llieuurc Criïtsrijr GTiwraitt Zegetocht van Prinses Juliana Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevesligd is 2.35 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor hel Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/a et Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbare NO. 5592 Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 DINSDAG 1 OCTOBER 1935 15e Jaargang Tbbcrtcntitprijjtn: Van 1 tot 5 regels I.I7'/« Elke regel meer 0.22'/» Ingezonden Mededeelingen van 1—5 regels 2.30 Elke regel meer0.45 Handelsadverlentiën per regel 0.17 Bij contract belangrijke korting Voor het bevragen aan 't bure»1^ wordt berekend 0.10 P** NOCH HET EEN, NOCH HET mo ANDER be\ Nog houdt het schrikkelijk pleit te Ge- Dr aa"" Nog weten wij niet, wat het zijn de za,: 00r'°£ V1'cde- De stemming wisselt r- met de dag. Allerlei geruchten loopen soms rond. De wereld wacht in spanning. Midden in deze onzekerheid is het "schien goed een woord van waardeering over het werk van den Volkenbond te ^.schrijven. Sedert zijn constitueering zijn er steeds gé'drie meeningen over dit instituut geweest. Ir Er waren optimisten, beter gezegd, illusi- onisten, die dachten en verwachtten, dat hehij wereldvrede brengen zou. De mensch- ^'heid was nu zooveel wijzer geworden. De- vai.ulken moesten al spoedig ex-kennen, dat jyfj zich vergist hadden. Uxt Er was een tweede gropp, die der zwarte ren ssimisten. Terecht overtuigd, dat geen deel .nschelijke instelling de oorlog uitbannen ■AmeVi, vervielen zij in het andei-e uiterste en deze"' e^e te,eurste"in6' welke de Volken- lcnJnd bracht, riepen zij luide: Dat wisten v we wel; er komt niets goeds tot stand. Nog was er een derde groep. Die der 'twijfelaars, zou men misschien meenen. Neen, maar van dezulken, die Gods Woord •kgelooven en dus weten, dat de oorlog in ^leze zondige wereld niet uit te roeien is; nanaar die evenzeer de roeping hooren eei:ich tegen alle kwaad te keeren en die God danken als I-Iij de volle doorwei-king der onderlinge vijandschap stuit door de mid delen te zegenen. De praktijk geeft deze groep al meer ge lijk. Het gaat in de actie van de Volken bond met vallen en opstaan; van eenig volledig succes is, maar kan ook geen sprake zijn. Toch werd reeds meer dan eens een dreigende ooi-log voorkomen, een geschil door vreedzaam overleg opge lost. Er lag vaak zegen, inverdiende zegen in het werk van de Bond. Het verloop was, zooals Christenen, die het ora et labora be lijden, verwachten mogen. Zal do Bond er in slagen om een gruwe lijke slachting, waarvan de uitbreiding en jde gevolgen niet te overzien zijn, te voor komen? Met zekerheid weten wij nog niets; Jiet vreeze zijn we vervuld. 1 Ook nu zijn er velen, die minachtend pjpr de activiteit in Genève spreken. Men al]£ op Rusland, dat hier voor overleg en ame schikking opkomt en in eigen met de knoet laat regeeren en de geen 'neïl vervolgt. taal vewijst op Engeland, dat niet geheel den zij dos streeft naar een vreedzame theid van het een noch van het len we ontkennen. Maar mag dat reden zijn om het pogen met on- ?heid gade te slaan? Moet het yeel meer uitdrijven tot gebed, of jtreven naar behoud van de vrede, menschelijke zonden met Zijn -vil bekronen? jtfndien Zijn wil anders is; indien Hij dat de wrecde oorlog losbrandt en ^dwaasde menschheid zich in nog Jjfer jammer stort; dan nog zullen wij f laatdunkend op de arbeid van de Vol- JLibond neerzien, want ook dan heeft hij Jped werk gedaan, ofschoon het succes ge- Keel of ten deele, aanvankelijk of bij de 'yoortduur, achterwege