ffOOrCEWONNEN! HET KONINKLIJK BEZOEK AAN AMSTERDAM )35 WOENSDAG 2 OCTOBER 1935 TWEEDE BLAD PAG. 7 Voor den vanavond aan te vangen ivedstrijd om 't wereldkampioenschap Schaken arriveerde gisteren Dr. A. Aljechin te Amsterdam. Van links naar rechts: Dr. A. Aljechin, Mevr. Aljechin en Dr. Max Emoe. Gisteren werd te Sleeuwijk he gevierd. Foto van 't bestuur (zi Tusschen Arnstel en IJ De aankomst van Minister Slotemaker de te Sittard, die door hem. officieel werd voor het nieuwe gebouw van de School voor Maatschappelijk werk VORSTENHUIS EN VOLK ZIJN ELKANDER DICHTER GENADERD Beschamende en blijde herinneringen Ook nu weer onvergetelijke oogenblikken De stille kerkgang (Van onzen Amsterdamschen correspondent! Het bezoek van de Koninklijke Fami lie aan de hoofdstad des lands berust op een oude traditie. Het is een j aar lij ksch bezoek. Hier te lande bestaat sedert eeuwen de merkwaardige toe stand, dat de Vorst of de Vorstin niet in de hoofdstaa resideert, maar in Den Haag. Veel zou hier rondom te vertellen zijn, Iaat ik het thans mogen laten bij liet constateeren van dit feit. Dat in vroeger jaren de Koning en nu al sedert bijna een halve eeuw de Koningin onze stad één maal per jaar officieel bezoekt is eene eerbiedwaardige traditie geworden. Indien eenigszins mogelijk heeft de Koning klijke Famiiie zich hieraan steeds gehouden. Vooral sedert de stad regelmatig Vorstelijke Vrouwen mag begroeten, heeft het jaar- lijksch bezoek stellig aan beteekenis gewon- Menig hoogtij heeft het Amsterdamsche volk met zijn Koningin meegemaakt. Het Kroningsfeest van 1898, toen Koningin Wil helmina als lieftallige vrouw zich in do Nieuwe Kerk met jeugdige ernst aan Haar volk verbond, leeft in veler heugenis voort als een prachtig, welgeslaagd nationaal feest. De Huwelijksfeesten De huwelijksfeesten volgden een paar jaar hierna. Had in de Septemberdagen van 189S de warme zomerzon het boeiend tafereel overgoten, in Maart 1910. toen H.M. de Ko ningin en Prins Hendrik als Vorstelijk paar de hoofdstad kwamen bezoeken, gudste de regen bij stroomen over heel den langen in- tochtsweg. Nog herinner ik mij Koningin en Prins verregend in het open rijtuig, zoo als ook uit die dagen in mijn heugenis ge grift staat de sprookjesachtige tocht in de schitterend verlichte gouden koets. Do Am- terdammers hebben van hun geschenk van 1S9S nimmer zóó kunnen genieten als bij hel flonkerende avondfeest van 1901, een dag na den intocht. Uit later jaren vallen nog bijzonder te vermelden: de eerste komst van de kleine kroonprinses, het zilveren regeeringsjubi- leum der Koningin en het festijn tor eere van de 18 jarige Prinses. In aangename ge dachtenis wordt voorts gehouden het mooie feest ter eere van de zeventig-iarigc Ko ningin-Moeder in het Stadion in het voor jaar van 1929. Het huldigingsdefilé in het zelfde Stadion, ruim 4 jaar later, heeft even wel alle \olksfeestcn van de laatste jaren overtroffen: het evenaarde het luisterrijke Kroningsfeest. Het ging zelfs hier in zeke- Rnyon uit, omdat het de laatste De imposatuko-^fK^Knr' int/ Dat was Amsterdam op zijn best. Op zulke momenten is de bevolking van de hoofdstad vrij en gul in hare joviale aanhankelijkheid. Het ging zelfs zoo democratisch huiselijk toe, dat toen de