voor. de Vzrzenigdz Christelijke. Pzrs DE UITBOUW VAN ONZE COURANT HET VIJFDUIZEND PLAN VERGEET DE ADVERTENTIES OOK NIET IlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllUIIIIII 3e. Zonder te vervallen in uitersten, zal de technische indeeling en de opmaak, zoo men dat noemt, aangepast worden aan de ontwikkeling van het kranten wezen. Dit zal nu eens een aanpassing zijn, waartegen niemand bezwaren zal opperen. De leesbaarheid en de overzichtelijkheid zullen er sterk door bevor derd worden. 2e. Het Zondagsblad wordt van acht op twaalf pagina's per nummer gebracht en zal dus ver uitsteken boven wat in 't algemeen wordt geboden. Het papier wordt wat verzwaard en het nummer zal steeds afzonderlijk worden gedrukt, hetwelk den druk, ook van de illustraties, zal verfraaien. Hierop, en vooral met het oog op den vergrooten inhoud, wordt den lezers sterk aangeraden, de num mers te bewaren. Hierdoor verkrijgt men waardevolle jaargangen. Door de vermeerdering van het aantal bladzijden kan tegemoet gekomen wor den aan den algemeenen wensch: toch vooral „niet te weinig verhalen". Van het nieuwe noemen wij op: Een wekelijksch Buitenlandsch Overzicht, een klare blik in groote trekken op wat gebeurde; des Donderdagsavonds afgesloten. Dito een „Binnenlandsch Praatje". Een populair-wetenschappelijke rubriek „Uw belangstelling waard". Hoe vaak is hier niet om gevraagd! Elke week een Puzzle, om zich op te spitsen. Om de andere week de Schaak- of de Damrubriek. Eindelijk een Kinderkrant van 'drie bladzijden, waarvan één voor de Kleuters. De kinderen van nu zullen later de lezers van de volle krant moeten zijn. Laat ze opgroeien met en bij hun Christelijk lijfblad. Ze blijven onder Gods zegen in het goede gareel. Verder zal beproefd worden het drukken zóó te regelen, dat de lezers, die thans hun Zondagsblad pas des Maandagsmorgens ontvangen de postbestelling is verslechterd dit krijgen bij het Vrijdagavondnummer, zoodat ook het Zon dagsblad dus des Zaterdags door hen wordt ontvangen. Lezers, die hiervoor in aanmerking willen komen, wordep verzocht dit aan de administratie te berich ten. Wij zullen dan ons best doen, dat elke lezer vóór den Zondag zyn Zondags blad thuis heeft. 3e. Op niet precies aan te geven dagen zal een pagina worden gegeven „Van Boeken en Geschriften". Wij hopen hiermede, naast de wijziging van het Zon dagsblad, te voldoen aan de begeerte van zeer vele lezers. Breeder terrein dan tot dusver zal worden bestreken. Zoo ook buitenlandsche litteratuur. Naast onze eigen redactie zullen onder andere medewerken onze trouwe vrienden Dr. J. Karsemeyer, M. J. Leendertse, P. J. Risseeuw en A. Wapenaar. 4e. Het Landbouwblad wordt ook in een ander kleed gestoken. Praatjesmaker mag zijn vrijmoedige artikelen, waarop zijn deskundigheid hem recht geeft, voortzetten, doch ook hij moet gelooven aan de technische aanpassing. 5e. Verschillende kleinere rubrieken, waaraan door de ontwikkeling der dingen behoefte is komen te bestaan, zullen een plaats krijgen, zooals Luchtvaarttech- niek, Radio, Beeldende Kunsten. 6e. Op vaste dagen zal, wat vroeger voor vele lezers zulk een groote aantrek kelijkheid was, weer een rubriek „Uit de Pers" worden opgenomen. Wij kozen den titel: „Waar de bladen over geschreven hebben". 7e. Het Feuilleton zal dagelijks worden opgenomen. Wij willen vooral de vrou welijke lezers niet meer teleurstellen. Wij beginnen *u met een spannend uit het Engelsch vertaald boek, getiteld „Goud en Vuur", door Paul Hutchens. 