Uirtttue ctft (iouriuit De P.K.-A.K.V. onbeschadigd Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden ïn Omstreken abonnementsprijs: Pei kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 235 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor hel Buitenland bij wekelijksche zending4-50 Bij dagelijksche zending5-50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad Tb et- Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: breestriat 123 Teletoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 NO. 5585 MAANDAG 23 SEPTEMBER 1935 15e Jaargang gfobmentieprijjen: Van I tot 5 regels1.17'/» Elke regel meer0.227» Ingezonden Mededeelingen van 1—5 regels 2.30 Elke regel meer 0.45 Handelsadvertentiën per regel 0.17'/» Bij contract belangrijke korting Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend 0.10 Wie zich heden pp ons blad abonneert, ontvangt al de tot 1 October a s. verschijnende nummers gratis. Abonné's op te geven aan Dh ADMINISTRATIE EERLIJKHEID, OOK IN POLEMIEK Onze driestar van welgeteld vijftien re- j gels in ons blad van Donderdag 1.1. heeft de boosheid van De Tijd opgewekt, die ons voorhoudt, oat we redelijk moeten zijn, ook j in polemiek. Uitstekend, ma.ar laat het blad dan begin neneerlijk te zijn, ook in polemiek. Ten eerste schreef d e T-ij d niet, zooals ze nu beweert, dat wij de roomsch-kathol leken verantwoordelijk stelden voor de geschade griud-positie van ons land, „gelijk voordien I de liberale bladen deden", maar het blad schoof, ons in de schoenen, dat wij „da libe rale bladen na schreven". Men behoeft niet erg fijn te voelen om het onderscheid te ontdekken. Wij beoanken voor de eer om door d e T ij d beschouwd te worden als napral ;rs van de liberalen, zoo- I als dit blad meermalen Dr. Colijn liberalisme in de economie ten laste legde. In de tweede plaats schreven wij niet ,J) e T ij d behoort tot de kudde der naapers", maar wel: Als het blad ons indeelt bij dit gilde, „dan kunnen wij, met welgemeende collegialiteit, slechts antwoorden: ook gij be hoort tot „de kudde der naapers". Over de tusschenvoeging „met welgemeen- de collegialiteit"' en over het „ook gij", las de geprikkelde redactie.blijkbaar heen. In de derde plaats wenschen we thans het blad er op te wijzen, dat wij, onmiddellijk nadat Mr. Aalberse de Regeering het ver trouwen opzei onze verbazing hebben uitge sproken over het feit, dat de R.-K. fractie blijkbaar niet had overwogen, welke gevol gen deze politieke roekeloosheid voor het economisch leven moesten hebben. Van nA- schrijverij was dus geen sprake. Ten slotte willen we er Aan herinneren, dat het de Tij d was, die op smalende wijze over de „Regeeringspers" sprak, waar toe ook wij zouden behooren; een wijze van aanduiden, welke in de roode pers niet mis staan zou hebben. We willen maar zeggen, dat de Tij d be ter had gedaan onze korte driestar letterlijk onder de oogen zijner lezers te brengen, waardoor de eerlijkheid, ook in polemiek be- yoroerd zou zijn. En overigens voeren wij deze vrij nutte- looze gedachtenwisseling alleen, omdat d e T ij d op bovenaangeduide wijze terugsloeg. MAATSCHAPPIJ DER NED. LETTERKUNDE Drukbezochte vergadering te Leiden Reorganisatie-commissie benoemd Zaterdagmiddag is te Leiden een buiten gewone algemeene vergadering gehouden van de Maatschappij der Neder- lar d'sche L e 11 e r'k u n d e. Deze verga dering was een gevolg van het conflict, dat in Juni- in de maatschappij is uitgebroken tusschen de meerderheid