Krijgt het Abessijnsch conflict een verrassende wending? MAANDAG 23 SEPTEMBER 1935 EERSTE BLAD PAG. 2 Mussolini zou te Genève eigen voorstellen hebben ingediend Harde eischen t. o. v. Abessinie's onafhankelijkheid Bij monde van Aloisi zou Musso lini aan De Madariaga, voorzitter van de Commissie van vijf, thans een drietal tegenvoorstellen hebben gedaan, zoo meldt het „Nieuws van den Dag". Deze voorstellen zouden op het volgende neerkomen: 1. Het Abessijnsche leger moet wor den gereorganiseerd en onder Ita- liaansche leiding worden gesteld. 2. In ruil voor het afstaan van grond gebied rond Oeal-Oeal en Adoea zal Abessynië een haven krijgen in Italiaansch Somali-land. Als verbin ding tusschen deze haven en Addis- Abeba zou met Italiaansch kapitaal een spoorweg moeten worden aange legd, welke onder Italiaansch beheer zou moeten komen. 3. Italië verlangt annexatie van een gebiedsstrook, waardoor Italiaansch Somaliland en Eritrea zullen worden verbonden. Door Aloisi werd er namens zijn Regeering op gewezen, dat het voorstel van de Commissie van Vijf slechts sprak van een controle op de politie. Italië echterfwenscht even eens controle over het Abessijnsche leger te verkrijgen. Voorts zou Italië zich niet er mede kunnen vereenigen, dat, indien aan Abessynië een uitweg naar zee zou worden gegeven, deze door Britsch- of Fransch-Somaliland zou loopen; die uitweg dient veeleer een corridor door^het Italiaansch gebied te vormen. Wat het gebied betreft, dat Italië wenscht te annexeeren ten einde een verbinding tusschen Eritrea en Ita liaansch Somaliland tot stand te brengen, is het nog niet geheel dui delijk of deze eisch uitsluitend gesteld wordt met het doel den spoorweg aan te leggen, waarvan sprake was in het verdrag, dat in 1906 tusschen Engeland, Frankrijk en Italië is ge sloten. 1 De Commissie van Vijf is thans doende deze Italiaansche tegenvoorstellen te overwegen. Ook Laval wordt spoedig te Genéve terug verwacht. In Volkenbondskringen wordt het feit, dat Mussolini ditmaal tegen voorstellen heeft geformuleerd als een lichtpunt beschouwd in de ont wikkeling van het Abessijnsche con flict. Het zou echter voorbarig zijn, zich al te zeer optimistisch te toonen, daar de aan vaarding van deze tegenvoorstellen door den Negus moet worden uitgesloten geacht. In Britsche kringen meent men, dat de Commissie van Vijf zoo spoedig mogelijk een besluit zal nemen, teneinde niet door lang heen en weer gepraat de zaak te rekken. Ook in Fransche kringen vreest men, dat door Mussolini's eischen een compromis on mogelijk zal zijn. Sommige gedelegeerden waren zelfp van meening, dat Mussolini met deze tegenvoorstellen enkel de bedoeling heeft, de verantwoordelijkheid van een vol komen vastloopen der onderhandelingen op anderen af te schuiven. De Britsche vlootbewegingen Het Foreign Office bevestigt, dat het bezoek, hetwelk de Britsche am bassadeur te Rome, sir Eric Drum mond, den Italiaanschen onderstaats secretaris van Buitenlandsche Za ken, Suvich. heeft gebracht, ten doel had .namens de Britsche regee ring Italië op de hoogte te stellen van de bewegingen der Britsche vloot en van de versterking der Britsche garnizoenen in de Middel- landsche Zee. De ambassadeur ver zekerde evenwel, dat deze bewegin gen en versterkingen geenerlei agres sieve bedoelingen van den kant der Britsche regeering inhouden. Sir Eric Drummond zette uiteen, dat de T itsclie regeering haar maatregelen heeft getroffen onder den indruk van de heftig heid de. campagne tegen het Vereenigd Ko ninkrijk. die gedurende de laatste weken in de Italiaansche pers wordt gevoerd. In antwoord hierop verklaarde Suvich, dat ook Italië's voorbereidingen