?Hrnitir $Hïtsdjr Cmiraut Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden sn Omstreken HET UTRECHTSCHE BEDRIJF abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevesligd is Z35 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor hel Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/» ct. Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar No. 5591 Bureau: Breestnat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 MAANDAG 30 SEPTEMBER 1935 15e Jaargang atibertrntitprijjen: Van 1 tot 5 regels1.17'/* Elke regel meer 0.22'/i Ingezonden Mededeelingen van 1—5 regels2.30 Elke regel meer0.45 i Handelsadvertentiên per tegel 0.17 Bij contract belangrijke korting Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend0.10 UITBOUW DER VCP. Het was voor de combinatie van Christe lijke dagbladen, wier centrum in het Rot- terdanimerbedrijf gevonden wordt, Zaterdag j.l. een dag van vreugde. Immers, toen werd voor één der bladen dezer combina tie, de Nieuwe Utreehtsche Cou rant, een volledige, modern-geoutilleerde eigen drukkerij in werking gesteld, welke voor Stad en Sticht voortaan de technische .verzorging van dit blad op zich neemt. Al te veel werd, de klacht gehoord, dat de N. U. C. in menig opzicht een Botter- damsch cachet droeg, omdat daar de typo grafische arbeid geschiedde. Deze klacht was voor 't grootste deel on juist en voor een kleiner deel overdreven. Maar wel bleek, dat de propaganda en be diening vooral in de provincieplaatsen ge remd en bemoeilijkt werd door deze tech nische afhankelijkheid op vrij verre af stand. Er werd althans een gretig gebruik van gemaakt door hen, die het een blijk van ruime opvattingen achten, als in het Christelijk gezin plaats is voor een neu trale krant. Met één slag is daaraan nu een einde gemaakt. De leiding van het hoofdbedrijf heeft geld noch moeite gespaard om de N. U. C. in staat te stellen in elk op zicht als volwaardige concurrent der andere Stichtsche dagbladen op te treden. Het eigen bedrijf te Utrecht, onderge bracht in een fraai, ruim pand, op een mooi' punt van de oude, eerwaardige stad (Drift 13), is up to date, en kan elke ver gelijking met soortgelijke inrichtingen doorstaan. Het is als de uitzet van een dochter, die Voor haar eigen home meer mcekiijgt dan ooit in het ouderlijk huis gevonden werd. In de middeleeuwen moet, blijkens de historie van het nu geheel vernieuwde patriciërshuis een zekere Johannes Krap eigenaar geweest zijn, die men geen „royale rekenmeester kon noemen, zooals zijn naamgenoot, de trouwe anti-revolutionair uit deze eeuw; de traditie van den eerste werd niet voortgezet; met gulle hand werd zonder overdaad, maar onbekrompen de huisvesting ingericht. Dit blijde, maar ook historische feit bracht Zaterdag een groote schare van vooraanstaande, leiding gevende Stichte naren van Protestantsch-Christel ij ken huize in de mooie vergaderzaal van de N. U. C. bijeen om God te danken en elkaar geluk te wenschen met het moedgevende resul taat. De grijze, stad in het oude Sticht heeft sinds jaren de christelijke actie op meni gerlei gebied tot zich getrokken; maar er rees meermalen de klacht, dat de activiteit van dit Christelijk volsdeel niet in goede verhouding stond tot de invloed, welke kon oefenen. In de laatste jaren is daarin toch wel een merkwaardige verandering ten goede ge komen. En de hoop mag gekoesterd, dat, waar de velden wit zijn om te oogsten, de maaiers volle garven zullen garen voor de Christelijke dagbladpers; maar dat zij, h« vreemd het klinken moge, tegelijkertijd zaaiers