LEGEROEFENINGEN IN GELDERLAND MAANDAG 23 SEPTEMBER 1935 T O G A's - HEERENKLEEDING OPGERICHT 1819 SCHOÜTENSTR. Ni. Firma C. JöRG Sr. UTRECHT Kerknieuws NED. HERV. KERK Beroepen: Te Vinkeveen, cand. G. den Duyn te Weesp. Te Harderwijk, R. N. B. Bouthoven te Huizen (N.H.). Bedankt: Voor Hees-Neerbosch, N. J. Cupedo te Noordwijk aan Zee. AFSCHEID, BEVESTIGING EN INTREDE Ds. M. D. Gij sman te Dr hoopt Zondag 6 Oct. a.s. afscheid te nemen van de Herv. Evangelisatie te Drachten, Zonda? 13 Oct. d.a.v. intrede te doen by de Ned. Herv. Gemeente te Kampen, na beves fcigd te zyn door Ds. P. Warners, te Doe- tinchem Gisteravond heeft Ds. A. T. W. de Kluis, komende van V 1 is si n g e n, zijn intrede gedaan bij de Ned. Herv. Kerk te Rotterdam. De bevestiging had 's mor gens plaats gehad in hetzelfde kerkgebouw (de Groote Kerk) door Ds. J. Vossers Vlissingen, die als tekst had gekozen Lu- kas 14 24. Ds. de Kluis had als tekst voor zijn in- tree-predikatie uit Marcus 9 8, de woor den: „Jezus alleen", en zeide dat hij het gewaagd had het beroep naar de groo te stad aan te nemen, ziende op Jezus. Na de predicatie richtte de nieuwe pre dikant zich tot de kerkelijke colleges, Ds. Zeydner, Ds. Vossers, het ministerie van predikanten. Tot zijn ouders, die mede aan wezig waren, ztfde spr.: „Vader en moeder, dat u hier aanwezig zijt, is mij een groote vreugde. Gedenk mijn arbeid in uw gebed" Tot de gemeente richtte spr, zich met de vraag: „Bidt voor mij opdat mij gegev worde met vrijmoedigheid te prediken Je zus, en Jezus alleen". De kerk was zoo vol, dat tal var zigen moesten staan. Er waren vele aan wezigen uit Vlissingen en Seroos- kerke, de vroegere gemeenten van Ds. de Kluis. Ds. H. J. Langman te Muider- berg is voornemens Zondag 27 Oct. a.s. af scheid te nemen van zijn tegennwoordige ge meente wegens vertrek naar Ju t r ij p-H o m- merts (Fr), waar hy Zondag 3 Nov d.o.'1 zyn intrede hoopt te doen na vooraf te zyn bevestigd door zyn oom, Ds. Joh. man van de Lier, oud-lid van de 2e Kamer. De heer J. Plomp, cand. en beroepen- predikant bij de Geref. Kerk te G r ij p s k e r- ke (Zld.), die d>or de classis Middelburg toegelaten tot den DienS: des Woords, hoopt 20 October zyn intrede te doen, na bevestigd te t$n door Ds H. Pestman, van Ryswyk, die te Grijpskerke zijn voorganger was. Gisteravond heeft Ds. P. H. Borgers afscheid genomen van de Ev. Luth. Gemeente te Rotterdam, sprekende over 1 Cor. 1 24. De naar Apeldoorn vertrekkende leeraar sprak zijn collega Ds. C. C. G. Visser Ds. L. S. P. v. d. Chys toe, alsmede de wezige predikanten van Schiedam en Haar lem. Voorts nam hy afscheid van verschillen de kerkelijke instanties, vrienden en beken den. Ds. v. d. Chys bracht woorden van dank aan Ds. Borgers wien daarna toegezongen werden de bekende woorden ..U zeegne God. Hy steil' u tot een zegen", enz. Slechts 1% jaar heeft Ds. Borgers de gemeente van Rot terdam gediend; de verhouding tusschen recht- en vrijzinnig in den kerkeraad had zijn gestel zoodanig beinvloed, dat hy hë: be ter oordeelde, reeds thans heen te gaan. JUBILEUM Dr. KUYPER Jr. Ook in het midden der gemeente heeft Dr. A. Kuyper Jr. zijn zilveren jubileum als pre dikant van de Geref. Kerk van Rotter dam herdacht. Dit geschiedde gisterenmor gen in de Nieuwe Westerkerk: alvorens in gebed te gaan, herinnerde de jubilaris aan de onvergetelijke dagen rond 18 September en aan zijn ernstige ongesteldheid van des tijds. De prediking had tot onderwerp Iiebr. 