VRIJDAG 20 SEPTEMBER 1935 Kerknieuws. NED. HERV. KERK Beroepen: Te Tjerkgaast c.a., J. v. d. Heide te Minnertsga. Bedankt: Voor Puttershoek, P. Bouw te Melissant (Z.H.). VRIJE EVANG. GEM. Beroepen: Te Apeldoorn (vac.-Lint- hout), P. van Vliet te Amsterdam. Jubileum Ds. C. J. Wielenga Het zilveren ambtsjubileum van Ds. C. J. Wielenga, predikant der Gcref. Kerk van Zaandam, is door zijn gemeente aange grepen tot een betoon van hartelijk mee leven in dit feit. De middag van den ge denkdag 18 September was bestemd voor een receptie in de consistoriekamer van de kerk-Stationsstraat, waar velen den jubilaris kwamen gelukwenschen. Des avonds had in de volle kerk een sa- njenkomst met de gemeente plaats, waar Ds. Wielenga eerst een korte bediening des Woords hield, sprekende over Ps. 116 16. Hij gedacht daarbij: 1. Gods getrouwe hulp in het slaken der banden; 2. wat den Die naar des Woords bindt in tegenspoeden; 3. zijn eigen nietigheid. In treffende bewoor dingen herdacht spr. v ook zijn vader en moeder „Uw dienstmaagds zoon" zijn de hij een der zeven zonen van wijlen Prof. Wielenga, die predikant zijn geworden. Na deze predikatie werd de jubilaris toe gesproken door zijn Zaandamschen collega Ds. P. van Dijk namens kerkeraad en ge meente, waarbij een fraaie boekenkast werd aangeboden, door den em.-predikant van Zaandam, Ds. W. Breukelaar, door Ds. M. Heuzeveldt van Hazerswoude en Dr. J. van Lonkhuyzen van Zierikzee, welke beide ge meenten Ds. Wielenga gediend heeft, en door Ds. R. J. Aalberts van Wormerveer namens de classis. Op hartelijke wijze heb ben allen getuigd van hun achting en sym pathie voor den jubilaris, die ten slotte zijn dank uitsprak voor de vele bewijzen van liefde en vriendschap hem op dezen dag geworden. Er volgde nog een meer intiem samen zijn in de consistoriekamer waar o. a. Dr. B. Wielenga van Amsterdam en een zoon ,van den jubilaris namens de familie goede woorden gesproken hebben. Huldiging prof. P. C. M. de Bruin Woensdagmorgen had de huldiging plaats Van prof. P. J. M. de Bruin, die op dezen dag het feit herdacht, dat hij voor 30 jaar zijn intrede als Hooglecraar aan de Theol. School der Chr. Geref. Kerk deed. Het samenzijn droeg een eenvoudig in tiem karakter. Een deputatie uit het cura torium, het college van Hoogleeraren en Studenten waren samengekomen in de met bloemen versierde collegezaal van den ju bilaris, toen deze met zijn echtgenoote werd binnengeleid, onder het zingen van Psalm 134 3. Hierna kreeg Ds L de Bruyne van Zwolle, gelegenheid om als secretaris van het curatorium namens dit college zijn ge lukwenschen te vertolken. In aansluiting aan het woord van den secretaris van het curatorium feliciteerde prof. J. W. Geels namens de collega's zijh ambtgenoot, aan wiens voeten hij ook zelf eenmaal kostelijk onderwijs ontvangen had. De praetor der Studenten, de heer I. d e Bruyne, was de tol'k van het Studenten corps. Hij gewaagde van de groote blijd schap, die het hart der leerlingen van prof. de Bruin vervult op dezen schoonen ge denkdag. Bij alle studenten leeft hoogach ting en liefde voor hun professor, waarvan hij in het bijzonder in deze oogenblikken gewaagde. Bloemstukken werden door de drie spre kers aangeboden. Prol. de Bruin dankte voor het verras sende en aangename samenzijn, waarin woord en daad gesproken hadden van on dubbelzinnige liefde, waarvan hij zoo me nigmaal en ook nu weer de blijken mocht ontvangen. Hierna volgde nog een oogenblik van Vriendschappelijke samenspreking, waarin eenige ververschingen werden rondgediend. Prof. G. W i ss e eindigde deze feesture met dank aan God, nadat allen op verzoek van prof. de Bruin gezongen hadden Psalm 146 1. CHRISTENDOM EN JODENDOM Niet alleen door protestmeetings, gelijk er te Amsterdam een op groote schaal is ge houden, ook langs anderen weg wil het Christelijk Nederland toonen, dat en hoe het de jongste bewijzen van ongekende Joden haat in Duitschland opvat. Zoo heeft Prof. Kohnstamm op de Oecum. Theologen-Confe rentie, deze week te Zeist gehouden, medege deeld, dat de Internationale Zendingsraad, als het aangewezen internationaal lichaam, een