Jlirmire CriJtórijr (JTourant DE OORLOG IN OOST-AFR1KA Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken JtLén van de voornaamste redenen WISSELENDE KANSEN IN OOST-AFRIKA abonnementsprijs Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 235 Franco per post 2.35 portokosten Per week 0.18 Voor hel Buitenland bij wekelijkscbe zending4.50 Bij dagelijksche zending530 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7 ct. Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar No. 5598 Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 WOENSDAG 9 OCTOBER 1935 15e Jaargang^ 2fobertentirprtjjtn: 1.17'/» 0.227a feigezonden Mededeelingtn 2.30 0.45 Handelsadvertentiën per regel 0.17'/i Bij contract belangrijke korting Voor het bevragen aan 'l bureau 0.10 Toen dit voorjaar de verkiezingen voor Staten en Raden voor de Protestantsch-Christelijke partijen niet overal een gunstig verloop had den, is men direct daarna ijverig gaan zoeken naar de oorzaken. De maatschappelijk slechte tijd werd in het algemeen aangewezen als het blok, waarover zoovele kiezers waren gestruikeld. Zoodra de economische booze dagen eenmaal achter den rug zijn, och, dan keert alles wéér terug tot het oude, en de verdwaalden zullen inzien verkeerd gehandeld te hebben, zoo werd er dan vaak aan toegevoegd. Is deze troostrede als waar aan te merken? Oppervlakkig bezien zit ier iets in, hetwelk aanvaard kan worden. Echter wil het dan toch zeggen, dat het geestelijk weerstandsvermogen bij velen benauwend klein was. Zullen wij dan in het leven van God alléén het goede ontvangen en niet het kwade? Wanneer het Christenvolk dagelijks opgevoed wordt in de vaste overtuiging, dat de eigen willige weg verkeerd is, doch de weg naar Gods geboden de juiste, och, dan zal het ook in zware tijden het spoor niet bijster worden. Er mag met recht aangenomen worden, dat het Christelijk dagblad den wankelmoedige aldoor wijst op zijn hooge verantwoordelijkheid tegenover God, ook op staatkundig en maatschappelijk gebied. Een niet-Christelijke krant, hoe goed verzorgd overigens ook, kan dit nimmer. In het ontbreken van deze Christelijke krant in duizenden onzer, ja onzer gezinnen, zit het kwaad, hetwelk zich dit voorjaar heeft ge openbaard. En daarom roepen wij op, om den strijd voor de eigen pers onverflauwd te voeren. Juist nu, om straks en altijd meer be dacht te zijn op het gevaar. Helpt gij, bevriende lezer, daarbij naar Uw vermogen Zorg dan, dat vele inteekenbilletten worden opgezonden. AFDEELING PROPAGANDA Eén der oorzaken van de inzinking van het protestantsch-Christelijk volk hij de voorjaars verkiezingen zat in de onvoldoende versprei ding van de eigen Christel ij ke Pers. VERLAGING DER LASTEN Hooger lasten verzwaren het economisch weerstandsvermogen Rode i l Gottfr. H. Crone In de gehouden vergadering van de Ka mer van Koophandel te Amsterdam heeft de voorzitter, de heer Gottfr. H. Crone, gezegd, dat de millioenennota van den Mi nister van Financiën met belangstelling is ontvangen. Deze legt -getuigenis af van de volhar ding, waarmede onze Regeering tracht onze volkshuishouding als geheel op de been te houden. Hoe zwaar deze taak is, wordt wel zeer 'duidelijk gedemonstreerd door het feit, dat deze Regeering zich thans genoopt ziet te grijpen naar verhooging van enkele belas tingen. Dit wijst er wel zeer ondubbelzinnig op, dat wij nog steeds niet de ba6is bereikt hebben, waarop een beginnend herstel zich zal kunnen voltrekken. De vormen, in welke