-en cmt5jia/nni/t^s> WOENSDAG 2 OCTOBER 1935 DERDE BLAD PAG. 10 KERKNIEUWS NED. HERV. KERK Beroepen: Te Culemborg, Dr. A. Selms te Hansweert. Aangenomen: Naar Terneuzen als hulppred- Ph. Jac. Greeven te Woerden. Naar Wieringermeer-Slootdorp, cand. B Nijholt te Leeuwarden. Bedankt: Voor Ridderkerk, J. Enkelaar te Leerdam. GEREF. KERKEN. Drietal: Te Wierden, J. ten Hove te Gees, F. Masselink te Eibergen en W. Scheele te Hoogersmilde. Beroepen: Te Leerdam, H. Volten te AFSCHEID, BEVESTIGING, INTREDE Ds J. E. Goudappel, predikant bij de Geref. Kerk te Emlichheim, hoopt, in verband met het hem verleende emeritaat op Zondag 2? Oct. a.s. afscheid te nemen. Ds. G. J. Hoytema nam Zondag af scheid van de Geref. Kerk te T w ij z e 1 e r- heide, sprekende over 1 Cor. 3 57 en hierbij 3 punten ontvouwende: le alles uit God, 2e alles door God, 3e alles tot God. Thema: aanbidding het einde van alles. Toegezongen werd Ps. 1214. Door Ds Hoy tema weraen toegesproken de Kerkeraad, de classis Kollum^ de Evangelist Koelstra, de heer Bouma, hoofd der school. Weder- keerig werden toespraken gehouden door aanwezige ambtsbroeders, Ds v. Loo, Zwa gerveen; Ds Ten Brink, Twijzel, Ds Kers- sies, Buren, de heer Koelstra. Herv. Evan gelist en de heer Bouma, hoofd der school. Ds H. Torenbeek heeft Zondag j.l. afscheid genomen van de Geref. Kerk te lerseke, sprekende over Joh. 20 30 en 31 In den door B. en W. bijgewoonden dienst heeft Ds J. Koolstra van Kruiningen, deu naar Driebergen vertrekkenden leeraar toesé- sproken. waarna dezen werd toegezongen' Ps. 121 vers 4. Ds. J. D. DE HOOG Naar wij vernemen, heeft Ds. J. D. de Hoog em. predikant te Voorburg en se cretaris van het Prov. Kerkbestuur van Zuid- Holland. gisteren een ernstige operatie on dergaan. De nacht is rustig geweest De tem peratuur is goed. Ds D. VAN DER MOST VAN SPIJK Ds. D. van der Most van Spijk, Ned. Herv predikant te Assen, herdenkt 2 October zijn zilveren ambtsjubileum. Op Zondag 6 October zal de kerkelijke herdenking plaats vinden. Ds v. d. Most van Spijk is 52 jaar oud en werd in 1909 candidaat Zijn eerste gemeen te was O. en W. Graftdijk; voorts stond hij te d» Rijp, Geesteren en sedert 1931 te As sen. Dr. J. C. WISSING Naar wij vernemen zal dr. J. C. Wissing Ned. Herv. predikant te T i e 1 tegen 1 Januari emeritaat aanvragen teneinde zich geheel te kunnen wijden aan het secretariaat van den in Mei j.l. opgerichten Oecumeni- schen Raad in Nederland. Ds. Wissing, die 47 jaar oud is, heeft ook de gemeente van Vught gediend. Te Tiel staat hij sedert 1 Dec, 1929. Ds W. ZIJLSTRA Men schrijft ons: Zondag 29 Sept. j.l. had voor de Gemeente Kootwijkerbroek een ontroerende plechtig heid plaats, toen haar met emeritaat gaan de predikant Ds W. Zijlstra, voor een over volle kerk afscheid nam. De hoogbejaarde prediker bepaalde zijn gehoor bij Openb. 14b en 5, achtereenvol gens handelende over: 1. God Drieëenig, 2. Hoe bij Hem genade en vrede te vinden is, 3. Hoe deze genade en vrede aan de gemeen te wordt toegewenscht. Na de gebruikelijke toespraken werd de 6cheidenden leeraar achtereenvolgens toege sproken door ouderling van den Ham en kerkvoogd van Ernst, die beiden getuigden van de groote plaats, welke hij in het hart der gemeente innam. Verder spraken Ds Montfrans van Barne- veld (namens de Ring en Classis Harder wijk en, door de afwezigheid van den met vacantia zijnden burgemeester, namens het gemeentebestuur van Barneveld), Ds Lu- teyn van Nijkerk, de heer Kamphuis, hoofd der Chr. School, Ds P. Zijlstra, zoon van den vertrekkenden predikant, en Ds Ter louw ven Garderen, consulent, hartelijke, waard eerend e woorden. Sprekers getuigden van het vele goede, dat in Ds Zijlstra gegeven was, van zijn trouw en ijver, bovenal van zijn eenvoud en Godsvrucht hoe heel zijn leven was ge weest een vergeten van zichzelf en het zoe ken van de eere Gods. Ds P. Zijlstra richtte zich, mede namens zijn broers en zuster, nog in het bijzonder tot de gemeente, om deze te danken voor al de liefde en vriend schap aan zijn ouders bewezen. We merkten in het kerkgebouw o.a, nog