radlOi) Zevende Christeüjk-Sociale cursus ZATERDAG 14 SEPTEMBER 1935 DERDE BLAD PAG. 9 De geestelijk-zedelijke nood der werkloozen Terugblik op een rijk samenzijn Vrijdag heeft, na de door Ds F. A. den Boe ft van Botterdam (Kralingen) gooide bidstond, Ds H. A. Wicrsinga van I.ei- den liet woord gevoerd over de geestelqk- zcdelijkc betcekenis van de rtioreclu xverk- loozenzorg. Spr. ging nu allereerst na, welke gevaren de zedelijk-geeetelijkc positie van een werk- loo/.e bedreigen. Tegenover deze zedelijk-geestelijke ellende moeten we stellen moreele werkloozenzorg. l)e grootste, immers eenige afdoende moreele werkloozenzorg is, dat er Kijvend een gewel dige aanval gedaan wordt op de crisis, dat er in plaats van steun werk wordt gegeven en cr een gedwongen arbeidsdienst komt, dat inoii door werkloo-zpn 't land laat bebouwen en 'I product distribuecren. En dan is een van de voornaamste midde len lev bestrijding van dc zed el ij k-ge.c s t e 1 ij k e gevaren, dat de houding van hen, die werk hebben, tegenover dc werkloosheidseüende eon begrijpende zij. Spr. zette dit aan dc liand van de antwoorden op een kleine door hom ingestelde enquête nader uiteen. De kerk als geheel is veel te weinig bewogen van dc geestelijk-zedelijke nood van den wcrklooze. Om zedelijke kracht te geven zal men onze werkloozen voortdurend hebben op te wek ken, vrijwilligon arbeidsdienst to verrichten. Daardoor zullen ze weer het besef krijgen, productief te zijn. Bijzonder liet vieren van den Zondag kan voor onze werkloozen eon krachtig middel zijn ter bestrijding van de gevaren, die hen bedreigen. Zoo op liet oog schijnt de zegen Aan een rustdag moeilijk te verstaan na een zcsdaagsclie werkloosheid. Maar wie inziet, dat met de rust van dezen dag bcdoc d is oen rust. die naar God is gekeerd, die zal dc zegen smaken van de vernieuwde gees teskracht. Aan de bespreking over het referaat werd deelgenomen door de heeren J. Nauta (Am sterdam). J. M. van Nierop (Utrecht), Ds F. A. den Boe t (Rotterdam). H. H. Spoel- stra ('s-Gravenhage), IJ. Graaf (Amersfoort), G. Seuninca (Coevorden), P. Stokman (Lei don), J. Hermans Jr (Amsterdam), J. Vun- derink (Enschedé), 1. Quispel (Rotterdam), C. van Nes (Le>den), J. Spek (Amsterdam) on R. Hagoort (Utrecht). Van verschillende zijden werd in deze discussie onderstreept, dat de werkloozen meer behoefte hebben aan meeleven dan aan meelijden. De beer Smeenk dankte Ds Wiersinga ten zeerste voor zijn referaat en beantwoor ding, waaruit vooral een hart voor de werk loozen sprak. Voor Nederland is de oplossing van het werkloosheidsvraagstuk wel buitengewoon moeilijk. Alles hangt af van het vinden van afzetgebied elders. Dat er thans zijn, die zeggen: als ze me niet komen halen, ga ik niet Averken, hangt ook samen met de opx'oeding, die de socia listische beweging dc Christelijk-sociale beweging heeft zich daartegen van meet aan verzet gegeven heeft, door te suggereeren: <lc arbeid, die je doet is ten bate van de kapitalisten. Daardoor is it» arbeidsvreugde ondermijnd. Spr. uitte den wenseïï, dat deze vraagstukken z.m. nog dezen winter in een speciaal congres onder het oog zouden worden gezien. Tenslotte wees spr. op den noodzaak om voor de werkloozen te doen, Avat aa'C kunnen en daartoe ook toe te zien op 't op peil houden van 't eigen gees telijk leven, het zoeken van levende gemeenschap met Jezus Christus. De lieer Jak Haas sprak dc cursisten hierna toe namens de vier Zwitsersche gasten. Hij wees er op, dat de Christelijk-sociale beweging in Zwitserland het zwaarder heelt dan die in Nederland. Zij beeft niet in die mate de steun van de kerk, doch vindt tegen o\ er ji.ic.li pen kring van Calvinistische pre dikanten. die eon Christelijk-sociale bewe ging verderfelijker vinden dan een socialis tische. Daardoor te meer wordt het versterkend