DE FRANSCH-ENGELSCHE SAMENWERKING GOUD EN VUUR WOENSDAG 2 OCTOBER 1935 EERSTE BLAD PAG. 2 Buitenland MEMELSCHE PROBLEMEN Hoewel de verkiezingen voor den nieuwen Memelscihen Landdag een vrij rustig ver loop hebben gehad, zoo men althans in aan merking neemt de kwade voorteekenen, waaronder zij werden gehouden, is het wol een teekenend ding, dat ook nu nog de uitslag daarvan steeds niet bekend is. Dui delijker dan lange betoogen markeert dit feit, welk een eigenaardige electorale toe standen er ook nu nog lieerschen in deze kwasi autonome gebiedsstrook, die er blijk baar naar verlangt, eindelijk weer eens zijn parlementaire vertegenwoordiging te verkrijgen, die men reeds zoo langen tijd \an hoogerhand op non-actief had gesteld. Reeds eerder hebben wij uit de historie van dit verdwaalde brokje Duitschland het een en ander gereleveerd. Wij grijpen daar thans niet op terug, doch willen slechts r aan herinneren, hoe heel dit zg. Memel statuut een vinding is, die op een schecve basis rust, namelijk het bekrachtigen dooi de Parijsoho Gezanten-conferentie, van een „verovering" door Litauen, die in feite niet anders dan brutale gebiedsroof was. Destijds, het was in 1923, kon men zich in Europa blijkbaar dergelijke dingen nog wel veroorloven; ook in de jaren, die volg den, kon men nog vrijwel doen, wat goed was in eigen oogen. Zoo hebben dan de Memeilanders in den loop der jaren menig beroep op de Garantiemogendheden ge daan. teneinde het autonoom karakter, van hun gebied te beschermen; ook Duitsch land is niet werkloos gebleven, waar het gold, voor het internationale forum de be langen van Memel te bepleiten. Het kan echter niet worden ontkend, dat het over wegend bleek een spreken in de woestijn. Intusschen edhter hebben de dingen hun keer genomen. Duitschland van thans is niet meer Duitschland van toen; 't naziisme heeft zich geweerd, zij het met methoden, die niet voor honderd procent onberispelijk gijn. Litauen zelf dreef het er toe. Het brok overwegend Duitsch gebied, dat Memel ten slotte is, dat bovendien steeds op beter cul- tuurpeil stond dan overig Litauen on partijdige waarnemers bevestigden het was den kleinen Baltischen staat toch wel wat zwaar in den schoot gevallen. Van den aanvang af heeft het daarom gepoogd, dit gebied te litauiseeren, het zoo met het om ringende rijk te vervlechten, dat niet een nieuwe Europeesche storm het uit het Li- tausche nest zou kunnen schudden. Tenslotte hebben de mogendheden Duitsch lands stem gehoord. Ditmaal had deze name lijk een klankbord in de jonge Duitsche weermacht, die te Neurenberg stond aange treden. Sinsdien zijn de garantiestaten ten bate van het verschoven Memclstatuut ac tief geworden, hun invloed heeft bewerkt, dat de verkiezingen althans in een wat op geklaarde atmosfeer konden plaats vinden cn dat de dingen opnieuw op hun plaats werden gezet. Litauen heeft plotseling be merkt, hoeveel koeler de atmosfeer is ge worden en dat men in sommige kringen, die reeds op storm rekenen, zioh niet nog eens extra ln dezen hoek van Europa wil bloot geven. Inderdaad, de lucht werkt en veel goeds lijkt er niet op komst. Dat het recht nog steeds door macht moet worden ondersteund is billijk en hoeft geen zorg te baren. Doch, dat, ondanks Volkenbonds- en andere plech tige internationale verdragen het er nog steeds op lijkt of macht daarbij den toon aangeeft, dit valt, ook nu weer, ernstig te betreuren. HET OOSTENRIJKSCHE VERGADER-VERBOD Officieel wordt medegedeeld, dat het Oos- tenrijksche vergader-verbod is afgeloopen. In dit verband wordt ec aan herinnerd, dat de bondsleider van het Vaderlandsche Front op 10 Juli jl. heeft bepaald, dat voortaan principieel nog slechts het Vaderlandsche Front