GENEVE BEREIDT HAAR EINDRAPPORT VOOR VRIJDAG 27 SEPTEMBER 1935 EERSTE BLAD PAG. 3 RAADSCOMMISSIE ZAL ER MINSTENS EEN WEEK AAN AR BEIDEN Voorloopig heerscht nog overal rust .Geneve's werktempo heeft zich even ver haast, d.w.z. men heeft zich niet tot nieuwe, eindèlooze discussies laten verleiden, doch er zich op Engelancïs aansporing toe bc- pèald, tot toepassing van artikel 15 van het Volkenbondspact over te gaan. Kraohtena dit artikel moet met betrekking tot het Ita- lïaanSch-Abessijnsche geschil een rapport worden uitgebracht aan den Volkenbond^- raad, dat een overzicht geeft van het stand punt der in conflict verkeerende landen, en van. de pogingen die van Volkenbondswege totoplossing van dit conflict werden aan gewend. Hét' zal onvormelijke menschen wellicht bevreemden, dat deze Commissie, die aan den Volkenbondsraad moet rapporteerer», bestaat uit... alle leden van dezen raad, behoudens de beiden, die oneenigheid heb ben. Doch Genève is nu eenmaal, evenals alle diplomatie, op strenge vormgebonden- hfcftt aangewezen, vandaar dat de molens ift de Volkenbondsstad in den regel z.k> langzaam schijnen te malen. Men verwacht tenminste, dat de redigeering van het on derhavige. stuk van vijf tot tien dagen zal kuprten in beslag nemen. De internationale kópstukken zullen dit werk dan ook wol aan de mindere goden overlaten, en voor eenjgen tijd naar hun penaten terugkeeren, om met hun regeeringen in nauwer contact te treden. Eerst als het laatste deel van het rapport moet worden vastgesteld, namely k de. aanbevelingen over de beste oplossing van het geschil, zullen de sommiteiten zicli weder in persona daarvoor ter beschikking houden. liet huidige respijt, waarin men om zoo fe zeggen niet anders hoort dan het gerucht van de schrijvende Geneefsche pennen, en z<?o. af en toe een kleine, krijgshaftige mel ding: schepen varen weg uit Napels; Malta neêpit de zooveclste afwécrproe'f; Abéssinië oefent zijn ongelijksoortige mannetjes, geeft intusschen ruimschoots gelegenheid ©ra te constateeren, hoe onbevredigend, hoe bijzonder onverkwikkelijk in feite de inter nationale toestand is. Er is een Volkenbond, die zelfs aarzelt te voldoen aan het Abessijnsche verzoek tot het zenden van neutrale waarnemers naar dit land, om bij een eventueel beginnen der vijandelijkheden de schuldvraag uit te ma ken; er is, bij verschillende leden van dien Bohd^een schuchterheid, die aan onwillig heid grenst om op te komen voor $vat. %ij zalf officieel als Recht bestempelen; ten slotte is er één lid van dien Bond, dat zoo zeer van eerbied voor dit merkwaardig soort van Recht is vervuld, dat het reeds op de beslissingen der anderen is vooruit geloopen en volvaardig, doch op eigen gezag voorshands, de zeeën met zijn machtige oorlogsvloten doorkruist. Welk een verschillende houdingen bij evenzoo vele .voorstanders yan Recht, Vrede, en Orde! Te onbehaaglijker doet dit alles aan, om- 'dat, zoo de middelen, welke het voort varende Italië heeft aangewend, om tot zijn zoo noodzakelijke expansie te komen, al niet van onberispelijken aard mogen zyu, toch wel in elk geval vast staat, dat dit land met zijn drukkende overbevolking en zijn schreeuwend gebrek aan grondstoffen, een zekere aanspraak op koloniale uitbrei ding heeft. Bij den vrede Van Versailles kreeg Rome, fclat meer dan Brittannië, België of Frank rijk behoefte had aan overzeesch bezit, niets van den te verdeelen buit der Duit sche of Turksche koloniën, al werd het irt bezit gesteld van Europeesche gebieden, wij denken daarbij in t bijzonder aan Zuid- Tyrol. waarop het zeer zeker geen aan spraak mocht maken. Wat Minister 'Hoare tenslotte le Genève heeft voorgeslagen, een eerlijke ven deeling der grondstoffen, heeft in feite im mers slechts beperkte beteekenis. Een land, 'dat zijn olie krijgt bij de gratie van zyn buren, kan daarover immers niet beschik ken, zoo het met die buren later onver hoopt eens in conflict mocht geraken? Het is reeds half