op Ds Bouthoorn vèn Huizen, Ds Holland Ds Wolters van Putten en Ds v Amstel van Voorthuizen. GEREF. KERK VAN ALMELO Tweede kerk in gebruik genomen In tegenwoordigheid van vele belangstel lenden onder wie de burgemeester Mr. M. Sichterman, twee wethouders en de gemeen tesecretaris. is gisteravond het nieuwe kerk gebouw der Geref. Kerk van Almelo in ge bruik genomen. De samenkomst werd geleid door Ds. W. L. M i 1 o, die een inleidend wel komstwoord sprak. Daarna releveerde de heer G. J. Muller, voorzitter der bouw commissie, het verloop van de voorbereiding en den bouw, welke onder architectuur stond van den heer B. T. B o e ij e n g a. Nadat Ds. Milo de gemeente had dank gezegd voor haar toewijding (o.m. zijn een avondmaalstel en een kanselbijbel geschonken), heeft de heer R. Kamp. organist te Zwolle, het orgel bespeeld. Toespraken zijn daarna gehouden door den burgemeester, Ds. Joh. Jansen van Wierden en Ds. K. G. Idema van Borne. Na deze plichtplegingen werd de eerste Dienst des Woords geopend door Ds. J. J. Bouwman, die een predikatie hield over Hebr. 6 19, dezelfde tekst, die gebruikt is bij de ingebruikneming van de eerste kerk in ..de Sligte", die niet meer gebruikt wordt Waar lang niet alle belangstellenden in dezp bijeenkomst plaat» konden krijgen, worden vandaag en morgen opnieuw samen komsten gehouden. TER NAVOLGING De kerkeraad der Geref. Kerk van Fra- n eker heeft besloten den heer W. Wij n i a, theol. candidaat aan de Vrije Universiteit, te verzoeken bij het catechetisch onderwijs be hulpzaam te willen wezen, zulks in overleg met den pastor-loei. Beter Is arbitrage... In het Maandblad van de Vereeniging van Kerkvoogdijen in de Ned. Herv-. Kerk zegt de redactie, dat processen voor de burgerlijke rechtbank als het geval-Ouddorp, het geval- Leersum en het geval-Elst de kerk ernstig in opspraak brengen en alles gedaan moet worden om te voorkomen, dat zulke proces sen plaats vinden. De redactie acht dat daar toe zeer noodig is het instellen van een arbitrage-commissie, die door de synode moet worden benoemd en dat door aanvulling met eenige artikelen in het reglement voor ker kelijk opzicht en tucht gemaakt kan worden, dat de hulp van den burgerlijken rechter niet anders zal mogen worden ingeroepen, dan nadat het werk dezer arbitrage-commissie gebleken is niet te kunnen slagen. De Ver eeniging van Kerkvoogdijen hoopt te zijner tijd een verzoek met concrete formuleering tot de synode der Ned. Herv. Kerk te richten. KERKHERSTEL EN KERKOPBOUW Vorige week heeft de aangekondigde be spreking plaats gehad tusschen de hoofdbe sturen van Kerkherstel en Kerkopbouw on der voorzitting van Prof. Mr. P. S c h o 11 e n. Over enkele grondlijnen van een nieuwe or ganisatie der Hervormde Kerk werd uitvoe rig gediscussieerd. Ter sprake kwamen o.m. de volgende pun ten: de wijze waarop de belijdenis, uitdruk kende het wezen en het doel der kerk, in de georganiseerde kerk moet functioneeren; de benoembaarheid van ouderlingen tot kerk- visitator en moderator; de verkiezing der Synode-leden door de classicale vergaderin gen of door de Provinciale Synoden; de rol, die de classicale vergadering heeft te ver vullen in tuchtzaken; het op de een of andere wijze regelen van de evangelisatie- of zen- dingstaak der kerk èn van de differentiatie, die er in de gemeenten is. Op vrijwel alle punten bleken er geen onoverbrugbare - verschillen te bestaan. De noodzaak van een spoedige reorganisatie werd door de beide hoofdbesturen erkend en men besloot aan de aanstaande buitengewone Sy node van 4 dezer het verzoek te rich ten over te gaan tot het benoemen van een reorganisatie-commissie. KERKBODE OPGEHEVEN De bekende kerkbode der classis-Zierik- zee van de Geref. kerken in welke de hoofd redacteur Dr J. van Lonkhuyzen te Zierikzeo artikelen en beschouwingen schreef houdt als zoodanig op te bestaan en gaat over in de provinciale Zeeuwsche Kerkbode als een periodiek daarin opgenomen „bij blad" voor Schouwen.