13 8 en tot thema: „Jezus Christus een zelfde". Na het uitspreken van den zegen werd Dr. Kuyper door de gemeente toege zongen Ps. 134 1 en 3. Ds. J. W. P. LE ROY Na maandenlange ongesteldheid Is Ds. J. W. P. Ie Roy, predikant der Ned. Herv. Ge meente te S 1 o t e r d ij k, gisteren weer vooi zijn gemeente opgetreden. Er was begrijpe lijkerwijze groote vreugde over het herstel van den ook buiten Sloterdijk om zijn vol hardend strijden voor de plaats der Kerk in het volksleven bekenden predikant. NED. HERV. KERK TE APELDOORN De Kerkeraad der Herv. Kerk te Apeldoorn en Het Loo heeft met het oog op de uitbrei ding der gemeente thans besloten gaan tot het beroepen van een zesden predikant, DE PSESBYTBRIAANSOHE ALLIANTIE De Presb teriaansche Alliantie of Gerefor meerde Wereldbond vergaderde van 49 Sep tember j.l. te Podebray in Tsjecho-Slowakye. De op deze vergadering vertegenwoordigde Gereformeerde kerken tellen te zamen 4050 millioen zielen. Voorzitter was prof. dr. Cu tis van Edinburgh. In het midden der be sprekingen ë:onden de rapporten over den toe stand der Gereformeerde (Hervormde) kerk in onderscheidene landen. Uiteraard was bijzondere belangstelling voor het rapport der Duitsche Gereformeerden, dat door dr. H mann Hesse van Elberfeld werd uitge bracht. Dr. Hesse deelde mede, dat de reli gieuss opleving in de Duitsche kerkelijke kringen en de vraag naar het wezen der kerk, welke daarbij in het middelpunt staat, de Ge reformeerde beweging zeer sterk ten goede komt. Prof. dr. Adolf Kei le r van Genève re fereerde over de verhouding van de Gerefor meerden en de Li/cherschen in den Duitschen kerkstrijd en hoeveel toenadering er is, dank zy ook het werk van Karl Barth, al blijft de ronfessioneele liefde tegen een unie gekant. Besproken werd eveneens de groote confe rentie van de Lausanne-beweging te Edin burgh in 1937. Kerk en Staat in Duitschland SYNODE VAN O.- EN W.-PRUISEN In de Waalsche Kerk te Königsberg heeftop 8 en 9 September de Geref. Synode van Oost en West-Pruisen vergaderd. Met 21 tegen 3 stemmen heeft deze Svnode uitgesproken t.o. v- de vrye Geref. Synode van Duitschland, dat zy zich met de laatstgenoemde Synode homo geen verklaard. Hoewel dit beslui': geen vol strekt gezag heeft over de plaatselijke kerken werd toch de hoop uitgesproken, dat zy de uitspraak der Synode zullen volgen. Königs berg en Gumbinnen hadden dit reeds vooraf toegezegd. Aan den Geref. Bond in Duitsch land is voorts verzocht, dezen winter een pre dikant te willen zenden, die de geineenten bezoeken zaL DE OECUMENISCHE BEWEGING Een rede van Prof. Keiler Op de te Zeist gehouden Oecum.-Theolo- gen-Conferentie heeft ook de bekende Prof. Dr. Adolf Keller uit Genève gesproken en wel over den huidigen stand der oecumeni sche beweging. Uit zijn rede, die ten deele den achtergrond en de bcteekenis der bewe ging in het licht stelde, laten wij een frag ment volgen, waarin Prof. Keiler de beheer- schende invloeden op de oecumenische be weging schetste. Zij wordt z.i. beheerscht door.de ideologie der Europeesche revoluties, door het op nieuw herleven van de reformatorische theo logie en door het gevoel van kerkelijke ver antwoordelijkheid ten aanzien van den wo re Idnood. De revoluties van dezen tijd zijn anders dan die van vóór 100 jaren was. Toen ont sproot de revolutie uit intellectueele ideeën die men vervolgens in practijk wilde bren gen. Thans is het anders. Officieel heeft de Russische revolutie de ideologie van het Marxisme. Maar in wezen is ze daaruit toch niet ontstaan. Ze is ontstaan uit het feit. dat in de orthodoxe theologie, anders dan in het hoogmoedige Westen, de enkeling niet wordt beschouwd als er te zijn om zijns zelfs wil, doch om der wille der gemeenschap. Daar werd de verlossing niet gezien als verlossing van den enkele, doch als kosmi- scne verlossing, in welke ziel en lichaam nauw verbonden waren en beide in alge meenheid deze verlossing moesten deelach tig worden. Verbindt men dze gemeenschaps gedachte nu met de eeuwenoude mystiek van de Russische volksziel en met het be sef dat de kerk in haar gemeenschapstaak teleurgesteld had en de verlossing niet bracht, dan heeft men het bolsjewisme. Het is de verabsoluteering der gemeenschap in het zoeken naar de gemeenschappelijke ver lossing voor alle volken. Het bolsjewisme