DE ABESSIJNSCHE DEFENSIE-PLANNEN DINSDAG 1 OCTOBER 1935 EERSTE BLAD PAG. 2 D VERSCHUIVENDE SPANNINGEN Ofschoon er in de laatste dagen naar 't V'il schijnen, geen opzienbarende wendingen op het terrein der Europeesche politiek heb ben plaats gegrepen, en het dus wel lijkt of er allerwegen een toestand van afwach ting is ingetreden, is dit in feite toch ook niet meer dan schijn, en hecrscht er tJhans inderdaad een schier ongekende in ternationale spanning. Nu d<$ moeilijkheden welke de rust van ons werelddeel bedreigen noch door beraad, noch door een plotse linge oorlogsuitbarsting een uitweg kun nen vinden, wordt er van alle kanten ge drongen naar een verschuiving der maehts- .verhoudingen. Het schijnt, dat de kansen der Britsche diplomatie er daarbij in zooverre niet slecht yoor staan, dat Laval er meer en meer toe genoopt wordt, in een eventueele Middel- landsche Zee-actie der Britsche vloot, te participeeren, hetgeen beteekent, dat beide landen een bloc achter den Volkenbond zul len vormen. Wellidht zal derhalve Italië thans iets dergelijks van Frankrijk onder- Vinden als de centrale mogendheden in het groote wereldconflict meemaakten van hun Romeinschen bondgenoot, een ommezwaai, die het in den rug bedreigt. Het overige Europa ziet vanzelfsprekend deze verschuiving van krachten niet werk loos aan. Reeds lang zijn de Sovjets bezig geweest, zich in Roemenië een bondgenoot te zoeken, die hun militaire positie, spe ciaal ten opzichte der centrale landen, zou kunnen versterken en nu de geruchten aan kracht winnen, dat Litwinof en Titulescoe elkander in dit opzidht te Genève zouden hebben gevonden, ontwikkelt zich ter an dere zijde, namelijk tusschen Polen, Duitsch land en Hongarije, een tegen-activiteit. In het centrum van de aandacht staat in dit verbeand het bezoek, dat Goemboesaan Berlijn brengt Ondanks de officieele en her haalde tegenspraken van Hongaarsche zijde wijzen Joego-Slavische bladen erop, dat dit bezoek aan het Duitsdhe machtscentrum een geheel ander karakter draagt dan dat van een beleefdheidsbezoek. Zij wijzen er op. dat juist dezer dagen in de „Jumadja- rozag", het cfficieuse orgaan der Hongaar sche regeering verklaard is, dat Hongarije ten opzichte van zijn buitenlandsche poli tiek nieuwe w egen moet inslaan. Daarbij stellen zij in het licht, dat een Duitsch-Ita- li aansch-Hon gaarsc h-Poolsoh-Oosten rij ksch- bloc alleen de politiek van Frankrijk in Midden-Europa kan doen mislukken, een politiek die, naar men weet, er steeds zich op gericht heeft, het status quo van Ver sailles te handhaven. Door bemiddeling van Goemboes nu, die ï-eeds eerder optrad als bemiddelaar tus schen Oostenrijk en Italië, zouden thans de Italiaansch-Duitsche tegenstellingen zijn ver Zacht en zou de we.g gebaand kunnen wor den voor genoemde nieuwe belangenge meenschap, welke tevens het hoofd zou •kunnen bieden aan de macht van het mili tair onevenredig sterke Rusland. Belgrado zelf is over 't bezoek van Goem boes uitermate gereserveerd en bepaalt zich er voorloopig toe. nauw contact te onder houden met de Kleine Entente en met de leden van den Balkanbond Hoe tenslotte de verhoudingen zich zul len krlstalliseeren dient te worden afge wacht; dat her-oriëntatie voor de deur staat, altihans, dat de staatslieden der be trokken mogendheden in stilte in deze rich ting werkzaam zijn, daaromtrent bestaat weinig twijfel. De dictator in Rome sipreekt wel eens forscher dan men in het algemeen van hen, die in zeer verantwoordelijke posities ver- keeren, gewend is. Men is derhalve steeds geneigd, zijn krasse uitingen min of meer te reduceeren. Toch dringt zich in dit ver band sterk de herinnering naar voren aan woorden, die hij eerst kort geleden liet hooren, namelijk, dat (hij desnoods voor een wijziging van de kaart van ons werelddeel piet zou terugschrikken. De vraagt wordt er te klemmender door, boe de naaste toekomst, die achter de scher men wordt .voorbereid, er uit moge zien. GOEMBOES TE BERLIJN Goemboes heeft gistermorgen den plaats- vervanger van Hitier, Rijksminister Rudolf Hess, een vrij langdurig bezoek gebracht. Aan het onderhoud is ook deelgenomen door de buitengewone en gevolmachtigde ambas sadeur van Duitschland, Von Ribbentrop, m zijn kwaliteit van lid van den staf van den plaatsvervanger van Hitier. Tevoren had de Hongaarsche minister president reeds een bezoek gebracht aan am bassadeur Von Ribbentrop. Hij werd bege leid door den leider van de persafdeeling van het Hongaarsche departement van buiten landsche zaken, gezantschapsraad von Men- gele en de persoonlijke referent van den Pruisischen premier generaal Goering, Mi- pisterialrat Gritzbach. Des middags heeft Goemboes een bezoek gebracht aan den Rijksminister van economi sche zaken en president van de Rijksbank, Pr. Schacht. Om half twee is ten huize van den Rijks minister van Buitenlandsche Zakan, von Neurath, ter eere van Goemboes een noen maal aangeboden, waaraan o.m. werd deel genomen door de ministers Goering en Schacht, staatssecretaris Meissner en vele ambtenaren van het Rijksministerie van Bui tenlandsche Zaken. HUWELIJKEN MET JODEN In verband met de wet op „de bescherming van het Duitsche bloed en de Duitsche eer" van 15 September 1935 waarbij gemengde huwelijken tusschen Joden en staatsonderda- nen van Duitsch of verwant bloed worden verboden, is het vermoeden uitgesproken dat ook reeds bestaande gemengde huwe'ijken onder deze wet zouden vallen. Deze veronder stelling is onjuist. De wet is niet van toepassing op gemeng de huwelijken voor zoover deze voltrokken waren voor 17 September 1935, den dag, waarop de wet van kracht is verklaard. OUDHEIDKUNDIGE VONDST IN NOORD-AFRIKA Te Sabratha in Italiaansch Noord-Afrika zijn fragmenten van een Romeinschen tem pel aan het licht gekomen, welke blijken te dateeren uit het begin der 2e eeuw na Chr. Vermoedelijk is een deel van dit bouwwerk eens tengevolge van erosie der zee ingestort. De opgravingen in deze rijke archeologi sche zone worden inmiddels voortgezet,' EEN SCHERM VAN GUERILLA-TROEPEN GEVORMD Vijandelijkheden nog niet aangevangen Volgens door de „Evening Stan dard" ontvangen berichten zouden de Italianen 32 K.M. over de voorloopige Abessijnsche grens in de buurt van Fransch Somaliland zijn opgerukt. De Italiaansche troepen zouden den driehoek tusschen het gebergte en Fransch-Somaliland hebben bezet. Op grond van de ontvangen rap porten over den Italiaanschen op- marsch heeft, volgens het blad, de bevelhebber der Fransche troepen in Dsjiboeti, direct deskundigen uitge zonden om de grens over een traject van 40 K.M. met palen te markeeren. Deze deskundigen zijn vergezeld geweest van een afdeeling Senegaleesche troepen. Als verdere voorzorgsmaatregel hebben 50 Fransche vliegtuigen opdracht gekregen voor een 24 uurs verkenningsvlucht. Men vermoedt, dat het doel der Italiaan sche actie de stad Doeanle is. De grens in het gebied is niet nauwkeurig bepaald. DE NEUTRALE WAARNEMERS De kwestie van het zenden van neutrale waarnemers naar het Italiaansch-Abcssijn sehe grensgebied is gisteren door de des kundigen van den Volkenbond bestudeerd, Daarbij zouden ernstige zakelijke moei lijkheden naar voren zijn gekomen. Men veronderstelt, dat de kwestie pas Donderdag, wanneer de commissie van Dertien weer zal bijeenkomen, rijp voor be spreking zal zijn. SPANNING IN ABESSINlfi In Midden Abessinië duren de mobilisa tievoorbereidingen voort. Uit de grensprovincies komen eveneens berichten binnen aangaande mobilisatie. Ingewijde kringen beweren, dat nog deze weck de algemeene mobilisatie-order te venvachten is, aangezien deze kringen steeds meer aanwijzingen zien voor een te gen de volgende week beraamden Italiaan schen aanval. Volgens mededeelingen uit betrouwbare officieel Abessijnsche bron zou de Volken bond den keizer reeds hebben doen weten, dat hij onder de