IHrttnir £riïtsdjr (ümtrattt Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden sn Omstreken EENSGEZIND VOORWAARTS! ONS NIEUWE ZONDAGSBLAD- abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 235 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor hel Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/» ct. Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar NO. 5590 Bureau: BreesRiat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 ZATERDAG 28 SEPTEMBER 1935 15e Jaargang 9bbertentieprtj?en: Van I tot 5 regels 1.17"/* Elke regel meer 0.227» Ingezonden Mededeelingen *$if van 1—5 regels 2.30 Elke regel meer045 Handelsadvertentiën per regel 0.17'/» Bij contract belangrijke korting Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend0.10 STRAFPREDIKATIE TEGEN VALUTA-SPECULANTEN Wie 't allerschrikkel ij kst zwijgt, heeft 't allerbest gesproken. over devaluatie. Dat was de korte inhoud van het krachtige betoog van minister Colijn, waarmee hij gistermiddag zijn rede besloot en we kregen zoo de in druk, dat hiermee het o ver-o ver-groo- te deel der Kamer instemde; wij meenden althans een spontaan ap plaus te kunnen constateeren. En, waar Dr. Colijn deze met groote nadruk uitgesproken woorden gaarne onder de aandacht van heel het Ne- derlandsche volk wil gebracht zien, zullen we ze ook op deze plaats met groote instemming releveeren. De vlucht uit de gulden, aldus luid de het harde oordeel, wordt door on vaderlandslievende schobbers telkens weer aangemoedigden hun adviezen vinden bij het zenuwachtige publiek een wel toebereide aarde. Maar deze ongemotiveerde vlucht maakt hier het geld duur; belemmert de Regeering in de uitvoering van haar moeilijke taais benadeelt ernstig handel en nijverheid en berokkent vaak schade aan hen, die hun fortuin elders zoeken, en het dan juist verliezen. Dit vagebondeerende kapitaal houdt tegen, wat in deze tijden het eerst noodig is: aanzienlijke renteverlaging en uitbreiding van crediet. Hiertoe kan het echter alleen komen, als de oud- nederlandsche deugd van rustige bera denheid en grimmige volharding bh' de voortduur wordt betracht en aange kweekt. In zijn eerste rede had de minister president op volkomen klaarheid ten aanzien van deze zaak aangedrongen. Hjj kon, op een enkele uitzondering van een politieke speculant na, meer dan tevredên zijn over de houding der meest invloedrijke fractieleiders; hij zelf heeft de deur krachtig op slot ge gooid; de „financieele schobbers" mo gen weten, dat de Regeering devaluatie buiten haar beschouwing plaatstd.w.z. met gedoogen van minis ter Colijn en de zijnen wordt de gulden niet van zijn goudpariteit afgedrongen. Dat is mooi en goed gezegd, zal men opmerken; maar hoe kan men stand houden? Dit kan niet geschieden door de uit voer van goud te beletten. De middelen, welke de heer Albarda aan de hand deed, zijn ondeugdelijk. De Regeering bezit niet de wettelijke bevoegdheid om afgifte tegen te gaan. Tegen een scherpe, centrale devie zen-controle zou principieel misschien geen bezwaar bestaan, doch praktisch kan dit niet geschieden, omdat het eenerzijds feitelijk onuitvoerbaar is en anderzijds eigenlijk het loslaten van de gouden standaard beteekent; zooals b.v. België ons onlangs heeft geleerd. Het vrije kapitaal en de gouden standaard hooren bij elkaar; want anders krijgt men tweeërlei valuta: een binnenland- sche en een buitenlandsche, met al de narigheden daaraan verbonden. Aldus: over devaluatie zwijgt men Voortaan; iedere discussie brengt on rust en zenuwachtigheid en is het beste middel