrijdag 1 November Twee belangrijke referaten Het Centraal Comité van de Anti- Revo lutionaire Partij besloot in zijn jongste ver gadering, op 30 September 1.1. ook dit jaar weer een partijconferentie te houden ter behandeling van een tweetal belangrijke en actueele onderwerpen. Deze conferentie zal gehouden worden D.V. op Donderdag 31 October en Vrijdag 1 November e.k. in het hotel „De Witte Brug" te 's Gravenhage. Door verschillende omstandigheden moest worden afgezien voor dit jaar van het ge bruik van het conferentie-oord van den Z.S.R. te Lunteren. De onderwerpen, welke in behandeling zullen woorden gebracht, zijn: 1. „Natuur en Genade"; referent Prof. Dr. F. W. Grosheide, hoogleeraar aan de V.U. te Amsterdam. Het ligt in de bedoeling dit vraagstuk te bezien in zijn beteekenis voor het staat kundig leven. 2. „De tegenwoordige politieke toestanu en de taak der Antirevolutionaire partij"; referent de heer J. Schouten, tijoelijk voor zitter CC Luchtbeschermingsoefening in Brabant Medewerking van het publiek gevraagd Zaterdag 26 October wordt in het gedeelte dei provincie Noord-Brabant gelegen ten Oosten van den spoorweg 's Hertogenbosch Eindhoven Valkens* aard, met inbegrip van aan die lijn gelegen eemeenten, en over het deel van de provincie Limburg ten Noor oen van de gemeenter Obbicht en Papen hoven. Born en Niemvctad. een oefening in de luchtbescherming gehouden. Er zal een middag- en een avondoefening worden gehouden. De middag-oefening duurt van 2 uur tot half vijf. De avondoefening van half zes tot half zeven. Aan alle bewoners van huizen en eigenaren van wirLels wordt verzocht te zorgen, dat er geen licht uit de gebouwen kan stralen. Dat dit van het grootste belang is, is ge bleken tijdens de avondopfening in het Oosten Ier provincie Utrecht. Toen hcc" het waarnemingsvliegtuig Woudenberg kunnen ontdekken door het rijden van twee elkaar kruisende treinen waarvan de reizigers •*- gordijntjes niet hadden neergelaten. De contouren van het overigens sroed ver duisterde Amersfoort werden door fiets- lamnen verraden. Hieruit is duidelijk, dat vooral de avond oefpning zonder de aleeheele medewerking van het uhltak niet kar slagen. Nogmaals willen vij erop wijzen, dat een dergelijke avondopfpnintr ter heseherminer van de men sehen relf dient De onachtzaamheid van enkelen die do -wlii» kennis der maal reeetan niet in zich nnnpmen. kan in tijden van gevaar voor velen catastrofaal zijn. van BOMMEL VOORNAAMSTE NIEUWS Dit nummer bestaat uit DRIE bladert en het Zondagsblad Blz. 1 Be doorvoer van steenkolen en ook andere qoederen via Rotterdam naar Italië is sterk toegenomen. Het uitvoerverbod van benzine treft het Rotterdamsche transito, doordat de douane, bij Lobith ook voor doorvoer bestemde voor* raden aanhoudt. Het Roode Kruis heeft f 11.500 ontvangen voor een Nederlandsche ambulance naar, Abessinië. Blz. 2 Twee hoofden uit Tigre hebben verraad, gepleegd en zijn met hun troepen naar dc Italianen overgeloopen. Op het noordelijk front wor'dt nog steeds, de meeste bedrijvigheid ontwikkeld. Be Ita lianen gaan voort strategische punten td bezetten en hun verbindingen te verzorgen, Tekle Hawariate, de Abessijnsche Volken- bondsgededelegeerde, is naar zijn land terug geroepen om een leg er commando op zich tc nemen. Be Coördinatie-Commissie werkt met haan sub-commissies te Genève snel aan het voor bereiden der sanctiemaatregelen. Binnenkort zal in Zuid-Limburg 'een wêrü kamp van de Centrale voor W erkloozenzorg worden geopend. B \z. 9 l Bij een botsing tusschen een motorrijwiel en een auto zijn te Raamsdonksveer twee personen gewond. Be wereldjamboree der padvinders zal iri 1937 waarschijnlijk in Nederland gehouden worden. Blz. 11 Be kantonrechter te Groningen heeft bê* slist, dat het witte achterspatbord overdag niet noodzakelijk is. Stormschadeverzekering Een specialiteit op het gebied van STORMSCHADE-VERZEKERING 1 Algemeen Onderling Waarborg Genootschap JENOVATÜM" te Amsterdam - Spuistraat 219/21. Tel. 35626 Vraagt eens een prospectus aanl j De evenredige vrachtverdeeling Naar aanleiding van de uitspraak van den Kantonrechter te Rotterdam op 3 Oct. j.l., krachtens welke elk vervoer te water binnen Nederland vrij zal zijn, mits slechts het inladen op den „vrijen" Rijn heeft plaats gehad, heeft de Kamer van Koop handel en Fabrieken voor Amsterdam zich tot den Minister van Handel, Nijver heid en Scheepvaart gewend met het drin- gend verzoek, thans onverwijld een voor ziening te trefffen, welke voor de ver schepingen in de binnenvaart gelijkheid van voorwaarden verzekert, dan wel in trekking van de wet op de evenredige vrachtverdeeling te bevorderen, indien niet binnen het kader daarvan een oplossing kan worden bereikt. Jeugdreizen Stoomv. Mij. Nederland Reeds plannen voor 1936 De jeugdreizen van de Stoomvaart Mij Nederland zijn zeer in de smaak gevallen. Reeds nu vraagt men of ook volgend jaar de -,Nederland" dergelijke reizen zal maken Thans reeds een definitieve toezegging te doen, is echter niet mogelijk. De Directie deelde mede, dat zij in beginsel wel voor nemens is om in 1936 de jeugd van onze middelbare scholen wederom in de gelegen heid te stellen kennis met de zee te maken, of deze kennismaking te hernieuwen in den vorm van kampeerreizen met een vrachtschip. De zomervacantie is echter nog ver in het verschiet. Afgewacht moet wor den of de „Nederland" in den komenden zomer kampeerschepen beschikbaar heeft, A.R.J.A. Gouw Delfland De Gouw „Delfland" van de A.R.J.A. hoopt op Woensdag 16 October te Delft te vergaderen in het Gebouw voor Chr. Belan gen. Brabantsche Turfmarkt, aanvang 8 uur. Spreker is de heer Amelink over het on« .derwerp ..De ordening der maatschappij". Belangstellenden zijn hartelijk welkom.

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 1