De groote Vee- en Zuivel- tentoonstelling 150-jarig bestaan Genootschap Mathesis Scientiarum Genitrix BEZOEKT DE ZILVERTENTOONSTELLING VRIJDAG 20 SEPTEMBER 1935 TWEEDE BLAD PAG. 6 Nog enkele aanvullingen Het Ruiterfeest Het bezoek van H.M. de Koningin aan de groote Vee- en Zuiveltentoonstelling alhier was, zooals reeds gezegd, zeer stil gehouden. Het publiek was er in 't geheel niet op voorbereid. Op het tentoonstellingsterrein bevonden zioh verschillende menschen. die de tentoonstelling bezichtigden en hevig .verrast waren toen plotseling de Koningin, oen opvallende witte verschijning, in hun nabijheid verscheen. H.M. arriveerde te precies 5 minuien voor half twee en vertok te tien minuten voor drie. In verschillende stands heeft zij gerulmen tijd doorgebracht: ook op de vee tentoonstel ling deed zij zich allerlei dingen nauwkeurig uileggen. Bijna geen enkel onderdeel van de beiae tentoonstellingen is aan haar aandacht ontsnapt. De politie paste een prettige soe pelheid toe ten opzichte van het publiek, dat gewoon op "de tentoonstellingen werd toege laten. Natuurlijk was het nieuws van het bezoek van H.M. de Koningin spoedig in de stad hekend en al hebben betrekkelijk weinigen er getuige van kunnen zijn, het heeft de be langstelling voor de expositie toch zeer ge stimuleerd. Het bezoek voor de tentoonstelling was gistermiddag zeer groot. De belangstelling ging daarbij vooral uit naar Het Ruiterfeest Deze belangstelling was dan ook niet mis plaatst. Helaas was het terrein door de aan houdende zware regens van de laatste dagen erg drassig geworden, maar daar stond te genover dat reeas voor den aanvang overal de blauwe lucht zichtbaar werd en het feest onder vrij gunstige weersomstandigheden heeft kunnen plaats vinden. Nadat de deel nemende ruiters een tocht door de stad had den gemaakt nam het feest te half drie een aanvang. Deelnemers waren de landelijke rijvereen. ,,Amstelruiters" uit Bovenkerk, de landelijke rijvereen. „Beyaert" uit Permerend en een aantal militairen van het 6e Reg. Veldartil lerie. De verschillende uitgevoerde nummers «lie van een prachtige paardendressuur en een fraaie rijkunst getuigden oogstten veel succes. Vooral ook de humoristische num mers brachten het publiek in opgetogenheid. De militairen van het 6e R.V.A. voerden 'n springconcours uit dat ongetwijfeld een der hoogtepunten van den geheelen middag vormde.' De uitslag van dit springconcours luidde: le prijs (groote zilveren beker) wachtmeester v. d. Boon; 2e prijs fourier (Vermeer; 3e prijs wachtmeester De Kloe. nkele aanvullingen 'Aan het verslag van de officieele opening van de beide tentoonstellingen moet nog Morden toegevoegd, dat Prof. Berger, di recteur van het Veeartsenij kundig Staats toezicht de gelukwenschen van den direc teur-generaal van den Landbouw overbracht en voorts dat ook nog het woord gevoera is door het Tweede Kamerlid den heer v. d. Weyden, die als de anderen de opzet der tentoonstelling prees. Onder ae aanwezigen merkten we behalve de genoemden nog op de oud-burgemeester, Jhr. Mr. Dr. N. C. de Gijselaar en dc oud-Wethouders Goslinga en Mr. Romijn. De heer Bonda onderscheiden De Voorzitter van de Kamer van Koophan- 'del booa onder luiden bijval aan den voor zitter van het tentoonstellingsbestuur, oen heer J. W. Bonda de gouden medaille der Kamer aan. De heer Bonda sprak aan het einde der plechtigheid daarvoor hartelijke woorden van dank. Vrijdag: 7 uur: Veemarkt. 111 uur: Kaas- en ixjlermakerij. 24 uur: Excursie naar de Fabriek .van „Het Kaasmerk". 3 uur: Aanvang Melkwedstrijd. 2—4 uur: Filmvoorstellingen. 2.30—3.30 uur en van S—9 uur: Kookde monstratie. 7.30—9.30 uur: Kaas- en Botermakerij. 10 uur: Sluiting. Zaterddag: 9 uur: Opening. 9—10 uur: Kookdemonstraties. 111 uur: Kaas- en Botermakerij. 12.302.30 uur: Filmvoorstellingen. 2 uur: Vertrek optocht Hooge Rijndijk. 2.36—5 uur: Ringrijderij. 8—8.45 en 9—9.43 uur: Kookdemonstraties. 8—10 uur: Kaas- en Botermakerij. 