ten doode opgeschreven. Deze zijde van recht en onrecht schijnt Onberoerd te worden gelaten, een houding, 'die zich steeds weer zal moeten wreken, ook al beijvert de huidige commissie van dertien zich nog zoozeer voor een omstandig en omzichtig nieuw rapport. Zooals wij gisteren reeds ln een deel onzer oplaag vermeldden, is aan de openbare zit ting van den Volenbondsraad een vertrou welijke bespreking van de leiders der dele gaties voorafgegaan. Toen de zitting werd geopend, waren alle leden aanwezig, met uitzondering echter van de Italiaansche gedelegeerde. Er verluidde, dat cle Italianen geweigerd hebben de zitting bij te wonen op grond van hun bekende stel ling, dat zij niet met Abéssinië op gelijken .voet behandeld kunnen worden. De Abessijnsche gedelegeerde, Tecle Hawa- riate was vergezeld van den juridisohen ad viseur voor Abéssinië, Prof. Jèze. Nadat de voorzitter van de commissie van vijf, De Madariaga, 't rapport der com missie had voorgelezen, verklaarde Hawa- r i at e, dat zijn regeeripg met de meeste aan- daoht ieder voorstel van den Volkenbonds raad zou overwegen. De voorzitter van den Volkenbond'sraad, Guinazu, stede daarop voor de commissie van vijf in het leven te houden opdat zij voor stellen zou kunnen doen op ieder oogenblik Waarop haar dit zou worden verzocht. yorder drong Guinazu erop aan, dat alle pogingen om alsnog oen verzoening tot stond te brengen, zouden worden voortgezet. „De stellingen van de beide partijen zijn thans bekend. Daarom stel ik voor, dat de Raad onmiddellijk stappen do.it om zijn rap port, op te stellen volgens artikel 15, para graaf 4 van het handvest. De Volkenboncls- raad "moet als commissie, uiteraard zonder de ItaMaansohe en Abessijnsche gedelegeer den, met die taak belast worden!" Tevens stelde Guinazu voor de zitting van den Volkenbondsraad niet te sluiten, maar den Raad bijeen te houden, totdat hot rap port zal zijn opgeetold. Eden spreekt! De Engetlsche minister voor Volkenbonds- aangelegenihedien, Eden, die vervolgens liet woord voerde, sprak over zijn teleurstelling, dat ondanks de oprechtheid van de in liet werk gestelde pogingen geen oplossing be reikt was. Hij bracht in herinnering, dat hij op 4 Sep tember de opvatting tot uiting had gebracht, dat de machinerie van den Volkenbond in werking moet worden gesteLd' en hij stelde thans voor artikel 15, paragraaf 4 te benut ten als een middel om het probleem op te lossen. „Dit is de taak, die wij op ons moeten nemen met alle ernst en aan dacht wavtoe wij in staat zijn, maar ook zonder ongepast uitstel. Deze procedure heeft bovendien het voordeel, dat, zoolang de Volkenbonds- road bezig-is met het opstellen van 1 zijn rapport en zijn aanbevelingen, de verzoeningscommissie haar taak kan Voortzetten. Het is duidelijk, dat geen gelegen heid voor'een .verzoening binnen het kader van de bepalingen van toet hand vest moet worden voorbijgegaan. Terwijl de werkzaamheden van het opstel len van.-het'rapport voortgaan, zullen de regeeringen de gelegenheid hebben te overwe gen of en zoo ja hoe nog iets verder gegaan kon worden voor het beschermen cn hand haven van den vrede. Dit is een verplich ting, die wij als leden van den Volkenbond niet over het hoofd mogen zien. Ik wil eindigen met een enkel woord over verdere perspectieven van het geschil. De politiek, der Engelsohe regeering in dit op zicht is kortelings en gezaghebbend uiteen gezet, Ik behoef derhalve alleen toe te voe gen, dat de Engelsohe regeering op ener gieke wijze vastbesloten is aan-die politiek vast te houden". De Fransche premier en .minister van bui- tenlandsohe zaken, Laval, sloot zich bij de woorden van Eden aan. Hij zeide: „Frankrijk zoJ zddh houden aan de verplichtingen van het Volkenbondshand vest. De Volkenbondsraad zal thans volgens 't handvest optreden en zijn aanbevelingen fonmuleeren. Ik ben het op dit punt eens met den vertegenwoordiger van Groot Brit- Lianibië. De Raad zal deze taak ten uityoer