en zijn plaatselijke organisaties be voegd zijn vergaderingen te beleggen. MILITAIR TOESTEL IN BELGIË GEVALLEN De Fransche vlieger Guignard heeft gis teren met een Fransch militair vliegtuig 'n demonstratie gegeven boven het vliegveld Evere bij Brussel. De demonstratie ge schiedde voor eenige officieren van het Bel gische leger, aangezien men in onderhan deling is over de levering van legertoestel- len. Toen het vliegtuig zich op ongeveer 1000 M. hoogte bevond, brak plotseling een der vleugels, met het gevolg, dat het toestel recht omlaag viel. De piloot zag nog kans tijdig zijn valscherm te openen, doch hij KWESTIE DER SANCTIES KOMT STEEDS MEER NAAR VOREN Wat zal Amerika doen? De berichten, volgens welke de Brit- sche Regeering bij de Fransche Re geering zou hebben geïnformeerd naar haar houding in geval van een plotse linge aanval der Italiaansche vloot op de Britsche, worden door Reuter be vestigd. Deze informatie, aldns Reuter, is geen handelszaak, doch houdt verband met het feit, dat in artikel 16 van het Volkenbondsstatuut een leemte ls ge constateerd. Sub 3 van genoemd artikel verplicht alle leden in geval van een geïsoleerde aanval aaneengesloten te staan, zoodra de Volkenbond besloten heeft tot een gemeenschappelijk optreden. Daarbij wordt evenwel geen enkele aanwijzing gegeven voor den tusschen- tijd, nl. den tijd vóór de beslissing zal zijn genomen. Men veronderstelt, dal de Fransche regeering accoord gaat met de Brit sche interpretatie volgens welke Vol- kcnbondsleden ln geval van een der- gelijken aanval elkander bijstand moeten vorleenen. Te Londen hecht men groote beteekenis aan hei feit, dat de Britsche legeering in haar laatste nöta aan Frankrijk zoo ver is gegaan als een Britsclie regeering slechts kón gaan, aangezien de openbare meening in groot Britannië waarschijnlijk niet zou hebben goedgevonden, dat de regeering eenige gedetailleerde verplichting voor een hypothetisch geval zou hebben aangegaan. Men hoopt oprecht, dat Frankrijk voldaan zal zijn. Indien bij Engeland zou worden aange drongen op nauwkeuriger omschreven ga ranties, zou liet geneigd zijn te vragen, waarom Frankrijk geneigd is in een duide lijk geval minder te doen dan het van Enge land voor een verondersteld geval eischt. Men neemt evenwel niet aan, dat de Fransche houding Engeland in de posi tie zal brengen deze vragen te stellen. De toestand te Genève is thans zoodanig, dat men niet meer kan ho pen, dat het uitbreken van een oor log zal worden verhinderd, doch men kan er zeker van zijn, dat de Brit sche regeering alles zal doen, wat in haar vermogen is om met de huip van de Volkenbondsmachinerie den oorlog zoo spoedig mogelijk te doen eindigen. Groot Brittannië is evenwel niet van zins eenige aparte actie te ondernemen buiten den Volkenbond. De algemeene opvatting is, dat Engeland zijn deel heeft bijgedragen om den Volken bond door de tegenwoordige crisis heen te heipen. Het hangt thans van de andere regee ringen af of een snelle oplossing 'zal kun nen worden tot stand gebracht. Onvermij delijk zou een falen van den Volkenbond er 'toe leiden, dat de Britsche openbare meening baar belangstelling voor hem zou verliezen Daarom is het van beslis sende beteekenis, dat alle regeeringen een actief aandeel nemen, wanneer de machine rie voor de vreedzame oplossing van in ternationale geschillen in tact wil blijven. De aard der sanctiemaatregelen. Indient de-Volkenbond rtofc *eanètirt- maatregelen besluit, zouden deze op twee principes berusten: 1. Ieder land zal er an moeten deel nemen; 2. De sanctiemaatregelen mogen niet worden teniet gedaan door de handelwijze van staten-niet-leden van den Volkenbond, zooals bijv. de Ver- eenigde Staten en