door Abessinië geschetste omstandigheden geen bezwaar maakt te gen een algemeene mobilisatie, aangezien deze noodig is voor do landsverdediging. ITALIË VERONTWAARDIGD Giornale d'Italia schrijft ten aanzien van het telegram van den Negus van Abessinië aan den Volkenbond in zake. de a.s. mobi lisatie in Ethiopië, dat Italië tliaps staat voor de openlijke publicatie van de alge meene mobilisatie in Abessinië, welke reeds grootendeels is voltrokken. Indien deze mobilisatie wordt afgekon digd zullen 1.083.000 man onder de wape nen komen. Het blad venvijt Genève be wust den weg te hebben ingeslagen, welke leidt tot de heiligverklaring van de ge welddaden van Abessinië, de demobilisatie van Italië en de bevrediging van machtige belangen buiten den Volkenbond. Italië, aldus besluit het blad, is niet ge kant tegen Genève, doch wèl tegen de han delwijze om de rechten van de staten te beschermen en den vrede te verzekeren, terwijl hij een staat, welke zich verdedigt, met oorlog dreigt. DE KRIJGSTACTIEK VAN ABESSYNIE Naar verluidt, zijn ter conferentie van den negus met zijn buitenlandsche mili taire adviseurs plannen besproken, om Ethiopië te hullen in een geweldig scherm van guerilla-troepen. Op elke drie vierkan te mijlen grondgebied zou men 600 krijgs lieden willen concentreeren, gereed om den indringer te bestoken. Grootere troepen concentraties zou men zooveel mogelijk willen vermijden. Naar verluidt, zou men tot het opstellen an dit plan zijn overgegaan op grond van e volgende overwegingen: Ten eerste blijven de troepen bij een ver deeling van 600 man over iedere drie vier kante mijl onder commando staan van de plaatselijke opperhoofden, die nauwkeurig op de hoogte zijn van de eigenaardigheden van het terrein. Ten tweede kunnen de troepen op deze •ijze een zeer belangrijk gedeelte van het oor hun onderhoud benoodigde in het hun toegewezen gebied zelf vinden. Ten derde maakt eén op deze wijze ver spreide positie de gevaren van een bom- gasaanval uiterst gering, z Ten slotte kunnen deze in hooge mate mobiele eenheden gemakkelijk verrassende aanvallen op den vijand doen en zich dan snel terugtrekken in de heuvelen. Het ligt voor de hand, dat. op deze wijze geen gesloten tegenstand geboden zal wor den tegen een Italiaanschen inval, die ech ter van alle kanten belemmerd zal worden, terwijl dc Abessijnsche troepen achter dc oprukkende Italiaansche legercorpsen zul len achterblijven, de verbindingsmiddelen zullen kunnen vernielen en daarbij voort durend den grooten steun blijven houden an de natuurlijke gesteldheid van het ter rein, die voor de Italianen vrijwel onover komelijke moeilijkheden opleveren zal. Alleen in het Noordwesten, waar lange hellingen een gemakkelijke toegang bieden voor Gondar. zijn tank-vallen aangelegd en fortificaties. Hier zullen ook meer troepen ■orden geconcentreerd en zal krachtige tegenstand geboden worden. Afgescheiden van al deze strategische overwegingen heeft dit plan bovendien nog het groote voordeel tegenover Genève, dat in den aanvang van den oorlog Abessinië voortdurend zal terugwijken voor de op rukkende Italiaansche legers, zoodat het aanwijzen van den aanvaller dan in het geheel geen moeilijkheden zal behoeven op te leveren. De grootste moeilijkheid zal er intus- sclien in bestaan, de Abessijnsche troepen tegen te houden en hun te beletten bij de eerste de beste gelegenheid, op de traditio- neele wijze tot een massa-aanval over te NOG GEEN ITALIAANSCHE AANVAL De regeering van Ethiopië ontkent nog maals officieel de berichten, welke in buitenland verschenen, volgens welke de Italiaansche troepen de vijandelijkheden reeds zouden zijn begonnen. Ook te Rome wordt ontkend, dat de Italiaansche troepen de grens van Ethiopië overschreden hebben. Via Dsjiboeti komen te Aden vele vluch telingen uit Abessinië aan, voornamelijk kooplieden en zendelingen. ROME IS ERNSTIG GESTEMD. Te Rome is de stemming zeer