de overheid heffln gen aan individu en bedrijf oplegt, zijn zóó uiteenloopend en zóó talrijk, dat het uiter mate moeilijk valt om te overzien, welken druk deze heffingen in totaal in 'n bepaald geval uitoefenen. De verhooging van. sommige belastingen, als in de Millioenen-nota in uitzicht gesteld, wordt door de Regeering als onvermijdelijk gezien om de begrooting sluitend te maken. Inderdaad vormt het in evenwicht brengen van ons staatsbudget een doeleinde, dat of fers wettigt. Maar indien dit geschiedt door Verzwaring van lasten, wordt het econo misch weerstandsvermogen van ons land verzwakt. Moge de Regeering dan ook de mogelijkheid zien om na het bereiken van het budgetair evenwicht, op korten termijn eën aanvang te maken met verlaging van lasten, als noodzakelijke voorwaarde voor een eventueel herstel. Slechts indien de pro ductiekosten in Nederland worden aange past aan het elders geldende prijspeil, kan er kans bestaan, dat voor onze volkswel vaart nieuwe grondslagen, zij het dan ook bescheidener dan voorheen, worden ver kregen. De crisis-collecte De crisis-collecte te Rotterdam heeft opgebracht 18.617,44. Het Rotterdamsche Crisis-Comité zal wel licht onder andere naam blijven voorbe- De mechanische dop In de diamantslijperij van de firma As- scher worden op het oogenblik door een deskundige, die daartoe uit België is over gekomen, zes vaklieden bekwaamd in de ciamantbewerking met den mechanischen dop. Het geldt hier een proef, waarbij de bedoeling voor zit om. als zij slaagt, dit systeem in de Amsterdamsche diamantin dustrie verder uit te breiden, waarbij de vaklieden, die thans onderricht verkrijgen, als leermeesters zullen optrecen. Op deze wijze hoopt men het gebrek aan vaardige krachten dat op den duur zal dreigen te ontstaan, doordat in den laatsten tijd wei nig of geen leerlingen in de Amsterdamsche diamantindustrie werkzaam zijn, te voor komen. KOEPANG, 9 October (Aneta). De De Ha- villands zijn te 13 uur Java-tiji te Koepang gearriveerd. LEEUWARDEN- Journalistiek Het bestuur der (Friesche) Provinciale Persvereeniging heeft besloten de redactie van het Friesch Dagblad op te dragen aan de heeren H. A1 g r a. te Huizum en J. de Haan, te Sneek. Deze voorziening was, zooals men weet, nooóig geworden door 't overlijden van den vroegeren hoofdredacteur, de heer D. v. d. Meulen. Welke spoorwegklasse rijdt men De crisis en de klasse-bezetting In het tijdschrift „Spoor- en Tramwegen' Van, 1913 op 1933 steeg het aantal zit plaatsen in de rijtuigen der Ned. Spoor wegen met 9 pet., en wel van 161.900 op 177.000, en tegelijk steeg het reizigersverkeer (aantal reizigers-kilometers) met 33 pet., en wel van 2340 op 3156 millioen. Per klasse bedroeg het totale gebruik in 1933: 135 635 1570 millioen en in 1933: 95 576 2485 millioen reizigerskilometers. Tegelijk steeg in deze 20 jaren de bevol king in Europa (in millioenen inwoners): Groot-Brittannië en Ierland 4548, België 7.58, Denemarken 2.83.6, Duitschland 65 63, Frankrijk 4041. Italië 3543, Noor wegen 2.42.8, Zweden 5.66.2, Zwitserland 3.7—4.1. Hierbij in aanmerking te nemen, dat vier dezer landen bij den vrede van Ver sailles gebiedsuitbreidingen kregen: België, Denemarken, Frankrijk, Italië, en dat Duitschland daarentegen grondgebied moest afstaan. In Nederland daarentegen was de aanwas van de bevolking met 32 pet., t.w. van 6.2 op 8.2 millioen inwoners. In 1913 was de verhouding van het gebruik der drie klassen Ned. Spoorwegen: 1512, en in 1933: 