-Duiveland, Tholen en Noord-Beveland. RADIO-BIJBELKRINGEN Een niet alledaagsche wijze van Bijbel studie vordt momenteel in Zweden gepopu lariseerd, èn wel met behulp van de radio. De Zweedsche aartsbisschop der Luthersche staatskerk, Dr Erling Eidem, geeft een reeks van populair-wetenschappelijke lezingen voor de microfoon onder den titel: „Om den bijbel en uit den bijbel". En in aansluiting aan brze lezingen heeit dt- Chr. Weten schappelijke Bond in Zweden het initiatief genomen om alom „luister»trskrmgen" te vormen, die gezamen »jk elke aartsbisschop pelijke lezing hoeren en dan daarna in bij belkring het gehoorde in bespreking en in gebtd beschouw en. MILITIE EN MILITIA CHRISTI Vaders en Moeders van militairen, .Hoe gaat het met uw zoon, die onder de wapenen is? Hij is gelukkig gezond, zult u zeggen. Hij komt op geregelde tijden thuis en heeft nog een blanco straflijst. Nu dat zijn ook dingen om gelukkig te vinden. U zult echter wel begrijpen, dat ik dit niet al leen bedoel, als ik u in dit korte stukje eens even kom vragen, hoe het met uw jongen gaat. Er zijn immers belangrijker aangele genheden in het leven van uw zoon, die on der. de wapenen is. Hoe gaat het bijv. met zijn bezoeken aan de catechisatie? U mo'ét n.l. weten, dat vele van zijn ka meraden daar soms een heel wonderlijke opvatting over hebben. Er zijn er, die mee- nen, dat als ze in dienst zijn, ze eens een paar maanden vacantie hebben. En er zijn er niet weinig anderen, die me verzekerden, dat ze nu eens vrij man wilden zijn. U bent het natuurlijk met dergelijke op vattingen niet eens. Weet u echter werke lijk wel of uw jongpn regelmatig de cate chisatie bezoekt? Spreekt u er dan eens met hem over. Laat ik u ook nog eens mogen herinneren aan uw doopbelofte, dat gij uw kind in de voorzeide leer zoudt doen onderwijzen. Doen onderwijzen door de catechisatie. Ook gedurende zijn diensttijd. Wilt u daar eens aan denken? J. KREMER, Ede. BELANGRIJKE ARTIKELEN heeft de redactie van het „Calvinistisch Weekblad" op haar programma staan. Maakte U reeds kennis met het blad? Proefnummers zijn gratis verkrijgbaar. Wacht overigens niet lang met U als abonné te laten inschrijven. A.s. Vrijdag begint de jaargang reeds. Prijs 2.50 per halfjaar. N.V. W. D. MEINEMA, Delft. SCHOOLNIEUWS Te Rotterdam heeft de Ver. van Chr. Be waarschoolonderwijzeressen haar 31e jaarver gadering gehouden onder leiding van de pre sidente, Mej. A. v. d. Mark te Weesp. Uit het jaarverslag bleek, dat de Vereeniging ruim 600 leden telt. Inzake de examens wordt met voldoening gewag gemaakt van de groote tevredenheid van de Rijksgecom mitteerde. Het hoofdbestuur overweegt het houden van een tweede conferentie ter be spreking van de praktische vorming van can- didaten en van de praktijk in het algemeen Er is een fonds „Martha", dat bedoelt te komen tot een pensioenfonds, maar slechts langzaam vordert. De vergadering betuigde haar adhaesie met een protest tegen het steeds meer doorwer kend systeem van het oprichten van voor schooltjes voor de L.Sch., en tegen het on waardig salarieeren van de onderwijzeressen aan Chr. bewaarscholen. Na de pauze sprak de heer H. W. M. B a n d e 1 van Haarlem over: „Idealen be houden in crisistijd". KERKELIJKE OPENING van het Academisch Cursusjaar REDE VAN Prof. Dr. M. VAN RHIJN Scherpe crltiek Vanwege de theologische faculteit der Utrechtsche studenten had gisteravond in de Pieterskerk de kerkelijke opening van het academisch cursusjaar plaats, die verricht werd door Prof. Dr. A. van Rhijn. Spr. kondigde aan zeer persoonlijk en openhartig te zullen spreken. Spr. memo reerde daartoe enkele gevallen, die hem kor telings gepasseerd waren en ons de vraag doen stellen of het met ons kerkelijk leven wel in orde is. Een van de grootste in- dustrieelen in ons land, zoo niet ter wereld, vertelde spr., dat hij geen Christen had ont moet. die hem niet bedrogen had. Diverse in richtingen op positief Christelijken grondslag blijken bij nadere kennismaking innerlijk zeer weinig van den geest van Christus te bezitten. Een dorp in ons land werd onlangs voor tonnen opgelicht, d«' beide schuldigen waren van Christelijken huize. Met recht zegt Kierkegaard, dat