is eschatologisch. Maar het eischt dan ook alles en beteekent het einde der Chrsteiijke kerk. In wezen kan de kerk niet sterven; en toch sterft ze in Rusland, althans uiter lijk. In Italië is het anders. De totaliteits- eisch is er in wezen dezelfde. Maar men heeft er in het Lateraanverórag in 1929 een compromis aangegaan. De Protestanten heb ben daarbij dank zij Mussolini geluk ge had: in hei Lateraanverórag wordt van de Weldenzen niet gesproken als van een ge dulde kerk, maar als van een toegelaten kerk. Toch is de vraag hoe lang een com promis duurt. Het is in gevaar nu de Waldenzèn op den eisch van Mussolini om zich oneens te verklaren met de vredes- woorden van den aartsbisschop van Canterbury met een weigering geant woord hebben. Het heele compromis is een camouflage. In Duitschland worot het probleem principieel gesteld. Daar is het niet zoozeer de staat of de partij die verabsoluteerd wordt maar de na tie. de volksgemeenschap: Rosenbergs Mythus beteekent een heilig- spreking der natie. Tegelijk wil de natje kerkvriendelijk zijn; dat is de verzoeking waarvoor de kerk daar staat en die zij dank zij Barth, met steeds stijgende be slistheid afgewezen heeft. Toch is het iets van beteekenis, dat daar de staat een Chrs- telijken onderbouw zoekt, des te meer van beteekenis als men er op let hoe in Rusland de kerk niet slechts in cte catacomben moest gaan, maar werkelijk sterft. Mede is kenmerk der tegenwoordige oecu menische beweging, dat de reformatorische theologie weer opleeft. Van alle zijden dringt de behoefte aan theologische fundeering, En met deze theologische opwaking paart zich een sterk gevoel van kerke lijke verantwoordelijkheid, waarbij het niet de priester is of het kerkelijk col lege, maar de kerk zelve die spreekt en spieken wil. En 'dit gansche vra- gencomplex mondt uit in de oecumi- sche beweging en wordt in deze be handeld. Deze beweging is de belicha ming van een opleving, welke op alle terrein van religieuss belangstelling de interesse vernieuwt en leidt. In Kerkopbouw van September, waar- een geïllustreerd artikel van den archi tect Ir. Daan Jansen over het liturgisch centrum onzer Prot. Kerken, bepleit H. M. W. B a n d e 1 een vermeerderde belangstel ling voor de openbare school t.o.v. het Gods dienstonderwijs. Hoewel hij principieel erkent dat de Godsdienstige leiding alsvanzelfspre- kend van een Godsgemeenschap (kerk etc.) behoort uit te gaan, gelooft hij toch, dat men dezen, echt reformatorisch, het priester schap van eiken geloovige niet mag verwaar- loozen. „Laat de kerk toch komen tot een zoo hoog mogelijke activeering harer lidma ten, ook in de gemengde school! 'k Bedoel daarmee: laat elke leerkracht in de openbare school, die „godsdienstonderwijs" d.i. prac- tisch gesproken „Bijb. Geschiedenis" wil geven, dat toch doen." Volgens den schrijver zyn de eigen onder wijzers lang niet de ongeschiktsten om Gods dienstonderwijs te geven. „Bij de tegenwoor dige groote klassen (tot 48 en 50 toe) wordt or „vak" leeraren steeds moeilijker „orde te bewaren". En bij ieder is toch zeker de overtuiging sterk, dat bij „wanorde" van de Godsdienstige leiding niet veel terecht komt. „Bovendien vind ik persoonlijk de associa tie: Godsdienst hoort bij dominees en Gods dienstonderwijzers, niet aanbevelenswaar dig. 't Ligt in de lijn van het bekende: „ge- looven doe je in de kerk!" Alweer, reforma torisch gedacht is dat alles niet." EEN WOORD OP Z'N PAS De Oecumenische Raad der Kerken beeft, onlangs een manifest doen uitgaan in ver band met de oorlogsgeruchten, en daarvan voorlezing verzocht aan dc aangesloten Kerkgronpcn, waartoe ook behooren de Geref. Kerken in H.V. Dc Kerkeraad van Leeuwarden heeft nu aan den Raad doen weten, dat hij het manifest niet zal laten voorlezen. De motieven daarvoor weer spiegelen zeer waarschijnlijk, wat in veel breeder kring ook gedacht wordt. De Kerkeraad dan