om te bevorderen wat men niet wenscht. De logische gevolgtrekking, welke men uit dit punt van 's ministers rede behoort te trekken is deze, dat de Re geering vertrouwen, veel vertrouwen moet genieten, om haar taak te volvoe ren. Wij prijzen ons gelukkig te kun nen verklaren, dat de heer Aalberse in zijn repliek dit vertrouwen en die me dewerking op hoogst sympathieke wijze heeft toegezegd. Niet zonder ontroering heeft de lei der der Roomsch-kath. Kamerfractie een persoonlijk woord gesproken. Volkomen naar waarheid merkte hij op, dat in breede kringen het gerucht loopt, alsof tusschen hem en Dr. Co lijn een persoonlijke veete bestaat en dat deze de oorzaak van alle misère is. Daarom voelde hij zich geroepen en het was een treffend moment in zijn rede nadrukkelijk te verklaren, dat hij niets dan hoogachting heeft voor, het karakter, de kennis en de werk kracht van den grooten Nederland- schen Staatsman Colijn en dat ook bij verschil van zakelijk inzicht, de per soonlijke verhouding steeds hartelijk was en bleef. Dit woord deed kennelijk goed; het moge voor sommige Roomsch-kath. bla den een ernstige vermaning zijn om voortaan met eenige meerdere beschei denheid en behoorlijkheid over den mi nister-president te schrijven. Want nie mand zal ontkennen, dat Dr. Colijn ge lijk had toen hij zeide scherpe, on dermijnende critiek welke door een deel der Roomsch-kath. pers bij de voortduur op het beleid van het kabi net werd uitgeoefend, moest dit tot de vraag brengenKunnen we nog rekenen op het vertrouwen van de meerderheid van de Kamer, inzonderheid op dat der grootste fractie, zonder welke geen ka binet werken kan? Met bizonder genoegen hebben we de uiteenzetting van Mr. Aalberse beluis terd over zijn voorkeur ban consekwen- te deflatie boven devaluatie. De eerste geschiedt in 't volle daglicht en kan door ieder beordeeld worden; de laat ste heeft plaats achter een rookgordijn en niemand weet, wat de gevolgen en consekwenties zijn. Zoo oordeelt niet hij alleen; deze meening werd ook ver kondigd door staatslieden uit landen, die gedevalueerd hadden en dus uit harde ondervinding konden spreken. We voegen er aan toe: precies zoo oordeelt ook dit Kabinet er over. Bij deflatie kan men stuk voor stuk na gaan, wat het resultaat.is en met alle omstandigheden valt rekening te hou den. De weg der deflatie is moeilijk en vol oneffenhedendie der devaluatie is te veel bereden, en wie er zich op waagt, weet niet, waar hij komt. Het komt ons voor, dat deze krach tige uiteenzetting van den Roomsch- kath. leider van groote beteekenis zal zijn voor de behandeling van verschil lende zaken, welke aan de orde zullen komen. Het Kamerdebat heeft de politieke atmosfeer ongemeen gezuiverd. Wij achten het niet noodig nader in te gaan op verschillende desiderata als verloop en oplossing der crisis; de be doeling van Dr. Colijn met het vragen van vertrouwen enz. Wie het verslag van de zitting van gisteren leest, zal moeten concludeeren, dat in vele geval len bevestigd is, wat wij over de kwes ties schreven. Het verheugt ons allermeest, dat wij nagelaten hebben onmatige cri tiek op de houding der Roomsch-kath. Kamerfractie te oefenen, al schuiven sommige geprikkelde R.