11 uur: Sluiting. Voor meerdere bijzonderheden verwijzen wij naar het keurige programmaboek, dat uitvoerige inlichtingen verstrekt. De kookdemonstraties van de Crisis-zui- velccntrale worden gehouden in de Kleine Stadsgehoorzaal. Op de groote Veetentoonstelling, die giste ren op het nieuwe Veemarktterrein is ge houden, zijn de volgende eerste en tweede prijzen toegekend: Geregistreerd Fokvee Gronlngsch Zwartblaar Veeslag (Stieren van 3 jaar en ouder): Eerste prijs (tevens kampioen) Fonds Vee-Export en N. R. S., 's-Gravenhage; Tweede prijs Stal v. d. Kloot Meyburg, Alphen. (Tweejarige stieren): Eerste prijs J. Jan- geveld, Lisse; Tweede prijs H. Mooren, Lei- muiden. (Éénjarige stieren). Eerste prijs H. Blijle- ven, Nieuwkoop; tweede prijs M. v. Zwieten, Alphen a. d. Rijn. (Kalfstieren). Eerste prijs Stal v. d. Kloot Meyburg, Alphen a. d. Rijn; Tweede prijs C. Kwakernaalc, Bodegraven. (Productieklasse; melkkoeien van 4 jaar en Ouder). Eerste prijs M. v. Zwieten, Alphen a. d. Rijn; Tweede prijs Stal v. d. Kloot Meyburg, idem. (Melkkoeien van 4 jaar en ouder): Eerste en tweede prijs (tevens kampioen): J. Lan- geveld, Lisse. (Melkschotten). Eerste prijs S. J. Visser, Rijnsaterwoude; Tweede prijs W. J. de Vink, Bodegraven. (Melkvaarzen). Eerste en tweede prijs W. Nell, De Kaag. (Pinkvaarzen). Eerste prijs C. Eikelen boom, Rijnsaterwoude; Tweede prijs A. Reest Leiderdorp. (Moeder met drie directe afstammelingen). Eerste pry's C. Eikelenboom, Rijnsaterwoude; Tweede prijs W. J. de Vink, Bodegraven. (Vijf koeien van 3 jaar en ouder uit één vereeniging). Eerste prijs J. Langeveld, Lisse; Tweede prijs C. Eikelenboom, Rijnsater woude. (Grootste en beste groep uit één bedrijf). Eerste prijs, J. Langeveld, Lisse. slag (Stieren van 3 jaar en ouder). Eerste prijs E. Kahn, Zoetermeer; Tweede prijs J. C. Wesseling en N. P. Kaptein, Zoeterwoude. (Tweejarige stieren). Eerste prijs N.V. Rotterd. Melkinrichting Hyg. Melkstal „De IJssel", IJsselmonde. (Eenjarige stieren). Eerste prijs P. Jank- negt. Wateringen; Tweede prijs A. Dorrepaal, Bodegraven. (Kalfstieren). Eerste prijs Arie Bongers, Hoornaar; Tweede prijs D. de Jong Czn., id. (Productieklasse; melkkoeien van 4 jaar en ouder). Eerste prijs (tevens kampioen) D. de Jong Czn., Hoornaar; Tweede prijs F. Slob, Goudriaan. (Melkkoeien van 4 jaar en ouder). Eerste prijs F. Slob, Goudriaan; Tweede prijs E. Kahn, Zoetermeer. (Melkschotten). Eerste Prijs H. C. Kroft, Alphen a. d. Rijn; Tweede Prijs A. Bongers, Hoornaar. (Melkvaarzen). Eerste prijs C. de Jong, Noordeloos; Tweede prijs F. Slob, Goudriaan. (Pinkvaarzen). Eerste prijs Jos. C. Wesse ling, Zoeterwoude; Tweede prijs H. C. Kroft, Alphen a. d. Rijn. (Moeder met drie directe afstammelingen). Eerste prijs J. v. Zijtveld, Alphen a. d. Rijn; tweede prijs Jos. C. Wesselingh, Zoeter woude. (Vijf koeien van 3 jaar en ouder uit één vereeniging). Eerste prijs Fok- en Controle ver. „Verbetering zij ons doel", Hoornaar; Tweede prijs Joe. C. Wesseling, Zoeterwoude. Grootste en beste groep uit een bedrijf. Eerste prijs J. v. Zijtveld, Alphen a. d. Rijn; Tweede prijs H. C. Kroft, idem. Handels vee Ongeregistreerd rundvee (Melkkoeien, 6 breede tanden of afgewis seld). Eerste en Tweede prijs P. Schukking, Buiksloot. (Groep van 4 melkkoeien idem). Eerste prijs H. v. d. Hulst, Alphen a. d. Rijn; Tweede prijs. G. A. M. v. Wissen, Wassenaar. (Melkschotten). Eerste prijs, Joh. Heier, Delft. (Melkvaarzen). Eerste prijs, H. Rotteveel, Hazerswoude. (3 Fijnste en zwaarste pinken). Eerste prijs Jac. Bouwmeester, Sassenheim; Tweede prijs A. L. v. Paridon, Wassenaar. (Kalfdragende koeien). Eerste prijs K. Boks, Purmer; Tweede prijs J. v. d. Heyden, Delft. (4 Kalfdragende koeien als voren): Eerste prijs P. Schukking, Buiksloot Tweede prijs K. Boks, Purmer. (Guste koeien). Eerste en Tweede prijs, Erven W. J. Zwetsloot, Leiden. (4 Guste koeien). Eerste prijs, Erve W. J. Zwetsloot, Leiden. (Graskalveren; dikbillen). Eerste prijs Th. v. d. Hulst, Oud-Ade; Tweede prijs, J. v. d. Eyk, Benthuizen. (Graskalveren). Eerste prijs, P. J. Heems kerk, Rijpwetering; Tweede prijs N. Koot, Leiderdorp, Slachtvee (Vette koeien met 6 breede tanden). Eerste en tweede prijs, A. Rijnsburger Tzn., Leider- (Idem