Hieuure %tiïtórljr (ümtrattl AvanG DE ZITTING VAN DE ASSEMBLEE Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken SAMENVATTING Abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 235 Franco per post 235 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijkscbe zending 430 Bij dagelijksche zending.530 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/j ct Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar NO. 5599 Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 DONDERDAG 10 OCTOBER 1935 15e Jaarganct Stertcritirpnjsen: Van 1 tot 5 regels 1.17'/» Elke regel meer 0.22'/» Ingezonden Mededeelingen van 1-5 regels 230 Elke regel meer 0.45 Handelsadverlentiën per regel 0.17'/* Bij contract belangrijke korting Voor het bevragen aan 't bureau v. wordt berekend0.10 Nu de Iezerscampagne thans in vollen gang begint te komen, waarvan wij spoedig enkele nadere mededeelingen zullen doen, lijkt het ons goed nog eens een samenvatting te geven: De „Vereenigde Christelijke Pers", onder welken naam samen werken De Rotterdammer, Dordtsch DagbladNieuwe Haagsche Courant, Nieuwe Leidsche Courant en Nieuwe Utrechtsche Courant, beproeft in het tijdvak van 1 October j.l. tot 1 Februari 1936 Vijfduizend nieuwe abonné's te verwerven. Daarna kunnen wij verder zien. Het Protestantsch-Christelijk volksdeel heeft slechts groote eenheid noodig om de toekomst in vertrouwen te kunnen afwachten. Zonder sterke eigen Pers gaat dit niét. Zoover wij thans reeds zien, Komen wij er met ons plan. Elke lezer, die een abonné aanbrengt, ontvangt als blijk van waardeering de zilveren V.C.P.-lepel. Doch verder kan men meedoen aan den Vreedzamen Wedloop, waarbij Tien Kostbare premies zijn uitgeloofd. Wie niet valt onder deze tien gelukkigen, en toch méér dan één abonné aanbracht, ontvangt buiten den lepel nog een extra verrassing. Inteekenbillet vindt men in elk nummer van onze krant. AFDEELING PROPAGANDA. NIET BEZUINIGING ALLEEN Het ontwerp van wet ter verlaging van tie openbare uitgaven, dat door de Tweede Kamer werd aanvaard, bevat verschillende bepalingen, welke voor de gemeenten van beteekenis zijn. Met name zijn daar enkele wijzigingen van de gemeentewet, waardoor de combi natie burgemeester-secretaris en secretaris ontvanger in bepaalde plaatsen door de Regeering kan worden voorgeschreven. Niet het feit van het gelijktijdig b e- k 1 e e d e n dezer ambten is nieuw, maar nieuw is het element, dat de Regeering dit bevordert en dwingend kan voor schrijven. Wij zijn. van oordeel, dat het helang der gemeenten hiermede in onderscheiden ge vallen kan zijn gediend. Gelijk het ontwerp dat deze voorschriften bevat, reeds aangeeft, is bij het opnemen dezer bepalingen in de eerste plaats ge dacht aan de verlaging van uitgaven, wel ke hierin bestaat, dat voor de gecombineer de functies een lager salaris zal worden genoten dan wanneer de ambten door af zonderlijke personen worden bekleed. Voorts zal de regeling bevorderen, dat de nieuwe functionarissen een volledige dag taak krijgen en derhalve meer bevrediging zullen vinden in hun ambtsvervulling. Maar het belangrijkste nevenresul taat van dit wetsontwerp, dat toch een bij uitstek financieele strekking heeft, is wel. dat het benoeming van bekwame personen mogelijk maakt. De rijwielhersteller, die benoemd wordt lot secretaris" of ontvanger, zal onder de pieuwe bedeeling minder kans maken dan Voorheen en het gemeentebelang zal er .Wèlbij varen, gelijk de rijwielbranche cr bij wint, dat er geen secretarissen tot rij- Wielhersteller worden