internationaal comité heeft ingesteld, van hetwelk ook in Nederland in Novem ber een landelijke afdeeling ge ïnstitueerd zal worden. Dit comité zal het bijzondere probleem van Israëls toekomst be- studeeren en de oecumenische taak der Christenlanden ten aanzien van de niet- Ariërs ter hand nemen. Het is een opmerke lijk verschijnsel, zeide spr., dat onlangs op een gemeenschappelijke vergadering van di verse corporaties, die zich met Jodenzending bezig houden, zeer sterk tot uiting kwam, dat er een sterk oecumenisch besef opleeft van het gezamenlijk Christendom bij het allengs klaarder zien van de taak der Christenheid ten aanzien van het Joodsche volk. ALLEDAG-KERK Gedurende de wintermaanden worden de korte Godsdienstoefeningen te Haarlem gehouden in de Waalsche kerk, elke week- avond (behalve Zaterdags); predikanten van verschillende Protestantsche kerken gaan hierbij voor in den dienst, die ongeveer een half uur duurt. 100-JARIGE KERK 16 October a.s. is het honderd jaar geleden 'dat de Geref. Kerk te Giessendam tot openbaring kwam. Aan den vooravond van dien dag zal des avonds om 7 uur een her denkingssamenkomst worden gehouden, waarin Prof. Dr» K. Schilder te Kampen zal voorgaan. BEROEPBAAR De heer H. J. P1 a g g e m a r s, C. t. d. H. D., sedert December hulpprediker bij de Ned. Herv. Gem. te Terneuzen, ter standplaats Sluiskil, zal vanaf heden een eventueel be roep gaarne in overweging nemen. Het telefoonnummer van cand. G. van 't Riet, wonende te Wassenaar v. Zuylen v. JNyeveltstr. 94 b, is thans 717886. Ned. Zondagsschool-Vereeniging Te A r n h e m is de 69e jaarvergadering gehouden van de Ned. Zondagsschool-Ver eeniging. Voorzitter was Ds. J. Ph. Eggink van Rotterdam; na de gebruikelijke ope ning sprak dc heer S. A. Botter een woord van welkom tot de vele aanwezigen als voorzitter der commissie van ontvangst. Naar aanleiding van Marcus 4 hield vervol gens Ds. Eggink een openingsrede. In het jaarverslag van den secretaris, den heer H. A. de Boer Az. van Amster dam, wordt gewag gemaakt van de uitbrei ding van het bestuur der Vereeniging door de verkiezing van vier nieuwe leden. Het ledental bedraagt thans 4300. Het maand blad Kind en Zondag verschijnt thans in een oplaag van 4700 exemplaren; de uitgifte van de beide Zondagsschoolroosters be droeg meer dan 150.000 exemplaren. Namens het hoofdbestuur van de Geref. Zondagsschoolvereeniging Jachin, gaf ds. J. Douma te Arnhem, uiting aan de groote belangstelling voor het werk der N. Z. V. Tot bestuursleden werden herkozen mevr. A. M. H. Korff-Adrian, ds. A. C. van Uche- len (Meppel) en dr. G. F. Gezelle-Meerburg (Amsterdam). In de vacature, ontstaan door het bedanken van den heer Post, werd ge kozen de heer W. G. van de Hulst (Utrecht) Na eèn pauze voor koffiemaaltijd en auto rit werd de vergadering voortgezet met de bespreking van den financieclen toestand der Vereeniging. Besloten werd de contri butie te verhoogen van 2.tot 2.50. Vervolgens hield Ds. J. A. van S e 1 m s uit Nijmegen, een inleiding over „De hooge taak van den Zondagsschoolarbeider in de Godsdienstige opvoeding van het volks kind". Deze rede lokte een geanimeerde be spreking uit, waarna de vergadering werd gesloten. Des avonds had in de Groote Kerk een samenkomst plaats met de gemeente, waar bij ds. A. Drost Azn. (Arnhem), dr. A. H. Edelkoort (Amsterdam) en ds. J. Ph. Eg gink (Rotterdam) als sprekers optraden. De bijeenkomst werd opgeluisterd door or gelspel van den heer G. C. Molenaar en zang van een kinderkoor, onder leiding van den heer W. P. Botter. NIEUWE KERK TE IJSSELSTEIN Men schrijft ons uit IJsselstein: Het was Woensdagavond een gewichtige re voor de Geref. kerk te dezer plaatse. Het nieuwe kerkgebouw der gemeente, onder ar chitectuur van den heer S i k m a te Amers foort gebouwd, is aan het kerkbestuur over gedragen. Ds. G. H. d e J o n g e' alhier sprak het gelegenheidswoord. Vervolgens sprak ds. Van Arkel van Utrecht en ds. de Kruyk van Kamerik alsmede de burgemeester dezer ge meente. Ds. de Jonge bedankte de sprekers en herdacht ds. Vonk, destijds predikant alhier, waarna ds. Van Arkel voorging in dankgebed. Tot