-Kath. bla den, die zich moeilijk aan de nieuwe situatie kunnen aanpassen, ons zulks in de schoenen. Want we hebben geen oogenblik uit het oog verloren, dat zelfs de meest begeerenswaardige samenwer king van de Protestantsch-Christelijke volksgroepen welke gemeenschappe lijke actie ons blad immer en steeds krachtiger bepleit voldoende zou zijn ter verdediging van de Christelijke grondslagen van ons volksleven. Wij zijn in ons land op samenwer king aangewezen met de groote Chris telijke partij, welke kerkelijk naar Rome ziet, maar nationaal het drievou dig snoer „God, Nederland en Oranje" wil versterken. En daarmee dienen we in politiek en polemiek ernstig reke ning te houden. CHRISTELIJKE MIDDENSTANDSBOND Dinsdagmiddag had op uitnoodiging 'van Chr. Middenstandsvereeniging te Vlis- singen in café Oosterhuis te Vlissingen de eerste districtsvergadering van het district ZeelandWest Noord-Brabant (het lld9 district) plaats. Namens de Chr. Middenstandsvereeniging Middelburg hebben in dit district zitting de heeren notaris J. Terpstra en C. J. Boostci, namens de vereeniging te Vlissinsgen de heeren P. I. Hamming en J de Vlieger, na ns die te Fynaart de heeren P. Smits en Maris, namens Dinteloord de heeren A Slings en A. Westveer, terwijl voor de Ned. Chr. Drogistenbond zitting heeft de heer F. D. G. Prins te Vlissingen en voor de Chr. Bakkersbond de heer J. van Schaik te Zierikzee. Tot voorzitter van dit college werd be noemd de heer P. I. Haming te Vlissingen. tot secretaris de heer C. J. Booster te Mid delburg, tot penningmeester de heer L. Maris te Fijnaart, en tot gewone leden van het dagelijksch bestuur de heeren A. Slings te Dinteloord en F. D. G. Prins te Vlissin gen. Als leden om namens dit district zitting te nemen in den Bondsraad werden be noemd de heeren P. I Haming te Vlissin gen en L. Maris te Fijnaart. Als plaats van vergadering werd voor het ■ervolg aangewezen: Roozendaal. Het secretariaat van dit district is geves tigd Stationsweg 44 (p. a. Ned. Midden- standsbank) Middelburg. CENTRALE H. L. S. Het hoofdbestuur van de Centrale Nederl. Schoenmakerspatroons heeft, gezien de mo gelijkheid, dat er met medewerking van de Regeering nog veel te bereiken is in het be lang der schoenmakers, waarbij de Centrale H.L.S. als centraal lichaam noodig zal blij ken, haai Jd'-n geadviseerd 't lidmaatschap Centrale 1I.L.S, niet op te zeggen. HET KONINKLIJK BEZOEK AAN AMSTERDAM EEN REDE VAN H. M. DE KONINGIN Gistermiddag heeft H.M. de Koningin te Amsterdam den President van de Neder- landsche Bank, mr. L. J. A. Trip, in audiën tie ontvangen. Vervolgens heeft de Koningin tegen 12 uur zonder gevolg een bezoek aan Artis gebracht. Door de Koningin werden daar o.m. de leeuwen bezocht, die zij onlangs van den Negus van Abessinië had ten geschenke gekre gen en die door Haar weer aan Artis waren vereerd. Omtrent het bezoek aan de Kweekschool voor de Zeevaart kan nader worden ge meld, dat H. M. de Koningin, na de rede van jhr. Van Lennep, een kort woord van dank heeft gesproken, waarin Zij de verze kering gaf steeds met belangstelling de ont wikkeling van het onderwijs dezer inrich ting te volgen. Het bestuur der Kweek school, aldus H. M., heeft steeds een open oog gehad voor de eischen die de ontwik keling van wetenschap en techniek stelt aan de opleiding voor officier der Handels-marine Wederom bleek deze vooruitziende blik uit de oprichting der opleiding voor verkeers vlieger en radiotelcgrafist. Het stemt tot voldoening, dat ondanks den ongunst der tijden, vele oud-kweekelingen, die geen plaatsing vinden op onze vloot, toch er in slagen andere betrekkingen te ver werven. Ik spreek de hoop uit, dat de Nederland- sche reederijen binnen afzienbaren tijd in staat zullen zijn de jonge lieden, die zich aangetrokken gevoelen door de zee, een plaatsing op haar schepen te geven en be sluit met de wensch, dat onze fiere drie kleur eenmaal wederom