Italië wil het onderste uit de kan Zoverkou den met MELK DINSDAG 24 SEPTEMBER 1935 EERSTE BLAD PAG. 2 Genève voert opnieuw besprekingen Er is slechts geringe hoop van slagen Naar de Times uit Genève meldt, zou Abessinië volgens de laatste Italiaan- sche eischen in den vervolge nog slechts bestaan uit de „beide Amharische dis tricten". Alle gebieden met een niet- Amharische bevolking zouden onder Italiaansche controle worden gesteld. De speciale corespondent van de Times merkt in dit verband op, dat men in Genève van opvatting is, dat de Italiaansche tegenvoorstellen ver uit gaan boven alles wat de Abessijnsche keizer vrijwillig zou aanvaarden en wat in overeenstemming gebracht zou kun nen worden met de principes van het Volkenbondshandvest en de rechten van Abessynië als lid van den Volkenbond. Het gaat om dè oorspronkelijke Ita liaansche eischen en er kan niet wor den aangenomen, dat de Volkenbonds raad in de krachtige positie, die hij in den laatsten tijd is gaan innemen meer neiging zal toonen ze als rechtvaardig te erkennen, t Er wordt weer onderhandeldI De speciale correspondenten van de groote bladen in Genève verklaren algemeen, dat men in Volkenbondskringen er weliswaar niet aan gelooft, dat Engeland aan de Ita liaansche eischen zal toegeven, maar men acht den stap van Aloisl van dien aard, dat hierop een antwoord van de commissie van vjjf moet volgen, zoodat de onderhandelin gen practisch voortgezet zouden wordeu. Slechts in dit feit ziet men een flauwe hoop, al is die ook gering. De medewerker voor buitenlandsche poli tiek van den Echo de Paris verklaart, dat het practisch gaat om Italiaansche tegen- yoorstellen, al is dit woord ook door geen jvan beide kanten uitgesproken. Hij ver wacht, dat de onderhandelingen voortge zet worden zullen, maar gelooft niet, dat de Italiaansche eischen zullen worden aange nomen door de commissie van vijf en door 'den Volkenbondsraad. Veeleer is het waar schijnlijk, dat men de Italiaansche regee ring andere voorstellen doen zal, die echter nog ver van de Italiaansche eischen af zul len liggen. Ook de bijzondere correspondent van den Petit Parisian in Genève heeft den indruk gekregen, dat de afstand tusschen de Ita liaansche eischen en de concessies, die Engeland eventueel zou kunnen doen veel te groot is. In Engelsche Volkenbondskringen houdt men het derhalve voor nutteloos de onderhandelingen langer dan een be paald tijdstip te rekken. Ook andere kringen deelen volgens dezen torrespondent deze opvatting en zijn zelfs [van meening, dat de Commissie van vijf met haar aanbiedingen reeds te ver is gaan. De Journal waarschuwt ervoor de betee- kenis van den nieuwen toestand te over schatten. Men1 moet zich tevreden stellen te constateeren, dat thans een gedachtemvis- pcling met Italië mogelijk is, terwijl men tot dusverre zelfs aan deze mogelijkheid getwijfeld heeft. Wat zal Oostenrijk doen? r Door He Star is de vraag opgeworpen, Welke houding Oostenrijk zal aannemen, wanneer het te Genève zou moeten stem men voor of tegen sanctie-maatregelen. Aangezien Oostenrijk min of meer een Ita- liaausch filiaal is, acht het blad het on waarschijnlijk. dat dit land voor sanctie- maatregelen tegen Italië zou durven stem- Anderzijds zou echter Oostenrijk, door zich te verzetten tegen de Volkenbondssta- tuten, die zijn ecnige bescherming zijn, zijn pigen graf graven. Wat door het Snezkanaal ging... Uit Port Said wordt gemeld, dat sedert DO September j.l. 6033 Italiaansche soldaten, 4221 ton materiaal en 8418 ton brandstof ihet Suezkanaal hebben gepasseerd. De onderstaats-secretaris Van het kabinet