ernstig, daar men den oorlog voor onvermijdelijk houdt. Men vermoedt, dat alle buitenlan ders, wier naties lid zijn van den Volken bond, ingeval van oorlog. Italië moeten ver laten, omdat ze dan als vijanden zullen wor den l>esehouwd. Hiervan uitgezonderd zijn die vreemde lingen, wier landen uit den Volkenbond zijn getreden en dus aan sanctiemaatregelen niet meer deelnemen. ALOISI TE ROME Baron Aloisi is Zondag te Bome aangeko men en heeft Zondag met Mussolini langdurig onderhoud gehad WIJZIGING VAN LUCHTROUTES De Imperial Airways hebben besloten, de route naar het Oosten te wijzigen, zoodat de toesnellen niet meer in Italië een tusschen- landing behoeven te maken ARABIE MET ABESSYNIE SOLIDAIR? Te kddis Abeba Is een delegatie aange komen van Arabische grooten uit Jema, om aan den Negus haar opwachting te maken en de sympathie en solidariteit van Ara bic met de zaak van Abessynië tot uitdruk king te brengen. De Negus ontving de delegatie in zijn paleis, omringd door zijn raadslieden, mi nisters, priesters en generaals en sprak woorden van warmen dank voor hun klaringen. Politieke waarnemers hier zijn van mee ning. dat het bezoek der Arabieren samen hangt met de Engelsche politiek. De Amerikaansche gezant, van Engert, heeft alle Amerikaansche bewoners van Addis Abeba aangespoord op de daken van hun huizen de Aïnerikaansche vlag te schilderen, om eventueel hoven de stad verschijnende bommenvliegtuigen te waar schuwen. DE WARE OORZAAK VAN HET CONFLICT In een rede te Manchester zelde lord Lo thian, dat de eigenlijke oorzaak van den huidigen-strijd- niet, ligt .in-de.-tegenstalling tusschen Italië'én Abessinië, doch in het sluiten van dc grenzen der naties, welke dert den oorlog is ingetreden. Voor den oorlog emigreerden jaarlijks 300.000 Italianen naar de Vereen. Staten, thans zijn alle landen, waaronder eenigen met snel wassende bevolking opgesloten in hun grenzen. Het meest lijdt daaronder misschien wel Italië, doch ook Japan en Duitschland zul len morgen komen met. een zelfde klacht, waarna nog andere zullen volgen. De eenige mogelijkheid om de Abessijn sche kwestie op te lossen bestaat in een uitbreiding van de emigratie-mogelijkheid. Sir Samuel Hoare heeft hiertoe de deur een weinig geopend, toen hij sprak over de verdeeling van de grond stoffen der wereld, doch Jiij is niet yer genoeg gegaan. Zoowel ten aanzien van Duitsch land als van Italië zal men veel ver der moeten gaan, wil men op den duur vrede houden, Noodzakelijk is een verlaging van de tolmuren, gemeenschappelijke be spreking van het emigratie-probleem, herziening van de mandaten en een studie van het vraagstuk van de „open deur "-politiek in alle koloniale gebieden. DE BRITSCH-FRANSCHE BETREKKINGEN De Geneefsche vertegenwoordiger van de „Manchester Guardian" seint naar zijn blad, dat belangrijke onderhandelingen gevoerd worden op grond van een Dinsdag j.l. aan Frankrijk gerichte Engelsche mededeeling. Wanneer Frankrijk op deze mededeeling toestemmend antwoordt, zal de Britsche. regeering bjj de ondersteuning van Frank rijk verder gaan dan verklaard wordt in de Britsche antwoordnota. De Engelsche vragen hebben betrek king op de houding van Frankrijk in do Middellandsche Zee „onder zekere omstandigheden". Het Fransche ant woord zal vermoedelijk opgesteld worden in de zitting van den Minis terraad van heden, zoodat het Woens dag aan den Britschen kabinetsraad bekend zal kunnen zijn. Ofschoon Laval in het eerst de ge vraagde toezeggingen niet heeft wil len doen, is men sedert Zondag in welingelichte Fransche kringen van meening, dat de meerderheid van het Fransche kabinet zich de gelegenheid niet zal laten ontgaan een nauwe en bindende overeenstemming met Groot- Brittannië tot stand te brengen. Een gezaghebbend Franschman zou den correspondent hebben vprklaard, dat een af wijzend antwoord van Frankrijk zelfmoord zon beteekenen. Het betreft hier de belang rijkste gebeurtenis