met 4 breede tanden). Eerste prijs, A. J. v. d. Bergh, Delft; Tweede prijs, A. Rijnsburger Tzn., Leiderdorp. (Idem met 2 breede tanden). Eerste prijs, C. v. Haastrecht, Kaag; Tweede prijs J. Uit den Bogaard, Warmond. (Vette stieren met meer dan 2 breede tanden). Eerste prijs, C. Hogeveen, Aalsmeer; Tweede prijs, P. L. Westgeest, Wassenaar. (Idem met 2 breede tanden). Eerste prijs, J. Clemens, Kaag; Tweede prijs, A. C. Koot, Hazerswoude. (Grootste en beste collectie koeien). Eerste prijs, A. Rijnsburger Tzn., Leiderdorp; Tweede prijs, Th. v. d. Meer, Leiden. (Idem ossen). Eerste prijs, Coöp. Volhar ding U.A., 's-Gravenhage. (Vette kalveren; geen dikbillen). Eerste prijs, C. v. Maastricht, Leiden (hiervan is de no. 1 geknipte kampioen); Tweede prijs C. v. Maastricht, Leiden. (Vette kalveren; dikbillen). Eerste prijs niet toegekend; Tweede prijs L. Koole, Uithoorn. Geregistreerde Varkens (Beeren; geb. tusschen 1 Mei 19341 Febr. 1935). Eerste prijs W. Uittenbogaard, Stol wijk; Tweede prijs, J. A. v. Beek, Leidschen- (Beeren, geboren na 1 Febr. '35). Eerste prijs J. C. Wesselingh, Zoeterwoude; Tweede prijs, A. A. v. d. Mey, Leiden. (Zeugen, geb. vóór 1 Mei 1934). Eerste prijs (tevens kampioen) J. C. Wesselingh, Zoeterwoude; Tweede prijs B. v. d. Poel, Ha zerswoude. (Zeugen, geb. tusschen 1 Mei 341 Febr. '35). Eerste prijs J. C. Wesselingh, Zoeter woude; Tweede prijs, A. Broekhuizen, Heer- jansdam. (Zeugen, geb. na 1 Febr. '35). Eerste prijs T. Burger, Reeuwijk; Tweede prijs A. A. v- d. Mey, Leiden. (Zeugen met biggen, voor de eerste maal geworpen). Eerste en Tweede prijs D. M. Korporaal, Bleskensgraaf. (Idem, meerdere malen geworpen). Eerste prijs L. Uit den Bogaard, Zoetermeer; Tweede Prijs A. J. Duyvestein, Loosduinen. (Vier afstammelingen van één beer). Tweede prijs J. C. Paul Szn., Zevenhuizen. (Vier afstammelingen van één zeug). Eer ste prijs T. Burger, Reeuwijk; Tweede prijs J. W. Bonda, Leiden. Ongeregistreerde Varkens (Beeren van 2 jaar en ouder). Eerste prijs G. H. Rotteveel, Oude Wetering; Tweede prijs, A. Ruighoven, Haarlemmermeer. (Beeren, geb. in 1934). Eerste prijs niet toegek.; Tweede prijs, A. Braam, Leiderdorp. (Zeugen met biggen). Eerste prijs C. van Vliet, Zoeterwoude; Tweede prijs G. H. Rot teveel, Oude-Wetering. (8 varkens van 25 tot 50 kg.). Eerste en Tweede prijs L. Smits, Hazerswoude. (Idem van 5070 kg.). Eerste en Tweede prijs Gébrs. v. Leeuwen, Nieuwerbrug a. d. Rijn. (4 slachtvarkens van 100130 kg.). Eerste en Tweede prijs Gebrs. vv Leeuwen, Nieu werbrug a. d. Rijn. (Idem van 130175 kg.). Eerste prijs Gebrs. Kramer, Dordrecht; Tweede prijs Gebrs. v. Leeuwen, Nieuwerbrug a. d. Rijn. (3 slachtvarkens boven 175 kg.). Eerste prijs Gebrs. v. Leeuwen, Nieuwerbrug a. d. Rijn; Tweede prijs F. Th. Verhoef, Leider.. Gcregistre Schape (Rammen geb. in 1935). Eerste en Tweede prijs W. Parmentier, Bleiswijk. (Rammen, geb. in 1934). Eerste prijs Jac. d. Stoel, Zoeterwoude; Tweede prijs J. C. Paul, Zevenhuizen. (Rammen, geb. in 1933 en vroeger). Eerste prijs A. G. Scheer. Zoetermeer. (3 Ooien, geb. in 1935). Eerste en Tweede prijs A. v. d. Breggen, Waddinxveen. (Ooien, geb. in 1934). Eerste en Tweede prijs A. v. d. Breggen, Waddinxveen. (Ooien, geb. in 1933 of vroegen). Eerste prijs A. v .d. Breggen, Waddinxveen; Tweede prijs A. G. Scheer, Zoetermeer. (Moeders met twee afstammelingen). Eer ste prijs A. v. d. Breggen, Waddinxveen; Tweede prijs A. J. de Jong, Hazerswoude. (Vier afstammelingen van een ram). Eerste i Tweede prijs. A. v. d. Breggen, Wad dinxveen. Ongeregistreerde 'Schape'n (Rammen, geb. in 1934 of vroeger). Eerste prijs Wed. C. Bos. Leiderdorp: Tweede prijs N. Koot, idem. (Rammen, geb. in 1935). Eerste prijs P. J. Houtman, Zoetermeer; Tweede prijs P. M. v. d. Krogt, Zoeterwoude. (Zes fijnste en zwaarste fokschapen). Eer ste prijs niet toegekend; Tweede prijs A. Rijnsburger Jr., Leiderdorp. (Zes fijnste en zwaarste zuiglammeren). Eerste prijs A. Rijnsburger Jr., Leiderdorp; Tweede prijs W. Scholten. Alkmaar. (Zes fijnste, zwaarste en vette schapen). Eerste prijs Erve