Vijfduizend actie DINSDAG 1 OCTOBER 1935 TWEEDE BLAD PAG. 6 l HAND IN HAND VOOR ONZE EIGEN KRANT De Vereenigde Christelijke Pers, waarvan ook de Nieuwe Leidsdhe Courant deel uit maakt, grijpt in een grootsdh opgezette ac tie. die tot 1 Februari van het volgend jaar duren zal* als materieel einddoel, naar een winst van 5000 nieuwe Abouné's. Het spreekt vanzelf, dat wij met man en macht gaan werken om een naar verhouding belangrijk gedeelte van die 5000 nieuwe abonnementen in het kaartsysteem van ons eigen blad te doen terecht komen. Tegelijk met de andere bladen die in de V.C.P. schouder aan schouder staan heeft ons blad de groote actie met kracht aange vat. Honderden en nog eens honderden proefnummers worden gedurende eenige weken door onze loopers en agenten en door een aantal reserve-loopers in Leiden en de dorpen in de omgeving verspreid. Immers de krant zelf is ons beste propa- ganda-middel. Het is eein krant om trotsch op te zijn, vooral nu zij, tegelijk met de in zet der actie weer zooveel belangrijke verbe teringen heeft ondergaan, venbeteringen, die alleen mogelijk zijn door het „hand in Ihand", dat de Y.C.P. dagelijks krachtig top- past. Ons fraai uitgevoerd, typografisch keurig verzorgd Zondagsblad, dat tot 12 pagina s is uitgebreid en een schat van rijk gescha keerde lectuur bevat, is van die verbeterin gen reeds een prachtig bewijs, maar ook in de redactioneele verzorging van ons blad zelf zijn tal van verbeteringen aangebracht, wat betreft snelle en accurate berichtgeving en dagelijksche politieke en economische voorlichting, zoodat wij thans met de plaat selijke neutrale- en roomsdh-katholieke pers een vergelijking in alle opzichten glansrijk kunnen doorstaan. Ons blad draagt eenerzijds een plaatselijk karakter door de uitgebreide en nauwkeu rige berichtgeving, die het van de gebeur lijkheden in stad en omgeving geeft, terwijl het anderzijds ook al weer door die sa menwerking in de V.C.P. in slaat is, op veel *breedere basis dan een plaatselijk blad dit kan, de lezers in te lichten omtrent alles wat er in ons land en over heel het wereld rond gebeurt. Honderden gezinnen, die nog niet tot den hechten kring die de lezers van ons eigen Christelijk dagblad vormen, behooren, vin den dus in deze weken de krant in de bus. Wij hopen zóó hartelijk, dat zij zich hun roeping als christenen thans indachtig zul len worden en dat zij zullen breken met de sleur, waardoor zij nog aan het neutrale dagblad gebonden zijn. Onze trouwe lezers, onze trouwe vrienden Vragen wij opnieuw met vertrouwen, weer eens hand in hand het mooie principieele gevecht voor ons blad aan te vangen, in een tijd die daarvoor zoo bijzonder ge- eigend is. Wij zullen ook thans weer onze waardeering voor hun arbeid toonen in <ie kleine geschenken, die de vriendschap on derhouden. Ons kantoor werkt onder hoog druk om onzerzijds alle wensohelijke fac toren te scheppen, die er toe kunnen bij dragen om de actie zoo volledig mogelijk te doen slagen. Maar wij kunnen het niet zon der uw aller medewerking, zonder uw aller daadwerkelijke steun, waarop wij vertrou wen ook ditmaal niet tevergeefs een harte lijk en dringend beroep te doen. STADSNIEUWS RAADSAGENDA De. Raad dezer gemeente zal vergaderen Op Maandag 7 October 1935, des namiddags te twee uur, in het gebouw „Tot Nut van •t Algemeen", Steenschuur 21. Te behandelen onderwerpen: Benoeming van een ambtenaar van den Burgerlijken Stand, uitsluitend belast met bet sluiten van huwelijken. Aanwijzing van een eandidaat voor de be noeming van een Commissaris van de N.V. Leidsche Duinwater-Maatschappij. Benoeming van twee Curatoren van het Gymnasium. Prae-advies op