DE OORLOG IN OOST-AFRIKA Siroop Famd Een fase van rust ingetreden DE OSSCHE MISDADIGHEID WORDT UITGEROEID DONDERDAG 10 OCTOBER 1935 EERSTE BLAD PAG. 2 POSITIES WORDEN GECONSOLIDEERD Het Italiaansche Ministerie van Pers cn Propaganda publiceerde gisteren het vol gende communiqué: „De achtsto October is op het ge- hcele front een kalme dag geweest, met uitzondering van kleine acties van patrouilles langs de door het in boorlingen-legercorps bezette lijn. De luchtstrijdkrachten, die doorge drongen zijn tot ten Zuiden van Ma- kalle, hebben vastgesteld, dat vijan delijke concentraties niet gevormd worden. Tijdens de operaties, die door het drie cn twintigste bataljon inboorlin gen te Amba Sebbat uitgevoerd zijn aan den vooravond van het innemen van Adoea, waren de Abessijnsche verliezen belangrijk, ook onder de hoofden. Het organisatiewerk van de inten dance-diensten achter het front wordt met kracht voortgezet" De zuiveringsactie De speciale correspondent van de Gior- nale d'italia, die zich te Adigrat bevindt, wijst er op, dat het klimaat in deze stre ken zeer gezond is en dat het gebied rijk is aan water. De gezondheidstoestand der troepen, zoo schrijft hij, is uitstekend en de kleine veld lazaretten zijn leeg. Hieraan wordt toege voegd, dat de bevolking der streek haar vertrouwen schenkt aan de Italiaansche soldaten en dat de werkzaamheden te velde ondanks de oorlogsstemming voortgezet worden. Met koortsachtig tempo wordt gewerkt aan het aanleggen of verbeteren van kara vaanwegen en autowegen. De speciale correspondent van de Lavoro T'ascista deelt mede, dat de zóne tusschen de thans door de Italiaansche troepen be zette frontlijn cn de oude grenslinie zorg vuldig gezuiverd is door patrouilles cara binieri, zoodat de troepen thans in den rug niets te vreezen hebben. Men heeft den indruk, dat de, Koptische monniken oprecht zijn in hun betuigen van onderwerping cn zich gelukkig achten over het volstrekte respect, dat betoond wordt jegens hun kerken en kloosters. Gezinnen, die het land verlaten hadden blijven terugkeeren en zich onderwerpen. Vertrek van Graaf Vinei De Abessijnsche regeering heeft dén Ita- liaanschen gezant, graaf Vinei, die alvorens uit Abessinië te vertrekken nog had wil len wachten op de aankomst uit het bin nenland van een Italiaanschen consul, een schrijven gezonden, waarin zij hem ver zoekt zoo spoedig mogelijk het land te ver laten. Aankomst van Fransche troepen Tc Dzjiboeti in Fransch Somaliland is een Fransche troepenafdeeling van 43 offi cieren en 1000 manschappen aangekomen. Een afdeeling van 200 Fransche koloniale soldaten, bewapend met machinegeweren, is verder te Diredawa aangekomen om zoo noodig de bescherming van den spoorweg Addis AbebaDzjiboeti op zich te nemen Twee Italiaansche vliegtuigen, die had den deelgenomen aan het bombardement van Gerlogoebi in Ogaden, zouden volgens een Havas-bericht uit Addis Abeba in de lucht met elkaar in botsing zijn gekomen. Arrestaties op Malta Op Malta zijn drie Italianen en een Engelschman op aanwijzing van de Brit- sche autoriteiten gearresteerd onder ver denking van spionnage. De politie verricht te huiszoekingen op de kantoren van ver scheidene scheepvaartondernemingen, die in zakenrelatie met Italiaansche lijnen Een vooraanstaand scheepvaartagent, die naar het hoofdbureau van politie gebracht was om verhoord te worden, wond zich zoozeer op, dat hij aan een