Van den minister-president, Medici del Vas- tello, en Farinacci. de vroegere secretaris van de fascistische partij die onlangs hun Vliegbrevet hebben gehaald, zjjn benoemd lot reserve-luitenant-vlieger. "T Marconi professor te Rome. Marconi Is benoemd tot hoogleeraar in üe kennis der electro-golven aan te univer siteit van Rome. De a.s. Italiaansche massa mobilisatie TTT Alles Is thans gereed! Zoowel te Rome als in alle andere 'deelen Ven Italië is thans alles gereed voor de groote fascistische massa-mobilisatie, die Mussolini heeft aangekondigd en die zal gel den voor de fascistische organisaties en practisch voor de gelieele burgerij. In alle steden en dorpen weet men reeds nauwkeu rig, waarheen men zich moet begeven, wan- peer het sein komt. Het signaal tot de mobilisatie zal niet al leen worden aangekondigd door tamboers en door het luiden der klokken, doch ook door de sirenes, die drie maal zullen loeien met een tusschenpoos van één minuut. De eerste maal zal de sirene vijf minuten ach tereen loeien en met een tusschenruimte van één miuuut nog twee maal drie minuten. Op de voornaamste pleinen in de groote steden zijn luidsprekers aangebracht om de bevolking de noodige instructies te kunnen geven, zoodat men de mobilisatie thans eik pogenblik verwacht. Britsche gezant bij den Duce Maandagavond heeft Mussolini den Brit- fcchen ambassadeur te Rome, Sir Eric Drum mond. die den laatsten tjjd slechts ontvan gen werd door den staatssecretaris Suvich, persoonlijk ontvangen. Het onderhoud duur de bijna een uur. Naar verluidt heeft Sir Eric den Duce een persoonlijke boodschap Van den Britschen minister van buitenland sche zaken Sir Samuel Hoare overgebracht. Onderhandelingen op andere basis? (Van onzen Duitschen correspondent) Het afwijzend antwoord van Rome op 't voorstel van de Volkcnbondscommissie van Vijf heeft ook te Berlijn in hooge mate ver rast en teleurgesteld. Ofschoon men in officieele kringen van regeering en partij pertinent weigert, be paalde gevoelens en gedachten dienaan gaande kenbaar te maken, valt er toch niet aan te twijfelen, dat men op een minder bruusk antwoord van Mussolini had ge rekend. Ook in de Berlijnsche pers wordt een op vallend stilzwijgen bewaard over de betee- kenis, welke men aan het Italiaansch be sluit hecht Angstvallig onthoudt, men zich van officieel commentaar, klaarblijkelijk oendat men vreest, dat ook Duitschland be trokken zou kunnen worden bij een Euro- peesch conflict, hetwelk eventueel uit de Italiaansche weigering zou kunnen voort vloeien. Paul Scheffer, de meestal goed geïnfor meerde hoofdredacteur van het B. T., die op het oogenblik te Genève vertoeft, stelt vast, dat Italië's afwijzend antwoord in de krin gen van den Volkenbond algemeene versla genheid heeft teweeggebracht. Hij besluit zijn beschouwing aldus: „Van één kant zal men sterk moeten toe geven, indien men alsnog tot een vergelijk wil komen". De „Lokal-Anzeiger" schijnt minder pes simistisch gestemd te zijn, want in een be schouwing, welke tot opschrift draagt: „Rome wensoht pieuwe onderhandelingen". lezen wij: „Voorloopig ligt de leiding nog in handen bij de diplomaten, de Engelsche en Italiaansche mannen in frak en die hebben sterke zenuwen. Wat Italië tot dus ver verlangde, was deels ook van ingrij pend belang voor een andere macht. En deze heeft baar vloot mobiel gemaakt en liet harnas aangegord. Deze macht vecht voorloopig nog op het parket van Genève om haar belangen". Dat Italië zioh inmiddels voor den eer sten aanval gereed maakt, blijkt uit een bericht uit Moskou: „Generaal Nobile. die in 1928 bij Mus solini