De Legeroefeningen ten Oosten van den Geld. IJsel DINSDAG 24 SEPTEMBER 1935 ITWEEDE BCAD PAG. 5 Hetl bouwterrein voor de nieuwe Koopmansbeurs te Rotterdam. Links een deel van de nog te sloopen Academie Het bijeendrijven van de ponniesdie twaalf maanden lang in de Dartmoor-moerassen (Eng.) hebben Meer dan 300 werden er verzameld Na een emotievolle reis van vijf maanden komt de Fransche visschersschoener Jacques Berthe" bij Lundy Island aan. Weken lang moest de bemanning die met zware stormen te kampen had zich voeden met gevangen visch De start voor de 5Ö0 mijls race op de Brooklandsbaan. Flankaanvallen T ertig inde richting van den IJsel Dinsdag en Woensdag oefenen L. B. en Veldleger samen Deventer, 23 Sept. 1935. (Van onzen eigen redacteur) VIERDE DAG Het krijgsbedrijf is vanaf Zaterdagmiddag 2 uur tot hedenmorgen vroeg onderbroken. Een stevige rustpoos dus. Maandag zag de Lichte Brigade opnieuw in actie. Het terrein tusschen Bathmen en Laren was dien dag tooneel van den strijd. Blauw beschikte over 9 compagnieën Wielrijders, drie escadrons huzaren en eenige artillerie. Rood had zich bij de Ver- kcnningsafdeeling de op rijwielen gezette' huzaren-recruten en drie escadrons bereden huzaren zien toegewezen. De oefening was een practische toepas sing van een kaderoefening, welke dezen winter onder leiding van den commandant der L. B. was gehouden. Blauw stond opgesteld in de buurt van Holten en oefende druk in westelijke rich ting op Rood. Het weer was den geheelen dag voortref felijk en de belangstelling der bevolking zoo groot, dat op een gegeven oogenblik op een belangrijk punt ruimte gemaakt moest worden. De belangstellenden toonden zich echter zeer meegaande. Ditmaal werd de oefening bijgewoond door den Duitschen militairen attaché. In den loop van den ochtend zette de commandant van Blauw zijn reserve-batal jon wielrijders in op de roode flank. Rood stuurde er de huzaren op af, maar Blauw had nog meer wielrijders en deed die even eens voorwaarts gaan. Öp hun beurt vielen dezen de huzaren in de flank. Op den duur moest Rood tengevolge van de ovennacht het onderspit delven. De strijd werd gevoerd in een voor deze oefening buitengewoon geschikt terrein. Bosch en heide wisselden af met vlakkere terreinen. Toen de rust kwam waren beide partijen den IJsel weer belangrijk genaderd. Morgen gaan ze er weer overheen. Dan begint een oefening, waarbij de comman dant van het Veldleger de leiding zal heb ben. Daarbij wordt gebruik gemaakt van belangrijke machten infanterie en artillerie. We hopen dan weer iets uitvoeriger te kunnen zijn. Na Vrijdag en Zaterdag meen den we ons voor de Maandagoefening zon der bezwaar te kunnen beperken tot het vermelden van de hoofdlijnen van het ge- Het drenken van de paarden te Bathmen tijdens de manoeuvres van de lichte Brigade on it SLslutea VEREEN. VOOR BLOEMBOLLEN CULTUUR Buitengewone vergadering over de saneering Een meerderheid van i stem De algemeene vereeniging voor Bloembol lencultuur kwam in buitengewone vergade ring bijeen om te beraadslagen over de al of niet wenschelijkheid van opheffing der sa- neerin gsma atregel en. De saneering De volgende vragen werden behandeld: lo. acht de vergadering opheffing van alle saneeringsmaatregelen na verkoop van den oogst 1935 wenschelijk? 2o. zoo niet, is de vergadering van oor deel, dat maatregelen ter voorkoming van overmatige uitbreiding der teelt gehand haafd moeten worden, maar geen inlevering van surplus tegen vergoeding meer moet plaats hebben en geen binnen- en buitenland- sche minimum- of garantieprijzen meer moe ten worden vastgesteld? 