van Let hoofdbe stuur en de commissie voor schoone lette ren, naar aanleiding van het niet toekennen van een prijs aan den dichter-schryver Mr. H. Marsman, waartoe door laatstgenoemde commissie geadviseerd was. Het hoof bestuur heeft geweigerd aan het advies gevolg te geven wegens oen artikel vier jaar geleden door Marsman geschreven, waarin hij zoowel het bestuur als de com missie had belcedigd. Er ontstond toen een bestuurscrisis. De zes demissionaire bestuursleden vier anderen hadden ql eerder ontslag ge nomen -r- hebbèn tegen Zaterdagmiddag i l. een vergadering bijeengeroepen, teneinde een nieuw bestuur te doen kiezen.. De vergadering was goed bezocht. Na opening der vergadering werd door Dr. W. van Brummelen een overzicht gege ven van het voorgevallene. Na eenige discussie werd door Mr. J. Slag ter een motie ingidiend, waarin wordt uitgesproken, dat het gebeurde een ernstig symptoom is van voor den bloei der Maatschappij bedenkelijke verwikkelingen en dat de bloei van de My. ernstig wordt be dreigd. Het wordt daarom gcwenscht geacht de wet der maatschappij te verbeteren, met het oog op gebreken in de organisatie. Voorts wordt in de motie voorgesteld een commissie van vijf leden te benoemen om de reorga nisatie voor te bereiden. Bij de gedachtenwisseling over deze mo tie bleek dat zeer velen de noodzakelijkheid eener reorganisatie inzagen. Na uitvoerige discussie werd de motie aangenomen. Tot leden der Comm. werden geko zen mevr. J. de Wit-v. Dullemers, W. J. AL A. Asselbergs, Prof. Dr. N. J. Krom. WENDING IN HET ABESSIJNSCHE CONFLICT Italië's voorstellen aan de Commissie van Vijf Inlien de jongste berichten uit Genève waarheid bevatten zou op het, overigens in welwillende termen vervatte, afwijzénde ant woord van Mussolini ten opzichte van de voorstellen van de Commissie van Vijf, thans een principieele koerswijziging der Italiaansche politiek zijn gevolgd. Had deze zich er tot nu toe van onthouden, de eischen van dit land in Abessinië door for mules te omlijnen, thans zou de Duce een drietal punten hebben naar voren gebracht, waarover hij nader wenscht te onderhan- Dit eerste symptoom van toenadering geeft aanleiding tot herleefde hoop, zij het ook- dat Mussolini's verlangens van dien aard zijn, dat het moeilijk zal vallen deze te bevredigen. Hailé Selassié kan daar nau welijks aan denken, het zou hem niet al leen een belangrijk deel van zijn grotidge- bied, maar ook zijn militaire onafhankelijk heid en zijn prestige kosten. Want daarop komen tenslotte de Italiaansche voorstellen neer: reorganisatie der Abessijnsche weer macht onder Italiaansche leiding; afstand van een gebiedsstrook welke. Eritrea en Italiaansch Somaliland zou verbinden; het aanleggen van een onder Italiaansche con trole komende spoorweg naar een zeehaven in Italiaansch Somaliland welke Italië voor dat doel aan Abessinië zou afstaan. Zoo de Negus in een en andïr zou bewil ligen, zou zijn land machteloos aan den Italiaanschen invloed zijn overgegeven. Het is nog niet duideljjk, hoe Mussolini zich Zijn verbindingsstrook denkt, doch vermoe delijk zou deze twee punten van interna tionale beteekenis moeten vermijden, ten eerste de Fransche spoorlijn Addis Abeba- Dsjiboeti, en ten tweede het befaamde Tana- Mr. J. Slagter en Prof. Dr .Tan de Vries. Onmiddellijk na het besluit een re organisatie-commissie te benoemen sprak de vergadering zich er voor uit, dat de zes bestuursleden, die hun mandaat ter beschikking hadden ge steld, op