slot zong men gezamenlijk Psalm 72 vers 11. „PATER DE SA PERSONNE" Betalen met „geheel uw kracht, geheel uw verstand, geheel uw ziel", dat is in onzen op contributies steunenden tijd zeldzaamheid. Een mooi voorbeeld ervan mag de Zending der Chr. Geref. Kerk boeken. Voor haar Zendingsterrein (Midden-Celebes) was een zelfstandig werkende administratieve kracht noodig. Dat kostte geld, veel geld. Op 't on verwachtst komt er een aanbod van een onderwijzer der Groenschool te Haarlem, de heer A. C. N o o r tdie, bereid bleek op eigen kosten naar Indië te gaan en daar tegen vergoeding van kost en inwoning de geheele administratie op zich te nemen. Deze daad beteekent het prijsgeven van een goede positie, welke niet door vrees voor wachtgeld of ontslag behoefde te worden verlaten. Het aanbod is natuurlijk dankbaar aanvaard en November zal de heer Van Noort de reis aanvaarden. EEN BODEMLOOZE PUT? Het Zendingsbureau te Oegstgeest (post rekening No. 6074) vraagt ons plaats voor het volgende: Men weet, dat deze uitdrukking herhaal delijk gebruikt wordt in verband met de Zending. En men schijnt niet te merken, dat dit, althans wat de Samenwerkende Corporaties betreft, volkomen foutief is. Wij maken elk jaar een zéér nauwkeurige ra ming op en zeggen daarmee elk jaar aan het begin en gedurende het jaar telkens weer, precies hoe diep de put is, die gevuld moet worden. Dit jaar is de diepte 900.000 gulden. Daarvan is reeds ontvangen tot 1 September f 443.750.De put is dus reeds half vol. Wanneer in de nog komende maanden de achterstand wordt ingehaald, die f 156.000 bedraagt en dus geen onoverkomelijke hindernis vormt en maandelijks de f 75.000 bijeen wordt gebracht is aan het eind van het jaar de put vol. En komt er meer bij een, dan stroomt er reeds iets over in de put van het volgende jaar. Maar... dan moet het nog wel iets beter gaan dan in deze eerste helft van Septem ber. Die heeft nog niet heelemaal f 20.000. opgebracht en op deze wijze wordt de ach terstand dus vergroot i. p. v. ingehaald. Maar in de natuur is het na den drogen zomer nu hard gaan regenen, de putten stroomen vol. Zou het voor ons een sym bool mogen zijn. ZENDINGSKALENDER 1936 Een der eerste kalenders, die alweer het jaar 1936 aankondigen, is de Zendingskalen- van het Zendingsbureau te Oegstgeest. De samenstelling is dezelfde gebleven: elke week een blad met een illustratie uit den Zendingsarbeid in Ned. Indië, en een daglijst met ruimte voor noteeringen. De foto's echter zijn aanmerkelijk beter afgedrukt dan die van 1935. De prijs bleef f 0.90. Onnoodig te zeggen, dat deze fraaie kalender een plaats vraagt in de kamer van allen, die den Zen dingsarbeid niet zelf kunnen verrichten. De kalender is verkrijgbaar bij den oud- Zendeling, den heer J. H. Blinde, C. P. Tielestrgat 7b, Rotterdam (telef. 31748 giro 23718). GIFTEN EN LEGATEN Door den Armenraad te Enschedé is be kend gemaakt dat een legaat, groot f 10.000, met gekweekte rente, te zijner beschikking gesteld om onder bepaalde voorwaarden te worden verdeeld onder de in Enschedé werkzame kerkelijke en andere instellingen weldadigheid. CALVINISTISCH WEEKBLAD Vandaag verscheen het derde proefnum mer, waarin tevens is opgenomen de lijst van medewerkers, wie niet ontvangen heeft, zenden wij het gaarne alsnog toe. Dit is het laatste proefnummer. Wacht nu niet langer meer met U als abonné op te geven. 1 October begint de jaargang. Abonnements prijs 2.50 per halfjaar, N.V, W. D. MEINEMA, Delft. Schoolnieuws. Promotie Dr. M. H. A. L. H. v. d. Valk Hedenmiddag is tot doctor in de letteren en wijsbegeerte gepromoveerd aan de Leid- sche Universiteit de heer M. H. A. L. H. v. d. Valk. te Hille- gersberg. De pas iy 3-jarige doctor, :oon van Ds M. rl. A. van der v^alk te Hillegers- terg heeft reeds wee examens :um laude afge- egd, t. w. docto- aal klassieke let- oren en propae- 'eutisch theologie ".ijn dissertatie, in ■e Duitsche taal •oschreven, be- .veegt zich op het obied der verge lijkende Gods- getiteld „Beitrage zur dit proefschrift kiest d. Valk de zijde van de Unitariërs, (niet to verwarren met de kerkelijke Unita riërs in Amerika), die