leggen naar de ietter en naar de geest van ihet handvest en zal, daar ben ik-zeker van, ha de omstandigheden van het geschil be studeerd te hebben, de maatregelen aange ven, die hij h*it billijkst zal oordeelen". Vervolgens voerde nog de Russische Volks commissaris van buitcnlandsche zaken, Li twin of, het woord. Hij zedde, dat er geen twijfel aan kon bestaan, welke maat regelen de Sovjet-regeering zou nemen, wan neer het oogenblik kwam, om den vrede in Afrika en andere deelcn van de wereld tc waarborgen. De Deensche afgevaardigde, DrMuench, sloot zich bij de vorige sprekers aan. Hij zeide, dot hij er van overtuigd was, dat de Volken bondsraad in staat zou zijn de beste middelen aan te geven voor de handhaving van den vrede, zoowel els van de principes van den Volkenbond. Voordat de Raadszitting verdaagd werd, deelde de voorzitter mede, dat de voorstel len me»t algemeene stemmen aangenomen waren. i De Raadscommissie bijeen De ingestelde Raadscommissie, waarvan hierboven sprake was, is reeds denzelfden dag in constitueerendo vergadering bijeen gekomen. De belangrijkste gedelegeerden, in de eer ste plaats Laval en Eden, zullen echter uit Genève vertrekken en daar niet vóór het begin der volgende week terugkeeren. Verwacht wordt, dat cle Raadscommissie haar aanbevelingen in korten tijd, men spreekt van 5 tot 8 dagen zal uitwerken. Waarnemers naar Abéssinië? De woorden van Eden, volgens welke de betreffende regeeringen gedurende den tijd der voorbereiding van het nieuwe rapport gelegenhriid zullen hebben te overwegen, of verdere stappen gedaan kunnen worden tot het Behoud van den vrede, worden te Londen uitgelegd als een wenk, dat er thans gele genheid tot nadenken is. Het ligt geenszins in de bedoeling, de pogingen tot het bewa ren van den vrede voort te zetten buiten den Volkenbond om. Veeleer, aldus wordt gezegd, brengt de beslissing van den raad het con flict meer dan tevoren onder de onmiddellij ke autoriteit van den Volkenbond. Het verzoek vain den Negus vam Abéssinië tot het zenden van onpartijdige waarnemers naar het grensgebied in Afrika, opdat bij een incident onmiddellijk do schuldige kan wor den aangewezen, is in Engeland welwillend ontvangen. Het zou zelfs kunnen worden ver wacht, dat de Engelsohe delegatie te Genève dit verzoek zou sOeunen. Een beslissing over deze kwestie kan echter nog niet zijn ge vallen. Volkenbond niet de eenige weg. De „Giornale d'Italia" verklaart, dat Italië volledige vrijheid van handelen behoudt. Het is niet mogelijk in het kader ven den Volkenbond de oplossing *e vinden voor een geschil, dat near zijn aard de grenzen van den Volkenbond overschrijdt, aldus het blad. Italië erkent niet de stelling, dat cle Vol kenbond zoo noodig in het Abessijnsch-Ita- liaansche conflict de in acht neming van zijn besluit moet afdwingen. Ook Japan heeft Indertijd die stelling nln.it erkend, zonder dat de Volkenbond daarna iets heeft onderno men cf dat een vijandelijke handeling van een der mogendheden heeft pleats gehad. Voor Italië is het in het geheel nog niet bewezen, dat de door den Volken WAAROM TOCH ALTIJD DUITSCHLAND? bond ingeslagen weg de eenige is, waarin liet statuut voorziet. Tot dus verre, aldus vervolgt het blad, heeft men er te Genève slechts naar ge- sLreefd, Italië bij voorbaat in de positie van den zoogenaamden aanvaller,te dringen, opdat een collectieve actie ire den vorm van sancties tegen Italië ge rechtvaardigd kan worden. Italië moet zoo worden afgehouden van Abéssinië, dat gereserveerd moet blijven voor de belangen van anderen. Een soortgelijk standpunt als de „Giornale d'Italia" nemen ook de andere Italiaansche bladen in. Een oorlog kan worden voorkomen Sir Austen Chamberlain verklaarde aam oen correspondent van „Figaro": „Ik blijf ervan overtuigd, dat een nauwe cn voortdurende samenwerking tusschen Groot Brijtannië en Frankrijk te Genève een oorlog nog kan voorkomen. De Volkenbond zal triomfee-rehd uit di?ze