W. J. Zwetsloot, Leiden; Tweede prijs D. Bakker Gzn.. Bobbelsdijk. Geregistreerde Geiten (Eenjarige witte ongehoornde geiten). Eer ste prijs J. de Vos. Groot Ammers; Tweede prijs K. Both. Streefkerk. (2—3-jarige witte ongehoornde geiten). Eerste prijs N. de Vos. Groot Ammers; Tweede prijs A. Maat, Langerak. (4-Jarige en oudere idem). Eerste prijs F. de Jager, Oegstgeest; Tweede prijs, L. v. Gorkum, Hazerswoude. (Eén- en tweejarige witte gehoornde of bonte geiten). Eerste prijs (tevens kampioen geit) G. de Vos, Streefkerk; Tweede prijs H. d. Hoeven, Oegstgeest. (3-Jarige en oudere idem). Tweede prijs P. Koolloos, Zoeterwoude. (Jonge geitlammercn, wit, ongehoornd). Eerste prijs N. de Vos, Groot Ammers; Tweede prijs, J. Wordman, Hazerswoude. (Idem wit, gehoornd of bont). Eerste prijs J. Wordman, Hazerswoude; Tweede prijs S. Brand, Streefkerk. (Moeder met 2 afstammelingen). Eerste prijs N. de Vos, Groot Ammers. (Vijf of meer geiten uit één vereeniging). Eerste prijs Afd. Streefkerk; Tweede prijs afd. Oegstgeest. Veebeoordeelingswedstrijd De uitslagen van de veebeoordeelingswed- strijd luiden als volgt: le groepprijs (massief zilveren beker) Rijkslandbouwwinterschool te Dordrecht; 2e groepsprijs (zilveren beker) Alg. Landbouwcursus te Noordeloos; 3e groepsprijs (verg. zilveren medaille) R. K. Landbouwwinterschool te Voorhout. Indivi dueel e prijs (verg. zilv. medaille) W. Trap- penbrug te Noordeloos. Hoofdprijzen H. M. de Koningin is ten den heer A. Rijnsburger voor de grootste en beste H. K. H. Prinses Juliana n de fraaie inzending van fruit- en bloemenveiling. De medaille van deel gevallen aan Tzn. te Leiderdorp groep slachtvee. De medaille van werd toegekend aa: de Coöp. groenten-, Buitengewone Algemeene Vergadering Rede van Ir. P. Hoogenboom Vandaag is het de groote dag van de herdenking van het 150-jarig bestaan van het Genootschap „Mathesis Scientiarum Ge nitrix". Het middelpunt van deze herden king is voornamelijk de buitengewone al gemeene vergadering en de receptie, die het bestuur van het Genootschap heden middag in de Stadsgehoorzaal heeft gehou- De oud-leerlingen, die vanmorgen te 11 uur in „Zomerzo;g" een reünie hadden ge houden, gevolgd door een matinée musicale, gingen in optooht met de vaandels, vooraf gegaan door de muziek van ..De Post", naar deze plechtigheid toe, terwijl ook de leer- lingen zich bij deze optocht aansloten. De Stadsgehoorzaal was gevuld met een groote schare belangstellenden, waaronder verschillende autoriteiten, o. m. de Minister van Onderwijs, K. en W., Z.Exc. Prof. Slote maker de Bruine, het college van Burge meester en Wethouders, een vertegenwoordi ging van het Curatorium der Leidsche Uni versiteit, de hoofdinspecteur van het. Nijver heidsonderwijs, de heer Hofstede de inspec teur de heer Groote Haar, en vele anderen. De buitengewone algemeene vergadering stond onder leiding van den voorzitter van het Genootschap, Ir. P. Hoogenboom, die bij den aanvang een uitvoerige herdenkings rede hield. Spr. heette alle aanwezigen welkom, in het bijzonder den Minister van Onderwijs, Prof. Dr. J. R. Slotemakcr de Bruine, den inspecteur-generaal en den inspecteur van het Nijverheidsonderwijs, den burgemees ter van Leiden, den rcctor-magnificus der Lcidsche Universiteit, en zeidc vervolgens hun tegenwoordigheid zijn overtuiging bevestigd te zien, dat het Genootschap zich in de groote belangstelling, zoowel van de zijde der Regeering als van de zijde van de gemeente, waarin het is gevestigd, mag heugen. 