contact niet de Nederlandsche Christelijk- sociale beweging op prijs gesteld. Spr drong er tenslotte op aan, den oproep der Christe lijk-sociale beweging de wereld in te dragen ook naar die landen, waar zij nog niet verstaan is. De heer R Jensen, vertegenwoordiger van de Deensche Christelijk-sociale bewe ging, die thans voor de derde maal in Hol land Avas, verklaarde, dat. het hem steeds helderder bleek, dat Holland en Denemar ken sterk overeenstemmen en de Deensche Christelijk-sociale beweging op de Neder landsche is aangewezen. De strijd in Denemarken is zelfs nog zwaarder dan die in Zwitserland. Van de kerken hééft men weinig steun. Men staat tegenover een socialistische beweging, die 95 pet. van de arbeiders omvat en een mono polie heeft gevestigd, waarbij anderen wor- den uitgestooten. Ook door de Regeering wordt men tefuggestootcn. De verbinding niet de Protestantsch-Christelijkc Arbciders- internati'onale en wat spr. over zijn. reizen naar Holland vertel'en kan heeft veler oogen geopend voor het feit, dat er toch wat an ders is. Men zegt zei spr. dat de Denen een volk van redenaam zijn. Maar ik heb ervaren, dat dc Hollanders het niet minder zijn! Sluiting In de slotzitting, die gepresideerd werd door den heer W J. Bossenbroek, (dit ter vervanging van den heer P. J. Na- huisen, die door een licht ongeval verhin derd Avas) sprak de heer C. Smeenk een Slotwoord. Hij gaf daarin een overzicht van liet op den cursus verhande'de. Spr. wees er op, dat noodzakelijk is, dat meer studie gemaakt wordt in de econo- misahe vraagstukken. In het verleden was dat niet zoo noodig. Maar na den oorlog is veel verschil veroorzaakt door het veron achtzamen van de economische eischen. De discussie over ordening is naar spr. oordeel niet tot zijn recht gekomen. Toch kan men winst doen met 't hier besprokene. Spr. waarschuwde in dit verband tegen het gelaten uitspreken van groote woorden. Spr. deed een oproep uitgaan tot de jonge Christelijke juristen om zich in te spannen teneinde de Christelijk- sociale beweging te helpen bij den const ructieven arbeid, die verricht moet worden. We hebben behoefte aan Christelijke juristen en economen, die met Groen erkennen, dat de economie is een onmisbare wetenschap, maar dat we dan alleen veilig gaan, als voor haar gebied Avordt vastgehouden aan de ordeningen Gods. Naar aanleiding van het referaat van Prof. Vollenhoven maande spr. om niet te zoeken naar een synthese tusschen tt Schriftuurlijke en 't ïiieWSchriftuurlijke, maar welbewust de antithese te aanvaarden en vanuit de on wrikbare gegevens af te leiden, Avat de Schrift ons leert voor het sociale en econo mische leven. Tenslotte wees spr. er op, dat ondanks de moeilijkheden de toekomst zeker is en dat eenmaal, na al de disharmonie van deze wereld de harmonie komen zal. Gaat met de oude kracht voorwaarts. In het teeken des kruiscs zullen we overwinnen. De aankomst van de Abessynische gedele geerden aan l Vol kenbondspaleis te Genève. De heer Bossenbroek ging hierna tot dc sluiting van den cursus over. Hij dankte het bijzonder den heer Smeenk voor zijn prettige, leerrijke leiding en den heer J. Schipper voor zijn arbeid bij de organisatie. Spr. las hierop het slot van de Openba ringen en ging voor in dankgebed. Zuivel naar Duitschland Vorderingen te vereffenen door clearing Het Crisis-Zuivelbureau, Laan van Meerdervoort Si, 's-Gravenhage, deelt mede, dat vereffening van vorderin gen op grond van leveringen van zui vel- en melkproducten naar het Duit- sche Vrijhavengebied, via de clearing mogelijk is, mits voor de betreffende vordering een vereffenings-certificaat is verkregen. Deze certificaten zullen door het Crisis-Zuivelbureau., als gede legeerde van het Crisis Uitvoer-Bureau, onder bepaalde voorwaarden en tot be perkte bedragen worden afgegeven. Nadere