A.R.J.A. TOOGDAG TE HILVERSUM ECONOMIE EN FINANCIEN WOENSDAG 2 OCTOBER 1935 EERSTE BLAD PAG. 3 GREPEN UIT HET JAARVERSLAG Intensief vereenigingsleven „Wat dunkt u van ons Parlement Dr. Joh. II. Schcurcr Anti-Revo lutionaire Jongeren- Actie (A.R.J.A.) Zeer vele jongeren waren naar het Gooi gekomen om deze toogdag, die gehou den werd in he „Hof van Holland bij te wonen. De ver caderim: de laatste maal ge presideerd door Dr. Joh. H. S c h e rer van Amers- 't, aangezien hij periodiek aan de beurt van aftreding was en volgens de statuten niet terstond herkiesbaar. Na in gebed te zijn voorgegaan, sprak de yoorzitter een inleidend woord over „Een Heldenzwaard in 's Heeren hand" De studie, aldus dr. Schreurer, die club, gouw en toogdag beoogen, moet niet blijven staan bij bevrediging van weetgierigheid. De kennisversterking heeft een doel. Wij zijn zonen en dochteren van Gods Sion, waarvan Hij bij monde van Zacharia heeft gezegd: „Ik zal uw zonen, o Sion, aanvuren tegen uw zonen, o Javan Grieksche hei dendom) en u maken als 'n heldenzwaara". .Daarmee is ons doel gesteld. Een helden zwaard moet allererst zijn „solied van con structie". In onze studie mag niet binnen komen oppervlakkigheid of sensatiezucht. Zelf studeeren is eerste taak. Als ons door GD.U., S.G.P. en C.H. beginselverzaking word verweten, moeten we beginsel feitenkennis voldoende hebben, om dit ver- yvijt te toetsen. Een heldenzwaard moet voorts zijn „ge scherpt op de snede". Dat klinkt erg mili tant; dat is 't ook, moet ook zoo zijn. Niet wij strijden om onszelfs wil; God strijdt en neemt ons, oe jeugd Zijns volkin Zijn vuist als Zijn heldenzwaard. Er zijn er, die in eiken tegenstander vooral het goede wil len waardceren. Zoo is er gecoquetteerd met het idealisme van het Communisme en wordt het nu weer door sommigen gedaan met de deugden van het Fascisme. Laten we onthouden, dat er stroomingen in ons ivolk werkten en werken, waartegenover tenslotte een besliste afwijzing past, stroo mingen, waartegenover we misschien, wat God verhoedde, straks met het blanke wapen moeten staan om Gods wil en onzes volks ,wil. We moeten in Gods strijdende hand een Bcherpen jlag kunnen denken. Dan zijn we niet klaar met enthousiasme en geroep over gezagshandhaving of nationale idee. We zullen kinderen van Goos Sion blijven, ons niet verliezen in de breedte van een pracht- organisatie alleen, maar gretig dorsten naar kennis van de wet van den Heere der leger scharen. Want tenslotte moeten we vasthouden, dat «dit zwaard is „bestemd voor een Held". Geen studie om de studie. Geen hartstocht voor beginselen of de partij als een begrip alleen. Achter alles zal moeten oprijzen de figuur van een persoon, van den Held zelf, Die ons hanteert als Zijn zwaard, Die, naar Zacharia's woord, in onzen strijd Zich bo- ïn ons vertoonen zal. (Zach. 9 13). De vergadering zingt vervolgens staande pit Ps. 4S 6 „Want deze God is onze God". Daarna spreekt de Voorzitter, door de vergadering staande beluistert, een In memoriam Esc. A. W. F. Idenburg In het afgeloopen Jaar heeft God aldus spr. den grooten Idenburg uit ons midden weggenomen. Hij is een vaderlijke, hoog geëerde vriend onzer A.R.J.A. geweest, wiens woord en leven ons duidelijk hebben gewezen op zijn Koning, Christus, Wien te dienen zijn vreugde was. Dezen nobelen christenheld onzer dagen wil spr. nog eens doen spreken door voorlezing van enkele ge deelten uit diens brioef aan den toogdag 1933 te Zwolle. Daarna zingt de vergadering Ps. 119 83 „Wat vree heeft elk, die Uwe Wet bemint". Nadat de notulen van den toogdag 1934 eijn vastgesteld, wordt door den vaanorig der club Amersfoort Ad. Veenendaal het mooie bondsvaandel overgedragen aan de wacht van Ch. G. Aalders op voordracht van de Hilversumsche club door het Hoofdbestuur benoemd tot vaandrig voor 1935-36, waarna ,de vergadering het „Wilhelmus" zingt. r Hierna kwamen huishoudelijke zaken aan de orde. Aan hef Jaarverslag 'Van den secretaris, den heer A. L. 