de kerk lijdt onder den last van een massa menschen, die nog wel een aandeel in de firma van God en z'n Zoon willen hebben. Waar ligt dit aan? Prediking en ver gaderingen genoeg. Niettemin geeft ons kerkelijk leven een matten in druk, zonder offensief. Veel trommel vuur, weinig treffers. Wankelmoedigen gaan naar zeer enkele predikanten, naar vele psychiaters, naar Möttlin- gen of elders. Wie gaat doortasten, vindt vaak een leven, dat doet denken aan een verwaarloosd graf. De oorzaak ligt volgens spr. daarin, dat ons theologisch en Christelijk leven niet pun tig, niet onvoorwaardelijk, niet doortastend genoeg is. Wij verstaan uitstekend de kunst een massa dingen voor onszelf te houden en het geheel met een gewelf van Christelijkheid te overkoepelen. Dito onder studenten. Wij zijn misschien gehoorzaam, maar niet als Paulus zegt van harte gehoorzaam gewor- Als symptomen van dit laatste noemt spr. eerst het gebed. Niet het locaaltreintje, dat dagelijks dezelfde stationnetjes afreist, maar het opengespreid liggen van de ziel. Voorts de eerbied voor elkander, de juiste wijze van studeeren en tenslotte het openstaan voor het moderne leven. Theologen bezitten een eigenaardig gemak zich ds moderne wereld van het lijf te houden. Duizenden menschen weten zich in de moderne psychologie ver staan. En duizenden predikanten wijzen te gelijkertijd alle psychologie af! Dit van harte gehoorzamen is tenslotte niet gemakkelijk. In eiken Nederlander steekt een verstopte anarchist. Spr. besluit met de hoop uit te spreken, dat deze cursus allen dieper zal inleiden in deze gehoorzaamheid. De dienst, die o.a. werd bijgewoond door de hoogleeraren Brouwer, Obbink, Cramer, Severijn, Berkelbach van der Sprenkel, ving aan met een „in memo- riam Prof. Dr. D. Plooy" in den vorm van Bachs Orgelkoraal „Vor deinen Thron tret' ich hiemit", uitgevoerd door den heer G. C. Roosendaal. INAUGURATIE PROF. DR. A. M. BROUWER De studie van het Nieuwe Testament Prof. Dr. A. M. Brouwer heeft gistermid dag als opvolger van wijlen Prof. Dr. D. Plooy zijn colleges geopend aan de Rijks universiteit te Utrecht met een toespraak De studie van het Nieuwe Testament Prof. Brouwer begon met een woord van nagedachtenis en hartelijke waardeering te wijden aan zijn voorganger, Prof. Plooy, die wel vervangen wordt, maar die toch een smartelijk onvervulde plaats achterlaat. Hij was het type van den geïnteresseerden ge leerde, die al zijn aandacht richtte op de vraag, wat daar wel mocht liggen achter de schriftelijke opteekening van het Evangelie. Hij zal smartelijk gemist worden, maar het leven, dat zijn eischen blijft stellen, vraagt voortzetting van het afgebroken werk. In zijn openingswoord wil spr. rekenschap geven van wat hij meent, dat voor bestudee ring van het Nieuwe Testament nooiig is, en hoe hij zijn taak wenscht op te vatten Karl Barth legde bij zijn afscheid te Bonn er allen nadruk op, dat wij exegese, exegese en nog eens exegese noodig hebben. Uit den mond van dezen dogmaticus behoeft het niet vreemd te klinken, als wij bedenken, dat hij het objectieve in de verkondiging naar voren brengt. Maar bij alle onmiddellijkheid van het Godswoord is er in den Bijbel toch een belangrijk stuk zuiver menschelijke bemid deling. En daarmee moeten wij ons bezig houden. Allereerst de Grieksche taal van het N. T., de Koine .Kennis daarvan doet den tekst vaak in geheel ander licht zien. Een voor beeld is Filip. 2 7, waar Je theologische be schouwing een geheel andere wordt, als de ontlediging. kenosis, eigenlijk als kainosis, vernieuwing, gelezen zou moeten worden. Terugvertaling in het Hebreeuwsch of in het Arameesch geeft nieuwe ge zichtspunten. B.v. het Onze Vader zou volgens Burney's terugvertaling oorspronkelijk berijmd zijn geweest: en de oorspronkelijke vorm van de zaligsprekingen zou bij Lukas en niet bij Mattheus te vinden zijn. Geen N. T. zonder O. T. Dan is er noodig kennis van den Jood- schen en Hellenistischen achtergrond van het N. T. Hierbij moeten wij ons wachten wüsgeerig generaliseeren: dar is het histo risch onderzoek in verkeerde handen. B.v. de „verborgenheden of mysteria van het.'Ko- ninkrijk der hemelen" in Matth. 