in dezelfde mate als voorheen op alle wereldzeeën gezien worde en onze scheepvaart tot haar ouden bloei terugkeer e. TIENDE MONUMENTENDAG Heden te Enschedé gehouden Heden is te Enschedé de Tiende Monu mentendag gehouden, georganiseerd door de daarvoor onder leiding van prof. dr A. W. Bijvanck bestaande commissie. De deelnemers aan dezen dag werden des morgens tegen twaalf uur door het ge meentebestuur op het Stadhuis ontvangen, waar zij begroet werden door den burge meester, den heer J. J. G. E. R c k e r t. Een aaptal deelnemers was reeds des morgens vroeg te Zutfen bijeengekomen en had onder leiding van den hoofdingenieur directeur van den Rijkswaterstaat, dr ir L. R. W e n t h o 11, een excursie gemaakt langs het nieuwe RijnTwentekanaal. Des middags te twee uur na den kof fiemaaltijd in de Groote Sociëteit kwa men de vele belangstellenden in het Rijks museum „Twenthe" in vergadering bijeen. De leiding berustte bij den eere-voorzitter mr A. E. Baron v. Voorst tot Voorst Commissaris der Koningin in de prov. Over ijssel. Deze sprak een kort openingswoord, waarna de hoofdingenieur-directeur van den Rijkswaterstaat, de heer dr ir L. R. Went- holt een voordracht hield over het onder werp: Waterstaatswerken en Natuurschoon. De secretaris van de Vereen, tot Behoud van Natuurmonumenten in Nederland, de heer Dr Jac. P. Th ijs se, zou daarna een voordracht houden over: De verarming van ons landschap. Doordat de heer dr Thdjsse om gezond heidsredenen den Monumentendag echter niet kon bijwonen, kon hij de voordracht niet houden. Hij had den tekst van de voor dracht evenwel aan het dagelijksch bestuur toegezonden, zoodat deze kon worden voor gelezen. Aan het einde der vergadering hield de heer J. H. van Heek, directeur van het Rijksmuseum „Twenthe" een korte inlei ding voor de bezichtiging van dit museum, waartoe na de vlrgaderiftg werd overge- Hedenavond vereenigen de deelnemers aan den Monumentendag zich in hotel „Ca- relshaven" te Delden aan een gemeenschap pelijke maaltijd, tijdens welke de heer J. J van Deinse, conservator van het Rijks museum een tafelrede zal uitspreken. PORTRET VAN REMBRANDT Op een schilderijenveiling te Cannes heeft een Amerikaan een portret van Rem brandt gekocht voor ongeveer f 50.000. (Avp.) DE ARJA-TOOGDAG TE HILVERSUM EEN KORTE HERINNERING Wij herinneren nog even aaai den Woens dag 2 Oct. te Hilversum te houden toogdag der Antirev. Jongeren Actie in hotel „Hof van Holland". De vergadering vangt 's morgens om kwart over tien. Ds B. E. J. B i k, Luth. pred. te Enkhui zen, die het slotwoord van de morgenver- gadiaring zou spreken, is onvenvaohts ver hinderd. In zijn plaats zal de heer A. J. Dekker, dié het slotwoord 's middags zou spreken, zulks na de morgenvergadering doen, terwijl Prof. J. W. Geel s, van Apel doorn, in de middagvergadering zal spreken. Bij den aanvang der middagvergadering zal Dr L. W. G. Schol ten, van Utrecht, refereeren over „Wat dunkt u van ons par lement?" Tusschen de discussie en het ant woord door den referent zal de heer C. Gil huis, van Utrecht, oud-Nederlandsche poëzie declemeeren. De vergadering des middags is voor iedere belangstellende toegankelijk. VACATURE KANTONRECHTERS Sedert eenigen tijd bestaan bij het Kan tongerecht te Amsterdam twee vacatu res, ontstaan door het aftreden van den kan tonrechter mr. I. A. Höfelt en het vertrek van mr. A. Fontein als zoodanig naar Den Haag. In de laatstgenoemde vacature zal uit be zuinigingsoverwegingen niet worden voor zien. De behandeling der strafzaken, res- sorteerende onder mr. Fontein, geschiedt