8e. Van Lichaamsoefening zal meer systematisch werk worden gemaakt. Na tuurlijk zal hierbij alles vermeden worden, wat op Zondag plaats heeft, terwijl hoofdzakelijk gelet zal worden op het nuttig effect voor lichaam en voor geest, Aan emotie-jacht doen wij niet mee. 9e. In 't algemeen zullen onze bladen zich regelmatig aanpassen aan 't heden- daagsche cultuur-, maatschappelijk en verkeersleven, hetwelk gepopulariseerd moet kunnen worden meegemaakt door onze lezers. De keuze onzer medewer kers gaat in die richting, alsook het werk van onzen vasten redactiestaf. Zoo begint de heer P. de Zeeuw J.Gzn. spoedig met een artikelenreeks over <3e „Historie van het Zuid-Afrikaansche Broedervolk". Men herinnert rich den schrijver van „De dochter der Oranjes"nog wel. Van den luitenant-vlieger Joh. Vonk, die reeds bekend werd door zijn vliegtocht naar Nieuw-Guinea en die onderweg een vollen dag zoek was, verwachten wij artikelen over dat groote eiland en zijn merkwaardige bewoners. En natuurlijk zal onze redactie blijven beproeven, als jaren 't geval was, den warmen, meelevenden, duidelijken toon te treffen, waardoor het begrip van den doorsnee-lezer wordt .verhelderd, en de onderlinge band versterkt. Voor dit alles vragen wij de opmerkzaamheid der lezers. Terwijl wij ons aan bevolen houden voor doelmatige wenken, 't Geldt immers de krant van en voor de lezers. Dit te meer, wijl zulk een ingrijpende wijziging zoo tusschen het ge wone dagelijksche werk, zeer veel zorgen vereischt en men dus wel in 't oog wil houden, dat deze omzetting niet precies in een enkele vier-en-twintig uur plaats kan hebben. Maar het komt, omdat het moet komen. Vóór 1 Februari 1936 willen wij dus zoo gaarne vijfduizend nieuwe lezers bij elkaar brengen en dezen een onderdak bezorgen bij onze vijf bladen. Zou dat boven onze gemeenschappelijke krachten gaan? Immers neen. Hoezeer wij dankbaar zijn voor wat is bereikt de christelijke dagbladpers is immers veel jonger dan de niet-christelijke valt er nog ontzaglijk veel te doen. Er zijn zeer vele dorpen, waar de groote meerderheid der bevolking positief Prot.- Christelijk is, en toch de neutrale pers overheerscht. Welk prachtig terrein is hier voor onze kiesvereenigingen, voor de voormannen op kerkelijk gebied en in het vereenigingsleven, voor onze lezers en voor hun gezinsleden! En in de steden is het werven nóg veel noodzakelijker. Hoe veel sterker zou nog dit voorjaar en dezen voorzomer de positie onzer georganiseerde politieke menschen zijn geweest, wanneer er niet duizenden gezinnen dagelijks buiten de bewerking van onze eigen dagbladen waren gebleven. Hier vindt men de groote oorzaak van het onberekenbare element. Te beginnen met vandaag, 27 September, zullen er nu gedurende een geruimen tijd tienduizenden nummers van onze bladen worden verspreid bij bepaalde adressen en straks opnieuw. Ooi- kan de lezer zijn eigen blad ter hand nemen, om familie en geburen op hun plicht te wijzen. Er is zoo velerlei methode. Ieder, die een abonné aanbrengt, ontvangt de gelegenheidspremie, een zilveren theelepel, apart voor dit doel geslagen met symbolische uitbeelding (Vereenigde Christelijke Pers). De nieuwe lezer kan nu direct zelf ook meedoen aan de propaganda en zijn lepel verwerven. Maar nu gaan wij verder. Voor het aanbrengen van twee, drie of meer abonné's worden geschenken aangeboden naast den lepel, voor gezinskamer of voor eigen bibliotheek, op de wijze als wij reeds meermalen tot genoegen der lezers mochten doen. Eindelijk komen er TIEN GROOTE PRIJZEN De lijst zal eerstdaags worden opgenomen. Wat een genot zal het zijn, wanneer dit alles vlot verloopt. Onze bladen hebben zoo vaak blijk gegeven van den innigen band met hun lezers. Wij willen vlak naast, of misschien is het beter zóó gezegd, wij willen altijd midden tusschen ons volk instaan. Niet er boven. Christelijk en nationaal. Nóg herinneren wij ons met groote vreugde de inzameling voor de slachtoffers van de scheepsramp te Hoek van Holland. Hoe deed het ons allen, U, lezer