13 11 heeft niet met mysterie-godsdiensten te maken. Deze verklaring, die slechts op een woord- gelijkenis berust, wordt volledig uitgesloten door uitspraken als Matth. 10 27. Wij zul len het N. T. alleen goed kunnen verstaan nauw verband met het Oude. Ook handschriften-kennis is noodig. De uitspraak van Westcott en Hort. dat bij een nauwkeurige berekening slechts één dulzend- an den tekst niet vast staat, kan moeilijk gehandhaafd blijven. Maar Kenyon, de uit- r van Chester Beatty-papyri, verklaart toch wel, dat van geen classiek geschrift de tekst zoo vaststaat als die van het N. T. Dat bij de textcritische vragen belangrijke the ologische kwesties gemoeid zijn, blijkt b.v. uit een bestudeering van Avondmaalswoorden, van het Onze Vader, van het optreden van den Engel in Joh- 5 3 e.v. en Luk. 23 43. Eigenaardig is ook de variant in Hebr. 2 9, waar gelezen wordt, dat Jezus „zonder God" (en niet door de genade van God) den dood heeft gesmaakt. Volgens Harnack de oor spronkelijke lezing. Vooral moelijk wordt de bestudee ring van het N. T. door de omstandig heid, dat het den grond vormt van onze Christelijke voorstellingen en wij er met het diepst van onze persoon lijkheid bij betrokken zijn, zoowel zij die voor, als zij, die tegen zijn. Wij moeten de waarheid van den tekst la ten gelden boven de traditie. Zoo leert het onze geloofsbelijdenis ook. Wij moeten om met Doedes te spreken, geen slaafs gebondene, maar ook geen bandeloos willekeurige exegese be oefenen, maar de wettig vrije. Doch hier kunnen wij niet tevreden zijn met een intellectueel verstaan. Terecht wijst de Deensche hoogleeraar Fr. Thorn op den invloed van sympathie (of antipathie) bij het verstaan en pleit hij voor Erfahrungsverstandnis en Entschei- dungsverstandnis, die bij de uitlegging v; het N. T. niet gemist kunnen worden. Er daarom een wettige vrijheid, maar evenzeer een vettige gebondenheid. Als wij ons reken schap geven van wat er vereischt is vooi verstaan van het N. T., dan is een menschen- leeftijd daarvoor te kort. Maar boven zijn vermogen te werken kan van niemand wor den geëischt. Een persoonlijk woord Wanneer spr. afscheid neemt van het ker kelijk professoraat, dan is het niet omdat hij dit minder zou achten. De voor de theologie belangrijke beslissingen zullen meer op het terrein van dc kerk dan van den Staat te wachten zijn. Spr. is de Synode dankbaar voor de gelgenheid, die hem geschonken werd gedurende veertien jaar zich aan dat onderwijs te mogen wijden. Maar zich te mogen concentreeren op he studieterrein, dat zijn bijzov dere liefde heeft, was een voorrecht, dat hem deed besluiten deze be neming aan te nemen. I"1 verheugt zich daar bij den steun te hebben van Dr. H. W. Ob bink voor de bestudeering van Arameesch en Syrich en van Dr. A. H. A. Bakker voor de studie der handschriften. Hij dankt Hare Majesteit voor deze benoeming en allen die haar hebben bevorderd, de curatoren voor hun aanbeveling, de faculteit voor de vrien delijke wijze, waarop zij hem tegemoet i: getreden. Voor de studenten is zijn functie DE SCHAAKMATCH EUWE-ALJECHIN In de hoofdkwartieren der kampioenen EUWE ZWEMT ENPINGPONGT! Aljechin bang voor niets en niemand Als de twee meesters eindelijk te genover elkaar zitten voor de gewich tige partij, is een groot deel van den Strijd reeds gestreden: de laatste actie begjjit. Een onzer schaakmedewerkers schrijft ons: Een match om de hoogste schaakeer begint eigenlijk op het oogenblik, dat een schaak meester alle bescheidenheid aan den kant zet en meent, dat hij in kracht en list minstens de gelijke is van den man, die zoo trots op den schaaktroon zit. Van dit moment af wordt, voorloopig in alle stilte, een veldtocht voorbereid, die, wanneer hij voor den preten dent een gunstig verloop heeft, eindelijk tot den beslissenden slag, de match om den titel leidt. Hoe Euwe's mobilisatie is gegaan, hoeveel diplomatie en tactiek daarbij te pas is geko men, zullen wij misschien later nog eens te lezen krijgen. Zeker