BBÜI VAHLE Den Haag ra DE HELDRING GESTICHTEN Textiel Celstof Verbandstoffen Staalwol C. C. M. Maat, Leiden „KERAVIT" SANITAIRE ARTIKELEN FA. PH. BUTTINGER GRONINGEN W. MOHRING ANTON VISSER DE GEREFORMEERDE BOND VAN VEREENIGINGEN EN STICHTINGEN VAN BARMHARTIGHEID IN NEDERLAND Den 23 October 1913 kwamen te Amersfoort bij een afgevaardigden van de Vereenigingen: tot Chr. Verzorging van Krankzinnigen in Nederland (Veldwijk c.a.); tot Chr. Verzorging van Zenuw* lijders in Nederland (Zeist); tot Chr. Hulpbetoon aan Tuberculose-lijders (Sonnevanck); tot Chr. Verzorging van Krankzinnigen in Zeeland; tot Chr. Verzorging van Idioten ('s Heerenloo c.a.); tot Geref. Ziekenverpleging (Ter Haarstraat, Am sterdam); tot Bevordering van Geref. Ziekenver zorging in Nederland (Ermelo), en. de Verecni- ging „Eudokia" te Rotterdam. Het doel dezer samenkomst, waartoe het initiatief was uitgegaan van de Vereeniging „Veldwijk onder de krachtige bezieling van Prof. L. Linde boom, was de bespreking voorloopig van enkelo gewichtige onderwerpen die voor de onderschei den Vereenigingen en Stichtingen van gemeen schappelijk belang waren. Nog enkele samenkomsten volgden, tot het in de vierde vergadering, die van 25 Maart 1915 tot een meer vaste samenwerking kwam en een „Rege ling" voor die samenwerking werd aanvaard. Men sprak toen nog niet van een „Bond maar slechts van „Verband" en van „Samenwerking Maar in de vergadering van 5 Nov. 1919 werd deze „Samenwerking" omgezet in een „Bond „den Gereformeerden Bond van Ver eenigingen en Stichtingen van Barm hartigheid in Nederland". Bij Konink lijk besluit van 20 Maart 1920 nr. 47 werd de Kon. goedkeuring verleend. De grondslag van den „Bond" en zijn arbeid is do Heilige Schrift, naar de opvatting der Ned. Ge reformeerde Belijdenisschriften. Het doel van den „Bond" is, door ondcrlingen steun en samenwerking het werk der Barmhar tigheid op bovengenoemden grondslag te bevor- Dc middelen waardoor de Bond dit doel tracht te bereiken, zijn: a. het Gereformeerd karakter der saamwerkende Vereenigingen en Stichtingen te handhaven; b de opleiding, examineering en diplomeenng van verplegend personeel naar Gcreformecrdo beginselen tot eenheid en ontwikkeling te bren- c^voorts door andere wettige middelen, die aan bet doel van den „Bond" bevorderlijk kunnen zijn; met dien verstande, dat de „Bond <Je vrij heid der aangesloten Vereenigingen en Stichtin gen ten volle eerbiedigt. Het is onze bedoeling niet hier de geschiedenis ■van deze „Samenwerking" of van den „Bond to beschrijven. Slechts enkele hoofdzaken kunnen wc liicr onder de aandacht brengen. Prof. L. Lindeboom is tot aan zijn dood toe do gehad aan do bemoeiingen van Prof. Dr. II. Vis schor van het begin der samenwerktng af ais Vice voorzitter, en sinds het sterven van Prol. Lindeboom, als voorzitter heelt gefundeerd. Onze oude voortrekkers op het terrein der Barro- hartighcid hebben in het Bestuur van den „Bond ot als afgevaardigden van hun Stichtingen, hun hartelijke medewerking jaren lang geschonken. Sap, en Dr. 1. H. A. van Dale, welke laatste tot voor heel kort nog Bestuurslid was en ook nu nog den „Bond" dient als mede redacteur van bet Maandblad „Refajah". In den loop der jaren is gebleken dat de lot veel nul en van groote betcckenis voor do aangesloten Vereenigingen is geweest eninogis. IIij draagt eon dienend karakter. De Vereenigin gen en Stichtingen blijven op eigen terrein vol komen vrij, Maar zeer vele belangen zijn op de vergaderingen van