blijft Het feit, dat de Volkenbond eventueel Italië als de oorlogmaker aanwijst, zal op de 'wereldopinie van groote invloed zijn. De meening in eigen land moge door den 'dictator genegeerd en onderdrukt worden, zelfs hij vreest het oordeel van het wereld- publiek. DE KONINGIN TERUG OP HET LOO Gistermiddag om 3 uur 29 ls de Koningin per trein te Apeldoorn aan het hoofdstation aangekomen. Bij het station hadden zich als steeds bij aankomst van de Koningin of de Prinses, vele belangstellenden verzameld, die H. M. eerbiedig begroetten. H. M. is vandaar in een open auto naar het Loo gereden. GED STATEN VAN LIMBURG Vacature Mr. H. Paulussen. In de Zaterdagmiddag gehouden vergade ring der R.K. Statenclub, bestaande uit 37 van de 45 statenleden, is als opvolger van wijlen mr. H. Paulussen voor de vacature in het college v.an Ged. Staten dezer pro vincie aangewezen het statenlid Mr. N. Beckers te Sittard. De benoeming is te venvachten in een daartoe uitgeschreven buitengewone zitting van de Prov. Staten van Limburg. DE BURGEMEESTER VAN DOORN GAAT HEEN In de gistermiddag gehouden raadsverga- r dering van Doorn heeft de burgemeester, Mr. M. P. Thomassen a Thuessink van der Hoop van Slochteren medege deeld. dat hij besloten heeft, aan H M. de I Koningin eervol ontsla? als burgemeester van Doorn te vragen met ingang van 1 Januari GROOTSCHE HULDE VAN DE BEVOLKING VAN WATERGRAAFSMEER De opleidingsschool voor geleidehonden geopend Een orkaan van juichende kinderstemmetjes De bevolking van Oud-Watergraafsmeer waarvan vooral de jeugd zich dapper geweerd heeft, heeft gistermiddag op ondubbelzinnige wijze blijk gegeven yan haar trouw aan ons Vorstenhuis. Na het vertrek van H.M. de Koningin uit de hoofdstad heeft Prinses Juliana zich per auto naar dit stadsdeel be geven ter officieele opening van de bij de Kruislaan gevestigde school van de Stichting „Het Nederlandsche Ge leidehondenfonds". Eerst geruimen tijd na het vastgestelde uur is de Prinses hier gearriveerd, aangezien de grootsche hulde van schoolkinderen Oud-Watergraafsmeer, Diemen en omlig gende plaatsen, welke haar op den Midden- is bereid, den stoet langer heeft opge houden dan verwacht was. De geheele breede weg van het Rechthuis tot de Kruislaan was aan beide zijden „ge markeerd" door duizenden enthousiaste schoolkinderen. Bij hen hadden zich mede erschillende Oranjegezinde buurtvereenigin- gen en jeugdorganisaties met hun vlaggen gevoegd en zoo trotseerde deze ontelbare schare langen tijd den doordringenden, kou den regen, die vrijwel onafgebroken uit het grauwe zwerk neergutste. Toen de auto van de Prinses te ruim drie uur den toegang tot Oud-Watergraafsmeer bereikte, werd hier een oogenblik halt ge houden om de leden van het Comité, dat zich voor deze huldiging gevormd had, ge legenheid te geven, de Prinses bloemen aan te bieden, welke door haar op hartelijke wijze werden aanvaard. Daarna voltrok zich een ware zege tocht door de dikke, dubbele haag van vde duizenden kinderen, die juichend en jubelend met hun vlaggen zwaaiend de Prinses op allerhartelijkste wijze verwelkomden. Zij vergaten hun ont zag voor politieruiters en agenten en drongen zich tot op het m/idden van den rijweg om hun bloemen neer te strooien, zoodat de gesloten auto, waarvan kap en radiator weldra onder Flora's kinderen schuilgingen, als 't ware over een tapijt van asters, chrysanten en andere bloemen reed. Slechts zeer langzaam kon de auto onder de opdringende kinderen vooruit komen. De Prinses was door deze spon tane hulde der jeugd zichtbaar getrof fen en