in de Middel- landsche Zee uitsluitend voorzorgsmaatrege len zijn en volstrekt niet zijn ingegeven door agressieve bedoelingen. .Voorstellen der Commissie van Vijf verworpen Dinsdag opnieuw Ministerraad te Rome Zooals wij Zaterdag nog In een deel van onze oplaa® konden ve -melden, heeft de Ita liaansche Ministerraad de voorstellen van de Commissi) van Vijf verworpen, Dit besluit werd als tolgt geformuleerd: De Ministerraad heeft kenhis ge nomen van de in het rapport der Commissie van Vyf vervatte voor stellen; hij heeft ze zeer aandachtig bestudeerd. „Bij allen eerbied voor de door de Commissie van Vijf vervatte voor- is de Ministerraad tot het besluit ge komen, deze voorstellen onaanne melijk te beschouwen, aangezien zij geen voldoende minimum-basis bie den voor eventueele overeenkom sten, waarbij eindelijk en op werk zame wijze rekening zou kunnen worden gehouden met de vitale rechten en belangen van Italië". De Ministerraad, waarin dit besluit ten slotte werd genomen, heeft twee uur ge duurd. De Ministers zullen Dinsdag a.s. nieuw bijeenkomen, ter bespreking van den politieken toestand. Britsche gezant bij den Negus De Negus heeft Zaterdag een langdurig onderhoud gehad met den Britschen gezant B r t o n, waarin voornamelijk gesproken over de bescherming der vreemdelingen. Thans zijn opnieuw 5000 infanteristen uit Addis-Abeba naar Dizedaoea gezonden. Generaal Virgin terug naar Zweden Generaal Virgin, één der voornaamste militaire adviseurs van Hailé Selassié, wiens gezondheidstoestand met den dag achteruit gaat, zal op 1 October via Zuid-Afrika naar Zweden terugkeeren. De kosten der Abessijnsche expeditie Uit het financieele verslag over den tijd m 1 Juli 1934 tot 31 Augustus 1935 blijkt, dat dc Italiaansche regeering in die periode vooor de Oost-Afrikaansche expeditie in to taal heeft uitgegeven een bedrag van 1.' 6.300.000 Lire. Algemeen is men echter van meening, dat dit cijfer niet alle uitgaven omvat en dat nog een groot deel der onkos ten gedekt is door niet nader te specificeeren „buitengewone uitgaven". Versterking der Dodecanesos Op de Dodecanesos bevinden zich thans groote Italiaansche bommenwerpers; op Rhodos heeft Italië eenige duizenden man schappen ontscheept. Ook op Leros zijn troe pen geland; op dit eiland wordt een vlieg veld in gereedheid gebracht. Er zijn reeds 25 Italiaansche bommenwer pers aangekomen. Boven Kreta heeft men oj zeer groote hoogte vier Italiaansche oorlogs vliegtuigen waargenomen. Italië slaat voorraden in! De Italiaansche regeering heeft groote hoeveelheden levensmiddelen in blik er troenen in Spanje aangekocht. Aanbiedingen voor den verkoop van 400.000 ton steenkool, die in Asturia ligt, hadden geen gevolg, aan gezien over de wijze van betaling geen over eenstemming kon worden bereikt. In de eerste veertien dagen van September zijn 24.095 ton Russische steenkool en 16.606 ton Turksche steenkool naar Italië scheept. In dezelfde periode werden 24.423 kubieke meter hout naar Italië gezonden ei 8.348 ton tarwe naar Massaóea. Het hout ei de tarwe waren afkomstig uit Russische ha vens aan de Zwarte Zee. Tengevolge van zijn financieele moeilijk heden betrekt Italië thans veel minder goe deren uit kanaal-zone, waar de Egyptische kooplieden verdere credieten weigeren. Voedselvoorziening op Malta Op Malta is een Britsch controle-bureau oor het voedingswezen opgericht, teneinde het streven tegen te gaan van de kooplieden, die profijt trachten te trekken uit den hui- digen internationalen toestand door een on gemotiveerd opdrijven van de prijzen. De re geering verklaart, dat voldoende levensmid delen voorradig zijn en dat zij niet zal dul den, dat ongerechtvaardigde winsten ge maakt worden. Britsche torpedojagers varen Uit Singapore wordt gemeld, dat Britsche torpedojagers Zondagmiddag de vlootbasis Singapore met onbekende bestemming heb ben verlaten. Britsche bommenwerpers naar Egypte De Grieksche regeering heeft toestemming verleend voor het passeeren van Griekenland door tien Britsche zware bommenwerpers, op weg naar Egypte en voor het aanvullen van brandstoffen te Phaleron en Myrambellos Kreta. Vrijwilligers uit Z.