eigenlijke buigerij na het défilé haar beurt kreeg, de Dam daverde niet alleen van het Wilhelmus, maar later ook van het „Lang zullen ze leven!" Er is nog een hoogtepunt geweest: op den rustigen Zondagmorgen, in wonderlijke tegenstelling met den woeligen Zaterdag middag en toch ook weer hiermee in har monie. De kerkgang H. M. heeft sedert jaren gebroken met den ietwat verstrakten officieeïen gang naar de Nieuwe Kerk. Ook hierin komt uit dp vrome levenshouding onzer Vorstin, die epn kerkdienst geheel wil zien losgemaakt van eene, zij het ook min of meer gewijde, de monstratie van aanhankelijkheid. Eerst op het laatste oogenblik wordt pas beleend waar H. M. en de Prinses gaan kerken. Een uur van te voren kwamen de vertegen woordigers van de pers het te weten, dat de Vorstinnen in de Oude Kerk den dienst des Woords zouden bijwonen. En zoodoen de is het weer een rustige kerkgang Zon dagmorgen geworden. Hier, in het oudste, ook nu druk bezoohte kerkgebouw van Amsterdam, geen pompeu ze praal als elders bij vorstenhoven vooral vroeger werd aangetroffen. Geen speciale opgemaakte preek. De voorganger, Ds. J. P. van Bruggen, trof den rechten toon, toen hij in het gebed uitsprak dat in Gods huis geen onderscheid is tusschen den ge leerde en eenvoudige, den arme en den rij ke. tusschen Vorstin en volk. Kort maar krachtig was zijn bede voor het Vorstelijk Huis, soberder zelfs dan in menigen ande ren kerkdienst. Het slot bleef tot Maandagmiddag voor de Prinses bewaard. De Koningin was toen reeds vertrokken. Prinses Juliana had als presidente van het Roode Kruis zich bereid verklaard de school tot opleiding van ge leide honden voor blinden in oud-Water- graafsmeer te openen. Van deze gelegenheid hebben de buurt bewoners gebruik gemaakt H.Iv.H. op origi- neele wijze te huldigen. De lange Midden weg. die dwars door Amsterdam Oost loopt, was tot voorbij de Kruislaan toe waar de school vlakbij is gevestigd dicht bezet. Juichende en zingende kindergroepen ston den overal vooraan, daarachter dc volwas senen. Het was een schier onafzienbare vlaggen allee. Jammer genoeg kon de ge meenschappelijke bloemenhulde van dc dui zenden kinderen niet geheel tot haar recht komen, omdat het weer niet meewerkte Niettemin is het een zegetocht voor de Prinses geworden, zoodat Zij eerst geruimen tijd over het vastgestelde uur aan het nede rige gebouw aankwam. BEURS- OVERZICHT Nauwelijks prijshoudende markt. Philips tcillig. Industrie-, Olie-, Tabakken gedrukt. Rub- beraandeelen weinig veranderd. Suikerwaarden en Schcepv.aandee- len iels lager. Amerik. fondsen ongeanimeerd. Duitsche obliga ties prijshoudend. Nederl. Staats papieren vajt. AMSTERDAM. De wisselmarkt was in de ochtenduren gedrukt De noteering van de buitenlandsche valuta's stelde zich algemeen iels lager. In de middaguren trad echter ecu herstel in en tenslotte weken de noteeringen weinie van die van gisteren af. De geldmarkt was eenisgzins verdeeld. Pro longatie werd ambtshalve vastgesteld op 6 pet., doch bleef 6terk gevraagd. Daarentegen werd particulier disconto iets gemakkelijker De stemming op de effectenbeurs was he denmiddag nauwelijks prijshoudend. De han del droeg een zeer kalm karakter De internationale politieke situatie dwingt zoowel