beroerte over- Vandaag zullen zeven Italianen worden uitgeleid; een aantal anderen is aan een scherp verhoor onderworpen. ITALIË ZAL ZIJN OPMARSCH VOORTZETTEN Adoea niet in Abessijnsche handen Val van Aksoem aanstaande Met betrekking tot het bericht, dat Adoea door de Abessijnsche troepen zou zijn her overd. verklaart men in bevoegde Italiaan sche kringen, dat dit uit Addis Abeba af komstige bericht automatisch wordt gede menteerd door het Italiaansche legerhericht van Woensdag, dat vaststelt, dat Dinsdag op het gcjiccle front rust heerschte. Het is overigens zeer natuurlijk, dat, gens do onbegaanbaarheid van het zeer moeilijke terrein, na het succesrijke eerste oprukken der Italiaansche troepen, in cle eerste plaats de verbindingen met het ach terland worden uitgebreid en dat in dien tusschentijd alle technische voorbereidingen worden getroffen voor de tweede etappe van den opinarsch. Men beschouwt de val van Aksoem, ge zien de huidige stand der voorbereidingen, als zeer aanstaande. De opmarsch wordt in elk geval voort gezet, Men beschouwt hem, met het oog op de houding van Genève, zelfs nog mee noodzakelijk. Volgens Italiaansche opvattingen zijn de mogelijkheden voor een vreedzame regeling uitgeput, zoodat het Italiaansch-Abessijn- sche conflict thans nog slechts met de wapenen kan worden beslist. Dit sluit evenwel een verdere onderhan deling tusschen Italië en de beide landen, die het meest bij het conflict geïnteres seerd zijn, Frankrijk en Engeland, niet uit. De Italiaansche regeering heeft haar ge zant te Addis Abeba telegrafisch gemach tigd zijn paspoort aan te vragen en zijn post te verlaten. De strijd op de verschillende fronten Zout in de waterbronnen! Gemeld wordt, dat de Ahesspnen hoeveel heden zout werpen in de waterbronnen, naarmate de Italianen meer oprukken uit de richting van de Moessa Ali (den Oostelij ken frontscctor). De Italianen zouden reeds hinder van dezen maatregel ondervinden. De Italianen zijn 25 mijlen doorgedrongen in de woestijn en zij slaan dicht bij Aoessa, liét gebied achter Fransch Somaliand. Van den Noordelijken frontsector wordt gemeld, dat de Italianen reeds hun op marsch zijn aangevangen in Zuidelijke richting naar Makala, een belangrijk een trum ten Zuiden van Adigrat. Waizero Gab y, de dochter van een be kend stamhoofd, is met een menigte be dienden naar-het Noordelijke front vertrok ken/ Deze dame, die waarschijnlijk de rijk ste vrouw van Abessinië is, zal aan het hoofd van 715.000 man tegen de Italianen optrekken. De negus heeft de troepencommandanten van het Noordelijke leger opgedragen een neutrale zone van 20 mijlen in te stellen. Men beschouwt deze houding, evenals de goede behandeling, welke de Italiaansche ambtenaren te Addis Abeba hebben onder vonden, als een aanwijzing voor den wensch van den negus een vreedzame oplossing te verkrijgen. Intussohen staan ongeveer 50.000 Italia nen bij Gorahi. Telegraafdienst te Addis Abeba overbelast „Contingenteering" van oorlogsnieuws Daar de telegraafdienst in Addis Abeba overbelast is, heeft de Abessijnsche regeering het aantal woorden, dat ieder oorlogscorres pondent dagelijks naar het buitenland mag seinen tot honderd beperkt Sinds gistermorgen is geen enkel bericht uit officieele bron bekend gemaakt nopens de operaties op de onderscheidene fronten. De militaire censuur heeft hoofdzakelijk be trekking op de beweging der troepen en schrapt elk