Kruschen Salts HET TELEGRAM VAN DEN NEGUS BEANTWOORD MET ONZE MARINE OP ZEE toppfjibwch ZATERDAG 28 SEPTEMBER 1935 EERSTE BLAD PAG. 2 ZAL DE VOLKENBOND HET HOUDEN? De Volkenbondsvergadering zal heden weder bijeenkomen, en vermoedelijk het besluit nemen, haar zitting niet te sluiten, zooals aanvankelijk in het voornemen lag, doch slechts te verdagen, zulks natuurlijk om paraat te bljjven met het oog op de verdere ontwikkeling van het Abessijnscli geschil. Drie gedelegeerden hebben dit voorstel van het bureau der Assemblée, toen het gisteren in discussie kwam, niet kunnen ondersteunen, en wel de vertegenwoordigers van Italië, Hongarije en Polen. Zij verklaar den het ongewenscht te achten, dat de Vol kenbondsvergadering zich zou kunnen bezig houden met een geschil, dat de Volken bondsraad in behandeling heeft, en inder daad is dit een eenigszins vreemde figuur. Er blijkt opnieuw uit, dat Groot-Brittannië achter het verder verloop der zaken spoed wil zetten. De Commissie van Dertien is immers thans bezig met het opstellen van haar rap port. dat de aanbevelingen moet bevatten inzake de oplossing der Italiaansch-Abes- sijnsche geschillen. De beide partijen zullen dan uiteindelijk hun standpunt moeten vastleggen, d.w.z. deze aanbevelingen op volgen, of er de brui aan geven. Het is te vreezen, dat Mussolini tot dit laatste zal besluiten, en dan staat de Bond voor het geval, dat hij art. 16 van het Handvest zal moeten toepassen, dat der sancties. Daar mede is hij dan tevens een ernstige be staanscrisis ingetreden, waarvan men den uitgang ook thans nog niet kan bevroeden. Hoe fel achter de schermen de strijd van pro en contra is, blijkt nog eens opnieuw uit een bericht van de „Star", dat met de mededeeling komt, dat de Britsche minister voor Volkenbondsaangelegenheden, Eden, zich kort geleden zou hebben moeten te weer stellen tegen zekere diplomatieke in vloeden te Londen, welke volgens dit blad bijna er in geslaagd waren, hem den grond onder de voeten weg te nemen. Deze invloe den zouden zijn uitgeoefend door kringen, welke in elk geval een verzoening met Italië wilden bereiken. Gelukkig, zoo be sluit het blad, is thans het gevaar voorbjj, dat verraad jegens den Volkenbond zou zijn gepleegd om Mussolini een genoegen te doen. Deze laatste toevoeging, wij bedoelen die van het vriendelijke gebaar naar den Duce. is vermoedelijk met een korreltje zout te nemen. Het heeft er meer van, dat juister motieven te vinden zijn in een rede van .Winston Churchill, dezer dagen door hem eveneens aan de Abessijnsche kwestie ge- .wijd. „Onze plicht en ons levensbelang zoo zeide deze politicus noodzaken ons aandeel te nemen in het werk van dit groote internationale instrument (n.l. de .Volkenbond), dat er naar streeft, het recht onder de volkeren hoog te houden. Gieren cirkelen in de lucht, die hopen het vette karkas van het Britsche rjjk te kunnen ver slinden. Wij zullen hun die kans niet geven. Het is een jammerlijke redeneering, te zeg gen, dat Groot-Brittannië met zijn groot aantal koloniale bezittingen, terwijl nieuwe mogendheden er geen bezitten, moet toe stemmen in herdistributie van grondbezit; dat wij het Britsche ryk in stukken moeten snijden om do nieuw aangekomenen gelijke rantsoenen te geven. Deden wij dat, dan zouden de aasvogels zich zoodanig verme nigvuldigen, dat ons erfdeel aan stukken zou worden gescheurd, en dat de bevolking van een eerste klas mogendheid als Groot- Brittannië op haar kleine eiland zou kun nen verhongeren". Dit is, in het kort, Engelands nuchtere en zakelijke opvatting van het internationaal recht, en lijkt veel op een