dit besluit zouden terugko men, aan welk verzoek zij gevolg ga ven. Voorts werd besloten op de eerst volgende maandvergadering in de nog bestaande vier vacatures te voorzien. Tenslotte werd aangenomen een voorstel van den heer Drion om ook aan de demis sionaire commissie voor schoone letteren te verzoeken terug te komen op haar besluit om af te treden. IAvontuurlijke tocht van It. Vonk door de jungle van Burma Roofdierengehuil en booze Inlanders Hoe er hulp kwam opdagen Het bericht, dat bet vermiste De Havilland Dragon-vliegtuig, de P.H.- A.K.V., bereikt is, heeft in Neder land groote vreugde teweeg ge bracht Uit de nadere berichten, die thans van de bemanning worden ontvangen, blijkt dat het toestel een schitterende noodlanding heeft ge maakt en onbeschadigd is gebleven. Zondagochtend zou het van de plaats, waar de noodlanding is ge maakt, het strand van Haingyi ten zuiden van Bassein, opstijgen en naar Rangoon vliegen. De drie leden van de bemanning, de Engelsche kapitein E. Fulford, de Nederlandsche luitenant-vlieger Vonk en de Engelsche werktuig kundige S. J. Cope, waren door de uiterst slechte communicatie-midde len niet in staat geweest eerder iets van zich te doen hooren, ten gevol ge waarvan de spanning over de on- zekerneid van hun lot voortdurend toenam. Het heeft de drie leden van de wakkere bemanning niet aan avonturen ontbroken. Naar men weet was het vliegtuig in een zwaren storm geraakt De „United Press" verneemt omtrent het verloop van de tocht, de noodlanding op het strand en de tocht door de jungle van Bur ma naar de bewoonde wereld een aantal frappante bijzonderheden. Het bleek, dat in de zware bui het benzineverbruik boven het normale steeg en dat men Rangoon onmogelijk zou kunnen halen. Kapitein Fulford, die het toestel be stuurde, slaagde er in het vliegtuig op een van de gevaarlijkste plaatsen langs de kust schitterend neer te zet ten. Een nacht vol gevaren. Er was in de omgeving geen enkel levend wezen te bespeuren. De drie vliegers beslo ten daarom den nacht in het toestel door te brengen en den volgenden dag op onder zoek uit te gaan. Dat de toestand van het drietal niet zonder gevaar was, bleek al spoedig, want uit de jungle klonk het ge brul van wilde dieren. Naarmate de avond daalde, nader de het onheilspellende geluid meer en meer en gedurende den nacht hoorden de vliegers herhaaldelijk het geschuifel van de roofdieren, die den vreemden gast besnuffelden. Bij het aanbreken van den dag be gaf luitenant Vonk zich op weg, om te trachten het naaste dorp te berei ken. Hij nam afscheid van de overige leden der bemanning en trok er. te voet op uit. door het oerwoud. Bij de Inlanders. Op dezen tocht heeft luitenant Vonk met groote moeilijkheden te kampen gehad. Hij was voor een dergelijke tocht slecht uitge rust, doch hij hield vol en bereikte ten slotte een inlandersdorp. Wnar'de P.K.-A.K.V. de noodlanding maakte De ontvangst was niet vriendelijk; uit de blikken van de inlanders viel op te maken, dat de blanke gast verre van welkom was. Zij namen ten slotte een dreigende houding aan, doch luitenant Vonk slaagde er in de opgewonden gemoederen te kalmeeren. Na dat hij door gebarentaal den dorpelingen zoo goed en kwaad als het ging zijn bedoe lingen had duidelijk gemaakt, begrepen zij ten slotte, dat zij niets van hem te vreezen hadden. Luitenant Vonk wist zelfs gedaan te krijgen, dat hij eenige foto's mocht ma- Vergezeld van eenige inboorlingen ls de vlieger daarna op weg