1—6—26. De omgeving van Om Aqer in Eritrea, dat door invallende Abessijnsclie troepen zou zijn bedreigd. De berichten over den Oost-Afrikaanschen oorlog blijven in onderlinge tegenspraak. Dat Aksoem veroverd zou zijn door de Italianen, werd gisteravond door de regeering te Rome officieel ontkend. Over Adoea verluidt, dat deze stad opnieuw in Abessijnsche handen is, evenals Adigrat, dat 's nachts door zwarte troe pen zou zijn hernomen. De Volkenbondsvergadering komt heden te Genève bijeen, ter bespreking van het rapport van de commissie van zes. Tegen Vrijdag a.s. wordt de instelling van een coördinatie commissie inzake de te nemen sancties verwacht. Het laatste Romeinsche oorlogscommuniqué bevestigt den inval van Abessijnsche troepen in Eritrea; deze zouden er echter niet in zijn geslaagd, de grensplaats Om-Ager te bezetten. De Abessijnsche regeering heeft haar zaakgelastigde te Rome verzocht, naar Addis Abeba terug te keeren, en tot den Italiaanschen gezant te Addis Abeba het verzoek ge richt, Abessinië te verlaten. De Italiaansche legatie zou zich namelijk aan spionnage hebben schuldig gemaakt, en misbruik hebben gemaakt van een zend-installatie. De Abessijnsche regeering heeft aan haar zaakgelastigde te Rome opdracht gegeven, zijn paspoort aan te vragen. Zij heeft aan den Italiaanschen gezant te Addis Abeba bovendien verzocht het grondgebied van Ethiopië onmid dellijk te verlaten. Deze maatregel wordt gemoti veerd met de verklaring, dat de gezant in strijd met de door hem afgelegde belofte gebruik heeft gemaakt van den radiopost der legatie en dat de legatie een een- f trum van spionnage, intriges en samenzweringen was tegen de openbare orde in Abessinië. In een nota heeft de Abessijn sche regeering den secretaris-gene raal van den Volkenbond met deze besluiten in kennis gesteld. De verzekering wordt gegeven, dat de Abessijnsche regeering alle maatregelen zal nemen voor een hoffelijke behandeling en voor de bescherming van de Italiaansche ambtenaren tijdens hun vertrek uit Abessinië. Italiaansch oorlogscommuniqué „In den lobp van den dag van 7 October hebben de troepen de stellingen, -Mc ten Zui den van Adoea bezet zijn, versterk?, en ver bindingslijnen en -diensten georganiseerd. Talrijke detaobetmenden genietroepen en een groot aantal arbeiders hebben de werk zaamheden achter het front voortgezet, zoo dat de auto-colonnes reeds regelmatig naar de frontlinie kunnen doorrijden. Een aanvalspoging op Omager is door de Askari's afgeslagen, die deel uitmaken van net frontdetachement Tessenei. De bevolking in de bezette zones heeft, onder bescherming van de Italiaansche driekleur, het symbool der beschaving, haar normale levenswijze hervat. Tijdens de operaties der laatste dagen zijn honderden krijgsgevangenen gemaakt, ter wijl veel oorlogsmateriaal buitgemaakt is. Gezien het gebruik van onze middelen zijn de verliezen der nationale afdeelingen ge ring. Hoewel het nog niet mogelijk is geweest de Abessijnsche verliezen vast te stellen, zijn deze toch ernstig. Het moreel der soldaten is uistekend". De vreemdelingen vertrekken In tegenstelling met andersluidende ge ruchten kan gemeld worden, dat in Addis Abeba geen demonstraties hebben plaats gehad, die gericht waren tegen andere na tionaliteiten. De politietroepen, die belast zijn met de bescherming der in de hoofdstad gevestigde vreemdelingen hebben nog niet de geringste aanleiding gehad om in te grijpen. De discipline van de Abessijnsche bevolking in Addis