is, dat thans aan beide zijden de slag tot in de puntjes is voorbereid. Een bezoek aan de hoofdkwartieren Wü hebben een bezoek gebracht aan de hoofdkwartieren der meesters, waar ce gene rale secondanten, trainers en pers menschen zetelen. Allereerst drongen wij door tot het punt, waai sir.ds twee jaren alles om draait: het secretariaat van het Euwe-Aljechin-Co- mité. Gevestigd in de Sarphatistraat is het voor iedereen, die zich voor de match inte resseert, toegankelijk. Secretaris G. van Dam, die via vele telefoontoestellen en een klein legertje typistes de operaties van het comité leidt, is een van die zeldzame menschen, die altijd een minuut weet vrij te maken en te midden van overstelpende bezigheden den in druk wekt, dat hij eigenlijk niets te doen heeft. We vonden hem bereid ons even in te lichten. „Ja, Aljechin was weer niet, waar hij moest zijn. We waren hem kwijt, maar hij belde zelf uit Warschau op of de match doorging! U weet, dat 28 Augustus de beslis sende dag was, en onze brieven hadden hem niet bereikt!" 2 October opening met den Minister van Onderwijs en den Burgemeester van Amster dam, Donderdag spelen, aldus vervolgde de heer van Dam. de heele schaakiournalistiek is er al als Tartakower, Flohr, Kmoch, Mie- ses, Dr. Seitz en Capa komt later. Euwe zwemt en ningnongt en wordt door Maroczy van het sch. kbord weggehouden, oppassen, dat hij niet overtraind raakt. De financiën? In orde. O. daar zijn van Harten en Liket. z'oen maakten we, dat we weg kwamen, want deze comitéleden komen niet om te praten, maar om onderdeel x van het orga- nisatieDrogramma af te werken. Naar Euwe! Naar Euwe! In zijn woning heerschte groo te bedrijvigheid. Mevrouw Flohr, door den kleinen Salo uit Rusland meegebracht als extra prijs in 't Moskousche Tournooi, heeft een nieuwe japon gekocht en Maroczy, Kmoch, Flohr zelf, mevrouw Euwe en de drie pionnen van het Euwe-gezin, de drie aspirant-wereldkampioen dochters, zeiden vrijmoedig hun meening. Het was een geka kel in evenveel talen, als de japon kleuren had. Tot Euwe er tusschen kwam en zijn se condanten herinnerde aan Pf3d2. Toen moest, onder protest van den wijzen Maroc zy, de elegantia wijken voor de strengheid van een Caro-Kannvariant en werd in een soort codetaal gedebatteerd, waar we als leek niets van begrepen. „Hij moet zwemmen en tennissen", zeide fel en verontwaardigd de lange, zwarte, tot in zijn vingertoppen Hongaarsche Maroczy. „Hij moet Pd4 spelen", zeide Flohr. Kmoch zeide heelemaal niets, maar schreef alles op in een klein boekje. Toen de heeren even stil waren en de twee jongste Euwe- spruiten in een hoek elkaar mat zetten („Ko ning tegen paard en looper") vertelde Kmoch: „Gister wilde ik om acht uur van Tartakower afscheid nemen. Maar hij was nog een vol uur aan het woord om goeden avond te zeggen". En Maroczy begon een klein referaat over dit onderwerp. Als Aljechin speelt We zijn gevlucht naar het Carlton Hotel, waar Aljechin met echtgenoote de tenten heeft opgeslagen. Om den wereldkampioen heerschte een gezaDige rust. Hij vertelde rus tig. en als Aljechin rustig is spreekt hij 300 woorden per minuut, van 't tournooi te War schau en zijn zwarten kater, die door weg te loopen hem veel zorg en slecht spel had be- Achter de bedaarde onverschillig heid, waarmede hij zich uitliet over de groote match, school de machtige zekerheid van den wereldkampioen, die bang is voor niets en niemand, die zijn enorme kracht kent en voor Euwe het een en ander in het vet heeft. Hy informeerde naar oude kennissen, naar zijn a.s. radio-interview en ge raakte net op dreef, toen mevr. Alje chin naar de klok keek en vastbe raden ons „de deur wees"i TOERISME AUTOVERKEER MET ITALIË De K.N.A.O. meldt, dat met ingang van heden particuliere auto's in Italië v orden binnengelaten op vertoon van het, door het land van herkomst afgegeven, geldig ry- en nummerbewys. Triptiek of carnet blijven ech ter vereischt. Bij he»., binnenkomen in Italië zullen de douane-ambtenaren het triptiek of carnet van een speciaal stempel voorzien waarmede de vergunning is verkregen