statische op vatting der internationale verhoudingen, waartegen o.a. de Nederlandsche woord voerder te Genève terecht ernstig heeft ge waarschuwd. Blijft men zich te Genève vastleggen aan 'de voorstelling van „een onbeweeglijk we relddeel, zonder zich genoegzaam rekenschap te geven van de dynamische krachten die steeds voortwerken", gelijk Minister De Graeff het formuleerde, dan is het inder daad te vreezen, dat Genève een zeer onge wisse toekomst tegengaat. KORT NIEUWS Te Triest wordt heden de eerste Voor Siam gebouwde torpedoboot te water gela ten. Nog negen van deze boot-en en twee mijnenleggers zullen op dezelfde Italiaan sche werf voor Siameesche rekening wor den gebouwd. De brand, die sedert drie dagen in de Eaven van Londen woedt, is thans vrijwel gebluscht Niettemin neemt men aan, dat definitieve blussching nog een kwestie van verscheidene dagen zal zijn Van de in de pakhuizen opgeslagen goederen is een_ der de deel vernield door het vuur. terwijl de rest door rook en water bedorven is. Een kruis, dat ter herinnering aan Keizer Karei en bondskanselier Dóllfuss een week geleden in den Anpas bij Inns bruck was opgericht, is door onbekende da ders geheel vernield. Ia een Zuid-Slavische mijn heeft een mijngasontploffing 12 mijnwerke*- gedood en 26 gewond. In de werkplaatsen van de vlieghaven Brough bij Huil zijn in verband met een loongeschil 300 arbeiders in staking gegaaa De „Silver Jubilei", de nieuwe ge stroomlijnde trein der Londen and North Eastern Railways, heeft een record-snelheid a an 180 K.M. per uur gehaald, en daarmee nlle bestaande snelheidsrecord van treinen gebroken, "arT- GAAN DE WAARNEMERS NAAR OOST-AFRIKA? De Assemblée niet gesloten, doch verdaagd Het presidium van de Volken- bondsvergadering heeft gistermiddag besloten, in de zitting van heden aan de assemblée voor te stellen, de ver gadering van den Volkenbond niet te sluiten, zooals oorspronkelijk vandaag zou moeten geschieden, doch om haar te verdagen. Aan dit besluit ging een kort debat voor af. waarin de gedelegeerde van Italië een zeker voorbehoud tegen deze procedure heeft gemaakt, daar cüt besluit druk zou kunnen uitoefenen op de werkzaamheden van den Volkenbondsraad, in verband met het Abessijnsche conflict. Ook de „Giornale d'Italia" beschouwt het voorstel tot het verdagen der Volkenbonds vergadering (zoodat de vorgadering onmid dellijk weer kan bijeenkomen) als "n nieu we poging tot het oefenen van pressie op Italië. Men wil, aldus het blad, een steeds groot ere massa tegen Italië aanvoeren, on verschillig hoe die massa is samengesteld en in het vuur gebracht wordt De inmenging van de Assemblée in het Abessijnsche geschil is een volledige schen ding van het pact ten aanzien van de kwes tie van de procedure, daar de Assemblée alle op haar agenda staande punten reeds ten volle heeft behandeld en het Abessijn sche geschil niet op haar agenda heeft ge- De nieuwe taak, die men plotseling aan de Assemblée wil toewijzen, valt bulten haar bevoegdheid. Het telegram van den Negns De Commissie van Dertien heeft het tele gram van den Negus, waarvan wij dezer dagen melding maakten, op de volgende manier beantwoord: „De raadscommissie heeft kennis genomen van het besluit van Uwe Majesteit, de Abessijnsche troepen 30 K.M. achter de grenzen terug te trek ken. De commissie waardeert den geest, waaraan deze beslissing is ont sproten. De Commissie, die de meeste aan dacht wijdt aan het verzoek tot het zenden van neutrale waarnemers, onderzoekt op het oogenblik, of de fei telijke omstandigheden de vervulling van de taak van waarnemers zouden mogelyk maken." Met