Legeroefeningen in Gelderland 'n Barstende Hoofdpijn VRIJDAG 20 SEPTEMBER 1935 TWEEDE BLAD PAG.51 De Lichte Brigade trekt over den IJsel bij Wilp Strijd om Bothmen (Van onzen eigen redacteur.) Deventer, 19 Sept. 1935. EERSTE DAG De eerste dag der legeroefeningen zette niet mooi in. Uit dikke, loodgrijze laaghangende wolken plensde reeds in den vroegen morgen in overvloedige hoeveelheden het hemelwater naar beneden en ste vige stormvlagen zwiepten den regen voort. Strak gespannen bleef het grauwe wolkenfloers van uur tot uur. Geen oogenblik van breking kwam de hoop op beter wekken, laat staan, dat een stukske blauw of enkele zonnestralen aan sluimerend optimisme steun kwamen bieden. Zoo kwamen we te Deventer aan. En toch het optimisme bleef in stand; de moed ging niet verloren, toen we door een soort watergordijn heen in het begin van den noen het hoofdkwartier voor de pers bereikten: het Witte Huis op de Brink in Sal- lands hoofdstad. De aan de pers toegevoegde le luitenant 'der artillerie J. H. Couzy, wachtte ons reeds. We konden beginnen. Veel was er nog niet te vertellen. Maar genoeg om over te vertellen als inleiding tot wat vannacht en morgen gebeuren gaat. De gebeurtenissen van de komende dagen zullen zich voornamelijk afspelen aan weerszijden van het vak van den Gelder- schen IJsel tusschen Deventer en Zutfen. Als gewoonlijk treden twee partijen op: Blauw en Rood. Ter kenschetsing van de algemeens toestand wordt aangenomen, dat uit het Oosten een vijandelijk leger in opmarsch is en zijn hoofdmacht geconcentreerd heeft oostelijk van den IJsel op ongeveer 50 K.M. afstands, dat is zoo wat in de buurt van Oldenzaal. Een verkenningsafdeeling is echter vooruit gezonden en nadert den IJsel. Deze groep is „vijand" en heet daarom Voortaan „rood". De tegenpartij zal worden aangeduid als „blauw". Zij is uit het Westen gekomen. Haar hoofdmacht bevindt zich ergens op het hartje van de Veluwe. Noordelijk van Brummen, dus in de rich ting van Zutfen, heeft de v ij a n d zwakke lichte troepen (meirijders, cavalerie) voor- uitgezonden. Maar ook ,31auw" heeft met zijn voor hoede bij Brummen den IJsel bereikt. Van weerszijden zijn patrouilles den IJsel overgetrokken om te verkennen. Daarvoor zijn wielrijders en cavaleristen aangewezen. Die van Blauw kwamen reeds te twee uur in actie; op dat uur ging voor de wes telijke partij de oorlogstoestand in. De ver schillende onderdeelen moesten toen opge steld zijn. Vele er van hadden op dat uur al een stevige schoft van 10 uur te pakken. De verkenners van Rood zwermden om 4 uur uit. Blauw heeft op zijn noordelijken vleugel als dekking de Lichte Brigade staan: laten we zeggen tusschen Voorst en Wilp. Bij Voorst liggen wielrijders met een mo torbatterij van 6 en 7 c.M. veldgeschut en een batterij mortieren. De cavalerie, twee regimenten huzaren, liggen meer achter waarts, ten Westen van het Apeldoornsche kanaal, aan den weg Uchelen-Beekbergen- Loenen. Het Blauwe Leger heeft nu tot taak over den IJsel te trekken. Voor deze manoeuvre is de nacht van Donderdag op Vrijdag aangewezen. We kunnen het nu wel zeggen zonder Rood in de kaart