kerknieuws ending schoolnieuws binnenland gemengd nieuws Mün acfdemitk^bfiieget VITA KOFFIE DONDERDAG 10 OCTOBER 1935 EERSTE BLAD PAG. 3 „.roepen: Te Lage Vuursche, L. Blok Brandwijk. fSCHEID. BEVESTIGING, INTREDE Cand. G. T o o r n v li e t, van IJmuiden, die beroep naar de Geref. Kerk te N i e u - .rkerk a. d. IJssel aangenomen heeft, >opt zijn intrede in die gemeente te doen >ndag 3 November des namiddagc nadat hy s morgens bevestigd is door Ds. Joh. Brus- ard, van Bloemendaal. j. E. R. Damste. te Ransdorp, hoopt Nov afscheid te nemen van de Ned. Herv. imeente aldaar en 24 Nov. intrede te doen S1 u i p w ij k na bevestigd te zijn door J. Fokkema, van Amstelveen. K. J. CREMER Het onlangs vermelde verzoek aan Dr. K. Cremer, te Zevenhuizen, om een be- igrijken arbeid in de Bibliotheek der Theol. hooi to Kampen ter h*>nd te nemen, ïs or hem aangenomen. A. KEIZER Te Michigan is overleden de em.-pred. Chr. Geref. Kerk alwaar Rev. A. Keizer, nog in ons land zijn Gymnasiale opleiding eft gehad. In 1886 werd hij candidaat en ie daarna tien Amerikaansche gemeenten, vast medewerker van „De Wachter'' president der Synodale vergaderingen en maal) had hij een invloedrijke plaats het leven der Chr. Geref. Kerk van Noord- ïerika. ETEN EN LEGATEN Ds. A. M. Donner, em.-pred. te Zeist, ont- ig als penningmeester van de Theol. School Geref. Ke ken te Kampen, van wijlen den P. Mast. te Dedemevaart, een legaat Dot duizend gulden. N philantropie iriname-Zending feest en de teleurstelling looals te begrijpen valt, is het October- nmer van „Ons Suriname" geheel gewijd de zoo wel geslaagde herdenking van 200-jarig bestaan der Suriname-Zending. het aanvullend jaarverslag van het ster Zendingsgenootschap is erin opgeno- aast de groote dankbaarheid voor de bij jubileum betoonde belangstelling, inzon- heid die van Minister Colijn en andere oriteiten. staat echter ook een groote urstelling geboekt. Zooals men zich her eren zal. had het Zeister Zendingsgenoot- sp aan alle kerkeraden verzocht, door het van een collecte te willen meewer- de delging van het groote tekort, dat een sombere schaduw boven de herden- hing. En nu is het ontstellend te lezen, van de 2600 kerkeraden nog geen d hebben geantwoord in gunstigen waren er.... 94 (57 Geref., 31 Herv. en liv.), die de opbrengst van een collecte inden. Men staat versteld over zoo popver ïltaat, temeer waar de Zending, in Surir ie door het Zeister Genootschap gesticht voortgezet, feitelijk namens alle kerken reven wordt en geen andere Nederland- Zendingscorporatie deze taak vervult, ■j kunnen ons de teleurstelling van het tuur terdege begrijpen en hopen, dat er tal van kerkeraden zullen zijn, die in- dat een collecte voor dit doel door de leente zelfs zal gewaardeerd worden. CHTING „MORGENLAND-ZENDING" rvergadering te Utrecht Stichting ,iMorgenland-Zending" heeft dagen te Utrecht haar jaarvergadering raden. e voorzitter, G. L. Baron van Boetzelaer, inde de jaarvergadering op de gebruikelij- wijze, waarna hij in het bijzonder mej. H. 11, zendelinge der „Morgenland-Zending" Meppo, welkom heette, et jaarverslag der Secretaresse stemde dankbaarheid; niet alleen bleef het werk federland vooruis gaan, ook in Aleppo kon aantal Zendelingen worden uitgebreid. Er bevindt zich daar thans ook een ederlander, de heer A. Breet en echtge note, die na 'n tijd van voorbereiding als lalstudie e.d. binnenkort een nieuwe Bndingspost in Mesopotamië hopen te crisistoestanden en werkloosheid^ onder Armeensehe vluchtelingen in Syrië duur- voort. Als gevolg daarvan lijdt een groot entage der jeugd aan ondervoeding. Om nenschen aan melk te kunnen helpen, d een busjes-actie begonnen, die verblij- le resultaten opleverde, et aantal .Armeensehe kinderen, dat van erland uit wordt onderhouden, bleef voor- ipraak Zr. Büll de pauze sprak Zr. Hedwig Büll, die nu 24 jaar, eerst in Turkije en thans in ipo in Syrië onder