in ongenade viel en als adviseur der Sowjetregeering aan het bouwen van luchtschepen voor Rusland mee merkte, is naar Rome teruggecomman- deerd. Hij is voornemens Sowjet-Rus- land nog deze maand te verlaten", De veiligheid in Europa Engelands houding tegemoetkomend De correspondent van Information te Genève weet te melden, dat de Fransch Engelsche onderhandelingen over de kwes tie van de veiligheid in Europa een gun stig beloop nemen. Het Engelsche antwoord op de Fransche informatie moet zeer tegemoetkomend zijn. Engeland zou bereid zijn het Vol- bondsstatuut te versterken en sanctie maatregelen in overweging te nemen, doch alles hangt af van de houding van den Volkenbond in t Italiaansch- i ccmflltt. Een zitting van de Raad van Vijf te Genève. Een zeemanstragedie ontsluierd Zeven skeletten in een woestijn ontdekt Uit Zuid-Afrika wordt aan de Londensche pers gemeld, dat een expeditie ongeveer 650 K.M. ten Noorden van Swakopmund aan de de kust in het woestijnzand het geraamte van een man heeft gevonden. Ongeveer 12 K.M. verder lagen nog zes skeletten naast de overblijfselen van eer reddingboot. Er zou hier sprake zijn van leden der be manning van het Deensche zeilschip „Ko- benhavn", dat met 60 man in het zuidelijk deel van den Oceaan is verdwenen. Men neemt aan, dat de zeven man aan boord van de reddingboot de kust bereikte er. een van hen op zoek naar water is gegaan. De dichtstbijzijnde bron bevindt zich echter op 80 K.M. van de plaats waar het eerste geraamte is gevonden. De overblijfselen van blauwe kleeding stukken wijzen er op, dat de dragers zee lieden waren en het geraamte van de red dingboot doet vermoeden, dat deze in Scan dinavië is gebouwd. De kroonprins van Egypte naar Engeland Voor militaire opleiding De 15-jarige Kroonprins van Egypte, de eenige zoon van koning Foe ad, zal in het begin van de volgende maand naar Enge land komen, ten einde daar aan de konink lijke militaire academie te Woolwich te studeeren. Gevaarlijke konijnen gestolen Cholera-proefdierenl Naar men te Weenen verneemt zijn uit het laboratorium van een Hongaarsche uni versiteit twaalf konijnen gestolen, die met cholera-virus waren ingeënt. De universiteit heeft door middel van be richten in de dagbladen de dieven gewezen op de mogelijke gevolgen van hun daad en hun verzocht de dieren terug te geven, met de belofte, dat dan geen vragen gesteld zouden worden. Het Oostenrijksche terrorisme herleeft! Het onderzoek, dat de Oostenrijksche po litie heeft ingesteld naar de als postpakket verzonden bommen, heeft aan het licht ge bracht, dat in Salzburg de nationaal-socia- listen een organisatie op touw hadden ge zet met het doel de terroristische cam pagne van verleden jaar opnieuw in te zetten. Verscheiden arrestaties zijn gedaan. De gearresteerden hebben bekend, dat de twee leiders dezer organisatie, een meester timmerman en een schoenmaker, waarvan de namen bekend zijn, naar Duitschland zijn gevlucht. Uitbreiding der Amerikaansche luchtvloot Met 800 vliegtuigen per Jaar? De chef van den Amerikaanschen staf heeft te Washington een vijfjarenplan verte- digd voor de uitbreiding van de Amerikaan sche luchtstrijdkrachten, waarbij 800 vlieg tuigen per jaar zoude- worden gebouwd ter mod ernisee ring en ontwikkeling van het Amerikaansche leger. Voorts achtte hij het wenschelijk, dat de Amerikaansche infanterie uitgerust worden zal met half-automatische wapenen en dat munitie-voorraden worden aangelegd. Woensdag zal in Korfoe een Britsche vloot, arriveeren van 15 schepen, die daar zullen blijven tot 10 October, indien geen bijzondere gebeurtenissen plaats