Jlicmur ^ciAsdjf (Imtrant dagelijks verschijne nd Nieuwsblad voor L eiden ïn Omstreken abonnementsprijs Pei kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 235 Franco per post 235 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bi] wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending530 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/> ct Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar No. 5586 Bureau: Breestriat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 DINSDAG 24 SEPTEMBER 1935 15e Jaargang a&bertenticprijjtn: Van 1 tot 5 regels 1.17'/» Elke regel meer'f 032' I» fiigezonden Mededeelingen van 1-5 regels 230 Elke regel meer 045 Handelsadverlentién per regel 0.17'/i Bij contract belangrijke korting Voor hel bevragen aan 't bureau wordt berekend .«.v.. 't 0.10 Wie zich heden op ons blad abonneert, ontvangt al de tot 1 October a.s. verschijnende nummers gratis. Abonné's op te geven aan DE ADMINISTRATIE VERKEERD BEOORDEELD Eenigo dagen geleden schreven we een artikel over „groeiende, maar niet onbeden kelijke politieke belangstelling". De roodo pers heeft wel heel slecht begrepen welke bedoeling bij ons voorzaL Zij citeert een enkel zinnetje en trekt dan haar conclusie. Wij schreven over het gevaar, dat de po litiek bijna uitsluitend beheerscht wordt door economische factoren. Maar, dat is toch vanzelfsprekend, zegt de roode pers. Natuurlijk, wat zal men thans anders voeren dan crisispolitiek „dus in de eerste plaats sociaal-economische vraagstukken Dat is zoo vanzelfsprekend, dat het onge past is om, nu men blijkbaar op het eigen lijke gevechtsterrein de nederlaag voelt aankomen, plotseling over geheel andere onderwerpen te spreken, die ook door den heer Col ij n niet in het geding zijn gebracht". Dit korte citaat en vooral de slotzin be wijzen weer overduidelijk, dat velen niets verstaan van het karakter der Christelijke politiek. In ons artikel stipten we aan zonder er verder over te spreken dat de stoffe lijke nood als van zelf de aandacht concen treert op materieele vragen. Voorts komt daar nog bij het gerucht, dat óm en voor welvaartsplannen gemaakt wordt En daar in schuilt o. i. een groot geestelijk gevaar, waartegen gewaakt en gewaarschuwd moet worden. We gingen daarom niet, zooals de roode pers schrijft, „plotseling over geheel andere onderwerpen schrijven", we wekten slechts op, om de vraagstukken, welke aan de orde zijn en moeten zijn, meer in 't licht der eeuwigheid te beschouwen. Dat is gansch iets anders, dan wat ons te laste wordt gelegd. Het heeft met een al of niet verwachte nederlaag op politiek ge bied, niets, maar dan ook niets te maken. De roode pers maakt nog steeds de oude fout, het misverstand, dat altijd in vrijzin nige kring geleefd heeft: er zijn stoffelijke en er zijn geestelijke vraagstukken, welke los van elkaar staan, en ze vragen ieder een apart antwoord. Maar zoo stellen wij het juist niet Inte gendeel, we waarschuwen tegen het gevaar, dat men de materieele kwesties niet zou zien in het licht der eeuwigheid. Ons artikel had dus veel minder een po lemisch, dan een vermanend karakter. In zijn kern richtte het zich veel meer tot de .vrienden, dan tot politieke tegenstanders. We willen niet spreken over andere dingen dan de stoffelijke nood, maar over een andere belichting daarvan. Omdat de roode pers zulks niet zag be oordeelde zij ons verkeerd. De P.H.-A.K.V. te Rangoon Eerst enkele dagen rust! Naar wij vernemen heeft de K.N.I. L.M. van deij vertegenwoordiger der K.L.M. te Rangoon een telegram ont vangen, waarin wordt medegedeeld, dat de P.H.