don Bond" besproken, en van voel nut is dit voor den arbeid der Barmhartigheid geweest De kennis der beginselen werd verdiept en ver helderd. Over de practijk van den arbeid werd menigmaal licht ontstoken. Inzonderheid geschied de dit op de onderscheidene conferenties en po- pulair-wetenschappelijke samenkomsten, die van den „Bond" uitgingen. Menig geschrift was van deze vergaderingen de vrucht. In den moeilijken oorlogstijd heeft de „Bond" in menig opzicht de afzonderlijke Stichtingen mot hulp cn raad kunnen dienen. Voor de pcnsioncering der verplegendcn deed do Bond waardevol werk. De opleiding en examineering van het verple gend personeel was van het begin af, en bleef door al de jaren heen, een zaak van bijzondere zorg voor den .Bond". Een programma voor de religieuze vakken werd aan de eischen van het Staats-examen toegevoegd, en de examens in deze vakken worden steeds door een Gedelegeerde van den „Bond" bijgewoond, die het religieuze Diplo ma, dat naast het Staatsdiploma gegeven wordt, mede onderteekent. Voor twee jaren werd boven dien een afzonderlijke Opleidingscommis- 8 i e ingesteld, om zorg te dragen voor alles wat met de opleiding in verband staat, de rapporten der examens voor het Bestuur van den Bond in gereedheid te brengen, cn in alle deze dingen het Bestuur te dienen van advies. Deze Commissie hoeft tot Voorzitter Prof. Dr. H. Visecher, en tot vordcre leden Dr. A. J. Den Blinde, Dr. K. Dik- l&nd, Ds. G. Elshove, Dr. R. J. Wolvius, terwijl Ds. Ringnalda van „Veldwijk" de plaats heeft ingenomen van den dit jaar ontslapen en zoo ge- waaixleerden Ds. W. W. Smitt Voor wat de relatie met de Overheid betreft, heeft de Bond menigmaal groote diensten aan de aangesloten Vereenigingen en Stichtingen bewe zen. In dit verband dient ook vermeld het lid maatschap van den Bond van den voor een paar jaren opgerichten „Raad van Ziekenver- p 1 e g i n g", waarin namens den Bond Dr. A. J. oen Blinde en Dr. R. J. Wolvius voor het begin sel en de belangen der aangesloten Stichtingen opkomen. De Wijkverpleging heeft reeds van het be gin af de belangstelling van den „Bond" getrok ken. De kroon dezer bemoeiingen was de instel ling van een Cursus voor het Diploma Wijkver pleging in 1930, welke Curaps in 1932 werd om gezet in een „School vo'or Gereformeer de Wijkverplegin g". Deze School, uitgaan de van den „Bond", is gevestigd in het Zieken huis Eudokia te Rotterdam, Bergweg 323, en wordt namens en onder verantwoording aan den Bond, bestuurd door het Bestuur van Eudokia. De leerlingen mogen gedurende don cursus, die ongeveer 10 maanden duurt, geen verplegings- arbeid verrichten, maar moeten zich geheel aan de voorbereiding voor het examen voor wijkver pleging wijden. Het programma bevat al de eischen, door de Regeering voor de theoretische en practische opleiding gesteld, alsmede wat noo- dig is om het diploma als Enquêtrice van de „Centrale Vereen, ter bestrijding van Tubercu lose in Nederland" te verkrijgen. De „Bond" heeft aan dit programma nog toegevoegd een leerplan voor de religieuse vakken, t.w. de Geref. Ethiek, Kennis van de geestelijke stroomingen onzes tijas en van enkele hoofdstukken uit de Geref. Geloofs leer, die van bijzondere betoekenis zijn voor de Ethiek of voor den arbeid der Geref. Wijkver pleegster. De School is niet kerkelijk. Maar de grondslag van het onderwijs is dezelfde als die van den Bono. Directeur der School is Dr. R. J. Wolvius, terwijl met hem als Docenten aan de School verbonden zijn: Zuster S. G. Abbink, Besturende Zuster van de Buitenverplcging van het Ziekenhuis „Eudo kia", Mr. P. B. Bouman, Advocaat-Procureur te Rotterdam, Dr. A. Hutter, Geneesheer aan de Stich ting Ockenburg te Loosduinen, Dr. B. C van den Nagel, arts te Rotterdam, Dr. P. Westra, arts te Barcndrecht, terwijl met 1 Sept. van dit jaar Dr. S. P. Dee de plaats komt innemen van Ds. G. Elshove. Vermelden we ten slotte, dat van den Bond reeds vele jaren een zeer lezenswaardig tijdschrift uit gaat, het Maandblad „R e f a j a h", onder redactie van Ds J. H. Haverkate (eind-redacteur), Dr J. II. A. van Dale en Prof. Dr. H. Visscher. Dit Maandblad bevat steeds zeer interessante artike len, en nam de laatste jaren zeer in beteckenis toe. Het is meer dan waard in breeden kring ge lezen te worden. De Bond kan, onder den zegen Gods, ook in de toekomst, voor den arbeid dor Chr. Barmhartig heid tot grooten zegen zijn, tot handhaving van liet rechte beginsel in dien arbeid, en tot voor lichting in velerlei opzicht in de practijk van dien arbeid. Hij blijve daartoe de hechte band, die de aangesloten Vereenigingen cn Stichtingen omsnoert WESTERSTRAAT 1214 UTRECHT Specialiteit complete installaties van operatie- afdeelingen en poliklinieken van ziekenkuiien en sanatoria. door O. G. Heldring „Behaagt het der eeuwige Liefde den mcnschcn- kinderen een nieuwe weldaad te bewijzen, dan wekt zij bij dezen of genen het gevoel van roe ping tot do zaak, die zij voorheeft; cn deze, in den aangewezen weg tredende, wel verre dat hij zichzelve van wege zijn wijsheid, of ijver, of ar beid zoude toejuichen, heeft niet anders te doen, dan van stap tot stap aanbiddend stil te staan en die hoogere wijsheid te bewonderen, die reeds alle wegen bereid, cn alle dingen heeft doen samcnloopen tot het doel, waarop in oen gegeven oogenblik het oog der uitvoerders van Zijn Raad moest geiioht worden." Zoo schreef Heldring in het eerste verslag van Stocnbcok in 1849. Wie in zijn levensbeschrijving „Leven en Arbeid van O. G. Heldring" de voor geschiedenis van de stichting van Stecnbeck leest, ziet dit daarin gebeuren. Vluchtheuvelkerk. Was zoo het begin, de voortzetting is niet anders geweest. Hoe dikwijls denk ik: Toen dit gekocht werd, toen wij dat bouwden, dit of dat plan ont wierpen, beseften wij nog niet, of slechts ten deele, waartoe God do dingen leiden zou. Een goed sluitend geheel is Zetten met zijn tweccrlei stichtingen: de Gestichten tot redding en de Inrichtingen voor Onderwijs. Het tracht in den Naam van Christus te behouden, wat in de samenleving dreigt ten onder te gaan. Maar daarnaast wil het met zijn Kweekschool, zijn Vak school voor Vrouwenarbeid, zijn opleiding voor leerares bij het Nijverheidsonderwijs, Christelijk gevormde persoonlijkheden in dc maatschappij brengen, dio daar in dienzclfden Naam tot be warende, levenwekkende krachten kunnen zijn. Een goed sluitend geheel zijn de reddingsgestich ten in zichzelf. Hun differentieering maakt het mogelijk aan meisjes en jonge vrouwen, van den kinderleeftijd af tot dc meerderjarigheid toe, alle hulp te verleenen, die noodig kan zijn. Jongeren vinden een plaats in Talitha Kumi, onderen, meest boven 15 jaar, kunnen worden opgenomen in Bethel of in Steenbeek. Van die twee heeft Bethel de bedoeling te voorkomen, dat, door voortgaande verwaarloozing, opneming in Stecn- book noodig zou kunnen worden. Het Magdalcna- huis en Pella geven zorg aan dc ongehuwde moeder en haar kind. Dc Arenhorst, het obser vatiehuis, adviseert