schreef: „Het is ons niet duidelijk wat in de huidige omstandigheden de zin van zulk een manifest kan zijn. Het is niet moeilijk in het algemeen van veroot moediging en van strijd voor de rechte be ginselen te spreken, maar het is de vraag of we daartoe het recht hebben zoolang dui delijke, scherpe en concrete uitspraken uit blijven. ,.Onze Kerkeraad vreest zeer, dat de veel vuldige herhaling van algemeene beginselen en ideeën niet alleen volkomen vruchteloos is, maar bovendien gorote schade kan betee- kenen, wanneer de wereld gaat opmerken, dat juist het verkondigen van deze schoone beginselen een zaak van woorden blijft. Om deze redenen hebben wij niet den moed ge had, de hoorders in onze gemeente opnieuw pen aantal algemeene uitspraken te doen hooren, waarvan de reëele beteekenis hun ontgaan moet." OUDERLINGEN-CONFERENTIE Donderdag 10 October ':e half 8 zal in het kerkeraadsgebouw Ammantraat 23 te R o t- t e r d a m de Ouderlingen-Conferentie in de classis Rotterdam worden gehouden. De agen da vermeidi een referaat var. Prof. Dr. K. Schilder over de beginselen der C. D. U. DE PRUISISCHE SYNODE BIJEEN Een telegram uit Berlijn meldt, dat in strijd met de uitdrukkelijke verlangens der Rijksregeering de Pruisische Evangelische Synode vandaag te Steglitz toch bijeenkomt. CALVINISTISCH WEEKBLAD U hebt het derde proefnummer gelezen en tot een abonnement besloten? Probeer dan één van Uw kennissen ook te bewegen een abonnement te nemen. De uitgeefster zendt U als belooning hiervoor de zoo juist verschenen nieuwe druk van „Thomas a Kempis: De Navolging van Christus", souple gebonden. N.V. W. D. MEINEMA, Delft. CATECHISM USPREEKEN Nauwelijks was onze inededeeling over het plan van Ds. van Veldhuizen van de pers, of een andere uitspraak trok de aandacht. Het is Ds. P. van Dijk, die in zijn kroniek in het Geref. T h e o 1. Tijdschrift, schrijvende over do minder goede bezetting der kerken bij de Catechismusprediking, op merkt: „Het, is niet good, maar ik kan het heusch niet als zoo'n groot gebrek aan geestelijk leven zien. wanneer iemand 's avonds de Radio naar een preek van een bekend goeo spreker over een schoonen tekst gaat zitten luisteren, waarbij de verdeeling en de psalmen in de gids staan aangegeven, liever dan onder een catechismus-behande ling bijv. van de Sacramenten op te gaan, waarbij hij van te voren reeds weet, dat Zwingli, Luther e.t.q. voor 't front worden gehaald om de jaarlijksche afstraffing te be komen." Op de eerste vier woorden van dit citaat komt het nochtans aan! ZENDING EN PHILANTHROPE CENTRALE P. H. Hetgeen zeggen wil: Ned. Centrale vooi Practische werkverruiming en hulpverlee ning. Deze hulp wordt verstrekt aan alleen staande personen van eiken leeftijd of ge zindte, die door tijdsomstandigheden of per soonlijken aanleg niet in staat zijn zichzelf te handhaven. Men verschaft denzulken pas sende arbeid of verzorging in gezinnen of eigen tehuizen. Van deze laatste zijn er vijf, t.w. voor kinderen, mannelijke personen, al leenstaande dames, hulpbehoevende vrouw en alleenstaande heeren. In 1934 heeft de Vereeniging 194 personen in haar tehuizen of gezinnen verzorgd. Bovendien kon in 58 gevallen verhooging van inkomsten worden bereikt of werkkansen geschonken, of elders plaatsing worden bewerkstelligd, terwijl 31 personen een betrekking kon worden be zorgd. Daar de vereeniging geen enkele subsidie ontvangt, is zij aangewezen op dc mecslal geringe, verpleeggeldcn en op de publieke liefdadigheid. Haar adres is Groesbeek (Telef. 