LOYALE STEUN GEBODEN Zoo'n Migraine? 2 DAGEN geldt MEDDENS' MET ONZE MARINE OP ZEE VRIJDAG 27 SEPTEMBER 1935 TWEEDE BLAD PAG. 5 DE BESCHERMING VAN DE GULDEN Het is duidelijk, waarom we in aparte artikelen de meest voor de hand liggende en de o.i. meest belang rijke punten uit de debatten, welke thans in de Tweede Kamer over het regeeringsbeleid worden gevoerd, naar voren brengen. Het geschiedt om de zelfde reden, waart in in breede krin gen van ons volk sterk verhoogde be langstelling is gegroeid voor het poli tieke gebeuren. Men voelt het immers aan, dat van het regeerbeleid van dit oogenblik en in deze spannende peri ode in de wereldgeschiedenis, mensche- lykerwijze gesproken, zoo ontzaglijk veel afhangt voor het levensbestaan van ons volk. Wie nog mocht vragen, waarom be gin Augustus de heer Aalberse niet kon slagen met de samenstelling van een parlementair kabinet op breede of des noods smalle basis, die vindt het ant woord met volkomen zekerheid in het verloop dezer discussie. Afgedacht van enKele „losloopende'' en geen verantwoordelijkheid dragende groepjes, werd de markante scheidslijn tusschen de vyf fracties, die de Kegee- ring willen steunen en de sociaal-demo cratie, die onveranderlijk uit is op het omverwerpen van dit kabinet, steeds duidelijker. Hoe zouden wij, vroeg Mr. -Joekes terecht, mee kunnen doen aan de finan- cieele experimenten der sociaal-demo craten, met hun geringschatting van de financieele gevolgen van hun wel- vaartsplannen? Deae zeer juiste opmerking wekte wel de boosheid op van den heer Al barda, die evenals zijn pers van ons onbegrensde eerbied vraagt voor de „degelijke studie" van dit nieuwe, leen denkend deel der natie; maar de heer Schouten onderstreepte later nog eens heel duidelijk, dat wij wèl iets weten over de wijze, waarop het Plan van de Arbeid geld wil uitgeven, maar nog niets over de methode, hoe men geld denkt te ontvangen. Ën dit is nu nog maar pén punt. Wie denkt aan gezag, defensie, de ver houding van rijk en gemeenten, enz., voelt onmiddellijk, dat van een natio naal kabinet voorshands geen sprake zou kunnen zijn. Hoe kon Mr. Aalberse dan meenen, dat hij slagen zou? Maar waarom dan geen extra-prele mentair kabinet onder leiding van e&n ander dan Colyn? Heel eenvoudig, om met den fractie-leider der anti-revolu tionairen te spreken, omdat een kabi net, dat aan deze groep bevredig ng zou kunnen schenken, zóóveel op het kabinet-Colijn zou gelijken, dat onmid dellijk de vraag moest rijzen: waarom zullen we dit dan door een ander ver vangen Het is onze lezers bekend, dat wij ons verheugd hebben over het feit, dat Mr. Aalberse niet slaagde. Niet uit schadenfreude of party zicht, doch om dat de Kocmsch-Katholieken weigerden (alleen) met de sociaal-democraten in zee te gaan. Dit zou immers geleid heb ben tot een verwijdering tusschen ons en de Roomsch-Katii. party, welke slechts schade voor land en volk had kunnen opleveren. Het verheugt ons, dat de heer Sphou- ten eenzelfde klank deed hooren en zijn blijdschap uitsprak over de verzoenen de en tegemoetkomende houding, welke Mr. Aalberse, als partijleider, heefi aangenomen. Wy mogen elkaar, vooral in deze tyden, niet loslaten. Juist nu is samenwerking, vooral van hen, die een Christelijke politiek nastreven, abso luut noodig. Dit neemt natuurlijk niet weg, dat men onbevangen de schuldvraag over het noodlottige conflict kan bespreken. Zulks moet men van elkander kunnen verdragen. Maar op dit oogenblik is er geen reden voor. Het is overigens bekend, dat wy inder tijd niet geaarzeld hebben de schuld op de Roomsche fractie te leggen. Ook zijn wy het met den heer Schouten eens, dat Dr. Colyn met zijn vraagstelling slechts bedoelde een beroep te doen op het goedwillend deel der Kamer en dat Mr. Aalberse daarop een gansch ander antwoord had kunnen geven, dan