|linuiir £ri ftsdff (£<mrati t De Radio-avond van het N-C-C Wie nog een „neutrale" krant in huis heeft, moet dit eens lezen abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 2.35 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7 ct. Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken NO. 5593 Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 ^.,,1 WOENSDAG 2 OCTOBER 1935 1 15e Jaargang*! abbertentitprtprn: Van 1 tot 5 regels 1-17'/* Elke regel meer 0.22 Ingezonden Mededeelingen van 1-5 regels2.30 Elke regel meer0.45 Handelsadvertentiën per regel 0.17'A Bij contract belangrijke korting Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend /0.10 En, hebt U de krant eens rustig bekeken nu U haar ter kennismaking ontving Dan zult U wel hebben gezien, dat er een groot verschil is tusschen een „neutrale" en een christelijke krant. De eerste brengt in eigen huis datgene, waar men zichzelf en z'n kinderen overigens zoo ver mogelijk vandaan houdt, namelijk bioscoop, verhalen, gevaarlijke feuilletons, de Zondagssport, waar vele redacteurs en talrijk drukkerij-personeel hard voor moeten werken op Zondag; verder lokt de „neutrale" krant in advertentie- en nieuwskolommen naar tooneel en dancing en mist ge er alles in, wat maar eenigszins zou kun nen helpen om door het leven het juiste pad te vinden. Dat alles haalt ge in Uw eigen huis, legt ge te lezen op Uw eigen tafel, terwijl ge in andere opzichten, als school, vereenigingsleven, radio, enz., een christelijke opvoeding geeft. Is de krant daarvoor te onbelang rijk? Wil dan niet vergeten, dat men aan de overzij, en dat hij die achter alle booze invloeden werkt, de krant een zeer welkom, machtig middel vindt tot bereiking van het voorgestelde doel, omdat men, zoo tusschen duim en vinger dat „on schuldige" dagblad lezende, zoodanig wordt beinvloed, dat men 't zelf niet merkt. Want men weet niet wat men mist, en hoe men tegenover allerlei dingen misschien veel anders en beter zou staan, als men altijd een chris telijke krant had gelezen. Waarlijk, een krant is zeer belangrijk. De gedachten en ideën van leidinggevende geesten komen door het dagblad onder de menschen, vrijwel zonder dat ze het zelf merken. Dat er een christelijk dagblad zich bij U komt aandienen, is niet toevallig. Ge moet nu weer een ja of neen uitspreken, dat samen- hangt met Uw levensovertuiging. Weest rechtuit en consequent en ■I haal in Uw christelijk gezin de christelijke krant door het invul- biljet elders in dit blad met Uw naam en adres te zenden aan Dit moet nu eens goed gelezen worden door wie nog geen Christelijk dagblad als huisvriend heeft, en ook door onze trouwe abonné's, die hun Christelijk dagblad propageeren bij familie en vrienden. administratie. AFDEELING PROPAGANDA Morgen, Donderdag 3 Oct., zal ons blad, in verband met de feesten ter herdenking van Leidens Ontzet, niet ver schijnen „DE POLITIEK DER ARBEI DERSKLASSE' "We hebben onlangs de vraag gesteld, wat de „ontwapenaars" nu denken van de oorlogsdreiging. Welk advies geven ze nu aan Abessinië en aan de leden van de Volkenbond? Voor zoover wij weten is deze vraag tot heden onbeantwoord gebleven; althans in formeele zin. Want het meerendeel der roode „ontwapenaars" heeft met één slag de huik naar de wind gehangen en zulks volgens de gewone methode: Men beweert met onverschrokken vrijmoedigheid, dat de huik altijd zoo gehangen heeft. Dat twijfel aan deze stellige verzekering niet heelemaal ongepast is, wordt beves tigd door het oordeel van Mevr. Pothuis- Smit in de laatste „Sociaal-Democraat". Zij blijft n.l. van meening, „dat de partij moet vasthouden aan de resolutie van 1934, die de eisch der nationale ontwapening uit- •drukkelijk stelt Zij meent, dat slechts eco nomische maatregelen, wanneer die werke lijk en tijdig worden toegepast, een oorlog moeten kunnen verhinderen". Maar zoo uitbundig als soortgelijke plei dooien van dit lid der Eerste Kamer wer den toegejuicht, wanneer zij tegen de P.e geering