Abeba is opvallend goed. De bevol king schenkt zelfs geen aandacht aan Ita lianen, die overigens siechts onder militair geleide de stad mogen bezoeken. Niettemin vertrekt een deel der vreemdelingen in groote haast uit de hoofdstad. Waarschijnlijk moet de" oor zaak hiervan gezocht worden in het feit, dat men in buitenlandsche krin gen in afzienbaren tijd luchtaanvallen verwacht en gelooft, dat ook de spoor lijn DsjiboetiAddis Abeba vernield dreigt te worden, zoodat men dan ge heel van de buitenwereld zou zijn af gesneden. Ten aanzien van de situatie op het oorlogs terrein wordt van Abessijnsche zijde ver klaard, dat tot dusverre sleohts de voorhoede- af deelingen der Abessijnen gevechten hebben geleverd. Tot een daadwerkelijke botsing tus- schen de Italiaansche troepen en het Abes sijnsche leger is het, naar gezegd wordt, nog in het geheel niet Een Amerikaansche waarschuwing De Amerikaansche staatssecretaris Huil 'heeft naar zijn mededeeling reeds op 5 Oct jl. te Rome stappen gedaan ter bescherming van de belangen der Amerikaansche burgers in Addlis Abeba. Het dak van de legatie en de daken van de ziekenhuizen, scholen en andere Amerikaansche gebouwen zijn be schilderd met de kleuren van de Amerikaan sche vlag. De Amerikaansche ambassadeur in Rome heeft dit ter kennis gebracht van de Italiaan sche regeering en onder overhandiging van oen kaart van Addis Abeba met nadruk ge- eischt, dat de autoriteiten aan het front daar van op de hoogte zouden worden gesteld. De Amerikannsohe regeering verwacht, dat men Amerikaansch eigendom veilig stel len zal. Zij gelooft, dat er nu bij het Italiaan sche opperbevel in Oost-Afrika geen twijfel meer over kan bestaan, welke plaatsen onder geen omstandigheden mogen worden aan gevallen. Tanks in kuilen gevangen! Berichten uit Adoea meidien, dat de Abes sijnen kuilen hebben gegraven, welke zij rhet takken en aarde verborgen om er-de Italiaan sche tanks in te laten vallen, en aldus on schadelijk te maken. Dergelijke kuilen zijn de inlanders gewoon te maken bij de jacht op groot wild. Naar verluidt zijn inderdaad vier tanks in de kuilen astgeraakt. De be manning zou door de Abessijnsche soldaten zijn omgebracht. Te Addis Abeba is men begonnen in cfie heuvels buiten de stad onderkomens te gra ven om de bevolking bij een luchtbombarde ment te kunnen bergen. De toestand in Adoea De speciale correspondenten der Italiaan sche bladen aan het Noordelijke front in Oost Afrika sennen aan hun bladen, dat in Adoea, ondanks de militaire sfeer, het burgerlijke leven weer zijn gewonen gang gaat. De in boorlingen zijn in grooten getale terugge keerd en hebben van de Italiaansche troe pen levensmiddelen en medicamenten ge kregen. De bevolking Verdringt zich bij de com mando-posten, waar de koloniale ambtena ren, die de troepen volgen, voorbereidingen treffen voor een eerste regeling van het civiele leven. Men heeft reeds een aanvang gemaakt met bevolkingstelling. De krijgsgevangenen aldus de correspon denten verder betreuren het geenszins, dat zij in Italiaansohe handen zijn gevallen. Zij vertellen, dat de groote vligtuigen en de aanvalswagens en soldaten van Mussolini ont zetting gewekt hebben onder de Abessijnsche hoofden, drie de inboorlingen hadden opge ruid tot een anti-Italiaansche kruistocht. Uiteraard geven de correspondenten ook uitvoerige beschrijvingen van oorlogse. des, waam de moed van de Italiaansohe arbeiders en soldaten naar voren wordt bracht. Zoo wordt als bijzonder staal van