het onderzoek, waarop dit antwoord aan Hailé Selassié doelt, heeft de Commis sie van Dertien een drietal deskundigen be noemd, en wel een Franschman, een En- gelschman en een Spanjaard. Mexicaansche olie voor Italië? Het blad „Excelsior" bericht, dat op het oogenblik Italiaansche agenten in Mexico vertoeven om met Mexicaansche onderne mingen te onderhandelen over het leveren van Mexicaansche petroleum aan Italië. Saoedië vechtlustig! De „Star" bevat het bericht, dat Saoedië den Volkenbond militairen bijstand heeft aangeboden voor het geval van een Italiaan- schcn aanval op Abessynië of op Engelsoh gebied in het Nabije Oosten. Het blad voegt hieraan toe, dat het Mus solini „gelukt" schijnt te zijn, in Voor-Azië de gehecle Christelijke en Mohammedaan- sche wereld tegen Italië te mobiliseeren. De Britsche slagkruisers „Renown" en „Hood" zijn thans voor Alexandrië aange komen; zij liggen buiten de ahven. Aan den haven-ingang is vèr dragend ge schut in stelling gebracht. De ingang zelf is met stalen netten afgesloten ter voorko ming van aanvallen met duikbooten. Slechts een kleine vaargeul is vrij gelaten. I11 de haven hecrscht een groote bedrij vigheid. Auto's, gepantserde wagens, vlieg tuigen en munitie worden uitgeladen. In 5 dagen zijn 170 vliegtuigen aangekomen, die bestemd zijn voor de vlieghaven Aboekir, ten Oosten van Alexandrië. Aan civiele per sonen is strenge geheimhouding over de militaire voorbereidingen opgelegd. Men heeft in de stad reeds een oud-offi cier van de Italiaansche luchtstrijdkrachten gearresteerd, die zich verdacht had gemaakt door de groote belangstelling, welke hij toonde voor de voorraden, die uit een En- gelsch schip werden gelost. Men had hem reeds drie dagen achtereen in de omgeving gezien. Wegens gebrek aan bewijs hebben r'e autoriteiten bevel tot zijn in vrijheid telling gegeven. De politie heeft de controle op personen, die het havengebied betreden, echter verscherpt. De positie van Egypte Naar Reuter uit Alexandrië verneemt, heeft de onderstaatssecretaris van het mi nisterie van oorlog verklaard, dat tot dus verre geen maatregelen zijn getroffen voor een versterking van de Egyptisohe leger macht, die 18.000 man bedraagt. De situa tie aan de Westelijke grens is normaal In de kazerne op den berg van Solloems aan de grens van Cyrenaica zijn 800 man en een batterij ondergebracht. De patrouille dienst langs de grens wordt o.a. verricht door pantserauto's. De Italianen hebben aan de grens van Cyrenaica 'n drievoudige prikkeldraadver sperring aangebracht om grensoverschrijdin gen door Bedoeinen onmogelijk te maken. Drie Italiaansche schepen, waaronder de groote „Baiamon", hebben gisteren te Port Said gebunkerd. Zij hebben 5000 Italiaan sche soldaten aan boord. Reuter meldt uit Alexandrië verder, dat bij Malta op het oogenblik twaalf schijn werpers in werking zijn. Het gerucht gaat, dat zich sedert, verscheidene dagen een Ita liaansche duikboot in de nabijheid van het eiland ophoudt. Italië en de Volkenbond De „Giornale d'Italia" verklaart, dat men in Abessynië den oorlog zeer serieus voor bereidt. Do Negus speelt de dubbele rol van Volkenbondspacifist tegenover Europa en vastbesloten krijger in eigen land. .Onder den druk van welbekende krachten weigert Genève de levensbelangen van Ita lië, de schuld van Abessynië, do noodza kelijkheid der gerechtigheid en 't gezonde evenwicht te erkennen. Daarom wordt te gen de veiligheid van Italië geageerd. De „Tribuna" schrijft, dat artikel 16 van het Volkenbondspact, hetwelk niets uit staande heeft met het conflict, slechts spreekt van het afbreken van economische