het verzoek van mevr. C. E. S. Sypkens geb. Van Oosten Slingeland urn ontslag als regentes \an het Heilige Geest- of Ai-me Wees- en Kinderhuis. Voorstel tot overbrenging van het dienst jaar 1931 op dat van 1935 van gelden in ver hand met de voldoening van onbetaald ge bleven vorderingen en het nog niet verwerkt of verbruikt zijn van verleende credieten, alsmeje tot overbrenging van verschillen de ontvang- en uitgaafposten van den ka- pitaaldienst. Voorstel tot het instellen van een rechts vordering tegen P. J. Keijzers te Benne- broek, strekkende tot vergoeding aan de gemeente van de schade, haar toegebracht idoor aanriiding van-een verkeerszuil. Voorstel: a. tot intrekking van het raadsbesluit van Si September 1934, inzake overneming in eigendom, beheer en onderhoud bij de ge meente van de z.g. stortplaatsen van den Reinigingsdienst aan de Zijl: b. tot het aangaan van een overeenkomst Van ruiling met de provincie Zuid-Holland, betreffende eenige perccelen grond aan de Ziil. Voorstel: a. tot intrekking van het raadsbesluit van 27 Mei 1935, tot aankoop van strooken grond en wal er, kad. bekend gemeente Leiden. Sectie M. No. 4577 (ged.) van de N.V. Maat schappij tot Exploitatie van Tramwegen: b. tot het aangaan van een overeenkomst Van ruiling met de sub a genoemde ven nootschap betreffende grond en water be oosten de trambaan langs den Lammen- Bchansweg. Voorstel tot beschikbaarstelling van ge'- ïfen ten behoeve van de verbetering van de Heerenstraat tusschon den Wittesingel en de Lel j estreat en de verbetering van de verlichting in die straat. ZONNESTRAAL-COLLECTE De Zonnestraal-collecte hoeft dit jaar ruim f 1300 opgebracht. .Verleden jaar was de opbrengst f 1G00. DE GEMEENTE REKENING OVER HET DIENSTJAAR 1934 BELANGRIJK NADEELIG SALDO De financieele toestand der Gemeente wordt ongunstiger Ter toelichting van de Rekening van de Inkomsten en Uitgaven dezer gemeente over het jaar 1934 deelen B. en W. den Raad om. het volgende mede: Blijkens die rekening heb ben de ontvangsten van den gewonen dienst bedragen de som van f 9.502.104.29 de uitgaven van den ge wonen dienst de som van 9.474.538. zoodat deze dienst een batig kassaldo heeft verd van 1 27.5 6.29 De ontvangsten van den kapitaaldienst hebben be dragen de som van 9.623.495.68 de uitgaven van den ka pitaaldienst de som van 12.736.499.44 zoodat de kapitaaldienst sluit met een nadeelig slot van 3.113.003.76 De begrooting van den gewonen dienst werd oorspronkelijk vastgesteld in ontvangst en uitgaaf op 9.340.631. In den loop der jaren 1934 en 1935 werd zij, zoowel in ontvangst, als in uitgaaf ver hoogd met 442.808.02, waardoor het eind cijfer werd gebracht op 9.783.439.02. Ter toelichting van den gewonen dienst merken B. en W. nog het volgende op: Het voordeelig kassaldo van den gewonen dienst ad 27.566.29 moet wegens bij het sluiten van den dienst 1934 nog te ontvangen gelden, dat dienst jaar en vorige dienstjaren betreffende, worden ver hoogd met n 14.826.25 42.393.54 Daarentegen moet alsnog worden betaald wegens on betaalde rekeningen en on verwerkt gebleven cre dieten 62.841.88 zoodat de gewone dienst 1934 sluit met een nadeelig exploitatie-saldo vanf 20.449.34 Voorgesteld wordt het bedrag van 20.449.34 van de Algemeene Reserve af te schrijven. Voor de beoordeeling van het resultaat van den dienst 1934 moet in aanmerking worden genomen, dat Hoofdstuk I „Vroegere dienst" sluit met een batig saldo van 275.539.13, waarin begrepen de som van 150.000.zijnde een gedeelte van de meerdere winst van de Lichtfabrieken over 1933, welke als gedeelte van het batig saldo van den gewonen dienst 1933 aan de begroo ting voor 1934 werd