inlichtingen worden door het Crisis-Zuivel-Bureau op aanvrage ver strekt. Steunvergoeding Erwten Naar ons wordt medgedeeld zal de steun vergoeding voor Groene Erwten en Schok kererwten, gedenatureerd in de tijdvakken 12 t/m 17 Augustus, 19 t/m 24 Augustus en 26 t/m 31 Augustus voor de kwaliteitsklas sen A, B, C en D resp. f 4. f 3.50. f 3 en f 2 50 per 100 bedragen, terwijl de steunver goeding voor Gele Erwten, gedorscht vóór 1 Sept en voldoende aan de s'andaardmon- sters C en D resp. f 3 en f 2.50 zal bedragen. Water voor Rijssen De hoofdinhoud der overeenkomst Zooals wij reeds meldden hebben aandeel houders van de N.V. Overijsselsche Water leiding Mij. het compromis met de gemeen te Rijssen inzake de waterlevering aanvaard. De voornaamste bepalingen in het thans door beide partijen aanvaarde contract zijn de volgende. De N.V. levert voor huishoude lijke doeleinden in de gemeente Rijssen Avater met een reductie op de Tariefprijs van 40 Water voor andere doeleinden wordt volgens het gewone tarief berekend. In die korting op het algenieene grond- tarief draagt de gemeente jaarlijks ten min ste 3300.— en ten hoogste 6600.— bij in verband met het aantal aansluitingen. Op verplichte aansluiting mag de N. V. nooit aandringen; dc gemeente neemt ech ter op zich te zorgen, dat aangesloten zijn op 31 Dec. 1936 minstens 430 woonperceelen en met jaarlijksche opklimming op 31 Dcc. 1945 in totaal 1260 perceelcn. Wordt dit ge tal niet bereikt, dan betaalt de gemeente een a'ergoeding van 330.\'oor elke 70 niet-aangesloten perccelen, doch niet meer dan 1320.—. De gemeente verbindt zich in 5 jaar alle gemeente-woningen en gemeente-gebomven aan te sluiten. Gebeurt dat niet, dan moet toch watergeld betaald worden. Ten slotte zijn er enkele bepalingen ge maakt inzake het leggen van buizen, de watertoren en onvoorziene omstandigheden. Dc regeling is ingegaan 1 Juli 1935 en duurt tot 1 Jan. 1981. Ned. Heide Maatschappij 47ste Alg. Vergadering te Nijmegen De Nederlandsche Heide Maatschappij heeft haar 47ste Algemcene Vergadering te Nijmegen gehouden. Na de openingsrede van den voorzitter werd, niet betrekking tot hetgeen was ge zegd over het feit, dat de samenwerking tusschen de regeering en cie Heide Maat schappij inzake dc ruilverkaveling nogal te Avenschen overliet, door dr. Lovink gepro testeerd tegen sommige gestes van rcgce- ringsautoriteiten. Dit protest vond bijval. De afdeeling 's Gravenhage stelde zelfs een motie van afkeuring voor. In verband met de toezegging van den tegemvoordigen mi nister van landbouw, dat hij het op prijs zou stellen met het bestuur van de Maatschappij samen te werken, achtte de vergadering het niet noooig deze motie aan te nemen. Wel werd gewaarschuwd tegen te groote ambte- De jaarverslagen werden goedgekeurd; de rekening over 1934 sloot met een voordeelig saldo Aan f 47S0.471/k. De aftredende com missarisscn werden "herkozen. In de vaca ture van wijlen F. B. 's Jacob werd gekozen de heer II. Th. 's Jacob te Staverden. Bij de rondvraag Avero gepleit voor eige naars van kleine boerenbedrijven. Door de mcnschen hun eigen grond te doen ontgin nen houdt men ze buiten de werkverschaf fing, en men ka nhun, bij wijze van steun ECONOMIE EN FIN ANCIEN DE POSITIE VAN DE NEDERLANDSCHE BANK Het raadsel der goudverscheping De goudpolitiek van di? Nederlandsche Bank trok de laatste weken zeer de aan dacht. Herhaaldelijk nam dc goudAoorraad toe zonder dat wisselkoersen daartoe aanlei ding gaxen. Wij hebben bij herhaling be toogd, dat dit een gevolg was van trans acties met Parijs. Thans schrijft liet Amsler- damsch Effectenblad over het raadsel dei- goud vermeerdering het volgende: „De meest merkwaardige mutatie op den bankstaat is wederom oen toename ven den goud\-oorraad met ruim 6 nüllioen. De wis selkoersen geven allerminst aanleiding