hoe gehandeld moet worden in gevallen, die een voorafgaand psychiatrisch en psychologisch onderzoek noodig maken. Het hoeft daartoe dc diensten van een psychiater en van deskundig, daartoe opgeleid, personeel. De onderwijsinrichtingen, bevolkt door leerlingen uit normaal milieu, zijn niet minder oen goed sluitend geheel. Er wordt zoowel Lager als Mid delbaar Onderwijs gegeven. Het laatste op do II.B.S. met 3-jarigcn cursus. Vandaar staan twee wegen open. De eene leidt naar dc Kweekschool voor onderwijzeressen, de Chr. Normaalschool, do andere naar de Vakschool, dc Christine Hermlne- sohool, en eventueel naar de opleiding voor leerares bij het N.O., waarvan die voor het Land- bouwhuishoudonderwijs te Zetten is gevestigd. Door het geven van cursussen aan de verpleeg den der Reddingsgestichten vervult do Vakschool ook een rol van betoekenis in het reddingswerk. Nog eens: wie met Zetten kennis maakt gaat zien hoe schoon al dit werk, dat over een tijdsverloop van nu bijna negentig jaren tot stand kwam, in elkaar grijpt en elkaar aanvult, terwijl Heldring, Pierson en Lammorta van Bue- ren zich slechts van stap tot 9tnp hebben laten leiden door wat de eisch van het oogenblik was, kan niet anders dan de hoogere wijsheid bewon deren, die alle dingen deed samofiloopcn tot het geen nu is bereikt, en die zeker, in Haar genade, voort zal gaan, de ontwikkeling te leiden. 2 DE STICHTINGEN, UITGAANDE VAN VEREENIGING ..TOT CHRISTELIJKE LIEFDADIGHEID" TE WAGENBORGEN door W. A. Vroegop In hot jaar 1873 stond even buiten het Groningsche dorpje Wagenborgen, onderdeel van dc Ge meente Termunten, een kleine hoeve, be woond door twee broers en een zuster, Ja n, Wolter en Trijntje Brons. Hot gezin had wel iets van dat te Be than ië, waar Jezus een gaarne geziene gast was. Dédr waren een broer en twee zusters, hier was het juist andersom, maar ook hier was de oereplaats voor Jezus. Hij werd er in oprechtheid geliefd en ge diend. En zoo kon het niet anders, of er moest in de harten dér drie eenvoudige kinderen Gods ook liefde tot den naaste wonen. Wat kunnen we doen om ongelukkigen te helpen, voor wie schier nergens onderdak te vinden is? Dat was do vraag, waarop het drietal biddend antwoord zocht. Er werd overleg gepleegd met dorpsgenooten van gelijke geestesrichting en het gevolg was, dat de hoeve op een zuinige manier (want geld hadden do Bronsen niet) wat ver timmerd werd en dat kort daarna de eerste pa tiënten, een weduwe en haar zoon uit Amsterdam hun intrede konden doen in de eenvoudige wo ning. Even later werd de Koninklijke goedkeuring verkregen op de ontworpen statuten cn werd de „Vereeniging tot Ghristelijke Liefdadigheid" juri disch geboren. Ziedaar in enkele woorden het begin getcekcnd van den arbeid te Wagenborgen. Het is onmogelijk, de zorgen en moeiten te be schrijven, waarmoe de kleine en onaanzienlijke vereeniging in het eerst te kampen had. Het is eveneens ondoenlijk, de ontwikkeling van den arbeid op den voet te volgen. Wie daaromtrent meer wil weten die vrage aan de Administratie dor Stiohting te Wagenborgen de brochure aan, die uitgegeven werd bij gelegenheid van het 60- jarig bestaan en die aan belangstellenden gratis wordt toegezonden. De plaatsruimte, ons toe gestaan, is meer dan noodig om mede te deelen, tot welk een omvang het werk, zoo bescheiden aangevangen, zich onder den zegen des Heeren heeft uitgebreid. Zes paviljoenen, plaats biedend aan ongeveer 520 vorplocgdcn, verrijzen thans links en rechts