hij deed. Wy voegen er echter direct aan toe, dat laatstgenoemde zich terecht beriep op een breed citaat uit een artikel in ons blad, dat wij onder de versche indruk van het aanhooren van de rede van minister Colyn schreven en zonder dat wy kennis hadden kunnen nemen van de verduidelijking, .welke de Minister in het stenogram van zijn rede had aangebracht. Wy gelooven dat Mr. de Geer in dit opzicht de juiste formuleering gaf door te zeggen, dat de Regeering een ant woord van de Roomsch-kath. fractie uitlokte hoe dan ook bedoeld maar dat deze de lapsus (zooals hy het noemde) heeft „ausgenützt" en voor 't antwoord de scherpst denkbare formule koos. Waarom niet gezegd: ons ver trouwen in uw beleid zal al dan niet bly'ken uit de vota van onze beslissin gen over bepaalde regeeringsvoorstel- len? Want, wat kregen we nu? Een kabi netscrisis, niet over een wetsontwerp, maar over een redevoering. Dat was fout, maar daarom was ook geen nor male oplossing van deze crisis mogelijk. Zoo stelde Mr. de Geer de kwestie en daar zit zeer veel waarheid in. De leider der Chr.-historische fractie moge de schuld verdeelen tusschen Re geering en Roomsch-kath. groept dit weerhield hem niet zyn rede te beslui ten met het uitspreken van het v o 11 vertrouwen in dit kabinet, dat op dit oogenblik gedragen wordt door de sympathie van het grotste deel van ons volk en van de Kamer. Die loyale verklaring deed weldadig aan. Zij heeft ook groote waarde in verband met de positie van onze gulden. Dr. Colijn heeft in zijn rede gezegd, dat daarover volkomen klaarheid moet komen. Hij kan gelukkig over onklaarheid niet klagen. Reeds gisteren wezen we op de verklaringen van de heeren Aalberse en Albarda. Gisteren komen die van de heeren de Geer, Bierema, Joekes en Schouten nog bij en ze werden nog versterkt, doordat alle sprekers, namens hun fractie, de Re geering loyale steun toezegden by elk pogen om de ramp der devaluatie te voorkomen. Die groote eenstemmigheid moet de speculanten en geld-hyena's toch wel wat zeggen Terecht wees de heer de Geer er op, dat inzake de muntpariteit geheel en ten volle de leiding der Regeering ge volgd moet worden. Misschien echter had de heer Schouten gelijk, toen deze opmerkte, dat men er niets meer van zeggen moet, omdat elk praten over de valuatie en hoe die onverhoopt geschieden moet, twyfel doet ry'zen en ons volk de zekerheid ontneemt, welke het voor alles noodig heeft. Doch hoe het zij, gedane zaken ne men geen keer, de kabinetscrisis heeft, helaas, een guldenscrisis tengevolge ge- li' maar het is verheugend, dat al thans nu .a 11 e partyen .zich achter de Regeering plaatsen en geen „operatie" wenschen, waarvan de uitslag alleen kan tegen vallen. Alle onzekerheid is ten deze uit den booze; Regeering en Kamer hebben echter geen onzeker geluid laten hoo ren. AANBESTEDING De aanbesteding voor den bouw van het viaduct in den rijksweg Den HaagRotter dam zal 17 October a.s. plaats hebben. KONINKLIJK BEZOEK AAN DE HOOFDSTAD Bezichtiging van de Kweekschool voor de Zeevaart Omtrent het Koninklijk bezoek aan de Hoofdstad kan nader het volgende worden gemeld. Tegen twee uur vanmiddag kwamen de Hofauto's op den Dam voor een rijtoer, waarvan het einddoel was de „Kweekschool voor de Zeevaart" aan het einde van de Prins Hendrikkade. Er was overal veel publiek langs de weg dat herhaaldelijk een „hoera" aanhief. On geveer half drie werd het gebouw van de Kweekschool bereikt. Aan den ingang wer den H. M. de Koningin en Prinses Juliana verwelkomd door den voorzitter van het college van commissarissen, Jhr. Dr. L. H van Lennep en den commandant van het Instituut den heer D H. v. d. Hiel. In de vestibule stond een eerewacht van leerlingen der Kweekschool opgesteld. Daar waren ook aanwezig de dochlertjes van den secretaris van het college van commissaris sen. dpn