tot goud-arbitrage naar ons land, terwijl de prijs Aroor goud op de open markt, die on geveer een half procent boven den aankoop prijs van de Nederlandsche Bank ligt, de mogelijkheid uitsluit, dat uit het hamster- verkeer of uit welke andere bron ook goud naar de centrale bank vlooit. Evenals in de voorgaande weken moet derhalve deze aan was samenhangen met transacties ven de Nederlandsche Bank zelve. Wij hebben bi] de goudionttrekkingen eenige maanden ge leden er reeds op gewezen, dat dc goud politiek van de oentralie bank in zooverre een novum inhield, dat zij zelve goudarbi trage bedreef en in samenhang daarmee op de wisselmarkt opereerde. Het zou dus wel licht niet onlogisch zijn, wanneer die nieu we activiteit zioli niet alleen beperkte tot de afgifte van goud en deviezen, maar den aankoop daarvan. Het vreemde zulk een aankoop onder cïe huidige verhou dingen is echter, dat do w isselkoersen zich geenszins om en nabij het goudinvoerpunt bewegen, doch integendeel eerder naar het goud-uitvoerpunt neigen. Nu gelat dit laat ste wel niet zoo zeer voor den Franschen franc, maar de koers van dit devies is toch nog ver van liet invoerpunt verwijderd. Toch moet de jongste goudaanwas een gevolg zijn vam aankoop van francs door de centrale bank. Terwijl destijds de francs pas werden af gegeven, nadat het goudpunt was bereikt en zelfs de koers daarboven xvas gestegen, Avordt nu blijkbaar met aankoop niet ge wacht tot hee laagste goudpunt is bereikt. Natuurlijk kan de centrale bank zonder ver lies dezen vorm van goudarbitrage bedrijven Immers, het goud, waartegen destijds francs werden getrokken, is niet verzonden, doch hier geearmarked. Verzendingskosten, assu rantie, renteverlies e.d., alle factoren waar mee de particuliere rente-arbitrage heeft te maken, vallen dus hier weg. Ook hoeft de centrale bank geen rekening te houden met het verschil tusschen en verkoopsprijs. Zoodat, waneer zij dit wenscht, desnoods francs zouden kunnen Avcrden gekocht tegen 9.79 of 9.80, den prijs waarvoor destijds werd afgegeven, zonder dal cr verlies is. Alleen is het de vraag, of zulk een politiek van a lort et k travers een paar imllioen goud te willen binnenbrijgM veel zin heeft. Misschien denkt men a; het psychologisch effect xan den langzaam toenemen-den goudvoorraad, maar op den duur zal men toch niet kunnen rekenen op een goudaanwas, wanneer de situaitle van de betalingsbalans daartoe geen aanleiding geeft, en is diat wel het geval, dan kan men ook rustig wachten tot op normale wij-ze goud binnenkomt. Erg duidelijk is deze po litiek in elk geval nieft. Wij zien voor die geldmarkt voorloop ig nog geen verruiming in zicht, want het is nauwelijks aan te nemen, dat, tenzij d'e til natie zich gronidiig wijzigt, een flinke toe vloed van goud is te wachten. Wanneer de I t-t&lingsbal-ans geen aotdef saldo aantoont, kan aankoop van francs op den duur geen aoud binnenbrengen zonder dat naar andere zijde dat goud weer wegvloeit. Het tijpisohe is. dat dit laatste nu reeds merkbaar want zoowel verleden week als deze wi heeft de dollar zich meermalen op of iets boven het goudpunt bewogen, zoodat kleine pasten goud zijn afgevloeid, due wel is waar dezen Keer nog overtroffen zijn door het geen binnenkwam, maar op den duur is dat nauwelijks aan te nemen". DANKBETUIGING Dames Overtollig Haar Mevr. L. C. GIMBER, 156 Laan v. Meerder voort, Den Haag, Tel. 331841, heeft mij geheel van mijn OVERTOLLIG HAAR afgeholpen, waarvoor ik haar mijn hartelijken dank be tuig. Ik kan dit adres met het volste vertrou wen aanbevelen. Nieuwste, vlugge methode en voor iedere beurs. Mcj. Joh. Breedevelt, Levendaal 74, Leiden. Cat. B gr. en fr. een toeslag geven. Dc inspecteur van dc Rijkswerkverschaffing de heer Van Lonk- huyzen, antwoordde, dai in deze richting reeds wordt gewerkt onder toezicht van ue Ned. Heide Maatschappij. Na enkele korte medodeelingen heeft de voorzitter de vergadering gesloten. ZONDAG 15 SEPTEMBER BLOEMENDAAL 245 RL Uitzending uit de Geref. Kerk. Voorg.: Ds. Joh. C. Brus- saard. Om 10 uur: Tekst Hosea 2 13 en 14. N.m. 5 uur: Heidelb. Catech. Zondag 12 (Christus en Christen). HILVERSUM 301 M. 8.30 N.C.R.V. 9.30 K.R.O. 5.00 N.C.R.V. 7.45—11.00 K.R.O. 8.30 Morgenwijding, o.l.v. Ds. C. J. Hoe kendijk, m.m.v. Mej. C. de Jager (zang) en B. v. Doorn (orgelbegel.). 