Armeniërs werkt, over ervaringen en het werk te Aleppo. Het Zr. H. Büll een groote blijdschap de iten van alle medewerkers en kinderen, in Nederland een pleegmoeder hebben, te brengen. het afgeloopen jaar werd het Zendings- „Sichar" afgebouwd, zoodat eindelijk de lige ruimte voor den arbeid verkregen arbeid is in te deelen in hulpverleening iigënlijke zendingswerk. Onder hulpver ing val't de polikliniek, die dagelijks door paar honderd loopende patiënten wordt cht. Melk en levertraan, die vanuit Ne— ind worden gezonden, zijn zeer gezochte telen. Daaronder vallen ook de ca. 140 eren die in Nederland pleegouders heb- Wat dat beteekent voor een kind, laat ch niet beschrijven. Deze menschen, die Irhaaldelyk alles, wat zij bezaten, verlo- h, voelen: er is er één, die aan my denkt. telijke verzorging ft de geestelijke arbeid betreft Is het gemakkelijk er over te berichten, war 1 in de harten van enkelingen kon doen. groot deel van de opgroeiende Armeen- jeugd vertoefde jaren lang in Arabische en. Verbitterd over de ineenstorting van land, over het feit, dat men in Europa iet beslissende oogenblik hun natie 'tol- weer in den steek liet, zijn ze vortwlj- ann God en menschen. medearbeiders werden niet moede onder menschen het heil in Christus uit te en, God zegende en zoo mogen wij van- zien op groepen levend-geloovige Chris- die getuigen van het heil, dat zy in stus hebben ontvangen); Mgr. J. H. G. JANSEN De Aartsbisschop Mgr. J. H. G. Jansen, die reeds langen tijd zeer ernstig ziek is, gaat langzaam achteruit. Zyn krachten, door de felle hartsbenauwdlieden reeds ondermijnd, men af. ZENDINGSBOEKHANDEL De Zendingsboekhandel in de Nassau-Zui- lenötoinstraat, te Den Haag, die eenige jaren een gezocht centrum was voor hen die de Zendingswereld in haar breedsten omvang willen kennen en volgen, bestaat niet meer. Velschillende omstandigheden hebben tot slui ting gedrongen. Men heeft echter een nieuw centrum gesticht in de Anna Paulownastraat 21, waar de N.V. „Boekencentrum" speciaal is ingerichc op de Zendingsliteratuur van de geheele wereld. Directeur is de heer Chr. A. Xiermeyer. VAN DEN ZENDINGSAKKER Mej. Dr. J. A. de Jonge van Modjowar- no en Zr. J. M. J. Meyer van Sibolangit uitgaande van de Ned. Zend. Verg. keeren in October van verlof naar hare ziekenhui- Voorts zijn de heer en mevrouw Wiegers de Vries van verlof naar Java teruggekeerd, zoomede de heer en mevrouw Van den Berg Schoondermark. Het Christelijk Jeugdwerk Conferentie op Wittevecn De najaarsconferentie der Vereeniging voor Godsdienstige opvoeding, ditmaal op 5 en 6 October in huize Witteveen te Ermelo ge houden, was geheel aan het Christelijk jeugd werk gewijd. Zaterdag sprak ds. P. ten Have van Noordlaren over „Doel, wezen en grenzen van het Christelijk jeugdwerk". Hierbij kwamen de beginselen aan de orde. Het doel van het jeugdwerk is het leven uit God, het wezen van het jeugdwerk ligt ln den weg tot God. de grenzen van het Christe lijk jeugdwerk liggen even ver weg als het werk van Christus reikt. In het centrum van de belangstelling stond de inleiding van mej. J. L. van den Berg, directrice van „de Haard" te Nijmegen. Zij sprak over het on derwerp „Opendeurwerk onder meisjes", geheel uit de praktijk van haar werk onder arbeidende meisjes boven de 14 jaar. Spreek ster behandelde eerst het milieu waaruit de meisjes komen, dan wat ze noodig hebben, met name de groote vra^g naar ontspanning, waarbij de moeilijkheid van het minderwaar digheidsgevoel te overwinnen is; als het te moeilijk is blijven ze zeer gemakkelijk weg. kern van meisjes die het clubhuis bezoe ken, komt vrij geregeld, vaak 3 avonden in de week. Met veel succes zijn den laatsten tijd praatkringen opgericht. Uit de discussie bleek hoe groote belang stelling er bestond voor dit werk. Dankbaar werden de ervaringen gehoord van gasten die onder fabrieksmeisjes in Twente werk ten. Zondagavond