-A.K.V., één van de drie De Havilland Dragon-Rapide-vlieg- tuigen, dat Donderdag j.l., bij Bassein een noodlanding heeft moeten maken, te Rangoon is geland. Het staat nog niet vast wanneer de Vlucht wordt voortgezet; mogelijk is, dat de bemanning van het toestel, de Engelsche kapitein E. Fulford, de Ne- derlandsche luitenant-vlieger J. Vonk en de Engelsche werktuigkundige S. J. Cope, enkele dagen zal rusten om op haar verhaal te komen van de onder vonden emoties. De duikbootengroep verschalkt Gister is een aanvang gemaakt met de marine-oefeningen. De eerste dag eindigde met een overwinning van de partij „Gelder land", die er in slaagde, de duikbootgroep te verschalken. TOESLAG FABRIEKSTURF Blijkens beschikking van den Minister zal uit het Landbouw Crisisfonds ten behoeve van erkende producenten van fabrieksturf onder bepaalde voorwaarden steun worden verleend aan de N V. Verkoopkantoor Fa brieksturf te Assen, tot een zoodanig bedrag, dat door het Verkoopkantoor aan de produ centen een toeslag van f 25 per dagwerk zal kunnen worden uitbetaald. DE STAKING TE TILBURG De burgemeester bemiddelt opnieuw Eenige hoop op succes Naar wij vernemen, heeft de Burge meester van Tilburg gisteren ten ge meentehuize aan de stakingsleiding een bespreking toegestaan nadat deze vooraf schriftelijk haar verontschul diging had aangeboden over de vroe ger aangenomen houding. De Burgemeester deelde na afloop v« die conferentie mee dat hij aan de sta kingsleiding een ontwex-p-bemiddelings- voorstel had aangeboden, waarmee de werkgevers en de arbeidersorganisaties te voren in kennis waren gesteld. Omtrent de inhoud van dat voorstel kon de Burgemees ter voorloopig geen nadere mededeeling Gisteravond zou hij daarover ten ge meentehuize nog nader een bespreking met de werkgevers houden. De stakingsleiding zou op datzelfde tijdstip de fabriekscomi- té's bijeenroepen om vóorloopige beraad slagingen te voeren, waarna een en ander vandaag aan stakers zal worden voorge legd. Er schijnt eenige redelijke kans op over eenstemming te bestaan. Gistermiddag is in de groote zaal van de r.k. werkliedenvereniging te Tilburg een belangrijke vergadering gehouden van le den van St Lambertus, die daartoe door het hoofdbestuur waren opgeroepen. De vergaderingen werden gehouden naar aanleiding van het feit, dat de laatste da gen arbeiders van vele fabrieken bij het hoofdbestuur zijn gekomen, waarbij zij zeer positief te kennen gaven, de arbeid zoo spoedig mogelijk te willen hei-vatten. Het belangrijkste van deze vergadering was, dat het hoofdbestuur heeft toegezegd te zullen ingrijpen zoodra het meent dat naar zijn meening het oogenblik daartoe gekomen is. Van groot belang werd geacht de mededeeling, dat het bestuur van de fabrikantenvereeniging bij de besprekingen met de arbeidersorganisaties had toegezegd de loonregeling een loyale toepassing te zullen geven. Voorts kunnen wij nog mededeelen, dat de arbeiders van de N.V. Gebr. van Beur den, wollendeken- en stoffenfabrikanten, die nog niet bij de Fabrikantenbond is aan gesloten, een aanbod aan haar arbeiders heeft gedaan om tegen de oude loonen het werk te hervatten, met dien verstande, dat na de staking het loon zal gelden, zooals het dan door de werkgeversorganisaties is vastgesteld. Het betrokken personeel, 110 personen sterk, heeft met medeweten van de stakingsleiding dit aanbod aanvaard. Vandaag wordt het werk op deze fabriek hervat DE LIJDENSWEG VAN DE CENTRALE H.L.S. Dag. Bestuur adviseert het lidmaatschap op te zeggen Weg moet geëffend voor intense samenwerking Het bestuur van de Nederl. Bond van Lederhandelaren heeft in een Maandag gehouden vergadering de volgende