27) en het gironummer van den pen ningmeester 149242. ZUSTER J. KIJKHOEK NAAR SAMOSIR Voor den terugkeer van de zes jaren gele den naar Samosir uitgezonden en na een half jaar verlof naar dat eiland vertrekkende ter J. Rijkhoek was gisteravond in het kerk gebouw der Vrije Evang. Gemeente te 's-G v e n h a g e een samenkomst belegd. Dr. P. B. M ii 11 e r van Nijverdal, Ds. I. V e s s van Den Haag, de heeren Jac. v. d. Bijl van Amsterdam, C. A. van Bergeyk uit Rotterdam en C. M. Bos uit Dordrecht, bestuurslid der Samosir-Zending, hebben daarbij het woord Slag bij Holten: Rood door Blauw omtrokken Koninklijk bezoek aan de troepen (Van onzen eigen redacteur.) Deventer, 20 Sept. DERDE DAG Het was Zaterdag uitgezocht manoeuvre- weer geworden. De regen had opgehouden en wel begon dö ochtend met een stevige mist, maa zon wist daar spoedig raad mee. De neve len verdwenen vrij snel en het werd een stralende dag. De zon was niet al te warm en gaf aan het mooie landschap leven en kleur. De Koningin naar de oefening. Reeds om even acht uur passeerden H. M. de Koningin en H. K. H. Prin ses Juliana met gevolg in drie auto's Deventer en reden in de richting Bathmen. Het hooge gezelschap zou de oefening op den derden manoeu vredag in haar geheel volgen. Op het kruispunt waar de rijks straatweg zich splitst naar Bathmen en naar Holten stond de ruitergene raal Fabius met zijn staf gereed om de vorstelijke personen te ontvangen. Ook het publiek was in grooten go- tale aanwezig en juichte de lands vrouwe en haar dochter hartelijk toe. Hetzelfde geschiedde in den loop van. den ochtend overal waar zij versche nen. Generaal Fabius lichtte H. M. en de Prin- is uitvoerig in omtrent het verloop der oefeningen en de opstelling der partijen. Daarna vertrok de kleine stoet in de rich ting van Holten. Vooraf echter was H. M. uitgestapt om met haar gevolg te voet langs verschillende troepenonderdeelen te wande len, die ter plaatse wel reeds stellingen hadden ingenomen, maar nog in rust wa ren. Eerst om half 10 zou n.l. de oorlogs toestand intreden. De groote slag. Ditmaal zou bij Holten de groote slag ge slagen worden. De veronderstelling was de volgende: Rood. dat bestaat uit de Verkennings- afdeeling versterkt met een escadron wiel rijders, heeft de omgeving van Holten bezet bezuiden de spoorbaan Deventer—Holten Rijssen (richting van West naar Oost) en oostelijk van den N.W.Z.O. loopenden Kunstweg EspeloHoltenMarkelo. Daartegenover opereert Blauw met twee gevechtsgroepen waarvan er slechts één, de noordelijke, in actie komt langs den straat weg Bathmen—Holten; de zuidelijke wordt verondersteld in de omgeving van Markelo te staan. De blauwe macht wordt gevormd door de wielrijders, een compagnie mortieren en twee Batterijen van 6 en 7 c.M. van de Rij dende Artillerie. Als reserve doen dienst beide regimenten cavalerie met de overige artillerie. Voor de blauwe wielrijders, die zich ln 3 omgeving van Gorssel bevonden, was het reeds om half 6 dag; over Bathmen zijn in de richting van Holten gereden. De huzaren waren uit Laren en Bathmen naar het tooneel van den strijd opgetrokken. De blauwe wielrijders hadden opdracht aan. Ook de reserve is aangekomen in haar een aanval te doen langs de hoofdweg, ter wijl dc huzaren een omtrekkende beweging zouden maken en komende uit noordelijke richting over Espelo en den Holterberg de roode stelling op de flank moesten aantas ten en omtrekken. Deze omtrekkende be weging was als verrassing bedoeld. Rood zou dan zoodanig in de klem komen, da*. Buffel en Bison in actie. Vinnig spuwen de zijn stelling moeilijk houdbaar zou zijn. Uit Holten en verren omfrek was de be langstelling voor deze oefening zeer groot. Zoo groot zelfs, dat de weg naar het hotel op den Holterberg, die was opgenomen in het operatieplan, voor al te grooten toeloop door de politie werd beschermd om te voor komen, dat de oefening zou worden belem merd door een al te grooten overvloed van kijkers. De „oorlogscorrespondenten" trokken er maar weer met hun „busje" op uit Voorbij de splitsing Bathmen—Holten werd reeds spoedig op de blauwe troepen gestuit. De aanval komt. Als we om een uur of negen Holten na deren is de eerste gevechtsaanraking reeds begonnen. Af en toe ratelen in de verte mi