publiek als beroepshandel tot da nnodigp voorzichtigheid. Het was vooral het gebrek aan ondernemingslust dat leidde tot een lichte koersafbrokkeliijng. Een uitzondering vormden Philips die ft h 7 pet. boven het slot van gister noteerden. Hel dividend, dat over het algemeen hoek-' jaar wordt uitgekeerd beantwoordt aan do verwachtingen, doch het viel mee, dat de uilkeering in haar geheel onmiddellijk zal plaatsvinden Het jaarverslag dat hedenmid dag was gepubliceerd, was ter beurze nog niet bekend. Unilever golden een fractie la ger. terwijl Aku slechts weinig verandering ondergingen. Petroleumwaarden hadden een rustig ver loop. Kon Olie stelden zich iets lager. De Amerik soorten ondergingen slechts weinig verandering. Ruhheraandeelen waren eenigszins ver deeld. doch de tendenz was over het alge meen mijshoudend. Amsterdam Rubber en verschillende minder courante soorten bewo gen zich oo of omstreeks de prijzen van gisteren. Voor Tabakken bestond eenig aanbod, het geen leidde tol een koersafbrokkeling Deli Batavia verloor 3 pet. Suikerwaarden waren nauwelijks prijs houdend. H V.A. zetten onveranderd in, doch daalden in de loop van de middag 1 pet. Ook Scheepv.aandeden konden zich niet handhaven. Ned. Scheepv. Unie vielen onder 39 pet. terug. Amerik. fondsen waren zeer kalm en in navolging van Wallstreet iets luier. Duitsche obligaties bleven zoo goed als onveranderd. Op de Nederlandsche Staatsfondsenmarkt heerschle bij do opening een zeer vaste ten denz. De 4 pet. obligaties Nederland no- teerden aanvankelijk 97V£ pet (vorige koers 96 5/16) en de 4 pet. obligaties Indië 95 pet. (vorige koers 94 9/16). De voortgezette scherpe koersstijging lokte echter eenigo winstnemingen uit, zoodat in het verloop het grootste gedeelte van de koerswinst weer verloren ging en het slot kwam resp. op 961/2 en 94V£ pet. Oude Schuld bleef op peil zonder meer. Particulier disconto 5% pet. Daggeld 5% pet. Prolongatie 6 nCt. wordt elk jaar aan dit feest deelgenomen. Daar is ieder, die van de opening ge tuige mocht zijn, opnieuw onder den indruk gekomen van Haar eenvoud en vriendelijkheid. Haar minzaamheid ook tegenover degenen, „die het genot van liet zonlicht moeten derven". van nez zesde nationale wijnfeest op de Piazza Siena te Rome. Door duizenden WISSELKOERSEN lij DE INDISCHE REIS YAN Ir. MUSSERT, heeft de heer A1 b a r d a enkele Vragen gesteld aan den Minister van Kolo niën in verband met het ontvangen in bijzon dere audiëntie van den heer Mussert door den Gouverneur-Generaal van Ned.-Indië. Hierop heeft de Minister van Koloniën, D r. C o 1 ij n, thans geantwoord, dat het uit sluitend aan den Gouverneur-Generaal staat om uit te maken welke persoon hij wenscht te ontvangen of niet te ontvangen. Van dit standpunt uitgaande heeft de Minister er zich van onthouden den Landvoogd zijn meening mede te dee- len aangaande diens beslissing om den heer Mussert in audiëntie te ontvan- Ontkennend luidt het antwoord op de Vraag, o* de Gouverneur-Generaal door de Wijze, waarop de audiëntie is verleend, in een positie is gekomen, die hij als vertegenwoor diger der Koningin in Ned.-Indië had moeten Vermijden. Dat ten aanzien van de door de •N.S.B. in Ned.