toegevoegd. Voorts werd ook het nadeelig saldo ad 84.002.50 van den gewonen dienst over 1934 van het Grondbedrijf, evenals in 1933, ten laste van de reserve van dat bedrijf gebracht. Aan „bijzondere" middelen kwam der halve een bedrag van 359.541.63 275.539.13 -j- 84.002.50) aan den dienst 1934 ten goede. Daarentegen werd op diverse hoofdstukken een bedrag van in totaal 19.251.96 uitgege ven ter zake van onverwerkte of onverbruik te credieten, het dienstjaar 1933 betreffende. Bovendien kwam aan „bijzondere uitga ven" ten laste van den dienst 1934 51000. gevoegd bij de 19.251.96 70.251.96. Uit het bovenstaande blijkt dus, dat ten slotte aan „bijzondere middelen" een bedrag van 289.289.67 359.541.63 70.251.96) aan den dienst 1934 ten goede is gekomen. Zonder deze „bijzondere middelen" zou het dienstjaar 1934 hebben gesloten met een tekort van 20.449.34 289.289.67 309.739.01, Uiteraard is de uitkomst van de. gemeente rekening over 1934, behalve door de beide genoemde administratieve oorzaken, in sterke mate beïnvloed door de nog steeds voortdu rende slechte economische omstandigheden, waardoor de op de begrooting toch reeds zeer hoog uitgetrokken bedragen voor armenzorg en werkloozenzorg niet voldoende bleken en nog aanzienlijk moesten worden verhoogd. De aan Maatschappelijk Hulpbetoon uitge keerde subsidie, waarvoor 545.000.was uitgetrokken, vereischte over 1934 een uit gaaf van 726.501.53, d.i. 181.501.53 meer. Hierbij is echter in acht te nemen, dat ingevolge Raadsbesluit van 18 December 1933. met ingang van 1 Maart 1934, de ge neeskundige armenverzorging bij Maatschap pelijk Hulpbetoon werd ondergebracht. De netto-uitgaaf van Maatschappelijk Hulp betoon ter zake, die uit de gemeente-subsidie moest worden bestreden, bedroeg rond 83.600.waartegenover uiteraard mindere uitgaven tot een gelijk bedrag stonden op de betrekkelijke posten der gemeentebegrooting voor geneeskundige armenverzorging, zoodat de feitelijke verhooging van den post „Sub sidie aan de Gemeentelijke Commissie voor Maatschappelijk Hulpbetoon" 181.501.53 83.600.— rond 97.900.— bedroeg. De uitgaven voor „steun aan uitgetrokken werkloozen", waarvoor 750.000.was uit getrokken, bedroegen 834.156.12, of 84.156.12 meer. Verder bleef de opbrengst van de perso- neele belasting in hoofdsom en opcenten 20.000.beneden de raming. Voorts bedroegen de batige saldi van de navolgende bedrijven met de daarachter ver melde bedragen minder dan de raming: Gas fabriek 11.580.76, Gestichten „Endegeest" c.a., in verband met de verlaging van de verpleeggelden, 14.096,98 en het Openbaar Slachthuis 6.119.40. Tegenover deze hoogere uitgaven en min- deze ontvangsten, welke tezamen een bedrag van rond f 284.800.— uitmaken, kunnen de volgende voordeelige factoren worden ge noemd: Aan uitkeering uit het Gemeente fonds ingevolge artikel 3 onder b der wet van 15 Juli 1929 (S. 388) werd 14.453,39 meer ontvangen, dan geraamd was. Voorts overtrof de Rijksbijdrage in de steunverleening aan uitgetrokken werkloo zen, tengevolge van een door het Rijk inge voerde nieuwe subsidieregeling, de raming met 10.584.90. Vervolgens werd meer ontvangen dan ge raamd was aan: 80 opcenten op hoofdsom der gemeentefondsbelasting 43.721.26, op centen op de hoofdsom der dividend- en tan tièmebelasting 25.983.42, opcenten op de hoofdsom der vermogensbelasting 2.761.73, belasting op tooneelvertooningen en andere vermakelijkheden 2.659.25. Van de Electriciteitsfabrtek werd aan meerdere winst 24.751.32 en aan meerdere restributie 7.988.50 ontvangen. De kosten van „fabricage" bleven tenge volge van overschotten op uitgaafposten en hoogere ontvangsten ter zake van gehouden