Duitschland. Dit laatste zou in het bijzonder van be lang zijn, zoodra tot economische re- pressaillemaatregelen zou worden be sloten. In het onderhavige geval is de Volken bond in staat het geschil actief te behan delen. Er zou geen enkel excuus zijn voor een ontwijken. Ten aanzien van het Fransche antwoord op de Britsche informatie verkeert men te Londen geenszins in twijfel. Er zal evenwel eenig uitstel mede ge moeid zijn, daar Lava! zijn collega's uit het kabinet wil raadplegen. In wol ingelichte kringen gelooft men, dat bet Fransche antwoord wel bevesti gend zal luiden, maar tegelijkertijd gepaard zou gaan met een verzoek liet principe van onmiddellijken bijstand in klaarblijkelijke gevallen van niet-uUgelokte agressie, ook e passen op de Britsche verplichtingen op liet Europeesche vasteland, zooals b.v. de Locarno-\ erplichtingen. De Amerikaansche neutraliteit Het Studiecentrum van Genève verklaart een zoo juist gepubliceerd rapport, dat de regeering der Vereenigde Staten passief of actief kan medewerken met 5 van de 6 mogelijke Volkenbondssancties tegen Italië. De voorzitter van de vereeniging voor bui- tenlandsche politiek van de Vereenigde Staten, Raymond Leslie Buell schrijft, dat op grond van de neutraliteitswet van Augustus 1935 en van de algemeene be- oegdheden der uitvoerende regeering ten opzichte van de buitcnlandsche politiek de president der Vereenigde Staten zien kan aansluiten bij dc volgende maat regelen: Ten eerste terugtrekken van diplo matieke vertegenwQordigers uit Rome. Ten tweede niet erkennen van eenigerlei toestand, die door Italië met schending van het handvest en het Kellogg-pact in Abessynië zou kunnen worden tot stand gebracht. Ten derde een embargo op den uit voer van wapenen en oorlogsmate riaal naar Italië. Ten vierde 'n Volkenbondsblokkade van Italië, in zooverre de Ver. Staten daartoe hun goedkeuring zouden kunnen geven. Ten vijfde het sluiten van het Suez- kanaal. Ofschoon de neutraliteitswet den presi dent geen machtiging geeft de uitgifte van leeningen of de verleening van credieten op korten termijn aan oorlogvoerenden te verbieden, zou toch de Johnson-wet van April 1934 Italië beletten geld op te ne men in Amerika, terwijl het. twijfelachtig genoemd moet worden, of Italië uitgebreide credieten op korten termijn in de Vereen Staten zou kunnen krijgen. De president van de Vereen. Staten heeft geen bevoegdheid een verbod uit te vaardi gen op het binnenkomen van Italiaansche goederen in de Vereen Staten of tot. hut uitvaardigen van een wapenembargo, voor de oorlog zou zijn uitgebroken. Het werkelijke probleem is, of Italië vrije lijk zal kunnen voortgaan katoen te koopen en olie. schroot en andere grondstoffen in de Vereen. Staten in geval van een door den Volkenbond opgelegd embargo Volgens de neutraliteitswet mag de pre sident alleen maar een embargo leggen op oorlogsbenoodigdheden. welke door de pro clamatie van Roosevelt van 26 September beperkt worden tot militaire wapenen. Het probleem van definieering der „oor- logsbenoodigdheden" met het oog op een embargo, staat nog open. Een Amerikaansch embargo moet gelijke lijk van toepassing zijn op alle oorlogvoe renden, hetgeen in theorie onrechtvaardig, is jegens Abessinië. In feite echfpr zal. wan neer het Volkenbondsombargo alleen in Ita lië wordt toegepast, de mogelijkheid voor Abessinië open blijven om wapenpn te koo pen van Volkenbondsleden. die minder ver afliggen van Abessinië dan de Veren. Sta ten. Aldus zou het mogelijk blijken een Vol kenbondsactie tegen den aanvaller in o\ censtemming te brengen met een Am kaansch embargo, dat voor beide partijen zou gelden. Het zou zelfs mogelijk zijn voor president Roosevelt exporten naar derde staten