iHettur? $Viïtsdjr dtmnmt Ome 5.000 actie voMtyt aim iïóee. aan mmis Raggen Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden sn Omstreken EQVillMG abonnementsprijs: Pei kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 235 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending430 Bij dagelijksche zending530 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7ct Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbar Bureau: Breestriat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 No. 5587 WOENSDAG 25 SEPTEMBER 1935 15e Jaargang atiberttntieprijjen: Van I tot 5 regels1.17 V» Elke regel meer 0.227» Ingezonden Mededeelingen van 1—5 regels2-30 Elke regel meer0.45 Handelsadvertentiën per regel 0.17 Bij contract belangrijke korting Voor het bevragen aan '1 bureau V. wordt berekend 0.10 Wie zich heden op ons blad abonneert, ontvangt al de tot 1 October a.s. verschijnende nummers gratis. Abonné's op te geven aan DE ADMINISTRATIE DE HAND DER VERZOENING Een gewaarschuwd volk Aan de rede, welke minister Colyn gistermiddag in de Tweede Kamer hield en waarvan het uitvoerige ver slag reeds onder de oogen van velen onzer lezers kwam, behoeven we wei nig toe te voegen. Ze gaf zoo volkomen weer, wat wij tot heden bepleit en ver dedigd hebben, dat we feitelijk kunnen volstaan met het betuigen van onze hartelijke instemming en het uitspre ken van de hoop, dat Regeering en Kamermeerderheid elkaar geheel zul len vinden. Terecht merkte de Minister-presi dent op, dat niet berust kan worden in een toestand van gewapende vrede. Dit immers zou beteekenen, dat de onrust in het economisch leven en op de beurs zou voortduren en dan is de ellende niet te overzien. De Nederlandsche valuta kan verdedigd worden tegen buitenlandsche aanvallen; wanneer het Nederlandsche publiek echter zijn ver trouwen in de gulden opzegt en in vreemde munt vlucht, dan is er geen houden meer aan. Daarom moet er volkomen klaarheid komen; ook over het vraagstuk der devaluatie. Wij hebben dit reeds zoo vaak be toogd, dat we ons ten zeerste verheu gen over de duidelijke waarschuwing, welke Dr. Colijn gisteren deed hooren. Maar dan moet men ook goed we ten, dat consekwente deflatie, waar over sommigen zoo gaarne praten, in de grond der zaak precies hetzelfde is als devaluatie. Met een verwijzing naar het systeem-Brüning komt men er niet. En het is aan te bevelen nauwkeurig te letten op de vergelijking, welke Dr. Colijn tusschen die methode en het stelsel der Nederlandsche regeering maakte. Ook de Duitsche minister liet de -hoofdsommen onaangetast; iets, wat men hier juist niet wil en waarover in hoofdzaak de strijd loopt, zooals de Minister onomwonden by de bespre king van de desiderata van Mr. Aal- berse toegaf. Zeer royaal st-ik de Regeering de hand der verzoening uit naar de Roomsch-Kathoiieke fractie. Wanneer deze zich geprikkeld gevoelde, dan was dat ten onrechte; maar nochtans wilde Dr. Coliju gaarne verklaren, dat zulks ten eenenmale zyn bedoeling niet was. Duidelijk werd ook uiteengezet, dat er ten aanzien van hoogst belangrijke punten geen verschil van zienswijze bestaat; zeker niet. met betrekking tot industrialisatie. Alleen maar, men wachte zich voor overdrijving. Indus trialisatie is goed en alle ministers, hoofd voor hoofd, zullen den vlotten minister van handel en nijverheid naar vermogen steunen. Doch twee dingen dient men te bedenken: le. dat er voor meer industrialisatie kapitaal noodig is en dat dit rendabel gemaakt moet worden; 2e. dat geforceerde inkrimping van de invoer gemakkelijk kan leiden tot belemmering van de uitvoer; omdat alle landen nu eenmaal streven naar evenwicht by de handelsbalans. Daarom: met voorzichtigheid voort varen! Maar daarom ook naast de uit gestrekte hand der verzoening de waarschuwende vinger, dat de verla ging der vaste lasten met beleid moet geschieden. In