sprak de heer F. M. jyman, secretaris van het jongenswerk de Ned. Chr. Studentenvereeniging, over de jongenskampen en hun beteekenis voor de Godsdienstige vorming. Deze conferentie met haar vruchtbare be sprekingen mag als zeer geslaagd worden be schouwd. FILIPPU S-K ALENDER Een oude getrouwe in de Christelijke huis kamer is alweer present: de Filippus-kalender I. Over den inhoud behoeft geen woord ter aanbeveling meer gezegd te worden; goede wijn behoeft geen krans. Het schild .geeft een panorama van Jeruzalem te zien. Uitgave va,n ".'Van der Brink en Co. N.V. te Zutphen. Woensdag 16 October te 4 uur n.m. zal aan de Universiteit te Groningen de promotie ho noris causa geschieden, van ds. O. Noord mans, predikant der Ned. Herv. gemeente te Laren (Gld.) Hem is de graad van doctor in de godgeleerdheid toegekend, wegens zeer uitstekende wetenschappelijke verdiensten. By deze plechtigheid zal als promotor fungee- ren prof. dr. W. J. Aalders. ONDERWIJSBENOEMINGEN Benoemd tot hoofd aan de Ilde School met den Bijbel te Staphorst de heer T. Scher- enzeel te Ede. Benoemd tot onderwijzeres aan de School voor C. V. O. te Oosthem (Fr.), mej. J. R. Makkinga te Steenwijk. Benoemd tot onderwijzeres aan de Chr. School te Schiermonnikoog ,mej. L. Doren- b o s te Treebeek. Tot onderwijzeres aan de Chr. School te Rijssen (hoofd W. de Jong) is benoemd, mej. J. O sin ga te Bennekom. Aan den heer G. C. Michell, directeur van de Middelb. Techn. en Ambachtsschool te Leeuwarden is op zijn verzoek eervol ont slag verleend. Examens Promoties. Amsterdam. Bevorderd tot doc tor in de Wis- en Natuurkunde op proefschrift: .Metins van de dielectriciteitsconstante van geleidende oplossingen", de heer W. M. Mazee, geb. te Zutphen (met lof). 3 Wageningen. Bevorderd tot doctor in de landbouwkunde, op proefschrift en stellingen, eld: .Hoema's hoemablokken en bosch- •ve's 'in de residentie Bantam", de heer j~ F. K o o 1 s te Aardenburg. ademisehc examens. Leiden. Gesl.: Ge dunde: cand.ex., de dames E. S. Hennemann, M. Tuynenburg Muys, M. A. Leyds, L. Franzlo, C. L. D. C. Bruins; S. E. Timmers, en de heeren C Versélewel de Witt Hamer, P. B. Noordtzij, A. Verkuyl, E. H. Jaansana, A, M. Mossel en J. Kweekei. Rechten: doet. ex., de heeren D. Pel, C. H. v. Eendenburg, J. Razoux Kühr en mej-G. C. Loge man; cand.ex., do heeren W. W. J. Mulock Hou wer C. Pel en mej. W. Boer. Theologie: doet. ex., de heer H. J. He e ring. Utrecht. Gesl.: Geneeskunde: doet. ex. 2e ged., de dames M. A. v. d. Knoop, L. v. d. Sloo- ten en G. Prop; de heeren M. v. Uriel, G. Korn- dörffer, A. M. W. Hekklng, Chr, v. Dijk, D. Bosch, L. Feenstra en S. R. Yb erna. Veeartsenijkunde: do heeren J. B. Buursma, R. G. Hoff en C. Favejeé. 'onlnges. Gesl.: Godgeleerdheid: cand.- ex., de heer W. H. Poot. nsterdam. Gesl.: Geneeskunde: artsex., mej. J. H. Stoffels, Hilversum; de heeren B. W. P. J. H. v. Glabbeek, A. H. P. Klementkow, F. H. Pruys, J. H. Hokse en W. L. Nolke. Delft. Gesl.: Electrotechn. Ing.: propacd. ex., de heeren J. v. d. Brooke, J. D. Bron. mej. M. C. Guijkens, Lie Pik T"oe, G. J. L. v. Gendt en E. J. Willems. ...sknnde L.O. Don Haag. Gesl. de heeren J. Bakker, Heiloo; J. Korver, Amsterdam; P. J. Luijendijk. Delft. Apothekersassistent. Utrecht GesS. de dames F. P. Popping. Sliedrecht; M. E. M. Klotz, Til burg; W. H. v. SpTang, Dordrecht: F. Dltmar, Utrecht; H. Spijkerboer, Meerkerk. Machinisten. Den Haag. Gesl. voor het voorl. di'pl. de heeren F. Bos, Rotterdam; C. Kant, Den Helder; ,T, Hop, Alkmaar. Sen sfuurm. gr. stoojnv. De verhoogde crisisheffing op varkensvleesch Bespreking met regeeringspersonen. De vertegenwoordigers van de Nederland- sche Bond van Grossiers in levende en ge slachte varkens, den Nederlandschen Slagers bond, de Neprova en den R. K. Hanzebond van Slagerspatroons, zijn namens den Mi nister van Landbouw en Visscherij door Ir. S. L. Louwes, Regeeringscommissaris