te rantsoeneeren, teneinde de zekerheid te hebben, dat herverschepingen naar oorlog voerende landen niet zullen plaats vinden. De Engelsche blokkadeplannen Giomale d'Italia schrijft aangaande de Engelsch-Fransche samenwerking bri ei vlootblokkade in de Midellandsche Zee. nat uit de tot Frankrijk gerichte vraag blijkt, dat de concentratie drr Engelsche vloot- strijdkrachten in de Middellandsche Zee ver band houden met blokkade-plannen. De blokkade zou evenwel een maat regel van den Volkenbond moeten zijn, die evenwel een dergelijk besluit nog in het geheel niet heeft genomen. Engeland, aldus besluit 't blad, heeft dus op eigen initiatief maatregelen jegens Italië genomen, aleer een ge meenschappelijk besluit tegenover Ita lië was genomen. Duikbooten in de Roode Zee Reuter meldt uit Addis Abeba, dat 16 Italiaansche duikbooten in de Roode Zee kruisen. Het schijnt, dat deze oorlogssche pen opdracht hebben munitie en ander oor logsmateriaal, dat voor Abessinië bestemd is. op te vangen. Kaas is voedzaam. „Kruiwagen" Kaas is bovendien smakelijk. |-rico Leeuwarden Het is juist, dat in Abessinië oorlogsma teriaal wordt verwacht Het is afkomstig uit Japan of Amerika en zou via Britsch Somaliland naar Abessinië worden getrans porteerd. Somalistammen hebben opdracht deze ..apens aan te houden in geval ze van Britsch gebied uit naar Abessinië zouden orden overgebracht. Verdrag met Yemen? Ui t betrouwbare bron verluidt, dat de Negus onderhandelingen voert over een bondgenootschap met de regeering van Yemen. Een bevestiging van dit bericht is wel nog niet ontvangen. Gibraltars preparatieven Het nieuwe vlaggescliip der Britsche Mid dellandsche Zeevloot, het slagschip „Queen Elisabeth (31.000 ton) is te Gibraltar binnen- geloopen. De militaire voorbereidingen zijn aldaar dag en nacht aan den gang. Op do rots zijn vijftig luchtafweerbatterijen opgesteld. Te», einde het transport van wa penen cn munitie soms van zwaar kaliber te bespoedigen, hebben de militaire auto riteiten van particuliere firma's veertig transportauto's gehuurd. De Noordelijke kade van den oorlogshaven nu uitgerust met verscheidene batterijen. Telkens wanneer een Italiaansch schip, of het nu een passagiersschip, dan wel een vrachtschip is. voorbij vaart, loopt een Brit sche mijnenveger uit en stelt een onderzoek naar eventueel uitgelegde mijnen. De bevolking van Gibraltai is volkomen rustig. Wel bewegen zich opvallend veel uni formen door de straten. De waterbassins van Gibraltar die bij een luchtaamal gemakkelijk zouden kunnen worden vergiftigd behoeven niet meer te worden gebruikt voor de drinkwaterverzor ging, aangezien eenige maanden geleden twee bronnen ontdekt zijn, die voortreffelijk drinkwater opleveren. Ook Aden gereed Thans zijn ook te Aden maatregelen ge troffen om voorbereid te zijn op eventueele lucht- en gasaanvallen. Een groot aantal Arabieren hebben hun families uit de vesting naar huis gezonden. Aankoopen in Kenya Groote hoeveelheden goederen worden uit Kenya verscheept naar Mogadisjoe, de haven an Italiaansch Somaliland. Een overzicht over de laatste verschepin gen kan een denkbeeld geven van de Itali aansche aankoopen. Verzonden werden 1974 vaten bier, 525 vaten gecondenseerde melk, 267 vaten zeep, 6S kisten lampen, 1538 vaten olie, 107 kisten spoorwegmateriaal. 