trailleurs en een enkele maal doet ook het doffe geboem van de lichte artillerie zich hooren. Eer we verder het terrein ingaan, loopen we even aan bij den hoofdhulpleider, kolo nel von Geusau. De „mooie kamer" van een eenvoudige boerenwoning dient hem tot werkkamer. Bij hem komen ook nu weer per ordonnans de berichten binnen en wordt het ingewikkelde raderwerk der oefe ning in beweging gehouden. Reeds voor 9 uur was de Koningin bij hem op bezoek en had zich uitvoerig doen inlichten. Al grooter dan haar moeder. De eenvoudige bewoners van de tijdelijke commandopost hadden met aandacht het voorname gezelschap gadegeslagen. De ko lonel vertelde hun, dat die eene dame de Koningin was en de andere de Prinses. Ja, dat hadden ze wel gedacht en tevens opge merkt, dat die „al grooter is dan de moede r". Ook wij vernemen van den kolonel, die in ons leger een zeer gezaghebbend tacticus is, hoe het er thans bij staat. De wielrijders zijn hun opmarsch langs. den weg reeds begonnen. Heel voorzichtig gebeuren. loodrecht op den weg staande uitgangsstel ling; straks zullen we haar vinden bij Neerdorp, tusschen Espelo en Holten. We rijden verder in de richting Holten, waar de voorposten van blauw en rood elkaar naderen. Daar komen de pantserwagens van rood: vlammetjes der ratelende mitrailleurs naar buiten. Maar Blauw laat zich door het ge knal niet overbluffen. Het zet ook een groo ten mond op en de 6 c.M. kanonnen, die ter zijde van den weg zijn opgesteld, slagen er al spoedig in orn de beide wagens tot den aftocht te nopen. De blauwe voorpos ten herademen. In Holten is de hulpleider, kapitein Voorst Evekink van de 2e afd. van het Dep. van Defensie, bezig de laatste aanwijzingen te geven voor de opstelling der roode troe- We rijden het dorp door en slaan den weg in noordelijke richting (Espelo) in. Bij Neerdorp stuiten we op generaal Fabius met zijn staf. „Hel zal hier „een woest punt worden", licht de generaal in. We begrijpen de aanwijzing. Blijven en kijken. Er is ook wel een en ander te zien. Ter zijde op een zandweg in het bosch staat de cavalerie en ook de artillerie heeft er een plaats gevonden. Van hier uit zal de omvatting van Holten een aanvang nemen dwars over den weg zal het op den Holter berg aangaan. Straks zullen de wielrijders en de dan afgezeten huzaren uit het bosch op de zuidelijke helling breken en aandrin gen op den spoorweg recht vooruit en met Holten in dc laagte vlak voor zich. Hun linkervleugel omvat dan den rechtervleugel van Rood, dat zijn positie daardoor onhoud baar ziet gemaakt. We wachten en slaan de groote bedrijvig heid op deze plaats gade. Om kwart over elf passeert uit de rich ting Espelo een sterke afdeeling wielrijders, bestemd als rechtcrflankbedekking. Zij gaan in de richting Holten. Even later verschijnt de Koningin. Zij en haar gezelschap stijgen uit. Snel neemt het aantal toeschouwers langs den weg toe. Te voet, per fiets of per auto zijn ze gekomen. Wielrijders zetten den weg af. Er gaat wat HM. de Koningin en H.K.H. Prinses Juliana begeleid door den commandeerenden offi cier, op weg naar het gevechtsterrein. Even later draaft het voorhoede- escadron der huzaren met zijn zware mitrailleurs den zandweg uit en den kunstweg op naar den Holterberg; een stuk van 6 c.M. Veld sluit de be- heersehende bocht in den weg af. In middels is in het voorterrein het ge vecht in hevigheid toegenomen. Het ge-tok-tok der mitrailleurs doet zich voortdurend hooren en ook de doffe geschutknallen vermenigvuldigen in aantal. Vliegtuigen snorren door de lucht, schieten hun berichtkokers om laag en geven de linie van den vijand aan. Nu gaat ook de rest van het eerste regi ment in draf zijn stellingen opzoeken, ge volgd door een rijdende batterij van 7 Veld. Even pauze en in galop snelt het tweede regiment huzaren de weg op. Wielrijders met mitrailleurs vormen de achterhoede. Aanval op Rood. Nu naar den