bevorderd. Eveneens zal herhaling worden voor komen van een sprekend voorval, dat dezer dagen plaats had in een platteland; gemeente van circa 700 zielen, waar d burgemeester-secretaris was overleden. Was deze plaats tot dusver door een vrijzinnige bezet, thans was de raad rechtsch en de Anti-Revolutionairen vormen er de sterkste groep. De raad was echter blijkbaar ducht, dat een A.R. tot burgemeester zou worden benoemd, een feit, dat allicht van invloed zou zijn op do aanwijzing van een secretaris. Vandaar dat men fluks tot v vulling dezer vacature overging met het resultaat, dat wanneer de Kroon van in zicht met den edelachtbaren raad mocht verschillen, straks twee personen e I k een minimumsalaris zullen genieten, ter wijl 't gecombineerde ambt een besta en een zeker niet overmatige dagtaak zou opleveren. Dat dergelijke proeven van autonomie in de toekomst minder kans van slagen zul len hebben, achten wij een voordeel der nieuwe regeling. Waarlijk, niet alleen verlaging van open bare uitgaven biedt dit ontwerp! EEN HOOPVOLLE TOEZEGGING Bij de versobering, welke tot dusver ver schillende wetsontwerpen brachten, was het in de regel zóó, dat verlaging van gaven voor het R ij k vooropging, terwijl dan meermalen daarmee verband houden de versoberingen voor de gemeenten werden meegenomen. Op zichzelf is deze volgorde en deze werkwijze begrijpelijk, maar de vraag is gewettigd, of er geen plaats is voor een elfstan dig onderzoek naar de moge lijkheid van besparingen in de gemeente lijke dienst. Bij de behandeling van het wetsontwerp tot verlaging der openbare uitgaven in de Tweede Kamer was het de heer Kooiman, die dit bekende onderwerp nogeens ter sprake bracht Uit zijn jarenlange ervaring als burge meester en als lid van Gedeputeerde Sta ten was het dezen afgevaardigde bekend, hoe de gemeente-administratie onder de druk van vele paparassen gebukt gaat, ter wijl toch in menig opzicht vereenvoudiging >u kunnen worden bereikt. Herinnerd werd aan de gemeentereke ning, waarbij elke uitgave moet geschieden op bevelschrift van burgemeester en houders, terwijl dit voorschrift toch niet de bedrijven geldt en de afwezigheid van zulk een voorschrift niet tot bezwaren aanleiding geeft. Gewezen had ook kunnen worden op de rekenings- en begrootingsvoorschriften, die aan de kleinste gemeente voor beide doel einden een zeer lijvig boekdeel opleggen, zonder dat de kosten en de administratieve arbeid in die omvang gerechtvaardigd zijn. Met moed en regelmaat wordt jaarlijks de omvangrijke arbeid aan de kiezerslijst verricht, ook dón wanneer de mogelijkheid eener verkiezing zeer gering wordt geacht. Dergelijke feiten gaven den heer Kooi- lan terecht aanleiding om den minister in overweging te geven instelling van een commissie van onderzoek naar vereenvou diging in de administratie, die den minis ter van voorlichting zal hebben te dienen. Minister de Wilde, wien het gemeente lijke terrein niet vreemd is, zegde onder zoek en overleg met den minister van justitie op korte termijn toe. Deze hoopvolle toezegging deed weldadig aan: met belangstelling zien wij de uitslag er van tegemoet. Mutaties bij de Landbouwcrisisbureaux Organisatorische bezwaren Het schijnt op het oogenblik niet te boteren op de landbouwcrisisbureaux. Er moet niet alleen onderlinge on- eenigheid zijn bij de lagere ambtena ren, wat op alle groote bureaux voor komt, maar ook moeten er toestanden en verhoudingen bestaan die volgens het Handelsblad ernstig reden zouden zijn om te saneeren. Het is een viertal