-Indië belegde besloten vergaderingen, waarin de heer Mussert het woord heeft gevoerd, in tegenstel ling met de vergaderingen van som mige inheemsche vereenigingen, geen bijzondere bepalingen van politionee- len aard zijn getroffen, vindt zijn grond in de omstandigheid, dat de N.S.B.-propaganda zich in Ned.-Indië tot dusver heeft gehouden binnen de in het belang der openbare orde en rust gestelde perken. Tegen dit standpunt der Indische Regee ring, hetwelk in het algemeen tegenover alle Vereenigingen en vergaderingen pleegt te worden ingenomen, kan, naar het den Mi nister wil voorkomen, geen bezwaar bestaan. VRAAG NAAR SCHEEPS- andsj RUIMTE IN NED. INDIE iel I M DRIE OPGELEGDE SCHEPEN IN DE VAART GEBRACHT Naar wij vernemen zijn dezer dagen in verband met vraag naar scheepsrumte in Ned.-Indië twee oudere vrachtschepen van de Scheepvaart Mij. „Nederland", de s.s. „Saleier" en „Enggano", welke geruimen tijd opgelegd zijn geweest, naar zee vertrokken. De schepen maken de reis rond Kaap de Goede Hoop. Opk het stoomschip „Zembilan" van ge noemde maatschappij, dat eveneens opgelegd is geweest, zal via Kaap de Goede Hoop naar Indië vertrekken. LANDDAG DER N.S.B. UITGESTELD Aangezien de hevige stormen en de voort durende slagregens den opbouw van den landdag der N.S.B. de laatste weken ten zeer ste hebben belemmerd is de landdag een Week uitgesteld. UIT OOST-IN DIE PADDESTOELEN GEGETEN Een dertiental schoolkinderen, die op weg waren naar de school van de kampong Loemban Silintong, in het Tobasche (Sumatra), plukte onderweg paddestoelen welke zij opaten. Op school moesten zij voortdurend over geven en ziende dat zij ziek waren, liet de onderwijzer hen naar huis gaan. Toen zij reeds vertrokken waren, aldus de Sum. Post, waaraan dit bericht ontleend is, rees bij den onderwijzer het vermoeden, dat de kinderen wel eens vergiftigd konden zijn, waarom hij hen vlug achterna ging. Spoedig had hij hen achterhaald. Allen la gen namelijk langs den kant van den weg. Zeven waren zwaar ziek, zij lagen met op getrokken lippen en uitpuilende oogen op den grond, terwijl zij voortdurend vomeer- Met behulp van de andere schoolkinde ren werden zij met spoed naar het hospi tal vervoerd, waar zij ter verpleging wer den opgenomen. Onmiddellijk were' hun een injectie toe gediend. Bij een der slachtoffers mocht hulp echter niet meer baten. Hij overleed dienzelfden avond. De overigen zijn nog zeer zwak, doch vermoedelijk buiten leven: gevaar. AMOKMAKER DOODT ZEVEN MENSCHEN DOOR GODSDIENSTWAANZIN BEZETEN De „Deli Crt." geeft bijzonderheden van het vreeselijk drama, dat zich in den nacht van 12 op 13 September heeft afgespeeld in kampoeng Koeala Banko in het landschap Koealoe (bij Tandjoeng Balai, Sumatra's Oost kust) en waarbij een amokmaker ze ven menschen heeft gedood en ver scheidene gewond. Het drama speelde zich af Vrijdagoch tend, 13 September omstreeks vier uur. Een 30tal lieden was in het kamponghuis saam- gekomen- voor ae beoefening van mystieke devoties, wat door de Inlanders met den naam van „soeloek" wordt .aangeduid. De „orang soeloek" vormen een broederschap van lieden, 'die voor een bepaalde periode in afzondering leven en zich geheel aan den göds'dienst wijden; ook in Lankat vindt men hen zeer veel. Zij brengen heele dagen en nachten bid dendé door