hebben, Jëeovifol levertraan wetenschappelijk de beste levertraan voor U en Uw Verkrijgbaar bij apothekers en drogisten at 0.75 perflocon. Nieuwe Fransche manoeuvres Het Fransche léger zal opnieuw manoeu vres houden, ditmaal in de omgeving van Mailli. Het doel zal zijn door practische ver gelijking op het veld het strategische ge bruik en de tactische doeltreffendheid te be- studeeren van een volkomen gemotoriseerde divisie infanterie, die den strijd zal aanbin den met een niet-gemotoriseerde divisie in fanterie. De operaties zullen heden beginnen onder leiding van generaal Jacques Pagézy com mandant van het 8ste legercorps, die zijn hoofdkwartier heeft opgeslagen in een der gebouwen van het kamp van Mailly. De minister van oorlog Jean Fabry zal de oefeningen bijwonen, evenals een groot aantal der hoogste officieren van het leger. Ook buitenlandsche militaire attaché's zul len bij de ïanoeuvres aanwezig zijn. Nieuwe Engelsche vlootplannen Kosten: 200 millioen pond sterling! Het Zondagsblad der oppositie „People" schrijft te hebben vernomen, dat minister president Baldwin op de conservatieve partij-conferentie in Bornemouth op 4 Oct. bijzonoerheden zal mededeelen over het be wapeningsprogram van de Engelsche vloot, waarvan de kosten omstreeks 200.000.000 pond zullen bedragen. In een periode van zes jaar zouden zes slagschepen, 36 kruisers en 100 destroyers en duikbootcn gebouwd worden. Toestand van verwarring te Genève De verschillende berichten van de bladen uit Genève melden, dat daar een toestand van volledige verwarring heerscht Als oorzaak daarvan wordt de omstan digheid genoemd, dat Italiaansche kringen naar voren brengen, dat de mondelinge verklaring van baron Aloisi tegenover voorzitter van de Commissie van Vijf De Madariaga omtrent de eischen van Italië weliswaar het feitelijk streven van de Ita liaansche politiek weergeeft, maar „niet officieel is". Dientengevolge bestaat onzekerheid over de vraag op welke Italiaansche mededce- ling het rapport van de Commissie Vijf aan den Volkenbond moet worden baseerd. MUSSOLINI'S TEGENVOORSTELLEN. Verwekken hilariteit in Addis Abeba. De Daily Telegraph meldt uit Addis Abe ba, dat de tegenvoorstellen van Mussolini met een mengsel van verbazing en hilari- tent zijn ontvangen De woordvoerder van de rVreering ver klaarde dat Abessynië slechts bereid is van zijn grondgebied de provincies Ogaden on Roussa af te staan tegen contante betaling en als verdere tegenprestatie opbouw en moderniseering van het land onder leiding van en door de regeering te aanvaarden buitenlandsche adviseurs. De eischen der Italianen over te gaan tot algemeene internationale ontwapening en reorganisatie van het leger wijst de regee ring als absurd van de hand. De Duitsche Jodenwetten Besprekingen te München. De leidende figuren der NSDAP zullen heden te München bijeenkomen met HitJer en Dr. Frick om de beteekenis van de nieu we wetten, die het Joden-vraagstuk moeten regelen, uitvoerig tc bespreken. Ofschoon bij deze gelegenheid weer uitdrukkelijk zal worden gewezen op de omstandigheid, dat de Joden niet in de Duitsche volksgemeen schap thuisbehooi-en, zal anderzijds den na druk worden gelegd op de rechten welke de Joden in hun uitzonderingspositie zullen genieten. Van officieele zpde wordt beweerd, dat de Joden een staat, in den staat zullen vormen, waarbij evenwel pertinent wordt ontkend, dat het in de bedoeling ligt de Joden ineen ghetto onder te brengen. Poolsche overeenkomst met Danzig De langdurige onderhandelingen tusschen Polen en de Vrije Stad Danzig zijn thans beëndigd en het protocol tot regeling