'de Bruyne, van Zwolle, ontleenen wij, dat het aantal clubs op 1 Juli 1935 207 was, Waarvan 24 nieuwe clubs. Het gemiddeld ledental per club kan op J>l.m. 17 gesteld worden. Groote clubs met 30 of meer leden zijn wel geen zeldzaam heid, maar het ledental der meeste clubs schommelt om de 20. terwijl een aantal fclubs zelfs beneden de 10 leden blijven. Dit geringe ledental blijkt geen beletsel te zijn Ivoor een intensief vereenigingsleven, een geregeld maandelijks vergaderen, een trou we opkomst der leden en een vruchtbare studie. In toenemende mate vinden de studie- 'fechetsen belangstelling. pVan alle studiestof, die hef orgaan van de *A.rja" leverde, werd een veelvuldig gebruik gemaakt. Ook de artikelen van ons begin selprogram werden op verschillende clubs, ter afwisseling van de schetsbestudeering, ingeleid. Met toewijding hebben de meeste gouw- Vaden en de besturen van de Zeeuwsche Streekverbanden zich in het afgeloopen jaar gezet aan de consolidatie en den uit bouw van het Arjaleven. L Stellig is het mede hieraan te danken, 'dat de Arja zich tot heden niet alleen over de geheele linie heeft kunnen handhaven, [maar zelfs nog tot verderen uitbouw kon |homen. Bijna alle clubs zijn in de geweste lijke organisaties vereenigd. Bil dit alles moet evenwel niet vergeten Worden, dat het zwaartepunt ligt in het iwerk der clubs. I Ook dit jaar namen de gedelegeerden voor het Centraal Comité in het Arja-bestuur 'een werkzaam aandeel in de leiding der Organisatie. De verhoudingen tot de Propagandaclubs ra den lande bleven yan vriendschappelijken Do verhoudingen int de plaatselijke kics- vereenigingen zijn haast zonder uitzonde ring bevredigend. Financieele steun wordt door de plaatselijke partijleiding aan het Arjawerk ook hier en daar geboden. Op verschillende plaatsen heeft de prae- tijk bij de laatstgehouden verkiezingen 2e- leerd, dat het Arja-werk de jongelui ani meert, om, als er aangepakt moet worden, zich persoonlijk vrijw.Ilig in dienst der kies- vereeniging voor de propaganda te stellen. Het stemt tot dankbaarheid, dat de Arja mag medewerken, om dc jeugd te houden bij het beginsel. Het bestuur was als volgt samengesteld: Namens liet C. C. Prof. Dr. .T. Severjjn en Dr. W. J Kolkert. Verder: Dr. Joh. H. Scheurer, voorzitter; J. J. G. Boot, 2e voor zitter: A. L. dc Bruyne. secretaris; Dr. C. Beekenkamp, penningmeester; Ds. .T. Fok- kema, alg. plaatsvervanger; E van Ruller, administrateur van bet orgaan; A M. Kaa- jan, namens dc Sludentenclubs. Na het afhandelen van de huishoudelijke zaken werd gepauzeerd. DE MIDDAGVERGADERING Te half twee ving de middagvergadering aan. Namens de centrale van Ani i-Rev. Kiesvereenigingen in de gemeente Hi.ver- sum riep de voorzitter. Dr. II. F. J. Wes- terveld, de jonge antirevolutionairen, nu zij op Hilversums grondgebied waren saam gekomen, een harteb'k welkom toe. voor hun actie en den groei van hun beweging de beste wensehen uitsprekend. De voor zitter dankte voor dit goede woord. Hierna kwam aan de orde het referaat van Dr L. W. G Schol ten, van Utrecht, de nieuwe Arja-voorzitter. over:. „Wat dunkt u van ons parlement?" Referaat Dr. Scholten Ref. ving zijn betoog aan met te accentu- eeren dat men moet komen tot een eigen opvatting van het parlement, waarvoormen staat en die men ook kan verdedigen. Ref lde niet handelen over een ideaal-parle ment, maar over het parlement zooals Ne derland dit op het oogenblik heeft, alsook over de vraag welke plaats bet in ons staatsbestel inneemt, enz. Ref. stond daartoe eerst stil bij de inrich ting en werkzaamheden van liet parlement, waarbij hij verwees naar de rpglemenfen van orde van de Eerste en Tweede Kamer. Sprekende over de plaats van bet parlement is staatsbestel, stond ref. stil bij de me dewerking hij de wetgeving en de control? over de regeeringshandelingen. De Kroon regeert en de Staten-Generaal controleeren .