10.00 Hoog mis. 11.45 Gram.pl. 12.15 Orkestconcert, lezing. 2.00 Causerie. 2.30 Orkestconcert. 3.00 Lezing. 3.30 Gram.pl. 4.30 Voor de zieken. 5.00 Kerkd. u. d. Geref Kerk, Heerenveen. Voorg.: Ds. A. J. Bouma. Org.: R. Teule. Hierna zang door Chr. Orat. Vereen., Heerenveen, o.l.v. Broek stra. 7.15 Gram.pl. 7.45 Berichten, cause rie. 8.10 Berichten, schlagermuziek. 8.45 Zang en piano. 9.00 Lezing. 9.10 Orkest- concert, gram.pl. 10.15 Report. 10.30 Be richten. Gram.pl. 10.4011.00 Epiloog. HILVERSUM 1875 M. 8.55 V.A.R.A. 10.00 V.P.R.O. 12.00 A.V.R.O. 5.00 V.A.R.A. 8.00 A.V.R.O. 8.55 Orgelspel. 10.00 Me\t. L. Spelberg-Stokmans: Een woord tot dp ouders. 10.15 Orgel. 10.30 Kerkd. u. d. Woudkapel, Bilthoven. Voorg.: Ds. J. J. Thomson. 12.00 Uursl. en klokkenspel v. d. Waag te Alkmaar. 12.30 Orkest. 2.00 Boekbespr. Dr. P. H. Ritter Jr. 2.30 Zang. 3.00 Residentie-orkest. 5.00 Zenderwiss. 5.40 S. Sipos (symbaal) en I. Rossican (piano). 6.05 H. Wiggelaar (viool) en D Wins (piano). DROITWICH 1500 M. 12.50 Orkestconcert. 2.20 Orkest. 3.20 Gram.pl. 4.05 Orkest. 4.50 Voor de kinderen. 5.10 Lezing. 5.25 Koorconcert. 7.05 Voordracht. 8.20 R.K. Kerkdienst. 9.05 Liefdadigheidsoproep. 9.10 Berichten. 9.50 Orkest. KEULEN 456 M. 6.20 Concert. 10.50 Viool, viola en cello. 1.25 Orkest. 2.20 Orkest. 4.20 Orkest. 8.20 Omroeporkest. BRUSSEL 322 en 484 M. 322 M.: 10.20 Gram. pl. 11.20 Salonorkest. 12.20 Orkest. 1.30 2.20 Gram.pl. 6.20 Zang. 8.20 Orkest. 10.3012.20 Orkest. 484 m.: 10.20 Orkest. 11.20 Gram.pl. 12.20 Orkest. 1.30—12.20 M. Orkest, 5.20 Concert. 6.20 Orkest. 7.35 Zang. MAANDAG 16 SEPTEMBER HILVERSUM 301 M. NCRV-uitzending. 8.00 Schriftlezing en meditatie. 8.159.30 Gram.pl. 10.30 Morgendienst olv Ds. W. v. Limburgh. 11.00 Chr. Lectuur. 11.30 12.00 en 12.15 Gram.pl. 12.30 Orgelspel Jan Zwart. 2.00 Voor de scholen. 2.35 Causerie A. J. Herwig. 3.153.45 Kniples. 4.00 Bijbellezing Ds. H. Steen, mmv. so praan cr orgel. 5.00 Gram.pl. 5.15 H. Bor- kent (tenor) en Chr. Veelo (piano). 6.15 Gram.pl. 6.30 Vragenhalfuur. 7.00 Ned. Chr. Persbureau. 7.15 Gram.pl. 7.30 Vra genhalfuur. 8.00 Berichten. 8.05 Arnhem- sche Orkestver. olv. O. Glastra van Loon. 8.30 Zie Hilversum 1875 M. 8.45 Vervolg concert. 9.00 Causerie A. Weiss. 9.30 Ver volg concert mmv F. Zepparoni (viool). Om 9.50: Berichten. 10.4011.30 Gramo- - foonmuziek. HILVERSUM 1875 M. Algemeen Programma verzorgd door de V.A.R.A. 8.00 Gram.pl. 10.00 Morgenwijding VPRO. 10.15 Decla matie. 10.0 Strijkorkest. 11.00 Declamatie. 11.15 XX-ensemble mmv. B. v. Dongen, zang. 11.45 Schalmei. 12.00 Gram.pl. 12.30 De Notenkrakers. 1.00 Orkest. 1.301.45 J. Hey (saxofoon) en R. Schoute (piano). 2.00 Orgelspel. 2.30 N. de Klijn (viool) en J. Vogel (piano). 3.00 Voor de vrouw. 3.30 S. Sipos (cimbaal) en C. Steyn (orgel). 3.45 Gram.pl. 4.15 B. Blez (hobo) en R. Schoute (piano). 4.30 Voor de kin deren. 5.05 Orvitropia. 5.30 De Zonne kloppers. 6.00 De Flierefluiters. 6.30 Muzi kale causerie P. Tiggers. 7.10 Dr. H. Polak: Diamanten, historisch en actueel. 7.30 Zang. 8.00 SOS-berichten. 8.05 Nieuwsberichten. 8.10 R. Bresser (cello) en R. Schoute (piano). 8.30 Z.Exc. Mr. M. Slingenberg: Zomerpostzegels. 8.45 C, Steyn (orgel), S. Sipos (cimbaal en ma rimba), E. Walis (viool) en I. Rossican (piano). 