zullen zijn op de akkers, die nog braak liggen. En allen, die iets verstaan van de groote beteekenis der Christelijke pers zullen bid dend de handen opheffen en nu in 't bizonder tot de Nieuwe Utrechtse he Courant zeggen: O, zaaier, zaai in Gods Naam voort! C. v. d. VOORT VAN ZIJP t Na korte ongesteldheid, welke al spoedig het naderend einde voorspelde, is in Utrechtsche Ziekenhuis overleden de heer C. v. d. Voort van Zijp, burgemeester Maartensdijk, oud-predikant en oud-lid der Tweede Kamer. De heer v. d. Voort van Zijp heeft gedu rende zestien jaren de Anti-revolutionaire partij op het Binnenhof vertegenwoordigd; enkele jaren als voorzitter der Kamerfrac tie. Hij heeft daar op welsprekende wijze gelijk ook in tallooze vergaderingen de beginselen, welke naar Gods Woord zijn, verdedigd en bepleit. Gedurende zijn verblijf in den Haag liet hij zich op velerlei terrein niet onbetuigd; zoo ijverde hij eenige tijd als voorzitter van een comité voor de oprichting van een anti-revolutionair dagblad in den Haag, doch door een „afschuwelijk misverstand' tusschen hem en een ander bestuurslid, leverde dit streven toentertijd geen succes op. Ook interesseerde hij zich o.a. zeer voor een spannende staking van het Haagsche Trampersoneel. In de laatste jaren van zijn Kamerlid maatschap kwam er helaas verwijdering tusschen hem en zijn partijgenooten en ail leidde er toe, dat hij als Kamerlid ontslag nam en het ambt van burgemeester aan vaardde. In die functie heeft hij veel en goqd werk gedaan en het viel slechts te betreu ren, dat hij onder de bekoring kwam van de N.S.B., voor welke organisatie hij als Het Koninklijk Bezoek aan Amsterdam De jeugd huldigt beide Vorstinnen Grootsche zanghulde op den Dam Défilé van duizenden Het hoogtepunt van het Koninklijk bezoek aan de hoofdstad is ongetwij feld het huldebetoon geweest, dat Za terdagmiddag op den Dam door de Amsterdamsche Oranje-gezinde bur gerij aan H. M. en Haar Dochter is gebracht. Dank zij de voortreffelijke organisatie van de afd. Amsterdam van het Nationaal Jongeren Verbond, dat het initiatief tot deze hulde had genomen en mede door de medewer king van de natuur, welke, na zich van haar zwartste zijde te hebben doen kennen, voor een vriendelijk zon netje gezorgd had, voltrok zich in bijna anderhalf uur een manifestatie van trouw en aanhankelijkheid aan Oranje, welke op beide Vorstinnen 'n diepen indruk heeft gemaakt. In de morgenuren hebben de beide Vor stinnen eerst een bezoek gebracht aan de .O.S.-iemounstelling in het Stedelijk Mu seum. Daarvoor werd om tien uur uitgereden. Ondanks den motregen was er veel publiek op den Dam. Met een grooten omweg langs den Amstelveenschen weg werd het Stede lijk Museum bereikt. H. M. begaf zich dadelijk naar de zalen waar de schilderijen van de noodlijdende kunstenaars zijn geexposeerd. Door de beide Vorstinnen werden hier eenige schilderstuk ken aangekocht. Door H. M. de Koningin werd aange kocht het stuk „Pointsettia's" van de schil deres A. C. van den Berg, „De Munt" en „Nieuwe Kerk" (interieur; van den schil der H. Ch. Dekker, de ets „Amsterdam" van A. Hemelman en de teekening „Haven Enk huizen,, van Dirk Kruizi'nga. Door Prinses Juliana werd gekocht „Tul pen" van Otio Hanrath. De Koningin gaf vervolgens den wensch te kennen de eerezaal te bezichtigen. Daar sprak Zij haar groote ingenomen heid uit met de schikking in deze zaal, waar de stukken van de grootmeesters uit het laatst van de vorige eeuw ziju ge exposeerd. Het zou de Hooge Bezoekster heb ben gespeten, als zij geen kennis