-Amerika De eerste groep van de 12.000 Italianen zonen van Itilianen in Brazilië, die zich vrijwillig bibben aangemeld voor de mili taire dienst in Oost-Afrika, zal 4 October met de „Augustus" naar Italië vertrekken. Italiaansche troepen-transporten Zaterdag en Zondag zijn opnieuw een 6000 Italiaansche soldaten uit Napels naar Eritrea verscheept. Vandaag zullen daarheen z< schepen vertrekken met 5000 militairen 1100 arbeiders, benevens een lading oor] tuig. Te Napels worden steeds weer nieuwe troepen uit verschillende deelen van het land verwacht. Blijkens een bericht uit Suez is thans door het kanaal reeds zooveel Italiaansche muni tie verscheept, dat de voorraad in Eritrea toereikend moet zijn voor verscheidene maanden oorlog voeren. In den racht van Donderdag op Vrijdag zijn twee Italiaansche duikbooten het kanaal gepasseerd, zoodat thans in totaal acht Ita liaansche onderzeeërs naar de Roode Zee onderweg zi;n. Volgens te Suez aangekomen stoomschepen liggen deze onderzeeërs op het oogenblik aan de oppervlakte in de nabij heid van het eiland Shadwan aan de punt an het schiereiland Sinaï. De defensie van Egypte Het aantal Britsche vliegtuigen, dat in Egypte L gestationneerd, is thans volgens de bladen reeds tot omstreeks 1000 gestegen. In dit aan tal zijn 300 watervliegtuigen begre pen. Verder zijn de Britsche troepen in Egypte opgevoerd tot een sterkte van 15.000 man. Daarbij komen nog 3000 mariniers, benevens de beman ningen der 28 Britsche oorlogssche pen, die in de Egyptische wateren het anker hebben laten vallen. Nieuwe versterkingen kunnen eiken dag worden verwacht. Zoo is het s.s. „Nevassa" met 1600 map Britsche troepen aan boord te Gibraltar aan gekomen op weg naar Egypte. Te Gibraltar heeft het schip oorlogsmateriaal geladen, De defensieplannen voor Egypte voor het geval van een Italiaanschen aanval van Li- bye uit zijn gereed. Mocht het tot zulk een aanval komen, dan zal de woestijn Amerieh worden prij gegeven tot op een afstand van 300 K.M. ten Westen van Alexandrië. Een uit Libye oprukkende vijand zou dan 500 K.M. moeten afleggen door een volkomen in water verstoken woestijngebied. Zeventig Italiaansche leden der Egyptische luchtmacht zijn ontslagen. Naar te Alexan- d wordt verklaard, heeft men hierbij met een voorzorgsmaatregel te doen. De Spaansche voorzorgs maatregelen Het agentschap Fournier meldt uit Madrid, dat ook Spanje eenige voorzorgsmaatregelen he aft genomen voor het geval zich in de Mid- dellandsche Zee verwikkelingen mochten voordoen. Alle Spaansche garnizoenen in den omtrek van Gibraltar zijn versterkt, terwijl voorts versterkingen zijn gezonden naar Spaansch Marokko, in het bijzonder naar het district Ceuta, dat tegenover Gibraltar is gelegen. Chertoks concessie Met den Amerikaanschen finan cier Chertok is naar in een offi cieel communiqué door de Abessyni- sche legatie te Londen wordt mede gedeeld overeenstemming ver kregen inzake de uitoefening der concessie, welke hij in Abessynië heeft verworven. Tevens is thans gebleken, dat de wnw welke betrekking heeft op de winning van mineralen, geldt voor een in de provincie Wallaga gelegen gebied met een oppervlakte van slechts 