9.35 „Zoo'n ongelikte beer", spel van Tsjechow, bew. Numan. M.m.v. het VARA-tooneel o.l.v. W. v. Cappellen. 10.00 De Bohemians o.l.v. J. v. d. Horst. 10.50 Fantasia olv E. Walis, mmv B. v. Dongen zang. 11.20—12.00 Gram.pl. en Piano recital. DROITWICH 1500 M. 10.35—10.50 Mor genwijding. 11.05 Lezing. 11.20 Gram.pl. 11.50 Orgelconcert. 12.20 Western Studio orkest. 1.05 Gram.pl. 1.35 Orkest. 2.35 Gram.pl. 3.20 Concert. 4.05 J. Shadwick (viool) en W. Parry (piano). 4.35 BBCr Northern-orkest. 5.35 Orkest. 6.20 Berich ten.. 6.50 Werken van D. Scarlatti door E. Lush (cembalo). 7.10, 7.30 en 7.50 Lezin gen. 8.20 Wagnerconcert, mmv. het BBC- Symphonie-orkest olv. Sir Henry Wood en solisten. 10.00 Berichten. 10.20 Lezing. 10.30 BBC-Theaterorkest olv. M. H. Lub.- bock, mmv. J. v. d. Gucht (tenor). RADIO PARIS 1648 M. 7.20 en 8.20 Gr.pL 12.35 Orkestconcert. 7.55 Gram.pl. 8.20 Amerikaansche muziek. 9.05 Concert. KALUNDBORG 1261 M. 12.20—2.20 Concert. 2.20 Concert. 3.505.50 Omroep orkest. 8.50 Causerie. 10.35 Kamermuziek. KEULEN 456 M. 6.50 Orkestconcert. 11.05 Schrammelmuziek. 12.20 Nedersak- sisch Symphonieorkest. 2.35 Gram.pl. 5.05 concert. 8.30 Militaire muziek. 9.50 Tap toe. 11.1012.20 Omroeporkest. BRUSSEL 322 en 484 RL 3.22 M.: 12.20 en 1.302.20 Gram.pl. 7.20 Cellorecital. 8.20 Salonorkest. 9.20 Symphonieconcert. Hierna tot 11.20: gram.pl. 484 M.: 12.20 Gram.pl. 12.50 Omroeporkest. 1.502.2Q, 5.20, 6.50 en 7.35 gram.pl. 8.20 Omroepor kest. 10.3011.20 Gram.muziek. DEUTSCHLANDSENDER 1571 M. 8.50 Militaire muziek. 9.50 Taptoe. 10.50 Be richten. 11.2512.20 Orkest. Alles in Europa's aether Klinkt met Tungsram- lampen beter! Uitvoerrecht Ondernemingsrubber Geamendeerd ontwerp door den Volksraad aangenomen BATAVA, 13 Sept. (Aneta). De Volksraad heeft met 36 .-temmen voor en 0 stemmen te^en het geamendeerde ontwerp voor de ordonnantie tot heffing van een uitvoerrecht op onderne- mlngsrubbe-r aangenomen. Du Regeeringsge- machtigde A'oor financleele zaken merkte in zijn antwoord in eersten termijn op dat de Re geering nooit heeft verklaard dat de ontvang sten uit het bijzonder uitvoerrecht volledag moeten worden aangewend ten bate van de be- u» v., stelsel. Eei aald algemeen oordeel over de werking va stelsel kan nog niet worden gevormd. Verder zende de Regeerlns«sgemachtigde lat voor het. niet te verwachten, geval lat een onderneming, als gevolg van de heffing van hel ïoht tot sluiting zulks als zakelijke consequentie zal moe Een aardig kiekje uit onzen lezerskring: 'de familie Brauchman te Voorburg, vertegen*- woordigd door vier geslachten. Het zijn resp dc overgrootvader A. Brauchman, S3 jaar (met bolhoeddiens zoon, A. C. Brauchman, 4S jaar (rechts): diens zoon J. Brauchman 23 jaar (links) en de 5 maanden oude A; C. Brauchman. Waar de misdaad beloerd wordt Wat iedereen wel van Scotland Yard weten wil Bij een detective-onderzoek behoort tic besten zullen het niet ontkennen een zekere mate van geluk. Scotland Yard zag den kofferkoopman, die dezen koffer ver kocht had binnentreden. Hij bleek den kof fer op 5 Mei te hebben verkocht en op 10 Mei xvas de ontdekking in het depót van Charing Cross gedaan. De medische attesta tic, dat de moord tenminste 14 dagen te voren had moeten plaats hebben, zonk nog Wel niet geheel ineen, maar wend toch onwaarschijnlijk. En men slaagde er tege lijk in het ontA'angstbiljet van de koffer m het depót te vinden. De koffer bleek op 6 Mei des middags Om 3 uur te zijn afgegex-en. Nu werden de Avitkielen en dc taxichauffeurs, die dien dag Charing Cross-stations hadden bediend, onder handen genomen. Een witkiel kwam verklaren, dat hij dezen koffer had gebracht voor een man, die bij het uitladen ruzie had gekregen met den chauffeur, omdat de ruit van dc wagen door dft koffer was ge broken. Deze herinnerde zich het kantoor in Rochester Row, xvaar hij den passagier èn den koffer