had ge nomen van deze zaal. Tegen half twaalf namen de Hooge Be zoeksters weder afscheid om naar het Pa leis op den Dam terug te keeren. Een imposant schouwspel Van half twee af marcheerden de vele vereenigingen, scholen, groepen en deputa ties tezamen ver over de tienduizend deelnemers via de Damstraat liet histo rische plein op, waar zij door de orde commissarissen haar plaats kregen toege in. Het front werd gevormd door de jeugd, daarachter stelden zich de organisa ties van anderen op. Achter de afzetting op het verder beschikbare gedeelte van het middcn-Damterrcin en op de trottoirs aan de zijde van Dam en Ivalverstraat had zich een enorme menigte belangstellenden ver zameld. De aloude Dam bood, vooral ook door de zee van oranje en rood-wit-blauwe vlaggen en de talrijke vaandels, een buiten gewoon imposant schouwspel. Een detachement matrozen had onder bevel van luitenant ter zee Zeeman het Paleis de wacht betrokken. Deze werd kwart voor drie mét 'de ter linkerzijdi opgestelde marine-kapel en de mariniers trommelslagers. geïnspecteerd. Te tien minuten voor drie werd door een der bestuursleden van het N. J. V., op het dak van de bij het Paleis geposteerde „ge- luidsauto" staande, de toespraak aangekon digd, welke in het Paleis tot Hare Majes teit zou worden gehouden door Mr. J. H P. V. Haitsema Muiier, voorzitter van de afd. Amsterdam van het N.J.V.. Even later klonk via den op de auto aangebrach- ten luidspreker de stem van den algemeen leider van het huldebetoon over het plein. i Massazang en défilé Een daverend gejuich weerklonk toen klokslag drie uur, terwijl de ma - rine de eerbewijzen bracht, de Ko ningin en de Prinses, vergezeld van den burgemeester, Dr. W. de V 1 u gt, op het balcon van 't Paleis verschenen. Fotografen en filmoperateurs legden op dat oogeniblik het beeld vast van een enthousiaste massa; duizenden kinderen, die zwaaiden met vlaggen of met de oranje programma's en dui zenden ouderen, die wuifden met hoed of zakdoek. Een vroolijke noot in dit huldebetoon werd gevormd door eeni ge tientallen padvinders, die hun hoe den heen en weer lieten dansen op de hoog opgeheven stokkenl Opnieuw klonk, nadat de Marine-kapel het Wilhelmus had gespeeld, het gejuich der menigte en dit verstomde eerst, toen het begin van den massazang werd aangekon digd. Het was de beiaardier van het Paleis, de heer J. Vincent, die door een klokslag op het carillon den aanvangstoon van het ite lied, het „Wilt heden nu treden", gaf. Onmiddellijk nadat de dirigent, de lieer Willem van Laar, die - 'n merk waardig en tot nu toe ongekend experi ment! gekleed in witte jas op den toren trans stond, met zijn dirigeerstok het aan- angssein had gegeven, zette de massa het prachtige lied in. Begeleid door de klanken an het carillon werd het lied warm en ;edragen gezongen Hierna volgden het „Vlaggelied" en ,,'t Is plicht dat ied're jongen". Zoo mocht dit deel van het programma, dat besloten werd met twee strophen van het „Wilhelmus", toch geslaagd worden genoemd. Nadat het gejuich, dat op den massa- z.Tig volgde en door de Vorstinnen met een. telkens herhaald, vriendelijk handge baar werd beanjwoord, bedaard was, ving bet défilé der talrijke vereenigingen en scholen aan. I-Iet werd, met trommelslag en ziek, geopend door een afdeeling pad vinders, die, stram marcheerend, ter hoog- in het balcon op een kort bevel de hoofden met een ruk naar links wendden io voorbijtrokken om als alle andere organisaties via de Mozes- en Aaron- straat af te marcheeren. Na afloop van het défilé heeft H. M. de