toezicht bij de uitvoering van werken voor bedrijven en particulieren 45.000.be neden de raming, terwijl het nadeelig saldo van den Reinigingsdienst 20.000. onder de raming bleef. De netto-kosten van krankzinnigenverple ging bedroegen, o.a. in verband met de ver laging van de verpleeggelden, 26.000. minder dan geraamd was. Ten slotte bedroeg de uitgaaf op den post „Subsidie aan werkloozenkassen", geraamd op 100.000 84.436.39 of 15.563.61 minder, bedroegen ook de netto uitgaven aan „rente en provisie van tijdelijk ter voor ziening in de behoefte aan kasgeld opgeno men gelden" ruim 12.000.minder dan geraamd was en bleef op den post „Onvoor ziene uitgaven" 10.000.beschikbaar. Buiten beschouwing latende de ontvang sten uit vroegere diensten sluit de gewone dienst 1934 met een nadeelig exploitatie saldo van 20.449.34 -f 205.287.17 275.539.13 70.251.96) 225.736.51. Het dienstjaar 1933 sloot met een voor deelig exploitatiesaldo van 29.828.62, dat van 1932 met een voordeelig exploitatie saldo van 80.520.18. Hoewel door de bijzondere maatregelen, welke genomen moesten worden om de be grootingen voor 1932, 1933 en 1934 sluitende te maken en die voor elk jaar verschillend waren, een vergelijking van de bovengenoem de saldo's niet mogelijk is, blijkt toch wel, dat de financieele toestand van de gemeente voortdurend ongunstiger wordt. DE 3 OCTOBER- OPTOCHT Wenken in het belang der goede orde Het publiek wordt er op gewezen, dat de optocht dit jaar een route volgt, goheel af wijkend van die der vorige jaren. Het is daarom wenschelijk goede nota te nemen van den te volgen weg. teneinde te voorko men. dat men zou wachten op een punt, waar de optocht wellicht heelemaal niet passeert. Ook wordt aan leder verzocht in de stra ten, waar de optocht doorkomt, te zorgen, dat 2ooveel mogelijk alle beletselen zijn op geruimd. Het is buitengewoon hinderlijk als b.v. een auto of handwagen op den rijweg is geplaatst. Zet daarom uw auto, handwagen enz. tijdelijk in een zijstraat, (ie voorkomt dan beschadiging en bevordert het algemeen belang. Ten overvloede wordt verzocht niet den optocht af te wachten op het Kort Rapen burg, de Princessekade, de Steenstraat of den Stationsweg .Aldaar is als regel zooveel pu bliek verzameld, dat er voor de meesten geen sprake van is den optocht goed te kun nen zien, terwijl b.v. op de Hooigracht, Kai- serstraat, Witte Singel, Zoeterwoudsche Sin gel. Doezastraat, enz. voldoende ruimte is. Voor de gevallen, dat noodzakelijk met een auto enz. op 3 October het afgesloten gedeelte van de stad moet worden binnen gereden, bestaat uiterlijk morgen nog gele genheid aan het politiebureau toegangskaar ten te ontvangen (9—12 en 2—5 uur). POLITIE-MAATREGELEN VOOR 3 OCTOBER Ter kennis van het publiek wordt gebracht dat voor de a.s. feesten <j(oor de politie de navolgende maatregelen zijn getroffen: le. Het Van der Werfpark wordt Woens dag 2 October des namiddags te 8 uur voor het. publiek afgesloten. Alleen de lichtstoet trekt door het park; 2e. Donderdag 3 October is de toegang tot het Van der Werfpark voor de deelne mers aan de Koraalmuziek over de voetpa den langs het water. Het publiek heeft toeane over de achter paden langs het Gymnasium en het museum. VERBETERING VAN DE HEERENSTRAAT De toestand van de Heerenstraat maakt met het oog op de belangen van het in de laatste jaren aldaar sterk toegenomen ver keer verbetering van deze straat wensche lijk. In verband met de hooge kosten, aan dit werk verbonden, zijn B. en W. van oordeel, dat thans allereerst de verbetering van het gedeelte der Heerenstraat, gelegen tusschen de Wittesingel en de Leliestraat, welke het meest dringt, ter