425 vierkante kilometer, het par ticulier bezit van dr. Martin. Deze transactie is er dus een van particuliere aard, en niet een met de Abessijnsche regeering. Reorganisatie der Labour-partij De Engelsche Labour Partij beraadslaag thans, na het aftreden van Lansbury, Lord Ponsomby en Sir Stafford Cripps over reor ganisatie der partij-verhoudingen. Volgens »den politieken medewerker van de „Daily.' Telegraph" bestaat zelfs de mo gelijkheid, dat door de partij de brand merking van de vroegere leden, die in de crisis van 1931 MacDanald gevolgd waren en die de nationale Labour Partij hebben gevormd, weer zal worden opgeheven. De leider van de socialistische Liga Sir Stafford Cripps heeft zijn uittreden nader gemotiveerd, met erop te wijzen, dat hij geen steun kan verleenen aan internatio nale sancties, wanneer deze de imperialis tische doeleinden van Engeland of van an dere mogendheden dienen. Morgen Britsche kabinetszitting Minister-president Baldwin is van Chequers naar Londen teruggekeerd. Reeds Dinsdag zal de plenaire zitting van 'tBrit- sche kabinet plaats hebben. De Phillippijnen lid van de .Volkenbond? Do pas gekozen president van de Philip- Pijnen, Quezon, heeft aan de Vereen. Staten gevraagd, aan den Volkenbond het verzoek te willen richten, de Philippijnen als lid van den Volkenbond op te nemen. Amerika wil nieuwe oorlogsschepen Bouw gaat onvoorwaardelijk door De vlootcorrespondent van de „Daily Tele graph" meldt, dat Amerika in Januari 1937 „ongeacht wat de andere mogendheden doen" zeven nieuwe oorlogsschepen op sta pel zal zetten met een maximum tonnage van 35.000 ton. Dit zou beteekenen, dat de Vereenigde Staten definitief de Britsche voorstellen tot vermindering van de tonnage en de uitrusting van toekomstige oorlogs schepen zouden hebben afgeslagen. De kwestie van het Memelgebied Volgens Press Association heeft de Brit sche ambassadeur te Berlijn, Sir Eric Phipps, instructie ontvangen de Duitsche regeering er van in kennis te stellen, éat de Britsche regeering tezamen met Frank rijk en Italië te Kovno stappen heeft ge daan ten aanzien van de a.s. verkiezingen in het Memelgebied. Britsche werkloozenverzekering maakt winst Gevolg van verbeterde toestanden 't Britsche werkloozen-verzekeringsfonds maakt iedere maand een winst van meer dan f 1 millioen. Wekelijks wordt aan bij dragen meer dan 1% millioen ontvangen terwijl de uitgaven aan uitkeeringen en ad ministratiekosen beneden het millioen pond sterling blijven. Een en ander is het gevolg van den alge meen verbeterdon toestand in de industrie. Er is in het geheel een overschot van 20 millioen. Het ministerie van Arbeid is er thans zeker van het fonds op oen basis te hebbpn. dat t zich voortaan zal kunnen bedruipen Binnen enkele weken is dan ook een ver mindering van de bijdragen te venvachten. Het spoorwegongeluk te Dresden Nadere bijzonderheden Omtrent het spoorwegongeluk, dat Zater dagmorgen om 7.40 uur op het station Dres- den-Neustadt ontstaan is, waarbij een spe ciale trein die geheel bezet was met school kinderen, door een rangeerende trein in de flank werd aangereden, wordt thans het vol gend medegedeeld; Zeven wagons zijn gekanteld. Er zijn één persoon gedood, zes zwaar gewond en zes licht gewond. Al deze slachtoffers zijn school kinderen uit Dresden. De oorzaak van het ongeluk is nog niet opgehelderd. De brand weer en de materiaal trein van de Rijksspoor wegen waren zeer spoedig ter plaatse. Ten gevolge van het ongeluk waren verschillen de rails een tijd lang versperd. De schoolkinderen waren in verband met den algemeenen vacantiedag onderweg voor een reisje naar Bautzen. Van arbeidsdienst naar Weermacht