3o. zoo niet, is de vergadering dan van meening, dat de saneeringsmaatregelen ook voor het plantjaar 1935—1936 in vollen om vang moet gehandhaafd blijven? Het hoofdbestuur is van oordeel, dat de eerste en de derde vraag ontken nend behooren te worden beantwoord, de tweede vraag echter bevestigend. Er werd over deze vraagstukken zeer uit- •oerig gediscussieerd. Tijdens de debatten werd de saneering heftig bestreden. Daarna werd tot stemming overgegaan. De eerste vraag (opheffing der sanee ring) wordt ontkennend beantwoord met 14685 stemmen. Het voorstel tot gedeeltelijke saneering zooals dit is geamendeerd door de afd. Lisse (ver vanging van de minimum-prijzen door tweeërlei garantieprijzen) wordt eveneens verworpen met 206—23 stem men. De tweede vraag in oorspronkelijken Vorm (handhaving van teeltregeling zonder minimumprijzen) wordt ont kennend beantwoord met 166—65 stemmen. De laatste vraag (handhaving van de saneeringsmaatregelen voor 1935/36 in vollen omvang) kan in de oogen van de vergadering genade vinden, zoodat de saneering met 114111 stemmen aanvaard wordt voor het volgende teeltjaar. De meerderheid was 113, zoodat met één stem de saneering blijft. De heer Murk was van meening. dat de stemming ongeldig was, daar een der afge vaardigden anders stemde dan zijn mandaat luidde. Het Koninklijk bezoek aan de Hoofdstad Het programma Voor het aanstaande Koninklijk bezoek is het navolgende programma vastgesteld: Donderdag 26 September: 11.50 aankomst aan het Centraal Station; 15.45 uur rijtoer en bezoek aan het Diaconie Weeshuis der Ned. Herv. Gemeente, Volkerakstraat 59. Vrijdag 27 September: 14 uur rijtoer en bezoek aan de Kweekschool voor de Scheep vaart, Prins Hendrikkade 189. Zaterdag 28 September: 10 uur rijtoer (met rijtuigen) en bezoek aan de Academie voor Lichamelijke Opvoeding, Nicolaas Maes straat 100; 15 uur défilé Oranje Vereenigin- gen en Nationaal Jongeren Verbond op den Dam. Zondag 29 September: kerkgang, 14.30 uur rijtoer en bezoek aan de Rembrandt-tentoon stelling in het Rijksmuseum. Maandag 30 September: yertrek. Kweekschool voor de Zeevaart 150 jaar Een feestelijke herdenking Naar wij vernemen zal het feit, dat 24 Oct. .s. de Kweekschool voor de Zeevaart aan de Prins Hendrikkade te Amsterdam 150 jaar bestaat, op feestelijke wijze worden her- c.acht, zulks in overleg met commissarissen van het Vaderlandsch fonds ter aanmoedi ging van 's lands Zeedienst, die het bestuur hebben over de school. Ter gelegenheid van het jubileum zal een op fraaie wijze uitgevoerd gedenkboek ver schijnen, geschreven door den gep. kapitein :ee J. C. M. Warnsinck dat gelden kan als een document over de ontwikkeling van het zeevaartonderwijs in Nederland. De Nederland-Express De N. V. Stoomvaart Mij. „Nederland" meldt, dat de speciale trein met passagiers en post in aansluiting op het d.d. 27 Sep tember a.s. van Genua vertrekkend motor schip „Joh. van Oldenbarnevelt" Donderiag morgen 26 September om 9.45 uur van Den Haag S.S. zal vertrekken. Vertrek van Utrecht C.S. 10.48, van Arnhem 11.39, van Nijmegen 12.07. Vertrek van den aansluiten den trein naar Utrecht van Amsterdam C.S. 9.22, van Amsterdam W.P. 9.3S. De aanslui tende trein van Rotterdam-Maas vertrekt om 9.10 uur. Aankomst te Genua Vrijdag morgen 27 Sopt. a.s. te 7.31 uur. HET LANDGOED „BEUKENBURG" Bij beschikking van de Ministers van Land bouw en Visscherij en van Financiën is het landgoed „Beukenburg" onder Maartensdijk onder de Natuurschoonwet gerangschikt. Het langoed, dat een grootte heeft van pl.m. 125 H.A. is gelegen tusschen Groene- kan en Nieuwe Wteèring. Het is met uit zondering van de omgeving van het huis voor het publick opengesteld op vertoon van wandelkaarten, die tegen een kleine vergoe ding verkrijgbaar zijn op het landhuis of bij den boschbaas W. van de Klomp. NED. INSTITUUT VAN ACCOUNTANTS Met ingang van 1 November a.s. is be noemd tot administrateur van het Neder- landsch Instituut van Accountants te Am sterdam de heer A. L. de Bruyne te Zwolle. Stijgende bevolking van de gevangenissen Men kan de geldboeten niet meer betalen En gaat daarom „brommen"! De bevolking van de strafgevange nissen, huizen van bewaring en Rijks werkinrichtingen is stijgende- De cij fers, die het Centraal Bureau voor de Statistiek over 1934 publiceert, zijn zeer merkwaardig. Er blijkt uit dat op 31 December van dat jaar in to taal 4634 personen in de straf gestichten verblijf hielden (v. j. 439S). Voor het geheele jaar 