->n geen geval mag de Volksvertegenwoordi ging gaan zitten op de stoel der Regperlng Aan de andere zijde mag de Regeering niét door te uitgebreide machtigingen de con trole der Staten-Generaal bij voorbaat af sluiten. Nadat Dr. Scholten voorts had stil gestaan bij Grondwet en Convention behan delde hij de vraag of 't overwicht van het Parlement fataal moet geacht worden Van allerlei zijden rijzen bezwaren tegen het, huidige Parlement, in welk verband ref. verwees naar het overzicht daarvan in „Stemmen des Tijds" van 1934 gegeven. Feit is dat de parlementaire verhoudingen sinds 1913 slechts gedurende een vijftal jaren een kabinet hebben mogelijk gemaakt dat op doelbewuste samenwerking van een Kamer meerderheid berustte. Vandaar de z.g. extra parlementaire Kabinetten, waarvan het te genwoordige weer een zuiver voorbeeld is Geneesmiddelen als afschaffing van het Parlement in zjjn huidigen vorm. omdat 't een bekwame regeering belemmert of het opgaan van den weg der Kon. kabinetten alsook het zoeken naar een andere partii- groepeering, werden door ref. afgewezen. De vragen vermenigvuldigen zich hier. Na denken over deze dingen zal de belangstel ling in het merkwaardige politieke gebeuren van den dag verhoogen. En de A.-R. Pnrtii kan niet anders dan profijt hebben indien haar jongeren een gemotiveerd en gefun deerd antwoord kunnen geven op de vraag: ,Wat dunkt u van ons parlement?" Op het referaat volgde een levendige dis cussie, waartoe het dan ook een inleiding wilde zijn. Nadat de heer C. Gilhuis, van Utrecht, enkele stukken, had gedeclameerd, beant woordde Dr. Scholten de gemaakte opmer kingen en gestelde vragen. Hierna installeerde de voorzitter de nieu- e bestuursleden, n.l. Dr. Scholten, die als voorzitter zal optreden en de heer T. Spaan, te Den Haag, die als afgevaardig de van de studentenclubs zitting heeft ge nomen. Bij verhindering van Ds. B. E. J. B ik Henst. Evang. Luth. predikant te Enkhui zen, die door een classisvergadering verhin derd was, sprak Prof. J. W. Geels, hoog leeraar aan de Theol. School der Chr. Geref. Kerk te Apeldoorn, een opwekkend slot woord, waarna de geestdriftige bijeenkomst op gebruikelijke wijze werd gesloten. EIER-EXPORT NAAR DUITSCHLAND *T GELDCONTINGENT VERLAAGD Het Duitsche geldcontingent voor Neder- lancteche eieren is voor de maand Ootober pCt. lager dan voor de afgeloopen maand. De te verwachten normale prijsstijging voor dot artikel in aanmerking genomen, beteekent dit een achteruitgang van den eierexport met ongev. 1/3. DE UITGESTELDE MELKSTEUNBEPERKING Naar aanleiding van het deeer dagen ver schenen persbericht, waarbij de Minister van Landbouw en Visscherij mededeeling heeft ge daan van verschuiving van den datum van in gang der melksteunbeperking van 1 Juni 1935 tot 29 December d.o.v., is van belanghebben de zijde zeer herhaaldelijk de vraag gedaan, of bedoelde verschuiving tengevolge heeft, dak nu ook de verplichtingen inzake het bijhou den der betreffende administratie tot laatst genoemde datum zjjn opgeschort. In verband hiermede zij medegedeeld, dat zulks niet het geval is. Geheel in overeen- rtemming nl. met het standpunt van genoem den minister, dat „onder alle omstandigheden de melksteunbeperking met kracht en met alle bescliikbare middelen zal worden doorgevoerd dat er geen sprake van kan zijn, dat deze maatregel zal worden ingetrokken", is beslo ten, dat de ten behoeve daarvan te voeren ad ministratie nauwgezet moet worden bijgehou den, ook gedurende de periode tot 29 Decem ber aanstaande. Niet nakoming van deze verplichting zal derhalve als overtreding worden beschouwd. Belanghebbenden zij aanbevolen van het voor gaande goede nota te nemen. GEMENGD NIEUWS DE SCHIPBREUK VAN DE „ROTTERDAM" liet Britsche stoomschip „Ariguani" is te Kingston (Jamaica) binncngeloo- pen met *50 