beproeving tevoor schijn komen of onherroepelijk verzwakt worden. Door een resolute actie van al zijn leden, kan de Bond. een precedent.scheppen, dat een analoog optreden bij een volgende gelegenheid, wanneer er gevaar ontstaat voor een agressie in Europa ten gevolge zal h ebben. Groot Brittamnië handelt niert uit zelf-bc- lang. Trouw aan 't Volkenibondsh and vest is de oorzaak van zijn optreden. De kracht der aanhankeiijkhed aan den Volkenbond, aan den dag gelegd door de openbare meening in Engeland, heeft zelfs de Engelsche leiders Wanneer Groot Brittannië weigert haar bindende beloften te vemgrooten, blijft het toch trouw aan die verplichtingen, die het reeds op zich heeft genomen. Het vraagt zich alleen af of andere volkeren bereid zijn evenveel le cloen, aangezieh Groot Brittannië niet alien wil en kan optreden. /a Abéssinië houdt oefeningen De geruchten over een algemeene mobili satie in Abcssynië vinden hun oorsprong in uitgebreide troepenbewegingen in het grens gebied. liet betreft hier bewegingen, waar toe réeds eerder bevel is gegeven, doch dde niet konden worden uitgevoerd in verband mét den regenval. Wanneer inderdaad de al geheels mobilisatie zal worclen bevolen, ver wacht men in Abessijnsche kringen, dat 1.075.000 man ondier de wapenen zullen zijn. Gister is de Abessijnsche luchtmacht met haar oefeningen begonnen. Nu het ter rein droog genoeg is voor lichte toestellen, worden verschillende oefcnvluchten ge maakt. De Italianen in Amerika De regeering dier Vereen. Staiten zal een politiek van strenge afzijdigheid handhaven ten opzichte van de burgers van Italiaansche afkomst, die naar Italië zouden willen terug koeren om dienst te nemen in het leger. Het Staatsdepartement heeft in dit verband bekend gemaakt, dat het op geenerlei wijze zou trachten de handelingen te belemmeren der Italo-Amerikanen. De regeering zal ech ter in dot geval geen enkele verantwoorde lijkheid voor hen op zich nemen. Er wordt <^i gewezen, dat verscheiden Zuid-Arnerikaansche landen, w.o. Brazilië, geen' toestemming verleenen aan burgers van Italiaansche afkomst, dienst te nemen bij het Italië a nsohe leger, ofschoon Italiaansche reservisten vrij zijn een oproep na te komen. HET IIART VAN EUROPA (Van onzen Duitschen correspondent) In een Zwitschersch dagblad las ik een be schouwing over de vraag: waarom toch al tijd Duitschland? De auteur stelt in deze beschouwing vast, dat de gezamenlijke Zwitsersche pers zich met liet Derde Rijk veel meer bezig houdt dan met welk land ter wereld ook. Hij wijst op de gebeurtenissen-in Söwjct-Husland, ves tigt de aandacht zijner lezers op de Strijdlus tigheid van Italië, behandelt h'et eigenmach tig optreden van Litaucn, om tenslotte tot de conclusie tc komqn, dat er toch wel zéér bij zondere rpdenen moeten bestaan voor de sterke belangstelling, welke de ganselie we reld voor liet tegenwoordige Duitstfhland koestert. Ook wij hebben ons meerdere malen met dit vraagstuk bezig gehouden en wellicht is het voor menigeen, wien het al net eender gaat als ons, gewenscht, dat we naar een be vredigend antwoord van deze vraag g'uan zoeken. Ongetwijfeld wordt het gevoel van een democratisch volk gekwetst door de dictatorische spanning, welke in het tegenwoordige Duitschland heerscht, is .de confession eele wrijving er niet toe geschikte-om eciï bevredigend: op- - lossing te b'rengeti, gaat deze spadnïiig- onwillekeurig over naar de protestani- sche en katholieke kringen in andere landen en wordt zoodoende het Diiit- sche vraagstuk een wereldprobleem. Niemand begrijpt ten volle de tot1 dusver gevolgde tactiek in kerkelijke aangelegenheden, welke de innerlijke saamhoorigheid i nDuitschland bena deelt en in het buitenland tot scherpe kritiek aanleiding geeft. Het spreekt vanzelf, dat de toenemende anti-semietische beweging in andere landen groote ongerustheid en verontwaardiging te weeg brengt, temeer, waar een belangrijk deel van de informatiediensten en