en financieele betrekkingen. Het fascistische Italië ie echter sedert 13 jaar op zichzelf ingesteld. Het heeft geen penning bij wijze van leening in het bui tenland opgenomen. Dergelijke sanctie maatregelen hebben dus geen waarde. Indien men gelooft een blokkade of eenige andere militaire actie op touw te kunnen zetten, betreft het oorlogsdaden, die men met oorlogsdaden beantwoordt. DE DREIGENDE OORLOG IN OOST-AFRIKA Gebeden voor den vrede op Zondag 20 October a.s. Aan het verlangen van de Keizerin van Abessynië, dat alle vrouwen op de wereld zich in gebed voor den vrede vereenigen, zal in Nederland worden voldaan. Er heeft zich n.1. hier te lande een coratié van vrou wen en moeders gevormd, welke een oproep heeft verspreid tot het houden van een gebeds-, bezinnings- en concentratie-uur voor den vrede Uit de talrijke brieven, wel ke op deze oproep zijn ontvangen, blijkt, dat overal groote belangstelling voor dit doel wordt gevonden. De dag waarop de samenkomsten zullen worden gehouden, is thans b® paald op Zondag 20 October en het tijdstip, waarop in geheel Nederland de gebeden en gedachten tegelijk worden uitgezonden, is bepaald op 8.30 uur des avonds. Aan H. M. de Koningin en H. K. H. Prinses Juliana heeft het Comité verzocht zich met de Nederlandsche vrouwen in gebed te vereenigen. De Keizerin van Abessynië is van de voorgenomen samenkom sten in kennis gestéld. DE VERKIEZINGEN IN HET MEMELGEBIED EEN BRITSCH WAARNEMER Op verzoek van de Litausche regeering zal de Britsche zaakgelastigde te Kowno zich gedurende het week-end naar het Me- melgebied begeven, teneinde daar als waar nemer aanwezig te zijn bii de verkiezingen voor den Memellandschen Landdag, die Zondag gehouden worden. De zaakgelastig de, T. H. Preston, heeft na overleg met Londen aan dit verzoek gevolg gegeven. De Litausche regeering heeft aan de re geeringen van Frankryk, Engeland en Ita lië nogmaals de verzekering gegeven, dat de verkiezingen zullen worden gehouden onder strikte inachtnemnig van de bepalin gen van liet Memelstatuut. De aandacht van de Duitsche Rijksregeering is op deze verzekering gevestigd. In Hongaarsche politieke kringen legt men er den nadruk op, dat de reis van den minister-president naar Duitschland in de eerste plaats een vriendschapsbezoek ten doel heeft. Er is geen enkel motief om aan te ne men, dat. bedoelingen betreffende derde staten aan het bezoek ten gi-ondslag liggen. DE IN ZUID-SLA VIE GEDOODE DUITSCHE STUDENT GEEN AANSLAG, DOCH ONGELUK In verband met het bericht, volgens heb welk een Duitsph student te Petsj door anti-fascisten was gewond, heeft de Duit sche legatie te Belgrado een dokter naar Petsj gezonden tot het. instellen van een onderzoek. Uit de mededeelingen van dezen arts is thans gebleken, dat hier niet spra ke Is van een aanslag, doch van een on geval. Toen de Duitsche studenten met hun Zuidslavische geleiders in een autobus uit Petsj zouden vertrekken, hadden zich op het marktplein eenige anti-fascistische stu denten verzameld, die met tomaten naar de bus wierpen en „Weg met het fascisme!" riepen. Een der gastheeren trok een revolver en loste door het open raam een schot ter af schrikking. Juist op dat oogenblik echter gaf de chauffeur vol gas, met het gevolg, dat de revolver opnieuw afging en het schot den Duitscher Mackensen in de zijde trof, door dat de Zuid-Slavische student het wapen reeds had laten zakken. HET VLOOTVERDRAG VAN WASHINGTON GEEN OPZEGGING DOOR ENGELAND Het bericht, als zou Engeland aan het einde der week het vlootverdrag van Washington opzeggen in een nota aan Washington, om de vrije hand te