te spelen: het zal geschieden te ongeveer 4 uur in een vak van 6 K.M. breedte in de IJselbocht tusschen Wilp en Voorst. Er zullen vier overgangspunten zijn. Met pontons zullen een aantal wiel rijders naar de overzijde worden ge bracht. Daar zullen ze de stellingen innemen teneinde hun blauwe strijd makkers te beveiligen tegen roode verrassingen of overvallen. De over gang der wielrijders wordt door artil lerie beschermd en gesteund. Zijn er eenmaal voldoende wiel rijders over, dan begint het slaan van een brug die dienen moet om aan de beide regimenten cavalerie en de ar tillerie van de Lichte Brigade gele genheid te geven den oostelijken IJseloever te bereiken. De Lichte Brigade heeft tot op dracht daarna door de blauwe wiel rijders heen op te rukken naar Bath- men, een oostelijk van Deventer ge legen plaatsje. We zeiden zoo even, dat er vier overgan gen zijn. Men zal begrijpen, dat die ook alle vier worden gebruikt. Op elk punt wordt een compagnie wielrijders naar den over kant gebracht. De pontonniers doen daarbij dienst als roeiers. De eerste wielrijders, die over zijn, ruk ken op tot ten Westen van Gorssel. Meent de commandant der wielrijders, dat verder gegaan kan worden, dan trekt het eerste echelon voorwaarts tot Gorssel en anderen nemen in de eerst ingenomen stelling hun plaatsen in. Zoo ontstaat een tweede linie. Is dat gebeurd, dan wordt bij Kleihck de brug geslagen. Dit gewichtig punt is het noordelijkste overgangspunt, N.W. van Gorssel. Dat gaan we nu vannacht zien en zullen daar ooggetuige zijn van den overtocht van cavalerie, rijdende artillerie en de mortie ren over den IJsel. Het is dan inmiddels 7 uur geworden.'Terwijl de huzaren en hun aanhang verder oprukken in de lijn Laren- Kasteel Oolde-Bathmen om daar te legeren, keeren wij op onze schreden terug. Latei- op den dag vinden we hen wel weer. Over Rood behoeven we minder te vertellen. De voor uitgeschoven macht is een z.g. Verkennings afdeeling, bestaande uit een escadron hu zaren, twee cscadrons wielrijders, een mi- trailleurpeloton en een sectie pantser wagens. Als militaire macht is zij dus de mindere van Blauw. De taak van deze afdeeling is om het IJselvak tegenover de Lichte Brigade te bewaken. Daartoe zijn overal wachten en posten uitgezet met de opdracht Blauw in de gaten te houden en eventueel zwakke afdeelingen der tegenstanders tegen te hou den. Komt Blauw met een overmacht opzet ten, dan moet worden geretireerd over Hol ten naar Bathmen, dat door Rood zoo lang mogelijk moet worden verdedigd eer Blauw er met zijn huzaren kan binnentrekken. Vannacht te 2 uur is de Verkenningsafdee ling in Bathmen bijeen en staan de roode patrouilles aan den IJsel, waar om 4 uur de blauwe scharen hun overtocht zullen beginnen. De middaguren zijn gebruikt voor een korte tocht naar. Warnsveld, waar de com mandant der Lichte Brigade, die de alge- meene leider der oefeningen is, zich in hotel „de Kap" had genesteld. We reden eerst door het gebied van Blauw, dus over Wilp en Voorst. De wiel rijders bleken reeds in actie en de rijdende artillerie was bezig zich op te stellen. Bij den terugrit door het