zij werd niet moede, naar alle kanten met beide handen te wuiven; het gelaat geplooid tot een gullen, har- telijken glimlach Om den betrekkelijk korten afstand Van het Rechthuis tot de Kruislaan af te leggen, heeft de auto van de Prinses, met die van het gevolg, ruim twintig minuten noodig ge had. De fel oplaaiende geestdrift van de jeugd was zoo groot, dat op verschillende plaatsen de afzettingen werden verbroken en de politiemannen die in vijf motoren met zijspan den stoet voorafgingen, moeite had- ;n om ruim baan te maken. Eerst te half vier kwam de Prinses met haar gevolg en den burgemeester, Dr. W. d e V 1 u g t, aan de school voor geleidehonden bij de Kruislaan aan. Hier wachtten reeds geruimen tijd de commissaris der Koningin in Noord-Holland, Jhr. Mr. Dr. A. R e 11, de Minister van Sociale Zaken, Z.Exc. Mr. M. Slingenberg, het bestuur van de Stich ting Het Ned. Geleidehondenfonds en vele anderen. Rede Baron Van Voorst tot Voorst ter, baron W. C. J. J. van Voorst tot Voorst, die de Prinses en de andere ge- noodigden het welkom toeriep, om vervol gens hei een en ander over de totstandko ming dezer school mede te deelen. Spr. her innerde er aan, dat de Blindencommissie uit de Staatscommissie inzake onvolwaardige arbeidskrachten in het rapport van den heer H. Munnik, thans penningmeester van de Stichting, over de ervaringen met geleide honden voor blinden in Duitschland en Zwitserland opgedaan, aanleiding had ge vonden om tot het oprichten van een school voor het africhten van honden voor dit menschlievende doel over te gaan. Het. Ned. Roode Kruis heeft daarbij de krachtig hel pende hand geboden. Een Comité kwam tot stand, op kosten waarvan vier blinden voor eenige weken naar Zwitserland zijn uitge zonden, die ieder met een hond terugkwa men. Toen deze proefneming als geslaagd was te beschouwen, is besloten tot het op richten van de school. De school kan 40 „afgestudeerde" honden per jaar afleveren; drie blinden kunnen tegelijkertijd in de in richting wonen. Voor hun onderricht is een verblijf van acht dagen vereischt. Het doel dat de school beoogt is den blinde zijn vrijheid van beweging weer te geven. Spr. riep het publiek op om geldelijk te steunen en de autoriteiten om voor geleide honden van blinden vrijdom van belasting en vrij vervoer op tram en in trein toe te staan. Rede Minister Slingenberg Het woord was vervolgens aan den Minis ter van Sociale Zaken, Z.Exc. Mr. M. S 1 i n- genberg, die opmerkte, dat een van de ergste gevolgen van den oorlog geweest is het blindworden van zoovele jonge mannen. De regeeringen van de oorlogvoerende lan den hebben begrepen, Jat op 'haar de plicht rustte om voor hen allen dit onheil te ver zachten door hun zooveel mogelijk behulp zaam te zijn, opdat zij zich ondanks hun blindheid weder onafhankelijk in de samen leving zouden leeren bewegen. Zoo is men gekomen op het denkbeeld om honden af te richten voor het geleiden van blinden. Spr. gaf uiting aan de groote instemming waarmede de regeering het oprichten van een school voor geleidehonden ook in ons land heeft gezien; hij sprak den wensch uit, dat de stichting de daadwerkelijke oe- langstelling en den daadwerkelijken steun moge vinden, waarop zij aanspraak mag maken. Prinses Juliana spreekt Hierna hield Prinses Juliana, Voorzit ster van het Ned. Roede Kruis, de volgen de toespraak: Toen tot mij het verzoek werd gericht deze school te openen heb ik mij daartoe gaarne bereid verklaard. Van harte heeft het Nederl. Roode Kruis zich verheugd over het tot stand komen uwer stichting en is" het