onjuist of fantastisch nieuwsbe richt. De journalisten hebben bij de autori teiten geprotesteerd tegen de onvoldoend heid van de berichtgeving uit betrouwbare bron en de moeilijkheid om bij de autoritei ten de in de stad verspreide geruchten te controleeren. Het Amerikaansche Roode Kruis heeft een oproep gericht tot de 3709 afdeelingen van het Amerikaansche Roode Kruis om bij te dragen voor het Ethiopische Roode Kruis. VERANDERDE ABES SIJNSCHE TACTIEK? Thans invallen in Eritre? het doel Concentratie ten Zuiden van Asmara Van onzen specialen correspondent W. F. Deedes) Addis Abeba, Woensdagavond. In de hoofdstad zijn omtrent de werke lijke toestand aan hgt Noordelijk front wei nig inlichtingen te verkrijgen. Toen de strijd begon niet het binnentrekken van de Italiaansche troepen over de Noordgrens, was het duidelijk, dat de Keizer besloten was zijn troepen een strikt verdedigende positie te laten innemen. De Negus had Ras Scyocm bevel gegeven zijn troepen terug te trekken en de terugtocht uit Adoea was een onderdeel van het te voren opge stelde plan do campagne. Thans wordt echter openlijk be weerd, dat de Keizer gevolg heeft ge geven aan de adviezen van diegenen, die er nu Italië door de Volken bond openlijk als de aanvaller is be stempeld op aandringen tot de aanval over te gaan en Eritrea bin nen te dringen. Ik verneem, dat er waarheid in deze beweringen schuilt. Gedurende de laatste dagen is het Abessijnsche leger, in plaats van ver der terug te trekken van Adoea, voortdurend opgetrokken. De guerilla oorlog over de grens van Eritrea en de herovering van Adigrat dragen zeker hij tot de veronderstelling, dat de tactiek der Abessijnsche legers is gewijzigd. Ik verneem verder, dat de troepen van Ras Seyoem en van den schoonzoon van den Keizer hun marsch in Noordelijke richting voortzetten en zij schijnen zich 50 mijl ten Zuiden van Asmara te consolidee- ren, waardoor de Italiaansche troepen in twee gedeelten worden gesplitst Verder is een gedeelte van het leger van Ras Seyoem er in geslaagd om langs een sterke troepenmacht dicht bij de vesting stad Adoekoealo over de grens van Eritrea te komen. Deze troepen zullen waarschijn lijk nog verder in Eritrea oprukken, wan neer zij de benoodigde versterkingen krij gen. De Abessijnsche regeering verwacht een sterke verandering in de toestand, wan neer do troepen, die tot nu toe. tegen in- heemschc troepen hebben gevochten, wer kelijk tegenover Italiaansche troepen ko men te staan. Omtrent de actie der Italianen verneem ik, dat zij de streek langs de spoorlijn in de nabijheid van Awash hebben verkend met het oog op luchtbombardementen. De Abessijnsche regeering is er thans toe overgegaan in het belang van de militaire maatregelen een censuur op de dagblad berichten in te stellen. Het nieuws, dat toch reeds schaarsch is, wordt hierdoor nog meer beperkt. (Copyright Mornlngpost A.N.P.) Britsche oorlogsschepen voor Akaba Berichten over het aanleggen van ver sterkingen in Transjordanië en ten Noord- Oosten van de Roode Zee door de Engel schen zijn niet juist. Wel is bevestigd, dat 20 Britsche oorlogs schepen voor Akaba ten anker zijn gegaan. Italiaansche order in Engeland geweigerd LONDEN, 10 October. De Engelsdhe firma Ransom es and Ravier heeft medegedeeld, dat zij een bestelling voor zware machines ter waarde van 11.000 pond sterling van het Italiaansche ministerie van koloniën niet heeft