Holterberg. Daar zal om half een de aanval op Rood loskomen. Ook de Koningin ïegeeft zich naar dit hooger gelegen punt, verlaat de auto en kiest zich een uitnemenend waarnemingspunt, dat velen op korten afstand met haar deelen. De brigade-commandant en de commandant Veldleger bevinden zich hier reeds. We staan op den linkervleugel, ter plaat se waar het reserve-escadron is ingezet. Voor ons ligt de spoorbaan, rechts Holten. Plotseling begint het in het bosch te kra ken. De huzaren zijn afgezeten; hun paar den staan in het bosch. De mannen drin gen, nadat de artillerie voor de noodige voorbereiding gezorgd heeft, ten aanval uit het hout te voorschijn en gaan met spron gen' voorwaarts door de voorgelegen akkers op de spoorbaan aan. Rood geeft aanvankelijk geen kamp, maar ziet zijn positie ten slotte van drie zijden bedreigd. Het front begint te wanke len als het al te gevaarlijk wordt om aan het opdringende blauw weerstand to blijven bieden. Er komt beweging bij Rood en van uit de verte ziet men verschillende groepen zich terugtrekken in de richting van straatweg. Het doel van Blauw is bereikt: Holten moet worden prijs gegeven; de posi tie is onhoudbaar. Langs de heele linie klinken dan het is inmiddels 2 uur geworden de trompet signalen: staken van de manoeuvre. De rust breekt aan. De welverdiende rust breekt aan. Daarin zullen de keukenwagens hun wonderlijken invloed doen gelden. Onze jongens wat hebben die duizenden zich flink gehouden laten zich hun „natje en droogje" goed smaken; velen hebben nog wat extra's bij zich: goede gaven als „appeltje voor den dorst" meegekregen van bun kwartier gevers of van de eenvoudige bevolking, die met gulheid en hartelijkheid de soldaten allerwege heeft ontvangen. Na de lunch werd afgemarcheerd naar de kantonnementen. Maandagmorgen wordt opnieuw begon nen met een zelfstandige oefening in de omgeving van Laren en Oolde. De L. B. nadert dan weer geleidelijk den IJsseL Dinsdag trekt ze er nogmaals over heeD om dien dag en ook op Woensdag mee te doen aan oefeningen onder leiding van den commandant Veldleger. Gelijk men weet wordt daaraan ook deel genomen door infanterie uit Ede, Arnhem, Doesburg, Harskamp, door een bataljon Ja gers uit het kamp van Laren en voorts door artillerie uit Ede en Oidcbroek. Ook de pontonniers zijn weer van de partij, be nevens de vliegdienst. De te houden gevcchtsoefeningen hebben plaats op terrein tusschen IJsel en Apcl- doornsch Kanaal. gevoerd. Voorts spraken afgevaardigden der Vrije Evang. Gem. te Amsterdam, Dordrecht, Gouda, Utrecht, Goes en Wemeldinge. Zuster Rijkhoek dankte voor de vele hartelijke woorden. Liederen van twee zangkoren, luisterden de plechtigheid op. Schoolnieuws. Inr. van Onderwijs te Zetten In het verslag-1934 der Inrichtingen voor Onderwijs van de Heldringgestichten te Zet ten lezen wij, dat men, van buiten Zetten komende, rechtstreeks als leerlinge van de Kweekschool of van de Vakschool kan wor den ingeschreven. Mee kan echter ook, wan neer de noodige vooropleiding ontbreekt, ee.-st de H.B.S. met 3-jarigen cursus bezoe ken, waarvan het einddiploma toegang geeft tot de Kweekschool en tot de opleiding voor huishoudkundige aan de Vakschool. De Normaalschool herdacht haar 70-jarig bestaan. Bij het eindexamen slaagden 28 van de 29 leerlingen. De vierklassige inrichting werd tot een drieklassige teruggebracht; van een vijfjarige kweekschool vormen de drie overgebleven klassen den onderbouw. Bij het eindexamen van de H.B.S. werd aan 21 van de 23 candidaten het diploma uit gereikt. De nieuwe cursus begon met 63 leer lingen. Aan het eindexamen van de Christine Hermine-Huishoudschool namen 30 leerlin gen deel. Aan 13 candidaten kon het diploma van Huishoudkundige, en aan 11 dat van Assistente in de Huishouding worden uitge reikt. Evenals in 1933 deed ook dit jaar een klasse leerlingen van de Opleiding tot Leera- res bij het