gegaan. Bij de kust teruggekomen, wist luite nant Vonk ten slotte de opmerkzaam heid van een schip te trekken. Hij ging aan boord en voer naar het nabij gelegen Bassein, van waar hij zich met Rangoon in verbinding stelde en mededeeling deed van den hache- lijken toestand, waarin zich de be manning van de Dragon bevond. Hoe er hulp kwam. Onmiddellijk werd een hulpvliegtuig uit gezonden, daar men besefte, dat de Dragon en haar bemanning in groot gevaar ver keerden. Bij het opkomen van den vloed is dit kustgedeelte alles behalve veilig en bo vendien waren de levensmiddelen aan boord van het vliegtuig zoo goed als op geteerd. Het hulpvliegtuig landde naast de Dra gon en thans bleek, dat niet alleen luite nant Vonk een avontuurlijken tocht had gehad. Een van zijn kameraden was een kilometer lang door een krokodil achter volgd. Bovendien hadden Fulford en Cope voortdurend gevaar geloopen door slangen gebeten te worden. De toestand werd er niet prettiger op toen gedurende den nacht een aantal inlanders naar het vliegtuig kwam kijken. Zij om ringden het, -doch bij aankomst van het hulpviiegtuig trokken zij zich in de bos- schen terug. Welk een indruk de komst van de Dra gon op de inlanders had gemaakt blijkt wel uit 't feit, dat zij onmiddellijk een „Pooja", d. i. een godsdienstige plechtigheid, hielden, om zich van den „slechten invloed" van den vreemden vogel te zuiveren. meer waaraan eerste klas Britscbe belan gen verbonden zijn. Do verbinding tusschen Eritrea en Itali aansch Somaliland zou dan ten Westen en Zuiden van de hoofdstad moeten liggen, en niet meer of minder beteekenis dan een Italiaansche corridor, welke het grondge bied van den Negus in tweeën zou deelen, zoozeer zelfs, dat het zuidelijk merengebiad vrjjwei aan den invloed van Addis Abeba zou worden onttrokken. De afstand van een Italiaansche haven ten behoeve van Abessynië zou echter even eens zeer ongewenschte gevolgen hebben. Deze haven, met haar spoorwegverbinding Addis Abeba, zou in de eer-ste plaats een streep zijn door de Fransche rekening. Immers Frankrijk bezit thans door de lijn Addis Abeba-Dsjiboeti practisch gesproken de controle over den geheelen import en export van het rijk van den Negus. Een nieuwe, Abesijnshce haven met spoorweg verbinding naar de hoofdstad zou in dezen toestand een voor Frankrijk moeilijk te aan vaarden wijziging brengen, daar zij Italië's positie in het land bijzonder zou versterken. Heeft Mussolini inderdaad deze drie voor waarden gesteld, als basis voor verdere on derhandelingen bevestiging van dit be richt is op het oogenblik dat wij dit schrij ven nog niet te verkrijgen dan lijkt het er tenslotte inderdaad veel op, dat het niet meer dan een nieuwe Italiaansche poging beduidt nog wat tijd te winnen. Wellicht ook wenscht men den indruk weg te nemen, dat Italië in Genève onhandelbaar zou zijn en acht men 't gewenscht, dat tenslotte het beslissende „Neen" niet te Rome, doch te Addis Abeba zal worden uitgesproken. (Zie verder bli. 2) Witte Spatborden op de fiets vanaf 7 October a.s. Het Kon. besluit tot nadere wijziging van het Motor- en Rjjwielreglement (witte spatborden, achterlichten voor bakfietsen enz.) treedt in werking op 7 October a.s. De uitvoering der crisiswetten De Ned. Bond van Varkenshandelaren heeft zich tot den Minister van Landbouw en Visscherij gewend met het verzoek maat regelen te willen nemen tegen het handel drijven met \arkens door zaakvoerders der Veehouderij-Centrale, waardoor een deloyale