passagiers en 250 leden der bemanning van het s.s. „Rotter dam". De Rotterdam zit over de geheele lengte aan den grond. Vier ruimen van de „Rotterdam" lekken erg, doch niet temin hoopt men het schip nog te kunnen bergen. Dc kapitein seinde nog, dat het schip zonder assistentie van sterke sleepbooten niet vlot kan komen. Te vens moet 20U0 ton ballast, kolen en vcrsch water worden gelost. Aan boord bevindt zich geen materiaal voor het lossen. Het schip heeft geen lading in. De sleepboot „Indus" van L. Smit en Co.'s internationalen sleepdienst is uit Curacao vertrokken om eventueel hulp te verleenen. De getaxeerde assurantiewaarde vau de „Rotterdam" zou 1.5 millioen gulden zijn. Naar ons wordt medegedeeld za.1 het s._ Volendam, dat gistermorgen van Rotterdam te New York is aangekomen en volgens de afvaartlijst op 5 October a.s. weer naar Rot terdatn zou vertrekken, voorloopig daar blij ven om de cruises van de Rotterdam naar West Indië over te nemen, Inplaats van de Volendarn zal nu het s.s. Edam Zaterdaj a.s. van New York naar Rotterdam vol trekken. REVOLVERAANSLAG VOORKOMEN Doortastend optreden van een deurwaarder I-Iet doortastend optreden van een deurwaarder en zijn helper heeft te Amsterdam zeer waarschijnlijk 'n schietpartij voorkomen. Genoemde ambtenaar had opdracht, beslag te leggen op huisraad en inventaris van een kleine winkel in antiseptische middelen aan den Overtoom tusschen de 2e Constantijn Huygenssraat en Anna Vondelstraat. Toen hij zich onder hevig protest van den eigenaar van deze taak kwaat, haalde laatst genoemde, een ongeveer 50-jarig man, plot seling een browning voor den dag, welke hij op den deurwaarder richtte. Deze bedacht zich geen oogenblik, maar wierp zich op zijn tegenstander, die na een hevige worsteling, waaraan ook de-helpers van den ambtenaar te pas kwamen',' overmeesterd werd. On middellijk werd de politie gewaarschuwd, die den winkelier naar het bureau Leidsche- plein heeft overgebracht. Hij zal wegens po ging tot doodslag ter beschikking van de justitie worden gesteld. De revolver, die met zes scherpe patronen geladen was, is in beslag genomen. SLACHTOFFER VAN DEN STORM Negentienjarig meisje verdronken Men meldt ons uit Leerbroek: Tijdens den hevigen storm op Zondagavond trof de 19-jarige Maaike den Hartog van Meerkerk, die in betrekking is bij den heer P. Kloek alhier, een ongeluk met doodelijk gevolg Mej. Den H. kwam per rijwiel uit de kerk te Meerkerk, vergezeld van A. de B. uit Middelkoop. Een hevige windvlaag nam haar op en wierp haar in de wetering in de buurtschap Middelkoop. De B. geraakte van zijn rijwiel, maar kwam op den weg te recht. De in de nabijheid wonende G. de Groot werd door De B. om hulp gevra die onmiddellijk doqr De G. met zijn knecht verleend werd. Dadelijk werd met 'n schouw naar de plaats des onheils gevaren, waar men spoedig het verdronken meisje ont dekte. Alle pogingen om -de levensgeesten nog op te wekken waren vruchteloos. Het lijk is per auto naar de ouderlijke woning gebracht. TE VEEL WIND OUDE MOLEN HET SLACHTOFFER De wind heeft het wel op de oude molens in Stompwijk voorzien. Gisteren zijn van „de molen van Olsthoorn", welke de kleipe Starrevaartpolder droog 'houdt, de wieken afgerukt en aan brokken op het land neer gesmeten. Sedert 1810 was deze molen familie-eigen dom; van herbouw zal ook niet yeel ko men. DE DOODELIJKE DAMP, VIER MENSCHEN BEWUSTELOOS Toen de heer Fr. v. R. uit Tilburg met zijn echtgenoote pp bezoek was bij den heer A. L. te Dongen, werd de gastvrouw plot seling niet wel. Zij ging de kamer uit en keerde even later terug. Slechts enkele oogenblikken daarna moest zij wederom de kamer verlaten. Ook haar echtgenoot ging naar buiten. Deze kon nog den chauffeur van den wachtenden wagen toeroepen een dokter te waarschuwen. Deze was spoeiig ter plaatse en vond alle vier personen be wusteloos op den grond liggen. Hij consta