vijandelijke land wa ren ook daar de voorbereidselen voor de opstelling in gang. Dit laatste deel van den rit was het meest aangenaam, omdat toen niet alleen de re gen had opgehouden, maar door de vaneen gescheurde wolken brokken blauwe lucht zichtbaar werden en zelfs koesterende zon neglanzen lachend over bosch en beemd straalden. We leefden op. Zou de nachtelijke ervaring het groote verlangen naar en de verlevendigde hoop op een regenlooze periode teleurstellen? We wilden allen optimist zijn en niet al leen op lucht en wind letten. De Fransche en Belgische miltaire at- taché's toonden reeds heden hun belangstel ling voor de oefeningen der L. B. De moge lijkheid bestaat, dat ook nog de Engelsche, Duitsche en Zwitserschc attache's komen, vertelde ons kolonej Alting von Geusau, de directeur der Hoogere Krijgsschool, die van middag in het -hoofdkwartier van de L. B. vertoefde. Moi-gen hopen we hem als hoofd- hulpleider te ontmoeten in zijn post te Gorssel. Een interessant plekje is het daar, omdat er de draden van de hcele oefening, van beide partijen dus, samenloopen. Op groote kaarten kan men daar aange geven zien hoe zich van uur tot uur de oefening ontwikkelt. Telefonisch komen in dit centrum alle mededeelingen van de beide fronten binnen. ROFFELRIJMEN. LEKKER, JONGENS! Lekker, jongens! als de regen Klettert, spettert op de straat, Als de wind je grommend, brommend Om je beide ooren slaat! Heerlijk is het om te stoeien Met de regen en de wind Als een kerngezonde jongen, Een gezegend Hollandsch kind Lekker, jongens! als de regen Gutst en gietert uit de goot, Als de ivind de holle, bolle Zeilen voor zich henen stoot! Heerlijk is het om te kijken Naar zoo groot vertoon van kracht Als een kerel die het leven En de toekomst tegenlacht! Lekker, jongens! wind en regeh Gutsend, gierend, ivoest en wild Als een ouwe grauwe brombeer, Waar je eventjes voor rilt! Heerlijk is het om te vechten Tegen 't grimmige geweld Als een jongen die geen wijken Kent en geen gevaren telt! (Nadruk verboden.) LEO LENS. De geloofsbrievenkwestie te Loon op Zand Wnd. Burgemeester benoemd. Door den Commissaris der Koningin in de provincie Noord-Brabant is op verzoek van den burgemeester der gemeente Loon op Zand gebruik gemaakt van de hem ver leende bevoegdheid. Hij heeft gedurende den termijn dat wegens de aldoor bestaande geloofsbrievenkwestie geen wethouders in deze gemeente in functie zijn als waarne mend burgemeester benoemd: de heer J. van Lier oud-wethouder der genoemae ge meente. Nat. Jongeren Verbond Herdenking 10-jarig bestaan Binnenkort zal het tien jaren geleden zijn, dat te Arnhem de eerste grondslagen voor het Nationaal Jongeren Verbond werden ge legd. In verband hiermede zal op 5 October i.s. te Arnhem de algemeene vergadering 'an dit Verbond worden gehouden, waaraan 'erbonden een eenvoudige herdenking van bovengenoemd feit. Op dezen herdenkings avond zal het woord worden gevoerd door de weleerw. heeren Henri de Greeve en Ds. P. Bootsma, Legerpredikant en door Prof. B. C. de Savornin Lohman. DE VEILIGHEIDSWEEK DER K.NA.C Van 20 tot 27 October a.s. Dc jaarlijkschc Veiligheidsweek der Kon. Ned. Automobiel Club, welke thans voor de vjjfde maal zal worden gehouden, zal dit maal in de week van 20 tot 27 October as worden georganiseerd. ZATERDAG 21 SEPTEMBER HILVERSUM 301 M. KRO-Uitzending. 