concurrentie ontstaat tegenover particuliere varkenshandelaren, hetgeen vooral in Gel derland en Overijssel voorkomt. Gemengd Nieuws. Moordaanslag op zijn vrouw Dader meldt zich bij de politie Zaterdagavond omstreeks 10 uur heeft ten huize van de familie K. in de Jan Overdijkstraat 42 te Zuilen'n tragisch voorval plaats gehad. De vrouw des huizes is door haar 33-jarigen echtgenoot, houtbewerker van beroep, met een slagersmes zwaar lichamelijk letsel toegebracht Zij heeft een steekwonde in de borst gekregen, waardoor zij levensgevaarlijk werd ge- Do verhouding tusschen de echtgenooten had reeds meermalen tot ingrijpen der bu ren aanleiding gegeven. Toen Zaterdag avond de vrouw van boodschappen terug keerde is over deze burenkwestie 'n twist ontstaan, waarbij K. plotseling zijn noote met een mes te lijf is gegaan. Na de wandaad gepleegd te hebben liet hij het slachtoffer aan haar lot over. De vrouw liep hevig bloedend de woning uit en vond bij de buren een toevlucht en werd, nadat de politie en dokter L. A. Wesley uit Zui len ter plaatse waren gearriveerd, overge bracht naar de Rijkskliniek te Utrecht. Het onderzoek onder leiding van den bur gemeester werd vergemakkelijkt, doordat K. in zeer overspannen toestand zich bij het politiebureau heeft aangemeld en kentenis heeft afgolegi Hij is in voorloopige hechtenis Auto tegen een lichtmast gereden Bestuurder beschonken Op den Sloterstraatweg te Amsterdam bij de viaduct van de rijksspoorbaan is een uit de stad komende personenauto tegen een lichtmast gereden. De auto had een groote snelheid, en is vrijwel geheel vernield. De lichtmast is ondersteboven geworpen, met het gevolg, dat ae bewoners van den Sloter straatweg in de buurt geruimen tijd in het donker hebben gezeten. De passagiers waren een Amsterdammer en een Bloemendaler, beiden ongeveer 40 jaar. Zij waren bewusteloos, maar hadden geen ernstig letsel. Wel zijn zij naar het ziekenhuis gebracht, maar konoen na ver bonden te zijn zich naar huis begeven. Beiden zoowel de chauffeur als de passa gier waren onder den invloed van sterken INBRAAK IN EEN SCHOOL. Het ongeval op de onbewaakte overweg nabij Berkum Nadere bijzonderheden Omtrent het ongeval op den onhewaak- ten overweg nabij' Berkum kunnen wij nog het volgende mededeelen: De autobus werd bestuurd door zekeren Driessen, afkomstig uit Ommen. De bus is den dienst DalfsenZwolle en eiken rijdt een groot aantal schoolkinderen met deze bus van Dalfsen naar Zwolle. Zaterdagmorgen was het weer mistig en 1 dit verband stopte Driessen voor den overweg om te gaan kijken of er een trein aan kwam. Hij was met de situatie dus volkomen op de hoogte. Hij bespeurde niets en waarschijnlijk mis leid door den mist zette 'hij de bus weer in beweging. Op den overweg gekomen werd het voorste gedeelte van het vervoermiddel door den trein uit Meppel, die të S.06 Uür te Zwolle moet arriveeren, gegrepen. Door de schok kwamen de voordeuren van de autobus klem te zitten. Voorts kwam het vervoermiddel dwars over de rails te staan, met 't grootste gedeelte op de andere lijn. De bestuurder had de tegenwoor digheid van geest om enkele achter deuren in te trappen en het noodluik te openen, waardoor alle kinderen, jongens en meisjes in den leeftijd van 12 tot 20 jaar, gelegenheid kregen de bus te verlaten. De 13-jarige Ida Gra- kist uit Dalfsen was ernstig gewond en moest naar het ziekenhuis te Zwolle worden overgebracht Alle an dere inzittenden kwamen er met schrammen en lichte