Koningin nog, behalve den heer Haïtsma Muiier, den beiaardier van het Paleis, den heer J. Vincent en den dirigent, den heer ,-an Laar, bij zich doen ontbieden, en hun dank gebracht voor hun medewerking bij den massa-zang verleend. En zoo trokken het eerste half uur de jeugdorganisaties langs Koningin en Prin Daarna volgden voornamelijk de ver eenigingen van volwassenen, welke voorbij trokken om Koningin en Prinses, die het buigen en wuiven niet moede werden, haar spontanen groet brachten. Voor groepen, die geen muziek meevoerden, werd het dé- filceren begeleid door tromgeroffel of vroo lijke marschen van Nestelroy's muziek korps. Het défilé werd beslotpn door de Burger wacht, de mannelijke leden, ditmaal bij hoo ge uitzondering met stormhelm en geweer, alsmede door de organ iseeren-de afdeeling van het Nat. Jongeren Verbond. Terwijl de Vorstinnen zich in het Pateis terugtrokken, werd het duizendkoppige pu bliek tot aan de z.g. kleine steentjes voor het Paleis toegelaten. Als een golf schoof de massa vooruit, tot een cordon van on verbiddelijke politieruiters haar over hel gansche front tegenhield. Weer klonk er gejuich uit duizen den kelen en weer werd het Wilhel mus aangeheven. Voor enkele ven sters van het Paleis deden zich we derom enkele in gala-uniform gesto ken leien van het gevolg zien en even later laaiden golven van enthousiasme op, toen Koningin en Prinses, verge zeld van den burgemeester, opnieuw op het balcon traden en lachend en wuivend dit grootsche, spontane hul debetoon van de zijde der burgerij in ontvangst namen. Te half vijf werden de afzettingen ver broken, doch er verliep nog geruimen tijd eer de Dam, waar de Stadsreiniging dade lijk het met programma's bezaaide plein begon schoon te vegen, zijn gewone aan zien eenigermate herkregen had. In de Oude Kerk Zondagmorgen hebben H. M. de Koningin en H.K.II. Prinses Juliana den kerkdienst bijgewoond in de Oude Kerk aan het Oude Kerksplein. Kort voor tienen kondigde de voorganger, Ds. J. P. van Bruggen, voor de geheel gevulde kerk de komst van de heide Vorstinnen aan, er nadrukkelijk op wijzende dat het de wensch van H. M. was dat door de gemeente aan Haar aanwezig heid geen aandacht zou worden besteed. Enkele oogenblikken later namen de Ko ningin en de Prinses geheel onopvallend plaats in de ronde bank tegenover den kansel. De banken ter linker- en rechter zijde werden ingenomen door de leden van woordvoerder optrad, zoolang zulks geoor loofd was. Betreurende, dat hij deze richting sloeg, bidden wij de bedroefde nabestaan den Gods troost toe in het verlies, dat hen trof en blijven wij met waardeering den ken aan de vurige activiteit, waarmee i overledene in vroeger jaren de Christelijke beginselen voor staat en maatschappij heeft verdedigd. HET HULDE BETOON OP DEN DAM DANKBETUIGING VAN H.M. DE KONINGIN H. M. dc Koningin heeft aan den heer J. H. P. V. Haitsma Muiier, voorzitter van de Afd. Amsterdam van het Nationawl Jongeren Verbond, dat het huldebetoon der Oranjegezinde burgerij op den Dam had geor ganiseerd, het volgende tele gram doen toekomen: ,JDiep getroffen door de spon tane, geestdriftvolle en harte lijke zanghulde en begroeting Mij en Mijne Dochter heden middag op den Dam gebracht, herhaal Ik U Onzen warmen en hartgrondigen dank, en verzoek lk U dien ook aan alle vereeni- groepen en personen, welke zoo eendrachtig met U hebben samengewerkt, wel te willen overbrengen. w.g. Wilhelmina." Na de gebruikelijke liturgie hield Ds. van Bruggen zijn predikatie, waarvan als tekst gekozen was Psalm 119 50: „Dit is mijn troost in mijn ellende, want Uw toezegging heeft mij levend gemaakt". De dienst werd te ongeveer 11 uur be sloten met het zingen van Gezang 191 3. waarna de gemeente eerbiedig wachten bleef totdat de Vorstinnen met het gevolg het kerkgebouw hadden verlaten. Naar de Rembrandtentoonstelling Gistermiddag hebben II. M. de Koningin en H.K.II. Prinses Juliana een bezoek ge bracht aan de Rembrandtentoonstelling in het Rijksmuseum. Uit de loodgrijze lucht viel de regen gestadig neer. Toch was er veel publiek langs den weg, dat de Vor stinnen hartelijk toejuichte. DE VLUCHT VAN DE KARTEERINGS- VLIEGTUIGEN TE SINGAPORE AANGEKOMEN Na de doorstane emoties tengevolge van de noodlanding, door een van de drie De' Havilland Dragon Rapide- vliegtuigen, welke gebruikt zullen worden bij de karteering van een ge deelte v'an Nieuw Guinea, de P.H. A.K.V., op de vlucht van Akyab naar Rangoon gemaakt, heeft de bemanning van dit toestel eenige dagen rust ge nomen. De machine en ook de P.H.— A.K.U. en de P.H.A.K.W. zijn grondig nagezien voor de voortzetting van de vlucht. Het vertrek moest echter mede worden uitgesteld wegens het buiten gewoon slechte weer van de laatste dagen op de route RangoonBangkok, waar de staart van de moesson in dit gebied zijn invloed danig gelden deed, zoodat ook met het oog op de veilig heid het vertrek niet wenschelijk was. Een door de K.N.I.LJVI. ontvangen te legram meldt thans echter, dat de drie machines Zaterdagmorgen van Ran goon vertrokken zijn en enkele uren later vlot te Bangkok zijn geland. Daarna werd de reis voortgezet en te Singapore geland. De vliegtuigen zullen daar eenigen tijd blijven voor het nazien der motoren. S.S. ROTTERDAM OP EEN RIF GELOOPEN Het s.s. „Rotterdam" van de Holland-Amerika-Lijn (24000 ton) dat een rondreis maakte van New- York naar de Antillen en op 4 Oct. te New-York terug werd verwacht, heeft draadloos gemeld, dat het nabij Marant Keys op circa 60 mijl afstand van Kingston (Jamaica) op een rif is geloopen. Er bestaat geen onmiddellijk ge vaar voor het schip, doch niette min is aan de zich in de nabyheid bevindende schepen verzocht zich gereed te houden om zoo noodig assistentie te kunnen verleenen. Nader vernemen we, dat er voor de opvarenden geen gevaar bestaat. VOORNAAMSTE NIEUWS Dit Nummer bestaat uit DRIE bladen Overleden is de heer C. van der Voort van Zijp, burgemeester van Maartensdijk. Gistermiddag is de storm opnieuw opge stoken. Op de Noordzee is een Grieksch stoom schip zwaar beschadigd bij een aanvaring. In dit nummer maken wij een aanvang met reisbrieven van Dr J. F. Beitsma. Belangrijke gebeurtenissen in kerkelijk Duitschland. In een telegram aan Genève heeft de Negus medegedeeld, dat hij thans tot mobi lisatie moet overgaan. De Italiaansche Ministerraad heeft een corumuniqué uitgegeven, waarin nogmaals Italië's positie in het conflict worjjt uiteen gezet. Brittannië's standpunt bij een eventueel Europeesch conflict: Iloare's antwoord aan j Frankrijk gepubliceerd. Dé verkiezingen in het Memeiland zijn I niet qereed gekomen; ook vandaag is de stembus nog open! ZATERDAG IS OFFICIEEL HET NIEUWE GEBOUW EN DE EIGEN DRUKKERIJ DER N. UTR. COURANT GEOPEND Laat ons niet rusten voor het Chr. volksdeel geheel achter dit vaandel staat Voor de V.C.P. iedereen weet, dat door deze letters wordt weergegeven de samen werking der volgende vijf bladen, De Rotterdammer, Dordtsch Dag blad, Nieuwe Haagsche Courant, Nieuwe Leidsche Courant, Nieu we Utrechtsche Courant was 't Zaterdag 'n hoogtijdag. Het nieuw'e eigen pand