ons dan ook een groot genoegen onze gelukwenschen uit te spreken, staande op deze plaats, met het zichtbaar resultaat voor oogen dat uw bestuur na wakkeren arbeid, liefde en toe wijding toch binnen zeer korten tjjd heeft weten te hereiken. Dat zulks mogelijk is ondanks de moei lijke tijden die wij beleven, is zeer zeker een verheugend symptoom en een bewijs gelukkig niet het eenige van die soort dat er nog door velen in den lande wordt gegeven ten behoeve van den lijdenden medemensch. Er is hier iets tot stand gebracht dat velen, die het zonlicht missen moeten met nieuwe kracht en moed zal aangorden op den duisteren weg door het leven en niet minder zeker het hart met erkentelijkheid zal vullen jegens hen aan wiens initiatief en volharding deze stichting haar bestaan te danken heeft. Bij onze gelukwenschen aan uw bestuur voegen wij de verzekering van de waardee ring van het Nederl. Roode Kruis, dat. met levendige belangstelling de pioniersarbeid heeft gevolgd die hier is verricht. Den heer II. Munnik. die de honden voor hun bijzondere taak zal africhten, overhan digde. de Prinses hierna het kruis van verdienste van het Ned. Roode Kruis a's bewijs van waardeering voor het werk der stichting. Onze beste wenschen, zoo zeide Prinses Juliana blijven u vergezellen Hiermede verklaarde zjj het gebouw ge opend. De heer Ph. van der Most, technisch leider van de school, heeft vervolgens het een en ander medegedeeld over het africh ten van de honden en het geven van in structie aan de aanstaande geleiders. Op het oefenterrein is daarna een demon stratie gehouden met drie afgerichte hon- De Prinses en alle aanwezigen volgden de verrichtingen der honden met groote be langstelling. Na afloop van deze demonstratie heeft de Prinses, vóór per auto naar den Haag te vertrekken, nog een korte rit door verschil lende staten van Oud-Watergraafsmeer ge maakt. waarbij haar wederom enthousiaste toejuichingen van de'zijde der bevolking ten deel zjjn gevallen. Dankbetuiging van Prinses Juliana H. K H. Prinses Juliana heeft 'den hee- ren H. P. Carpentier en E. Zilver Haar welgemeenden dank overgebracht voor de hulde, welke zij heeft ondervonden van de zijde der bevolking van Oud-Watergraafs- ,meer. De Prinses naar de kleuters Prinses Juliana is gistermorgen uitgere den om een bezoek te brengen aan een der scholen van de Amsterdamsche Vereeni- ging tot instandhouding van kleine Kinder- bewaarplaatsen aan de Van Ostadestraat.. Allereerst bezocht de Prinses de groote kinderen. Vele van deze kinderen werden door de Prinses aangesproken. Hierna ging het bezoek naar de baby's en de kleuters. Ook hier werd geruimen tijd getoefd. Een der kleuters overhandigde een__bouquetje aan de Prinses. Bjj het afscheid overhandigde de Prinses een enveloppe, waarvan de kleinen gister middag zijn getracteerd. H. K. H. Prinses Juliana bij de opening van de school voor geleidehonden voor blinden. De Prinses liefkoost de honden, nadat zij hun plicht hebben gedaan. DE VERHOOGDE STEUN VOOR DE TUINBOUW Zeer binnenkort de voorschot-nitkeering Naar de Tuinderij verneemt, wordt mo menteel met haast gewerkt aan de voorbe reidingen tot het uitkeeren van een voor schot op de steunverleening aan do tuin bouw en reeds zeer binnenkort zal tot uit betaling worden overgegaan. Het officieel orgaan van het Centraal Bureau der veilingvereenigingen in Neder land ziét in het verhoogde steunbedrag den ernstigen wil van de Regeering om bin nen het raam van de mogelijkheden den tuinbouw te steunen. Men weet dat de mo gelijkheden beperkt zijn tengevolge