individueele gevallen zal de hoofdsom aangetast kunnen wordenhet geschiedde reeds meer dan ééns; dat wat Brüning niet waag de zal Colijn zeker niet doen. Overigens, het ontwerp vaste lasten (waarover nog wel iets meer valt te zeggen) komt nader aan de orde. De Regeering zal rekening houden met de critiek der Kamer en hoopt tot over eenstemming te kunnen komen. Die overeenstemming is echter aller eerst noodig over het Bezuinigingsont- werp. Slaagt dit dekkingsplan niet, dan wordt, neen blijft de toestand be denkelijk. Voor de Juli-crisis was de rente gedaald tot 3Vfc a 4 thans staat zë op 7 a 7V§ Alleen de vaste en eenparige wil om de begrooting sluitend te maken, zal het vertrouwen herstellen en rentedaling bevorderen. Dat is natuurlijke aanpassing en een gezonde oplossing van het kostprys- vraagstuk. Hiermee moet gepaard gaan een wij ziging van de Handelspolitiek: de con- tingenteeringen leiden tot een verstar ring van handel en bedrijf, welke noodlottige gevolgen moet hebben. De verandering is op komst. Deze zakelijke toezeggingen bewijzen overduidelijk, dat de Regeering uit alle macht streeft naar samenwerking met de Kamer. Want deze is niet alleen noodig met het oog op de nationale omstandigheden, maar vooral gezien de internationale verwikkelingen. De span ning neemt hand over hand toe en daarom verdraagt ons land op dit oogenblik geen binnenlandsche politieke spanning. Onbesproken liet de Minister-presi dent de vraag, waarom hij opnieuw, na de crisis van eind Juli, met ongeveer dezelfde officieren, weer zee koos. Des- gewenscht zal hy hierover heden of morgen spreken. En, er zal wel naar geïnformeerd worden. Bij voorbaat verklaarde Dr. Colijn echter, dat dit Kabinet weet, wat het wil. Met sterker nadruk dan in de Troonrede sprak de Minister van een ernstige wil om onze muntpariteit te handhaven. Alle twijfel is daarbij uit gesloten. De aanpassingsmethode der Regeering geeft ontegenzeggelijk moei lijkheden speculeeren op devaluatie acht zy een ramp voor ons volk. Wat zal de oppositie, die er na 's ministers rede ook nu nog zal zijn, daar tegenover stellen? Niets, dan ge deelde ontevredenheid en oneenigheid over de vraag „al of niet devalueeren". Maar men voelt, dat dan de onzeker heid en onrust niet zullen afnemen, maar tot koortshitte zullen stijgen. Zal men het wagen andermaal dit Kabinet naar het leven te staan? Wy kunnen en wy willen het niet gelooven. Het ware onder de gegeven omstandig heden erger dan roekeloos. En daarom zyn we niet zonder hoop, dat de uit gestoken hand der verzoening en toe nadering aangegrepen zal worden. Het woord is aan den heer Aalberse. De Gouverneur-Generaal Het Tweede Kamerlid Schalker heeft thans den minister van koloniën de volgende vraag gesteld: Is de minister bereid te on derzoeken, of de gouverneur-generaal van Nederlandsch-Indië lid is van de N.S.B. en de Kamer over den vorm, waarin dit onder zoek werd ingesteld, en het resultaat mede- deeling te doen? 3.500.000 VOOR HUURVERLAGING Grepen uit de begrooting voor Sociale Zaken Weer 8V2 ton voor Nat Crisis-Comité uitgetrokken Ingediend is de begrooting van Sociale Zaken voor 1936. Aan de Memorie van Toelichting wordt het volgende ontleend: De ontvangsten, voortvloeiende uit de keuring van roor invoer bestemd vleesch, worden voor 1936 geraamd op f345.000. Nadat gebleken is, dat in den kring der gemeentebesturen zelf tegen verlen ging van den totalen looptijd der voor schotten (voor woningbouw) overwe gend bezwaar is gerezen, is deze maat regel teruggenomen. Ter bereiking van de noodzakelijke verdere verlaging der huren wordt de post verhoogd met een bedrag van f 2.000.000. Voor 1935 was deze post voor dit doel reeds met f 1.500.000 verhoogd, zoodat thans voor huurverlaging f3.500.000 beschikbaar is gesteld. Bijdragen aan wexkloozen Door het aanbrengen van eenige techni sche wijzigingen in