8.00 —9.15 en 10.00 Gram.pl. 11.30—12.00 Godsd. halfuur. 12.15 Gram.pl. en orkest concert. 1.50 Gram.pl. 2.00 Voor de jeugd. 2.30 Causerie. 3.00 Kinderuur. 4.15 Gr.pl. 5.00 Orkestconcert en lezing. 6.20 Week overzicht. Gram.pl. 7.15 Lezing, Gram.pl. 7.50 Causerie. 8.00 Berichten. Schlager- muziek. 8.50 Solisten concert. 9.00 Causerie. Schlagermuziek. 9.45 Voor dracht. 10.05 Gram.pl. 10.30 Berichten, schlagermuziek. 11.1512.00 Gram.pl. HILVERSUM .1875 M. VARA-Uitzending. 8.00 Gram.pl. 10.00 Morgenwijding VPRO. 10.15 Voor Arb. i. d. Continubedr.: De Notenkrakers olv. D. Wins, E. Walis en zijn orkest, C. Rijken (declamatie). 12.00 Gram.pl. 12.30 Orvitropia olv. J. v. d. Horst. 1.00 Gram.pl. 1.151.45 De Fliere fluiters olv. E. Walis. 2.00 Hoe de toon kunst groeide. 2.20 P. Tiggers: Be oefening der huismuziek. 3.00 Gram.pl. 3.30 F. v. Duin: Taïti. 3.50 Gr.pl. 5.00 Zenderwisseling. 5.05 .Fantasia olv E. Walis. 5.40 Literaire lezing C. v. Wes- sem. 6.00 De Bohemians olv. J. v. d. Horst 7.00 Bont Programma, mmv. de A.J.C. 8.00 Herh. SOS-Ber., nieuwsber., VARA- Varia. 8.15 Gram.pl. 8.40 „Paniek in de Studie", muzikale comedie van M. S. Santcroos. Mmv. het VARA-Tooneel olv. W. v. Cappellen. 8.55 Dubbel-X olv. C. Steyn. 9.10 J. W. Lebon: Wat denkt U van de scheidingslijn? 9.20 C. Steyn (accor deon). 9.30 E. Walis en zijn orkest. 10.00 „Oude kennissen", spel van Nel Bakker. Mmv. het VARA-taoneel olv. W. van Cappellen. 10.15 S. Sipos (cymbaal) en I. Rossican (piano). 10.30 U. h. Grand- Theatre, A'dam: „Da's wat anders", mmv. solisten en orkest olv. E. Beeckman. 11.00 J. Jong (orgel) en N. de Klijn (viool). 11.30—12.00 Gram.pl. DROITWICH 1500 M. 10.35—10.50 Morgen wijding. 11.05 Causerie. 11.20 Gram.pl. 11.50 BBC-Northern Orkest olv. McNair. 12.50 Gram.pl. 1.20 Commodore Grand Orkest olv. H. Davidson. 2.20 BBC- Northern Ireland Orkest olv. Godfrey Brown. 3.20 Orgelspel H. Ramsay. Naar men weet, heeft de nieuwe Duitsche wet, waarbij verboden wordt, dat huwelijken gesloten worden tusschen Arisehen en niet- Arischen aanvankelijk te Amsterdam eenige moeilijkheden veroorzaakt, omdat enkele huwelijken waren afgekondigd, die volgens de nieuwe Duitsche wet niet voltrokken kon den worden. De voltrekking is niet gestuit en zij zijn ten stadhuize op de gebruikelijke wijze gesloten. De bevoegde autoriteiten waren van mee ning dat dc afkondiging ervan reeds had plaats gehad voor de Duitsche wet van kracht werd. Uit dien hoofde zullen ook voor de volgende week geen moeilijkheden bij het voltrokken van dergelijke huwelijken ontstaan. Er zal met de regeering overleg worden gepleegd, wat verder in dezen zal gedaan moeten worden. die U kwelt en belet te werken? Neem een "AKKERTJE" en binnen een kwartier voelt Ge de hoofdpijn wegtrekken als mist voor de zon. Heb steeds AKKER-CACHETS in huis, vannacht kunnen zij te pas komen bij Hoofdpijn, Kiespijn, Zenuwpijn, Spier pijn. Slechts 52 cent per 12 stuks. Overall Vraagt ooki „Laxeer-Akkertjes", de nieuw» vinding van Apotheker Dumonl tegen ver» flopping, hardlijvigheid, enz.Werken zacht 3.50 De Continentals in hun repertoire. 