had opgenomen. Men ging het gebouw binnen; een typisch Londensch kantoorgebouw, waarin men een onbewoond kantoor vond, de zetel van een firma Ed wards en Co., dat echter korten tijd tevoren bleek te zijn verlaten. De firma werd gedreven door een zekeren Robinson, die den dag, voorafgaande ajan de ontdekking van den koffer zijn buur had opgezegd en voldaan, mededeelencle dat dc zaak niet ging. Aangezien zoowel de huur als de opzegging schriftelijk waren geschied en Robinson zich weinig op het kantoor vertoonde, wisten noch de andere huurders, noch de concierge iets van dezen man en zijn uiterlijk af. Maar men kwam hem op het spoor, door dat hij zijn huur per chèque had betaald. Hierdoor vond men de bank, waarop de clique was getrokken, en door de bank l»et adres van Robinson. Wel was deze af wezig, toen men hem zocht aan het opge- gcen adres, maar een onbestelbaar terug gekomen telegram leidde er toe, dat men hem kon aantreffen op het punt, xvaar hij zich den volgenden dag voor een ga'ant avi ntuur bevond. Deze Robinson, de zevende verdachte dus weid nu naar Scotland Yard gebracuL Maar al dadelijk bij het verhoor bleek liet, da* tegen deze man even weinig zou zijn jij le brengen als tegen zijn voorgangers. Zijn loopbaan a\'as er een van 12 ambach ten en 13 ongelukken; hij was o.a. als bar man xverkzaam geweest, en zijn kantoor in Rochester Row had hij gehuurd teneinde «•r tola li sa torzaken te drijven, dip liem wei nijr hadden opgebracht. Hii had geen vol komen sluitend alibi, wat bij een man van zijn beroep niet kon verbazen, maar in het algemeen kon hij vrij aaneengeschakeld bewijzen waar hij had verbleven. Nu moes ten de kofferkoopman en de taxi-chauffeur met hem geconfronteerd warden, waarin Robinson zonder het minste bezwaar toe stemde. Begrijpelijk, want noch de een, noch de ander zag ook maar het minste teeken van gelijkenis. Men was dus na enkele dagen iiveri speuren even ver als tevoren. Een bijzon dere bijeenkomst had plaats onder leiding van den Chefconstable Wensley; de be kwaamste detectives namen eraan deel, en men ging stuk voor stuk na wat men kon hebben nagelaten of kon hebben verkeerd gedaan om opnieuw een spoor te volgen. Nog eenmaal zou men alle voorwerpen, ln den noodlottigen koffer gevonden, nazoeken en voor overmaat van zorg achtte men het Ave! gexvenscht om het bureau in Rochester Row nog eens met een bezoek te vereeren. Dit onderzoek had gedurende den nacht plaats; men vond er niets buitengewoons, totdat de onderzoekende detective de prullc- mand nog eens nakeek en op een sigaren- eindje, dat achteloos daarin geworpen xx-as, bloedsporen ontdekte. In den koffer had men een doek ontdekt, van bloed door drenkt, die men voor een zakdoek had gehouden, maar die bleek een handdoek f« zijn met don naam van het hotel erop en wel het hotel Greyhount. Van dezen naam bleken er een 12-tal in Londen tP zijn, en een ervan had Robinson als barman in zijn dienst, gehad, en de handdoek werd erkend als tot het hotel te behooren. Nu xvas er alle reden om Robinson nog eens aan een onderzoek te onderxx-erpen; hij werd des ochtends te 6 uur door een bezoek van Scotland Yard verrast, daar heen gebracht en opnieuw A'oor den ijlings gewaarschuwden Wensley gevoerd. Men liet hem eenigen tijd wachten, niet omdat Wensley niet spoedig genoeg aanwezig xvas, maar omdat het tot de gewoonte be hoort een misdadiger op dip wijze van eventueele zelfbeheersching te berooven. Niemand meende, dat Robinson, was hij werkelijk schuldig, zich door deze, erg een voudige en erg gebruikelijke list zou laten vangen. Men meende dat hij daarvoor den dag tevoren te veel koelbloedigheid had getoond. Maar toch, Robinson bleek aan liet einde van zijn krachten. Nauwelijks xvaren de detectives binnengetreden, had den zij de blocnotes voor zich genomen of de man zakte