gericht waren, zoo weinig waar deering vindt zij thans in haar eigen kring over haar verzet tegen militaire sancties. De hoofdredacteur van genoemd weekblad schrijft min of meer smalend over de in consekwenties van „pacifisten", die wel voor economische, doch niet voor militaire acties zijn. Scherper nog drukte de resolutie van het Internationaal Verbond van Vakverenigin gen en do Socialistische Arbeidersinterna tionale zich uit Dat zulks nogal verwon dering wekte en critiek uitlokte, is begrij pelijk. Maar het I.V.V. heeft het antwooid klaar. „fn zekere kringen en kranten, die daar blijkbaar belang bij hebben, zoo schrijft zijn persdienst, streeft men er met leedvermaak naar, de internationale arbeidersbeweging voor te stellen als oorlogsstoker uit louter haat tegen het fascisme, aldus haar vredes- ideaal verradend." Nu, ook dit is niet geheel onbegrijpelijk. Want het trekt natuurlijk wel de aandacht, dat de roode partijen plotseling alle con sekwenties aanvaarden en zelfs tot miii faire sancties bereid zijn nu het gaat tegen het fascistische Italië. Doch dit daargelaten. Het I.V.V. acht hel een groote dwaling, dat het zijn pacifisti sche missie zou verloochenen. I Er bestaat geen enkele schijnbare en werkelijke tegenstelling in de tegen woordige houding van de arbeiders klasse en haar vroeger standpunt Het is valsch, te zeggen dat de georganiseer de arbeidersklasse de oorlog wil, zooal: het idioot zou zijn te beweren, dat de overheid verantwoordelijk is voor do strijd, die de politie met de bandieten leveren moet. De binnenlandsche vrede van een land zou er niét beter door ge waarborgd zijn, wanneer men de politii zou verhinderen, wapenmacht tegenovei het geweld der misdadigers te stellen. Dat is goed gezegd. Het is alleen maar zoo vreeselijk jammer, dat zij, die in vroe ger jaren met dezelfde argumenten een na tionale weermacht verdedigden tot verdedi ging van de neutraliteit door de roode pers, voor militaristen, indien niet erger, gescholden werden. Men denke maar eens aan het misleidende petitionnement tegen het Vlootplan in 1930. Intusschen nemen wij er met genoegen nota van, dat dit nu de „ware beteeken is is van de politiek der arbeidersklasse". Waarbij we echter opmerken, dat een deel, een belangrijk deel der „arbeidersklasse", al sedert jaren deze opinie heeft gehad, omdat het nooit behoord heeft en nooit be hooren zal tot de „roode" arbeidersbewe ging- Het is nationale en internationale groot spraak, wanneer men het heeft over de arbeidersklasse. Maar wat kan men met grootspraak anders doen, dan er om lachen? DE BOUW VAN DE „PRINSENDAM" TOCH IN NEDERLAND? Regeering tot tegemoetkomingen bereid De „Tel." meldt, dat de Ministerraad zidh gister heeft beziggehouden met een bespre king der plannen in zake den bouw van de „Prinsendam". Na ampele bcstudeering der plannen heeft de Regeering nu haar defini tief standpunt bepaald. Aan de HollandAmerika Lijn zal thans van de beslissing der Regeering mededeeling worden gedaan, waarna de maatschappij zich definitief kan ver staan met de Nederiandsche werven om te overleggen of op basis van de zeer tegemoetkomende houding van de Regeering, de bouw van hel nieuwe mailschip hier te lande toch mogelijk zal zijn. Naar men weet circuleerden er gerudhten dat het schip toch in het buiienland zou worden gebouwd, omdat het prijsverschil van 30 pet niet te ovprbruggpn is. De Regee- ring geeft er echter toch de voorkeur aan den bouw van rle Prinsendam in ons land te doen plaats hebben. LAATSTE OPROEP TOT ONS VOLK Waarom het N.G.C. zijn taak beëindigt Groote radio-prijsvraag Gisteravond heeft de radio weer gestaan in het teeken van de liefdadigheid. Het Nationaal Crisis-Comité heeft de laatste oproep gericht tot ons volk. Een oproep om steun en hulp voor dege nen, die het in den komenden winter zoo heel moeilijk zullen hebben. Ook dit jaar heeft H. K. H. Prinses Ju liana aan deze radio-avond bijzondere luis ter bijgezet door zich persoonlijk te richten tot ons