de reglementen der werkloozenkassen, alsmede door daling van do ledentallen der kassen, kan met een lager bedrag, dan voor 1935 geraamd werd, worden volstaan. Art. 112 is van 8Y2 mil- lioen op 8 millioen gulden gebracht en ar tikel 113 van 4% millioen op f4.250.000. Beide artikelen betreffen bijdragen aan werk loozenk assen. Het is noodig gebleken, de instellingen der arbeidsbemiddeling te Oberhausen en Parijs rechtstreeks onder beheer van het Rijk to brengen. Het ligt in de bedoeling deze instituten om te zetten in Rijksar beidsbeurzen. Hiervoor wordt f 19.000 meer Voor de verhooging van de uitkeering aan het Werkloosheidssubsidïefonds met f7.000.000 wordt verwezen naar de Memorie van Toelichting bij de begrooting van het Werkloosheidssubsidiefonds voor 1936. De wet, waarbij het Werkloosheidssubsi diefonds is ingesteld laat niet toe, bepaal de uitgaven door het Rijk ten behoeve van de werkverschaffing, waarbij gemeenten niet betrokken zijn, zooals aankoop van gronden door de ontginningsmaatschappijen en/of het Staatsboschbeheer, kosten van toezicht door de Ned. Heide Mij, kosten voor verschillende Rijkswerken in Drente, enz., ten laste van dit fonds te brengen. In verband hiermede wordt bij sup- pletoire begrooting voor het loopende dienstjaar een gelijk bedrag aange vraagd als thans voor 1936 wordt uitge trokken. Het geraamde bedrag f2.550.000 zal zeker noodig zijn. Voor bijdragen voor moreelen steun, wel ke steeds in omvang toenemen, omdat de zorg voor de jonge werkloozen in stijgende mate de aandacht van de Overheid vraagt, zal ten minste het aangevraagde bedrag noodig zijn (f 1 millioen, v.j. f450.000). Voor 1935 was een post van f850.000 uitgetrokken voor subsidie aan het Na tionaal Crisis-Comité. Aangezien 't niet zeker is, dat dit Nationaal Crisis-Comité zijn arbeid in 1936 zal voortzetten, wordt dit bedrag thans onder een ander hoofd uitgetrokken. Mocht het Nationaal Crisis-Comité worden opgeheven, dan zal zijn arbeid voor wat betreft den z.g. B-steun, door het Departement van Sociale Zaken worden voortgezet. De invoer van fruit Het Tweede Kamerlid Vervoorn heeft den minister van Landbouw en Visscherij gevraagd of het niet de plicht der Neder landsche Regeering is de tuinders en fruit telers te helpen dorr wering van buiten- landsch fruit, dat in enorme hoeveelheden wordt ingevoerd. Deze hulp zou kunnen wor den verleend, door heffing van hoogere mo nopolierechten of hooge invoerrechten, dan wel door contingenteering. Voorts heeft de heer Vervoorn gevraagd of de ophoud- en vergoed ingspr ij zen van appe len en peren, welke vastgesteld zijn op 50 cent per 100 kg. kunnen worden verhoogd tot één gulden per 100 kg., aangezien deze niet voldoende zijn tot betaling van de kosten van plukken, veevoeren en veilen van het fruit. Er blijft tftans niets voor de pachters of telers van appelen of peren over. kan maar de beste zijn Verkoop „TWENTOL" voor Holland: DEVENTER DE STAKING TE TILBURG De stakers worden stakingsmoede Kans op overeenstemming Er is gisteren aanmerkelijke wijzi ging gekomen in de stand van het conflict te Tilburg. Nadat de staking-v leiding het hoofd gebogen en scifuld erkend had, is de Burgemeester' op nieuw begonnen te bemiddelen. a. De arbeiders aanvaarden het werk met de bepaling, dat de nieuwe loon regeling zal ingaan op een datum, na overleg met de vereenigingen SL Lambertus, De Eendracht en Unitas, nader vast te stellen, welke datum niet eerder wordt gesteld dan veer tien dagen na de aanvaarding van het werk en niet later dan een maand. Een en ander geschiedt ten einde de leden van de organisaties gelegen heid te geven met hun besturen over deze aangelegenheid yan gedachten b De werkgevers betalen de 40 pet. van het ingehouden loon en hetgeen door de werknemers is verdiend we gens gepresteerden arbeid, en de drie kermisdagen. c. Partijen verbinden zich