de eenheid der Ho merische gedichten aannemen, en verzet zich, al argumenteerend, tegen de „Analy- tiker", die het ontleedmes hunner critiek er gezet hebben, en door hun vaak medoogen- looze critiek, van grooten invloed zijn ge weest op de moderne critici, die den Bijbel alzno behandeld hebben. Merkwaardig is hierbij, dat, waar de „Analytiker" inzake het Homerus-probleem allengs verdwijnen, hun navolgers ten op zichte van de H. S., ondanks de resultaten der opgravingen en dér publicaties, met name op Assyriologisch en Egyptologisch gebied blijven volharden in hun Schrift- kritiek. De beteekenis van deze dissertatie is on derstreept door een buitenlandsch hoogleer aar, die na de lezing schreef: „Ik heb bij het lezen dezer dissertatie een zeer diepen indruk gekregen, bovenal door zijn metho de van bewijsvoering en het klare licht, dat hij over het moeilijk en omvangrijk pro bleem verspreidt. Ik ben overtuigd, dat deze jonge geleerde door zijn arbeid zich zeer groote verdienste verworven heeft over de Homerische vraagstukken, en ik m dat zijn conclusies volkomen gerechtvaar digd zijn." Dr. v. d. Valk, die oud-leerling is van het Marnix-Gymnasium te Rotterdam, verwijst in zijn dissertatie naar de Romeinsche.. Grieksche, Egyptische, Assyrische en Israë litische Godsdiensten, waarvan hij de be trokken talen beheerscht en deswege de bronnen zelve kon raadplegen. Het proefschrift is uitgegeven door J. H. Kok te Kampen. De 19 stellingen heb ben alleen direct of zijdelings betrekking op het ondenverp. S. S. R. AFDEELING LEIDEN De afdeeling Leiden der S. S. R. (Vereeni ging van Calvinistische Studenten aan Openbare Universiteiten), stelt zich voor In schrijving der Novieten te houden op Dins dag 1 October 's avonds 7.30 uur in de Foyer van, Hotel „den Burcht" te Leiden. Tevens vangt op dat uur de Novitiaatstijd Alle inlichtingen zijn te bekomen bij den heer P. C. K r a a n, de Kempenaerstraat 88, Oegstgeest, 's middags tusschen 12 en 2 uur, en 's avonds na 5 uur. KENNEMER LYCEUM Op het terrein van het Kennemer Lyceum te Overveen is in tegenwoordigheid van den minister van Onderwijs, K. en W., prof. dr. J. R. Slotemaker de Bruine, het nieuwe bij gebouw geopend, waarin o. m. Middelbaar Montessori onderwijs zal worden gegeven. Naast het Amsterdamsche Montessori Ly ceum is deze inrichting de eerste op dit gebied in de naaste omgeving van Haarlem. ONDERWIJSBENOEMINGEN Benoemd tot hoofd aan de School met den Bijbel te Schiermonnikoog de heer P. v. d. g, le onderwijzer aan de Groen v. Prin- stererschool te Zwolle. Benoemd aan de Chr. School te Hoorn als onderwijzer, de heer N. J. Berg te Leiden. Benoemd tot tijdel. onderwijzeres aan de Chr. Nat. School Rozenstr. 14 te Amersfoort, Mej. G. v. d. V e e n te Assen. UTRECHTS SCHOOLHULF De vereen. „Utr. Schoolhulp", tot steun aan on- en minvermogende studenten aan de Theol. School te Kampen, houdt haar jaar vergadering op 26 September a.s. in hotel „Monopole" te Amersfoort. EEN RUSSISCH STUDENTENKOOR IN ONS LAND Sedert eenige jaren bestaat te P a r ij s een Russische Theologische Hoogeschool, een der weinige seminaries, waar nog geestelij ken voor de zoo zwaar getroffen Russische Orthodoxe Kerk worden opgeleid. De leeraar den kerkelijken zang, Ivan Denissoff, heeft uit de studenten van deze hoogeschool een sextet met solozangers gevormd, dat op voor treffelijke wijze de oude liederen van de Russische Orthodoxe liturgie voorgeeft. Dit koor heeft door Zwitserland en Engeland reeds een paar maal een tournée gemaakt, waarbij het in de meeste groote kathedralen gezongen heeft. Thans hoopt het van 23 September tot 19 October een tour née door ons land te maken, waarbij het op aantal plaatsen in de groote kerken zal Waar de Rissische godsdienstige zang in is land vrijwel geheel onbekend is, geeft dit een eenige gelegenheid om iets meer te leeren kennen van het godsdienstig leven een kerk, die op het oogenblik in zoo grooten nood verkeert. Waar het geheele koor lid is van de RussI- he Christen-Studenten Vereeniging wordt de tournée door ons land georganiseerd door de Nederlandsche Christen-Studenten Ver eeniging