heer J. Th. van Valkenburg en van den commandant, die de Vorstinnen bloemen aanboden, waarvoor beiden min zaam dankten. In de recreatiezaal werden de beide Vor stinnen toegesproken door Jhr. van Len nep. die Haar eerbiedig dank zegde voor de groote welwillendheid om de school naar aanleiding van het 150-jarig bestaan met een bezoek te vereeren. Na een over zicht van de geschiedenis van de school te hebben gegeven hood spr. H. M. de Ko ningin een exemplaar aan van het gedenk boek. dat de heer J. C. M. Warnsinck op verzoek van commissarissen geschreven heeft. Onder dank aanvaardde de Koningin het boekwerk. In dit boekwerk is niet alleen de geschiedenis der school geboekstaafd, maar het bevat ook een overzicht van de geheele zeevaart. Na de toespraak van Jhr. Van Lennep antwoordde H. M. waarna een rondgang door het. gebouw werd gemaakt Door den voorzitter van het college van commissarissen en den commandant werd aan Koningin en Prinses uitgeleide gedaan. De Koninklijke auto's waren inmiddels voorgekomen en de tochl naar de Dam werd aanvaard. Het was tegen vieren toen de stoet op den dam aankwam. De belang stelling langs den weg was heel groot NOG EENS: DE G. G. KORT EN BONDIG ANTWOORD VAN DEN MINISTER VAN KOLONIËN Het Kamerlid S c h a I k e r heeft den Mi nister van Koloniën gevraagd, of hij hereid is te onderzoeken of de Gouverneur-Gene raal van Ned. Indië lid is van de N.S.B. en de Kamer mededeeling wil doen over den vorm waarin dit onderzoek werd ingesteld. De Minister van Koloniën, Dr. H. Colijn, heeft deze vraag ontkennend beant woord. KLACHTEN OVER MELKCONTROLEURS In verband met de publicaties in de pers, naar aanleiding van een door de Holland sche Maatschappij van Landbouw bij den Minister van Landbouw en Visscherij aan hangig gemaakte zaak betreffende klach ten over het optreden van melkeontroleurs wordt ons van bevoegde zijde medegedeeld dat door den ambtsvoorganger van -den Minister, zoodra hij deze klachten vernam aanstonds een onderzoek hiernaar is bevo len. De opdracht hiertoe was reerts ver strekt voordat de klacht den Minister van de zijde van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw had bereikt Wij vernemen voorts dat bij het uit gebreide onderzoek reeds tal van per sonen zijn gehoord, maar dat 't onder zoek nog niet is beëindigd. Men verze kerde ons voorts dat niet nagelaten zal worden krachtige maatregelen te nemen, indien het resultaat van het onderzoek daartoe aanleiding zou ge ven, terwijl t z. t. nadere berichten hieromtrent kunnen wbrden tegemoet gezien. CONTINGENTEERINGEN Ingediend zijn wetsontwerpen inzake de regeling van den invoer van: manufacturen, stoffen en weefsels van vlos, hennep en halflinnen (verlenging): ma nufacturen, stoffen en weefsels van kunst zijde (verlenging), pluche, fluweel en trijp, alsmede voorwerpen daarvan (verlenging); tafel- en servetgoed, handdoeken en ander huishoudeoed. zoowel afgepast als aan het stuk, beddelakens en sjoopen (verlenging): niet-houtvormende siergewassen, alsmede van azalea en hortensia (verlenging); schroef bouten moeren en antennemateriaal voor vrijleidingen (verlenging); gort van alle soorten (verlenging): gelaschte stalen bui zen. alsmede tot wettelijke regeling van de verlengde contingenteering van den invoer van manufacturen, stoffen en weefsels van geverfd, bedrukt, bnotgeweven, gebleekt en ongebleekt katoen en van rijwielbuiten- en binnenbanden. VARKENSVLEESCH NAAR BELGIE Door de sterk stijgende prijzen van het varkensvleesch daartoe gedwongen (de prijs steeg in de laatste maanden van 4 frs. tot 7 frs. per KG.) heeft de Ministerraad van België besloten de invoer contingenten van varkensvleesch te verruimen. Teven? besloot men om de invoervergun ningen niet alleen meer aan in 1931 als zoo danig bekende importeurs te verleenen, doch aan iedereen. Men