volk om deze actie kracht bij te zetten en persoonlijkte vragen om mede werking en hulp. Om kwart over 8 kondigde de omroeper de avond aan, waarna de vice-voorzittor van het N.C.C., Jhr. S. van Citters, het woord nam tot het houden van een rede, waarin hij een overzicht gaf van de werv- zaamheden van het N.C.C. in de afgeloopen crisisjaren. De laatste maal Het is thans de laatste maal, aldus spr., dat het N.C.C. een bede om hulp tot ons volk richt. Want omstreeks Mei 1936 zal bet N.C.C. zijn taak beëindigen. Zal er dan, geen nood meer te lenigen zijn? Helaas wel, maar de gewijzigde omstandigheden? vorderen, dat de steun op andere wijze zat worden gehouden. Hieromtrent bestaat tus schen het N.C.C. en de Regeerino, geen- verschil van meening. Waarom het N.C.C. meent aan het einde; van zijn taak te zijn gekomen, is in het kort liet volgende. Wij zijn ons werk Be gonnen op een oogenblik dat de crisis zien in zeer verscherpten vorm deed gevoelen en toen nog slechts voorloopige maatregelen waren getroffen om de gevolgen* daarvan ecnigermate op te vangen. Sedert zijn er door de Regeering tal van maatregelen genomen om aan de moeilijkheden, waaronder het economisch leven gebukt gaat, zoo goed mogelijk het hoofd te bieden. Van crisis als acuut verschijnsel kan bezwaarlijk meer worden gesproken; de toestand consolideert zich gaande weg; niet door terugkeer naar het oude, maar door het doen opkomen van geheel nieuwe toestanden, zij het aanvankelijk in voor ons volk als geheel genomen ongunstigen zin. De offervaardigheid neemt af Daarbij toont zich in breeden kring een neiging om individueel minder te doen. De offervaardigheid neemt af. Men mag er de oogen nu eenmaal niet voor sluiten. Het N.C.C. ontving tot 1 October behalve wat in goederen werd geschonken, in geld rond 2.700.000, de Plaatselijke Comité's droegen in die vier jaren af rond ƒ550.000, at dus neerkomt op een totaal aan in zameling door de Plaatselijke Comité's van 5.500.000. Centraal Comité en Plaatselijke Comité's hebben dus in deze vier jaren ta rnen opgehaald rond 8.200.000, of gemid deld per jaar 2.050.000. Gemiddeld, want de opbrengsten nemen gaandeweg af, wat ooral bij kleinere Plaatselijke Comité's an het licht treedt; deze gaan dan ook meer en meer op de bijdragen van het Cen traal Comité steunen, 2.050.000 per jaar is voor een liefdadigheidscollecte zeker geen te versmaden bedrag, maar het heeft RADIO-REDE H. K. H. PRINSES JULIANA OP DE AVOND VAN HET NAT. CRISIS-COMITE Voor de laatste maal vraagt het Nationaal Crisiscomité Uw hulp om het den winter door te helpen. Met groote dankbaarheid gedenkt het zijn ongetelde medewerkers, die ook weer in het afgeloopen jaar evenals in de vorige jaren van zijn bestaan den arbeid van het Comité hebben verlicht. Ik denk aan de veelal onvermoeide werkkracht en volhardende geestdrift, die het heeft mogen ondervinden, aan de vindingrijk heid, aan den geldelijken steun of giften in natura, kortom aan de gaven en offers, die het voor zijn broodnoodig doel heeft ontvangen, uit geheel Nederland, maar ook vanuit onze overzeesche gewesten en van Nederlanders in het buitenland. In het bijzonder wil ik noemen hen, die zoowel in het Nationale alsook evenzeer in de Plaatselijke Comité's als leden en staf hun persoon voor dezen arbeid hebben ingezet; voorts aan alle autoriteiten en ambtenaren, die hem door hun hoogst aangename medewerking hebben vergemakkelijkt; en verder aan hen, die door het onafgebroken beschikbaar stellen van geldelijken steun ook van een deel van hun er diensten zich tot onze geregelde medewerkers hebben gemaakt. Doch thans heeft het zijn tijd gehad, zooals de voorzitter U heeft duidelijk gemaakt, en in het komende voorjaar zal door andere organen, zij het ook op andere wijzen, worden voorzien in liet werk, dat tot nu toe door het Crisiscomité verricht werd. Maar tot dan toe bestaat het Crisiscomité nog en het heeft n u zijn laatste winterperiode vóór zich. Het hoopt van harte, land- genooten, dat