voor den Akkerbouw en de Veehouderij tezamen met den Directeur van de Nederlandsche Veehouderijcentrale ontvangen ter bespre king van de bezwaren welke van verschil lende zijden naar voren zijn gebracht tegen de verhooging van de crisisheffing op var kensvleesch. Ir. Louwes gaf een uiteenzetting van de motieven, welke tot deze verhooging geleid hebben. O.m. wees hij er op, dat het niet ge- wenscht is, dat de stijging der varkensprij- zen welke heeft plaats gevonden zich verder voort zet. Dit geschiedt wanneer de varkens houders de varkens blijven vasthouden in plaats van deze op de normale gewichten af te leveren. Een der middelen om dit doel te bereiken is de verhooging der heffing waar door de varkensvleeschprijzen zullen stijgen met als gevolg mindere consumptie en her stel van het evenwicht tusschen de vraag en het aanbod op de varkensmarkt. Naar de meening van de Regeering is dit de minst ingrijpende maatregel welke kan worden toegepast. Het doel van den maatregel is hier in gelegen en niet in de verster king van de financieele positie van het Landbouwcrisisfonds. Van de zijde der slagersorganisaties werd gewezen op de nadeelen, welke aan de verhooging der heffing verbonden zyn, o.m. doordat de kosten van het le vensonderhoud wederom vergroot wor den en de afzet van varkensvleesch door de inkrimping der consumptie vermin dert .Bepleit werd beperking van den ex port, waardoor meer varkens voor het binnenland beschikbaar zouden komen. Door de vertegenwoordigers der Neprova werd de mogelijkheid tot' het instellen van maximumprijzen van varkens naar voren gebracht. De Regeeringscommissaris constateerde, dat het doel van den maatregel n.l. de sta bilisatie der varkensprijzen algemeen in stemming vond en dat de aangevoerde be en uitsluitend het middel gelden dat tot bereiking van dit doel is aangewend. Door den Directeur der Nederlandsche Veehouderijcentrale werd gewezen op de noodzakelijkheid tot snel ingrijpen, toen de varkensprijzen zich in sterk stijgende rich ting bleven bewegen. Naar zijn meening is de aanwezige voorraad varkens groot genoeg om aan de behoeften van het binnenland en den export te voldoen. Na ast verhoo ging der heffingzou de Neder landsche Veehouderijcentrale uit haar voorraad spek voor de binnenlandsche markt beschik baar kunnen stellen. Na eenige discussie werd besloten, dat de aanwezige vertegenwoordigers der or ganisaties over dit laatste, middel, nader overleg zouden plegen* waarna schrif telijk advies zal worden uitgebracht. Van slagerszyde was men van oordeel, dat de verhooging der heffing hierdoor weder dade lijk ongedaan gemaakt zou kun nen worden. De Regeeringscommissaris wees er nog op, dat toepassing van dezen maatregel naar zijn meening niet dadelijk een verlaging der heffing zal kunnen meebrengen, doch dat een spoedige stabilisatie der varkensprijzen hierdoor bevorderd zal worden, waarop de verlaging der heffing zou kunnen volgen. Dreigend Benzine-tekort De Regeering treft maatregelen Gisteren is afgekondigd de wet van 9 Oc tober 1935 bepalende het voorbehoud der bevoegdheid tot 't uitvaardigen van uitvoer verboden ter bevordering van de internati onale samenwerking in het belang van den vrede of ter bescherming van de levensbe langen van het Rijk in de tijden van buiten gewone internationale spanning. De strekking van dit ontwerp is tweeër lei: 1. Zooals bekend, is de strekking van het heden door de Eerste Kamer aangeno men en hedenavond afgekondigde ontwerp van de Uitvoerverbodenwet 1935 tweeërlei: om aan de Regeering de noodige bevoegd heden te verleenen ten einde aan interna tionale verplichtingen, welke pit Neder lands lidmaatschap van den Volkenbond voortvloeien te kunnen voldoen; 2 om eeni ge wijzigingen te brengen in de wet van 3 Augustus 1914, welke beoogt bepaalde soor ten van goederen, die Nederland zelf noodig heeft, in het land te kunnen