hand moet worden genomen Het daartoe opgemaakte plan strekt tot het rooien van de hoornen, het maken van trottoirs en het vervangen van de wezigc kei- en klinkerbestrating door een bestrating van nieuwe klinkers, dik for maat. Asfalteering van dit straatgedeelte meenen B. en W. i.e. niet te mogen voor stellen, omdat zulks hooge kosten voor het verleggen van buizen en kabels met zich zou brengen. Wegens het onregelmatige beloop van de straat en van de bebouwing zal de rjjwegbrecdte varieeren tusschen 6.G5 en 10 M., terwijl van de trottoirs de grootste breedte 5.50 M.. de kleinste breed te 1.80 M. zal bedragen. Voorts is het de bedoeling, dat de bestaande gasverlichting voor de geheele Heerenstraat zal worden verbeterd en, met gebruikmaking van el ders vrijgekomen palen, vervangen door electrische verlichting. De kosten van een en ander worden ge raamd op 9.500,voor de straatverbete ring en 500.— voor de verbetering van de straatverlichting. Tevens moet de bestaande hoofdgaslei ding in de Heerenstraat worden verlegd, terwijl een tweede hoofdgasleiding moet worden aangebracht. De op 7.000,ge raamde kosten van deze* werkzaamheden, die trouwens noodig zijn onafhankelijk van de straatverbetering, zullen komen ten las te van het bedrijf der Stedelijke Fabrieke. van Gas en Electriciteit. DE LEIDSCHE SPAARBANK Bij de Leidsche Spaarbank is in de vorige maand (Sept. 1935) ingelegd f 298.830.90 en terugbetaald f 445.141.4S; 130 nieuwe inleg gers zijn ingeschreven en 94 boekjes werden geheel uitbetaald. Tiet tegoed der 18.571 inleggers, inclusief 1.442 deelnemers aan den afhaaldienst. be droeg einde September 1935 f 8.409.488.91. In 4.811 posten is in deze maand door den afhaaldienst f 14.23-4.50 ontvangen. VAN HET STADHUIS SLUITING GEMEENTELIJKE BUREAUX, ENZ. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dot de bu reaux der Gemeente-Secretarie en van den. Gemeente-Ontvanger, het Stedelijk Museum „de Lakenhal" en het Gemeentelijk Badhuis in de Van der Werffstraat, op Donder dag 3 October a.s. den geheelen dag ge sloten zullen zijn en dat het bureau van den Burgerlijken Stand op dien dag slechts zal zijn geopend van des voorm. 9—10 uur A. VAN DE SANDE BAKHUIJZEN, Burgemeester. VAN STRYEN, Secretaris. Leiden. 1 October 1935. HET SLUITINGSUUR VAN WINKELS Naar wij vernemen hebben Burgemeester en Wethouders het sluitingsuur voor win kels voor Donderdag 3 October a_s. oepoald op des nachts 12 uur. AFSCHEID INSPECTEUR L. DUVAL HARTELIJKE HULDIGING i da Gistermiddag te kwart voor dr theonezaal van 't politiebureau gevuld met inspecteurs, hoofdagenten, agcnicn, gepen sioneerde politiemannen, administratie! per soneel e.a. Al deze belangstelling gold het vertrek en het afscheid uit den politiedienst van den lieer L. Duval, inspecteur le klasse. Toen de heer Duval met zijn echigenoote en dochter waren binnengekomen n*:u de inspecteur van politie, de heer K. Wijk, het woord. Spr. zeide, dat het hem genoegen deed, dat hij, die door den heer Duval bij zijn opname in het korps vóór 20 jaar het eerst was toegesproken, thans als eerste het woord mocht voeren om een afscheids woord tot hem te spreken. Spr. zeide, dat hij van een goed collega mocht afscheid nemen, van 'n collega te vens, die zich als politieman in -Je stad vele vrienden had verworven. Dat de heer Duval na zijn 45 dienstjaren nog lange jaren van een welverdiende rust moge genieten te midden van vrouw en kinderen. Het leed is den heer Duval weliswaar niet bespaard gebleven, doch Spr. hoopte, dat de avond zijns levens moge beschenen worden door veel nieuw huiselijk geluk ou der het schijnsel van een fraaie schemer lamp, welke Sfir. namens