moet echter een waarborg som van 1 frs. per K.G. storten. PRINSES JULIANA VOOR DE MI CROFOON Op Dinsdag I October Dinsdagavond i Oct. a.s. zal H.K.H. Prinses Juliana van 9 u. 15 tot 9 u. 20 over beide Nederlandsche omroepzen- ders een rede houden over het werk van het Na tionaal Crisis-Comité DE HOME-LIJN VAN DE „NEDERLAND" Naar aanleiding van andersluidende infor maties inzake den vracht- en passagiers- dienst van en naar Indië van de Stoomvaart Mij. „Nederland" werd ons van deze zijde medegec eeld. dat de directie van de „Neder land" op het oogenblik geen wijziging heeft voorgenomen in de route van de home-lijn. De schepen van Java naar Europa en omge keerd blijven hun route kiezen via het Suez- kanaal: alleen de schepen in ballast varen, zooals dit reeds langen tijd geschiedt rond Kaap de Goede Hoop. Dit laatste is thans zooals bekend ook het geval met de Java-New York-iijn, welke maatregel is genomen in verband met de premie voor mo- lestrisico. Voor deze route beteekent de om weg rond Kaap de Goede Hoop slechts een oponthoud van twee dagen. Dus weer een ellendige dag in hef voor uitzicht. Heusch niet noodig I Neem een "AKKERTJE" en binnen 'n kwartier voelt Ge U weer irisch en opgewekt en zijt Ge Uw hoofdpijn kwijt. AKKER-CACHETS 12 stuks slechts 52 cent. Overal verkrijgbaar. Vraagt ooki „Laxeer-Akkertjes", de nieuwe vinding van Apotheker Dumont tegen ver stopping, hardlijvigheid, enz.Werken zacht. NOG SLECHTS SE PTE MB ER-AANBIEDING Colbert Costume f 48 - naar maat w DEN HAAG ROTTERDAM Voornaamste Nieuws. Dit nummer bestaat uit VIER bladen Het Koninklijk bezoek aan Amsterdam. r de schaakmalch Euwe- Inzake de klachten over melkeontroleurs zullen krachtige maategelen genomen wor- AUTOBUSDIENST ZONDER VERGUNNING Voor de Amsterdamsche rechtbank had zich de chauffeur T. M. uit Hilversum te verant- oorden, omdat hij zonder concessie een busdienst tusschen Hilversum en Amsterdam u hebben onderhouden. De officier van justitie requireerde f 25 boete subs. 25 dagen hechtenis. Vonnis 8 October. Op de loer naar. periscopen Duikbootengroep verschalkt Be Kon. Ned. Marine houdt deze week qecombineerde oefeningen op de Noordzee. Een speciale verslag gever geeft in bijqaand artikel zijn eerste bevindingen weer. (Van een specialen verslaggever) Met een variant op een bekenden dicht regel zou ik kunnen zeggen: „Hoe interessant wiegelt het leven van een zeeman voorbij". De zee heeft door de eeuwen heen de Hollan ders steeds getrokken en zij zal dat blijven doen, ook voor komende geslachten, die misschien wat minder avontuurlijk zullen varen, maar daarom niet met verminderde animo. Voor het vertrek van den Helder kregen we in Hotel Den Burg een korte, krachtige inleiding van lt. ter zee le kl. H. C. W. r m a n. Hier volgt het algemeen denk beeld der eerste dagoefening. De opdracht den eersten dag Een scheepsmacht, bestaande uit Hr. Ms. pantserdekschip „Gelderland", Hr. Ms. pant serschip „Hertog Hendrik" en de torpedoboo ten G. 15 en Z. 5, stoomt van de Humber in oostelijke koers. Zij vormt de roode partij. De tegenpartij, blauw, weet, dat die scheeps macht is uitgeloopen, doch het doel van de rooden weet zij niet. Rood weet, dat blauwe onderzeebootactie kan worden verwacht. Blauw, bestaande uit een divisie onderzee booten. Hr. Ms. O 12. 13. 