verkrijgen voor uitbreiding der vloot, wordt van officieele Engel- sche zijde categorisch gedementeerd. Een dergelijke nota is niet verzón- den en zal nit verzonden worden. DE KATHOLIEKE KAMER- GROEPEN EN DE VLAAHSCHE BEWEGING Een Program van Actie Donderdagmiddag hebben de leden van de Vlaamsch-Katholieke fracties van de Belgi sche Kamer en Senaat te Brussel een ge meenschappelijke vergadering gehouden o.l.v. Minister van Staat Van Cauwelaert, ter bespreking van de Vlaamsche actie. De vergadering verklaarde aich solidair met het zgn. Vlaamsche minimum-program, dat als volgt luidt: a. Vervlaamsching van het onderwijs voor het Vlaamsche volk in al zjjn tak ken en graden; b vervlaamsching in Vlaanderen Van het gerecht en van alle openbare bestu- c. indeeling van het leger in Vlaam sche en Waalsche eenheden, resp. met het Nederlandsch en het Fransch als taal van opleiding en commando; d. reorganisatie van het centraal be stuur zoodanig, dat de aangelegenhe den, die het Vlaamsche gedeelte van het land betreffen, rechtstreeks in het Nederlandsch, die van het Waalsche Hoewel erkend werd, dat van dit pro gram reeds veel is verwezenlijkt, moeyt toch worden geconstateerd, dat bij de toe passing der taalwetten nog veel verwarring heerscht, en dat er zelfs onverschoonbare rechtskrenkingen plaats vinden. De Katholieke Vlaamsche groepen zullen onverdroten den strijd voor integrale ver wezenlijking van dit program voortzetten, op de basis van liet Belgische grondwette lijk statuut. De katholieke Vlaamsche volks vertegenwoordiging is bereid met alle Vla mingen van goedén wil op eerlijke wjjze samen te werken om bij het Vlaamsche WAARSCHUWING. Het Is gebleken, dat hier en daar in het buitenland door opkooperi met Kruschen Salts geknoeid is. De fabrikanten waarschuwen daarom het publiek, Kruschen Salts in geen geval te koopen onder buitenlandsch! etiquet, doch uitsluitend in den alom bekenden poedervorm in onge schonden Hollandsche verpakking, terwijl de naam N.V. Rowntree Handel Maatschappij zoowel op de verpakking als op het etiquet gedrukt moet zijn. Alleen bij dit echte Kruschen Salts zult U baat vinden. E. GRIFFITHS HUGHES Ltd.. MANCHESTER. Ongericht 1756 volle het noodzakelijke gevoel van eigen waarde en saamhoorigheid te ontwikkelen en alle hervormingen tot stand te brengen, die noodig zijn om den opbouw van een vruchtbaar en welvarend Vlaamsoh ge meenschapsleven te verzekeren. Bij dezen opbouw, die zoowel het maatschappelijke als het bestuurlijke en cultureele leven om vat, zal uit de ervaringen zelf blijken in 'l'.ioever en op welke gebieden een zelf standige ontwikkeling van het Vlaamsche volksbestaan mogelijk en wenschelijk is. In deze geest vraagt de katholieke Vlaam sche volksvertegenwoordiging het vertrou wen en den steun van haar katholieke stam- en taalgenooten. TRAGEDIE IN DE RECHTZAAL Een zekere Franz Geisseder, die te Graz terecht stond wegens grafschennis en drei ging, heeft gedurende de behandeling van zijn zaak plotseling een revolver getrokken, waarmee hij een snelvuur opende op de rechtbank en de getuigen. De rechter, die achter de tafel dekking had gezocht, werd ernstig gewond door een kogel, welke het hout doorboorde. Twee getuigen, de directeur van een zie kenhuis en de vrouw van een hooggeplaatst officier, werden levensgevaarlijk gekwetst. De dader richtte tenslotte het wapen tegen zichzelf en stierf eenigen tijd later in het ziekenhuis. Geisseder had vroeger een betrekking ge had in het ziekenhuis, doch hjj was ont slagen en bij wijze van wraak had hl] het graf van don zoon van den directeur, die thans getuige