dagbladen in joodsche handen berust. Voor do duizen den emigranten, voor allen, die zich door het tegenwoordig Duitsch régime benadeeld en deels verbannen voelen, spreekt het vanzelf, dat ze zich in de Europeesche pers tegen dit „systeem" verdedigen door middel van scher pe tegenaanvallen. Zelfs wil het ons toeschijnen, dat de rijks- duitsche propaganda in het buitenland niet op kan tegen de veel beter georganiseerde anti-Duitsche propaganda der tegenstanders van het Derde Rijk. Van Duitsche zijde gaat men hierbij al net eender als in de oor logsjaren veel te massief, veel te absoluut te werk. Men mist het aanpassingsvermogen aan de gevoelens van andere volken, men gaat niet diplomatiek te werk, men is te zeer van zichzelf overtuigd, men treedt tc zicht baar naar voren en ziet klaarblijkelijk over het hoofd, dat andere volken veel voorzich tiger zijn. Is het tegenwoordig regime hier alleen schuldig? Deed men het tijdens het keizerrijk of in de dagen van Weimar beter? Is het nazi-Duitschland minder handig dan het vroegere Duitsche rijk? Waar om zouden wij er ons over opwinden, of men in Duitschland zingt „Heil Kaiser Dirl" of of dat men roept „Heil Hitler!"? Ons wil het voorkomen, dat de geografi sche ligging van Duitschland in dezen van invloed is. Duitschland ligt nu eenmaal in het hartje van Europa en wordt in al zijn doen en laten gecontroleerd door do omlig gende landen. Het voelt zich door deze lan den al of niet met recht bedreigd en ls zeer luid in zijn al of niet gemotiveerde verdediging. Door de cultureele .en economische relaties met andere landen wordt de situatie voor Duitschland al evenmin bevorderd: juist Nederland behoorde tot '3e eerste naties, welke aan Duitsch land groote leeningen hebben toege staan en het gevolg hiervan was voor ons allerminst voordeelig! Dan komt daar het wezen der reportage in 't tegenwoordige Duitschland bij, welke zooals dr. Goebbcls juist dezer dagen aan een delegatie van Fransche en Spaanscht» dagblad-uitgevers toegaf sterk afwijkt van de opvattingen in andere landen, waar vooralsnog vrijwel absolute vrijheid van drukpers heerscht. Vrijheid van schrijven en spreken is voor ons iets heel gewoons, in Duitschland levensgevaarlijk! Dr. Goebbels wees erop, dat de situatie ook te dien opzichte voor Duitschland een andere is clan voor de overige landen van Europa, die niet zoozeer onder de gevolgen van den oorlog hebben te lijden. De span ning van onzen trfd maakte voor de Duit sche pers volgens dr. Goebbels „een beperking van alle individucele vrijheid noodzakelijk". Wij laten de juistheid van (leze zienswijze in het midden, betreuren het echter met vele anderen, dat het aanzien der Duitsche pers in het buitenland sedert de nationale revolu tie sterk is achteruitgegaan! BUITENLANDERS IN HET DERDE RIJK (Van onzen Duitschen correspondent) Volgens de laatste volkstelling van het jaar 1933 zijn 750.760 vreemdelingen in Duitschland woonachtig. 1-Iet grootste deel hiervan, rond 138.000, dus ongeveer een vijf- dedeel, leeft in de Rijnprovincie. Dan pas komt Berlijn met 104600 en Saksen met 91500 buitenlanders. i.r-Dc meeste niet-Duitschers, 1S6200, zijn uit Tsjecho-Slowakije afkomstig, hierop volgen •Polen met 148100, Oostenrijk met 80600, Ne derland met 80500 en Zwitserland met 38700. 'j Bovendien zijn er nog 88612 inwoners, die bun nationale afkomst niet kunnen be wijzen. BELANGSTELLING VOOR HET DERDE RIJK (Van onzen Duitschen correspondent) Nadat de vorige week te Warschau een •Congres had plaatsgevonden van dagbladuit gevers der verschillende landen, kwam een delegatie van Fransche en Spaansche spe cialisten op dit gebied naar Berlijn en ge noot de eer, door dr. Goebbels, den rijksmi nister van propaganda, onder wiens persoon lijke leiding de Duitsche pers tegenwoordig Staat te worden ontvangen. Dr. Goebbels verzekerde zijn bezoekers, dat hij als minister niets heeft te verbergen en derhalve voerde hij geheel onvoorbereid, «frei