om geen rancunemaatregelen van welke aard ook. tegen elkander tc zullen nemen. Wie dit voorstel goed leest, kan gemakke- kelijk de conclusie trekken, dat de stakers de nederlaag moeten lijden. Niemand zou er van te voren aan denken drie weken te staken om daardoor een loonsverlaging voor hoogstens een maand uitgesteld te krijgen. De stakingsleiding heeft echter geadvi seerd het voorstel aan te nemen en de sta kers hebben het gedaan. Gisteravond hebben de stakers groepsge wijze in vier bijeenkomsten van 7 tot 12 uur over het voorstel vergaderd. Bij hoofdelijke geheime stemming is gis teravond omstreeks 12 uur met overgroote meerderheid van stemmen (2800 tegen 100^ besloten om het bemiddelingsvoorstel van den Burgemeester aan te nemen. Ook de fabrikanten hebben gistermiddag over het voorstel vergaderd. Zjj namen ech ter geen besluit, doch wilden wachten op de beslissingen der stakers. Waar hun overwinning volledig is, behoudens de onbeduidende formeeie tegmoetkomendheid. zullen zij heden o.i. het voorstel ook aanvaarden. Dit lijkt ons verreweg het beste, want «u nog te eischen dat men zelfs zonder eenige schijnconcessie aan het werk moet gaan zon tot verbittering leiden. Er bestaat dan ook gerechtvaardigde hoop, dat de staking nu spoedig tot het verloden zal nehooren. Wordt het voorstel door de fabrikanten- vereeniging aangenomen, dan zal Donder dag a.s. het werk worden hervat. Treinen naar Hilversum en Nieuwersluis Vertrek van andere perrons te Amsterdam In verband met de uitbreidingswerken te Amsterdam, zullen op Vrijdag 27 Sept. te Amsterdam C.S. verscheidene treinen naar de richting Hilversum en Nieuwersluis van andere perrons dan gewoonlijk vertrekken. De wijzigingen worden op borden ter ken nis van de reizigers gebracht. HET FRANSCH-ENGELSCH ACCOORD BEREIKT? Hoe zal de Volkenbondsprocedure zich nu verder ontwikkelen? In de Engelsclie pers komt groote voldoe ning tot uiting over het Fransch-EngeLsche accoord, dat gister in de Britsche kabinets- zitting zich zou hebben geopenbaard. Dit accoord, zeggen de bladen, werd be krachtigd door het gematigde antwoord dat de Britsche regeering besloten heeft te geven op de onlangs door den Franschen ambassa deur gedenen stap. In ofiicieele Britsche kringen gelooft men thans, dat, mocht het tot een oor log komen, deze tot Abessynië zal blij ven beperkt. De correspondent van de Daily Telegraph meldt nog, dat aan de Fransche regeering een formeel antwoord zal worden gezonden betreffende de toekomstige houding van Engeland met betrekking tot de Volken bondsverplichtingen in Europa. Dit antwoord zou nogmaals een uiteenzet ting geven van de algemeene richtlijnen der Engelsche politiek, maar geen bijzondere beschouwing geven over gevallen die eerst kunnen worden beoordeeld wanneer zij zich in de werkelijkheid voordoen. De Daily Telegraph meldt uit Genève, dait Laval op de zitting van cfce Commissie Vijf de meening tot uiting heeft gebracht, cüat het verstandig zou zijn de zitting van den Volkenbondsraad op te heffen en de verdere ontwikkeling van den toestond te observee- ren, na maatregelen te hebben getroffen voor een spoedige weer bijeenroeping va den Raad. Er bestaat reden aan te nemen dat Ede erop zal aandringen, dat de Volkenbonds raad zal overgaan tot stemming over een definitief rapport. Wanneer dit rapport door Abessynië is aanvaard, kan Italië geen oorlog beginnen zonder in breuk tc maken op zijn Vol ken bon d sv erp 1 i chti n g en en zonder zich bloot te stellen aan sancties. Wanneer geen eenstemmigheid kani worden bereikt, ontstaat daar een nieu we toestand. Om deze reden tracht men thans na te gaan of er niet een verrassing in petto is in den vorm van een neen. In eenige kringen is bijv. beweerd, dat niet onvoorwaardelijk kan worden vertrouwd op de Poolsche delegatie, maar in officieelc Poolsche kringen heeft men dit reeds ont