was, geschonden. Voor de spoedrechtbank te Berlijn is een proces begonnen tegen den 52-jarigen pater Johann Seiwert en den 51-jarigen broeder Hoinrich Lorenz uit Limburg aan de Lahn. die beschuldigd worden van het smokkelen van deviezen tot een waarde van 190.000 R.M Zij hebben, aldus luidt de beschuldi ging, voor den bouw van een kerk en een seminarium in Nederland een leening van 300.000 gulden opgenomen. Deze obligaties zijn teruggekocht door middel van naar het buitenland gesmokkelde deviezen. De hoofdbeklaagde, Seiwert, verklaarde, dat hij gemeend had, dat alles langs legalen weg geschiedde. De president las daarop een brief voor, waarin aan Seiwert geheim houding was Voor het hotel „Clinton" te New-York, waai- een gezelschap Duitsche toeristen in trek had genomen voor den tijd van een week, verzamelde zich, op het gerucht, dat de Duitschers, ongeveer 40 in getal, ten deele in uniform gekleed zouden zijn en hakenkruis-insignes zouden dragen, een menigte van ongeveer 500 personen, die riepen: „Lyncht de nazi's". De politie greep tenslotte in en verspreid de de menigte, waarbij betooger gear resteerd werd. Het toeval wilde, dat de Duitschers tij dens de betooging niet in het hotel aanwe zig waren, aangezien zij juist toen een rondrit door de stad maakten. Inmiddels hebben zij besloten een ander hotel to be trekken. EEN SCHIJNOORLOG BIJ DEN HELDER Aanval op het zeegat van Texel Aan boord Hr Ms Hertog Hendrik, 26 September (Van een specialen verslaggever) Ook vandaag, Donderdag, woed er tnog een stevige bri^s en op de Noord zee is zooveel deining, dat do schiet oefeningen op de varende sohijf van de Gelderland andermaal worden af gelast. Tegen den middag klaarde echter het wear op en we zetten nu onze troeven op het spel vam vam- Wamt dan gaat er niets meer of min der dan een schijnoorlog uitbreken tus- schen twee mogendheden, die wij weer onderscheiden in ,r,ood" en „blauw"; De tot de stelling van Den Helder behoo- rende blauwe scheepsmacht is daar ter plaatse gestationeerd en zij bestaat uit bewakings- onderzoekingsvaartuigen, alsmede Hr Ms Douwe Aukes. Commandant is de schout-bij nacht Kruys, stelling-commandant van Den Helder, terwijl „rood" wordt geleid door kolonel Dikkers van de Gelderland. De Gilderland, de Hertog Hendrik, de tor- pedtobooten G 13 en G 15 en d e jager Z 5 vormen de roode scheepsmacht, welke in dien namiddag van heden buiten zicht in Den Helder is verkend. „Rood" zal trachten het zeegat van Texel te forosieren en een landing in het stelling- gebied te ondernemen, met een eventueele be schieting van de marine-etablissementen. Men dient hierbij te bedeniken, dat er in de Noordzee drie vaargeulen naar de zeestraat tusschen Texel en den kop van Noord-Hol land leidien: het z.g. Molengat, westelijk langs Texel, het Westgat (van West naar Oost loopende) en het Schulpengat. In het Westgat ligt een drempel, dig den toegang voor groote schepen gevaarlijk maakt en die in oorlogstijd spoedig genoeg onoverkome lijk is tie maken. Wij roncentreeren onze aandacht dus voor namelijk op het Westgat en het Sóhulpengat. Dat „rood" te kampen zal krijgen met mijnen en kustverdedigingsge- flohut, ligt op z'n zachtst gezegd voor de hand; evenzeer, dot „blauw" met zoeklichten enz. zal trachten een ver rassing in den avond of nacht te voor komen. In den donkeren nacht Natuurlijk moest de poging om het zeegat van Den Helder te forceeren, zoo geheim mo gelijk gehouden worden. Alle lichten aan boord werden gedoofd of zoodanig afgeschermd, diat er van buiten af niets meer van t» zien zou zijn. Mysterieus schoven de zwartgrijze oorlogs schepen