'ervolgcns heette Spr. ook welkom de oud-leerlingen en de leerlingen der school en gaf hierna een uitvoerige beschouwing over de geschiedenis der school, welke zooals wij dezer dagen reeds mededoelden werd gesticht door Pietcr van Campen. Landmeter, Voorzitter, Bartholomeus van den Broek, kunstbeeldhouwer, later secr., Arnoldus van Gennep, student in de Rech ten, onder-voorzitter, J. Renier, student in de Godgeleerdheid, secretaris tot 7 Decem ber 1785. A. de Bruine de Neve. student in de Geneeskunde, Pieter Rijk, metselaar. In den eersten tijd was het onderwijs ten nutte van het vaderland gericht in de richting van de Krijgs- en Zeevaartkunde, gevolg vap de bijzondere omstandigheden waarin ons land in het laatst der lSdo eeuw verkeerde In 17S7 betrok de school eenlge vertrek ken in het van de Lokhorststraat tot aan de Pieterskerkgracht strekkende gebouw, de Latijnsche school van de gemeentp Leiden. Van 17S7 tot het einde van den cursus 1864 werden de lessen in dat gebouw ge geven, en op die zelfde plaats is dc school nog gevestigd. Nadat Spr. vervolgens gememoreerd had met welke moeilijkheden de school in den loop der jaren te kampen heeft gehad en hoe de school zich in de belangstelling van het Koninklijk Huis steeds had mogen verheugen vond spr. hierbij gelegenheid een nog vcrb'lij dender mededeeling te doen. Een verbliidende mededeeling Op initiatief van onzen eere-voorzitter, den heer A. M. Touw, werd, aldus Spr., na de door onzen vorigen voorzitter Prof. J. Goudsmit bij de betrokken autoriteiten afgelegde bezoeken, in begin Juli 1935 door het bestuur van ons Genootschap bij request aan Hare Majesteit de Koningin liet ver zoek gedaan om aan ons Genootschap het praedicaat „Koninklijk" te willen verlee- Daarop werd door ons bestuur op 14 Sept. 1935 namens Ilarc Majesteit per te legram de mededeeling ontvangen, dat het Hare Majesteit beeft behaagd ons verzoek in te willigen, nader bevestigd bij het schrijven dat als \*>lgt luidt: Hare Majesteit de Koningin droeg mij op het bestuur van het Genootschap Ma thesis Scientiarum Genitrix te Leiden te berichten, dat het Hare Majesteit behaagd heeft aan dit Genootschap het Praedicaat „Koninklijk" tc verlcenen, zoodat dit Ge nootschap zich voortaan noemen mag: Ko- De Particulier Secretaris van H. M. de Koningin, (get.) S. HEEMSTRA. Deze zeer verblijdende, met de herdenking van liet. 150-j^rig bestaan van ons Genoot schap samenvallende mededeeling, zal 4i allen zeker ten zeerste verheugen en moge worden begroet met een: lang leve Onze Beschermvrouwe, onze geëerbiedigde Ko ningin Wilhelmina. Onder luiden bijval werd besloten een telegram van dank aan H.M. de Koningin te zenden. Hierna vervolgde Ir. Hoogenboom zijn rede over de geschiedenis der school, spe ciaal wat betreft de reorganisatie van het onderwijs en de gebouwenkwestie. Eerst 140 jaar na zijn oprichting is het Genootschap in het genot gekomen van een gebouw, voor geheel eigen gebruik. Vast staat intusschen, dat de school vau ons Genootschap, in 1785 op zeer beschei den schaal begonnen, op een paar kamers in de woning van den heer Rijk, thans gevestigd is in oen groot gebouw met een leerlingental, dat in dc laatste jaren zich beweegt tusschen 480 en 420, dat zij een vakopleiding geeft in verschillende richtin gen die harer leerlingen een eervolle plaats in de maatschappij heeft doen vinden, zoo dat er alle reden is om met voldoening op haar geschiedenis terug te zien en met ver trouwen de toekomst tegemoet te gaan. Spr. wees vervolgens op den band, tus schen school en uni\ersiteit, waardoor de school in een bevoorrechte positie verkeert, hetwelk zeer ten goede komt aan het ie geven onderwijs. Spr. uit de hoop, dat dit in lengte van dagen bestendigd zal blijven. Leden van verdienste Ik mag nog mededeelen aldus spr., dat het bestuur van M. S. G., gebruikmakende van zijn bevoegdheid volgens art. 6 van hst Huishoudelijk Reglement, liet lidmaatschap van verdienste van on3 Genootschap heeft verleend: aan den heer P. J. M. van Oerle, die zich reeds in 1885 als leerling onzer school on derscheidde door prijswinnaar te «worden van wedstrijden der leerlingen, waarbij hij het eeremetaal (de medaille) verwierf! en die, als lid van het bestuur van M. S. G. van 1915 tot 1934, met zijn waardevolle aj- vlezen op het gebied van de Bouwkunde Krachtig aan den bloei van M. S. G. liceft medegewerkt; aan den heer A. M. Bicgman, die ze; vele jaren tot 1918 aan onze school leeraar m het teekenen, perspectief en boetseeren is geweest en na het hem in 1918 verleend eervol ontslag, blijken van groote belang stelling in ons Genootschap bleef geven Naar ik meen is de heer Biegman, on danks zijn hooge leeftijd, ook