De Duitsche Rijksarbeidsleider H i e r 1 heeft voor de radio een toespraak gehouden tot de afdeelingen van den Arbeidsdienst, die dezer dagen ontslagen worden. Hierl zeide o.a., dat de 180.000 scheidenden in den Arbeidsdienst een zorgeloozen tiid hadden gehad, waarin zij voor de eerste maal hadden geleerd, wat gemeenschap en kameraadschap was en waaraan zij xater met vreugde zouden terugdenken. In den arbeidsdienst waren zij voor hun werk niet betaald, maar de vreugde in het werk en de trots erop waren het hoogste loon, dat men in het leven kon verwerv Thans gingen de meesten over naar weermacht, om de wapens te leeren kennen en de laatste opleiding van den man als Duitrch Rijksburger te ervaren. Hierl sprak de verwachting uit, dat zij als soldaten de school van den Arbeidsdienst eer zouden aandoen, en dat soldaten en mannen van den Arbeidsdienst goede kameraden zouden zijn. Tenslotte heette Hierl de nieuwe groepen, die op 1 October a.s. tot den Arbeidsdienst toetreden, welkom. Treinbotsing bij Toulon Dertig gewonden Bij Hyères in de buurt van Toulon, is Zaterdagoohtend een goederentrein in botsing gekomen met een motorwa gen. Dertig personen werden gewond, van wie twaalf ernstig. De materieele schade is aanzienlijk. De motorwagen is bij de botsing bijna geheel vernield. Nieuwe smokkelaffaire in Frankrijk Hall millioen schade voor den StaatI Een nieuwe groote knoeierij bij de douane welke de Fransche staat in de beide afge loopen maanden ongeveer een half millioen schade heeft berokkend, is bij toeval ont dekt door de Parijsche douane-autoriteiten. Het betreft den niet-geoorloofden invoer van eenige duizenden kisten Californische naasappelen. De vertegenwoordiger van de Belgische firma te Parijs, die vergunning had verkre gen een paar honderd kilo uien uit België naar Frankrijk in te voeren, was erin ge slaagd de van staatswege verstrekte invoer- licentie te vervalsohen in een invoerlicen- tie voor eenige duizenden kilo's Californi sche sinaasappelen. Pas toen deze groote hoeveelheid te Parijs te koop werd aange boden trok dit de aandacht der Parijsche fruithandelaren. De douane stelde een on derzoek in en ontdekte de knoeierij. De Joden in Duitschland Controle op Joodsch kapitaal Naar het Joodsche Telegr. Agentschap uit welingelichte bron zegt te vernemen zou de Duitsche regeering vijf nieuwe wetten voor bereiden, die verdere isoleering van de Joden ten doel hebben. Wij geven dit bericht onder zeer groot voorbehoud door. De wetten zouden behelzen: lo. de aanstelling van een regeeringscom- missaris ter controle en medebeheer van alle nog in Joodsche handen zijnde wonin gen en perceelen gronds. 2o. Een verplichting voor alle banken, om den autoriteiten in elk geval, waarin een Joodsche deposito-houder een bedrag, van f1500 Mark af. opvraagt, medcdeeling te doen. So. Verbod aan Joodsche doktoren, die nog een particuliere praktijk mogen uitoefenen, ongehuwde Arische meisjes te behandelen. 4o. Een Joodsche geneesheer zal in den vervolge een gehuwde Arische vrouw slechts dan geneeskundigen bijstand mogen ver leenen, wanneer de patiënte een schrifte lijke verklaring van haar man overlegt.dat deze geen bezwaar daartegen heeft. 