in de Engelsch-Franscho betrekkingen sedert den oorlog. De geheele toekomst van deze betrekkingen staat op het. spel. De correspondent meldt verder, dat hij uit betrouwbare bron vernomen heeft, dat La- val nogmaals speciale waarborgen voor Oos tenrijk en Memel gevraagd hecSt, Boven dien zou de Fransche generale staf een overeenkomst wenschen met den Britschen generalen staf ter vervanging van de overeenkomst met den Italiaanschen gene ralen staf over de Fransch-Italiaansche grens, aangezien de Fransch-Italiaansche overeenkomst zonder twijfel zal moeten worden opgeofferd. De Franschen zouden bovendien gaarne zien, dat de ontworpen wederzijdsche toe zeggingen zouden worden vastgelegd in een diplomatiek memorandum. EMIL LUDWIG OVER ABESSYNIE Het was de bekende historicus en essayist E m i 1 Ludwig,. die gisteravond in de kleine zaal van het Concertgebouw te Am sterdam voor een aandachtig publiek sprak over Abessynië. De spreker begon met een karakterschets van land en volk te geven. Abessynië is een merkwaardig land; ne gen maanden loopt men gevaar te verdor sten, drie maanden heeft men alle kans te verdrinken. Tijdens zijn reizen door dit land ontmoette Spr. den grondbezitter, den priester, den slaaf enden moordenaar. Hiermede kwam Spr. op de sociologische structuur van het land en op de duidelijk middeleeuwsche staatsinstellingen. De staat is te vergelijken met een pyramide; op den top bevindt zich de keizer, de alleenheer- De zeden schetste Spr. als volkomen bar- baarsch. De slavernij bestaat nog. Deze sla vernij ongeveer de helft van de inwoners zijn slaven vormt het grondvlak van de staatspyramide, zoo zeide Spr. De afsohaf- fing van deze slavernij zou de ineenstorting van den staat ten gevolge hebben. Vele volken zijn naar Abessynië gelokt door de sprookjes over de geweldige bodem rijkdommen van het land. Merkwaardig ech ter is, dat geen enkel Europeesch volk het in Abessynië uithield; en in den loop der trokken zij weer naar het oude Europa terug. Spr. noemde het een groote fout, dat Abes synië ooit in den Volkenbond is opgeno men; het land was hiervoor niet rijp. Een land, waarvan de instellingen voor 'n groot deel gebaseerd zijn op de slavernij, behoor de niet opgenomen te worden in de rij van beschaafde naties. De gevolgen van dezen veroveringsoorlog zijn niet te overzien; zeker is echter, dat expeditie te laat komt Mussolini is verre van een historicus, doch een staatsman van groote beteekenis. Nog onlangs heeft men hem met Napoleon vergeleken. Daarmee deed men Mussolini onrecht, meende Spr. Mussolini is een dictator, bij wien geen te ruggang mogelijk is; hij moet voorwaarts! Mussolini kent Afrika niet, doch zeker is, dat hij de expeditie tot in de kleinste bij zonderheden heeft voorbereid. 'n Vreeselijke guerilla-oorlog wachf hem in de ondoordringbare bergves tingen, waar het klimaat aan de zijde van de bevolking staat, een bevolking, die voor haar vrijheid vecht. Het merk waardige is echter, dat bij een over winning van de Italianen niet minder dan vijf millioen slaven de vrijheid zouden verkrijgen. Zonder aanval van buiten, meent Spn, is voorAiHBSEjTiil geen vooruitgang mogelijk. Italië heeft volkomen gelijk, wanneer het zich te Genève niet op één lijn met Abessynië geplaatst wil zien. Als pacifist is Spr. tegen iederen oorlog, doch deze expeditie zou naar zijn meening ook haar voordeelen hebben voor de huma nitaire verbeteringen in Abessynië, De Zweedsche Prof. J-o h n R e e n s t i e r- n a, die jarenlang gewerkt heeft aan een anti-lepra-serum, zou er thans in geslaagd zijn de gevoeligheid van de vingers van 65 pet. van zijn lepra-patienten weer op te wekken. Twee patiënten, die te voren niet in staat waren een naald vast te houden, waren na de behandeling in staat zonder moeite te naaien. In Zweden, waar zeer weinig gevallen van melaatschheid voorkomen, heeft de hoog leeraar onlangs eenige vergevorderde ge vallen met