thans weder hier aanwezig; aan den heer D. C. Schuit, die van 1901 tot 1934 leeraar in de Nederlandsche taal en rekenkunde aan onze school is geweest: uit eigen aanschouwing is mij bekend op welk een voortreffelijke wijze het onder wijs in het bijzonder in de rekenkunde door den heer Schuit werd gegeven; aan mej. dr. W. C. de Baat, leerares m de Scheikunde aan onze school. In de oor logsjaren 19141917 heeft, ter vervanging van den leeraar in de scheikunde, mej. de Baat die lessen op voortreffelijke wijze, geheel belangeloos gegeven en daarna is zij bij voorkomende behoefte dat blijven voortzetten tot zij, met ingang van 1 Mei 1922 definitief tot leerares in de scheikunde werd benoemd, wat zij is gebleven tot zij in 1934 om gezondheidsredenen tot onzen grooten spijt haar werk moest neerleggen. Velen 'der leerlingen zullen zich bovendien dankbaar herinneren dc hulp welke mej. de Baat hen bij hun studie, ook buiten de school, heeft verleend, waardoor zij zich mede voor de school zeer verdienstelijk heeft gemaakt. Zich hierna richtend tot de leerlingen djr school besluit spr. aldus: Jongelui, onze leerlingen, het is goed, dat gij ook hier zijt omdat het u uit wat ik heb gezegd duidelijker zal zijn geworden welk een lang leven M. S. G. reeds achter de rug heeft. Zorgt, dat gij na het verlaten van de school toont, dat gij Mathêstanen zijt, in het bijzonder nu gij u bewust moet wezen, dat gij thans zeilt onder de „Koninklijke' vlag, welke het H.M. Onze Geëerbiedigde Koningin behaagd heeft ons te schenken. Gij, onze leerlingen, de steeds verjongen de en aan ons genootschap nieuw leven gevende kracht, zijt mede de dragers van dit ons geworden nieuwe vaandel. Draagt ook gij het hoog! IN HET MUSEUM „DE LAKENHAL", LEIDEN, 27 Juli-30September De werkloosheid Bij de Arbeidsbeurs stonden gister inge schreven 9 IS bouwvakarbeiders, 201 fabrieks •bciders, 209 kantoor- en winkelbedienden, 50 hotel- en café bedienden, 127 houtbewer kers, S3 kleermakers, 89 land- en tuinarbci- ders, 610 metaalbewerkers, 10 sigarenma kers, 34 technici, opzichters enz., 343 textiel arbeiders, 810 transportarbeiders, 73 typo grafen, 209 voedingsmiddelenarbeiders, 301 vrouwen, totaal 4070 personen. Op denzelf- den datum van liet vorig jaar bedroeg dit aantal 3457 en op denzclfden datum van 1933: 2757. VRIJDAG 20 SEPTEMBER Programma 3: 8 u Keulen: 8.10 Deutachl-sen der; 10.20 Keulen; 11.50 Londen lte.3: 12.05 Pa rtis Radio: 12.3a Brussel VI; 14.20 Deutsc'ila vl lender 15.20 London IV-g; 17.35 Brussel Er; .8.35 Brussel VI: 19.20 Keulen: 19.50 Dcutsc'il- icnder; 20.05 London Beg; 20.20 Brussel Fr; :l.20 Londen II; 22.30 p-oitwicli22.40 Ween e a Programma 4: 8.05 Partis Radio: 10.35 Lon- Reg; 11.50 Droitwich; 18.20 Diversen: 18.50 iden Rog: 19.50 Droitwich: 20.20 Londen Res 0 Gram.-muziek GRD; 22.40 Droitwich De winkelweek De eerste dag van de winkelweek van de Leidsche Middenstandscentrale heeft gister groote drukte in de stad gebracht. Overal zag men menschen voor de etalages der deelnemende winkeliers druk bezig met 't oplossen van het winkelweekprijsraadsel. De etalages zien er in het algemeen keurig verzorgd uit en we kunnen iedereen harte lijk aanraden er eens een paar uur af te nemen om in deze week rustig te gaan win kelen. Het is de moeite waard. Scholen bezoeken de Zuiveltentoonstelling Morgenochtend van 8—10 uur zullen dc leerlingen der Leidsche lagere scholen in schoolverband een bezoek brengen aan de Zuiveltentoonstelling. Voor hen zal een spe ciale demonstratie worden gegeven van de kaas- en botermakerij. DE LEIDSCHE WINKELSTAND. Wij verwijzen naar een advertentie in dit nummer, waarin wordt medegedeeld, dat het bloemenmagazijn van den heer A. Kors alhier is overgegaan in handen van zijn zoon. den heer G. Kors. LEIDSCHE BURGERWACHT. Morgenavond om 17 uur zullen de onder staande leden der Leidsche Burgenvacht op de schietbanen te Katwijk kampen om den Mr. F. J. J. Trapman-wisselbeker (tevens kampioen scherp 1935): J. H. v. Staveren, H. Jaspers, T. v. d. Velden, J. v. Leeuwen, P. Godrie, A. S. Scjieffer en F. J. Zeilstra. burgerlijke