rechtskundigen eenigen tijd geleden reeds te kras ge worden en omdat ze zich niet konden vereenigen met bepaalde organisato rische aangelegenheden hebben ze plotseling ontslag genomen. Thans is door Minister Deckers aan het hoofd van het Landbouwcrisisbu reau van het Departement (met de ti tel van secretaris) Mr. H. A. I. M. Kusters voor onbepaalden tijd „ziekte verlof" verleend. Voor de genoemde vier rechtskundi gen zijn anderen benoemd. Doch de Minister heeft opdracht gegeven naar de reden van ontslagvrage een ern stig onderzoek in te stellen. Misplaatste vrees voor schaarschte Aan de Regeering is gebleken, dat hier en daar het publiek uit vrees voor schaarschte van bepaalde goederen in- lcoopen doet boven do normale be hoefte. Daar voor een dergelijke vrees, als uitvloeisel van de politieke spanning in Europa, niet de minste reden aan wezig is, waarschuwt de Regeering het publiek, dat het verstandig zal han delen door op geheel normale wijze zijn inkoopen te blijven doen. Vragen van den heer Sneevliet. Het Tweede Kamerlid Sneevliet heeft den Minister van Handel, Nijverheid en Scheepvaart gevraagd, of deze niet van oor deel is, dat in verband met het „hamsteren' door de bevolking, prijsstijging thans meer dan ooit moet worden voorkomen. Gevraagd wordt of de Minister bereid is maatregelen te nemen, die op korten termijn van kracht worden om prijsopdrijving te beletten, al thans zooveel mogelijk tegen te gaan en mee te deelen van welken aard deze maatrege len zullen zijn. Jan Duimelaar 12V2 jaar bij de K.L.M. Een felicitatie-telegram Een der oudste en populairste piloten van de K. L. M., Jan Duimelaa r, herdacht gisteren, dat hij in deze functie 121/2 jaar bij dit bedrijf in dienst is. Van een huldiging op Schiphol groot of klein kan geen sprake zijn om de doodeenvoudige reden, dat Duimelaar op dezen gedenkwaardigen dag zijn tijd besteed heeft om zijn Douglas veilig en wel van Jodphur naar Rangoon te brengen. Toch heeft men hem op het hoofdkantoor te Den Haag niet vergeten, getuige een felicitatie- telegram, dat hij in Jodphur heeft ontvan gen. Te Amsterdam zal hij tevens het onder scheidingsteeken krijgen, dat toegekend wordt aan de vliegers, die izy2 jaar bij de K. L. M. werkzaam zijn. Duimelaar is behalve een zeer ervaren vlieger ook een uitnemend leeraar voor de opleiding van jongere piloten. Bespreking van het sanctie-vraagstuk De Oostenrijksche en de Hongaarsche gedelegeerde hebben bezwaren GEWEVEN PORTRET VAN PRINSES JULIANA Van de firma Gerson Mol te Den Haag ontvingen wij een exemplaar van het met officieele toestemming van H. K. H. Prinses Juliana en van het Nederlandeche Roo de Kruis, uitgegeven gewe ven portret in kant van Prin ses Juliana, zooals dit ook is aaneehoden aan H.M. de Ko ningin en H.K.H. Prinses Juliana. Aan de technische voorbe reiding voor dit portret zijn acht maanden van ingespan nen arbeid gemoeid geweest De vermaarde weefkunste naar Bauer leverde het om werp en de firma Gerson Mol zorgde voor een werkelijk on berispelijke uitvoering. Het portret werd geënca dreerd in een smaakvol lijstje met ornamentale kroon Van de prijs, die niet hoog is. komt 10 pet. ten goede aan het Ned. Roode Kruis, waar van Prinses Juliana voorzit- Buitenland Nadat het presidium van de Volken bondsvergadering gistermiddag reeds van af drie uur had vergaderd, het geen erop duidt, dat door de delegaties der groote mogendheden eerst van te voren uitvoerig overleg was gepleegd, is om even over zes in 't Volkenbonds gebouw de zitting der Assemhlée offi cieel