van het goederenverkeer tusschen beide gebie den in verband met de door Danzig uitge vaardigde deviezen regeling is geparafeerd en zal onderteekend worden zoodra de be sprekingen over heft gebruik van de haven van Danzig zijn afgeloopen. Grieksch-Turksche vloot- manoeuvres nnenkort zullen de Grieksche en de Turksche vloten en vliegtuigen, die thans in de Dardanellen verzameld zijn, gemeen- schappelijkee manoeuvres houden, o. 1. v. den Griekschen admiraal Mogelijk zullen ook Rocmeensche torpedo booten aan deze oefeningen deel nemen. Het spoorwegongeluk bij Dresden Drie arrestaties. Volgens een mededeeling van de politie, zyn in verband met het spoorwegongeluk in Dresden-Neustadt de leider der rangeer- verkzaamheden, de machinist en de stoker an den leegen goederentrein na een uit- vocrig verhoor voorloopig gearresteerd en ter beschikking gesteld van de justitie. CAMPBELL BLACK'S TOESTEL VERNIELD. Met parachute redt hij zijn leven. .rnpbell Black, die vanuit Enge land getracht heeft een recordvlucht naar Kaapstad en terug te maken, heeft Caïro in den recordtijd van 10 uren weten te berei ken. doch is vervolgens in een zandstorm terecht gekomen. Bii Kabushia, ongeveer 130 mijl van de Egyptisch-Soedaneesche grens, moest hij een noodlanding maken waarbij zijn toestel in brand geraakte en volkomen werd vernield. Black en zijn mecanicien Mc. Arthur heb ben zich door een stoutmoedigen parachute sprong uit het reeds brandende toestel ga- worpen en zijn volkomen ongedeerd ge bleven. Een uur later zjjn zij door een Karavaan opgepikt en op kameelen naar het naaste spoorwegstation gpreisd. waar zij een goede rentrein konden pakken, die hen naar Khar,* toem zal brengen. FRANSCHE SOCIALISTEN EN COMMU- NISTEN TEGEN LAVAL. De Fransche socialisten en communisten hebben besloten een gemeenschappelijke actie te voeren tot het ten val brengen van de regeering Laval na de heropening van het parlement. GENERAAL JOHNSON TEGEN DE NEW DEAL Generaal Johnson, de vroegere N.R.A.- organisator en toenmaals krachtig voorstan der van de politiek van Roosevelt, heeft de opzienbarende verklaring afgelegd, dat hij, zoodra hij zijn tegenwoordige positie onder de New Deal zal hebben opgegeven, het ver kiezingspad zal opgaan, niet als propagan dist voor Roosevelt, doch als tegenstander. Hij verklaarde krachtige critick op de re geering te zullen uitoefenen, doch deson danks een vriendschappelijke houding tegen over de regeering te zullen aannemen. Generaal Johnson verklaarde nog, dat hij niet gedreven wordt door het feit, dat zijn trouw aan den president en zijn idealen aan het wankelen was geraakt, doch louter om dat hij geloofde van dienst te kunnen zijn om de aandacht van het. publiek te vestigen op de fouten die z.i. door de regeering wor den gemaakt. WERELDTENTOONSTELLING TE NEW YORK President Roosevelt heeft zijn voorloopige goedkeuring gehecht aan het plan een groote wereldtentoonstelling te houden in New York in 1939-40 ter gelegenheid van de her denking van het 150-jarig bestaan van de regeering der Vereenigde Staten en het eer ste optreden van Washington als president. De moeder-overste van een klooster te Mainz wordt gezocht wegens het smokke len van deviezen. Een orde-zuster werd ge arresteerd. De „Domboekhandel" te Mainz is van overheidswege gesloten. Na zeer geslaagde proeven is men te Ber lijn overgegaan tot het aanwenden van ge woon lichtgas als brandstof voor autobus sen. Er Ioopen reeis drie van deze bussen door de stad. Kort Nieuws De Fransche politie heeft te Straatsburg gearresteerd een Deen en een Duitscher, die groote geldsommen bij