Landbouw Huishoudschool, examen voor de Rijksacte N XIX. Van de 16 candi daten der School slaagden er 13 voor het geheele examen en twee voor het eerste deel. Aan de school is een externe tweejarige cursus voor lager landbouw huishoudonder- wijs verbonden van 2 dagen per week, die de a.s. leeraressen gelegenheid geeft om zich te oefenen in het lesgeven aan de gewone soort leerlingen, die ze later onder haar leiding zullen krijgen. De plaatsingskansen zijn zeer goed. Van de eerste groep van 12 geslaagde leerlingen is er slechts één, die nog geen gesalarieerde werkkring heeft gevonden. 8 hebben een zoo goed als volledige leeraressentaak, terwijl de anderen maatschappelijk werk verrichten. ONDERWIJSBENOEMINGEN Benoemd tot onderwijzeres aan de Ned. Herv. school te Daarle (O.), Mej. A. J. M. 't Hooft te Nieuwland (Dr.). Benoemd tot hoofd der Geref. School te Beilen de heer J. M i c o 1 a i, hoofd der Chr. School te Ru wiel. Aan de School met den Bijbel te Boskoop (Nieuwstraat 3a) is benoemd Mej. D. v. d. Goot te Utrecht. Benoemd aan de Prinses Julianaschool te West-IJsselmonde (hoofd K. Mulder), Mej. C. Ruisaard te Ouderkerk a. d. IJssel. Mej. Kiszt, onderwijzeres aan de Chr. school te Munnekezijl is benoemd aan de Chr. school te Kollumerpomp. Benoemd als kweekeling mei akte aan de Chr. school te Loenen aan de Vecht de heer J. M. Verburg te Amsterdam. Tot kweekelinge met akte aan de Chr. School te Heteren is bcnoimd mej. W. Ariesen te Randwijk. Gxamens Acndcmliche examens. Kampen. Theol. Instrumentmaker. I. e 1 d e n. Ver. tot Bev. van de opl. tot instrumentm. te Lelden. Gesl.leerl.- instrumentm. de heeren J. Knol, Amsterdam; W, X v. d. Heydt, Delft; J. Licht. Amsterdam; G. A v. d. Veen. Amsterdam; W. Bool. Assendelft; C. Putman. Amsterdam: I» Knol). Delft; B. E. X C. Hartwig. Delft: F. M. de Groot. Th. Meyer I en H. Heuberts allen te Amsterdam; G. Lanooy, J. W. Wassenaar. G. T. Breuring en G. L. 1''. I C'loos te Lelden; M. F. Lensvelt. Schevenlneen Göbel. H. Th. Bftcker. Arnhem; H. J. Sloos: - 1 —recht; I Leidon; W ~de Bruyn.' Slsseren, Lelden; H. X S. W. Momborg. en S. P. C. J. de Graaf den. Leerling glosblaze Dusschoten, j strumentmaker. ge- ïrdamH. C. Ousse- Koelewljn, Kotterdai ealaagd C. E. Mooy, Am klerk. Utrecht. Vooi bekwaamheid i i Th. Barthen. Lel- Isklerken slaag- Weerbericht BAROMETERSTAND Hoogste stand te Avord (Fr.) 766.0. Laagste stand te Skudesnaes 741.6. Stand vanmorgen halftwaalf 760.9. WEERVERWACHTING Matige tijde'ijk afnemende W. tot Z.W. wind, tijdelijk opklarend, weinig of geen regen, mogelijk nachtvorst, iets warmer overdag. ALGEMEEN WEEROVERZICHT Met buitengewone snelheid heeft zich uit de barometerdaling in de Golf van Biscaye een nieuwe depressie ontwikkeld, die thans bij het Skagerak ligt. in Denemarken storm brengt en nu naar Scandinavië trekt. In het Z.W verschijnt weer hooge druk king. Op de Britsche eilanden is het weer opklarend met nog enkele regenbuien en temperaturen onder normaal. Terwijl in N. Scandinavië nog sneeuw en hagel valt onder invloed van de vorige de pressie, brengt de nieuwe reeds regen en storm in Z. Scandinavië. Duitschland heeft in het O. vrij hooee femppraturen met plaat- stelijk onweer. In het W. is het koel ge worden en daar zullen de regenbuien door dringen. In Frankrijk neemt de bewolking -* en is het in het Z.O. vrij warm. De uit het Z.W. opkomende hooge druk- kine zal tijdelijke weersverbetering brengen aanvankelijk met kans op nachtvorst en iets hoogere temperatuur overdag. STORMWAARSCHUWINGSDIENST Geseind van De Bilt Zondagmorgen Ie 10.25 uur aan alle posten: „Weest op Uw hoede". Ontvangen 22 Sept. 10.45 voorm. Attentle- ein O. d.i. Weest op uw hoede, TEMPERATUUR Stand vanmorgen halftwaalf 14.4 C. 24 SEPTEMBER Zonsopgang 6.49 uur, zonsondergang 6.55 Maan op v.m. 3.18 uur, onder nam. 5.31

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 10