door den plaatsvervangenden kantonrech ter. De vacature Höfelt moet nog worden vervuld. Het oefenschip van de kweekschool voor de Zeevaart te Amsterdam, dat bij wijze van jubileumgeschenk herbouwd zal worden. (Men zie pag. 5) DE IEPZIEKTE Nieuwe wettelijke voorschriften De „Staatscourant" bevat een K. B tot wijziging van de voorschriften, ter voorko ming van nadeel door iepenziekte en -ie iepenspintkevers. Volgens dit K.B is de gebruiksgerechtigde van iepen, welke door den Minister van Landbouw en Visscherij zijn aangewezen als dood of als gevaar op leverende voor verspreiding van de iepen ziekte of voor vermeerdering van iepenspint kevers, verplicht binnen een door den Mi nister te bepalen termijn die iepen te vellen en de schors daarvan onschadelijk te ma ken door deze, volgens de aanwijzingen van den Minister, te verbranden of op an dere wijze te behandelen. Hetzelfde moet de gebruiksgerechtigde van gevelde iepen wel ke gevaar opleveren, doen. Het is verboden tusschen 1 April en 1 October iepenhout te laten liggen, opgesta peld t« houden of te vervoeren. De Minister is bevoegd geheel of gedeeltelijk en al dan niet voorwaardelijk ontheffing te verleenen van dit verbod. Het verbod is niet toepasselijk op: a. hout, zich bevindende in de door den Mi nister aan te wijzen gemeenten; b. ge heel ontschorst hout; c. hout, met een door snede kleiner dan 7 c.M.; d. hout, dat on der water ligt; e. hout, waarvan de schors in haar geheel op door den voornoemden Minister te bepalen wijze is behandeld. Het Koninklijk besluit treedt in werking op 1 October a.s. Nog niets draaide door Het laatste deel van de druivenoogst is aangevangen, de Alicante-soort sluit lang zamerhand de Westlandsche druivenstroom af, en de andere soorten worden geleidelijk verdrongen. Van de diverse soorten worden nog vrij groote hoeveelheden aangevoerd, zoodat mo menteel vele duizenden kilo's druiven iede- ren dag aan de veilingen verschijnen en... nog afnemers vinden. Zoo hier en daar haakt het wel eens, doch naar de mestvaalt behoeft dit edele product echter nog niet. De opbrengst is evenwel uiterst mager, en niet voldoende om de kosten te dekken, dekken. Tot pijn. 25 cent per kilo gaat momen teel het meerendeel, en een ieder zal kun nen begrijpen, dat de tuinder het product voor dien prijs niet kan kweeken. En dat er verandering in de prijzen komt, valt onder de huidige export-onmogelijkheden niet te verwachten. DE GRAANHEFFING Maatschappij voor Nijverheid en Handel is er tegen De Nederlandsche Mij. voor Nijverheid en Handel heeft aan den Ministerraad een adres gezonden, waarin ze zich kant tegen de verhooging der heffing op buitenland sche granen, welke ze acht kwalijk te ver eenigen te zijn met het streven naar ver laging van de noodzakelijke kosten voor levensonderhoud. Aangedrongen wordt althans de heffings- verhooging op broodgraan niet te besten digen. Voor de broodbereiding op zichzelf moge 5 nieuwe last betrekkelijk gering zijn en niet meer bedragen dan f2y2 millioen per jaar of f0.45 per 100 K.G. bloem, hetgeen zou neerkomen op ruim cent per broodje van 8 ons, de maatregel werkt toch in vol komen onjuiste richting. De praktijk leert, dat, wanneer tot broodprijsverhooging moet worden overgegaan, deze ten minste één cent per broodje van 8 ons bedraagt. COCAINE IN BESLAG GENOMEN 's Nachts circa 2 uur werd door ambtena ren van den Crisisopsporingsdienst te E i n d hoven een auto naar het bureau gebracht, die zich op verdachte wijze ophield in de na bijheid van de woning van een bekend smok kelaar. In