met drukkerij werd te Utrecht officieel geopend. Reeds maandenlang was aan de Drift gewerkt om alles voor elkaar te krij gen; alle wielen van het groote raderwerk moesten in elkaar grijpen om het product op de openingsdag 28 Sept. behoorlijk te kunnen afleveren. Want dat is het eigenaardige bij een dagblad: de zaak moet dóór kunnen gaan op de oude voet en dan moet op een bepaalde dag het roer omge- ■end worden en moet alles onmiddellijk zonder stoornis de nieuwe banen kunnen •olgen. Er is geen tijd van overgang. Dat ging best, Zaterdag in Utrecht. In de groote zaal die boven de kantoren van het dagblad gelegen is, waren des middags tal van vooraanstaande Utrechtenaren aan wezig, Kamerleden, Statenleden, Raads leden, predikanten van verschillende ge zindlcn, vertegenwoordigers van kiesvor- cenigingen, christelijk-sociale vereenigingen enz. Bovendien was er de heer J. Schouten, voorzitter van de antirev. Kamerfractie en voorzitter van het Centraal Comité Antirev. Kicsvcreenigingen. Allen w. getuige eerst van de opening van het ge bouw, en daarna van het feit, dat de Nieu we Utrechtsche Courant nu zonder de min ste stoornis van de eigen persen kwam en niet meer van uit Rotterdam hoefde te worden overgezonden. Om 3 uur opende de president-commis saris der Vennootschap, Mr. G. A. D i e- penhorst, de samenkomst. Achter dc groene tafel zaten verder de hoeren H. Diemer, directeur-hoofdredacteur van dc bladen der V.C.P., Mr. J. Planter commissaris der Vennootschap en Joh. C. Franc ken, directeur van de Nieuwe Utrechtsche Courant. Mr. Diepenhorst heette de talrijke aanwezigen in de nieuwe verblijfplaats de N.U.C. welkom, die door de kundige hand van de architect, de heer Lengkeek, is geschapen. Een korte rede zal spr. hou den. Niet een die als kort wordt aangekon digd en waarvan de journalisten uit erva ring weten, dat ze dan lang wordt, maar een die werkelijk kort zal zijn. De aan wezigheid in deze zaal van vele Kamer leden, burgemeesters, wethouders, Statcn- en raadsleden, predikanten, kortom, voor aanstaande mannen uit ons christelijk po litiek- en sociaal leven bewijst de bizon dere erkentelijkheid, waarmee men voor het werk dat hier is aangevangen, vervuld is. De economische omstandigheden mogen ons niet voeren tot wanhoop en berusting; wie op dc werkelijkheid van het eeuwige zijn hoop stelt, zal worden gedreven tot in spanning van alle krachten, ook hij het in slaan van nieuwe wegen. In het Ora et Labora ligt, naar het woord van Dr. Colijn, de verheven harmonie. Thans is de N.U.C. in Utrecht ge komen en zijn materieel de voorwaar den geschapen, om ons blad uit to bouwen en in deze provincie aan in vloed te doen winnen. De kracht zal moeten zijn, dat het ons volk op staatkundig en sociaal gebied uiteen zet en belicht de beginselen die zijn geopenbaard in het Woord van God, en dat het daarvoor liefde weet te doen ontvlammen en te ontsteken. De heer H. Diemer wil nu niet spreken over de principieele taak van de ch lijke pers, maar wil iets zoggen over de zakelijke zijde van het dagbladbedrijf dat hier geopend wordt. Daarbij is spr. in goed gezelschap, want op een samenkomst ter gelegenheid van het veertigjarig bestaan De Standaard zei Dr. Kuyper, dat hij ?en gewoon courantier eens iets wilde zeggen over zijn krant. Zonder doeltreffen- ■conomie is het niet mogelijk ook de geestelijke strijd te voeren. Spr. gaat dan rle geschiedenis na van de christelijke pers in Utrecht, en vertelt dat men daar 12 maal gekomen is met creaties op dit ge bied. Het begon niet de Oranjevaan, die