yon der Leber" het woord. Wellicht is het uit deze omstandigheid te verklaren, dat hij eenige dingen zeide, waar we het in Óns hart volkomen mee eens zijn. Dr. Goeb bels erkende namelijk, dat het lang niet al tijd kwaadwilligheid is, wanneer men zich in het buitenland vaak een onjuist beeld vormt van wat er in het tegenwoordige Duitschland gaande is: „In Duitschland re geert tegenwoordig de jeugd, terwijl in de meeste andere landen nog de oude generatie aan het bewind is. Zoodoende ontstaat er eien verschil in temperament, dat tot allerlei Vergissingen aanleiding geeft. De heeren van het tegenwoordig bewind hebben bijna allen deelgenomen aan don laatsten oorlog en he'> hen hierdoor het contact tusschen burger en staat, geleerd. De regeering moet den volks wil ten uitvoer brengen. Deze volkswil Wordt het best met doortastendheid vastfro. steld, want uit zichzelf komt het voile slechts Z'elden tot handelend optreden". 1 Dr. Goebbels heeft hiermede het suggestief karakter van het nationaal-socialistisch he Wind toegegeven en den zoogenaamden volkswil erkend als het resultaat van de sterke propaganda, welke onder zijn per soonlijke leluing staat KORT NIEUWS In het Reuzengebergte is de tempera tuur tot onder het vriespunt, gedaald, en is tot op een hoogte van 1000 M. vrij veel sneeuw gevallen. Bij Magnv-les-Hameaux (Fr.) zijn twee jachtvliegtuigen in volle vaart met elkaai botsing gekomen. Een der piloten, wiens valscherm aan het toestel bleef hangen, is gedood, de tweede slaagde er in met zijn parachute veilig te landen. In het huis van bewaring Moabit heeft de onlangs gearresteerde Max Sass, een der beruchte drie gebroeders, die zoo talrijke en opzienbarende inbraken op hun geweten hebben, de hand aan zich zelf geslagen, Titulescu en Litvvinof hebben opnieuw samen besprekingen te Genève gehouden. Het gerucht gaat, dait een Russisch-Roe- meensch non-agressie-pact op komst zou zijn Te Moskou is Woensdag het Wereld congres der Communistische Jeugd Interna tionale geopend, in tegenwoordigheid van Dimitrof. Er zijn communistische jongeren uit alle landen vertegenwoordigd. HARDNEKKIGE CONSTIPATIE Wat zij al innam, niets hielp. Hoe zij tenslotte beter werd Sinds heel lang was ik lijdende aan sto ringen in mijn spijsvertering, in die mate dat het mij onmogelijk was, wat ik al innam, om mijn constipatie kwijt te raken. Sinds ik aan dc Kruschen Salts-kuur begonnen hen, gaat het veel beter cn daarom wil ik mijn bewondering uitspreken over de goede wer king van Uw Kruschen Salts. Ik /al Kruschen Salts dan ook aan al mijn ken nissen cn familie aanrraden." Mej. P. S. te A. De zes zouten in Kruschen Salts zijn het recept van de natuur zelf om de afvoer- organen goed te laten werken öm eiken dag zachtjes rnaar zeker alle vergiftige afvalstoffen uit het lichaam te verwijderen. Zoodoende wordt Uw organisme vrij gehou den van alle onzuiverheden, welke, indien- ze zich kunnen ophoopen, den algeheelen gezondheidstoestand schaden. Begin morgen met de „kleine, dagelijksche dosis" Kruschen en zet daarmee de eerste slap op den weg naar volmaakte gezondheid. Stralende ge zondheid voor één cent per dag. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apotheken en drogisten a 0.90 en 1.60 per flacon, omzetbelasting inbegre pen. Let op, dat op het etiket op de flesch zoowel als op de buitenverpakking de naam Rowntree Handels Maatschappij voorkomt. (Adv.) HET ROODE FRONT IN FRANKRIJK Het congTes van de C.G.T., het Fransche socialistisch Vakverbond, heeft Donderoag- middag .met algemeene stemmen een reso lutie aangenomen, waarin naar aanleiding der gevoerde onderhandelingen wordt ge constateerd, dat thans een fusie van de Confédération Générale du Travail met de communistische C.G.T.U. tot stand kan komen. De C.G.T. stelt voor, een gemengde com missie van beide vakcentrales in te stellen, bestaande uit een gelijk aantal vertegen woordigers van elk der beide organisaties. De zitting, waarin