de auto zaten twee personen, ze kere R. uit Utrecht en zekere P. W. eveneens uit Utrecht. Bij een der personen werden twee monsters poeder in beslag genomen, vermoedelijk cocaine. Met ingang van heden ont vangen onze lezers het Zon dagsblad in nieuw gewaad. Wij twijfelen niet of het zal zeer in de smaak vallen en den lezer veel wren van genot en ontspanning geven Zoowel in redactioneel als in technisch opzicht is de in houd weer belangrijk ver beterd. Nu ons nieuwe vergroote Zondagsblad in zee gaat, spreken wij den wensch uit, dat het zeer velen voldoe ning zal schenken. Het blad van en voor de lezers, dat parool willen we ook bij de verzorging van het Zondagsblad van week tot week in practijk brengen. Over de verbeteringen zelve schreven wij intusschen gis- ter reeds uitvoerig, 't Verdere oordeel laten wij gaarne aan den lezer over. In onze Christelijke gezinnen worde iedere week weer practisch beleefd, zulks met een variant op den bekenden dichtregel: „Als 't Zondags blad binnenkomtjuicht heel he*- huisgezin" Als deze ivensch in vervulling gaat, zullen we onze zorgen, aan ons nieuwe troetelkind besteed, rijkelijk beloond achten. LEVENDIGE KAASMARKT De kaasmarkt te Alkmaar had gis teren een eigenaardig verloop. Door het oploopen van de kaasprijzen in de laatste weken was er hij hande laars en producenten een tasten naar prijzen. De vraagprijs was bij het be gin/40 met pis gevolg, dat de markt een uur stil heeft gelegen, waarna de prijs werd voorgesteld op f28. Deze prijs kon echter niet gehand haafd blijven en zoo was de gemid delde prijs in het verder verloop 26. De toestand is voor de producenten belangrijk gunstiger geworden. De thans geldende prijs laat zelfs een winstgevend bestaan toe, wat in deze tijd van nijpende nood op het platte land, verheugend mag worden ge noemd. Als oorzaak van de oploopende prij zen noemde men ons de streng toege paste beperking, de afname van melk koeien door Italië, de droogte van de zen zomer, en het feit, dat de vorige week Duitschland plotseling besloot om den invoer van 600.000 Kg. kaas meer toe te laten. Wanneer de thans gemaakte prijs zich handhaaft, dan komt ook de ge- heele melkregeling in de war, aange zien productiebeperking dan niet meer noodig is. Veel hangt er in deze af van het kwantum, waarop het nieuwe contin gent van Frankrijk en Duitschland zal worden gesteld. Dit is echter nog onzeker. HET VLIEGVELD BIJ ELST De plannen voor den aanleg van een vlieg veld bij Eist nemen thans een vasteren vorm aan. Er is een stichting gevormd, waar van de Commissaris der Koningin in de Provincie Gelderland, Mr. S. Baron van Heemstra, voorzitter is. Het totaal voor den aanleg benoodigde bedrag is ƒ550.000. Prov. Staten van Gelderland hebben reeds een bedrag van 135.000 gevoteerd Het bestuur der stichting zal zich nu verder om steun wenden tot een aantal gemeentebesturen, Kamers van Koophandel, eenige industrieën, veilingsorganisaties en andere groepen van belanghebbenden. HAVENWERKEN TE VLAARDINGEN AANBESTEDING KAAIHUREN Gister had te Vlaardingen de aanbesteding plaats voor het maken van twee basalt-beton kaaimuren aan de Oósthavenkade aldaar, lang resp. 144.60 M. en 102.25 M. met inbegrip van de daarvoor benoodigde grond- en bag- gerwerken. Ingekomen waren 34 biljetten. Hoogste in schrijver G. Bartels te Haarlem voor ƒ89.860, laagste P. Both te Vlaardingen voor 59.274. Op één na laagste inschrijver was N.V. C. Kastelein te Dordrecht voor ƒ62.220. Gun ning aangehouden» VOORNAAMSTE NIEUWS Dit Nummer bestaat uit DRIE bladen en het Zondagsblad B' 