teerde terstond een ernstige kolendampver giftiging. Met behulp van een zuurstofappa raat wist hij evenwel bij allen de levens geesten weer op te wekken. De geneesheer braoht de heer en mevr. Van R. naar Til burg en moest onderweg nog herhaalde ma len met het zuurstofapparaat werken. BRANDSTICHTING Verdacht van brandstichting in een voor raadschuur van den landbouwer L. H. te Echt (Limb.), welke schuur tot den grond toe is afgebrand, is door de gemeentepolitie aangehouden de aribeider J. II. Het onder zoek wordt voortgezet. WEERBERICHT BAROMETERSTAND Hoogste stand te La Coruna 760.3 Laagste sland te Röst 739.3. Stand vanmorgen halftwaalf 747.6, WEERVERWACHTING Tijdelijk afnemende later weer toenemende tot krachtige Z. tot Z.W. wind, tijdelijk op klarend. later weer betrokken tot regen, weinig verandering in temperatuur. ALGEMEEN WEEROVERZICHT. De depressie in het N. trok N.N.O.- waarts. Een secundaire brengt nog regen hier te lande. De nieuwe depressie is reeds bij IJsland en Ierland verschenen en wordt nog 6nel dieper. Dc hooge drukking in het W. trekt terug. Een korte opklaring bracht lage ochtend- temperaturen in Schotland en Engeland, terwijl in Ierland en Z.W. Engeland de nieuwe regen reeds inzette. Frankrijk heeft ook opklaring met lage ochtendteniperaluur. In het W. begint regen te vallen, aan de Noorsche kust waait het nog krachtig uit Z.W. en viel zeer veel re gen; te Kinn 65 m.M.. Zweden heeft tijdelijke opklaring en de vorst in het N. verdween. Duitschland heeft somber weer met regen in het. O. met zwakke wind. In Zwitserland viel veel regen, er valt nog De algemeene toestand duidt op aanhou den van het regenachtige winderige weer. TEMPERATUUR Stand vanmorgen halftwaalf 11.4 C. 3 OCTOBER. Zonsopgang 7.04 uur, zonsondergang 6.33 uur Maan op nam. 1.41 uur, onder nam. 8.47 uur VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEb OP HEBBEN 3 OCTOBER. Van 's avonds 7.03 uur tot 's morgens 6.36 uur DE NATTE SEPTEMBER Het voorloopig overzicht van het weer in September, ipeegedeeld door het Kon. Ned. Met. Inst. te De Bilt, luidt: Gemiddeld over de vijf hoofdstations was •de ochtendtempeiatuur 1 graad boven nor maal. In de drie decaden was de tempera tuur resp. y2, 1 en iy2 graad boven nor maal. De grootste afwijkingen kwamen voor op den 2en en llen, resp. 5 gr. boven en 4 gr. beneden normaal. De gemiddelde maxi mum-temperatuur was ongeveer normaal, het gemiddelde minimum iy2 graad boven normaal. Dagen met een maximum-tempo ratuur boven 25 graden, waarvan het nor male aantal twee bedraagt, kwamen te Dé Bilt niet vooxv De neerslag was over het geheele land bo ven normaal, in Zeeland en Zuid-Limburg ongeveer 6U pet. en overigens 70 tot ruim 100 pet. boven de normale hoeveelheid. De de Bilt werden 127 uren zonneschijn waargenomen tegen 152 normaal In de tweede helft der maand kwamen ab normaal sterke winden voor. DOODELIJK AUTO-ONGELUK Maandag is de motorrijder K. uit M a a s- land met zijn motorrijwiel met als duo-pas sagier de 25-jarige W. K. eveneens uit Main land, nabij Haarlem geslapt. De duo-pas sagier sloeg met het hoofd legen den trottoir band. Nadat geneeskundige hulp was inge roepen, bleek, dat het slachtoffer zware ver wondingen had opgeloopen. De ongelukkige werd naar een ziekenhuis te Haarlem ver voerd, waar hij hedennacht aan de bekomen verwondingen is overleden. De berijder van het voertuig kreeg geen letsel. DE GEHEIMZINNIGE HISTORIE TE ARNHEM VERSCHILLENDE ARRESTATIES Te Arnhem werd onlangs een Duitscher. die bij een bekenden communist een brief moest afgeven, door eenige communisten be dreigd en onder bedreiging met een revolver van zijn rijwiel en paspoort beroofd. Wat men met dezen man van plan was is niet ge bleken, omdat, toen men hem wilde wegbren gen, de man de hulp in heeft geroepen van een politie-agent, waarna de communisten het hazenpad kozen. De politie arresteerde drie