zijn collega's aan bood. De heer J. Zwart voerde vervolgens na mens het politiepersoneel net woord. Spr. schetste hoe de heer Duval behalve politie man ook mensch was. Als ambtenaar wist hij zooveel mogelijk uit den politieman to hi^en, maar tevens beschouwde hij zijn cnraergeschikten als mensch. Met groote waarüeeriag getuigde Spr., dat de heer Du val voor velen een goed raadsman was, die met hen meeleefde in alle omstandigheden des levens. Spr. kon met blijdschap getuigen, dat a» zijn ondergeschikten van thans hem ook in zijn rusttijd niet zullen vergeten. Als aandenken bood Spr. den heer Duval de verschillende deelen van de Eoicyclo paedie „Het Zoeklicht" aan. De heer D. Gijsberti Hodenpijl, Instruc teur bij de politie, schetste vervolgens hoe de Leidsche burgerij door -het vertrek van den heer Duval een stuk traditie zal ver liezen. Hierna werd nog 't woord gevoerd door den heer Y. Kuipers, die eraan herinenerde, hoe de heer Duval steeds grooten tact en groot beleid heeft getoond in tal van om standigheden dps levens. Daardoor was hij de juiste man op de juiste plaats. Daardoor hebben velen van hem kunnen leeren. De heer Duval, antwoordend op hetgeen tot hem gezegd was, waardeerde ten zeer ste de tot hem gesproken woorden. Even eens toonde hij zich dankbaar voor de stof felijke blijken van belangstelling. Dankbaar was Spr. wederkeerig voor de vele diensten door allen hem bewezen ge durende zijn ambtelijke loopbaan. Het deed Spr. genoegen ook tol van oud gardisten aanwezig te zien,- terwijl hij te vens hartelijk dank zegde aan de Leidsche burgerij .officieren en onderofficieren van het garnizoen, voor de wijze, waarop zij steeds tot elkaar in connectie hadden ge staan. Spr. zeide, dat hij allen in hun wel en wee zou blijven volgen en dat hij met genoegen aan zijn Leidsche dienstjaren zou terugdenken. INSPECTIE VOLKSGEZONDHEID Bij Kon. besluit is met Ingang van 1 Oct. 1935 benoemd tot inspecteur van de volks gezondheid bii den dienst, welke in het bij zonder is belast met de handhaving van de wettelijke bepalingen betreffende de volks huisvesting, de heer G. F. E. Kiers te Lei den, aan wien als ambtsgebied is aangewe zen de provincie Zuid-Holland en als stand plaats tot wederopzegging de gemeente Leiden. KINDERKOOR „EX ANIMO" HET ONTZET VAN LEIDEN EEN MOOIE AVOND Is de heer De Wolff, do ondernemende directeur van „Ex Animo" van doel, telken jare enkele dagen voor den Leidschen feest dag bij uitnemendheid, een uitvoering van zijn koren-ensemble te geven? Zoo ja, dan juichen wij dat toe. Er is niets tegen en alles voor, in dezen een tradi tie te sdheppen. Wij komen daar nog op terug. De uitvoeringen van „Ex Auimo's'" kin derkoor dragen altijd een bijzonder feeste lijk karakter. De stadsgehoorzaal is tot in de uiterste hoeken gevuld met een publiek, dat een levendige interesse bezit, al be hoort het dan niet tot het deel der Leide- naars dat regelmatig concerten bezoekt. Het podium is gevuld met een blijde kin derschaar. waarachter het „Gemcrard Koor" geheel schuil gaat. De avond is voor de kinderen, en goede kinderzang kan zoo intens mooi zijn. Vooral onder leiding van een uitstekend zangpaedagoog als de heer De Wolff zich steeds weer toont. De avond werd geopend met het bekende uit het Duilsch vertaalde lied: „Lof zij den Heer, den Almachtigen Koning der Eere", door den heer De Wolff uitermate gelukkig geharmoniseerd voor kinder- en gemengd koor, waarbij de melodie gevoerd werd door -het kinderkoor. Dit eerste lied was wel in staat, om onmiddellijk de aan wezigen te pakken. Er ging iets bijzonders van uit. Dat klare, metaalachtige, breede en hartstochtlooze van de melodie bov de. mooi gevonden figuraties cn de diepe tonen van het koor der grooten, dat een unieke sfeer schiep Het deed goed hierop het openingsgebed van Ds. Riemcns te doen volgen. 