Italiaansche krijgsgeestdrift verteld, dat een aantal arbeiders, die watertransporten tot bij het front vervoerden, eenmaal in de front linie aangekomen, onmiddellijk deelnamen aan den strijd en er zelfs in slaagden vijftal Abessijnen gevangen-te nemen. Fascistische jeugdparade Te Rome is gisteren voor Mussolini een parade gehouden door 10.000 officieren en 50.000 manschappen van de fascistische jeugdorganisatie Giovam Fescisti. Nadat de troepen voorbij gemaroheerd waren, begroette Mussolini vanaf het balkon van het Palazzo Venezia de officieren der jonge fascisten. Hij herinnerde hen aan de groote verantwoordelijkheid, die zij droegen ten opzichte van de opvoeding ven de jeugd van Italië cn daarmede voor 1.200.000 op groeiende Italianen. Het gaat er om, zoo zeide de Duce hun zielen te scherpen als een dolk, dien men op het juiste oogenblik gebruiken moet. DE ABESSINIERS MAKEN HET DE INVALLERS LASTIG Groote legers rukken thans op naar het front D. W. F Deedes meldde Dinsdagavond uit Aadis Abeba: Uit een aantal betrouwbare berichten, welke ik vandaag heb ontvangen, blijkt, dat de Abessijnsche legers, welke zich in het Noorden bevinden, niet alleen een ver dere opmarsch van de Italiaansche troepen verhinderen, doch tevens succesvolle tegen aanvallen ondernemen, tot zelfs in Itali aansch Eritrea. Een aantal van deze in kracht verschillende aanvallen hebben de pogingen van de Italianen hun gedurende het weekend veroverde posities te consoli- deeren, zeer bemoeilijkt Het nieuws van de herovering van Adi grat werd heden hier bevestigd. Uit do bij zonderheden omtrent deze herovering blijkt dat de Abessijnsche troepen onder bevel van Ras Seyoem bij het aanbreken van den dag Adrigat zijn binnengetrokken. De troepen waren gedurende den nacht ge heel naakt opgerukt Hierdoor waren zij voor de Italiaansche wachtposten onzicht baar. Zij ontmoetten weinig tegenstand. Sinds het Abessijnsche leger uit Adoea was weggetrokken, waren troepen uitgezon den om door schermutselingen op verschil lende plaatsen de aandacht van de Italia nen af te leiden. Bovendien zullen deze voortdurende kleine aanvallen vermoedelijk het gezag van de Italianen in deze stad verzwakken. Op verschillende plaatsen in Eri trea bemoeilijken kleine Abessijnsche troepenmachten de operaties der Ita lianen. Hoewel de regeering te Addis Abeba hiermede in het geheim in stemt, wordt officieel ontkend, dat zij van deze acties kennis draagt. Toe gegeven wordt, dat men zich bezorgd maakt over de operaties van Ras Seyoem, die een stoutmoedig en eer zuchtig leider is en die sinds het be gin van de campagne geneigd was steeds op eigen initiatief te handelen in plaats van de directe orders uit de hoofdstad op te volgen. Vandaag zijn nadere bijzonderheden be kend geworden over de methode, waarop de Abessijnsche troepen zich zullen verde digen tegen een verder doordringen van de Italianen Ras Seyoem, die beschikt over een leger van 150.000 man en die verant woordelijk is voor het grootste gedeelte van de tot nog toe geleverde gevechten in het Noorden, heeft gedurende de laatste dagen gelegenheid gehad om in de Tigre- provincie een sterke positie in te nemen. Een sterke troepenmacht van Ras Kassa ten Westen van het meer Tana heeft zich bij hem aangesloten. Het leger van Ras Kassa, dat uit 250.000 man bestaat, is daardoor in twee gedeelten gesplitst Het derde gedeel te van deze troepenmacht beweegt zich in de richting van Setit om daar een Itali aansche aanval af te