14 en 15. zal trach ten de roode scheepsmacht te vernietigen. Aanvankelijk zou blauw worden gesteund door drie watervliegtuigen voor de verken ning, maar hiervan werd afgezien in verband met den sterken wind (de windkracht schom melde om de 7), terwijl de vredestoestand het nemen van gevaarvolle risico's, zooals ;n daling in volle zee, niet wettigt. In den zwarten avond De „Hertog Hendrik", lichtend uit tiental len patrijspoorten, lag in den zwarten avond buitengaats nabij Den Helder voor anker. Dansend op de golven bracht een Marine sleepboot mij van de reede af daarheen. Het langszij komen van de sleepboot was vak werk. Een paar stappen op den touwladder van de „Hertog Hendrik" waren voldoende om het dek van het zooveel hooger liggende pantserschip te bereiken. Op deze drijvende kazerne was. op de wacht na. alles in ruste, want men zou pl.m. 2 uur in den nacht uit- iren naar de Humber, 75 K.M. (40 mijl) uit In de longroom vertoefden nog een aantal officieren, met- wie wij een babbeltje maak ten. om daarna ter kooi te gaan. Te 9 uur in den ochtend begon nadat de muziek het Wilhelmus en een marsch had laten weerklinken de eigenlijke oefening. De opdracht aan Rood was: de sluizen van IJmuiden in elkaar te schieten en de verdedigingswerken aldaar on bruikbaar te maken. Natuurlijk mocht „blauw" dat niet weten, zoodat deze partij moest wor den misleid. Daarom werd in zig-zag- lijn gevaren, nu eens oost, dan weer noord- of zuidwaarts. Om een eventueel optrekken van de onder- leërs naar IJmuiden te bemoeilijken, ver deelde de roode partij haar terrein. De Z. 5 ■fcl -v i ERVARINGEN AAN BOORD VAN DE „HERTOG HENDRIK" en de G. 15 kregen opdracht, resp. noord- oostwaarts en bezuiden het vermoedelijke operatieterrein van de duikbooten, deze op te sporen en hen te dwingen onder water te blijven. Duikbooten kunnen nu eenmaal onder water geen hooge snelheid bereiken (maxi maal 7 mijl) terwijl de snelheid boven water ongpveer het dubbele bedraagt. Slaagde men er in. de duikbooten onder water te houden, dan zouden de „Gelder land" en de „Hertog Hendrik" het van die zijde dreigende gevaar kunnen ontloopen. De z:g-zag koers had bovendien het voordeel, dat telkens de trefkans tegenover de duik booten werd verminderd, wanneer min of meer in de richting van of naar deze onder zeeërs werd gevaren. Het ging er dan ook om dat rood de duik booten zou misleiden, terwijl deze, blauwe, groep zelf trachtte, met alleen haar perisco pen boven de waterlijn zooveel mogelijk on opgemerkt te naderen. De commandant van de „Hertog Hendrik", kapt. ter zee J. F. Furstner (leider van den tweeden oefeningsdag), en die van de „Gel derland". kapt. ter zee Dikkers, waren met hun staf op hun qui vive. Op de loer naar periscopen Op de commandobrug stond men dus op de loer naarperiscopen. Maar wanneer men er geen enkele te genkomt, dan levert het geloer weinig spanning op. Zoo was het inderdaad; uur na uur verstreek maar we zageh niets dan golven en af en toe een Hollandschen of buitenlandschen koopvaardijstoomer, of dito motor- Wij verwijlen urenlang op de commando brug en we vinden alle gelegenheid om van punt tot punt de zigzagroute op de kaart te volgen, maar wij ontdekten nergens de tegenpartij. Te 4.45 uur seinde de „Gelderland" de let ters I.N.P., wat in gewone taal beteekent: einde van de oefening. (Rood had den strijd gewonnen; de duikbooten waren misleid). Wij waren nu in het zicht van IJmui den, waarvan we de sluizen en de ver dedigingswerken maar intact hebben gelaten, zij het dan ook dat in theorie de sluizen genomen en de forten be schoten waren, Noch de „Gelderland", noch de „Hertog Hendrik" ging aan den wal. Ook moest (wegens weersomstandigheden) worden afgezien van het aanvankelijke voor nemen om de persvertegenwoordigers ii gelegenheid te stellen per sloep naar IJmui den te varen om daar langs telefonischen weg hun bevindingen te rapporteeren. Den volgenden morgen is het weer ta melijk winderig met bewolkte lucht. Ook nu moet van het deelnemen van de vliegtuigen worden afgezien. Hun taak zal zoo goed mogelijk met seinmiddelen worden overge nomen. Blauw weet, dat Rood te zes uur op 5 mijl van Noord-Hinder met N. tot N.O. koers is vertrokken en vermoedt, dat Rood zal trach ten des nachts mijnen te leggen voor een der blauwe noordelijke zeegaten. Blauw beschikt over vier moderne onder