zich hadden, bene vens plannen, betrekking hebbende op de Fransche landsverdediging. O.a. zou men een uitgewerkt plan hebben gevonden, waarin de door de communisten de Fransche oorlogsindustrie te volgen taktiek werd voorgeschreven. Dit document zoo belangrijk, dat de ministrraad zich Zaterdag o.a. hiermede bezig heeft gehouden. Zelfs zou besloten zijn, bij een buitenland sche mogendheid (bedoeld wordt de Sovjet Unie), diplomatieke stappen te ondernemen. In een Tsjecho-slowaaksch kamp heeft door onvoorzichtigheid van een militair een ontploffing plaats gehad waardoor 4 soldaten Misschien nog wel koorts ookl Aspirin is de onovertroffen bestrijder van verkoudheid. Na Uw verkoudheid zult U met zo velen zeggen: ZO N ASPIRIENTJE HELPT TOCH MAAR Ultslulland verkrijgbaar In de oranle-bendbulsies v. 20 tebl. TO ets. en orenlezekles v. 2 tabl. A 10 ets. Op de Mandsjoerijsche spoorlijn nabij Kirin is een trein door bandieten tot ont sporing gebracht en volkomen leeggeplun derd. Daarbij werden 11 personen gedood en 9 gewond. Een uit Kirin gezonden hulptrein ontspoor de eveneens; waarbij negentien personen verongelukten. De Vereenigde Staten zullen een bu reau voor controle over wapenen en munitie instellen, dat onderdeel zal uitmaken van de Commissie voor de Munitie-controle. Gemengd Nieuws. De Roofoverval te Groningen Tweede verdachte te Amsterdam aangehouden Naar wij vernemen is te Amster dam aangehouden de tweede verdach te betrokken bij de eenige dagen gele den in een tabakskantoor te Groningen gepleegden roofoverval, welke door het kordate optreden van den directeur te gen de twee gemaskerde bandieten is mislukt, en waarvan een van de daders reeds spoedig kon worden aangehouden De thans gearresteerde is naar Gronin gen op transport gesteld. Jeugdige dievenbende gesnapt De recherche te Haarlem arresteerde een drietal jongens, een van 17 en twee broers van 20 en 22 jaar. die te Amster dam een rijwiel hadden ontvreemd. Er kwam aan den dag, dat zij zich ook hebben schuldig gemaakt aan een diefstal welke in Augustus in den fruitwinkel van L., te Bussum, is gepleegd, waarbij een por temonnaie met f 130 werd vermist. Het drietal bekende ap den bewusten dag naar Bussum geloopen te zijn en den geheelen dag daar te hebben rond gezwalkt. 's Avonds tegen sluitingstijd der winkels kwamen zij bij den fruit winkel, waarvan de deur open stond en waarin niemand aanwezig was. De jong ste was naar binnen gegaan, terwijl de beide anderen op den uitkijk bleven. De winkelier bleef voldoenden tijd uit den winkel om hem de kans te geven zijn hand in de lade tc steken en één der drie portemonnaies, welke zich er in bevonden, er uit te halen. Toevallig was het juist de portemonnaie met den grootsten inhoud. Op handen en voeten kroop de dief den winkel uit. Per trein ging het drietal ver volgens naar Amsterdam terug. In den trein werd het geld verdeeld en de porte monnaie uit het raam geworpen. Het geld werd geheel opgemaakt Nachtelijke schietpartij In den nacht van Zaterdag op Zondag heeft te Someren een vechtpartij plaats gehad, waarbij twee revolverschoten gelost werden. Om goed twaalf uur, na het slui ten van de café's, hield een clubje jongelui halt voor de herberg van Van Dooren.waar nog licht brandde. De zoon van Van Dooren kwam naar buiten en vroeg wat men van hem verlangde. Onmiddellijk daarop is een schot gevallen, dat Jan van Dooren in het dijbeen trof. Daarop zijn de jongelui aan de haal gegaan. Van Dooren had nog de kracht om hen achterna te loopen. Toen een der vluchtenden met zijn fiets viel klonk op nieuw een schot, waardoor echter niemand