te „Woudschoten", Zeist. Examens J. Metzlar, Gorinchem; W. Sohcrpbier. L< den; R. v. d. Sluijs. Delft: J. P. M. Crljns. Hel den; P. v. Haren. Hemen (Bergharen): mej. M. Hausmans. Echt; C. A. Jankeen. JJmuiden; de heer r. van den Akker. Mi Voorher. Ouderwijs. Akte H. D e n H a R g. Gesl E. C. v. Rhljn. Sohledam; J. M. Hamakers, J. J. H. Meyneke, T. de Rooy en C. van Hees, Den Haag: P. M. J. Boer, Rotterdam: W. C. E. van Hlllen. Amersfoort Voorbereidend 1.. O. Den Haag. Geel. de da mes Th. J. B. Dlederlks. M. Th. Alers J. B. Dijk man en M. L. M. Schnepper, Den Haag; Tj. de Jong. Sneck; J. I. Oosterhof, Kampen. Kraam verpleging. Rotterdam. Gem.zieken huis Coolsingel. Geel. voor aant. kraamverpl. de zusters J. C. Eijkelenboom. J. M. Huyers. J. J. Kooyman. T. Koudenburg, A. Posthumus, M. J. v. Reine, L. J. Schout, E. P. D. Verhage en E. Machinisten. Den Haag. Geel. voor dlpl. B: de heeren H. den Adel. J. Zaayer en H. W. C. van VeenendaaJ, Rotterdam. Analyaten. D e^l f t. Gesl. voor dipl. II B de Nederlandsche uien Ls de doorsneeprijs thans 2.10 per 50 kg. terwijl Spaansche uien ƒ2.40 3 per 50 kg noteeren. FRANKRIJK. Gewone druiven noteeren Amsterdam. Afgewezen 1. Stuurlieden. Den Haag. Gesl. voor 3en stuurman gr. stooniv. de heen-en J. J. P. Leede- echter belangrijk hooger weg. Het materiaal wordt practiach geheel in het bimnenlaind onder gebracht kerker. H. v. Gulpen en W. A. v. d. Bears. Rljkstulnbouwwlnterschool. N a a^l d w IJ k. Ge ZWITSERLAND. Appelen nog vrij schaarsoh; grafenstelner 6.207.50 per 50 kg; ordinaire Staalduinen en J. J. Zwemstra. Naaldwijk: A. worden minimumprijzen vastgesteld, zoowel voor dijk; A.v. d. Beükêl. Monster; Jac. v. d.' Berg! s-Gravenzande: K. Rombouts, Den Haag: H. riaal. Ook zuilen voorschriften betreffende de kwaliteit in kracht treden. P. Vermaat. Mljnsheerenland; L, Hulzinga en A. Westenbrink. Groningen. sinaasappelsnoogst klein zal zijn; men verwacht echter goede kwaliteit Uien hebben op het oogenblik een slechte markt; de afzet naar Engeland Is than£ moeilijk. Wetenschap. ITALIË. Het hoofdproduct is thans druiven. Buitengewoon groot aanbod. Chaselasdruiven 3.607.20; Barcsana 4.50—6 per 50 kg. De prijzen liggen Iets onder die van het vorige jaar. OrdhiaD-c^appelen worden vanaf 1.80 per Bloedonderzoek in Afrika Het eerste onderzoek in het MN-systeem op Nederlandsche naam. Na een succesvolle reis is Dr. Paul Julien van zijn onderzoekingsreis uit West-Afrika toe loopen. Peren In exportkwaliteit zijn schaarsch en noteeren 613 per 50 kg. terwijl ordinaire peren 1.802.40 gelden. Tomaten fftr: men ^noteert 2.10—2.40 per 50 kg. Uien BULGARIJE. Veel drui've'nVorden *aangebo^ den; Sofia noteert voor Afusali-druiven slechts 3.505.50 per 50 kg. De export ls belangrijk; de uitvoer naar Duitschland ondervindt moei lijkheden door de deviezen-kwestie. in Utrecht teruggekeerd. Het doel van zijn reis was een uitgebreid bloedonderzoek in te stellen bij eenige volksstammen in het stroomgebied van de Zwarte-Voltarivier (Ivoorkust). Dr. Julien, die reeds meer onderzoekingen in Afirka leidde, heeft met groote moeilijk heden te kampen gehad, doch desondanks belangrijke resultaten bereikt. De sera, die hij gebruikte waren de eerste, waarvan de bereiding in Nederland slaagde. Ze maken het opsporen van de eigenschappen M. en N. in het menschelijk bloed mogelijk. De expeditie kan volkomen heeten. Dr. Julien kon zelfs zijn vroegere „records" verbeteren. Met een materiaal van bijna 2200 bloedanalyses, 1100 in het ABR-systeem en 1100 in het MN-systeem, benevens een aanzienlijk aantal metingen, keerde hij te rug, waardoor het eerste onderzoek in het MN-systeem, dat ooit te velde werd uitge voerd, op Nederlandschen naam werd gebracht. Dit was alleen mogelijk door de funda- menteele arbeid van Dr. A. B. F. A. Pond man te Utrecht, die bovengenoemde speci fieke sera wist te bereiden. UIT HET SOCIALE LEVEN DE STAKING TE TILBURG Tegenvoorstel der stakers afgewezen De stakers worden het moe en de leiders ook. Een van hen verklaarde: als het niet moet geven wij de staking niet op. Maar dat is het juist. En het baat niet of de sta kers al tegenvoorstellen doen. Gisteren hebben ze opnieuw, langdurig en in groepen vergaderd. Als resultaat van deze besprekingen heb ben de stakers aan den heer de Jong een nieuw tegenvoorstel doen toekomen, dat als volgt luidt: le. de fabrikanten verplichten zich om met de arbeidersorganisaties nieuwe on derhandelingen te openen. Deze onder handelingen zullen worden gevoerd door de fabrikanten en een speciale commis sie bestaande uit vertegenwoordigers door de stakers te kiezen en vertegen woordigers van St. Lambertus en de Eendracht. 