houden. Met het oog op deze bescherming van een bin- nenlandsch belang wordt nu met ingang van heden een Koninklijk Besluit, gegrond op de gewijzigde wet van 1914, afgekondigd, waarbij de uitvoer van benzine is verboden, behoudens de gevallen waarin dispensatie kan worden verleend. Deze maatregel moet niet gezien wor- den in het kader van eventueel door den Volkenbond op Italië toe te passen sancties. De Raad heeft trouwens ter zake nog geen aanbeveling aangeno men. De maatregel houdt verband met de omstandigheid, dat tengevolge van belangrijke aankoopen van benzine in Nederland de voorraad van dit artikel hier te lande te gering dreigt te wor den voor het normale gebruik en be oogt te voorkomen, dat de hoeveel heid benzine beneden het hier te ande benoodigde minimum zal dalen. OFFICIEELE BERICHTEN CONSULAATWEZEN ONDERSCHEIDINGEN Je Nobel te Arnhem. Toegekend Is de Orde van Oranje-1 assau verbonden eeremedail le, in zilver, aan mej. M C J Pasmans, te Oud- Valltenbung. POSTCHEQUE- EN GIRODIENST Benoemd zijn by het bestuur van den Post cheque- en Girodienst to't hoofdcommies de commies-seriechef A J H Teyen, tot adj.-com miezen de kantoorbedienden J H Bulthuis (ov.) en G v de Kleut. Het Nat. Crisis Comité Vorstelijke gilt Naar wij vernemen heeft H ,M. ue Ko ningin aan het Nationaal Crisis-Comité ten bate van de inzameling een gift van f 5000 doen toekomen. Graaf de Marchant et d' Ansembourg Het afdeelingsonderzoek van de Eerste Kamer naar aanleiding van de toelating van den heer M. V. E. H. J. M. Graaf de Marchant et d'Ansembourg (N.S.B.) is beëindigd. Er is over het behandelde een uitvoerig verslag verschenen, hetwelk besloten- -wordt met het verzoek aan den voorzitter der Kamer om een aantal vra gen, die nog gerezen zijn, aan de Minsters van Justitie, Buitenlandsche Zaken en Defensie over te willen brengen. Na het inkomen van het antwoord op deze vra gen, meent de Commissie van Rapporteurs, dat de discussie over de onderhavige aan gelegenheid voldoende is voorbereid. Uitvinding tegen mosterdgas De primeur voor 2 Nederlandsche chemici Naar de „Tel!" meldt hebben twee Neder landsche chemici, Prof. Dr. J. P Wibaut, hoogleeraar in de Organische Scheikunde aan de Stedelijke Universiteit van Amster dam. en zijn assistent, Drs. J. Th. Hack- man een praeparaat uitgevonden, dat op kleedingstukken aangebracht, deze ondoor dringbaar maakt voor de inwerking van blaartrekkende gassen. Deze belangrjjke uitvinding wordt thans door de militaire autoriteiten nader uitgewerkt voor de prac- tische toepassing Er zijn reeds „proefpak- ken" samengesteld in den vcfrm van een gewone overall, die over de soldatenklee- ding heengetrokken kan worden en vrij ruim zit. Zeven dagen minstens is hetklee dingstuk ondoordringbaar voor het gas. UIT OOST-INDIE NIEUWE RECORD-POGING VAN KINGSFORD SMITH BATAVIA, 10 Oct. (Aneta) De bekende Australische vlieger Kingsford Smith is voornemens een recordvlucht Engeland Australië te maken. Hij wordt 13 October fe Soerabaja verwacht. DE KARTE2RINGS-VLIEGTUIGEN Naar Ceram vertrokken BATAVIA, 10 Oct. (Aneta). De De Havil- lands zijn heden te 7 uur des morgens van Koepang naar Ceram vertrokken. GRENSREGELING SURINAME PARAMARIBO, 9 Oct (Aneta). De Neder landsche grens-expeditie voor Suriname, welke onder leiding, staat van vice-admi- raai ICayser, bereikte Koetari. Men vaart thans üe Kayser-rivier op en'de Braziliaan- srho commissie tegemoet De Kngclsche expeditie wordt eerst om streek,} 17 Oct to Koetari.verwacht waarna - - -;itilean--wordengemaakt, met de en de bepaling van het drieldncicuvpunt Bij ae "Nederlandsche pcdïtie is „alles wel". DE KARTEERINGSVLIEGTUIGEN Naar Koepang teruggekeerd wegens ongustig weer KOEPANG', 16 October (Aneta). Het esqua- drille De Havilland is vanwege het slechte weer naar Koepang teruggekeerd. Berucht inbreker aangehouden 's Nachts zijn aan de Henri Goovartsweg te