FRIGIDAIRE EFFATHA' Het werk der Verceniging tot Chr. opvoeding en onderwijs van doofstomme kinderen en jongelieden; school en internaat te Voorburg Effatiha is het woord, dat de Heere sprak tot den doofstomme (Mark. 7 3237), die daar voor hem stond, afgesloten voor elk woord van onderwijs, liefde en troost. De Ileere opent door zijn macht woord de gesloten poorten; de stomme hoort en spreekt. De schare staat ontzet en gaat heen, God verheerlijkende. Iets van do ontroering dor schare aan hot meer van Genesareth trilt ook in het hart van hem, die eenige oogenbliikken getuige mag zijn van het God verheerlijkend wenk in ons „Effatha". Lang had in de eeuwen de stem des ontfermens gezwegen. Er waren er, die in Augustinus meen den te kunnen lozen, dat zij onbekwaam moesten worden geacht voor het Koninkrijk der Hemelen Was niet het geloof uit het gehoor? Misten zij juist niet het gehoor? En tooh: had niet reeds Jesaja geprofeteerd (35:6): de tong des stommen zal juichen? In de 16de eeuw hooit men voor het eerst do gedachte van mogelijk onderwijs aan doofstommen. Onder de voorloopers voor dit schoonc werk vin den wij den naam van den Nederlandschen dok ter Johann Conrad Amman (16691724), die in zijn surdus loqucns de "stomme sprekende laat blijken, dat hij toen reeds een juist inzicht had in do wijze, waarop men stommen kon lee- ren sproken. In 1790 richt Dr Daniel Guyot in Groningen de eerste Nedorlandschc doofstommensohool op. Daarna volgen Gemert (later: St. Michielsgestel), Amsterdam, (in 1911:) Rotterdam. In ons land is het Ds Lindeboom van Zaandam, de latere - professor in Kampen, (de vader van onzen tegenwoordigen Voorzitter, Ds C. Linde boom van Amsterdam), de man van zoo menig gezegend initiatief, die ook voor de oprichting yan een Christelijke inrichting voor doofstommen onderwijs den stoot geeft. Den 6den Augustus 1891 wordt in Leiden onder het hoofd, den heer L. C. Oranje, de sohool geopend (aan de Langc- burg 87). Ln 1899 verhuist men naar Dordrecht, eerst naar de Wolwcvershaven; dan naar de Gra venstraat (hoek Wijnstraat); dat laatste pand was een geschenk van een Dordtsche dame, Mejuffrouw Th. C. W. Pijzel. De school groeit: met 4 leerlingen begonnen* telt zij in 1902 20 kinderen. In 1920 heeft zij er 59, in 1924: 76. Intussohcn is haar wakkere hoofd ko men te sterven (1906). De heer Kes volgt hem op Na hem komt het tegenwoordig hoofd, de heer A. A. van Holten. Meer ruimte is nootlig. Dan koopt liet Bestuur te Voorburg de twee schoone buiten plaatsen „Arentsburgh" en „Hoekenburg". In do oei'ste zal het internaat komen, in de tweede do sohool; het wordt verbouwd, uitgebreid en inge richt. Een en ander kost 170.000. Dat was een heelc durf; Gode zij dank, hij is niet beschaamd. Ons Christelijk Nederland onderhoudt haar doof- stominenschool met eorc. Hier moet bij vermeld, dat de zorg aanzienlijk werd verlicht, sedert do school do bijzondere rijkssubsidies voor het bui tengewoon lager onderwijs ging genieten. In Voorburg staan wij op historischen bodem. Hier aan de Vltet, de oude gracht van Corbulo, bij hot historische Arentsburg, hadden de Ro meinen hun versterking „de oude Burch", het station voor hun Rijnvloot; hier stapten hun bondgenootcn, onze overgrootvaders, de Bata vieren en Kaninofatcn, uit en in, hier waren ze Langs de deftige oprijlaan, getuigend van vroe gere weelde, komen wij langs het schoone wandel park, dat eigendom is gebleven van de gemeente Voorburg, bij onzo gebouwen. Vóór Arentsburgh ligt een vrije ruimte, deels bloemenveld, deels speel plaats. Het gebouw bevat de wèl gescheiden jongens- en meisjesinternaten: eet-, speel-, en slaapzalen, ruim genoeg voor onze kostleerlingen. Huismoeder