2e. de fabrikanten verbinden zich ge durende den tijd, dat de onderhandelin gen duren het oude loon uit te betalen; 3e. onmiddellijk nadat het werk is her vat zullen vergaderingen van de organi saties plaats hebben met alle leden. Over de resultaten der onderhandelingen zal een democratische stemming worden gehouden; 4e. de fabrikanten verplichten zich: a. tot uitbetaling der 40 pet.; b. tot uitbeta ling van het loon over de dagen, waarop alsnog werk is verricht; c. tot uitbeta ling der vacantiedagen. Tevens moeten de stakers ervan ver zekerd zijn, dat tegenover hen geen ran cunemaatregelen zullen worden geno- Bij informatie bleek, dat de heer de Jong de tweede eisch niet als basis voor onder handelingen wil accepteeren en dat de fa brikanten er niet aan denken het oude loon uit te betalen. Ook deze poging is dus mislukt HET CONFLICT BIJ DE N.V. KATOEN MAATSCHAPPIJ v. h. GEBRS. SCHOLTEN EN Co. TE ALMELO In de tweede conferentie tusschen den Rijksbemiddelaar met de directie der Ka- toenmaatsohappij te Almelo en de Hoofdbe sturen van Unitas, De Eendracht en St. Lambertus werden door Prof. Dr. Jesephus Jitta nieuwe voorstellen geformuleerd. Na bespreking dezer voorstellen met het personeel zullen de organisaties hun oor deel bepalen. In de vergadering door de drie samen werkende organisaties van bakkersgezellen, n.l. de Algemeene, de R.-KK. en de Christ bonden, met het personeel der broodfabriek „Ceres" te Amsterdam is besloten de firma een ultimatum te stellen voor het handhaven der bakkersloonen. Mocht de firma bij haar ingenomen standpunt persis- teeren, dan wordt de volgende week de sta king onherroepelijk geproclameerd. Land- en Tuinbouw. Intern. Tuinbouwmarkten (El«en weekoverzicht) DUITSCHLAND. Tomaten eerst zwak. later echter im herstel: slot vast met hoogere prijzen: ooi plaatselijk 1U0 stuks voor. Roode en savoije kool lets lagw. Witte kool levendiger, omdat de industrie nu in de markt ls. Peen onveranderd. Uien eerder verbeterd. Italië stuurde minder peren, wat de markt te goede kwam. Goeö; appelen vlot. Druiivtn nog In grootere hoeveelheden aangebo- dena. De prijzen dalen. Vooral Bulgarije en oego-Slavlë concurree>ren zeer. De prijzen va ieeren tusschen 9 en 18 per 50 kg: Holland che druiven schommelen tuaschen 27 en Z'. •er 50 kg; maar de azet Is niet al te vlot. ENGELAND. Fruit zwakker. Veel binnenland- che appelen op de markt: lagere prijzen; de ootliandel betaalt 6—15 p«r 50 kg. Ton- zwakker; ook Hollandses echter in herstel; Hollandechi tijdelijk 9 per 50 kg. doch Engelsche li< dede: Miliioenen vernietigd. Donderdag hieeft de Westlandsche Bloem- bollenkweekersvereen. „Floralia" te 's-Gra- venzande de laatste veiling van droge bloembollen gehouden in dit seizoen. De re sultaten zijn al even ongunstig geweest, als zij ook bij de vorige veilingen waren, vrij wel alles bleef onverkocht. Hoogstens eer. vijfde van den aanvoer werd voor lage prijzen verhandeld, en de overige bollen konden gevoegd worden bij de enorme par tijen, die reeds opgeslagen liggen, in af wachting van de overname door het Re- geeringsfonds, dat is gevormd door de hef- fingsgelden. Minstens een 10 millioen bloembollen liggen ter vernietiging gereed. Gemengd Nieuws. De misdaden te Oss De afgehakte vinger De door de marechaussee gearresteerde L. v. d. W. uit Oss, verdacht van zelfsver- minking en oplichting, heeft nog geen be kentenis afgelegd. De aangehoudere zou op transport naar Den Bosch worden gesteld doch op last van de justitie is hij in vrij heid gesteld .wegens plaatsgebrek in het huis van bewaring. Ondanks zijn ontken ning zijn