opmerkelijk resultaat behandeld, fcoodat ettering en open wonden in een of twee maanden verdwenen. Veler hoop is gevestigd op den strijd van Prof. Reenstierna tegen de gevreesde plaag der melaatschheid, waaraan momen teel een vier millioen menschen lijden. ERNSTIGE ONTPLOFFING TE CHICAGO Een ontploffing in de benedenverdieping van een huurkazerne te Chicago heeft tot gevolg gehad, dat het drie étages hooge ge bouw binnen enkele seconden in lichtelaaie stond. Acht menschen, r.w. vier kinderen uit een gezin, zijn in de vlammen omgekomen. Acht andere bewoners, die uit de vensters waren gesprongen, werden gewond. De oorzaak van het ongeluk is niet bekend. HONGAARSCHE VERKIEZINGSMISèRE Het Gerechtshof te Boedapest heeft tien mandaten voor de Hongaarsche volksverte genwoordiging ongeldig verklaard en be paald dat voor deze zetels nieuwe verkiezin gen zullen moeten worden gehouden. Het gerechtshof heeft er op gewezen, dat tengevolge van de onwettige en eigenmach tige handelswijze van de verkiezingscommis sie de deelneming van twee politieke par tijen aan de verkiezingen verhinderd was geworden. KORT NIEUWS Men verwacht in Wales een staking van 14000 mijnwerkers, als gevolg van de aan stelling van ongeorganiseerde krachten. De Grieksche premier Tsaldaris heeft zich beslist uitgesproken t<»i gunste van de terugkeer der monarchie, daar hij dit als een noodzakelijke voorwaarde beschouwt voor een goed functionneeren der constitu tie. Evenwel heeft de leider der Grieksche Agrarische Arbeiderspartij in een publicatie verklaard, dat zijn partij een restauratie nooit zou erkennen en met de wapens in de vuist de republiek zou verdedigen. Tusschen de Duitsche en de Belgische regeering is een overeenkomst onderteekend inzake de regeling van den Duitschen kolen- uitvoer naar België. Deze overeenkomst treedt op 1 October in werking en zal gelden tot en met 31 Maart 1936. Zij bevat in hoofdtrekken dezelfde re geling als reeds in den afgeloopeii winter hoeft gegolden; MEMELS TWEEDE VERKIEZINGSDAG WEER WACHTENDE RIJEN VOOR DE STEMBUREAUX Boeren vernielen een stembus Ook gisteren was de stemming voor 'den Memelschen Landdag in vollen gang, en moesten de kiezers vwder geduldig, ureen- lang in rijen staande, hun beurt afwachten. Zooals wij nog in een deel van onze vo rige oplaag konden vermelden, heeft het omslachtige kiesstelsel in het district Jug- natenWiesner zóó tot verbittering ge bracht, dat de boeren de kiescommissie heb ben overvallen en de stembussen hebben vernield. Politieversterking, die uit de omliggende plaatsen in allerijl naar Jugnaten gezonden werd, stuitte op ernstig verzet. Er ontston den vechtpartijen, waarbij zes agenten van politie zoodanige verwondingen opliepen, dat zij naar het ziekenhuis moesten worden overgebracht. Een der gewonde agenten ver keert in levensgevaar. De opgewonden menigte, die ook door de versterkte politie niet in bedwang kon wor den gehouden, bezette ten slotte het spoor wegstation en het postkantoor. De grootste ongerustheid veroorzaakt 3e mogelijkheid, dat de opstandelingen verster king zouden kunnen krijgen van geestver wanten aan de andere zijde der grenzen. Intusschen schijnt de orde voorloopig weer te zijn hersteld, althans het districtsstem bureau hééft besloten tegen 6 October a.s. nieuwe verkiezingen uit te schrijven. Hoe er gestemd werd De verkiezingen zijn overigens ook den tweeden dag vrij kalm verloopen. Meer dan negentig procent der kiezers schijnt zijil stem te hebben uitgebracht. Sommige dis tricten telden zelfs geen enkelen thuisblijver Na verzegeling zullen de stembussen on der bewaking naar Memel worden gezon den, waar het aantal uitgebrachte stemmen zal worden gecontroleerd. Naar gemeld wordt, heeft „Schulrat" Meyer als „vertegenwoordiger der meerder heid van de bevolking van het Memel-ge bied" een telegram gezonden aan de volken- bondsdelegaties der staten-onderteekenaars der