1-Iet verdere programma vóór de pauze was als naar gewoonte samengesteld, d.w.z. er werden afwisselend groepen liederen ge zongen door het koor van grootcre kinde ren en floor het koo-.tje der peuters, terwijl de laatste groep werd gezongen door de afc' Meisjeskoor, do jonge frissche stemmen vai 17 a 18-jarigeii. We willen ditmaal niet uitvoerig al di groepen bespreken, doch er in de eerste plaats aan herinneren, dat de directeur zijn groote schare uitstekend heeft gediscipli neerd, dat hij verder houdt van een cor recte, duidelijke uitspraak, een stevige rhythmiek en plastische voordracht in den zang; en eindelijk, dat zijn onuitputtelijke vindingrijkheid en muzikale fantasie ook ditmaal weer zich geuit heeft in nieuwe liederen van hemzelf op teksten meestal van Jo van der Stap. Dat hij fijn en gevoelig kan laten zingen, bleek uit „Zinger." van Cath. van Rennes, dat fraai werd voorgedragen. Het bleek niet het minst uit „Der lammeren Herder" van hemzelf, dat door de -kleintjes werd ge zongen. Wat klonk dat naïef, rein en vroom. Als het publiek nu in vredesnaam eens kon meren, de stemming van zoo'n lied na af loop niet te bederven met een applaus. Er blijft na de leutige, geestige liedjes genoeg gelegenheid over, zijn hart te ludbten met handgeklap. Doch uiterlijke bijvalsteeke- nen na het plechtige inleidende lied, na „Zingen", „Der lammeren Herder", Avond liedje", „Als de bloemen droomen", strijdt geheel met de sfeer dezer liederen. Bleek uit het eerste gedeelte van het programma dat er weer met noeste vlijt en toewijding is gewerkt niet minder bleek dit na de pauze. Verleden jaar hoorden wij voor het eerst de cantate ,Het ontzet van Leiden", tekst van Jo van der Stap, muziek van den heer H W. de Wolff. Deze cantate maakte des tijds een gunstigen indruk op ons, en die indruk is bij deze tweede uitvoering nog aanzienlijk versterkt. Daarom zouden wij haast wenschen, dat zij een vast programma nummer werd in dezen tijd van het jaar. De muziek is uiterst levendig geschreven en rijk aan rhythmische en melodische af wisseling in verband met de opeenvolgen de stemmingen. Aangezien we verleden jaar reeds op verschillende onderdeelen hebben gewezen kunnen we thans kort zijn. Todh denken we nog even aan de zeer suggestieve treurmarsch aan 't einde van 't eerste deel; aan de gelukkige vondst om den eed van trouw door spreekkoor te laten declameeren, waar tusschendoor eerst de muziek het „Wilhelmus" speelt en later bij herhaling een der koren ons pracMige volkslied zingt. Dit maakte diepen indruk. Wij denken ook aan het mooie, stevige slot koor Het geheel voldeed uitstekend. Er werd met groote toewijding gezongen en de trommelslager, de trompettist en aji- deren die op eene of andere wijze een il lustratieve rol hadden te vervullen, deden dit correct en flink. Een apart woord van hulde mag wel worden gebracht aan mevr. M. de GraaffSchroot, die den geheelen avond actief was en zoowel de liederen voor de pauze als de cantate op den vleugel be geleidde. Aan haar nimmer falende slag vaardigheid en muzikaal begrip heeft de RADIO DISTRIBUTIE 0 K«ulon. 12.2o Brussel VI.. 14.20 chl.s.. 15.20 Kalundborg of diversen. 16.20 Deutschl.s., 17.20 Brussel VI. 18.50 Brussel Fr., 19.20 Keulen, 20.20 Droltwlch. 21.05 Parijs Ra- 8 05 Parlls Radio, 10.35 Londen Rep.. 11.20 Droltwlch. 14.20 Londen Reg., 17.35 Droitwich, 18.20 Diversen. 