1934 zijn de cijfers natuurlijk veel hooger. Het totaal aantal bedraagt 38.221 (v. j. 31.662). Vermeerdering an de bevolking deed zich in alle 4 soor ten der strafgestichten voor, doch de cijfers zijn toch het frappantst voor de gewone strafgevangenissen en de huizen van be waring. In de gewone strafgevangenissen waren in den loop van 1934 6S36 personen aan wezig (v. j. 6364), in de huizen van bewa ring 28.467 (v. j. 22.408). Geconstateerd werd, dat de bevol king der huizen van bewaring vooral zoo sterk toenam door de enorme ver meerdering van het aantal personen, die de opgelegde geldboeten niet be taalden en t.a.v. welke dientengevolge de vervangende hechtenis werd ge- executeerd. De invloed der slechte eco nomische omstandigheden is op dit bied duidelijk merkbaar. Daarnaast wijst de vermeerdering van de bevolking van de strafgevangenissen en van het aantal personen, in preventieve hech tenis genomen, op stijging der gerechtelijk geconstateerde criminaliteit. Geen wonder, dat er in 1934 met de be schikbare plaatsruimte in de gestichten moest worden gewoekerd. O.a. werd eind 1934 te Veenhuizen een afdeeling van de Rijkswerkinrichting opengesteld tot opname van tot gevangenisstraf veroordeelden. De begrooting van Waterstaat Voor 1936 6 ton minder aangevraagd Aan de Memorie van Toelichting tot het IXde hoofdstuk der Rijksbegrooting (Wnter staat) voor 1936 wordt ontleend, dat ten op zichte van de begrooting voor 1935 de vol gende besparingen zijn verkregen: Terugbetaling aan Zuiderzeefonds f 300.000 restant venalt dus. ByRrage calamiteuze polders van 4 op 3 ton gebracht. Winter- en stormschade van 3 op 2 ton. Bijdrage afwa tering Zeeuwsch-Vlaanderen f 123.000 is res tant en vervalt dus. Totaal f 623.000. Voorts zijn eenige uitgaven, die voor 1935 nog in de bcgrooting van Waterstaat waren opgenomen, naar de verkeersfondsbegroo- ting overgebracht. Het eindcijfer dezer afdeeling Waterstaat wordt door het bovenstaande in totaal met f 730.500 verlaagd. Daarentegen moest f 425.141 meer voor rente en aflossing wor den uitgetrokken. Er vloeit dus een verlaging van f 305.359 uit het bovenvermelde voort- Het eindcijfer dezer afdeeling bedroeg voor 1935 f 6.580.517. Voor 1936 bedraagt het f 5.945.470 of f 635.047 minder, zoodat uit anderen hoofde nog f 329.6SS is bespaard. ROFFELRIJMEN. LET OP! Let, geachte rijwielridders, Op het Koninklijk Besluit Dat op veiliger verkeeren In het avonddonker duidt. Zorgt dat snel uw achterspatbord Dertig duim wordt witgelakt, Anders wordt ge door een auto Of een diender opgepakt. Wacht nv niet op een bekeuring Of een auto-ongeluk! Liever vijf minuten verven Dan mo léven met een kruk! Als uw spatbord netjes wit is Denkt dan nietnu ben ik vrij En ik rijd waar ik wil rijden: Heel de breedte is van mij! Neen, het witte achterspatbord (Met reflector, welverstaan!) Kan u niet van uw verplichting Bij het weggebruik ontslaan. Wie zich veilig wil bewegen In het jachtende verkeer Leg ge geen van al de regels Die wij hebben naast zich neer; Hij gebruike oogen, ooren, Spatbord, remmen en verstand, Bel, lantaren en reflector Samen in één hecht verband. (Nadruk verboden.) LEO LENS. AUDIëNTTES plaats hebben. ARBEIDSINSPECTIE Jevorderd is tot administratief 1 kl. bij de Arbeidsinspectie J. v Ho5g« LAND- EN ZEEMACHT ■HPÜtdmlni- kl. de off. 2de kl. G. Kerk- metjer; benoemd tot res.-kap. de res.-le-luit. N. J. C. van der Noort. reg. motorartillerie. POSTCHEQUE EN GIRODIENST Benoemd is tot onderdirecteur van den Post cheque en Girodienst. J. Ch. de Bruyn. thans referendaris bU die dienst en tot referendaris thans reieren RECHTBANKEN Benoemd ls tot subst-griffler bU de arron dissementsrechtbank te Maastricht, mr P. W, M. J. Russel, advocaat en procureur te Maas- P. T. T. Aangewezen Is met ingang van 1 Oct 1935 als directeur van het Post- en Telegraafkan toor te Bovenkarspel-Grootebroek, de commies bü den PTT-dlenst. J. P. de Vries, thans direc teur van hst PTX-kantoor te Wateringen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 5