en ons, krantenmenschen, goed, dat wij samen dicht bij den top stonden. Geen collecten op de Beurs of in vergaderingen der meest vooraanstaanden in het maatschappelijk leven had den dat tot stand gebracht, 't Was zoo spontaan opgekomen uit den alledaag- schen lezerskring van onze bladen. Van dat warme meeleven moet het ook nu weer komen en wy «gelooven bijna al weer, dat het op komst is en dat het straks dóór gaat werken, zoodat het getal stijgt van dag tot dag en het eind aller voldoening wegdraagt. De Nederlandsche goede dagbladen, welke zoowel een leidinggevend als een nieuwsbrengend karakter dragen, en daaronder moeten ook onze bladen wor den gerangschikt, zijn in leesprijs veel goedkooper dan de meeste buitenland sche organen. Dit kan hier zoo zijn, omdat de advertentiepagina's der dagbladen proefonder vindelijk hebben bewezen de allergroootste publiciteitswaarde te hebben. Wie met artikelen aan de markt wil komen, wie uit zijn familiekring wat te vertel len heeft, gebruikt daarvoor dus de advertentiekolommen van de dagbladpers. Hierdoor nu alleen is het mogelijk, dat de prijs der couranten in Nederland zoo laag kan zijn. Zoo geven wij per week 60 a 80 groote pagina's, waarbij nog komt het Zondagsblad voor den luttelen abonnementsprijs. Het spreekt vanzelf, dat de Christelijke dagbladen ook de uiterste krachten in spannen, om van de advertenties hun rechtmatig deel te ontvangen. Dit kost dikwijls zwaren strijd, omdat vooral in de groote zakenwereld van den ouden, vrijzinnigen zuurdeesem nog resten worden aangetroffen. Men is daar waarlijk niet altyd op de hoogte van de soliditeit van het Christelijk volksdeel, welke eigenschap de mogelijkheid van koopen ten opzichte van vele artikelen bevor dert- Voorbeelden met name van zulk verkeerd conservatisme zijn voor het grijpen, doch wij voeren ze thans niet aan. Deze taaie burchten moeten over wonnen worden, 't zy dat het bankbedrijven geldt of notariskantoren, verkeers- lichamen of een deel van den winkelstand. Doel is, onzen lezers dus thans nog eens mede te deelen, hoe zeer zij ons kunnen steunen. Zij noemen ons blad bij het koopen van wat in 't advertentiegedeelte is aangekondigd. Zij kunnen dikwijls als adviseur optreden bij deze adverteer ders, wanneer hun positie dat meebrengt Zij kunnen als vertegenwoordigers hun firma opmerkzaam maken op de waarde der christelijke dagbladpers, welke zij immers van huis uit kennen. Reeds menigmaal plukten wij hiervan de vruchten en dat deed ons weldadig aan. Helpt zoo Uw. eigen krant bouwen. Verder deelen wij mede, dat vanaf heden zonder prijs verhooging alle familie berichten, welke worden opgegeven voor één onzer bladen, een plaats zullen krijgen in al onze couranten, dus in De Rotterdammer, Dordtsch Dagblad Nieuwe Haagsche Courant, Nieuwe Leidsche Courant en Nieuwe Utrechtsche Courant. Op deze wijze wordt de grootst mogelijke kring bereikt van de Christelijke bevolking in Nederland. De familie-advertentie gaat dus ver over de grens van het eigen blad heen en vervolgt haar weg over al de landsgedeelten, waar onze bladen hun taak vervullen. Men neme ons deze uiteenzetting niet kwalijk. Maar dit zal ook niet het geval zijn. Integendeel, wanneer wij de zakelijke zijde verzuimden, zou menig lezer ons een verwijt maken, juist omdat het verband tusschen de soliditeit van een onder neming en de mogelijkheid geestelijk nuttig werkzaam te zyn, volkomen aanwijs baar is. Zoo moge het ook hier zyn, dag aan dag en jaar aan jaar: Hand in hand; en ook: wanneer de eene hand de andere wascht, worden ze beide schoon. De jongste aanwinst voor de Vereenigde Christelijke Pers: het nieuwe gebouw van de Nieuwe Utrechtsche Courant te Utrecht. Drift 13.

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 2