Maastricht een viertal inbraken ge pleegd. O.a. is daarbij een bedrag van t 110 ontvreemd. Eenigen tijd later is op den St. Pietersluis- weg een persoon aangehouden, die sterk de aandacht van de politie had getrokken. Op het politiebureau is gebleken, dat met deze arrestatie een goede vangst heeft gedaan. Bij het ingesteld onderzoek bleek n.l. dat de arrestant, zekere R., deze inbraken had gepleegd en voorts tal van andere dief stallen en inbraken ,alle te Maastricht ge pleegd, op zijn geweten had. De aangehou dene is van Poolsche nationaliteit en is reeds verleden jaar, eveneens door de Maastricht- sche politie, in verband met een diefstal met braak gearresteerd. Door de thans verrichte aanhouding zijn alle, in den laatsten tijd te Maastricht ge pleegde diefstallen met braak, opgehelderd Nederlander te Antwerpen aangehouden De bestolen Italianen te Den Haag Door de politie te Antwerpen is aangehou den de Nederlander H., een 31-jarige chauf feur, geboren te Haarlemmerliede. De arres tatie geschiedde op verzoek van de Neder landsche justitie. De man had in het hotel „American" te Den Haag in den nacht van 30 September, bijgestaan door twee handlangers, die inmid dels reeds zijn aangehouden, ten nadeele van twee Italianen f 1100.gestolen. M. werd op een kamer aan de Durletstraat te Antwerpen aangehouden. Op zijn tafel lag een geladen browning, welke bestemd was om, indien men hem wilde arresteeren, de politie neer te schieten, hetgeen echter is mislukt, doordat de politie plotseling in zyn kamer binnenviel. De man is, in afwachting van zijn uitleve ring, in het bureau opgesloten. VERVOLGING TEGEN DE N.S.B.-PERS Naar de „Volkskr." meldt, heeft de officier van justitie te Utrecht het voornemen, als gevolg van de onlangs door de heeren A. C. de Bruyn en J. A. Schutte, resp. voorzitter en secretaris van het R.K. Werkliedenver bond ingediend: aanklacht, alsnog een vervolging in te stellen tegen het officieele orgaan der N.S.B. Volk en Vaderland, in ver band met de publicatie in dat orgaan van een vertrouwelijken brièf van het R.K. Werklie denverbond. zegt De Nederlandsche carnivoren, oftewel vleescheters is een leelijke poets ge bakken door de Ned. Veehouderij- centrale. De gas- en petroleumvlam men zijn gedoofd en de fornuisgloed verdween. Geurige karbonaden, bruin gebraden lapjes en smeu gestoofde ribbetjes zijn een droom geworden. Maar in de kotten der varkens is licht en vroolijkheid. Reeds Zaterdag ontwaarde ik in mijn achteruitkijkspiegel blikkendbij het gaan door een der mooiste boeren- dorpjes uit ons land een ongewone vreugde cn levendigheid in de var kenswereld. En in de nacht van Zaterdag op Zondag, toen de persen der bladen, die des Zondags wel verschijnen, door een bepaalde persdienst bevoorrecht, het zooveelste primeurtje hadden en het als lied van het dagblad de verdwijnende nacht nazongen; in dien voor de varkens zoo gedenkwaardig en nacht kwamen op elke boerderij de zwijnen bijeen. Ze hadden voor deze gelegen heid een extra mooie krul in de staart getrokken. Het patriarch-var ken verhief zich met zijn voorpooten op het schotdat zijn wereld begrenst en terwijl allen dit voorbeeld volg den heeft hij (zij) ongeveer als volgt geknord: Geachte troggenooten! Gij hebt ge hoord, dat de N. V C.. voorheen C. V. C. ge weet wel van die slor dige millioentjes, die hier en daar bleven hangen, als de modder aan onze buik ik herknor, ge weet, dat de N. V. C. uit liefde voor het op ons vleesch beluste publiek ik verknor me uit liefde voor de dubbeltjes van de lekkerbekken, de belasting op onze eetbare deelen verhoogd heeft met de helft. Omdat niemand van de tweepootige staartloozen dat meer kan betalen, is ons dus een langer leven beschoren. Hoewel we gaarne ons bloed voor bloed-, onze ingewan den voor leverworst, onze dijen voor sandwiches, ja ons geheel willen geven als dank voor het lui lekker leven, dat men