aanvaard. Verder heeft de firma de onderhandelin gen inzake een groote opdracht van het Ita liaansche ministerie van luchtvaart, broken. Nieuwe troepenverschepingen Onder luid gejuich is het stoomschip „Celio" met aan boord afdeelingen van den intendance-dienst van Napels vertrok ken, evenals de „Cesare Batisti", welke aan boord heeft generaal Agostini met een af deeling jagers en automobiel-afdeelingen. Met de „Aventino" is een deel van den bagage-tros vertrokken. Het vertrek dezer schepen gaf aanleiding tot geestdriftige betoogingen. De onafhankelijkheid der Arabische landen De partij van den vroegoren Arabischen burgemeester van Jeruzalem, Nasj Asjibi, heeft aan de Arabische partijen van Pa lestina, Transjordanië en Syrië voorgesteld samen te werken en een Arabisch congres bijeen te roepen in verband met den inter nationalen toestand. De taak van dit congres zou zijn de on afhankelijkheid van de Arabische landen te verkrijgen. Een mijnbrand in Herne In een mijn te Henre (Duitschl.) Is een brand uitgebroken tusschen de tweede en de derde schacht. Een tweetal mijnbpamb- ten begaf zich naar beneden om maatrege len te treffen, doch zij zijn niet teruggekeerd. Waar tot dusverre geen spoor van hen is gevonden, moet worden aangenomen, dat zij beiden den dood hebben gevonden De brand is nog niet gebluscht, De verkiezingen in Mcmelland De ze tel verhouding blijft ongewijzigdl Naar van officieele zijde wordt vernomen, zullen de Litausche lijsten vijf zetels toege wezen krijgen en wel de Bond van Litauers drie en het Centrum der Litausche boeren cn de Arbeiderspartij samen twee zetels. De Eenheidslijst zou zeker 23 zetels toe gewezen krijgen. Nader zal nog moeten wor den berekend, wie den laatstcn zetel zal ontvangen. Dc districts-kiescommissie zal Maandag 14 October den definitievcn uitslag bekend maken. Dc Landdag zal veertien dagen nadat dc lijst der afgevaardigden officieel zal zijn samengesteld, bijeen komen. Hij wordt bij eengeroepen door den gouverneur, die te vens den duur der zitting bepaalt. Het Litausche Telegraaf Agentschap pu bliceert nog de volgende cijfers dor verkie zing: Eenheidslijst 1.552 679 stemmen, Bond van Litauers 140.871 stemmen, Centrum der Litausche Boeren 80.573 stemmen, Litausche Arbeiderspartij 142.760 stemmen. De stemmen van dc later in het district Wieszen te houden verkiezing buiten be schouwing gelaten, werden uitgebracht 1 914.883 geldige stemmen. Dit zeer groote aantal stemmen zou ceni- ge bevreemding kunnen verwekken, daar het aantal stemgerechtigden slechts om streeks 70.000 moet bedragen. Neemt men echter in aanmerking, dat krachtens het gevolgde systeem elke kiezer over 29 stem men beschikte, dan is dit getal van om streeks twee millioen hierdoor afdoende ver klaard. Zeer vermoedelijk zal dus de zetelverdee- ling worden 24 Duitsche en 5 Litausche ze tels, dat wil zeggen precies zooals zij reeds in de beide vorige Landdagen wasl Veiliger verkeer te Berlijn De hoofdcommissaris van politie te Ber- lijn heeft bekend gemaakt, dat het aantal verkeersongevallen ondanks de opvoedings methode, die de politie heeft gevolgd, nog steeds ontstellend groot is. Daarom zal van af 15 October strenger worden opgetreden tegen verkeerszondaars. Wie zich als wiel rijder meermalen aan ernstige verkeers overtredingen schuldig maakt, zal op zijn rijwiel op een duidelijk zichtbare plaats een geel kruis als kenmerk moeten