5o. Den Joodschen advokaten, die op grond van de uitzonderingsbepaling van de Ariër-paragraaf als voormalige frontstrij ders nog praktijk mogen uitoefenen, zal het betreden van de gerechtsgebouwen geheel verboden worden. De door hen in behan deling genomen zaken zullen voor de recht bank alleen door Arische juristen mogen behandeld worden, die niet door hun niet- Arische confrères, maar door de rechtban ken worden aangewezen. DUITSCH LEGERVLIEGTUIG VERONGELUKT? Volgens de „Daily Tel." zou Donderdag j.l. een Duitsch militair vliegtuig in Zuid- Beieren zijn neergestort en verbrand, waar bij de piloot en de zes inzittende officieren werden gedood. Het zou aan de pers ver boden zijn, daarvan melding te maken. De verongelukte machine had aan de groote manoeuvres der Dultsohe weermacht deelgenomen, en bevond zich op den terug weg. De zeven inzittenden moeten op slag zijn gedood EEN ASTRID-ROUWZEGEL IN BELGIë Begin November zal in België een zwart gerande postzegel worden uitgegeven ter herinnering aan wijlen koningin Astrid. De postzegel zal een waarde ïïebben van 70 cen times. doch een toeslag van 5 4 10 centimes zal ten goede komen aan het door wijlen koningin Astrid gestichte fonds ten bate van de kinderen van werklooze mijnwer kers, Kort Nieuws De Oostenrijksche politie iheeft te Linz verscheidene personen gearresteerd, ver dacht betrokken te zijn bij verzending van postpaketten, die helsche machines bevat ten en die geadresseerd waren aan een aantal belangrijke justitieele en politie autoriteiten. De leider van de bende, die verdacht wordt de pakketten te hebben verzenden, is nog niet gevonden. President Roosevelt heeft zijn lijfwacht aanzienlijk versterkt, naar aanleiding van de op senator Huey Long gepleegde moord. In Belfast hebben politieke relletjes plaats gehad, waarbij zioh een straatge vecht ontwikkelde en één persoon werd ge dood. Aartshertog Otto van Habsburg heeft aan de burgemeesters van een aantal plaat sen, welke aanhankelijkheid tot het voor malige vorstenhuis tot uiting brachten, een boodschap gericht, waarin hij o.m. zegt, dat de fundamenten van een nieuw Oostenrijk in de overblijfselen van het oude Oostenrijk en in de kroon der Habsburgers liggen. Gemengd Nieuws. De misdaden te Oss Opnieuw bekentenissen De wachtmeesters der Koninklijke mare chaussee De Gier en v. d. Weeri hebben in het huis van bewaring te 's-Hertogenbosch wederom verhooren afgenomen aan enkele beruchte Ossche misdadigers, de Rut, de jonge Toon de Soep en Piet de Bie. Zij hebben o. m. bekend in Februari 1934 een Van Heek op den Krakenburg te Oss, al waar een klein bedrag aan geld en diverse huishoudelijke artikelen werden ontvreemd, alsmede den diefstal van een aantal gereed schappen ten nadeele van Van de Broek, ontvreemd achter het kerkhof op den Eiken boomgaard te Oss. Tevens hebben De Rut en Den Olie nog bekend in 1934 tijdens de afwezigheid der bewoners een diefstal te hebben gepleegd bij de familie Timmermans op het Schayk- veld, alwaar een aanzienlijk bedrag aan aan geld en een groote voorraad sigaren, tabak en sigaretten werd ontvreemd. De gemeentepolitie te Oss heeft een 2S-jarigen man gearresteerd, die ver dacht wordt van verschillende roof overvallen. Bij het verhoor heeft hij reeds bekend in 1933 in samenwer king met „Dotje" van Berne en H. v. Galen een tweetal overvallen te heb ben gepleegd en wel op den bakker Van der Kamp uit Oss, die toen echter geen geld bij zich had, en eenige da gen later op d enbakkersknecht v. d. Akker, wien zij een som gelds ont roofden. De landbouwer v. Nuland uit Oss heeft in 1933 eenzelfde onaangename ondervin ding opgedaan. Hij keerde van de Ossche markt huiswaarts en ontmoette in de Os sche heide nabij de St. Willebrordus-put eenige hem onbekende personen, die hem dwongen zijn portemonnaie, inhoudende f 18, aan hen te overhandigen, wat hij, ge zien de eenzame plek, gedaan heeft. De rechtbank te 's-Hertogenboscli zal Maandag 14 October om tien uur v.m. met de berechting van de Ossche misdrijven aan vangen. Op dien dag zullen terecht staan P. J. de B., bijgenaamd Poer, werkman te Oss, en L- A- v- '3- H., bijgenaamd