de fusie definitief tot stand zal komen, zal uiterlijk 31 Januari 1936 worden gehouden. ONLUSTEN ONDER DE BOEREN Het Duitsche Nieuws-Bureau vernéemt uit Eydtkuhnen in Oost-Pruisen, dat daar be richten over de grens komen, volgens welke de onlusten onder de boeren in Littauen stige vormen aannemen. In het gebied der onlusten komen talrijke branden voor, die men beschouwt als wraak oefeningen van stakers tegen stakingbrekers. De politie heeft talrijke arrestaties verricht, waarna de boeren echter de gearresteerden bevrijdden. Bij de botsingen is herhaaldelijk van beide kanten van dc vuurwapenen gebruik ge maakt. Er zouden dan ook een aantal perso- nen gedood en gewond zijn. In twee gevallen zijn agenten van politie in de buik getroffen i zwaar gewond. De boeren zijn voor het grootste gedeelte oorzien van geweren. Op sommige plaatsen •eigert de politie tegen de boeren op te tre den. Vooral de militairen weigeren in'te grijpen. Zoo heeft een bataljon uit Mariampol geweigerd gevolg te geven aan een bevel van Kowno tegen de boeren op te rukken. Acht officieren werden gearresteerd. Ook zouden twee afdeelingen troepen in Kowno aan het muiten zijn geslagen. De boeren hebben op roepen uitgevaardigd geen melk aan de ste- den te leveren. Vandaag is te Kiel het eerste frontduik- bootflottielje gevormd, bestaande uit zes duik booten en een flottieljeleider. De opperbevelhebber der weermacht, Rijks minister van Oorlog Von Blomberg, zal heden aan de oefeningen van dit flottielje deelnemen. DRIE DOODEN AAN HOLSTEINSCHE KUST Gedurende den zwaren storm is in de Hoh- wachter Bocht aan de Oostkust van Holstfeïn een steenvisschersboot gestrand. Drie der op varenden zijn om het leven gekomen. De vierde, een duiker, heeft een angstigen nacht in het gestrande vaartuig doorgebracht, tot dat hij door een reddingsboot werd verlost. (Het steenvisschen is een beroep,"tïat spe ciaal in de omgeving van Kiel wordt uitge oefend. Groote steenblokken worden opge haald, die dan gebruikt worden bij den aan leg van wegen). DUITSCHLAND ROUWT OP 2 OCTOBER! Op 2 October, Hindenburgs verjaardag, zullen van alle openbare gebouwen in Duitschland de vlaggen halfstok waaien, ter eere van dezen grooten doode. Ten gevolge van den zwaren storm is 's nachts de tros gebroken van een sleep boot, die twee liohter9 in het Stettiner Haf op sleeptouw had. Beide lichters sloegen vol water en zonken. Een der kapiteins en een kind van -2'/o jaar kwamen in de gol ven om. BRITSCHE POLITIEK IN EUROPA HL<t Briische antwoord op de vraag der Fransche regeering, welke houding Engeland zal aannemen in geval van een niet ge»pro- voceerden aanval in Europa, is in het Brit- sche ministerie van buitenlandsche zaken aan den Franschcn ambassadeur over handigd. X SCHEEPSRAMP IN DE EEMS TWEE SCHEPEN MET MAN EN MUIS VERGAAN Wrakken waargenomen, maar niets of niemand gevonden De kustwacht te Rottumeroog heeft Donderdagochtend aan het redding- station te Oostmahorn gerapporteerd, dat zij in de Wester-Eems, ter hoogte van ton W. F. een stuk van een mast en een laadboom met gaffel boven water heeft zien uitsteken, terwijl voorts veel wrakhout in de nabijheid van genoemde plek ronddrijft. Het ma teriaal maakt de indruk, dat het ge zonken vaartuig 'n betrekkelijk nieuw schip moet zijn geweest. Waarschijn lijk heeft men hier te doen met een motorscheepje met hulpzeil, dat met man en muis moet zijn ver gaan. Aangezien van het gebeurd® niets is bemerkt, terwijl de kustwacht voortdurend op haar post is geweest, neemt ™en aan, dat de scheepsramp zich in zeer korten tijd heeft afge speeld. De loodsboot van Oostmahorn bevond zich Woensdagavond om ne gen uur hog in het gebied, waarin het schip is vergaan, doch ook de beman ning van dit vaartuig heeft niets tan het gebeurde bemerkt en ook geen noodseinen waargenomen. Met 't oog op het slechte weer is de loodsboot toen naar Oostmahorn teruggekeerd. Donderdagmiddag is op het strand van Schiermonnikoog