van den weg, die van Delfzijl en Nieuwolda naar Wagenborgen voert Van die zes paviljoenen Is er één bestemd voor de verpleging van idioten; dezo verpleging geschiedt met rechterlijke mach tiging en het idiotenpaviljoen, „Bcthcsóa", is dus een officieel krankzinnigengesticht 130 lij- kunne en van allerlei leeftijd. De paviljoenen dors vinden er verpleging, mensohen van beider „Rehoboth" en „Hebron" herbergen mannelijke patiënten, enkelen lijdende aan blijvende licha melijke invaliditeit, de meesten in meerdere of mindere mate geesteskrank. (Imbecillitas, dcbili- tas, dementia epileptica, dementia senilis enz.) Drie vrouwenpaviljoenen, tenslotte, worden be woond door respectievelijk 50, 95 en 100 verpleeg den. Ze zijn „Bethel", „Salem" en „Eben-Haëzer". Afgaande op de namen zou men van een Kanaan van kruisdragers kunnen spreken. De paviljoenen „Rehoboth" en „Eben-Haëzer" zijn zoogenaamde „aangewezen inrichtingen". De verpleegprijs is voor „Bethesda" ƒ575, voor pa tiënten krachtens „aanwijzing" verpleegd ƒ500 en voor de overigen 450 per jaar, kleeding inbegre pen. De geestelijke verzorging is toevertrouwd aan den Directeur, sedert 1925 schrijver dezes, aan wien ook aanvragen tot plaatsing behooren te worden gericht; de medische verzorging berust bij den gestichtsarts E. H. Botjes. Als administra teur fungeert de heer Y. Groeneveld. Naast de paviljoenen verrijzen verschillende bij gebouwen. Vooreerst de fraaie hoeve met onge veer 40 H.A. uouw- en weiland; \oorts de machine kamer, ketellokaal en accumulatorenruimte, met in de onmiddellijke nabijheid de machinale waschinrichting en de machinale mangels en centrifuges, oie wekelijks ruim 10.000 stuks wasclï goed verwerken. Voorts de centrale keuken, de smederij, bakkerij, timmermanswerkplaats, schil derswerkplaats, en schoenmakerij met bijbehoo- rende weningen. Eindelijk de barak voor be smettelijke ziekten, hot lijkenhuisje, waarbij de begraafplaats, nog enkele woningen (voor Direc teur, Administrateur en externe beambten) en de loods voor arbeidstherapie, waarin, onder des kundige leiding, matten, borstels en schoolpan- toffels worden vervaardigd door patiënten. Een vergaderlokaal is in aanbouw. Ziedaar wat onder de leiding van den heer Ma gendans, die 40 jaren als Directeur werkzaam was, onder het verstandige behoor van het Be stuur, maar bovenal door den zegen des Heeren, van den eenvoudig aangevangen arbeid gewor den is. Het is van den Heere geschied en het is wonderlijk in onze oogen. Krankzinnigengesticht „Bethesda" van de Vereen, tot Chr. liefdadigheid te Wagenborgen, Wijnkooperij Opgericht 1833 Telefoon 80 Hou t handel van N. FROS Hoefkade 135-137, Den Haag Tel. 11 7457!. <2 lijnen) Na 18 uur 772262773634 HOUT- FIJNHOUT TRIPLEX DEUREN - PALEN etc. ZIEKENWAGENS v.af 32, Alle soorten INVALIDEWAGENS ZELFBEWEGERS v.al 125,- KAMERROLSTOELEN f 27,50 Diverse soorten Kamergemakstoelcn Operatiekamer- en Ziekenhuis-Meubelen F. M.HEUER - AMSTERDAM Prinsengracht 698700, telef. 47883 Lange Hilleweg 14c, ROTTERDAM GROOTE SORTEERING IN ONZE TOONZAAL O. EBBINGESTRAAT 23 Ganzenmarkt 16 bis A ADVISEEREND INGENIEUR voor warmte-techniek sanitaire- en koel-installaties voor Ziekenhuizen. UTRECHT, tel. 15545 Kaligoe Thee en Amun Koffie de beste en de geurigste DE PERPONCHERSTRAAT 64 DEN HAAG - Telef. 391255 HYGIËNISCHE VISCH BAKKERIJEN Speciale leveringen aan groote lichamen VRAAGT PRIJSOPGAVE Schoolstraat 4a - DEN HAAG i

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 12