dragen. Ook auto's die niet aan de eischen vol doen. zullen met een gelen ring worden ge kenmerkt. De op deze wjjze gekenmerkte voertuigen zullen van tijd tot tijd worden gecontroleerd Ook tegen overtredingen van de voorschriften omtrent het geven van sig nalen zal met alle gestrengheid worden op getreden. Gasoefemngen in Zuid-Duitschland Geheel Zuid-Duitschland is thans bezig aan luchtbeschermingsoefeningen tegen gif gas. De politie zal de burgerlijke bevolking ln gas vrije kelders onderbrengen alsof er eon werkelijke luchtaanval werd gepleegd en gefingeerde slachtoffers zullen naar ont smettingsstations en hospitalen worden over gebracht. Het gas-alarm zal worden doorge geven door wielrijders. De oefening zal zich over heel Zuid- Duilschland uitstrekken op Donderdag- en Vrijdagavond De gordijnen moeten de ven sters bedekken, geen licht mag naar buiten schijnen. Het gebied van deze oefeningen bestrijkt Beieren, Würtemberg, Essen en Baden. Stijgende Duitsche werkloosheid Het aantal bij de Duitsche arbeidsbeurzen ingeschreven werkloozen is in September met 7000 gestegen tot 1.713.693. Deze stijging is ontstaan door het gereedkomen van cri- siswerken, waardoor in totaal 12.765 arbeiders zonder werk kwamen. Een geheimzinnig roofdier Toch geen nieuw Loch-Ness-monster? In de dichte wouden ten Noordoosten van Maffra in Gippsland (Australië) loopt een geheimzinnig dier dat schapen en groot wild heeft gedood. Men zegt, dat het dier een tijger is. Kud den schapen heeft het gedood en men heeft overblijfselen van verscheurde kangeroes gevonden. Jachthonden vluchten uit het struikgewas met den staart tusschen de pooten en het haar in borstels. Een diep grommen wordt des nachts in het bosch ge- Bij vier verschillende gelegenheden werd het roofdier door bewoners van de streek gezien. Het wordt beschreven als geelach tig met duidelijke zwarte strepen, ongeveer drie voet hoog en een staart van drie voet lang. De indrukken van de pooten komen overeen met die van een tijger. Hoe het die in Gipsland gekomen is is een probleem. Er zijn geen wilde beesten in Australië, behalve de Tasmaansche wolf, die ook eenigszins met de beschrijving overeen komt, maar veel kleiner is. Misschien is de tijger ontsnapt uit een rei zend circus. De zaak-Hauptmann Het doodvonnis bevestigd! Het hoogste Gerechtshof van New-Jersey, de Court of Errors and Appeals, heeft het tegen Hauptmann uitgesproken doodvonnis bevestigd, Hauptmann was veroordeeld in verband met de ontvoering en den dood van de baby van Lindbergh. Er staan Hauptmann nu nog drie we gen open, om in hooger beroep te gaan. Ten eerste'kan hij zich-wenden tot het gerechts hof van New-Jerswy. de Court of Pardons, dat bestaat uit den goeverneur en zes rech ters van de Court of Errors and Appeals. Dit hof weigert echter gewoonlijk dergelijke voorstellen te behandelen, wanneer geen verzachtende omstandigheden aanwezig zijn. Het zou hoogstens de doodstraf kunnen wij zigen in levenslange gevangenisstraf. Verder kan Hauptmann een nieuwe be handeling van zijn zaak door het gerecht van New-Jersey aanvragen op grond van nieuw bewijsmateriaal; zijn verdedigers zijn hiertoe bereid. Ten slotte kan hij een beroep doen op het hoogste federale gerechtshof, wanneer zijn verdedigers kunnen aantoonen, dat de grond wettige rechten van den beklaagde geschon den zijn. MADRID, 10 October. In den nacht van Woensdag op Donderdag is te Santa