om gedurende een jaar in Italië te verblijven zonder in het be zit te zy'n van een internationaal rijbewijs en het internationaal bewijs voor motorrijtuigen. Taxi's, huurauto's, autobussen e.d. zijn van deze faciliteiten uitgesloten. AUTOMOBILISME DE PARIJSCHE SALON. Morgen zal in Üet Grand Paleis van de Champs Elysées te Parijs de negen en twin tigste Salon de l'Automobiïe geopend worden. Dit jaar zulen voor het eerst, behalve auto mobielen, ook twee- en driewielige verkeers middelen geëxposeerd worden. Gisteren zijn te Mrrdcou gearriveerd de deel nemers aan een enorme kanotocht van k a 1 naar Moskou, een afstand van bijna 10.000 kilometer. In 141 dagen hebben zy 15 rivieren afgevaren, die tusschen het Baikal- meer en de Moskwa. SCHAATSEN Sonja Henie rijdt dit seizoen voor het laatst Naar wy vernemen zal Sonja Henie negenvoudig wereldkampioene in het kunstry den, zich aan het eind van het aanstaand sei zoen definitief als actief kunstrydster terug trekken. Sonja Henie is 22 jaar. De oprichting van de Roei vereeniging „De Delftsche Sport" te Delft, voor 50 jaar zal op 13 October a.s. worden herdacht bij gelegenheid van de wedstijden van den Westelijken Roeibond, die dit jaar te Delft worden gehouden, waarbij de jubileercnde vereeniging als gastvrouwe zal optreden. Bovendien heeft op 23 November a.s. een reünie van leden en oud leden plaats. Tegelijk met dit jubilé viert de Westelij ke Roeibond zijn 2rle lustrum, en kan De Delftsche Sport terugzien op een 20-jarig verblijf in het schilderachtig gelegen booten huis aan de Provinciale Vaart te Delft. De Delftsche Sport, in 1885 opger'cht door een fusie van verschillende sportvereeni gingen, waarbij de beoefening van de gym nastiek, het roeien, hel cricketspel en der wapenhandel werd beoogd, is meermalen met opheffing bedreigd en ondanks dat schillende takken van sport afvielep, zoodat in 1903 de roeisport overbleef, wist steeds een enthousiaste kern de vereeniging voor ondergang te behoeden. De beginnelingennummers vormen de hoofdschotel van het programma en slechts één prijs, een wisselbeker, wordt toegekend volgens een bepaalde puntentelling, aan de vereeniging welke het grootste aantal pun ten behaalt. Bovendien is echter door den oprichter, Dr. K rei ken te Semarang, een zilveren wisselbeker uitgeloofd voor het nummer gladde heeren-vier, terwijl de D.D.S. ter gelegenheid van haar jubileum aan alle deelnemers van de winnende ploeg een her inneringsmedaille zal uitreiken. Behalve de vaste nummers van het pro gramma is ter opluistering een nummer-acht ingelascht, waaraan wordt deelgenomen door enkele vereenigingen, welke daartoe zijn uitgenoodigd. Zaterdag 12 October a.s. zal het bestuur van ,De DelfLsche Sport" receptie houden in het clubgebouw en bootenhuis aan het Oostplantsoen van half vier tot vijf uur n.m Het verdere programma wordt nader gepu bliceerd. Na afloop van de wedstrijden zul len alle deelnemers, officials en supporters zich vereenigen aan een diner in de socie- •teit „Eensgezindheid" te Delft J. N. VOORHOEVE GEHULDIGD ALS HOOFDREDACTEUR VAN HET WEEKBLAD „TIMOTHEUS" Veertig jaren zegenrijke arbeid Het saambindende element van Timotheus Temidden van een zeer talrijke schare medewerkers, medewerksters, lezers en lezeressen, is gisternamid dag in een feestelijk met bloemen versierde van Dijkzaal te 's-Graven- hage de heer J. N. Voorhoeve gehuldigd, die gedurende 40 jaar aan het geïllustreerde weekblad „Timo theus" verbonden was. Te ruim 3 uur opende de heer J. H. v, Ri essen als redacteur van Timotheus en voorzitter van de feestcommissie de bij eenkomst met. een woord van welkom tot de talrijke aanwezigen. Spr. teekende met een enkel woord de figuur van den jubilaris die velen tot ze gen was en die van God groote gaven ont ving. De heer Voorhoeve heefi zijn leven gev ;id aan God en is een verkondiger van do öoede boodschap. Het blad Timotheus is tot eere en aanzien gekomen en ile meest vooraanstaanden in den lande ver bonden er hun naam aan. Spr. richtte als familielid een persoonlijk hartelijk woord tot zijn zwager, om