bekende com munisten, terwijl ook het gemeenteraadslid B. naar het hoofdbureau van politie werd overgebracht, doch later weer werd losge laten. Als een gevolg van het voortgezette politie-onderzoek is echter het raadslid B. weer gearresteerd en vermoedelijk zullen nog enkele andere personen worden aangehou den De drie aanvankelijk aangehouden ver dachten zijn reeds ter beschikking van de justitie gesteld als verdacht van bedreiging. Ook de Duitscher, die zich M. noemt, is op grond van de Vreemdelingenwet voorloopig ter beschikking van dea commissaris van politie gebleven. De politie stelt een uitvoerig onderzoek in, ook in het buitenland, om gegevens te verzamelen omtrent deze geheimzinnige zaak. Tot dusver is men er niet in geslaagd den brief, welken de Duitscher zou hebben, overhandigd, te vinden, evenmin als dc re volver, waarmede hij bedreigd zou zijn. BRANDEN Te Groningen brak brand uit in het pakhuis, dat grenst aan den speelgoedwin kel van en toebehoort aan Tanchette, gele gen in de Oosterstraat. Het pakhuis, dat via een gangetje te bereiken is, bleek moeilijk te blusschen. De brannweer bestreed het vuur van twee zijden, nl. van de Oosterstraat en de Poelle- straat uit. In de Poelestraat werden de slan gen gelegd door het kleedingmagazijn van de firma Grol. Na drie kwartier was het gé- vaar voor uitbreiding gewqken. In totaal is met vier slangen water gegeven. De ladder wagen, die gerequireerd was, behoefde geen dienst te doen. Het verkeer in de Ooster straat moest tijdelijk worden omgelegd. Het pakhuis is geheel uitgebrand. De winkel kon behouden worden. De brand is vermoe delijk ontstaan door zelfontbranding' van celluloid-artikelen. De schade wordt door verzekering gedekt Te Ambt-Vollenhoven brandde de woning van den heer J. Leeuw tot den grond toe af. De brand is vermoedelijk ontstaan door het ui'islaan van een vlam uit een auto. Het huis was pas een week geleden opgeleverd. Niets kon worden gered. Door krachtig optre den van de brandweer konden de belendende perceelen behouden blijven. Verzekering dekt de schade. WEEKSTAAT NEDERL. BANK Goudvoorraad verminderd met 5.9 millioen Dekkingspercentages iets gedaald Ook de huidige weekstaat van de Nederlandsche Bank vertoont nog een geringe vermindering van den goud voorraad, en wel met een bedrag van ƒ5.9 millioen. De credietverleening is in verband met den ultimo, die zware eischen stelde, sterk toegenomen, waardoor de dekkingspercentages nog iets zijn 1 Het goudverlies is geheel op rekening te schrijven van den hoogen koers van den dol lar in het begin van de vorige week vlak voor de bezuinigingsdebatten in de Tweede Kamer. Nadien daalde de koers onder het goudpunt en exporten van het gele metaal vonden niet meer plaats. Wel blijft de koers aan den hoogen kant, doch dit houdt ver band met de oorlogsdreiging els gevolg van het ltaliaansch-Abessijnsch conflict, w door het Europeesche kapitaal vlucht in de valuta van dot land, hetwelk buiten een eventueelen oorlog zal blijven. De credietverleening is deze week vrij sterk uitgezet. De weekstaat werd juist opgemaakt op den laatsten dag van de vorige maand, waardoor de illtimobehoeften op abnormale wijze er in tot uitdrukking komen. De belee ningen stegen dan ook tot niet min der dan ƒ212 millioen. De binnenland- sche wisselportefeuille beloopt thans ƒ65.4 millioen (v. w. ƒ64.0 millioen). Het Rijk, dat de vorige week nog een te goed had van 11.6 millioen, heeft thans eert voorschot opgenomen van f5.9 millioen. De positie van de schatkist ging dus 17.5 mil lioen achteruit. Tegenover deze credietuitzetting tot een totaal bedrag van ongeveer ƒ50 millioen, staat een toeneming van de rekening-courant saldi van anderen van f34.3 tot f 42.1 mil lioen. Er hebben deze week weer ingewikkelde goudtransacties plaats gehad. De post goud in het buitenland is andermaal toegenomen, nu met 3% millioen tot 46.2 