door de heer II. de Wilde werd geredi geerd, eenmaal was er een dagblad, de Stichtsche Courant, na de opheffing daar- een weekblad „Het Vaandel", dat even- de latere „Utrechtsche Stem" op niets uitliep. Eind 1927 kreeg spr. een brief uit Utrecht, onderteekend door de heeren Mulder en Scholten, die om een sa- menspreking vroegen. Daaruit is ten slotte op lentedag 1928 het eerste nummer van de Nieuwe Utrechtsche Courant verschenen. Het kwam als het ware uit de lucht vallen. De eco nomische crisis kwam echter kort daarna, maar er werd besloten tot grimmig volhouden. En desondanks is in 1934 het besluit tot verdere ont plooiing genomen. De Prot-Chr. groep brengt in Utrecht 30 der stemmen uit, daartegenover is de in vloed van onze pers te gering. Daar kan geen genoegen mee worden ge nomen. De Utrechtsche vrienden moeten van de N..U.C. een middel punt maken in dc strijd op politiek en sociaal gebied. Spr. beziet dan verschillende punten af zonderlijk nog nader en eindigt met dank te brengen aan het personeel, dat volle medewerking gaf, aan de architect, de heer Lengkeek, aan de aannemer en aan de leveranciers. Met vol vertrouwen wordt dit gebouw overgegeven aan de directeur, de lieer Joh. C. Francken. De heer *F r a n c k e n sprak daarna nog. Hij bracht dank aan dc leiding van het hoofdbedrijf en wees op de moeilijkheden en bezwaren die waren te overwinnen, maar ook op het enthousiasme, waarmee de zaak werd aangepakt Het komt er nu op aan de schouders verder onder het werk te zetten en de menschcn in de verste hoe ken van de provincie de krant te bezorgen. I-Iet moet er ons daarbij om te doen zijn het christelijk beginsel steeds verder te doen doorwerken. In de pauze word thee rongediend, daar na sprak de heer Mulder als eerste abonné, die de hoop uitsprak dat men noott precies zou kunnen antwoorden op de vraag wie is dc laatste, omdat het beste is dat men zou kunnen zeggen: we zitten nog midden in onze post, die de laatste bezen ding nieuwe abonné's binnenbracht. De heer J. Schouten heeft gevoeld dat de zaak zeer behoorlijk is ingericht. Spr. hoopt dat Gods genadige zegen in deze donkere tijd directie, redactie en com missarissen kracht zal geven om te volhar den, en de N.U.C. trouw het vaandel der beginselen omhoog stckc, opdat het Sticht niet kracht op het terrein der staatkunde de antirev. levensovertuiging zal uitdragen. De heer II. Amelink bracht eveneens hulric aan hen, die hebben mogelijk ge maakt dat we nu werkelijk een echte Utrechtsche krant krijgen. Spr. is diep overtuigd van de groote beteekenis der Christelijke dagbladpers voor de volks opvoeding en de vorming van de publieke opinie. Laten we, aldus spr., onze beste krachten inspannen, om in deze provincie onze krant erin te brengen. De heer P. Wieling a dankt de krant voor het goede dat zij dagelijks geeft. Als spr. thuis naleest, wat hij in de Kamer ge hoord heeft, voelt hij dat wat daar gebeurd is, juist is weergegeven. Spr. voelt ook, dat we terug zouden wenschen dc tijd, toen de christelijke partijen samengingen. Spr. uit de wensch, dat na korter of langer tijd het einddoel dat gesteld is moge bereikt wor den: dat het Sticht weer worde een mid delpunt van godsdienstig leven in Neder- Nadat Mr. Diepenhorst nog enkele Woorden had gesproken, ging Ds. de Geus, \,ni De Bildt. in dankzegging voor. Het was voor de christelijke dagbladpers een goede dag geweest, die het. praeludinm moge zijn voor steeds verdere ontplooiing en uitbreiding van invloedssfeer.

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 1