over de golven, die ditmaal kalm pjes kabbelden. De lucht was egaal bewolkt en liet geen sterne-stralen door. Overal was het donker en we konden slechts voetje voor voetje de commandobrug bereiken. Daar waren kolonel Furstner en zijn staf tastend bezig hun controleerend werk te verrichten. Maar ook hier viel voor ons weinig anders waar te nemen dan eenige vage silhouetten en eenige lichtjes aan den horizon, inclusief die lichttorens van den Zanddijk en Den Helder. Bij Cellantsoog werden drie motorsloepen gestreken en vooruitgezonden: een van de Hertog Hendrik en twee van de Gelderland ter verkenning van het kustgebied aldaar, o.a. om onmiddellijk bij het verschijnen van zoeklichten daarop een mitrailleurvuur te openen. De sloepen werden evenwel door de defensieve partij op den wel die onder Mclöng stond van overste Bentz v. d. Berg waargenomen en, naar men mag aanne men, in den grond geboord. Waar het om ging Het „gros", d.z. de gtvote schepen, ging(en) verder langs de vaal «veilige 8 meter lijn, evenwijdig aan de kuit, terwijl meer voor waarts de G 13 haar peibngswerk verrichtte. De G 15 en Z 5 moesten met torpedo's en gesohutvuur de haven bij Den Helder (West gat en Molengat) gedurende den geheelen nacht bewaken, daarbij zooveel mogelijk verwarring in de kustverdediging stichtend omtrent het werkelijke doel van het gros, dat aldus hoopte zijn doel k bereiken. Mocht één vam onze schepen ontijdig worden ont dekt, dam zou dit b.v. door het uitwerken van een zoeklichtenbundel, waar men niet dwars doorheen VüVon. d» v-invn'omiiie; voor de kustverdediger kunnen bemoeilijken ten gunste van de overige grosdeelen. In hoofdzaak ging het er bij deze, te half vier in den nacht aangevangen oefening om, dat iedere groep tijdig en tactvol de noodlige maatregelen zou nemen. He! eerste treilen Aanvankelijk konden de zoeklichten op den wal ons niet benaderen. Wy zagen wel de zoeklichten, maar zij die daarachter als waarnemers fungeerden, zagen ons nog niet. Lang duurde dit geenszins. Oim 4.02 werden wij dioor landlbewakings- vaartuigen in het Schulpegat ontdekt en deze larmeerden de stelling vam Den Helder. De Gelderland 6laagde erin drie kwartier later één dezer be wakingsvaartuigen op te sporen en in den grond te schieten, doch werd daarna zelf ernstig gehavend. Tevens slaagde de stelling Den Helder erin om onze torpedobooten bij het binnen komen ter reede tot zinken te bren gen, voordat zij hun hoofdopdracht hadden kunnen uitvoeren. Om 5.20 onderging de Gelderland nogmaals een beschieting in de zijde der kustverdedi ging en om 5.40 werd de Hertog Hendrik fel door een zoeklicht beschenen en door kust- vuur beschoten, maar dit werd onmiddellijk beantwoord met kanonvuur van óe Hertog Hendrik, die erin slaagde, zijn tegenpartij het zwijgen op te leggen, waarbij een tweede bewakingsvaartuig bij Falga zijn graf vond. De landingsmanoeuvre Te zes uur in den ochtend waren wij ter netede paraat voor onze opdracht tot beschie ting van hert marine-etablissement, doch deze beschieting zelve vormde geen nummer meer van het oefeningsprogramma Nogmaals kozen we zee voor een landings manoeuvre met sloepen, maar vam de edgen- lijke landing moest vrij spoedig worden af gezien wegens het gevaar, dat één of meer van deze sloepen in de branding werkelijk zou verongelukken. Hiermede eindigde Vrijdagvoormickiag de serie manoeuvres van onze Koninklijke Ma rino, die door haar sympathieke gastvrijheid aan de pers verleend, stellig een aanmerke lijk deeï van de lezers nader tot zich heeft g»t mkken. BINNENLAND HET WACHTWOORD VERSOBERING Iedereen werke daaraan mee We