werd getroffen. De fiets bleef op den weg liggen, terwijl de eigenaar er van door ging. Van Dooren verklaarde den een te ken nen, die het schot gelost had, een zekere Looimans. Tegen één uur in den nacht kwam ge noemde Looimans, vergezeld van zijn mak ker Overman, bij de politie vertellen, dat Van Dooren op hem geschoten had. De politie staat nog voor een raadsel. Van Dooren is naar het ziekenhuis te Helmond gebracht. De kogel, die op het been is af gestuit, kou tot nu toe nog niet verwijderd worden. Auto- en motorongelukken Te Amsterdam is op den Hoofdweg bij den Haarlemmerweg een 9-jarig jongetje door een auto aangereden. Met een hersenschudding is hij naar het Wilhelminagasthuis overgebracht Te Muiden is bij de Hakkelaarsbrug een personen-auto, bestuurd door J. Scha per uit Hilversum, die voor een bakfiets wil de uitwijken, in botsing gekomen met een uit Amsterdam komenden personen-auto Een in eerstgenoemde auto zittende damp kreeg een zeer ernstige beenbreuk. Verder liep zij, evenals de heer Schaper, snij- en schaafwonden op. De dame is naar het Diaconcssenhuis te Hilversum vervoerd. Branden Te Hoensbroek (L.) is een uur, nadat de laatste voorstelling in de Emma-bioscoop geëindigd was, brand uitgebroken in dit theater. Om 12 uur is deze vermoedelijk begonnen in een gang naast het theater, waarop een nooddeur uitkomt. Het vuur greep snel om zich heen. Ondanks het in grijpen van de brandweer van Hoensbroek en van de staatsmijn Emma brandde het theater tot den grond af. De betonnen ca bine is het eenige onderdeel van het theater dat niet door het vuur werd aangetast. Het theater was verzekerd. Te Hooge veen is brand uitgebroken i óe boerderij van den landbouwer W. Mo lenaar aan het Hollandsche veld. Slechts een gering deel van de inventaris kon wor den gered. Doordat het dak van riet was. brandde zoowel het achterhuis als het nog bijna nieuwe voorhuis geheel af. De oorzaak van den brand is no» onbekend. De blus- schingspogingen weden zeer bemoeilijkt, tengevolge van het feit, dat door het sprin gen van een onderdeel de autospuit geen dienst meer kon doen. Valsche munters gesnapt Twee Belgen gearresteerd In enkele Brabantsche grensgemeenten wa ren verleden week eenige valsche rijksdaal ders ontdekt en Donderdag 1.1. bleek ook, da* te Roosendaal valsche rijksiaaiders waren in ontvangst genomen. De politie werd hien. mede dadelijk in kennis gesteld. Een der ont vangers wist een vaag signalement op te ge- van den man vermoedelijk een Belg die met valsch geld had betaald. Het mocht de politic te Nispen op een afstand van slechts 200 meter van de grens bij Esschen in België geluk ken den gesignaleerde, den 3S-jarigen wielrijder J. V. aan te houden. Deze J. V., wonende te Schoten, bij Antwer pen. bleek bij fouilleering nog in het bezit te zijn van drie valsche rijksdaal ders, terwijl bij nader onderzoek kwam vast te staan, dat de bewuste persoon bij zes winkeliers te Roosendaal deze muntstukken in betaling had ge geven om wisselgeld terug te krijgen. In samenwerking met de Antwerpsche po litie is daarna ten huize van den man een onderzoek ingesteld, waarbij een halve ma trijs tot het slaan van valsche rijksdaalders werd gevonden. V. heeft daarop bekend en verklaarde dat hij in samenwerking met ze keren F. te Brasschaet zich bezig had gehou den met het vervaardigen van valsche rijks daalders, in de werkplaats van laatstgenoera ii j-®rassc^aeL Een onderzoek had eerï volledig succes. In de werkplaats van F, werd een complete installatie voor het ver vaardigen van valsche rijksdaalders ontdekt. Het heele zaakje moest op een vrachtauto geladen worden. Het bleek, dat men gebruik maakte van oude vijf franc-stukken F. is door de politie ter beschikking gestei-j van den officier van justitie te Breda. Gebleken is, dat geen anderen dan deze twee personen bij de zaak betrokken zijn. Jacht op een smokkelauto Bij Alphen (N.