geopend. De meeste Europeesche staten waren weer vertegenwoordigd door hun ministers van buitenlandsche zaken. De belangstelling van pers en publiek was grooter clan bij db meeste vorige plenaire zittingen. De Tsjechische minister van buitenland sche zaken, Dr. Benesj, opende de zitting een mededeeling omtrent de omstandig heden, die het bijeenroepen van de Assem- ée noodzakelijk hadden gemaakt. Hij deed voorlezing van hei besluit van de Maandag gehouden Volkenbondsraad, waarin Italië tot aanvaller wordt bestem peld en tot schender van het bondshandvest. Vervolgens maakte hij de door het presi dium van de Assemblee opgestelde voorstel len voor de procedure der vergadering be- Het zeer uitvoerige rapport van Benesj nam ruim een half uur in beslag. Nadat besloten was onmiddellijk tot de hpraadslagingen over te gaan, verklaarde Benesj. dat thans de leden van de ASsem blée hun standpunt moesten uiteenzetten. Voor deze debatten gaf hij een reeks richt lijnen, die tevoren uitgewerkt waren. Daar bij was 0. m. bepaald, dat de Volkenbonds raad zich verder met de aangelegenheid zal blijven bezig houden en dat het niet de taak de Assemhlée is de procedure op grond van artikel 15 te hervatten. Ret is de taak der leden hun standpunt te bepalen ten opzichte van wat in den Raad geschied is Wie niet het woord zal vragen, zal geacht worden een instemmende houding aan te nemen. De bijzondere positie van eenige staten ten opzichte van het sanctie probleem zal in de te benoemen coördinatie-commis besproken worden. Een definitieve agen da der vergadering zal eerst later worden aangenomen. Als eerste spreker kreeg daarop de Oos tenrijksche gedelegeerde, baron P f 1 u e g L het woord. Het kernpunt van zijn redevoe ring was, dat Oostenrijk zich niet in staat ziet in te stemmen met de conclusies betref fende het sanctieprobleem, waartoe de an dere leden van den Volkenbond reeds zijn gekomen De gedelegeerde gaf uiting aan de sympathie van zijn land voor Italië. Oosten rijk zal niet vergeten, dat Italië op een tra gisch oogenblik van zijn geschiedenis in den besten Volkenbondsgeest er toe heeft bijge dragen zijn integriteit te waarborgen Deze vriendschap zal voortduren. Het is -de taak van den Volkenbond den vrede te be houden. Spr. kan niet nalaten op het ern stige gevaar te wijzen, dat de sancties voor het economische leven van Euro pa met zich moesten meebrengen, voor al van staten, die tengevolge van on gunstige omstandigheden zich in een bijzonder moeilijke positie bevinden en die niet alleen aan zich zelf, maar ook aan hun crediteuren moeten den- Oostenrijk heeft in een verklaring van 30 April 1922 zijn standpunt in de sanctie kwestie uiteengezet, hetgeen principieel in het verdrag van Locarno is opgenomen. In denzelfden zin sprak de Hongaarsche gedelegeerde, V o n V e 1 1 11 s 1 Het doel den Volkenbond en van het Handvest is hei behoud van den vrede en dat vooronder stelt, dat de oorzaken van den oorlog wor den uitgeschakeld. De oorlog mag alleen een ultima ratio zijn. De internationale samen leving is niet statisch en mag niet verstee- nen. Ook de Hongaarsche gedelegeerde sprak over de moeilijke positie van Hongarij opzichte van het sanctievraagstuk. vooral doordat Hongarije economisch is aangewe zen op afzet in Italië. Nadat deze beide sprekers hot woord had den gevoerd werd de vergadering verdaagd Fransch-Britsche meeningsverschillen Naar verluidt zouden er tusschen de Fran sche en Engelsche delegatie meeningsver schillen bestaan ten aanzien van het be grip der progressieve