Stand BEVALLENA Chr v Schoonderwoerd den Bezemer—B-kooti d; A C Hti nan—Klap z: J v Kampenhoutv d Ben; d: C van Es—Arbouw z: A WassenaarSteeneveld z; C M Hendriks Velthuiisen d. OVERLEDEN: H J v d Heemst wednr 77 j. Uit den Omtrek ALKEMADE AANBESTEDING Uitslag; van de aanbesteding van het maken van een klinkerweg te Roelofarends- veen, loopende van af de Noordhoekbrug tot aan het Veilingsgebouw. Gebr. A. en J. A. Schouls, Leiderdorp, f 11.139; A. van Halen en I. Doornik, Lei den, f 11.245; G. Bcrtels. Haarlem, f 11.470; II. Ti miners en Co., Leiden, f 11.784; A. J. de Beus. Uithoorn, f 11.980; G. Vlieger, Rotterdam, f 12.070; T. Ippel, Wieringen, f 12.137: P. C. Buschman. Roelofarendsveen. f 12.130: N.V. Holl. Mij. tot het maken van Wegen en Waterb. Werken „Homawera", Voorburg, f 12.180; C. Streefkerk, Tienho ven, f 12.190; L. Timmer, Dordrecht, f 12.300: N.V. Nederl. Basalt Mij., Zaandam, f 12.300; H. Konings, Leiden, f 12.580; N.V. Aanne mers en Wegenbouw Mij. vh. Fa. J. He ij- mans. 's-Hcrtogenbosch, f 12.730; C. G. van Ardenne, Gouda, f 13.234; Gebr. B. Seffers en P. Schelvis. Zandvoort, f 13.258; Dordr. Wegenbouw, Dordrecht, f 13.291; Ch. Stol- ker en J. Brand, Bergambacht, f 13.310; J. van Berkel. Roelofarendsveen. f 13.480. De gunning is aangehouden. ALPHEN AAN DEN RIJN NIEUWE KORFBALCLUB Dezer dagen is een nieuwe korfbalclub opgericht, waarbij zich meerdere leaen van EDO hebben aangesloten. Oefeningen zal men trachten te houden op Zaterdagmiddag op het Alphia-tcrrein. In het bestuur heb ben zitting: A. van Buren, voorzitter; mej. L. Zwaan. secr. en F. P. van Beek penning meester HAZERSWOUDE DE WERKLOOSHEID Bij het correspondentschap voor arbeids bemiddeling staan alhier als werkloos inge schreven 100 personen, waarvan 79 steun trekkend. CHR. BIBLIOTHEEK De Vereen. Chr. Bibliotheek kwam in het lokaal Salvatori in jaarvergadering bijeen, onder voorzitterschap van Ds. P. L. Kiehl. De secretaris, de heer J. Blij leven, las de notu len en bracht jaarverslag uit, waaruit bleek dat de bibliotheek ook al met de nood der tijden te worstelen heeft en de aankoop van nieuwe lectuur niet in dat tempo kon ge schieden als voor de vereeniging wel schelijk zou zijn. De penningmeester, de heer Jac. van Pijlen, gaf een financieel overzicht, waaruit bleek dat er een batig saldo in kas was van f 28.99. Met dankbaarheid werd ge wag gemaakt van de jaarlijksche extra gift van onze ambachtsheer Baron Roëll van Ha zerswoude, die de bibliotheek krachtig als donateur steunt. De heer M. Noordam bracht als lid der financieele commissie rapport uit en verklaarde dat rekening en bescheiden accuraat in orde waren bevonden. De aftre dende bestuursleden, de heeren A. Langhaus en Jac. van Pijlen, werden met bijna alge meene stemmen herkozen. De heeren Jac. Kroon en P. de Vogel werden benoemd tot lid van de financieele commissie voor het komende jaar. Daarna werden middelen besproken die kunnen dienen om de kas te versterken, waardoor met aanschaffen van nieuwe boe ken krachtiger dan thans kan worden voort gegaan. De Chr. Jongel. Vereen. „Eere zij God" heeft in deze haar medewerking toege zegd. De voorzitter sloot daarop de vergade ring en ging voor in dankgebed. Radiodistributie solider; 10.20 Keulen: 11.10 Londen Rev: 12.20 Bilissel VI; 14.20 Dcutschl-s: 15 20 ParUs R: 18.721 Keulen; 18.20 Brussel Fr; 18.3". Brussel f-'imma 4: 8.05 Parijs Radio: 10.35 Lnn- do,i Ree:; 11.20 Droitwich; 18.20 Diversen; 18.50 Lolden Regr: 19.20 Droitwich; 22 London lïee; Agenda Vrijdag 20 Sept. Stadsgehoorzaal, 8 uur. Buitengewone Alg. Vergadering Genoot schap M S. G. Zaterdag 21 Sept. Het Brokkenhuis haalt goederen op. avond-, nacht- en Zondagsdiensten der apotheken wordt van Maandag 16 tot en met Zondag 22 Sept. a.s. waargenomen dooi de apotheken: G. F. Reyst, Steenstraat 35, telef. 136; A. J. Donk, Doezastraat 31, telcf. 1313 en C. van Zijp, Wilhelminapark 8, telef. 