millioen. Voorts stond de Javasohe Bank 3 millioen goud af aan de Nederlandsche Bank. In wer kelijkheid moet dus het bovenvermelde transport aan goud naar de V. S. ad ƒ5.9 millioen veel grooter ziju geweest. De bankbiljettencirculatie is deze week ten gevolge van al deze mutatie* toegenomen met 33 millioen tot ƒ819 millioen. Het beschikbaar metaal saldo nam af van ƒ231 millioen tot ƒ213 millioen. De direct opeischbare verplichtingen beloopen thans ƒ861 millioen (v. w. 832 millioen). Zij zijn voor 62.2 door goud (v. w. 65.1 en voor 64.7 (v. w. 67.7 door goud en zilver ge dekt. NEDERLANDSCH CLEARINGINSTITUUT Stand der clearingen per 30 September 1935 I. Stortimgren in NedeTland 163.799.600 159.335.700 L achterstal!, "vorderingen 25.032.000 24.477.100 V -iiinijleenlrig en Htlll- halte; Rentetransfer 18.269.000 17.37 vrije reken. Reiehsbank 6.531.000 6.372.400 ring val!, vorderingen 113.967.600 111.111.21 de ad 11.501.466) 151.646.800 148.258 200 U i tneia i Uik en .o Neder- rlogen (Id mindering onder1 ld)""111.635.100 108.310.500 vam storting: 117367. Stortingen In Nederland cheques 2.627.600 2.567.300 Uitbetal. in Nederland 1.486.900 1.477.500 Overgebracht naar alge meene rekening (1) 500.000 Nog beschikbaar 640.700 1.089.800 CLEARING MET CHILI (Ciearlngrekening A) 1. Stortingen in Nederland 559.468 559.468 2. Stortingen in Chili 556.938 540.257 ij. Uitbetal.^ in Nederland 509.928 495.605 deringen. waarvaD oog geeD bericht van stor ting bij de Banco Cen tral de Chile werd 84.908 120.994 vrije reken'ng Torksohe Centrale Bank 22L067 b onder de uiearlag val lende vorderingen Cl E.823 2. Stortingen In Turkije (inclusief saldo 1934 ad f 302.323) 2.149.763 3. Uitbetal. in Nederland 497.686 gelaten Nederlanaocbe vorderingen. waarvan nog bericht vaa ï-tor- tlng bij de Turkache Centrale Bank werd CLEARING MET ITALIB Clearlngrekenlng „A (Nederland) Stortingen in Nederland 709.182 554.152 Stort in Italië (Lire) 7.029 232 5.754.033 Uitbetal. in Nederland 369.151 243.993 van storting: 318. Clearlogrek. .B" (Overz. gebledsdeelen) l. Stortingen op rekening n 't Clearing-ins'.ituut 36.574 1 ".alle (Lire) 7.795.909 2. Stort, in .ringinstituut storting: 6. irlngknera Lire 5 October 193! ,,1* Ofc 18.853 geldend tot 6.657.185 13.530 HET PHILIPSCONCERN BEVREDIGENDE RESULTATEN OVER 1934-'35 Winstsaldo 9.271.237 (1 Jan. 1933 tot 30 April 1934 9.700.453) Verdere decentralisatie Aan het verslag over 1934/35 der N.V, Philips' Gloeilampenfabrieken ontleenen wij het volgende: Bij het verschijnen van dit verslag zijn irt onze fabrieken en kantoren in Eindihovcn ruim 14.000 menschen werkzaam; voor onze fabrieken en kantoren in Nederland bedraagt dit getal ruim 17.000 en voor het geheele. Concern ongeveer 35.000. Ook in dit jaar is de decentralisatie vani ons productie-apparaat verder doorgevoerd, Hoezeer dit, vanuit het oogpunt van werk gelegenheid in Nederland bezien, te betreu ren valt, voor dc handhaving van onze posi tie op de buitcnlandsche markten en vooc het behoud van den omzet is dit onver mijdelijk. Omzet met 10 pCt. gestegen. De omzet in geld vertoonde een stijging van circa 10 vergeleken met de laatste 12 maanden van de vorige verslagperiode. De reeds vroeger vermelde tendenz tot daling van de netto-opbrengst duurt nog steeds voort, zoodat de hoogere omzet in geld slechts kon worden verkregen door een belangrijk grooteren verkoop in aantallen. De investeeringen in fabrieken en fabrieks- inrichtingen, samenhangende met de onver mijdelijke decentralisatie van ons productie apparaat en bovendien noodzakelijk voor een blijvende kwaliteitsverbetering van onze verschillende producten en voor verbreeding van onze industrieele activiteit door het in fabricage nemen van nieuwe artikelen zijn voor het verslagjaar grooter geweest dan in het boekjaar 1933/34. Dat niettemin de exploitatierekening sluit met een saldo het welk ongeveer