Memel-conventie, waarin hij wijst °P het verloop der verkiezingen in het Memel- gebied, en als zijn meening te kennen geeft dat verschillende belangrijke bepalingen van de kieswet onuitvoerbaar gebleken zijn. In heel Duitschland zijn betoogingen, op tochten en propaganda-tochten gehouden door den volksbond van Duitschers in het buitenland, waarbij geprotesteerd werd te gen de houding van Litauen bij de verkie zingen in het Memel-gebied. GEMENGD NIEUWS HET DELIRIUM VAN DEN SPIRITUSDRINKER Vijf zwervers in vlammen In de schuur van den landbouwer Van Schie aan den Middel Broekweg te Naald- wjjk hadden vijf z\ververs een schuilplaats gezocht tegen het weer. Allen bleken nogal liefhebbers van spiritus te zijn, en des mid dags werd dit drinkgelag aangevangen. Des avxonds was het gezelschap onder den in vloed van dit vocht en des nachts omstreeks 1 uur kwam de zwerver v. d. V. op het idee on. het stroo dat in de schuur op den grond lag, in brand te steken. Drie zwervers wa ren reeds ingedommeld en de vierde durfde niets tegen v. d. V., die onder zijn collega's als een brutale kerel bekend staat, te be ginnen. De man wierp het stroo op een hoop en stak dit aan. In een oogwenk laai den dp vlammen op, waardoor de slapende zwervers uit hun roes ontwaakten. Onder hen bevond zich ook een bijna 80-jarige man. die zeer slecht ter heen is. De andere zwervers, die op het zien van de vlammen min of meer ontnuchterd werden, konden met moeite den bejaarden zwerver redden, terwijl ook een andere zwerver, die vast in slaap was geraakt, ternauwernood uit de vlammen kon worden gered. Door deze ge beurtenissen kreeg ook v. d. V. zijn positie ven een weinig terug en nam hij ook deel aan het blusschen der vlammen, waardoor kon worden verhinderd dat de schuur in vlammen opging. De politie nam v. d. V. mee naar het p> WOENSDAG 2 OCTOBER HILVERSUM II 301 M. V.A.R.A.-Uitzending. 8.00 Orgelspel Joh. Jong. 8.30 Gram.pl. 9.30 P. J. Kers: Onze Keuken. 10.00 Mor genwijding VPRO. 10.15 Voor Arb. i. d. Continubedr.: VARA-tooneel olv. W. v. Cappellen, N. de Klijn (viool), R. Schou ten (piano) en Gram.pl. 12.00 De Zonne kloppers olv. C. Steyn. 12.45 Gram.pl. 1.00 1.45 Orvitropia olv. J. v. d. Horst. 2.00 Voor de Vrouw. 2.15 Orgelspel C. Steyn. 3.00 Voor de kinderen. 5.30 Gram.pl. 6.00 E. Walis en zfjn orkest. 6.30 RVU. Dr. J. Presser: Rondom Abessinië. 7.00 E. Busch zingt. 7.15 Interview met Dr. Aljechin. 7.45 Sandor Sipos (cymbaal) en I. Rossi- can (piano). 8.00 Herh. SOS-Berichten. 8.03 Nieuwsberichten. VARA-Varia. 8.15 VARA-orkest olv. H. de Groot mmv. M. Cherniawsky (cello). 9.00 Joodsch uurtje. 10.00 Gr.pl. 10.30 Nieuws Gids-herdenking (declamatie). 11.00 De Flierefluiters olv. Eddy Walis, mmv. B. v. Donken (zang). 11.30—12.00 Gram.pl. HILVERSUM I 1875 M. N.C.R.V.-Uitzendlnr. 8.00 Schriftlezing en meditatie. 8.15—9.30 Gram.pl. 10.30 Morgendienst olv. Ds. J. A. Schep. 11.00—12.00 en 12.15 Ensemble Van der Horst. 1.15 Gram.pl. 1.30 Orgel spel R. Parker. 2.30 Gram.pl. 3.00 Chr. Lectuur. 3.303.45 Gram.pl. 4.00 Zang door A. de Zeeuw-Slierendrecht. A. d. vleugel: R. v. Hessen. 5.00 Kinderuur. 6.00 Landbouwhalfuur. 6.30 Afgestaan. 7.00 Ned. Chr. Persbureau. 7.15 Reportage. 7.30 Gram.pl. 8.00 Berichten. Gram.pl. Arnhemsche Orkestvereeniging olv. J. Spaanderman mmv. het Trio Helmann- Van Wezel-Renesse. 9.00 Causerie P. L, Gerritse. 9.30 Vervolg concert. 10.10 Be richten. 10.1511.30 Gramofoonmuziek. DROITWICH 1500 M. 10.35—10.50 Morgen wijding. 11.05 Causerie. 11.20 Gram.pL 11.50 Voor de scholen. 12.05 Orgelspel. 12.50 Ch. Manning's orkest. 1.50 Gram.pL 2.25 Voor de scholen. 3.10 Piano-recital. 3.35 Sted. orkest Bournemouth. 5.05 Het Western Studio-orkest. 6.20 Berichten. 6.50 Haydn's strijkkwartetten. 7.10 en 7.25 Lezing. 7.50 „The Rocky Mountai neers". 8.20 Symphonieorkest. 10.00 Be richten. 10.30 Operettemuziek. RADIO-PARIS 1648 M. 7.20 en 8.20 Gram.pl. 12.35 Orkestconcert. 