154 kisten baniftn en buizen en 123 kisten gegalvani seerd ijzer. Ook de troepenverschepingen uit Napels houden nog steeds aan, evenals de transpor ten oorlogsmateriaal. Het gaat thans blijk baar in nog sneller tempo! Generaal Virgin vertrokken De Zweedsche generaal Virgin is uit Addis Abeba naar zijn vaderland vertrokken, de Fransche gouverneur van Prins Makonnen Gisteren zijn drie wagonF van het Amerl- kaansche Roode Kruis met medicamenten, draagbaren en hospitaalmateriaal naar Har- rar getransporteerd. Wanneer de eerste aanval? Nu de droogte ingetreden is, begint het terrein in Abessinië langzamerhand iets meer begaanbaar te worden. In het Noorden des lauds echter is de grond nog geheel doorweekt en worden karavaanwegen nog onderbroken door vrij uitgestrekte, zij het ook zeer ondiepe meren. Dit alles heeft ten gevolge, dat de Italiaan sche consul», die thans op weg zijn naar de hoofdstad slechts zeer langzaam vorderen. De Italiaansche gezant in Abessinië ver wacht, dat de eerste consuls tegen het einde van de week in Addis Abeba zullen zijn aan gekomen. maar dat zij, die van de nabijheid der Eritreesche grens moeten komen, nog wel een week langer zullen uitblijven. Het ligt voor de hand, dat men met groote belangstelling de vorderingen van de con suls op hun weg naar Addis Abeba volgt, aangezien men vrijwel algemeen van opvat ting is, dat de Italianen zullen wachten met de vijandelijkheden tot de Italiaansche con suls zullen zijn geëvacueerd. Volgens Abessijnsche kringen zou den de Italianen tussclien 5 en 10 October tot den aanval overgaan, waarbij men als eerste actie het bom bardement verwacht van de spoorlijn en de radiostations van Harrar en Addis Abeba. Amerikaansche journalisten hebben hui zen gehuurd buiten Addis Abeba in buurt van de gezantschapsgebouwen. Tien Amerikaansche journalisten zullen met karavanen een bezoek aan de frontstreek brengen. Men verwacht evenwel niet dat de regeering toestemming zal verleenen. Het Suez-kanaal. De Italiaansche senator Davanzati heeft -n radio-rede gehouden over het Suez- kanaal waarin hij uiteenzette, dat toen het kanaalverdrag werd onderteekend, overeen s gekomen dat het kanaal in tijd van rlog en in tijd van vrede open zou blijven. De stommiteit van kranten en oude vrijsters maakt, aldus Davanzati, dat op Engeland aandrang wordt uitgeoefend, het kanaal te sluiten. Mocht hiertoe echter worden overgegaan, dan zal geen represaille te erg zijn en dan ook iedere represaille-maatregel geno men worden. GOEMBOES TERUG NAAR BOEDAPEST De Hongaarsche minister-president Goemboes is gistermiddag per vliegtuig uit Boedapest teruggekeerd. Direct na aankomst heeft hij aan Rijksbe stuurder Hor thy en aan de leden van het Hongaarsche kabinet rapport over de Ber- Jijnsche besprekingen uitgebracht. Naar verluidt is de Duitsche minister president G o e r i n g gisteren eveneens naar Boedapest gereisd. In politieke kringen verluidt, dat minister president Goemboes midden of einde Octo ber een bezoek zal brengen aan de Italiaan sche regeering. De Moskousche „Prawda" schrijft hier- ,er: Het Duitsche imperialisme hoopt, dat het, terwijl Italië in Abessinië gebonden js, gelukken zal zich in Midden-Europa vast te zetten, waarbij de omstandigheid uitgebu't moet worden, dat ook de aandacht van En geland op Oost-Afrika geconcentreerd zai zijn. Dit beteokent vooral een beslissing in de Oostenrijksche kwestie, tot welk doel een zoodanige groepepring van krachten tn het leven moet worden geroepen, dat deze de kleine entente en in het bijzonder Tsjo- cho-SIowakij in toom zal kunnen houden. Naar het schijnt moet het tot stand bren gen van een Duitsch-Poolsch-Hongaarsch blok het uitgangspunt vormen voor een ver nietiging van de kleine entente. Onafhan kelijk van het feit, hoever men zou kun nen meenen, dat de doeleinden, die nage streefd wordt gedurende de jachtreis van Goemboes naar Berlijn, bereikt kunnen wor den. herinneren de Duitsch-Poolsch Hon gaarsehe besprekingen er opnieuw aan, dat de fascistische krachten, die trachten den Europeeschen vrede te verstoren en een nieuw militair blok in het leven te