-Br.) kwamen belasting ambtenaren een smokkelauto op het spoor. Zij gaven het teeken tot stoppen, doch de chauffeur reed met nog grootere snelhei'i cioor. harabijnschoten, waarvan een zelfs de voorruit geheel verbrijzelde, baatten even- De ambtenaren namen daarop een vracht auto, die langs den weg stond en reden den vluchteling achterna met een vaart van 80 K.M. Toen zij zoo dicht genaderd waren, dat cie smokkelwagen, welke later 500 K.G. sui ker en 120 K.G. boter bleek te bevatten, on der sóhot-bereik was, werd na een paar waarschuwingsschoten, de auto opnieuw on- der vuur genomen, terwijl de ambtenaren achter de cabine van den vrachtwagen ston- !idrp w®s ,;le 'ionen kap met kogels doorzeefd. Een kogel drong door het achter- spatbord heen in een achterband, waarop de wagen begon te slingeren. Toen reed dë smokkelaar op een zandweg in de bosscheii, stopte en vluchtte, doch de ambtenaren ach tervolgden hem. Enkele schoten brachten nem tot stilstand, zoodat hij gegrepen kon worden. Het bleek dezelfde chauffeur te zijn, die op 24 Augustus, ondanks hevige beschie ting door de ambtenaren onder Goirle en Afphen wist te ontvluchten. Het was zekere T'iburg. Het mocht dezen inspecteur oo kgelukken de inzittenden van den auto te arresteeren, die in den nacht van 6 op 7 September onder Goirle in beslag was geno men met 710 K.G. margarine, nadat de smokkelaars gevlucht waren. VIER NEDERLANDERS GEWOND Op de boek van de AdoK Maxiaan en da Kruidtuinlaan, vlak bij hel slation Brussel- Noord, hebben volgens de N.R.C. vier Neder- ers uit Tilburg en omstreken, bij een bot smg tusschen de auto, waarin zij zaten en een electriscben tramwagen, verwondingen opgeloopen. Twee van ben: Willem Kessers, 02 jaar, uit Tilburg en Hendrik Kort, uti Geldrop, werden naar het Sint-Pieters-zie- Kenhuis overgebracht. DOOR EEN STIER ACHTERVOLGD r»Mv?!i !2"i"riS .zoonlJ'e van den heer W. te Obb'cht bij Sittard, bevond zich in de aan het huis grenzende weide van zijn vader om appels te rapen. Plotseling werd de jongen achtervolgd door een grooten stier. Hij zette het op een loopen om den uitgang der weide te bereiken. Dit werd hem door het dier echter onmogelijk ge maakt, waarna hij trachtte over de prik keldraad te springen. In volle vaart liep hij evenwel tegen het prikkeldraad en als op zijn hulpgeroep niet nog juist op tijd een der familieleden ware gekomen oin hem van den stier weg te trekken, zouden de gevolgen zeer ernstig geweest zijn. De jongen bleek zich in het prikkeldraad zóó gewond te hebben, dat hij moest worden overgebracht naar het R.K. ziekenhuis te Sittard. TWEE AANRANDERS AANGEHOUDEN De politie van Eelde heeft in samenwer king met die van Peize aangehouden zekere G. K. en diens neef, J. K., beiden woonach tig te Peize. Zij worden ervan verdacht in den nacht van Zondag op Maandag j.l. W. K. uit Eel- de, die met zijn meisje naar Donderen fiets- j fe, plotseling te hebben overvallen en mis handeld, waarbij deze een ernstige steek wonde in den rug opliep. De gearresteerden hebben na een lang durig verhoor, ten slotte bekend. G. K. is ter beschikking van de Justitie gesleld; tegen J. K. is proces-verbaal opge maakt. Vermoedelijk hebben zij uit min- I nenijd gehandeld. NATUUR- ka Ae M ELK- BOTE R *AAÖ BROOD

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 2