zeebooten. Van waaruit deze onderzeeërs ageeren is aan Rood niet bekend. Rood moet de mijnenleggers naar het licht schip Terschellingerbank brengen, waarbij het lichtschip Haaks in den avond te 10 uur op 5 myl afstand moet kunnen worden gepas seerd. Blauwe O.Z. bootactie is te ver wachten. In haar opmarsch via lichtschip Haaks naar Terschellingerbank moet Rood dus zooveel mogelijk trachten vrij te blijven van blauwe verkenning. Wij varen derhalve langs een omweg, ver van de Nederlandsche kust, eerst naar licht schip Haaks en blijven in gros-verband tot het blauw zou gelukken ons te verkennen. Een ander middel om blauw in haar opera tiemogelijkheden te verhinderen is een aan val met een torpedoboot op het vliegkamp, dat blauw als basis heeft, n.l. Veere, waar door de aandacht van blauw zou kunnen worden afgeleid van het hoofd ,peratieter- Tevens moet de roode scheepsmacht in haar opmarsch worden beschermd tegen aan vallen van onderzeeërs. Voor die bescher ming zorgen de torpedobontjagers, want eiken onderzeeër van de tegenpartij zouden zij eenige zinkbommen op zijn dak sturen. Voor den aanval op Veere werd de G 15 aangewezen, doch op weg daarneen bij den Roompot, werd deze torpedoboot veronder steld op een mijn te zijn geloopen en daar door tot zinken gebracht. Het slachtoffer mocht nu onverrichterzake terugvaren en zich bij de grospartij der rooden aansluiten. Gekelderd Wij varen verder en blijven op de loer. Zouden wij dezen dag de duikbooten te zien krijgen? De ochtenduren verstreken, het werd 12 uur, half één, maar de toestand was onver anderd. Wij koersen zig-zag noordwaarts. Doch te kwart voor één, op 65 mijl ten Westen van IJmuiden, wordt de peris coop van een onder de waterlijn va rende duikboot ontdekt. Onze sirene waarschuwt het gros. Terzelfder tijd zien we de bellenbaan van een afgeschoten torpedo. De on derzeeër O. 12 heeft gelanceerd en op 600 M. de „Douwe Aukes" aan stuur boord (rechts) getroffen. We nemen de 'torpedo op 200 M. voor den boeg van de „Hertog Hendrik" waar. Met het oog op de kosten van zulk een torpedo, die een bedrag van 9 mille verte genwoordigt (de nieuwere types zijn nog aan merkelijk veel duurder) wordt zij netjes door de Z. 5 opgepikt, om voor een volgende oefening weder te kunnen worden gebruikt. De oefeningstorpedo's zijn n.l. zoodanig ge construeerd. dat zij vanzelf naar de opper vlakte komen. Te 1.10 wordt weder een periscoop ge signaleerd. Het is de O. 15, die langs stuurboord op 200 meter van de „Her tog Hendrik" passeert. Twee schijn- aanvallen blijken door de C. 15 te zijn uitgevoerd: een op 400 M. op den mij- nenlegger 11 ern op 300 M. op de „Hertog Hendrik", Een rookscherm van 2000 Meter Nauwelijks acht minuten na de O. 15 ont dekken we op 1050 M. van stuurboord de O 14, die een schijntreffer op de „Douwe Aukes" blijkt te hebben afgevuurd. De torpedobootjager krijgt opdraeht tot uitvoering van een rookscherm om de vierde duikboot weg te houden. Binnen enkele mi nuten hebben we zulk een scherm, ter lengte van een paar duizend meter, waar je in de eerste minuten met geen enkele periscoop doorheen kunt kijken. Ipmiddels varen we het duikbootgevaar tijdelijk voorbij. Doch dat wil niet zeggen, dat we de vierde duikboot niet meer zullen ontmoeten. Het is slechts een kwestie van uitstel. Want om 3.10 wordt op 1000 meter we zenlijk de vierde duikboot ontdekt. Wij koersen onmiddellijk 90 graden naar bakboord om het torpedeergevaar te reduceeren tot de kleinst mogelijke afmetingen. Het is de O. 13, die twee torpedo's af vuurt, maar zij missen tengevolge van het afdraaien van de roode partij. De strijd is geëindigd met een over winning ten gunste van de blauwe 1 Heidei Het seinen met vlaggen, een van de communicatiemiddelen tusschen de oorlogsbodems

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 5