van den ongunstigen stand van het Landbouw- -fonds en daarom wordt het desfemeer gewaardeerd van den nieuwen Minister en het College van Rcgeeringscommissarissen, om het aanvankelijk uitgetrokken bedrag in f 6 millioen te verdubbelen. Men hoopt dat de Minister daarmede in staat zal zijn inderdaad gevolg te geven aan zijn voornemen om 100 pet. van den richt prijs uü te keeren. al bestaat daaromtrent wel eenige vrees, gezien de buitengewoon slechte uitkomsten der voornaamste teelten De Nederlandsrhe tuinbouw zal hij het ernemen van het bericht een zucht van ■erlichting hebben geslaakt. Met een bedrag an f 6 millioen immers, hetwelk aanvanke lijk tot steun van den tuinbouw was uitge trokken, konden de enorme verlliezen, wel ke dit jaar opnieuw geleden zijn, toch moei lijk ook maar eenigermate worden vergoed. DE KARTEERINGS- TOESTELLEN TE BATAVIA GELAND BATAVIA, 1 Oct. (Aneta). Het esquadrille De Havillands arriveerde te half twaalf te Batavia. Het vloog in keurige formatie en landde op het vliegveld Tjilititan. Na drie kwartier oponthoud zullen zij naar Bandoeng doorgaan. Een later telegram van 12.45 uur deelt mede, dat De Havillands een vlucht bo ven Batavia maken alvorens naar Ban doeng door te gaan. Nadere bijzonderheden BATAVIA, 1 Oct. (Aneta). Het esquadri'le De Havillands is alhier aangekomen en te half een doorgegaan naar Bandoeng Dq piloten werden hartelijk begroet door verschillende lucht vaart-vertegenwoordigers waarhij de belevenissen in verband met de noodlanding in de buurt Bassein werden op gehaald Hierbij blepk het dat het geheele verhaal van de tocht, als zou de piloot Vonk door krokodillen en slangen zijn bedreigd welk bericht afkomstig was van de Uni ted Press onzin was. Do tocht BataviaBandoeng werd mee gemaakt door den leider van de Karteerings- expeditie Mr. de Ruyter van Steveninck. Te Bandoeng geland Bij de K.N.I.L.M. Is nader bericht ingeko men dat de drie De Havillandsviïegtuigen, bestemd voor Nieuw-Guinea, te Bandoeng zijn aangekomen. DE AMSTERDAMSCHE TRAM REORGANISEERT Vijfcentsritten worden op alle lijnen ingevoerd De Directeur van de Amsterdamsche Tram heeft voorstellen aan B. en W. ge daan teneinde het aantal regelmatige ge bruikers van de tram op te voeren. De prijs der gewone ritten en overstapjes blijft 11 cent. De tienritskaarten zullen afgeschaft, worden. Voor de houders van abonnementskaar ten komen voordeelen. De prijzen zullen worden verlaagd; een netkaart van f 15 op f 12.50, eei> tweelijnskeart van f 10 np f 9, een fraiectkaart van f 750 op f 6.50. Het aantal ritten van de dagkaarten zal N.S.B.-COLPORTEUR NEERGESCHOTEN OP HET STATIONSPLEIN TE AMSTERDAM Slachtoffer door 3 kogels getroffen De dader gegrepen Gistermiddag omstreeks half vier heeft bij het Centraal Station te Ara sterdam een schietpartij plaats gehad, waarbij politieke tegenstanders be trokken waren. Bij het relletje werd een persoon gewond. De dader werd door de politie gearresteerd. De ge wonde werd door den G.G. en G.D. naar het Binnengasthuis vervoerd. Hij is door 3 of 4 kogels getroffen. Zijn toe stand is naar omstandigheden rede lijk wel. De schietpartij heeft zich als volgt toege Het was omstreeks tien minuten over half vier, toen een colporteur van de N.S.B. bezig was het blad „Volk en Vaderland" te ver- koopen. Voor het station was het op dat tijdstip tamelijk druk. Een man, die tot dusverre nog door niets de aandacht had getrokken stond vlak in de nabijheid van aen colporteur, die zich had opgesteld naast den hoofdingang van het station bij de brievenbus. Zonder