de Brus vrachtrijder te Heesch, verdacht van over val met roof te Mariaheide op 16 Maart 1934, van inbraak in het gemeentehuis te Gassel op 16 Mei 1933 en van inbraak bij G. v. Huisseling te Lanpeboom op 11 Jan. 1934; verder F. N. v. d. W., bijgenaamd de Brommert, landbouwer te Oss, verdacht van medeplichtigheid ana den overval met roof te Mariaheide op 6 Mfei 1933; A. J. v. d. W., bijgenaamd Slappe Toon van Mieneke de Soep, landbouwer te Oss, verdacht van me deplichtigheid aan de inbraak bij P. M. v d. Berg te Oss op3 April 1934 en van he ling bij genoemde inbraak; A. S., verzeke- rings-inspecteur te Nijmegen, verdacht van medeplichtigheid aan de inbraak in het gemeentehuis te Gassel op 6 Mei 1933 en aan de inbraak te Langeboom op 11 Jan. 1934 bij G. v. Huisseling. iw RIJWIELDIEFSTAL IN HET GROOT. Door de' Rijks- en gemeentepolitie van He del en Kerkdriel zijn eenige rij wielen in beslag genomen, die gekocht war ren van den rijwielhandelaar O. Q. te Hedel De politie had dezen handelaar niet ver trouwd en na een uitgebreid onderzoek is zij tot de overtuiging gekomen, dat de rij wielen van diefstal afkomstig zijn. Zij is daarom overgegaan tot. arrestatie van den rijwielhandelaar, die in het huis van bewa ring te Den Bosch is opgesloten Intusschen zijn ook te Ammerzoden en in andere plaat sen in de omgeving rijwielen, die allle bit den gearresteerde gekocht waren, jn beslag genomen. AUTO- EN MOTOR ONGELUKKEN. Te Amsterdam is op den hoek van de Waverstraat en de Vechtstraat een vier jarig jongetje door een auto overreden. Het kind is met een schedeJfractuur naar het Q. L. Vrouwegasthui* vervoerd. De staking te Tilburg De vijfde week gaat in Omtrent de staking in de wollen stoffen* industrie kan worden gemeld, dat de nieu we bemiddelaar, die na de mislukte poging van den heer Dc Jong, zou optreden, zich nog niet gemanifesteerd heeft. Zondagmorgen is een auto met levensmid delen uit Amsterdam voor de stakers aan gekomen. In de laatste stakersvergadering heeft hei Comité de stakers opgewekt vol te houden en niet de fabrieken in te gaan vóór hun gerechtvaardigde eischen zijn ingewilligd", zoodat er weinig kans is, dat het werk he* en hervat zou zijn. Thans gaat de vijfde week van de sta* king in. De Bondsonderwijzers steunen In een Zaterdagavond gehouden ledenver gadering heeft de afdeeling Amsterdam van den Ned. Bond van Onderwijzers met groote meerderheid besloten, een bedrag van 100 beschikbaar te stellen voor de stakende tex* tiel-arbeióers, via het Tilburgsche stakings* comité. Voorts werd besloten, dat de afdee* ling een steunactie zou organiseeren ten be* hoeve van de stakers, terwijl tenslotte tof het N.V.V. het verzoek werd gericht, den stakers eveneens steun te verleenen en de mo derne vakbonden te verzoeken, dit voorbeeld te volgen, in het bijzonder de moderne tex* tielarbeidersbond „De Eendracht", welks go* organiseerde leden te Tilburg aan de staking deelnemen. In deze roode onderwijzers bruist nog steeds het revolutionaire bloed. Aangesloten bij het N.V.V., dat de wilde staking veroor* deelt, bieden zij steun en verergeren zij do toestand. Geheime radiozender in beslag genomen De gemeentepolitie van Gel een fieeft Zaterdag ten huize van Te P. te Lu ttera* d e een geheime radio-zender in beslag geno* men. Het bestaan van dezen zender, die op een ultra-kortegolf werkte, was reeds ge* ruimen tijd bij de politie bekend. Na een zorgvuldig onderzoek werd dq plaats, waar de zender stond, ontdekt. Te P, is vroeger ingenieur in Nederlandsch Oost* Indië geweest. Volgens zijn verklaringen heeft hij slechts een beperkt aantal uitzen* dingen gedaan. Ernstige brand te