zijn steeds royaal met het plaatsen van ingezonden stukken. Maar niet allo Zijn voor opname geschikt. Zoo ontvingen wo thans een stuk „naar aanleiding" van het artikel, dat Ds. H. C. v. d. Brink te Hilversum liet opnemen in ons blad van 17 Sept. 1.1., en dat o. i. niet voor opname in aanmerking kan komen We zullen zeggen, waarom. De schrijver, J. B. te M., meent het goed; we weten dat van nabij; ook uit persoon lijke ontmoetingen. Er staan ook beharti- gingswaardige opmerkingen in. Maar hoe wel de schrijver zich op het artikel van Ds. v. d. Brink beroept, staat het daar bijna geheel naast. Hij is het trouwens in, de grond met de strekking daarvan eens- Versobering geldt voor allen, leest men in dat artikel. Zeker, zegt onze inzender, maar er zijn groepen, dio niet meer ver soberen kunnen; b.v. werkloozen en zeep, laag bezoldigden. Nu laten we in 't midden, dat „versobe ren" altijd een betrekkelijk begrip is. Ook de schrijver zou niet kunnen aangeven, waar do absolute loongrens ligt, welke „versobering" uitsluit. Ook stippen we slechts aan, dat Ds. v. d. Brink niet van werkloozen gesproken heeft. Hij had het o. i. kunnen doen, want als bij toenemende nood eens „steun in natura" moest in gevoerd worden, dan zou ook dat versobe ring zijn. Maar daarover gaat het niet. De schrijver ziet geheel over 't hoofd, dat Ds. v. d. Brink begon met het vooropstel len van de bede: „Geef ons heden ons ge noegzaam brood". Kan er sprake zijn van hardvochtige versobering, indien deze bede norm en grondslag is? Dédrom paste dit ingezonden stuk niet op het artikel. Er is echter meer. De schrijver stelt ook een andere vraag, n.l. deze, of de salaris sen wel mogen dalen, als de levensstan daard niet daalt? Die vraag heeft met het artikel niets te maken. Doch bovendien, wat bedoelt men er mee? Meent men, dat de pjijzen zooveel kunnen dalen, dat wij bij een ver laagd inkomen evenveel kunnen koopen als vroeger? Dan is er van versobering geen sprake. De levensstandaard daalt ze ker, als de prijzen gelijk blijven en de loo-- nen zakken. En daaraan is ook niet te ontkomen. Anders zou er geen economische nood zijn. Maar nogmaals; deze opmerking gaat geheel langs het artikel heen. Want de strekking daarvan war om op grond van de waarheid, dat versobering noodig is. aan te geven, hoe wij de overheid daar bij kunnen steunen. "Wij meenden voor ditmaal eens te moe ten zeggen, dat een ingezonden stuk toch eigenlijk niet op zijn plaats is, als het niet correspondeert op do strekking van een artikel, doch dit slechts als kapstok ge bruikt om er eenige ideeën aan vast te haken. En om volkomen objectief te kun nen zijn, kozen we daartoe een stuk, dat niet op een artikel van ons zelf, maar van een ander terug sloeg. Ware het ingezon den stuk werkelijk een reactie geweest op het artikel van Ds. v. d. Brink, dan had den we dezen om een onderschrift gevraagd en zou het opgenomen zijn. Thans gaven we aan deze methode de voorkeur. Kolenfornuizen DE UNIE-COLLECTE LIJST 3 VAN DE 57e JAARCOLLECTE VOOR DE SCHOLEN MET DEN BIJBEL Schellens Zuidwolde (Dr.) Lemele Bheeze Ambt-Vollenhove (St. Jansklooster) GelaelaarGeesteren JJsselsteln Buiksloot (Amsterdam-N 's-Gra vendee] Ot tol«r»<i e.o Oudshoorn Rijswijk (Z -H.) Zwaminerdam 's-Gravenpoide 135.73 110.35 50 140.20 142.80 257.88 al van 75 Locale comrité's 8.377.4{ Lomelc is de Unie-collecte dit jaar \ooi sen zelfstandig comité gehou- Mr. J. J. HANGELBROEK, Secretaris van de Unie „Een School met den Bijbel" BEGRAFENIS ONDERNEMING N.V. BEGRAFENIS ONDERNEMING W. J. INNEMEE ZONEN

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 2