zooveel bewijzen van schuld te gen hem ingebracht, dat een gerechtelijke vervolging tegen hem zal worden ingesteld v. d. W. heeft zich niet schuldig gemaakt aan inbraken of diefstallen, doch wel heeft «hij een veroordeeling achtfï den rug we gens het plegen van een moordaanslag. Auto- en motorongelukken PS D al f se n (Ov.) is het 15-jarig doch- tertje van C. J. A. Greven, van de Horte, toen zij uit de autobus stapte, gegrepen door een personenauto. Met ernstige verwondingen aan het hoofd, een gebroken pols en been is zij naar huis vervoerd. Te Groningen werden op de Gideon des avonds twee jongemannen, de 21-jarige B. O. en de 20-jarige C. M., aangereden door een auto, bestuurd door den 46-jarigen J. W., uit Groningen. Door het felle licht van een tege- moetrijdende auto, was de chauffeur verblind en had daardoor de voetgangers te laat opge merkt. De slachtoffers, beide woonachtig op de Gideon, liepen een hersenschudding op en zijn, de één naar het Academisch, de ander naar het R.-K. Ziekenhuis overgebracht. Inbraak bij een posthouder Vier duizend gulden gestolen Te N i e a w enh age n(L.) is door open- sluiting ingebroken bij den posthouder l'Ottye aan de Raadhuisstraat. Gestolen werd een geld kistje, inhoudende vierduizend gulden, terwijl twee spaarbankboekjes werden ontvreemd. De diefstal is gepleegd tijdens afwezigheid van den kantoorhouder. De marechaussee, die on middellijk gewaarschuwd werd, leidt het onder zoek. Tot dusverre heeft men echter nog geen spoor van de(n) dader(s) ontdekt. EEN RAMP VOOR DE VISSCHERS Door den geweldigen Zuid-Westerstorm was de waterstand aan de Friesche kust ab normaal hoog. De hoogste golfslag was meer dan drie meter boven A.P. Dit is hooger dan men na de afsluiting van de Zuiderzee heeft waargenomen. De buitengewoon hevige storm heeft enorm huisgehouden in de palingfuiken langs den afsluitdijk. Overal dreven de losgeslagen palen en stokken, met de vernielde fuiken en het schutwand er nog aan vast. De golf brekers lagen bezaaid met verwoeste netten. Het ergst was de schade tusschen Kornwer- derzand en Breezand. Alleen aan netten is er voor meer dan dertigduizend gulden ver loren gegaan. Bovendien hebben de visschers een niet te berekenen nadeel van het totaal verwoesten van hun netten, doordat het juist nu met afnemende maan en in deze maand de gunstigste tijd is voor de palingvisscherij en de meesten geen reservenetten hebben om de stukgeslagene te vervangen. De geruchten, dat de spuisluizen zouden worden geopend om te spuien, hebben onder de visschers groote ongerustheid teweegge bracht, daar dan een groot gedeelte van de drijvende netten door de sluizen in de Wad denzee zullen verdwijnen. DOOR DE BLIKSEM GETROFFEN Te Maasniel (L.) is de bliksem gesla gen in de boerderij van den landbouwer C. In het huis werd een groote wanorde ge sticht. Schilderijen en ruiten werden ver nield. Eveneens is de bliksem geslagen in de boerderij van de wed. C., waar twee koeien op stal werden gedood. Een groote houtstapel werd door de bliksem vernield. Verzekering dekt de schade. Weerbericht BAROMETERSTAND Hoogste stand te Zürich 769.3. Laagste stand te Hernösand 733.7. Stand vanmorgen halftwaalf 761.3. WEERVERWACHTING Matige tot krachtige, tijdelijk afnemende Z.W. tot VV. wind, meest zwaar bewolkt, waarschijnlijk nog regenbuien, iets kouder. ALGEMEEN WEEROVERZICHT De depressie die gister in onze omgeving 6torm bracht, trok naar Zweden en wordt niet dadelijk door een volgende daling ge volgd, ofschoon ten Z. van IJsland nog een secundaire aanwezig is. De hooge drukking heeft zich over midden Europa uitgebreid en neemt in het \V. nog toe. In Scandinavië is het buiig weer met storm over Denemarken en de Oostzee. Ook op de Britsche eilanden vallen regenbuien en daalde de temperatuur. Op het vasteland is de temperatuur gestegen. In onze omge ving valt nog regen. In Z. Frankrijk en Oostenrijk is het rustig en zonnig weer. Onregelmatigheden in de drukverdeeling in het VV. maken het waarschijnlijk, dat na een tijdelijke opklaring en windverzwakking weer buiig weer zal volgen. 