8.20 Duetten. 9.05 Radio-tooneel. 11.1012.35 Concert Pas- cal-orkest. KALUNDBORG 1261 M. 12.20—2.00 Concert. 3.505.50 Omroeporkest. 6.056.35 Gr.pl. 8.20 Vocale duetten. KEULEN 456 M. 6.50 Concert. 11.05 Kwar tetconcert. 12.20 Weragkamer-orkest. 2.35 Gram.pL 4.35 Zang. 5.20 Concert uit Frankfort. 7.20 Kamermuziek. 10.50—» 12.20 Omroepkleinorkest. BRUSSEL 322 en 484 M. 322 M.: 12.20 Gr.pL 12.50 Salon-orkest en zang. 1.502.20 Gram.pl. 5.20 Omroeporkest. 6.20 Gram.pl 6.35 Zang en piano. 7.05 en 7.35 Gram.pl. 8.20 Symphonieconcert. 10.3011.20 Gram.pl. 484 m.: 12.20 Gram.pl. 12.50 Om roeporkest. 1.502.20 Gram.pl. 5.20 Orgel concert. 5.50 Gram.pl. 6.50 Omroeporkest. 8.20 Salon-orkest olv. Dejoncker. DEUTSCHLANDSENDER 1571 M. 8.35 Stunde der jungen Nation. Sprekers: Rud. Hess en Baldur von Schirach. 9.05 Her denking van Von Hindenburg. 9.20 Mili taire marschen. 10.20 Berichten. 10.50 Zang-recital. 11.05 Weerbericht. OP HEETERDAAD BETRAPT NA EEN WORSTELING GESNAPT_ Te B u s s u m was de heer G., wonenua aan de Voormeulenlaan, alleen thuis. Hij hoorde tegen negen uur gerommel aan het raam van de achterkamer. Hij ging door de keukendeur naar den tuin en zag een man bezig met het uitsnijden van een ruit G* greep hem beet, toen de man trachtte te ont vluchten: de 65-jarige kon het echter niet tegen den veel jongeren volhouden en de in» breker wist te ontsnappen. Tijdens de wor steling kon G. den man goed opnemen. Dank zij het signalement werrl een goede bekende van de politie, de 30-jarige Hilversummer B., die bij zijn ouders te Naarden op bezoek was, gearresteerd en naar Bussum overge bracht. De man ontkende wel, doch G. en een buurvrouw herkenden hem pertinent eïx een beitel en een vijl, eigendom van G., ver klaarden voldoende ONS BA KO LI ET APPARAAT EEN DOORSLAAND SUCCES GRATIS VOOR ONZE KLANTEN Tienduizenden constateerden, dat het veel beter en prettiger scheert dan een metalen apparaat. Wilt U zich persoonlijk overtuigen? Welnu: dit fraai uitgevoerd apparaat in zeer smaakvol etui, matglanzend gepolijst in mahoniekleur, stellen w 'IGRATIS BESCHIKBAARvoor de gebruikers van onze Scheermesjes, omdat ieder gebruiker zoowel mesjes als apparaat spontaan aan anderen aanbe veelt. Bij inzending van onderstaande COUPON ontvangt U dan 30 „U n i v e r 8 n m" Scheermesjes voor 1. (d.\wz. wij berekenen U den fabrieksprijs), terwijl het. Bakoliet apparaat CADEAU wordt gegeven. Betaling drie dagen NA ontvangst, zoodat U zich kunt overtuigen dat betgeen wij leveren uwe verwachting nog verre overtreft Professoren, Notaris sen, Doktoren, Ingenieurs, Juristen, Burgemeesters, Geestelijken, Onderwijzers. Ambtenaren, Industriëelen, Kooplieden, verklaren als oir. strijd, dat ze buitengewoon tevreden zijn, geen andere mesjes meer willen gebruiken, en vol lof zijn over de belangrijke verbetering, die 't gebruik van het Bakoliet apparaat heeft meegebracht. Brieven die bewijzen: „Ik kan U mededcelen. dat apparaat en meisjes uitstekend voldoen." TT H- D- J- B., Architect te Blaricuin. „Sinds ik Uw apparaat ontving, scheer ik me met plezier en ben er zeer content mer- Ds. J. A. A. O., Ned. Herv. Pred., F. „Apparaat en mesjes bevallen mij uitstekend." Dr. G. H. de H., te Z. .Scheerapparaat en mesjes voldoen best." Ds. J. K., Geref. Pred. te L Wij vragen: Gebruikt U mesjes van 10 of 20 cents? Probeer dan onze „Universum" mesjes eens en U zult ondervinden, dat ze voor de duurste merken niet onder doen. U blijft voorgoed gebruiker' en zult ons regelmatig nabestellen. 52 Aan de Handelsonderneming „UNIVERSUM", ROTTERDAM, O Lenvehaven 49, Giro No. 127319. Telefoon No. 57314. 0_ Verzoeke toezending van 30 „UNIVERSUM" SCHEERMESJES voor 1.— plus 15 cents porto, met. GRATIS Uw nieuw Bakoliet Scheerapparaat in luxe étui. Ik zend U het bedrag drie dagen na ontvangst. (Deze coupon als drukwerk 'nzenden, naam en adres op couvert).

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 2