Cruz op Tenerife, een der Canarisclie eilanden, de civiele gouverneur in zijn woning door on bekenden aangevallen en neergeschoten. Men vermoedt dat men hier te doen heeft met een pplitieken Kort Nieuws President Roosevelt heeft een schrij- ;n gericht aan geestelijken van verschil lende gezindten, waarin hij om raad en hulp vraagt voor liet sociale program der* regcering De OostenrijkscKö spoorwegen zullen hun kolenvoorraad met 90.000 ton vermeer deren om op alle eventualiteiten voorbereid te zjjn. De helft van deze voorraad zal wor den betrokken uit Rusland, Polen en Tsjo- cho-Slowakijc, de andere helft uit Duitsch- land. Te Warschau is men tot de ontdekking gekomen, dat uit de voorraden van het mi litaire hospitaal 1000 ampullen cocaïne ge stolen zijn. De beheerder van het magazijn was eenige dagen lang niet op zijn post verschenen Toen men zijn woning wilds bezoeken, vond men hem, nadat men do deur geforceerd had, dood liggen. Het on derzoek heeft nog niet aan het licht ge bracht of de man zich zelf vergiftigd heeft, dan wel of hij door anderen vergiftigd is. HET NASPEL VAN EEN JARENLANGE MISDADIGERS-TERREUR De schuldigen voor de Rechtbank Eerste zitting vangt Maandag aan Een stukje geschiedenis Aan hot duister bedrijf van een groote bende misdadigers, die in onderlinge samenwerking of onafhankelijk van el kander, den naam van de Brabantscho gemeente Oss in den loop der jaren een beruchte klank hebben bezorgd, wordt thans een einde gemaakt. Na de meer dan dertig arrestaties, die sinds Mei 1934, toen de groote zuiveringsactie werd ingezet, werden verricht, konden van Mei van dit jaar tot Augustus, als gevolg van een plotseling opgetreden bekentenispsychose" ongeveer 50 an dere verdachten te 's-Hertogenbosch achter slot en grendel worden gezet, welk aantal nadien door nieuwe aan houdingen is vermeerderd. Het justitieel apparaat, op volle capaci teit arbeidend, opdat eindelijk ten volle aan de gerechtigheid zal worden voldaan, heeft bereids een aantal dagvaardingen uit gebracht, welker inhoud is geput uit een poel van weerzinwekkende te Oss en op het platteland gepleegde misdrijven. Als uit vloeisel daarvan zal Maandag 14 Oct. voor do Arrondissements-Rechlbank te 's-Hprto- genbósch 't naspel aanvangen van eenimis- dadigersterreur, welke haar weerga in ons land niet kent en het overgroote deel der bevolking met ontzetting heeft vervuld. Wat de voorgeschiedenis betreft moge dienen, dat de afgrijselijke roofmoord te Oyen, waarbij een oude man bruutweg werd afgemaakt en diens broer levensge vaarlijke verwondingen opliep, voor de Regeering de aanleiding is geweest, het openbaar gezag te Oss te versterken met een extra brigade marechaussee. Na veertien dagen geraakte deze bij een boerderij in een nachtelijk gevecht met een bende mis dadigers, welke de arrestatie opleverde van een heerschap met beruchten naam. Van Orsouw, die zijn zwager zwaar lichamelijk letsel had toegebracht en deswege tot lang durige gevangenisstraf werd veroordeeld. Nadien werd de zuiveringsactie met kracht voortgezet, zoodat hetzelfde jaar hoofdzakelijk voor „kleinere" misdrijven, als kippendiefstallen, inbraken en oplich tingen nog een dertigtal aanhoudingen werd verricht, o.a. van een dievenbende van 12 jongelieden van 16 tot 20 jaar, die met elkaar meer dan 40 inbraken en dief stallen op hun geweten hebben. Onder de ordelievende burgerij van Oss valt een