roepen ten behoeve van een nieuwe verdeeling van Europa, actief zijn. DE PREDIKANTEN TIJDENS DEN OORLOG (Van onzen Duitschen correspondent) Pruisen's minister-president, Herman iGoering schijnt kortelings gevraagd te hebben waar de predikanten waren tijdens den strijd om Duitschland. Zulk een open lijke vraag verdient een open antwoord. De predikanten in Beieren waren de eer sten, die generaal Goering van repliek dien den en hein precies vertelden, wat zij in tijden van vrede en van oorlog voor volk en vaderland hebben gedaan. Thans heeft ook de Wurtenbergsche Predi- kantenvereen. de ministcricele vraag beant woord In een omvangrijk schrijven wordt do aandacht gevestigd op hot feit, dat in den laatsten oorlog juist opvallend veel theologen hun leven voor het vaderland hebben geofferd. In de geestelijke worsteling welke na den oorlog ontstond, heeft ds geestelijkheid alles gedaan, wat binnen haar beperkt vermogen lag, om dc splitsing tussclien kerk en staat te verhinderen. Aan het eind van den brief lezen wij: „U sprak tijdens den Frankondag op den Hesselberg over het „Geschwatz zankischer Pfaffen" (geklets van kijfachtige papen). Dit woord raakt one niet. In bet evangeli sche Wurtenberg zijn geen papen, maar evangelische predikanten, die m hun ga- meenten in gehoorzaamheid tegenover Gods Woord arbeiden. Zij zijn gehoorzaam tegen over de regeering, die macht over hen uit oefent en vasthoudend aan Gods Moord in de vertaling van Maarten Luther steeds bc. d. elk offer voor hun vaderland te bren gen U kunt, hooggeachte lieer Minister, geloo- en, dat de Duitsche slaat het sterkst zal staan met een vroom volk; de evangelische predikanten staan nok nu nog in den dienst de/en staat en kennen geen hoogere plicht dan weilk in dienst van God en va derland. Is deze briefwisseling niet tvnperend voor de verwijdering, welke er in het Derde Rijk is ontstaan tusschen de hoogste instanties der regeering en het Duitsche volk, voorzoo ver het trouw is gebleven aan het geloof zijner vaderen? In Bad Mergentheim (Duitschland) sprong tijdens de voorstelling van een rondreizend circus plotseling een van de vijf tijgers -to gen het traliewerk op en boog de staven uiteen. Met één sprong verdween het dier door de opening, vloog dwars over een loge heen en vluchtte door den hoofduitgang. Een voor het circus staande 30-jarige man werd door den tijger aangevallen. Hij kreeg een slag met de pooten van het verscheurende dier in den nek cn vloog tegen een schut ting. Hij werd zwaar gewond en moest ter stond in een ziekenhuis worden opgenomen. Intusschen vluchtte de tijger verder. Een temmer slaagde er echter na ongeveer drie kwartier in het dier weer te vangen. In de havens van New-Orleans, Mobile, Gulf port en Pensacola wordt door de arbei ders gestaakt. Te Mobile hebben de stakers met steenen gegooid naar politie-bcambten, terwijl zij met knuppels op de beambten insloegen bij een poging een gearresteerden kameraad te bevrijden. De onruststokers werden met traangas bomen verspreid. Te New-Orleans heeft de politie stakings- posten verspreid en 18 negers gearresteerd. De stakers eischen loonsverhooging, zoo mede dc erkenning van hun vakvereeni- ging. KORT NIEUWS Een divisie infanterie uit Bakóel is een marsch begonnen naar de Kaukasische bergtoppen, waarop borstbeelden zullen wor den aangebracht van Lenin cn Stalin, Het Engelsche exploratieschip Discovery II zal deze week uit Londen vertrekken voor zijn vierden tocht naar het Zuidpool gebied, welke vermoedelijk 20 maanden zal duren. BRAMMETJE FLAPOOR EN Z'N VRINDEN door G. T. ROTMAN 5. Van Brammetje's vrienden, die hem onderwe? opwachten zouden, waren echter alleen Tom en Menelik verschenen. De an deren mochten zeker niet van hun vader. Tom was een pikzwarte negerknaap, die op zijn struisvogel gekomen was; Menelik, een aap, reed op een gazelle. 