een woord te zeggen, loste plotse ling de naar schatting 45-jarige man door zijn jaszak een viertal schoten, die zeer sngl op elkaar volgden en waarschijnlijk waren afgevuurd uit een automatisch pistool. De colporteur, die nog opzij trachtte te springen, werd door een der schoten in de zij gewond. De man, die de aanslag had gepleegd, poogde zich na zijn daad door da vlucht in veiligheid te stellen. Hij rende het Stationsplein op in de richting van het Damrak. Nog voor hij echter het midden plein had verlaten, veranderde hij blijkbaar van gedachten en sloeg hij linksaf in de richting van het koffiehuis der Noord- Hollandsche Tram. Bij de groote lichtmast gekomen, was hij omringd door het publiek, dat aanvankelijk naar alle richtingen uiteen was gestoven en dat bijna onmiddellijk de vervolging had ingezet. Onder de kreet „houdt hem, houdt, hem, hij heeft geschoten", was hij spoedig gegrepen. De man trachtte zich los te rukken, doch op hetzelfde oogenblik waren twee agenten, die op het geluid van de schoten naderbij waren gerend, ter plaatse en arresteer den den man onmiddellijk. Hij poogde zich nog te verzetten, doch dit gaf hem niets. Omringd door het publiek werd hij naar het posthuis in het Centraal Station overgebracht, waar hij onmid dellijk werd gefouilleerd. De poiitie vond twee automatische pistolen op hem. was intusschen door den G.G. en G.D., die zeer spoedig ter plaatse was naar een der ziekenhuizen overgebracht. Begrijpelijkerwijze verwekte het gebeurde in dit drukke stadsdeel groote consternatie en nog langen tijd stonden de menschen in groepen het gebeurde te bepraten. Volgens enkelen had de man, voor hij schoot in de hal van het Centraal Station gestaan, volgens anderen echter was hij pas aan komen loopen en had hij even heen en weer geloopen voor den hoofdingang van het Stationsgebouw. De dader is per celwagen naar het bureau Warmoesstraat overgebracht, waar hem on middellijk een uitvoerig verhoor is afgeno men. .Het verhoor van den dader Hij bleek te zijn de 46-jarige Boot en hield verblijf in een logement aan de Sint Jacob- straat te Amsterdam. Hij heeft volstaan met zijn naam en woonplaats op te geven. Verder was er niet veel uit hem te krijgen. De man verkeerde in een zeer opgewonden en overspannen toestand. Voor korten tijd was hij werkzaam in Frankrijk, waar hij o.a. aan de Michelin- fabrieken werkte. Op hem werd behalve eenige getuigschriften een anarchistische krant gevonden. Hij heeft geen reden opgegeven voor zijn daad. Een verklaring van 't slachtoffer In den namiddag is het aan inspecteur C. J. de Vries Humel van het bureau War moesstraat gelukt het slachtoffer, de 34- jarige L. Dassen, in het Binnengasthuis en kele oogenblikken te spreken. Het slachtoffer, dat door 3 kogels in den arm, het dijbeen en de lies is geraakt, wist geen inlichtingen te geven, welke op eeni- gerlei wijze opheldering omtrent dezen aan slag zouden kunnen brengen. Hij had den dader nooit eerder gezien en deze had de schoten op hem gelost, zonder dat er een woord tusschen beiden gewisseld was. B, die dadelijk na den aanslag was ge arresteerd, hulde zich gisteravond bij zijn verboor in een norsch stilzwijgen. Gevraagd naar de motieven voor zijn daad, gaf hij geen inlichtingen, zoodat ten slotte besloten werd met het verhoor tot heten te wachten De toestand van het slachtoffer was gis teravond redelijk wel. In den loop van den avond zijn een groot aantal getuigen gehoord. worden opgevoerd van 15 op 20 ritten. De proef met korte trajecten van vijf cent mag als geslaagd worden