sancties. Naar Engel sche opvatting zouden ae economische maat regelen zoo noodig kunnen worden scherpt tot een economische blokkade .en zelfs lol een effectieve blokkade. Frankrijk zou dij plan nog altijd te ver gaand achten, vooral waar een effectieve blokkade reeds op het gebied van-militaire sancties zou komen. In sommige kringen heeft men den in druk, dat de Engelsche regeering er op een gegeven oogenblik desnoods toe zou over gaan, de leiding der actie over te nemen zonder voortdurend de Volkenhondsinstan ties daarin te kennen. D* Fransche delegatie zou in geen geval toelaten, dat men onder voorwendsel .van SCHOENEN van OLD SCOTTISH GRAIN LEATHER WATERPROOF met DUBBELE Zooien, voor Dames en Heeren. systeem HAN D WERE! De IDEALE Winterdracht economische sancties besluiten zou nemen, die een militair karakter, van welken aard dan ook, zouden dragen. Eenstemmigheid noodig! Naar Reuter uit Genève meldt, zou men in Volkenbondskringen over het algemeen van mee ing zijn, dat eenstemmige goedkeu ring der sanctie-maatregelen noodig is, daar de uitvoering der maatregelen anders bindend zou zijn. In dit verband is men niet gerust over de houding van verschil lende landen. Vooral de verklaring van den Poolschen minister van buitenlandsche Beek, wordt met groote spanning verwacht. Hoe zal de coördinatie-commissie eruit zien? Onder de landen die niet in den Volken bondsraad zijn vertegenwoordigd, doch die Loedelijk ook zullen worden uitgenoo digd zitting te nemen in de coördinatie commissie, worden genoemd België. Grieken land, Nederland. Zwitserland, Z.-Slavië. Venezuela, Perzië, Zweden en Tsjecho-Slo- wakije. Hongarije zou er geen aanleiding toe zien daarin eveneens zitting te nemen. Britsche Kabinetszitting verdaagd Het Britsche kabinet, dat gister bijeen geweest is, is niet gereed gekomen met af handeling van de agenda, die zeer overla- was met het oog op het feit. dat over enkele weken het parlement weer bijeen komt,. De zitting werd derhalve^ verdaagd tot Dinsdag a.s. Naar verluidt is er geen enkele beslissing genomen omtrent een eerder dan 29 October bijeenroepen van het parlement. Wanneer de ontwikkeling van de gebeurtenissen in Genève dit wenschelijk maakt, is het echter mogelijk dat de Tegeering alsnog het par lenient verzoeken zal eerder bijeen te komen Volgens de ..Evening Standard" is het vrij wel zeker, dat in November a.s. de verkie zingen voor het parlement zullen gehouden VOORNAAMSTE NIEUWS Dit nummer bestaat uit VIER bladen waarbij inbegrepen een Bijlage: „Chr. Stichtingen van Barmhartigheid" Blz. 1 en 2 In de zittina van de Volkenbondsverga- derinq hebben Oostenrijk en Hongarije zich tegen het nemen van economische sancties verklaard. Blijkens het officieele oorlogscommuniquè der ïtaliaansche regeering hebben er op de verschillende fronten in Abessiniê geen ge beurtenissen van beteekenis vlaats gehad. De opmarsch gaat geleidelijk voort; de posi ties worden geconsolideerd. In den Memelschen Landdag zullen de machtsverhoudingen blijkens den verkie zingsuitslag practisch gesproken onveran derd bliiven. De behandeling van de strafzaken tegen de Ossche misdadigers vangt heden voor de B chtbank te Den Bosch aan. Blz. 3 Met ingang van vandaag wordt de uit voer van benzine verboden, behoudens de gevallen, waarin dispensatie kan worden verleend. Deze maatregel houdt alleen ver band met bet jeit dat dp voorraad benzine hier te lande te aerivn d-rinf tg worden. tegen Alje- landbouwcrisis- GEWELDIGE BRAND TE VENLO HOUTZAGERIJ EN SCHAVERIJ UITGEBRAND