West-Blokker Drie kinderen met moeite gered Men meldt ons uit West-Blokker: Zaterdagavond tegen elf uur is brand onf staan in een schuur, welke diende als op* slagplaats van brandstoffen, staande bij da woning van den heer J. Koning. In korten tijd stond het gebouwtje in volle vlam. De heer Koning had nog getracht het vuur ta blusschen, doch toen dit niet lukte heeft hij alarm gemaakt bij de buren, die zich reeds ter ruste hadden begeven. Het vuur had in* middels een grooten omvang aangenomen en was ook overgeslagen naar het woon* huis. Toen de vrouw des huizes zich met drie harer kinderen in veiligheid had ge* steld, bevonden zioh nog drie andere kin* deren, die op den zolder sliepen, in het in lichterlaaie staande huis. Met behulp van den heer Jong, die in allerijl een ladder uit zijn huis had gehaald, slaagde de heer Ko* ning er in op het laatste oogenblik zijn1 kinderen van een wissen dood te redden. De brandweer kon uitbreiding van den brand voorkomen. Niets kon worden gered. De heer Koning had ernstige brandwonden opgeloopen en is door een geneesheer tee plaatse behandeld. De brand is zeer waar* schijnlijk ontstaan toen de heer Koning eenige werkzaamheden aan zijn vrachauto, die in de schuur stond, verrichtte. [Twee mannen in vlammen Een ernstig gewonde Twee schildersknechten van den fa. Nuy* ten te Breda waren in een poort bezig mèt benzinelampen de verf af te branden. Een stond op een ladder en de ander op den beganen grond. Door een hevigen wind* stoot viel de ladder om en de 18-jarige A< stortte omlaag. In zijn val wierp hij een tafel om, waarop een blik benzine stond, waarvan de inhoud in aanraking kwam met de benzinelamp van den op den bega* nen grond werkende 44-jarige H. M. In een oogwenk stond M. in vlammen. A. snelde toe en wist na veel moeite het vuur te doo- ven, waarbij hij ernstige wonden aan gelaat en handen opliep. Door moedig optreden wist hij M. van een wissen dood te redden. Deze heeft niettemin brandwonden in deu tweeden graad opgeloopen, zoodat zijn toe stand hoogst ernstig is. DE INBRAAK TE WEERT. Veertienduizend ontvreemd Te Weert werd op aanwijzing van den arbeider van E., wonende te Leuken in deq Leuker-akker, het ontvreemde geldkistje, afkomstig van den diefstal bij den bakker H. Boeken aan de Maaspoort gevonden Het kistje werd aangetroffen onder een heg ért liet bleek, dat de deksel er van afgerukt was. In het kistje bevond zich naar schat*; ting nog slechts f 200 aan contanten ed eenige stukken van waarde. De rest van den inhoud, welke bestaan zou hebben uit ln o!w,aa' 6000 in contanten en ongeveer f 8000 aan effecten, is nog niet gevonden. De heer van Wageningh, deskundige te Maastricht, zal het geldkistje aan een on* derzoek onderworpen. Van de daders ont* breekt ieder spoor. VECHTENDE BROERTJES. Te Amsterdam raakten de gebroeders van der H in een cabaret in .Ie Tuinstraat slaags. Weldra was een groote volksoploop om de vechtende broeders gevormd. Ook de pontje was weldra ter plaatse en aan het relletje was spoedig een einde gemaakt door de arrestatie van de vechtersbazen) die op het politiebureau gelegenheid kregen in een cel tot bezinning te komen. Het „pu bliek moest met den gummistok uiteenga» dreven worden. EEN REISJE ONDER EEN D-TREIN. De recherche te Amsterdam heeft een vreemdeling gearresteerd, die op een teer bijzondere wijze de reis naar ons land had gemaakt Hij had zich n.l een plaatsje ver zekerd op het stangenstelsel onder een D- treinwagen. De man was niet in het bezit van papieren en is naar het hoofdbureau overgebracht. Bij aankomst aan het Cen traal Station werd hij ontdekt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 2