resolutie aangenomen. Overwegende, le. dat de lederfabrikanten het lidmaat schap der Centrale Huiden, Leer en Schoe nen voor 1 Oct. 1935 opgezegd; 2e. dat ook bij de groep schoenmakers talrijke bewijzen aanwezig zijn, die getui gen dat op het voortbestaan der H.L.S. geen prijs meer wordt gesteld; 3e. dat, wanneer deze belangrijke groepen aan de Centrale H.L.S. ontvallen, door de lederhandel op het voortwerken der Cen- H.L.S. in den bestaanden vorm geen prijs meer wordt gesteld; 4e. dat het echter naar het oordeel van het bestuur van buitengewoon belang is* dat er een centraal orgaan bestaat waarin o.a. door richtige voorbereiding van alge meen verbindend te verklaren regelingen besprekingen tusschen de verschillende belangengroepen mogelijk zijn; 5e. overwegende dat de lederhandel erbij gebaat is op federatieven grondslag met de federatie van lederfabrikantcn en de schoenmakersorganisatie samen te wer ken; besluit haar leden te adviseeren voor 1 October 1935 het lidmaatschap der Centrale H.L.S. op te zeggen ten einde daardoor den weg te effenen opdat een intense samenwerking met bovengenoemde organisaties kan wor den verkregen. MILITAIR VLIEGTUIG NEERGESTORT Koelbloedige parachute-sprong van den piloot Ongedeerd de grotid bereikt Gistermiddag even voor drie uur is de mi litaire Fokkerjager D 17 boven de Leusder- heide neergestort en totaal vernield. De bestuurder, de sergeant Steensma, Is met een parachute uit bet vallende toestel gesprongen en kwam 500 M. naast de val lende machine behouden op den grond te recht De toedracht Omtrent het vliegtuigongeluk, dat gister middag boven de Leusderheide is geschied, vernemen wij nader, dat het verongelukte toestel de militaire Fokker-jager D 16 is. De machine vloog met nog twee andere toe stellen in esquadrille op een hoogte van on geveer 5 a 600 meter. Toen men aanstalten maakt om te landen, is de D. 16 van achteren aan den staart geraakt door een vleugel van een der beide andere machines, welke werd bestuurd door denreserve-sergeant vlieger Bosman. l De botsing liep verder gelukkig .goed af, doch tot zijn ontzetting bemèrkte de piloot van de D 16, dat de staart van zijn machine zoodanig beschadigd was, dat het toestel onbestuurbaar was. geworden, zoodat hij geen landing meer kon uitvoeren. Steensma nam toen een koelbloedig besluit Hij zette, den motor af en sprong, voorzien van een Robur-parachute, uit het toestel, dat nog even door vloog en daarna als een baksteen omlaag stortte. De ma chine is op de Leusderheide te pletter geslagen, doch dank zij het feit, dat de motor was afgezet, is het toestel niet in brand gevlogen. De reserve-sergeant Steensma was volkomen ongedeerd, toen hij den. grond bereikte. De beide andere toestellen van het esquadrille zijn behouden op het vliegveld .van Soesterberg geland. Het verongelukte toestel ls ter plaatse be graven. Alleen enkele onderdeelen, die zich in on beschadigden toestand bevonden, zijn meegenomen naar het vliegveld Soesterberg. De nood van een eens welvarende streek Een ongeluk komt zelden alleen, zegt een spreekwoord. Dit ondervindt de tuinbouwstreek aan den „Lange- dijk" mear al te zeer. Het mag als een bekend feit worden beschouwd, dat het met den tuinbouw aldaar bedroevend is gesteld. De handel, voornamelijk in kool, ligt al sinds geruimen tijd plat. Bij dit ongeluk komt een tweede. De kool- oogst mag voor een groot deel als mislukt worden besohouwd. De oorzaak van dat mis gewas is de galmug, een insect dat zijn eitjes in de harten der koolplanten legt De lar ven uit die eitjes doen een snel verrottings proces ontstaan, waardoor de herten in de kool