verwondingen af, evenals de chauffeur. Enkele oogen- blikken nadat alle kinderen de bus hadden verlaten, passeerde de snel trein ZwolleGroningen. De locomo tief van dezen trein greep de bus in het midden en sleurde het voertuig ze ker 500 Meter mee. De bus werd to taal vernield. Door zeer toevallige omstandigheden is een groot aantal menschen aan een zeer ernstig gevaar ontkomen. Door het onge luk was de treinenloop gestagneerd, doch na ongeveer -een half uur was de baan weer zoover vrijgemaakt, dat de reis, zoowel door den Zwolschen als door den Groning- schen trein kón worden voortgezet. STELLING INGESTORT. Te Amsterdam zakte in de Nieuwe Doelenstraat een stelling in elkaar, die te gen den gevel van een huis was opgesteld. Door vallend hout werd de 49-iarige man tamelijk ernstg gewond. Met een ribffac tuur en inwendige kneuzingen is hij naar het Binnengasthuis overgebracht, DE ROOFOVERVALLEN TE ALBERGEN EN BORNERBROEK De Almelosche rechtbank heeft Vrijdag uit spraak gedaan in de zaken betreffende de roofovervallen te Albergen en Bornerbrook E. v. d. V. te Borne werd voor elk der feiten, overeenkomstig den eisch veroordeeld tot 4 jaar gevangenisstraf, totaal 8 jaar. G. J. V. te Borne werd veroordeeld voor zijn mede plichtigheid aan de roofovervallen resp. tot 1^ jaar en 2y2 jaar gevangenisstraf. H. G. L. G. v. d. H. te Zenderen werd voor die te Albergen veroordeeld tot 2 jaar gevangenis straf en A. J. W. te Borne voor dien te Bor nerbroek eveneens tot 2 jaar gevangenis straf. Tegen den mede-verdachte K. de G. te Hengelo werd een psychiatrisch onderzoek gelast. Voornaamste Nieuws. Dit Nummer bestaat uit DRIE bladell BIz. Nadere berichten over de noodlanding die het vermiste Nieaw-Guinea-vliegtuig heeft moeten uitvoeren. Te Zuilen heeft Iemand een moordaanslag op zijn vrouw gepleegd en zich daarna bij de politie aangemeld. BIz. 2 Mussolini zou naar verluidt te Genève een drietal tegenvoorstellen inzake Abessy- nië hebben ingediend. De Italiaansche Ministerraad heeft de voorstellen van de Commissie van Vijf ver worpen; morgen komen de Italiaansche Ministers opnieuw bijeen. De Italianen versterken hun militaire po sitie in den Dodecanesos; er wordt een vliegveld aangelegd; reeds zijn er troepen contingenten geland en bevindt er zich een sterk vliegtuig-eskader. Egypte's verdedigingsplannen voor een eventueel» aanval uit Lybië zijn gereed; er zouden meer dan duizend vliegmachines be schikbaar zijn. De Italiaansche troepenverschépingen gaan voort; in Spanje en Turkije worden leger-voorraden opgekocht. Chertoks concessie blijkt van zuiver parti culiere aard, en minder belangrijk dan men aanvankelijk vermoedde. Blz 9. Verschenen is de Memorie van Toelichting op de Begrooting van Delensie 1936. Aan den heer J. Lazonder, directeur van de Postcheque- en Girodienst is eervol ont slag verleend. Een Russisch schip heeft de opvarenden van oen op de Noordzee gekapseisd Neder- laudsch motorschip te Rotterdam aange bracht. Te Wormerveer heeft een groote brand ge woed in een olieraffinaderij. BIz. 11 De legeroefenlngen in Gelderland. ER VAN DOOR Sederi Zaterdag word1; vermist de lS-jarige slagersknecht L. G. werkzaam by de firma Tilburg te Bergen op Zoom. De jonge man is in het bezit van geld, dat hy by de klanten had geind. Tegenover anderen heeft hy zich uitgelaten, dat hy naar Brussel wilde zoodat het niet onmogelijk is, dat hij zich in België's hoofdstad ophoudt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 1