zekere ontspanning waar te nemen. Niemand kon echter vermoeden, dat in Mei van dit jaar de eigenlijke victorie pas zou beginnen. Van de „zware knapen", die op dat. tijdstip reeds in arrest zaten. noem,en wij P i e t d e B i e, W i 11 e m d e B i e. M v. d. Putten, bijgenaamd De Rut. als mede A. Hendriks Sr en A. Hendriks Jr. resp. beter bekend als de Dikke en de Jonge Toon de Soep. Keten van zwijgzaamheid verbroken. Het is de jonge Willem de Bi e, die op 12 Mei 1.1. voor de eerste groote sen satie zorgt door de bekentenis, dat hij mede plichlig is geweest aan den vermelden roof moord te Oyen. Als medeplichtigen wees hij aan den reeds tot tien jaar gevangenis straf veroordeelden T. van Orsouw (De Olie), benevens de Jonge Toon de Soep en De Rut. Ook laatstgenoemde gaat enkele dagen later bekennen. Niet alleen geeft hij toe. dat Willem de Bie de waarheid heeft gesproken, maar tevens ontlast hij zijn ge weten van een andere zijner vele misdaden: de roofoverval op den landbouwer Bouw mans. Als medeplichtige noemt hij Jan CeelenI Een schok van ontsteltenis gaat door heel Brabant Jan Ceelen, alom bekend als „De Ceel", die als wielrenner vele lauweren heeft geoogst, wordt op 28 Mei gearresteerd. Men gelooft aan- een ver gissing, tot ook hij spreken gaat en een aantal verschrikkelijke misdrijven be kent: roofovervallen o.a. die op den 61- jarigen landbouwer M. Schepers te Ma- riaheide, waar f1600 werd buitgemaakt en de moord uit jaloezie op den café houder Jan v. d. Pas. Door deze beken tenis kunnen nog dienzelfden dag ver scheidene nieuwe arrestaties haar be slag krijgen. De celdeuren sluiten zich achter den vrachtrijder L. v d Heu vel, in zijn krin gen bekend als Den Brus, achter Peer de B i e, den vader der inbrekers, achter L. Vos, bijgenaamd Bijs de Sijp, terwijl mede de verzekeringsagent Kooien uit Tilburg, die door het geven van inlichtingen aan de misdadigers wel een zeer groote schuld op zicih heeft geladen, wordt gearresteerd. Vele nieuwe arrestaties Van 5 tot 13 Juni volgen vele nieuwe ar restaties. Een oud misdrijf komt op het tapijt: de in den nacht van 6 op 7 Mei 1933 te Veghel op den toen 70-jarigen Gvd Burgt gepleegde roofoverval. Frans v. d. Wetering, bijgenaamd Frans de Brom- mert, wordt gearresteerd en naar Veghel op transport gesteld. Naar het Huis van Be waring te Den Bosch verhuizen nu ook P. Sch uurmans. die den roofoverval op 't echtpaar L v Bergen, in de Kapelstraat te Oss, bekent, alsook zijn medeplichtige Ot* tens, door zijn kornuiten het Oesje ge doopt Voor een nieuwe sensatie zorgt dc ge-» meentepolitie. Een schijnbaar eerzaam in gezetene van Oss, dde directeur van de Os- sche Wielerbaan Jan Verhoeven, bijge naamd Jan Bol, ziet de boeien om zijn pol sen glijden. Hij blijkt de man te zijn, dio' Toon de Soep Sr (A. Hendriks Sr) tegen een belooning van f25 opdracht heeft ge geven tot het in brand steken van het paviljoen op het gemeentelijk sportterrein. Dan is de beurt weer aan de marechaus* see. De roofoverval op bet echtpaar Wijde* man te Heeswijk wordt tot klaarheid ge bracht. Het. blijkt dat ook hierin J. Ceelen een werkzaam aandeel heeft gehad; als medeplichtigen worden gearresteerd de ge broeders G en R. de Brok en M. van Orsouw beter bekend als De Koperen. Piet de Bie 13 Juni. Een der „grooten" daalt af van het voetstuk der zwijgzaamheid. De 20 jarige Piet de Bie legt een reeks be kentenissen af. Hij somt