en trachten een staat van gods dienstige extase te. bereiken door draaienue dansen of het voortdurend heen en weer bewegen van het lichaam onder 't opzeggen van godsdienstige formules, hetgeen zich laat' h'ooreri door een monotoon gezang. Zulke perioden dienen tot moreele zuive ring. In den bewusten nacht nu, zweeg het een tonige gezang; blijkbaar hadden de aan wezigen zich aan godsdienstige overpein zingen overgegeven. Een. van hen hoorde plotseling, zoo verklaarde hij later, Allah roepen: „rninta obat" (ik wil medicijn). Hij begreep, dat God enkele menschen levens wilde hebben, greep zonder zich verder te bedenken zijn pisto blati en begon in koe len bloede enkele aanwezigen af te slach- De slachtoffers konden zich niet ver weren. Ten einde geheel van de buiten- werelo afgescheiden te zijn en zich niet te laten storen in hun godsdienstige overpein zingen bevond elk der aanwezigen zich ii een klamboe (muskietengordijn) welke juist om het lichaam heen paste. Zij zaten dus geheel en al gevan gen en vormden een dankbare prooi voor den waanzinnige, die achtereen volgens 4 vrouwen en 3 mannen van het leven beroofde, alvorens de ande ren tot bezinning waren gekomen en zich uit hun klamboe hadden kunnen bevrijden. In het kleine vertrek wist dc man vervolgens nog van de talrij ke aanwezigen 2 vrouwen zwaar te verwonden en 7 mannen te kwetsen, waarna hij vluchtte. Hij is later ech ter door de kamponglieden gevat. Thans bevindt de moordenaar, weer ge heel tot bezinning gekomen, zich in de ge vangenis van Laboean Bilik. Hij bekende de moorden te hebben gepleegd doch op c.e vraag of hij berouw had over hetgeen hij gedaan had, antwoordde hij ontkennend „Allah had het hem immers bevolen. Hij had enkele levens opgeëischt en hij had ze Hem gegeven." Het blad meldt verder, dat de toestand van de gewonden redelijk wel is. De twee vrouwen hoopt men, hoewel zij ernstige verwondingen hebben bekomen, in hel leven te kunnen houden, terwijl de zeven mannen verwondingen hebben gekregen van minder ernstigen aard. Die kregen zij toen de moordenaar zich een weg naar ae deur baande.. - BOSCHBRAND OP BALI Aneta meldt uit den Pasar: In de boschreserve van den Goenoeng Agoeng is brand ontstaan en door den ster ken wind uitgebreid over een oppervlakte "an tweeduizend hectare. De bevolking werkt krachtig mede aan de bestrijding. Het gevaar voor uitbreiding is geweken. ONDERSCHEIDINGEN Toegekend la de eere-medallle, verbonden in de Orde van Oranje-Nasaau. in goud. aan J. Groenewoud te Rotterdam; benoemd la tot ider in de Orde van Oranje-Nasaau mej. B. Dantzig, te Rotterdam; toegekend ia de eere- edaille, in goud. aan J P A Severena te Voor- Kampen: Idei M Siegers te Geldrop: bevorderd ije-Nassau rg; benoemd tot officii heer G. F. J. BI. officier in de Orde van Oranje-Nas: de heer C. Prin: RIJKSWATERSTAAT buitengewoon opzichter van den RH rstaat in tüdelijken dienst N. Stapel Haag. is benoemd tot onzichtpr le kl. den Rijkswaterstaat in vasten dienst. De heer H. Rouwenhorst, Tulpenlaan 22, Apeldoorn, heeft den hoofdprijs voor September ge wonnen in den groofen Palmolive wedstrijd! Een chique van f 500 - is hem reeds ter hand gesteld. Von 16 IIm 30 September werden Fongers rijwielen Ier waarde van f39.50 lof. naar keuze, f35 - contanli ge wonnen door, 16 Sept Mej. Celine Haas, Terheiiden- str 6. Breda. 