ons laat leven, toch luieren we liever nog wat langer. Daarom dierbare troggenooten, nu we onze zwanenzang nog wat uit mogen stellen, stel ik voor hem wiens advies ons dit bezorgde te benoemen tot commandeur in de Kot-orde van het Groote Vette Zwijn. En daarnaast zouden we'hein bij hét" óihefpóotigen vdn di} versierselen aan deze'lórde verbonden, een enveloppe met inhoud kunnen schenken als blijk van groote waardeering voor de buitengewone gunst onzen voedsterheer en bewezen, aan wie hij voor onze lijken 60 cent laat betalen om ze daarna in België voor niet meer dan 35 cent te kunnen verkoopen, dus ook daar zijn men- schenmin toonend, nu de franc daar slechts drie vierduiten waard is. Dat is algemeene liefde voor..." Hij kon niet meer. Zijn aandoeningen werden te groot. Ook bij de toehoorders schoot een brok in de keel. doch de ooren klapten een applaiis. Toen zetten ze zich weer op hun vier pooten, fnuffelden even in de trog vleiden zich neer in het stroo en droomden van slagers, die hun mes sen in de schee hielden. WEERBERICHT BAROMETERSTAND Hoogste stand te Marseille 767.0. Laagste stand te Skudesnaes 733.7. Stand vanmorgen half twaalf 745.8 WEER VERWACHTING Krachtige tot matige, Z.W. tot W., of N.W. wind, zwaar bewolkt met opklaringen, waar schijnlijk nog regenbuien, voqral aanvan kelijk kouder. ALGEMEEN WEEROVERZICHT Het groote depressiesysteem, waarom de kern gisteren nog ten Z.W. van IJsland was gelegen, heeft zich snel O.-waarts ver plaatst. Hedenmorgen bevond zich de kern van het lage drukgebied tusschen de Shet- lands en de kust van Z. Noorwegen. Aan de Zuidzijde van de depressie ontwikkelden zich diepe secundairen. Eén daarvan 6trekte zich hedenmorgen over het Kanaal en de Z. Noordzee uit en veroorzaakte zware Z.W. storm. In het W van het waamemingsgebied stijgt de barometer, zoodat ruiming van de wind te wachten is. De Z.W. wind voerde over het grootste gedeelte van het waar nemingsgebied warme lucht aan. Over ons land steeg de ochtendtemperatuur gemid deld 6 gr., te Parijs was het zelfs 10 gr. warmer dan gisteren. Bij de meer W. en NW. luchtbeweging over de Britsche eilan den wordt wat koudere lucht aangevoerd, zoodat bij een doordringen van deze lucht- massa's naar onze omgeving ook afkoeling te wachten is. Over bijna het geheele waarnemingsgebied el regen. Plaatselijk werden groote hoe veelheden afgetapt Ook is het nog op tal van plaatsen regenachtig, terwijl de lucht overal elders betrokken of zwaar bewolkt is. Slechts over Z. Frankrijk, Oostenrijk. Hon garije. het O. van Polen en Finland is het weer nog rustig. STORMWAARSCHUWINGSDIENST Geseind van de Bilt Woensdagavond 7.05 wordt verwacht- Storm uit het Zuidwesten. TEMPERATUUR Stand vanmorgen halftwaalf 13.4 C. 11 OCTOBER. Zonsopgang 6.18 uur, zonsondergang 5.15 uut Maan op nam. 430 uur, onder v.m. 5.14 uur VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN 11 OCTOBER. Van 's avonds 5.45 uur tot 's morgens 5.50 uur Auto- en motor-ongelukken Te Amsterdam heeft in de Leidsdh'e- straat een 30-jarige wielrijder, die zich tus schen een anderen wielrijder en een auto trachtte heen te wringen, een ernstigen val gemaakt. In bewusteloozen toestand is hij naar het Tesselschadeziekenhuis vervoerd., Onder Irnsum (Fr.) is door de glad heid van den weg een auto met aanhang wagen tegen een boom gebotst. De auto werd geheel in elkaar gedrukt. De bestuurder, de Vries, uit Oranjewoud, en zijn metgezel werden slechts licht gewond. In den aan hangwagen bevond zich het renpaard Rolls Royd van den heer de Vries, waarmede hjj aan de draverijen te Maartensdijk (N.