losraken en uit de plant losgedraaid worden. Wat gespaard is door de galmug wordt verder nog verwoest door de luizen. Het is dan ook geen wonder, dat de bevol king in deze eens welvarende streek omziet naar andere middelen van bestaan. Reeds eenige jaren geleden heeft de heer Zeeman, oud-tuinist te Zuid-Scharwoude, specialiteit in het tuinbouwbedrijf, een plan geopperd, waarop men in het algemeen verwachtingen bouwt Het bedoelt een algeheele cultuur verandering, en wel om van de verplan ting van koolsoorten over te gaan in den ooftbouw. Verschillende vooraanstaande personen hebben thans de hoofden bij elkaar gestoken en uit hun midden is een „commissie-Zee man" gekozen. Deze commissie beoogt de „Langedijk'' weer tot welvaart te brengen en staat onder leiding van den heer P. Hart te Koedijk. Zij voert thans nog geen actie voor een bepaald in onderdeelen uitgewerkt plan. Voorloopig beoogt zij het tot stand komen van een officieele studie-com missie, die zal hebben te onderzoeken, wat er mogelijk is te bereiken, met steun van de Overheid om den onder gang van een eenmaal zeer welvaren de streek te keeren. Zij denkt daarbij in de eerste plaats aan den aanleg van een weg die het Geestmer- ambacht doorsnijdt en Warmenhuizen met St Pancras zal verbinden. Ook staat vooraan op programma een bestrijding van de galmug. Zij wenscht dat te bereiken door wisselbouw, waardoor dan in elk geval gedurende eenige jaren andere gewassen dan kool zouden verbouwd worden en de galmug door gebrek aan voedsel zou ver dwijnen. Als verder liggend perspectief wordt over wogen nieuwe cultures en meer speciaal ooft bouw te beginnen. Deze nieuwe cultures zouden dan in hoofdzaak langs den nieuw aangelegden weg komen, omdat het vervoer te water te omslachtig zou zijn. Echter in de allereerste plaats wordt ge poogd t-en studie-commissie, waarin des kundigen op velerlei gebied zitting zullen hebben, in 'iet levem te roepen. Dit staat wel vast, dat men aan den „Lan- gedijk" de handen uit de mouw steekt om te trachten te redden, wat nog te redden is. DE BANKFRAUDE TE WORMERVEER Men had verdachte geen algeheele vrijheid van beweging moeten geven Verder treft de politie geen blaam De Ministens de Wilde en v. Schaik hebben thans de vragen beantwoord van het Tweede Kaïnerlid den heer Wijnkoop naar aanleiding van den gang van zaken bij de bankdébacle van den kassier Schaap te Wor- Zij deelen mede, dat op 14 Juni is gebleken dat de effecten, die de president-commissaris der N.V. Strcomverkoop Mij „Zaanland" wilde verzilveren ten behoeve van een der aangesloten gemeenten, niet in de safe aan wezig waren. De betrokken kassier heeft de zaak ongeveer een maand weten te rekken, voor zij uitkwam, hetgeen mogelijk was door h.et vertrouwen dat de president-commissaris in hem stelde. De verdachte bekende de ef fecten te hebben beleend. De president-commissaris heeft verklaard geen aangifte te willen doen, toen de ver dachte verklaarde onder afgifte aan den commissaris van politie van een cheque tot zekerheid de effecten binnen enkele dagen te zullen teruggeven. De verdachte is door den commissaris van politie, t^n einde hem in de gelegenheid te stellen de verduisterde effecten terug te geven, na zijn verhoor op vrije voeten ge laten. Voor de regeling dezer aangelegen heden was het noodig, dat de verdachte zich buiten Wormerveer begaf. Naar het oordeel van de ministers kan het ook wanneer men in aan merking neemt, dat toenmaals nog niet bekend was, noch werd vermoed, dat de verdachte meer fraudes had ge pleegd, niet wel verantwoord worden geacht, dat den verdachte algeheele vrijheid van beweging is .gelaten. Zoo al geen inverzekeringstelling had be- hooren plaats te hebben, hadden in ieder geval zijn gangen zoo nauwkeu rig mogelijk moeten zijn nagegaan. Op de andere punten treft de politie geen blaam. De betrokken autoriteiten hebben na de vlucht van verdachte alle moeite gedaan hem in handen te krijgen., in het bijzonder de commissaris van politie te Wormerveer, die met grooten ijver aan de opsporing heeft deelgenomen en wien het ten slotte per soonlijk is mogen gelukken hem in Parijs aan te houden. Gevallen van Typhus te Den Haag Ondeugdelijk voedsel de oorzaak? Naar eerst thans bekend wordt hebben zich in het Bezuidenhout een paar gevallen van typhus voorge daan waarvan één met doodelijken afloop. Het betreft een zekeren V. uit de Joh. Camphuysstraat die in het zie kenhuis aan den Zuidwal dezer dagen is overleden. Wat de oorzaak van het optreden dezer gevreesde ziekte is staat nog niet vast daar het onderzoekvan den gemeentelijken hygiënist dr. F. J. Noordhoek Hegt nog niet beëindigd is. Aangenomen wordt dat de slacht offers minderwaardig voedsel hebben gebruikt Gedacht wordt aan op straat gekochte consumptie-artikelen. Droevig einde van verkeersfout te Den Haag Wielrijder door auto gegrepen en gedood Het zondigen tegen de verkeers regels heeft gisteravond weer een on geluk met doodelijken afloop ten ge volge gehad. Op de Oostduinlaan hoek Carel van Bylandlaan werd omstreeks acht uur de 52-jarige wielrijder J. AL uit de Ba listraat door oen personen-auto, bestuurd door den 28-jarigen J. v. Z., uit de Rozenburgstraat, aangereden, doordat v. Z. geen voorrang verleen de. De wielrijder werd met een ern stige hoofdwonde door den G.G.D. naar Bronovo vervoerd, alwaar hij in den loop van den avond is overleden. VERDRONKEN Te Veendam werd het zes-jarig doch tertje van Scholtens vermist. Na een uur dreggen werd het meisje levenloos uit het Westerdiep opgehaald. Vermoedelijk is het van de klapbrug, dicht bij de ouderlijke woning, gevallen, zonder dat iemand het heeft Voornaamste Nieuws. Dit Nummer beslaat uit DRIE bladen B'- 1 Er is een studiecommissie ingesteld inzake de nood in de tuinbouwstreek aan de Lange» dijk. De Nieuw-Guinea-vllegtnigen zullen te Rangoon eenige dagen rust houden. De burgemeester van Tilburg bemiddelt thans weer in het conflict in de Wollenstot- ien-Industrie. Blz. 3 De uitgifte van schatkistpapier is geslaagd Enkele bizonderheden over de komende schaakmatch tnsschen Euwe en Aljechin. Blz. 2 Er bestaan plannen tot uitbreiding der Amerikaansche luchtvloot met 800 vlicgtni- gen per jaar! Minister Baldwins vlootplannen zullen Engeland 200 millioen pond sterling kosten. New York krijgt in 1939 een Wereld-ten toonstelling. Genève zoekt zijn houding t.o.v. de ïtall- aansche tegenvoorstellen inzake het Abes- sijnsche conflict. Italië houdt zich voorbereid op de fascis tische massa-mobilisatie. De Grieksche en Turksche vloten zullen gezamenlijke oefeningen houden. Blz. 5 De legeroefeningen in Gelderland. Blz 9. De noodtoestand in het Visscherijbedrijf. Op de begrooting van Waterstaat ls voor 1936 zes ton minder aangevraagd. De groote boog van de verkeersbrng bij Vianen is thans geplaatst. Blz. 10 Een in België vertoevende Nederlander heeft tweemaal een aanrijding veroorzaakt. Hij is in arrest gesteld. Minister Colijn heeft geantwoord op de vragen van het Kamerlid Roestam Eilendi inzake voedselnood te Tjeribon. OCTROOIBUREAU BARTELS Behandell Oclrooizaken, Deponeert Handelsmerken, Dessins, Gebrauchsmuster, etc. tn alle lan den. Bezuidenhout 43, Ten Haag, 720011 Telefoon 720012.

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 1