6. „Voorwaarts!" commandeerde Bram, en de groote tocht verliep zonder ongelukken, 's Nachts sliepen ze onder de palmboomen van een oase en tegen den avond van den volgenden dag naderden ze het huis van Sheik Ben Aboe, een rijk Arabieren-hoofd-, man. (Wordt Vrijdag vervolgd) Feuilleton EEN AMERIKAANSCHE GESCHIEDENIS 'door Paul Hutchens HOOFDSTUK V Alleen in de taxi, kwam Betty de verschrikkelijke angst, die haag- van huis verdreven had, weer wat te boven. Voor 't oogen- blik was ze tenminste veilig. Weg te komen was haar eenige wensch geweest Daarop was al haar wilskracht geconcentreeri, maar 't was een tweede kwestie, waarheen ze nu moest gaan. Daar in die taxi, in een razende vaart voortrijdend, leek het prooleem van de toekomst haar een groote donkere muur, waar zelfs het kleinste lichtstraaltje niet door kon schijnen. Als ze alleen maar wist maar moest ze werkelijk weten? Als Hij maar wist en zorgde, dan zou alles goed zijn. Als ze cr maar zeker van kon zijn, dat Hij voor haar zou zorgen. Maar welk recht had ze om dat te verwachten? Mis schien stelde Hij heelemaal geen belang in haarl „O Vader, ik weet niet hoe ik bidden moet, ik heb 't niet dikwijls geprobeerd. Ik weet niet wat ik vragen moet, maar als Gij alleen maar voor alles wilt zorgen, dan zal alles goed zijn. Om Jezus' wil. Amen." Ze had haar moeder hooren bidden „Om Jezus' wil". Waarom had ze dat gezegd? Was Jezus niet een groot, edel mensch? Waarom moest men in Zijn naam bidden en niet in den naam van Lincoln of Washington? Ze bracht zich den tijd in herinne ring, dat ze met haar moeder naar de kerk ging en dat zo haar Jsindergebedje leerde, Daarop waren de dagen van twijfel en onverschilligheid en ongeloof gevolgd in haar leven en in het leven van al haar vrienden. Maar er moest een God zijn, ais Moeder in Hem ge loofde. En zij zou op Hem vertrouwen, ze had Zijn tegenwoor digheid daar in haar kamer gevoeld en toen later weer in die keuken. De chauffeur had snel voortgereden. Nu kwam hij op een groote breede boulevard en reed mee in het verkeer. Hij scheen precies te weten waar hij heen ging, hoewel Betty hem geen speciale aanwijzingen gegeven had. Maar nu hield hij stil. Hij was een zijstraat ingedraaid en stopte langs het trottoir. „En als U me nu wilt vertellen waarheen U wenscht te gaan, kan ik U daar in een oogenblik brengen," zei hij. Hij was uit gestapt en stond beleefd op haar antwoord te wachten. „O, maar dat weet ik niet," schrok Betty. „Ik probeer weg te komen, ziet U dat wil zeggen: ik ga ik moet zoo ver mogelijk zien weg te gaan van Ze hield op. Ze moest hem niet haar werkelijke reden om weg te moeten gaan vertellen, maar toch begreep ze, dat ze hem wit moest zeggen. Het is een dure liefhebberij in een taxi te rijden en ze zou later haar geld hard noodig hebben. Misschien zou het 't beste zijn als hij haar naar een station bracht waar zij een trein naar een van de voorsteden kon nemen. Als ze ongeveer een uur reed, zou ze in de omstreken van de stad wel een kamer tegen een matige prij3 kunnen huren. Maar hij voelde in wat voor moeiijke toestand ze verkeerde en verzekerde haar op vriendelijke toon: „U hoeft niet bang te zijn mij te zeggen, waar U heen gaat. Ik maak cr mijn werk van de belangen van mijn passagiers, mijn belangen te doen zijn. Bovendien heb ik U nooit tevoren gezien en zal U waar schijnlijk nooit meer zien." „Maar ik weet niet waar ik naar toe moetl Ik heb geen plaats waar ik heen kan gaan." Hij zag er eerlijk uit. Misschien wist hij een plaats waar ze heen kon gaan een rustige plaats. „Ik kijk uit naar