slaan. De rest van dit leger trekt naar het Noordwesten, in de richting van Makale. Het leger van Ras Imroe marcheert thans van Gojjam naar het Oosten om den Kroonprins in Dessiè bij te staan. Deze troepen worden zoo spoe dig mogelijk geconcentreerd om een Italiaansche opmarsch uit Assab in het Zuiden van Eritrea tegen te hou den. Verder beweegt zich nog een leger van 200.000 man onder bevel van den minister van oorlog eveneens in de richting van Dessie. Dicht bij het le ger van Ras Seyoem in het Noorden bevindt zich nog een troepenmacht van 40.000 man onder bevel van den schoonzoon van den keizer. In totaal bevinden zich in het Noorden onge veer 600.000 man Abessijnsche troe pen, die het land tegen de Italianen zullen verdedigen zoolang zij over wapens zullen beschikken. {Copyright Morningpost-A.N.P.) kan maar de beste zijn Verkoop „TWENTOL" voor Holland: DEVENTER DE KERK w' EN DE OORLOG De aartsbisschop van Canterbury spreekt zich uit 'ij Bijeengekomen in een stemming van droefheid en veronU w aard iging In de openingszitting van lieft 56e Kerk-» congres te Bournemouth in Engeland heeft de aartsbisschop van Canterbury een rede- voering uitgesproken, waarin hij omtrent het uitbreken van (fa vijandelijkheden in Abessinië, o.m. het volgende zeide: i „Wij zijn hier bijeengekomen in een stemming, waarin droefheid en ver ontwaardiging samenkomen. Hoe zou den wij niet verontwaardigd zijn, wen- neer wij zien, dat een groote Europee- sche mogendheid, die het Volkenhonds- handvest onderteekend heeft en het Kelloggpact heeft aanvaard deze plech tige verpliohtingen met cynische verp achting behandelt en een woesten aan val richt op een mede-lid van den Volkenbond? Abessinië kan een ach terlijke staat zijn, maar is het moge lijk, zonder verbolgenheid en sneller kloppen van het hart er aan te den ken, dat een trotsch en oud volk zijn eigen land verdedigt met schaarsche militaire hulpmiddelen, met nauwe lijks eenige hospitalen, doctoren of verpleegsters, en weggemaaid wordt door een groote en genadelooze oorlogsmachi ne, uitgerust met alle macht, die de wetenschap uitgevon- den heeft voor de vernieti ging van menschel ij k leve n?* Aan het slot van zijn rede zeide de Aarts bisschop nog, dat men bij dit geschil stellig volle waarde zou toekennen aan de Italiaan-» sche expansiebehoeften en aan de noodzaken lijkheid voor Italië een vollediger toegang tel krijgen tot de leveringen van grondstoffen^ in welk verband hij met sympathie verwees de voorstellen, die gedaan zijn betref fende een overweging van een rechtvaardige verdeeling der economische hulpbronnen van nog niet tot ontwikkeling gebrachte deeleni der wereld. VOORNAAMSTE NIEUWS Dit Nnummer bestaat uit DRIE bladen De Abessijnsche regeering roept haar zaak- gelastigde te Rome terua en geeft den Ita- Uaanschen gezant te Addis Abeba zijn pas- Volgens onbevestigde geruchten zouden Adoea en Adigrat opnieuw in Abessijnsche handen zijn; de val van Aksoem wordt te Rome ontkend. De Volkenbondsverqadering zal maatregel n nemen inzake het sanctie-vraagstuk; de instelling der Coördinatie-commissie. De Engelsche aartsbisschop van Canter* bury heeft op een kerkcongres een rede ge houden over de oorlog. Blz, 3 De weekstaat van de Nederlnndsche Bank wijst een beduidende toename van de goud voorraad aan, terwijl het uitstaande crediet sterk afnam. De Eerste Kamer heeft het wetsontwerp tot verlaging van loodsgelden aangenomen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 1