17 Sept Keney, Pr. Mauritsl. 144. Beek, 18 Sept. J. Ebben. Treebeek 46, Heerlen.- 19 Sepl. J. A. Vogelpoel, Curacoostr. 9, A'dam; 20 Sept. J. de leeuw, v. Dekemaloan 3, Heerenveen; 21 Sepl. K. lenaerls, Sta- tensgl. 126, Maastricht, 23 Sept. M Boerdam. A. Hoog- vl.str. 20, Vlaardingen,- 24 Sept. J. B. v. Heerde, Voor- „n n d. Spek. Dintelstr. 76, kun* d^^QO.-uHmen/ 51 winkansen - en maandelijks een hoofd prijs van f 500Vraag Uw winkelier om volledige inlichtingen. Stel niet uit! bsühmuymuM&mm NIEUWE VINDING OP VERLICHTINGSGEBIED PHILIPS MAAKT EEN KLEINE LAMP MET DE GEMIDDELDE HELDERHEID VAN ZONLICHT Eenige maanden geleden nam de weten schappelijke wereld kennis ven een merk waardige vinding in het Philips laborato rium te Eindihoven, waar men erin was ge slaagd een lamp van uiterst geringe afme tingen en zeer groote lichtsterkte te maken. De helderheid van hel door dit lampje uit gestraalde licht bedroeg 40.000 kaars per vierkante cM., hetgeen reeds de helderheid van normale koolbooglampen verre over trof. Naar wij vernemen, heeft men in het Philips laboratorium deze vinding verder ontwikkeld en het is thans mogelijk geble ken super-hooge druk kwiklampen van oven geringe afmetingen te vervaardigen, met een gemiddelde helderheid van niet minder dan 130.000 kaars per vierkante cM. De maximale helderheid van de ontlading bedraagt zelfs ca. 160.000 kaars per vierk. cM., zoodat hiermee de gemiddelde helder heid van de zon zooals op aarde waargeno men, geëvenaard is. Tot dusver was dit in de practijk nog niet bereikt. Het is duidelijk, dat deze lamp van groot belang zal zijn voor zoeklichten, bakens, vuurtorens, alsmede voor alle projectie-doel einden. Het is niet uitgesloten, dat in de toe komst nog grootere helderheden met deze lamp zullen worden bereikt. RUBRIEK, DONDERDAG 3 OCTOBER HILVERSUM I 1875 M. 8.00—9.15 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 2.00 NCRV. 8.009.15 en 10.00 Gram.pl. 10.15 Mor gendienst olv. Ds. L. Kraan. 10.45 Gr.pl. 11.00 H. Mis. 12.15 Gram.pl. en orkest concert. 2.00 Handwerkcursus. 3.003.45 Orgelconcert G. Snijders. 4.00 Bijbellezing Ds. G. C. Schellenberg m.m.v. bariton en orgel. 5.00 Handenarbeid v. d. jeugd. 5.30 A'damsch Salonorkest olv. Kiekens. 7.00 Ned. Chr, Persbureau. 7.15 Reportage. 7.30 Journ. weekoverzicht. 8.00 Berichten. 8.05 Radio-Avond van de Drie Geref. Jeugdbonden in de Keizersgrachtkerk te A'dam. M.m.v. sprekers en solisten. 10.05 Berichten. 10.2012.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II 301 M. AVRO-uitzending. 8.00 Herdenking van Leiden's Ontzet. Koor olv. L. J. Mens en het Muziekgezel schap Orpheus". 8.30 Gram.pl. 9.30 Om roeporkest olv. N. Treep. 10.00 Morgen wijding. 10.13 Gram.pl. 10.30 Vervolg Om roeporkest. 11.00 Voordracht A. Crok. 11.15 Vervolg Omroeporkest. 11.45 Ver volg voordracht. 12.00 Eigen opnamen. 12.30 F. Kaufmann en zijn orkest. 1.30 Renova-kwintet (gr.pl.). 2.15 Voordracht W. v. d. Hoog. 2.453.45 Omroeporkest olv. N. Treep. 4.00 Voor zieken en ouden van dagen. 4.30 Gram.pl. 4.45 Hoorspel voor de kinderen. 5.30* Omroeporkest olv. N. Treep. 6.30 Sportpraatje H. Hollander. 7.00 Pianorecital J. Hijman. 