21 SEPTEMBER Zonsopgang 6.44 u.; Zonsondergang 7.02 u. Maan op nam. 12.55 u.; onder nam. 4.34 u. VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN 21 SEPTEMBER Van 's avonds 7.32 u. tot 's morgews 6.16 u. Ongeluk op onbewaakte overweg Melkrijder gegrepen en gedood In de spoorlijn NijmegenVenlo, na bij C u ij k, heeft Donderdagmiddag, om streeks twaalf uur, een ernstig ongeluk plaats gehad. Op de onbewaakte overweg is de melkrijder H. A., die daar met zijn met een paard bespannen melkwagen pas seerde, gegrepen. De melkrijder werd gedood. Het paard bleef ongedeerd. De wagen werd ongeveer een kilometer meegesleurd. De lantaarns van de trein werden beschadigd. Donderdagmiddag te omstreeks twaalf uur, bracht de 40-jarige melkrijder H. -Arts, bij wachtpost 20 in de onbewaakte overweg te Katwijk onder Cuyk eenige melkbussen. Nadat hij de bussen had afgeleverd, is de man, zonder acht te slaan op de naderende sneltrein, die om 12.12 uur te Cuyk moest arriveeren, achter op zijn wagen gesprongen met het noodlottig gevolg, dat de wagen door den sneltrein werd gegrepen en over groote afstand werd meegesleurd. Als door een wonder is 't paard ongedeerd gebleven. Het lijk van den heer Arts, die vader was van zes kinderen, is naar 't lijkenbuisje te Katwijk vervoerd. De brandstichting te Apeldoorn Nieuwe misdaad aan het licht gekomen In verband met het onderzoek naar de brandstichting in een villa te Apel doorn, waarbij B. en G. uit Laren, C. ufo Huizen en de eigenaar van de villa, V. uit Naarden, als verdachten zijn gearresteerd, heeft men ernstige aan wijzingen gekregen ten aanzien van een tweede misdaad van vroeger datum. Vernomen wordt n.l., dat C., die, zoo als bekend, ervan verdacht wordt de beide inwoners van Laren tot de brand stichting te hebben aangezet en hun een huissleutel te hebben verschaft, thans onthullingen heeft gedaan, welke geleid hebben tot de aanhouding van zekeren B. R., die vroeger te Laren woonde. C. zou hebben bekend, dat hij in samenwer king met B. R., in Juli 1933 een landhuisje aan de Gooiersgracht-Zuid in brand heeft ge stoken. De politie heeft indertijd in verband me»; dezen brand een onderzoek ingesteld en B. R. en C., toen op de kermis te Laren aan getroffen. C. had de polis der brandverzeke- rings-maatschappij in zijn zak. De Eemnes- scher politie vond echter geen aanleiding tot arrestatie aanwezig, daar zij van mgening was, dat de beide mannen een geldig alibi hadden. De verzekeringssom is toen dan ook uitge keerd. De kindermoord te Amsterdam Wederom levenslang geëischt Op 28 Augustus van het vorige jaar werd Amsterdam opgeschrikt door een afschuwe lijk misdrijf. In een bananenpakhuis aan het Waterlooplein vond de recherche het lijkje van het sedert den vorigen dag vermiste meisje Sara Beugeltas. Kort nadat het lijkje was gevonden door een rechercheur, heeft de poütie den 21- jarigen pakhuisknecht E. P. gearresteerd. Reeds spoedig legde hij een volledige beken tenis af de dader te zijn. Conform den eisch van den Officier ver oordeelde de rechtbank den man tot levens lange gevangenisstraf; van dit vonnis kwam verd. in hooger beroep en thans diende de zaak die met gesloten deuren werd behan deld voor het Gerechtshof. Twee deskundigen legden verklaringen af over den persoon van verdachte. Dr. Bakker achtte hem in hooge mate ontoerekeningsvat baar. Dr. Sanders komt tot dezelfde conclu sie. Langdurig werd de vraag behandeld of hier sprake is van een moord uit vrees voor ontdekking of van een lustmoord. De advocaat-generaal requireerde bevesti ging van het vonnis (levenslange gevan genisstraf). De verdediger bepleitte oplegging van een korte gevangenisstraf en ter beschikkingstel ling van verdachte van de regeering. Hier toch is meer sprake van een zieke dan van een gevaarlijk mensch. Uitspraak 3 October. GESTRAND EN VLOT GESLEEPT De blazer SL. 12 schipper A. Brinkman is door het stukwaaien van de fok op Scheelhoek *estrand- reddingboot Ko ningin Wilhelmina en de botter SL. 44 met sschipper H. Brinkman zijn ter assistentie uitgevaren. De laatste heeft he»; schip vlot- gebracht en te Stellendam binnengesleept.

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 11