hein voor het verdere van zijn leven Gods zegen toe te bidden. Hierna sprak de heer Q. A. d e R i d d e r, eveneens lid van de commissie en eveneens medewerker aan het blad. Spr. had de taan namens de medewerkers en vrienden van den hoofdredacteur den jubilaris een blijk van vriendschap aan te bieden in den vorm van een fraaie reiskoffer met toehehooren, welk geschenk vergezeld ging van een fraai album uit de ateliers van de fa. Samson te Alphen a. d. Rijn bevattend enkele honderden handteekeningen vaiï hen, die aan dit huldeblijk bijdroegen en een geschenk onder couvert ter vrije be schikking van den jubilaris. Dr. J. H. v. Broekhuizen, gezant van Zuid-Afrika, voerde het woord als lid van de commissie van aanbeveling. Hij wee» op het samenbindend element van Timotheus ins het verdeelde Nederland. Daarin doet het blad denken aan de figuur van Paul Kruger, het samenhindend element in spr.'s land. Nederland kan zijn oude garde nog niet missen, waarom spr. hoopt dat de heer Voorhoeve nog „baie" veel met zijn blad voor Nederland zal mogen doen. (Ap plaus.) Mej. J. H. K u y p e r, medewerkster aan Timotheus, teekende het voortreffelijk ka rakter van het blad dat ook in den Archi pel zijn uitnemend werk doet. Moge God den heer Voorhoeve bij het klimmen zijner jaren blijven sterken. De heer A. L. v. Hulzen, letterkundige te Utrecht, voerde eveneens als medewer ker het woord. Het. blad is met zijn hoofd redacteur jong gebleven en dat moge nog lang zoo blijven! Hierna verkreeg de heer Voorhoeve zelve het woord. Spr.'s hart is vol dank, allereerst jegens God Wien alle eer toekomt en die Zijn Zoon gaf ook voor spr. God heeft ook spr. willen gebruiken en zijn werk willen zegenen. Het is het hoogste doel van Timotheus om zielen te zijn tot een zegen voor tijd en eeuwigheid. Zoo wil spr. zijn als het brandglas waarin God Zijn stralen concentreert. Namens de uitgeversfirma Callenbach te Nijkerk voerde hierna de heer J. Callen bach van Nijkerk het woord. Na een korte pauze sprak de uitgever van „Timotheijs", de heer Voorhoeve van Zwolle, broeder van den jubilaris, nog hartelijke woorden, waarna een lange rij van bezoekers den hoer en mevrouw Voor hoeve gingen gelukwer.schcn. een andere geworden, maar de gezindheid bleef dezelfde. Ik zal volkomen tevreden zijn aldus besloot spr. ongeveer zijn toe- snraak. wanneer het mij mag gelukken bij u belangstelling te wekken voor de studie van wat de kern van ons Christelijk geloof raakt. M.U.L.O.-SCHOLEN Bedreigd door de bezuiniging De drie landelijke vereenigingen voor M.U.L.O. bereiden een adres aan de Tweede Kamer voor, waarin, oehalve op de funeste uitwerking der nieuwe subsidie-voorwaar den voor geheel het U.L.O., mede gewezen zal worden op de ernstige gevolgen, die in voering van de 30-leerliögensehael hebben zou, met name voor de scholen met een aantal leerlingen tusschen 52 en 61, die van driemans-scholen, tot tweemans-scholen worden gedegradeer-l, weardoor vele van deze scholen ten doode worden opgeschreven EXAMENS Wageningen. Landbouwhoogeschool. Ing. ex. Ned. Boschbouw, de heer G. Saveur, Groningen. Ing. ex. koloniale boschbouw, de heeren L. H. Rikken, Arnhem, G. Sauveur, Groningen en J. T. Wolterson, Haarlem. Acndemti Lolden. Cand. de Zanden; doet. re H. Hfi.nl.scli ten Cate; doet. genees Ringeling en Lie Swan Bo. sch- li ter P. M. J. Sohweit- W. L. van Boven. I dc heeren J. L. van pneesk.. mej. R. L. van en en de heeren H. J. I. Valken. T. de Jong en F. T. J. Culem&n. Apothekersassistent. Lelden. Gesl. de da les J. L. de Vries. Den Haa.g: M. M. Swinkels, K. Estté. Den Hang gedeelte van dipl. C: de heeren D. rst te Rotterdam. A. J. G. Spierenburg C. DE WOLF OVERLEDEN In de organistenwereld en ver daarbuiten i den grooten kring van vrienden van de orgelmuziek zal met droefheid worden ver en. dat (te bekende en zeer bekwame organist der Arnhemsche Groote Kerk, de heer C. de Wolf. is overleden. Hii was reeds peruimen lijd ziek en werd den laafsten tijd in het Diadonessenhuis te Arnhem \erpleegd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 10