dit gezamenlijke werk van hulp voor elkanders nooden een goed en bevredigend slot mag vinden door de wijze waarop het in staat wordt gesteld dezen winter op te treden. Dus voor zoover Ge geven kunt, laat het niet na. Het Nationaal Crisiscomité moet tót den laatsten werkdag alle krachten blijven inspannen zijn taak zoo goed mogelijk ten einde te brengen, zoo, dat het laatste jour ook het beste en meest vruchtbare mag worden. Ik beveel de groote inzameling, die deze week in het geheele land gehouden wordt, met nadruk bij U aan. Ik heb gezegd. dooreen genomen het Comité toch niet in staat gesteld veel meer te doen dan het verleenen van hulp in den vorm van klee ding, dekking en brandstof. Ongetwijfeld is nuttig werk verricht doch op den duur mag het werk niet worden een extra soort van Maatsrh. Hulphetoon. Hierna bracht Jhr. van Citters dank aan de Eere-Presidente van het N.C.C., Prinses Juliana, die ook thans het woord tot ons volk wilde richten. Moge men, zoo besloot spr., in de komen de dagen door het geheele land in ruime mate voldoen aan den oproep van het N. C. C., waaronder heden de inzameling plaats vindt: Geeft allen. Na de rede van Jhr. van Citters werd een gevarieerd muziekprogram uitgevoerd tot 9.15. Vervolgens was het woord aan H. K. H. Prinses Juliana, die een rede uitsprak waarvan wij elders in ons blad de tekst afdrukken. Nadat nog eenige nummers waren ge speeld, begon de groote prijsvraag: „Wie zijn hoed is dat?" ingeleid en behandeld door Koos Koen, waaromtrent verdere bij zonderheden in de radiogidsen zijn bekend gemaakt. Mogen tienduizenden oplossingen, met bijgeplakte postzegels, het bureau van het N. C. C. oversfroomen. De prijzen zijn een kansje waard. De Regeering heeft zich dan ook, aldus genoemd blad, tot tegemoetkomingen be- 'd verklaard en daarvan aan de Holland- Amerika Lijn mededeeling gedaan. De be slissing of de „Prinsendam" nu toch hier te lande zal kunnen worden gebouwd, hang* thans af van de onderhandelingen tusschen de HollandAmerika Lijn en de samen- rkende Nederiandsche werven, die zullen moeten plaats vinden. GEEN TERUGKEER TOT DE VRIES EN TE WINKEL Over het gerucht, dat er ten Depar- temente voornemens zouden bestaan eerlang terug te gaan naar de spel ling-De Vries en Te Winkel, hebben wij, ook in verband met de vragen van het Kamerlid, de heer Thijsseu, informaties ingewonnen bij bevoegde instanties in Den Haag. Onze zegsman herinnerde eraan, dat eenige tijd geleden van het De parrement van Onderwijs twee brie ven zijn uitgegaan, een naar de Ver- eeniging tot Bevordering van de Een heid in de Schrijftaal (voorzitter prof. Taverne) en een naar de Ned. Uitgeversbond, waarin uitdrukkelijk wordt gezegd, dat de Re gearing niet zal terugkeeren tot de oude spelling bij het onderwijs. Daarmede is, volgens onze zegsman, de zaak afgedaan. RESTITUTIE VAN GRAANRECHTEN De veiling inschakelen. Door het bestuur van de Coöp. Zuid-Holl Lierveiling is aan den Minister een schrij ven gezonden, waarin het als zijn meening e kennen geeft, dat de pluimveehouderij ten onder zal gaan als niet de regeering de pluimveehouders een voldoende restitutie rechten3" d°°r ha&r °PKebrachte graan Het is voorts van oordeel, dat zoodanige restitutie alleen dan doeltreffend zal zijn, ai.- deze in den vorm van toeslag op het product, het ei, wordt gegeven en alleen dan den pluimveehouders werkelijk ten goede zal komen als daartoe de veilingen (als hij den tuinbouw) worden ingeschakeld. Het verzoekt den minister ten spoedigste over te gaan tot het verleenen van zoodani gen hijstand en dezen hijstand gelijken tred te doen houden met eventueele verhooging der graanrechten. DE ERWTEN-STEUN Van officieele zijde wordt ons medege deeld. dat de steunvergneding voor groene erwten en schokker erwten, gedenalureerd m 1 tijdvak van 15 t?m 21 September 1935. voor de kwaliteitsklassen A, B. C en D res pertievelijk ff.