Schade loopt in de tienduizenden Woensdagavond omstreeks zeven uur is te V e n I o brand uitgebroken in de hout zagerij en schaverij van de N.V. J. M. van Gasselt's Houthandel aan de Roermond- schestraat. De brandweer van Venlo, Blerick en die van de Nederlandsche Instrumenten Com pagnie, wier fabriek in de onmiddellijke nabijheid gelegen is, namen aan het blus schingswerk deel. terwijl de politie, mare chaussee en militairen de toeschouwers op een afstand hielden. Door den geweldigen vonkenregen liepen de belendende gebouwen der N.V. Graan en Meelfabrieken v.h. Peeterevan Oyen de autoloodsen van de N.V. Groentenexpori Gebr. van Wylick en de gebouwen der Coöp. Veilingsvereeniging groot gevaar. Op al deze perceelen werden onmiddellijk brandwachten geposteerd, terwijl de brand •weer van Blerick zich er toe bepaalde de belendende perceelen nat te houden. De zagerij en schaverij zijn geheel uitpro brand. Ook de daarin aanwezige hout bewerkingsmachines, gereedschappen en een groote voorraad reeds bewerkt hout, werden een prooi der vlam me». Gevel en muren storten in. Door het aanhoudend nathouden der om liggende gebouwen heeft men verdere uit breidmg van het vuur weten te voorkomen Te ongeveer 9 uur stortte met donderend geraas de voorgevel van het gebouw in. ter wijl enkele oogenblikken later een gedeelte van de zijmuur door de brandweer werd omver gehaald. Aldus was het vuur gemak kelijkpr te bestrijden en te ongeveer hal: 10 was men den brand in zooverre meester, dat gevaar voor uitbreiding als uitgesloten werd beschouwd. Ofschoon het vuur in het gebouw nog hevig voortvvoedt. zijn de geweldige vlam menzeeën, die in het begin huizenhoog op laaiden, thans nagenoeg verdwenen. Het feit dat de stoomketel hij het uithre ken van den brand nog onder hoogen druk stond, deed velen in de meening verkeeren dat gevaar van een ketelontpioffing me' denkbeeldig was. Deskundigen achten dit echter uitgesloten. Een luxe-auto. toebehoorende aan de fi ma Peeters-van Oyen. die tengevolge va den vonkenregen niet meer te redden wa verbrandde eveneens. De schade loopt in de tienduizenden. Rott. Ond. Mij v. Levensverz. Dierqaardelaan 39 - Ro»*erdam Concurrerende premiën AGKNTKN GKVKAACD 20 pCt. KORTING CHEM. REINIGEN en VERVEN MANTELS P A L T H E Alles is echter op beurspolis verzekerd. Een der brandmeesters, die zich per auto naar de plaats van den brand spoedde, reed m de Vleeschstraat tegen een winkelpui, waarbij de vitrine evenals de auto ernstig beschadigd werd Persoonlijke oneolukken deden zich niet voor. DE HEVIGE ZUIDWESTER Belangrijk zwakker windstooten dan in September Vannacht heeft opnieuw een herfststorm zijn kracht doen gevoelen, hoewel dezo lang niet haalde bij de vier herfststormen welke we dit jaar gehad hebben. Reeds gister in den namiddag was aan de eigenaardige bewolking in Zuid- Zuidwestelijke richting op te merken, dat er harde wind te verwachten was. Eerst woei gisteravond de wind uit Z.Z.W. rich ting, daarna raasde hij uit het Zuidwesten. Naar de filiaal-inrichting van het Kon. Ned. Meteorologisch Instituut te Rotter dam ons meedeelt werd de kracht van den wind tot vannacht tot 7 opgevoerd. Van morgen 7 uur werd de kracht af en toe 7. De windstoot bedroeg 46 A 50 K.G.M. In de stormen, welke den storm van hedennacht vooral gingen, was de windstoot veel hoo- ger. Zooals steeds het geval is, werden dak pannen en boomtakken slachtoffers van den harden wyid. Laten hopen, dat het hierbij gebleven mag zijn.

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 1