kend. De Regeeringsverklaring in de Tweede Kamer Rede van Minister Oud Gistermiddag is de Tweede Kamer der Staten-Generaal in vergadering bijeengeko men ter behandeling van het bezuinigings- ontwerp. Van de rede van den Minister- President Dr. H. C o 1 ij n, gaven wij reeds uitvoerig verslag. Thans laten wij volgen een kort verslag van de rede van Minister Oud, die na Dr. H. Colijn aan het woord kwam: De Minister van Financiën moet altijd op de financiën letten, doch spr. let daarop niet alleen. Hij strijdt daarom steeds tegen verhooging van lasten, want verlaging van den kostprijs is noodzakelijk. Echter, er viel thans niet te ontkomen aan die verzwaring, omdat er geen andere mo gelijkheden waren. De Regeering voert een voorzichtige 'ee ningspolitiek. vooral ook in 't belang der industrialisatie. Van de credietmogelijk- heid. welke er nog is, moet met groole zorgvuldigheid gebruik worden gemaakt. Onze schatkistinschrijvingen liepen in de laatste tijd terug en de rente was aanzien lijk verhoogd. Het resultaat was gisteren aanmerkelijk gunstiger dan in .Tuli en Augustus; er wen! meer ingeschreven dan noodig is, maar de rente was weer beduidend hooger In do pers verschenen feitelijke onjuist heden; want van camouflage en bijzondere overeenkomsten met particuliere banken is geen sprake. De Regeering bracht haar schatkistbiljetten eenvoudig onder bij rle Ned. Bank; doch niet meer dan 10 millioen Iets bijzonders is er niet gebeurd. Wat zonderling schijnt, is gevolg van technische factoren. Wat noodig is. is herstel van vertrou wen. ook door verlaging van vaste lasten op normale en voorzichtige wijze. Devaluatie kan daarvoor niet die nen en mocht deze onverhoopt ko men, dan zullen de gevolgen ernstig zijn. HEMiUfS INSIGNES KRANSEN TAKKEN Voornaamste Nieuws. Dit nummer bestaat uit DP.IE bladeni MUL 1 BI*. 1 Ingediend is de begrooting 1936 yooQ Sociale Zaken. Blz. 2 Een commnniqné uit Rome bevestigt hef De Italiaansche Ministerraad heeft thané de zwarthemden met soldaten gelijk ge steld, en herkeuring bevolen voor de lich- tingen 1901—1915. Blz. 5 j De legeroefeningen in Gelderland. I Prof. Mr. V. H. Rutgers heeft voor dé Haagsche afdeeling van de Vereen, voor Volkenbond en Vrede en rede gehouden over het Abessijnsche conflict. Blz. 3 De weekstaat van de Nederlandsche Bank iaat een goudverscheping zien van 21 mil* In bepaalde gevallen kan ingrijpen ïrt civiele verhoudingen noodzakelijk en ge oorloofd zijn. De heer De Geer betwijfelt dat, maar de Crisis-pachtwet is een voor beeld, hoe het kan gebeuren zonder groo- te schade te veroorzaken. Wat dc heer De Geer daartegen aanvoerde is niet afdoende. Spr. merkt op, dat het ontwerp inzake vaste lasten niet d e oorzaak is van de credietmoeilijkheden; die waren er reeds. Wat de Regeering over de critiek der KaJ mer denkt, zal spoedig blijken, waarna het ontwerp al of niet aanzienlijk gewijzigd, in openbare behandeling kan komen. Het Bezuinigingsontwerp dient spoedig afgedaan te worden, omdat daaraan het evenwicht in de Begrooting hangt. De Zeeuw Tweede Kamerlid Opvolger van den heer Brautigam De Voorzitter van het Centraal Stembureau voor de verkiezing van de leden der Tweede Kamer heeft in de vacature, ontstaan door het ontslag nemen door den heer J. Brauti gam. tot 1' van deze Kamer benoemd ver klaard den heer A. B. de Zeeuw te Rot terdam. De Van Gent en De Kortenaer Verhaast vertrek naar Ned.-Indië Naar het „Vad verneemt ligt het in de bedoeling de torpedobootjagers Van Gent en Kortenaer eerder naar Nederlandsch- Indië te doen tenigkeeren dan oorspronke lijk in het voornemen lag. Zij worden op bet oogenblik met grooten spoed gereed gemaakt voor een verhaast vertrek. Voorts verneemt het blad, dat Hr. Ms. Java vermoedelijk het volgend jaar naar Nederland komt voor onderzoek en herstek

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 1