is Mevrouw Groencnberg; vader Grocncnberg is ons het vorig jaar ontvallen. De school (Hoekenburg) telt twaalf leslokalen voor liet voorbereidend, het lager en het nijverheids onderwijs: meubel maken, schoenmaken, costuum- naaicn en vaikteokcnen; ook zijn er allerlei dienstvertrekken en een gymnastieklokaal. Hier gebeurt het grootc werk: 13 onderwijzers en 5 onderwijzeressen vinden er hun inspannende, dagclijkschc taak. Het jaarlijksch budget loopt tot tusschen 70 en 80 duizend gulden; de contributies beloopen pl.m, 20.000, giften en collecten 5.000, subsidies van Rijk en gemeenten ƒ37.000. Onze penningmeester heeft uiteraard 'n werk van nooit eindigende zorg. Wij gaün nog even naar binnen. Wij zullen bij wonen een les van den heer Breimer, een articu latie-les, een les in het zeggen van klanken en klankverbindingen. Hier moet oor en keel en mond worden geopend. Keel en mond, moet men weten, zijn normaal, de kwaal zit in het oor, de loerling is doof, alleen daardoor is hij ook stom. .Voor het produceeren van een klank zijn twee ddingen noodig, namelijk de mondstand en de taal ling der stembanden. De eerste neemt de leer ling met het oog waar men lette op de photo aan den mond van den onderwijzer en aan hot beeld in de spiegel men ziet dien op de photo. Maar do tweede? Ook dat toont de photo. Dc leerling houdt zijn vingertoppen tegen het strottenhoofd van den onderwijzer, daar voelt hij de trillingen, terwijl hij met zijn andere hand deze trillingen aan zijn eigen strottenhoofd moet trachten waar te nomen. Een en ander kost grootc inspanning, want zelfs een kleine wijzi ging van den mondstand verbreekt de juistheid, dc zuiverheid van de klank. Al toeziend, is het, of wij weer het oude woord hooren: Effatha. Wij zien, wij hooren ook hier het openen, zij het op moeilijke, menschclijke wijs Wij zien ook, hooren ook de liefde, die de Heere als stuwende, openende kracht heeft uitgestort in cie harten van Zijn volk. Getroost en dank baar verlaten wij huis en mcnschen. 'Onderwijs aan doofstomme kinderen op Effatha FABRIKAAT GENERAL MOTORS MECHANISCH-AUTOMATISCHE KOELING Importrice: N.V.VAN RIETSCHOTEN H0UWENS' E.M.-AFD. FRIGIDAIRE Wastzeadljk 469-479 - Rollordom - T.l.loon 35020 SHOWROOMS: Amstardam. Wlllomiporkweg 39. Tal. 25066, Dan Haag. Hoog» Wal 9, Telefoon 180440; Utreehl, Nachtegaalstraat 51. Telefoon 14495. COUPON Waar hygiëne en betrouw baarheid vereischten zijn, daar Is FRIGIDAIRE op haar plaats. Het is geen toeval, dat juist daar, waar zeer hooge eischen gesteld worden aan de juiste koeling, aan FRIGIDAIRE de voorkeur wordt gegeven. Over de geheele wereld heeft FRIGIDAIRE zich zulk een goede reputatie ver worven, dat het woord „FRIGIDAIRE" welhaast een soort naam is geworden voor electrische koelmachines. Er Is echter maar één FRIGIDAIRE, n.l. de FRIGIDAIRE, ge- fabriceerd door General Motors. Alléén met de hulpbronnen en ervaring van zulk een lichaam is het mogelijk een in alle onderdeelen in de perfectie uitgevoerd product te brengen. De volkomen zekerheid voor goed functionneeren van een FRIGIDAIRE wordt den bezitter gegarandeerd. Onze service-organisatie staat dag en nacht voor U klaar. Tientallen FRIGIDAIRE-installaties bewijzen dag en nacht in ziekenhuizen over geheel Nederland haar onmisbaar heid. Hoe de speciale eischen ook mogen zijn, wij kun nen ons practisch aan elke omstandigheid aanpassen. Zendt ons nevenstaande coupon toe en U ontvangt zonder eenige verplichting Uwerzijds gedetailleerde gegevens. Nóg 'n groot voordeel FRIGIDAIRE maakt xelf Ijs, In elke gewenschte hoeveelheid, In handige blokjes, voor het gebruik gereed. .vW CHMÉgr

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 14