18 50 Londen Rep., 19 Tuinbouwpratje door den heer J. Jonker chef vaafd. Gein. Plantsoenen: 1930 Sport- praatje door den heer J. G. A. Janssen (jonr- aal is') o-a. vraepgcaprek met den Cioer S. Buys, voorz. van de Leidsche Korfbalver. „Fluks", over: „Het nieuwe Leidsche Kc|fbal seizoen"j 20 Londen Reg., 22.5q D-oltwIch. WOENSDAG 2 OCTOBER Programma. 3: 8 Keulen 8.40 DeutschLs-ander, 10.20 Keulen. 12.05 Droitwich. 12.20 Brussel Fr., 13.20 Brussel VI.. 14.20 Deutschl.s, 15.20 Londen Rep.. 17.20 Keulen. 18.50 Brussel Fr., 19.35 eiilen. 20.26 Ween-en- Programma 4: 8 05 Parti* R. 9.30 Gram.mus. GRD. 10.35 Londen Reg., 12.50Droitwich, 14.20 Londen Reg.. 15.10 Droltwlch. 18.20 Diversen. 18 51 Droitwich. 10.10 Londen Re-g-, 19.50 Droit wlch, 22 Londen Reg. AGENDA De avond-, nacht- e:i Zondagdienst der apotheken wordt van Maandag 30 Sept. tot en met Donderdag 3 October a.s. waargeno men door de apotheken: G. H. Blanken, Hoogewoerd 171. telef. 502 en D. J. v. Driesum, Mare 110. telef. 406. Van Vrijdag 4 tot en met Zondag 6 Oct a.s. neemt waar apotheek C. B. Duyster, Nieuwe Rijn 18, telefoon 523. Voor Oegstgeest worden deze diensten waargenomen door apotheek: C. van Zijp, VVilhelminapark 8, telef. 274 Zend deze coupon Aan het Bureau van de Nieuwe Leidsche Courant, Breestraat 123, Leiden Hiermede verroek ik U in te schrijven ale abonné op ons blad voor minstens één jaar KAAM: ADRES: kwartaal week») kwartaal week*) kwartaal week NAAMi De aanbrenger (ster),' ADRES: Doorhalen wat niet verlangd wordt. heer De Wolff zeer zeker een krachtiger! steun gehad. De mooie avond werd door Dr. Riemeng bes-loten met dankzegging. KENNISGEVING De Directeur der Stedelijke Fabrieken van Gas en Electriciteit brengt ter algemeene kennis, dat de kantoren Langegraoht 70 e» Hooigracht 14 op Donderdag 3 October a.s. den geheelen dag gesloten zijn, terwijl op dien dag ook geen aflevering van cokes zal plaats hebben Voor klachten inzake de gas- en electrici- teitslevering kan men zich wenden tot den portier in het Administratiegebouw Lange* gracht 70. Tel. 1220. De Directeur voornoemd, G. A. v. KLINKENBERG. Leiden, 1 October 1935. STEMMEN BIJ VOLMACHT Wij herinneren er aan dat vanaf 1 Octo ber tot en met 31 December d.a.v. ter Ge meente-Secretarie verzoekschriften kunnert worden ingediend tot aanwijzing van ge machtigden om bij volmacht te stemmen. Formulieren voor deze verzoekschriften zijn ter Gemeente-Secretarie kosteloos ver krijgbaar. KAMER VAN KOOPHANDEL) EN FABRIEKEN VOOR RIJNLAND De Kamer zal een vergadering houden op Dinsdag 8 October a.s., des namiddags 2.30 uur in de vergaderzaal, Stationsweg 43, De agenda vermeldt o.m.: vaststelling datum van de periodieke verkiezing van candidaten voor het lidmaatschap dec Kamer; Voorstel om aan den Minister van Han del, Nijverheid en Scheepvaart een schrij ven te zenden in verband met industrial!- seering en het distributieprobleem. Verslag van de werkzaamheden der Ka mer inzake dc opheffing van de lijnen LeidenHoofddorp cn AlphenUithoorn met zijtak naar Ter Aar; Voorstel om een schrijven te verzenden naar het Provinciaal Bestuur van Zuid- Holland inzake genoemde spoorlijnen-, Verslag terzake van het RijnlandscK Borgstellingsfonds. HANDELSREGISTER Nieuwe inschrijving. 30 Sept. 6661. De Mcm debcurs. Gebr. Lovie, Leiden, Haarlemmer straat 62, handel in dames-modeartikelen; en gros en detail. Venn.: J. Levie en R. Le- vie Leiden. UNIVERSITEIT VAN LEIDEN Geslaapd: cand. ex. Rechtsgeleerdheid, de heer J. W. v. d. Zanden. Rotterdam. Doet. ex. Rechtsgeleerdheid, de heer H, Haniach ten Cate Hllversu®. ii Dock ex- Geneeskunde. de heeren A. Ringe ling, Den Haag en Lie Swan Bo, Leiden. wordt nauwkeurig alles penoteerd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 6