o.a. zijn medeplich tigheid op aan roofovervallen te Uden, Veghel, Geffen en Oss. Den dag daarop geeft hij volledige opheldering over den moord op zijn neef Gerrit, welk verschrik kelijk misdrijf hij alleen zegt te hebben ge pleegd. Het onderzoek leidde ook tot het resul taat, dat eenige vrouwen werden gearres- Tifsschén-de arrèstaties der vrouwen door is hét-de gemeentepolitie, die als gevolg van het onderzoek' naèriden -op 8 Sept. 1930 te Maren gepleegden roofoverval op den kassier der boerenleenbank, waarbij een be drag van f 3000 buit werd gemaakt, over gaat tot de arrestatie van M. de Reuver, v. Orsouw, bijgenaamd Het Schoentje; J. v. Berne (Koosje) en Verhoeven, die te Maren woonachtig is geweest. Koninklijke dank Op 28 Juni huldigt H.M. dc Koningin de brigade Oss der Kon. Marechaussee. Op 2 Juli volgt dan een groot succes voor de gemeentepolitie. De moord op Jan Har* togs, gepleegd in Dec. 1925, wordt opgehel derd. eD dader is Peter W ij n e n, die een volledige bekentenis aflegt. Zes dagen later is het de reeds gerui- men tijd gevangen zijnde beruchte ben- delëider, Toon de Soep Sr,die tijdens een langdurig verhoor in de marechaus seekazerne te Oss een lange reeks mis drijven opbiecht en een opsomming geeft van talrijke medeplichtigen De reeds eenigen tijd voorgenomen arres tatie, van den assuradeur Abraham Sna bel, uit Nijmegen, wordt 13 Juli een feit, Zijn bekentenis brengt licht in vele mi at) rij- ven. Een der minder beruchte figuren uit d» Ossche onderwereld, die zich ook Maandag te verantwoorden krijgt, de landbouwer A. J. v d Wielen, bijgenaamd Slappe Toon van Mineke de Soep. wordt op 15 Juli ge arresteerd wegens medeplichtigheid aan fie inbraak .welke 3 April 1.1. is gepleegd in de I woning van den kapper M. v d Berg, aan de Heuvelstraat. De belangstelling voor dit feit te Oss en omgeving wijkt echter geheel door de arrestatie, den volgenden dag, van twee beruchte heerschappen: Th. van Berne, meer bekend als Dotje en N. van Geenen. Eerstgenoemde bekent reeds den dag daarop, dat de geheim zinnige brand, welke in 1926 in het pand van Van Zandvoort heeft gewoed en waarbij een vrouw en drie kinderen in de vlammen omkwamen, door brand stichting werd veroorzaakt Als gevolg van deze bekentenis arresteert de ge meentepolitie zekere van Galen en Driek v E r p, .bijgenaamd Driek van Renieren. Uif hun bekentenis blijkt, dat laatstge- noemde opdracht heeft gegeven, het pand in brand te steken. Van Berne en van Ga len voerden het misdrijf, dat zulke ontzet tende gevolgen heeft gehad. uit. terwijl van Geenen de geldelijke belooning verdeelde. J0? z°-uden wh door kunnen gaan, ware het niet dat het verhaal te lang cn te eentonig zou worden. Het juiste aantal delinquenten uit dc Ossche onderwereld, dat te Den Bosch zal worden berecht, zou zelfs het parket op het oogenbhk niet.kunnen opgeven. Want wie kan bovendien zeggen, wat de toekomst D°\xr '.n r schoot verhorgen houdt? Wel zal de behandpling - ook al wordt den verdachten slechts éen of enkele feiten uit het voor de meesten schrikbarend lange zondenreg,ster ten laste gelegd - geruimen tijd m beslag nemen Rehalve Maandag a s. zal de rechtbank ook Donderdag 17 October een zitting houden, waarna de daarop vol gende week een nieuwe reeks strafzaken dienen zal Do groole opruiming" zal eindelijk vol. lecutf haar beslag kryj$euj

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 2