een kamer in een buurt, wwaar ik zeker kan zijn van een beetje a zondering." Ze moest al haar moed verzamelen om dat te zeggen. „Ik ga van nu af voor mijzelf zorgen. Mijn moeder is pas gestorven en „O, Lk condoleer U." Hij ontblootte z'n hoofd en boog het eer biedig. Het medegevoel scheen op z'n gezioht te lezen. Hij scheen haar hulpeloosheid te begrijpen, en zonder verdere vragen te stellen nam hij op zich haar in deze situatie te helpen. „Ik ken iemand, die U helpen kan," opperde hij. „Ik zal U naar een plaats brengen, waar U tusschen vrienden zult zijn, de aardigste menschen van de heele wereld." Betty lachte dankbaar, en wou juist zeggen: „Heel goed, breng U mij daar dadelijk", toen ze er aan dacht hoeveel dat kon kosten. Maar toen zij aarzelde, scheen hij dat ook te be grijpen en opgewekt zei hij: 't Zal niet te duur voor U worden, dat weet ik zeker. Ik heb Tim beloofd op U te passen, ziet U. Iedere vriend van Tim is de mijne als U 't goed vindt dat ik U zoo noem. Is hij niet het leukste kereltje, dat U ooit gezien hebt?" Betty verzekerde hem, dat hij dat was en vond dat hij zoo'n aardige, jongensachtig bevelende manier van optreden had. Ze dacht, dat 't maar 't beste was er op 't oogenblik niet over te spreken dat ze Tim niet vroeger gekend had dan door die korte ontmoeting een klein poosje geleden. Weer reden ze in Het voortjachtende verkeer. Een half uur rijden bracht hen in een tuindorp, in een deel van de stad, dat Betty totaal onbekend was. „Hier zijn we er" zei hij, toen ze stil hielden voor een klein, maar er buitengewoon aantrekkelijk uit ziend twee verdiepings- Betty keek goedkeurend naar het gezellige kleine huis met het goed onderhouden grasveld, waarin hier en daar bloemen stonden, en naar het pad dat naar de breede veranda leidde. De chauffeur opende de deur en hielp haar glimlachend vit de wagen. „Laten we maar dadelijk naar binnen gaan," zei hij. „Zij zullen voor U klaar staan, dat weet ik zeker." Voordat ze 't goed begreep, liep Betty naast hem het trap'e op De deur werd opengedaan door een moederlijk uitziende dame van middelbaren leeftijd, die glimlachte op een manier die dadelijk een aantrekkelijk karakter en een hart van goud deed blijken. „Mevrouw Raynor," zei de chauffeur. „Ik stel U een jonge dame voor, die, denk ik, juist de persoon is, die U verwacht. Haar naam weet ik niet, maar die komt U later wel eens te weten. Nu moet ik gauw weg, want het schijnt, vandaag een goeae dag te worden." Hij groette beleefd, ging haastig terug naar z'n wagen en reed weg. Het deed Betty's hart even pijn, toen ze besefte, dat hij nu weg was. Hij was zoo vriendelijk en zorgvol geweest. Maar haar gastvrouw gaf haar niet veel gelegenheid voor droeve gedach ten. Ze bracht haar naar de ontvangkamer en legde daarbij zooveel vriendelijkheid en beleefdheid aan den dag, dat Betty al dadelijk voelde dat ze werkelijk een vriendin gevonden had. „Ik ben zoo blij, dat U gekomen bent," verwelkomde haar gastvrouw haar. „Als U uitgerust bent, kunnen we samen eens praten. Ik zal U Uw kamer wijzen." Betty, zeer verwonderd, volgae haar een breede trap op naar een gezellige kleine slaapkamer die op River Park uitzag. „Uw nieuwe kamer, als die U bevalt, zei Mevrouw Raynor met een glimlach. „We verwachtten U niet voor morgen, maar we kunnen U ai dadelijk goed gebruiken. Meneer Raynor is vanmorgen de stad in en zal wel niet terug komen voor de middag. Hij spreekt voor een speciale zitting van de Predikan ten Vereeniping in het Centrale Gebouw van de Y.M.C.A.*) en blijft daar de lunch over." (Wordt vervolgd). Young Men's Christian Association: Christelijke Jonge Mannen .Vereeniging.

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 2