1 Te Enschedé is de tiende monumenten- dag gehouden. De Volkenbondsvergaderinq zal met hel oog op het Abessijnsche conflict niet worden gesloten, doch verdaagd. Het gerucht, dat Engeland het vlootver- drag van Washington zou opzeggen, wordt officieel gedementeerd. De marine-manoeuvres bij Den Helder, Blz. 3 Bij de Brandaris is een wrak aangetroffen. Op Texel is een lijk aangespoeld van iemand, die het slachtoffer moet zijn van een scheepsramp. Blz 5 De Kweekschool te Amsterdam bestaat op 27 October vijftig jaar. Verschenen is de Memorie van Antwoord over het ontwerp van wet houdende bepa lingen op de loodsdienst voor zeeschepen. In de Tweede Kamer is gister het verzoe ningsdebat voortgezet. Na Dr Colijn hebben nog de heeren Oud, Aalberse en Albarda gesproken. Heden is te Zuidlaren het Noorder Sana torium van de Vereen, tot Chr. Verzorging van Krankzinnigen geopend. DE NATUURSCHOONWET De hieronder vermelde landgoederen zijn bij beschikking van de ministers van land bouw en visscherij en van financiën onder de Natuurschoonwet 192S gerangschikt Bedoelde landgoederen zijn voor het pu bliek toegankelijk 'op vertoon van wandel- kaarten. Het Krecnboong in de gemeente Beilen; dit landgoed, dat pl.m. 225 H.A. groot is, ligt ten N.O. van Hoogeveen en ten Westen van het Linthorst ïloman-kanaal. De „Bijvanck", groot pl.m. 106 H.A., ia gelegen ten Westen van Beek bij Didam, en Bergenbosch, groot pl.m. 100 H.A., ge legen ten Z.O. van Beek. Een bewoner van Zandvoort heeft, naar het „Volk" meldt, de sinds Zaterdag morgen vermiste Duin uit IJmuiden, die met een kano zou trachten Zuid-Afrika te berei ken om daar werk te zoeken, Woensdagavond op het Zuiderstrand gesproken. Duin was juist bezig te trachten, zyn kano naar het dorp vervoerd te krijgen, daar hij bang was, dat in verband met de Westerstorm er een ongeluk zou kunnen gebeuren. Hij zou Maan dagmorgen reeds te Zandvoort aan land zijn gekomen en de nachten ouuer zijn kano. door gebracht hebben. FRAUDE MET WEDVLUCHTEN Een deelnemer aan wedvluchten door post duiven te Haarlem schynt gedurende een aantal jaren fraude te hebben gepiesgd. Door handige manoeuvres met de controleklok heeft hy in den loop der jaron zich ongeveer f 2000 weten toe te eigenen. Bij de justitie 's tegen dezen man eea klacht ingediend. .VUILE" ZAAKJES. De kantonrechter te Assen deed uitspraak n de strafzaak tegen B. Hakkeling, directeur /an de N.V. Aannemer?. Transport Maatschap pij te Groningai, die terecht had gestaan voor het fei% «lat hij te Li», gemeente Vries, in werking zou hebben een mrichting tot bewaring en vei werking van huis- en sjraat- vuil van de gemeente Groninger., zonder hin derwet. Verdachte word van dit "eit vrij ge prok m, waarbij de Kantonrechter zyn vonnis moti veerde op de overweging, dat hy juist acht de verdediging van verdachte,- wanneer deze zegt, dat hy ontkent, dat ter plaatse sprake zou zyn van bewaring van huis- en straat- vuil, gelyk by dagvaarding is ten laste ge legd, daar het vuil niet bewaard wordt, doch te niet gaat, immers zich oplost in den bo dem.. Bovenbedoelde vuilstortingen komen veel vuldig voor in ons land, waarby de omwonen den zeer dikwyls klagen over de daaraan ver bonden reuk. Er schynt echter niets aan te doen te zyn, gezien bovenstaand vonnis. Ook de kantonrechter te Breda heeft eenige tyd geleden een verdachte, die voor eenzelfde feit terecht ftond, vrijgesproken. In alle andere gevallen is deze principieele kwestie nog niet voor den kantonrechter uitgevochten»

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 1