4.35 Reg. King en zijn orkest mmv. W. Booth (zang). 5.35 BBC-Dansorkest olv. Henry Hall. 6.20 Berichten. 6.50 Sport- praatje. 7.05 Pianorecital Cl. Lloyd. 7.20 Fred Hartley's Novelty Kwintet mmv. Brian Lawrence. 8.00 Pro gramma mmv straatartisten. 8.20 BBC- Symphonie-orkest mmv. solisten olv. Sir Henry Wood. 10.10 Berichten. 10.30 BBC-Theaterorkest olv. S. Robin- son. 11.2012.20 Ambrose en zijn Band. RADIO PARIS 1648 M. 7.20 en 8.20 Gram.pl. 12.'35 Orkestconcert olv. Doyen. 7.35 Gram.pL 8.20 Zang. 9.05 Sel. „Le sire de Vergy", operette van Terrasse. Mmv. so listen, koor en orkest olv. Labis. 11.10— 12.35 Pascal-orkest. KALUNDBORG 1261 M. 12.20—2.20 Concert uit rest. „Wivex". 3.205.20 Omroepor kest olv. L. Gröndahl. 8.20 Oude muziek, zang en voordracht. 9.20 Pianorecital. 9.40 Balletmuziek olv. Reesen. 10.40 Trom bone-recital. 10.55 Omroeporkest olv. Reesen. 11.2512.35 Dansmuziek. KEULEN 456 m. 6.50 Orkestconcert. 12.20 Uit Stuttgart: Orkestconcert. 2.35 Gr.pl. 4.20 Vroolijk progr., mmv. solisten en verst. Omroepkleinorkest, olv. G. Kneip. 7.20 Octetconcert. 8.30 Joh. Strauss- concert m.m.v. het Omroeporkest, Keul- sche Mannenzangvereen. en solisten. 11.2012.20 Dansmuziek. ROME 421 M. 9.00 „L'inganno felice", ope rette van Rossini. Lezing. II. „Ciottolino", operette van Ferrari-Trecate. Orkestl.: Previtali. Koorl.: A. Benaglio. BRUSSEL 322 en 484 M. 322 m.: 12.20. 1.30— 2.20, 4.20 en 4.50 Gram.pl. 5.20 Ceiloreci- tal. 6.35 en 7.35 Gram.pl. 8.20 Svmphonie- concert olv. André. 10.30 -12.20 Gram.pl. 484 m.: 12.20, 1.30—2.20, 4.35 Gram.pl. 5.20 Dansmuziek. 6.20 Zang. 6.50 Viool recital. 7.20 Gram.pl. 8.20 Salonorkest olv. Walpot, en radiotooneel. 10.30 Dans muziek. 11.2012.20 Grsm.pl. DEUTSCHLANDSENDER 1871 M. 8.30 Gev. programma uit Stuttgart. 10.20 Berichten. 10.50 Pianorecital. 11.05 Weerbericht. 11-201.15 Barnabas von Geczy en zijn orkest. Een overzicht van de groote landbouw- en vee-tentoonstelling, die dc afdeeling Alkmaar van de Hollandsche Maat- Het troepentransport van Italië naar Abessynië blijft voortgaan. Opgciuekt en geestdriftig vertrekken de jonge schappij van Landbouw in de Korenbeurs heeft ingericht, soldaten naar Oost-Afrika hoe zal straks de terug komst zijn. H. M. de Koningin bracht gisteren een onverwacht bezoek aan de groote Vee- en ZuiveltentoonsteUing te Leiden. Dë Koningin in bewondering voor het Hollandsche vee; rechts van H. M. de heer J. W. Bondavoor zitter. van het lentoonstellingsbestuur. De drie volgens het systeem Dekker verbouwde molens in de Driemans polder bij Leidschendam zijn vanaf gisteren weer in gebruik. Aan de voor hét draaien der molens benoodigde ivind was geen gebrek. De dijlo* graaf van de Driemanspolder, de heer A. Bos, gooit de vanger los. Twee ruwharige viervoeters maken kennis op de landbouw- en veeten toonstelling te Alkmaar, georganiseerd door. de Hoil, Mij. van Landbouw,

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 5