—, f3.50. f3- en f2.50 per 100 K G. zat bedragen, terwijl de sleunver sneding voor jn datzelfde tiidvak eednrseh Ie -ple u-n voldoende aan de «standaard monsters C en D. respectievelijk f3.en f2.50 per 100 K.G. zal bedragen. REEDERSVEREEN. VOOR DE NEDERLANDSCHE HARINGVISSCHERIJ Een toezegging van den Minister In de gister gehouden jaarlijksche verga dering der Reedersvereeniging voor de Ne derlandsche Haringvisscherij is het door den secretaris, den heer Joh. A. Mulder uitge brachte jaarverslag over 1934 vastgesteld. De heeren D. Taat, C. Vrolijk Fzn. en I. J. Hoogendijk zijn geinstalleerd als leden van he' hoofdbestuur. De contributie werd voor 1935 vastgesteld op f 15 per varend schip. Op voorstel van de afd. Katwijk werd een commissie benoemd tot het bestu- deeren en indienen van voorstellen voor het, in 1936 voor gemeenschappe lijke rekening opslaan van maatjesha ring en al wat daarmede verband houdt, alsmede tot liet vaststellen van niinimuni-prijzen. s Op voorstel van het hoofdbestuur is de bijdrage voor 1935 aan elk der beide Red dingmaatschappijen vastgesteld op f60. Het officieele gedeelte van deze vergade ring werd bijgewoond door don minister van Landbouw en Visscherij dr. Deckers, den heer Brouwer, chef der afd. Vissche- rijen, dr. II J. Lovink. Tweede Kamerlid, vertegenwoordigers van Zustervereenigin gen en van leidende corporate- in den han dpi in haring en in verschc visch. De voorzitter heefi den minister grooten dank gebracht voor zijn tegenwoordigheid De minister heeft de vergadering tocge- kan maar de beste zijn Verkoop „TWENTOL" voor Holland: DEVENTER VOORNAAMSTE NIEUWS Dit nummer bestaat uit DRIE bladert Blz. 1 De radio-rede. die Prinses Juliana voor het werk van het Nationaal Crisis Comité heeft gehouden. Als opvolger van Prof. Dr D. Plooy heeft Prof. Dt A M. Brouwer gister zijn colleges aan de Utrechtsche Universiteit geopend. Blz. 2 De Amerikaansche neutraliteit en het, vraagstuk der sancties. Militair vliegtuig in België gevallen. Engelands vraag aan Frankrijk inzake een gezamenlijk optreden in de Middellandsche Blz. 10 Te Hilversum is de zevende Toogdag varl de ARJA gehouden. Blz. 5 Minister Colijn heeft geantwoord op de vragen van de heer Albarda betreffende de door de gouverne.ur-generaal aan Ir Mussert verleende audiëntie. In Duitscliland is een Nederlandsch re serve-officier gearresteerd, wegens verden king van steunverleening aan de commu nisten. De Tweede Earner heeft de behandeling van het Bezuinigingsontiuerp voortgezet. De motie-van den Tempel inzake de salarissen van het rijkspersoneel werd verworpen. Op de Eierlandsche gronden is weer een lijk aangespoeld. Blz. 3 -~- Aljechin is gisteravond te Amsterdam aan gekomen. Vanavond begint de strijd om het wereldkampioenschap. sproken en gewezen op de groote belang stelling, welke hij steeds voor het Viasche- rijbedrijf gekoesterd heeft. Hij zeide getroffen te zijn door de vrien delijke beoordeeling, door den voorzitter, van de getroffen Regeering^niaatregelen. Hij zeide te zullen nagaan of ten spoe digste een einde te maken is aanr den toestand dat onder den staf, die leiding geeft in de tegenwoordige moeilijke om standigheden (de Visscherij centrale) zich geen all round deskundige be vindt. D UITSGHLAND VOERT VARKENS IN 5.000 PER WEEK UIT NEDERLAND Teneinde 't tekort van varkensvleesch aan te vullen, heeft de Regeering beslo ten 5.000 varkens per week in te voeren, te beginnen met morgen. Ook zullen aanzienlijke hoeveelheden spek uit Nederland worden ingevoerd. DE ZOLEN WORDEN DUURDER In een gisteren fe Tilburg gehouden ver gadering van de vakgroep Vache zoolleder- fahrieken der feoeralie van loderfabrikanien is besloten in verband met de sterke stijging dor huidenprijzen de lederprijzen met 13 pet. te verhoogen. DE KON. HOLL. LLOYD SURSEANCE VAN BETALING Do Amsterdamsche rechtbank verlpende surséance van betaling aan de K011 Huil. Lloyd voor den tijd van l'/2 jaar. Tot be windvoerders benoemde de rnrhtbank mr. M. vau Reehtcren Altena en mr. P. dcu Te*

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 1