beschouwd. De korte ritten zulen op alle lijnen worden ingevoerd. Men verwacht hiervan een op brengst van een ton meer per jaar iJccn2uiwutax' VOORNAAMSTE - NIEUWS Dit nummer bestaat uit DRIE bladen Blz. 1 Prinses Juliana heeft te Oud-Wat er graafs« meer de school voor geleidehonden voor blin den officieel geopend. Blz. 2 Abessynië prepareert een scherm van guerillatroepen ter verdediging van zijn grondgebied. Komt er een Fransch-Britsche samenwer king in de Middellandsche Zee tot stand? Het bezoek van Goentbocs te Berlijn. De verkiezingen in het Memelgebied heb ben in een enkel district tot bueren-onlusten geleid. Wat heeft Möttlingen ons te zeggen? Ver gadering van de Zuid-Hollandsche Predikan ten Vereeniging. Blz. 9 Een artikel over de beteekenis van inflatie en deflatie. „Waar de bladen over geschreven hebben". De Nederlandsche haringvisscherij in 193S. Blz. 10 Overleden is Ds L. Tonkens, Geref. pre dikant. De passagiers van het op een rif geloopen stoomschip Rotterdamzijn van boord ge- OCTROOIBUREAU BARTELS Behandelt Octrooizaken, Deponeert Handelsmerken, Dessins, Gebranchsmnster, etc, in alle lan den. Beznidenhont 43, Ten Haag, 720011 Telefoon 720012. ROTTERDAMS GEMEENTEBEGROOTING „Aanvankelijk" tekort 17,2 millioen gulden De begrooting 1936 van Rotterdam heet te zijn ingediend op 27 September 1935. Wie echter den geleidebrief tot die begrooting naleest, komt tot de conclusie, dat wel aan een ambtelijke formule wordt voldaan mot deze „indiening", doch dat de begrooting zélf nog wel eenige maanden op zich zal laten wachten. Indien men tenminste on der een begrooting verstaat een combinatie van reëele in- en uitgaafposten, met dek- kingsvoorstellen enz. De .geleidebrief begint met een herinne ring aan de wet van 22 Dec. 1933, waarin wordt verordineerd, dat de gemeenten, die een niet-sluitende begrooting voorzien, vóór de vaststelling daarvan overleg moeten plegen met Gedep. Staten en den Minister van Binnenlandsciie Zaken. Deze bepaling heeft er vorig jaar toe geleid, dat de be grooting op 10 Mei 1935 werd vastgesteld. Deze behandeling doet. zoo schrijft het col lege. bezwaren ondervinden, welke, zoo eenigzins mogelijk vermeden dienen te worden. Vatten we deze geleidebrief tot de „begrooting 1936" zeer in 't kort samen dan komt het hierop neer, dat een „aan vankelijk tekort" van 17.2 millioen is teruggebracht tot 5*4 millioen door alle afschr ij vingen, inclusief die op den in 1930 ingestelden „crisisdienst" buiten de be grooting te achten en geen rente te berekenen over cri- s i ssc h u I d („winst" 7V& millioen), ter wijl „aanspraak wordt gemaakt" op extra-bijdragen voor M. II. tot een be drag van 5% millioen. Voor de dan nog resteerende 514» mill, willen B, en W. in de komend e maanden de dek- •kingsmiddelen gaan moeken en zij zijn daarbij voornemens reeds aanstonds alle maatregelen, die door "t vorige college van B. e«. W. zijn door gevoerd onder voortdurende critiek der soc. democraten, voor 100 pet over te nemen. DE BLOEMBOLLEN. SANEERING DE KWEEKERS ZIJN ER VOOR Het Hollandsch Bloembollenkweekers Ge nootschap heeft te Haarlem een buitenge wone algemeenc vergadering gehouden, ter behandeling van oe vraag van het hoofdbe stuur: „Is het wenschelijk, dat «Ie saneerings maatregelen voor het téeltjaar 1935 1936 111 haar geheelen omvang moeien worden ge handhaafd" Het hoofdbestuur had geadviseerd, deze vraag bevestigend te beantwoorden. Bij de stemming werden uitgebracht 12S «temmen vóór saneering, 55 tegen en 4 blanco.

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 1