274. KATWIJK AAN DEN RIJN TUINBOUW In den regel is men met enkele regen buien in den nazomer nogal ingenomen, doch het is ook hiermee als met, andere zaken, men kan van het goede te veel krij gen. Zoo ook van die regenbuien. Vooral met de late peen gaat het er bedenkelijk voor slaan. Eerst kwam het zaad niet op anwege de droogte; daarna- kwam er vol op regen, en wat nog kans zag om te ont kiemen, kwam op. Het was intussoben maar een gedeelte, wat nog levensvatbaarheid had. Doch daarna is er zooveel regen, zoo veel stortregen gevallen, dat ook hierdoor weer een gedeelte verloren is gegaan. En. als liet nog even zoo door gaat, wordt dat gedeelte wel wat heel erg groot. Ook de bloemkool gewassen zijn er door de massa regen niet beter op geworden. De prijzen waren deze week vrij goed, voor bloemkool zelfs zeer goed te noemen. Deze varieerde 'oor de eerste soort steeds tusschen f 10.50 en f 16.10, voor 2de soort van f 2.90, f S.10 per 100. In tegenstelling met andere streken, waar heel erg over het vele ongedierte wordt geklaagd, is de bloemkool hier van beste kwaliteit en vrij van luis. Enkele tuin ders komen ook met de eerstelingen van TÓte bloemkool. Ook deze gewassen zullen, ala niet spoedig beter weer komt, niet priifia worden. Integendeel. Voor sommige ri-'oigt het al verloren te zijn. Dit product is aan merkelijk later dan vorig jaar. Die acliter- stand is al ontstaan met het planten, door dat, het land niet eerder vrij kwam van wege het feit, dat ook de vroege aardappe len later waren dan gewoonlijk. -Roode en gele kool komt in kleine kwantums en brengen respectievelijk f8.30 en f 11.20 per 100 op. Bospeen ging vlug weg tegen f 3.50 tot f -4.60 in de coetle kwaliteit. Waschpeen ging in prijs naar hoven en varieerde van f0.60 tot f 0.S5 per kist van 20 K.G. In uien kwam een wijziging. De prijs bleef hangen van f l.liO tot f2.per 100 K.g. Voor aard appelen nog steeds weinig animo. Beste kwaliteit kan gemakkelijk verkocht wor den tegen f 0.70 tot f 0.S5 per kist van 23 K.G., doch wat niet prima is gaat voor f0.45 tol f0.60 per kist. Drielingen voer f0.25 tot f 0.40, Groene kool kwam in klei ne kwantums en werd gekocht voor f3.70 tot f -4.40 per 100. Summa summarum: er was geen ernstige roden tot klagen. KOUDEKERK IN BOD. Ten overstaan van notaris F. C. Engel- herts te Hazerswoude werden gistermorgen in hotel De Bruin in bod gezet de navol gende pereee-len, gelegen in de Hoogewaar-.l en in eigendom van den heer G. van Eg- mond Nzn., alhier Perc. I. Twee perccelen bouwterrein, groot' samen 3.19 A.. door den heer Bane tc Ai- phen a. d. Rijn op f 500. Perc. II. Een burgerwoonhuis met schuur, groot 3.83 A., door den heer Bane op f 3100. Perc. III. Een perceel bouwterrein met daarop staande kas, groot 3.62 A., door denl heer Bane op f 600 Pérc. IV. Een perceel tuinland, groot 2.78.90 H.A., door den heer Bane op f 3200 Perc. V. Twee perceelen tuinland, groot samen 1.S6 HA., door den heer Banc op f 1700. Perc. VI. Een perceel tuinland, groot 65,80 H., door den lieer W. van Dokkum al hier op f 525. DE LOONTOESLAGREGELING. De loontoeslag regeling is ook van toepas sing verklaard voor de veehoiidcrsbediïjveni in deze gemeente. Door B. en W. is de plaat selijke advies-commissie als volgt samenge steld: Ant. van Egmond, wethouder, lid en voorzitter; G. Dorrepaal Gzn., werkgever en A. J. Lieverse, werknemer, leden; terwijl als secretaris aan deze commissie is toege voegd een der ambtenaren ter secretarie alhier. LEIDERDORP „HET GROENE KRUIS" Naar wij vernemen heeft het bestuur der Vereen ,.Het Groene Kruis", afd. Leider dorp, het voornemen opgevat eind Novem ber a.s. een bazar te houden ten bate dezer vereeniging tot aanschafing van verplegings artikelen. Deze bazar zaü in de openbare la gere school worden gehouden. LEIDSCHENDAM MOLENS IN WERKING De drie molens aan den Stompwijksche- weg, welke de Driemanspolder moeten droog houden, hebben wat betreft hun bemaling wijziging ondergaan, volgens het systeem Dekkerwaardoor de capaciteit is opgevoerd. Hedenmiddag zijn ze, nadat een receptie in Hotel de Wykerbrug heeft plaats gehad, offi cieel in gebruik genomen, bij welke plech tigheid verschillende autoriteiten aanwez'g zullen zijn.

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 6