gelijk is aan het saldo van de 16 maanden van het vorig boekjaar, is te verklaren uit de zoo even genoemde omzet stijging. Wij stellen voor den post Deelnemin gen en Voorschotten in de balans van onze Vennootschap met 1.300.000 te verminderen door reserveering uit de overwinst en daarvan 1.000.000 te be- stemmen voor de kantoorgebouwen en 300.000 foor de onbebouwde terreinen der dochtermaatschappijen. Groot valutaverlies. Door valutarestricties en onstabiele valutaverhoudingen welke zich voor den export nog voortdurend in ons na- l deel wijzigen hebben wij, ondanks termijndekkingen, ook gedurende het verslagjaar een aanzienlijk verlies ge- 1 leden. De slechte vooruitzichten op dit gebied en de groote onzekerheid voor de toekomst hebben ons genoodzaakt de bestaande reserve tegen te ver wachten valutaverliezen te verhoogen. Waakzaamheid geboden. De belemmeringen in het internationaal handelsverkeer nopen tot de grootst moge lijke waakzaamheid, waarbij speciaal het streven er op is gericht, in tot dusverre nog weinig bewerkte landen een compensatie te zoeken voor afzetgebieden, welke elders dreigen verloren te gaan. De zeer belang rijke bedragen in de laboratoria aan onder zoekingen besteed, zijn weer geheel ten laste der exploitatie-rekening gebracht. Deze on derzoekingen worden verricht op zoo brééd mogelijke basis. De gedwongen decentrali satie van de fabricage van gloeilampen, blijft den kostprijs ongunstig beïnvloeden. De om standigheid dat per productiecentrum een groot aantal typen moet worden gefabriceerd, met een beperkte hoeveelheid voor de meeste van deze typen, verhindert in vele gevallen een rendabel gebruik maken van de hulp middelen in den loop der tijden in Eindhoven ontwikkeld en afgestemd op de fabricage van groote series. De afzet van radïoproduc- ten heeft in belangrijke mate tot de vergroo ting van den omzet bijgedragen. In het verslag wor len voorts nog enkele mededeelingen gedaan omtrent televisie, röntgenteohniek, geluidsfilm, geluidsverster king, enz. De omzetten in 1935/36 De omzetten in geld van het Concern iri de eerste maanden van het loopende boek jaar 1935/36 zijn bevredigend te noemen. Een verdere stijging is te constateerenin hoe verre deze haar oorzaak vindt in een ver schuiving van het seizoen, speciaal voor radio, naar een vroeger tijdstip, kan eerst naar de omzetten van de komende maanden worden beoordeeld. Deze stijging in omzet werd bij een dalende opbrengst in guldens per eenheid door een naar verhouding grootere stijging in aantellen verkregen. Het aandeel, hetwelk de in onze Nederlandsche fabrieken geproduceerde gereede producten en halffabrikaten in den omzet innemen, wordt helaas kleiner. Belangrijke investeeringen zijn nog te ver wachten in verband met de dreigende toe- namp der restricties in het goederen- en geld verteer tusschen Nederland en het buiten land. Met name geven ons dc' onstabiele valuta-verhoudingen in combinatie met de transfer-moeilijkheden de grootste zorg. Een voorspelling van dè resultaten voóf de toekomst achten wij, op grond van het bovenstaande, onmogelijk. Het. winstsnkk) over 1934/1935 bedraagt f9.271.237 (v. j. f9.700.513 van 1 Jan. 1933—. 30 April 1934). De balans sluit met een totaal bedrag varï 141.236.0S6. liet kapitaal van de vennoot schap bestond per 30 April '35 uit ƒ52.220 250 gew. aand.. 15.822.000 6 cum. pref. aand., 'eT)vÜl de Mij een 5 obligatieleening groot ƒ30.000.000 te haren laste heeft, van welke obligatieleening zij echter meer dan de helft in eigen portefeuille heeft. INBR4AK IN DE NED. HERV. KERK TE WOUDRICHEM Te Wou jrichem is 's nachts inge broken in '.to Ned. Hervormde kerk. De die ven hebben zich toegang verschaft door het' stuk slaan van een ruit in de consistorie kamer. Ontvreemd zijn een paar busjes, inhoudende collectegeld, naar schatting on geveer f 20,

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 3