-H.) had deelgenomen en op weg was naar huis. Door de schok sloeg het paard men den kop tegen den wand en werd ernstig gewond Een veearts verbood verder vervoer van het dier. Door een vliegwiel getroffen Twee arbeiders gewond Woensdagmiddag heeft bij het persen van stroo te Halerbrug, bij Beilen, een ernstig ongeluk plaats gehad, waardoor twee perso nen werden gewond. Doordat het wiel van de persmachine in stukken vloog, werd de 20-jarige arbeider L. Drent uit Hoogeveen door een stuk ijzer geraakt en zoodanig aan het hoofd gewond, dat hij in hopeloozen toestand naar het zie kenhuis te Assen moest worden vervoerd. Een andere arbeider, die bij een dorsch- machine stond, werd eveneens door een stuk van het wiel gewond en met een schouder- wond naar zijn woning vervoerd. LAFFE BALDADIGHEID Te Kessel reed de arbeider L. P. met zijn rijwiel tegen een draad, die door bal dadige personen over den weg was gespan nen. P kwam zoodanig te vallen, dat hij ernstige inwendige kneuzingen opliep en in zorgwekkenden toestand naar het zieken huis moest worden gebracht. z SLACHTOFFER VAN DEN STORM Het lijk, dat op het Zuidwesterstrand van Am eland aanspoelde, is thans definitief herkend. Het is de 28-jarige J Verf uit Leeuwarden. Het lijk is haar Leeuwarden overgebracht. Van de vier personen, die op 25 September j.l. bij het scharvisschen in de Waddenzee verdronken, is thans alleen het lijk van B Tromp te Leeuwarden nog niet aangespoeld. GEEN OUDE KOFFIE MEER V. ROSSE M f S BLIJFT ALTIJD VERSCH EN VOL AROMA 50-40-50cts PER'/2 POND Ontploffing in een gasfornuis Jongen gewond Een motorspuit van de hoofdwacht Hont- horststra&t te Amsterdam is uitgerukt naar een perceel Honthorststraat 74, waat in een gasfornuis een kleine explosie w-as ontstaan. De 13-jarige Jacob Soep, die daar bij brandwonden had opgeloopen, kon ih. een apotheek worden verbonden. sch, v OM HET WERELD KAMPIOENSCHAP Euwe geeft de derde partij op Het EuweAljechin-comité deelt mede, dat, waar dr. Euwe na analyse tot de over tuiging is gekomen, dat hij de op Dinsdag avond aangevangen derde partij na afbre king niet meer houden kan, hij zijn tegen stander, dr. Aljechin, heeft medegedeeld, dat hij van voortzetting dezer derde partij afziet. Het Euwe—Aljechin-comité verzoekt te willen mededeelen, dat deze dag als extra rustdag zal worden beschouwd. De vierde partij vangt heden te 17.15 uutf te 's-Gravenhage aan in hotel „De Witte Brug". Deze eerste te 's-Gravenhage te spe len partij, zal officieel geopend worden door prof. ir. v. d. Bilt, wethouder voor Ondereijs, Kunsten en Wetenschappen. CAPABLANCA VOOR DE MICROFOON Gisteravond heeft Mr. Evert Straat voor de radio den ex-wereldkampiocn Capablanca eenige vragen gesteld. Het vraaggesprek was niet buitengewoon belangrijk. Over de kansen in den wedstrijd Euwe-Aljechin wilde Capablanca geen oor deel vellen. Als we hem goed begrepen heb ben hoopte hij dat de sterkste zou winnen. Op een vraag waarom hij in do laatste jaren nog al eens in tournooien een partij verloren had tegen z.g. zwakkere spelers antwoordde Capablanca dat hij het de laat ste jaren zeer aruk had behalve met schaak spelen. Hij zeide echter overtuigd te zijn, dat als hij zich 6 maanden weer serieus ging oefenen hij dan weer opnieuw tot de sterkste spelers zou behooren en maar heel weinig partijen zou verliezen. Op een vraag over zijn stijl herhaalde Capablanca voor de zooveelste maal het antwoord, dat hij geen aanhanger is van de psychologische school, maar iedere zet in iedere partij afzonderlijk beoordeelt. De oud- werelokampioen beschouwt de groote mees ters van omstreeks 1900 nog steeds als ster ker dan de tegenwoordige generatie. Capablanca besloot met te vertellen, dat hij al zeven jaar naar een revanche-wedstrijd met Aljechin uitziet. De voorwaarden voor dien strijd hangen echter af van den tegen- woordigen kampioen. Velen, hebben misschien uit dit laatste antwoord opgemaakt, dat Aljechin onwillig is. Wij stellen er echter prijs op mede te deeleri, dat hiervan geen sprake is. Het vraaggesprek werd in 't F.ngelsch ge voerd, waarbij mr. Straat voor Hollandsche vertaling zorg droeg.

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 3