7.30 „Stem en Persoonlijkheid" (II). Inleider: Dr. J. v. Essen. 8.00 Berichten. 8.10 Gram pl 8.15 Concertgebouw-orkest olv. Bruno Walter. 9.30 Ferdy Kaufmann en zijn orkest. 9.50 Causerie Fred. Fry. 10.05 Ferdy Koufmann en zijn orkest. 10.30 Disco-nieuws. 11.00 Berichten. Gram.pl. 11.15—12.00 AVRO-Decibels olv. Eddy Meenk (opnamen). DROITWICH 1500 M. 10.35—10.50 Morgen wijding. 11.05 Lezing. 11.25 Orgelspel. 11.50 Voor de scholen. 12.10 Orkest. 1.20 Gram.pl. 2.25 Voor de scholen. 3.20 Vesper 4.10 Gram.pl. 5.05 Orgelconcert. 5.35 Ca- sani-Cluborkest. 6.20 Berichten. 6.50 Haydn's strijkkwartetten. 7.50 Lezing. 9.35 Militair Orkest. 10.00 Berichten. 10.30 Korte Kerkdienst. 10.50 Parkington Kwin tet. RADIO PARIS 1648 M. 7.20 en 8.20 Gram.pl. 12.35 Kamermuziek. 5.05 Radiotooneel. 8.20 Zang. 9.05 Nat. Orkest. KALUNDBORG 1261 M. 12.20—2.20 Concert. 3.205.05 Strijkorkest. 8.30 Symphonie- concert. KEULEN 456 M. 6.50 Concert. 12.20 Om roeporkest en trio. 2.35 Gram.pl. 4.30 Pianorecital. 5.20 Omroepkleinorkest. 7.20 Viool en piano. 8.30 Omroepkleinorkest. 9.20 Omroeporkest en -koor. 10.5012.20 Omroeporkest. BRUSSEL 322 en 484 M. 322 M.t 12.20 en I.302.20 Gram.pl. 5.20 en 6.35 dito. 6.50 Kwintetconcert. 7.35 Gram.pl. 8.20 Caba ret. 9.35 Koorconcert en hoorspel. 10.30 II.20 Gramofoonmuziek. 484 M.: 12.20 en 1.30—2.20 Gram.pl. 6.50 Kamermuziek. 7.35 Gram.pl. 8.20 Rose- Maria, operette van Driml. 10.30—11.20 Populair concert. DEUTSCHLANDSENDER 1571 M. 8.30 Con cert door Meisjeskoor. 8.50 Berl. Philh. Orkest. 10.20 Berichten. 10.40 Politiek overzicht. 11.05 Weerbericht. 11.20—12.20 Populair concert. NEDERL. RES.-OFFICIER, IN DUITSCHLAND GEARRESTEERD Verdacht van steunverleening aan communistische partij Een afdeelingchef van een bekende firma te Amsterdam was in het begin van September voor een parti culier bezoek naar Duitschland ver trokken, doch sindsdien heeft men niets meer van den man gehoord. Thans blijkt dat hij te Keulen is aan gehouden en opgesloten te Düsseldorf. Hij wordt er van verdacht een geld bedrag aan een instantie van de ille gale communistische partij te hebben overhandigd. De directie van de zaak, waar hij werkzaam was. is echter niet bekend, dat de man betrekkingen zou hebben onrlerhouden met de commu nistische beweging. De gearresteerde is bovendien re serve-luitenant-waarnemer te Soester- berg en heeft daar nog deelgenomen aan de herhalingsoefeningen in Augustus. Binnenkort zal hij zich voor de Duit sche rechtbank hebben te verantwoor den. Het misdrijf valt volgens 't Duit sche wetboek van strafrecht onder „hoogverraad". „COBA" IS AFGEMAAKT Het Koninklijk Zoölogisch Genootschap Ariis te Amsterdam, heeft een aanzien lijk verlies geleden door het sterven van de bij de bezoekers van den dierentuin wel bekende olifant „Coba". Het dier kreeg de zer dagen een inwendig abces, als gevolg waarvan een verlamming optrad, waarna het op advies van den dierenarts is afge maakt. „Coba", een Sumatraansche vrouwe lijke olifant, was een geschenk van den heer W. C. Knoops, en kwam op 13 Mei 1906 in het bezit van Art is. Zij is 31 jaar oua geworden. De collectie olifanten bestaat thans nog Uit een drietal exemplaren,

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 5