een witgeschil derde vlaggestok aangespoeld, welke waarschijnlijk van het gezonken schip afkomstig is. Op het eiland worden thans verdere nasporingen gedaan naar andere voorwerpen, welke even tueel aan land zijn gespoeld, alsmeie naar de lijken van de opvarenden. Menschen op een wrak? De motorreddingboot „Insulinde" Aan de Noord-Zuid-Hol landsche Redding Maat schappij, onder commando van schipper Toxopeus, is 's middags om twaalf uur, toen het bericht werd ontvangen, naar de plek des onheils vertrokken. Verder stelt de reddingboot een onderzoek in naar 'n twee de wrak, dat door de kustwacht te Rot tumeroog is gesignaleerd. Men heeft name lijk van af het eiland een drijvend wrak waargenomen in wélks nabijheid zich een groote sleepboot bevond. In de mast kon men iets zwarts zien en men uitte de veron derstelling, dat dit menschen zouden kun nen zijn. Donderdagmiddag om vier uur bevond het wrak zich in Noord-Noord-Oostelijke rich ting van Rottumeroog. De „Insulinde" sein de van Borkumeroo'g. dat men niets meer van het wrak heeft kunnen vinden. Men veronderstelde toen, dat het wrak, dat zich nagenoeg geheel onder water bevond, door een Duitsche sleepboot inmiddels de Ooster- Eems zou zijn opgevaren. Een onbekend schip Te tien uur Donderdagavond is de motor reddingboot „Insulinde" in de haven terug gekeerd. Schipper Toxopeus kon niets anders rap porteeren, dan dat van het drijvende wrak niets kon worden ontdekt, zoodat, zooals reeds gemeld, moet worden aangenomen, dat het inmiddels is weggesleept. Op de Wester-Eems heeft men het wrak van het kleine scheepje aangetroffen, doch men heeft niet kunnen ■tiitmaken met welk vaar- tuig men hier te dóen heeft. Thans worJti nagegaan, of er hier te lande ergens een schip vermist wordt Het wrak is het eerst ontdekt door het stoomloodsvaartuig. Door looden heeft men kunnen opmaken, dat op de plek een schip was gezonken. Aangezien er in de nabijheid van het wrak olie ronddreef, neemt men aan, dat het vaartuig een motorschip moet zijn geweest. Het wrak ligt bezuiden de tgn. Piekert, een lichtboei voor de Wester- Eems, DE „POOLSTER" VERGAAN? Vijf j omgekomen. Omtrent het wrak op de Wester-Eems wordt het volgende gemeld: Donderdag avond werden verschillende malen van uit Oostmahorn Groningsche schippersfamilies opgebeld, of men iets wist omtrent de be manning van het Groningsche motorschip „Poolster", aan boord waarvan zich buiten den kapitein Kajuiter nog vier andere per sonen bevonden, waarvan één uit Oostma horn. De namen van deze mannen zijn nog niet bekend. Men stelde zich ten slotte in verbinding met de Groningsche politie, waar men vernam, dat de „Poolster" inderdaad uitgevaren was en reeds gisteren te Delfzijl werd verwacht. Het 223 ton metende schip behoorde toe aan kapitein R. J. Kajuiter, wiens 22-jarige zoon tijdens deze tocht het bevel over het scheepje voerde. Toen den heer Kajuiter Sr. door de politie werd medegedeeld, dat een wit geschilderde vlaggestok aangespoeld Avas, zeide deze: „Zeg mij maar niets meer, ik weet al genoeg, de jongens tijn verdronken!" Uit deze verklaring van den ouden •zeerot kan men met groote waarschijn lijkheid opmaken, dat de „Poolster" met man en muis ls vergaan. De beschrijving, die kapitein Kajui ter Sr. gaf van het bovenste gedeelte van de mast komt geheel overeen roet dc verklaring a-an den gezag\'oerder van de „Insulinde", den heer Mees Toxopeus. VERDRONKEN Het 3^-jarig dochtertje van schipper P. de Jong te Hardinxvcld is in de rivier geraakt en verdronken. DOODBEKNELD De heer Niemvenhuïs, die te O 1 s t tus schen de veerpont en een wagen bekneld raakte, is in het ziekenhuis te Deventer aan de bekomen verwondingen bezweken. DOODELIJKE VAL Te Oude Schild op Texel is de vis- scher M. Sibherlce bij ophalen van een net met garnalen achterover gevallen cn niet het hoofd op de steenen terecht gekomen. De dood trad onmiddellijk in,

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 3