bijkans ineen en zeide met een nauwelijks verstaanbare stem: ik kan met meer, ik wil alles vertellen. Toen deed hij bet verbaal op zijn manier. Zijn betrekking met Miny zou slechts van den dag der misdaad hebben gedateerd: hij zoa haar op straat zijn tegengekomen, haar tot een bezoek aan zijn bureau hebben Uit- genoodigd, maar daar zou zij hem hebben gedreigd en hem geld xvillen afpersen. Toen hij haar daarop gelastte om her bureau te verlaten zou zij door een plotse- Iingen aanval van woede zijn aangeta;'., hem te lijf hebben gewild, tengevolge waar van hij haar een klap op het hoofd gaf, die haar deed neertuimelen. Teneinde geen moeilijkheden met dc zaak te hebben, xvas hij xveggegaan, doch had, den volgender. dag terugkomende, bemerkt, dat zij doóJ was. Hij xvas toen angstig geworden voor de gevolgen, had de koffer gekocht, het lijk in stukken gesneden, en zoo had men het aan het station gevonden. Het xerhaal klonk, hoe xveinjg sympathiek ook, betrek kelijk onschuldig. Maar het had al dade lijk xveing waarde meer toen de medische experts, opnieuw te hulp geroepen, met eenparige overtuiging konden vaststellen, dat de vrouw niet tengevolge van een klap op het hoofd, maar door worging was ge storven. Als Robinson zoo verstandig was geweest om te zeggen, dat hij haar bij de keel had gegrepen en deze had toegeknepen zonder bet t« willen zou het voor een Engelsche jury wellicht moeilijk zijn ee xveest het schuldig over hem uit te spreken. Nu aarzelde de jury niet en hij werd opgehangen! VIII Het groote alarm Er is wellicht geen land ter wereld, xvaar de politie zich in zoo groote achting mag verheugen als in Engeland. Dat is onge twijfeld ten deele het gevolg van het En gelsche volkskarakter, dat op ordelijkheid is ingesteld; ten deele ook van de zeer bij zondere kwaliteiten, xvaarover dc Engelsche politie, die te Londen bovenal, beschikt. Relatief gesproken blijven in Engeland weinig misdaden onopgehelderd, en kan men van Londen, hoezeer het wereldstad is met een zeer gemengde bevolking, ge wagen als van een tamelijk veilige verblijf plaats. De steeds toenemende achting, waar in Scotland Yard zich mag verheugen, maakt een misdaad tegen Pen politie-agent zelf tot de hooge uitzonderingen, die in Je annalen van Scotland Yard als zeer bijzon dere gebeurtenissen staan aangeteekend. Zij maken deze misdaden nog meer dau andere tot zoodanige, dat als het ware heel de bevolking aan de jacht op zulk een misdadiger deelneemt, begrijpende, dat de veiligheid van stad en land voor een niet gering gedeelte afhankelijk is van het ontzag, dat de bewakers der openbare orde aan de misdadigers zeiven inboezemen! Toen dan ook, enkele jaren geleden, in den nacht van 26 op 27 September 1927, m een klein plaatsje in het Graafschap Essex nabij Londen gelegen, een agent Guttcridge genaamd, doodgeschoten op den weg werd aangetroffen, stond Scotland Yard niet alleen onmiddellijk klaar met al de te ver schaffen hulp, maar was ook geheel Enge land onmiddellijk bereid om mede te zoe ken naar den misdadiger. De moord bleek bij nader onderzoek te zijn begaan door een revolverschot, dat bij een der ooren was binnengegaan en zekere zwarte kenteekenen had achtergelaten in de onmiddellijke nabijheid. Het toeval wil de, dat uit een dorpje in de directe om geving de diefstal werd gemeld van de auto van een geneesheer. Men bracht verband tusschen heide, nam aan, dat wellicht de dief-automobilist door den agent was aangeroepen, en, teneinde te voorkomen, dat zijn nummer zou worden opgenomen, den agent had doodgeschoten. Tegen deze veronderstelling werd aange voerd, dat het wel een heel ernstig misdrijf moest zijn. wanneer de misdadiger zich aan den persoon van den agent had vergrepen. Waartegenox'er weer gesteld kon xvordeu, dut wellicht een schot was bedoeld om don agent in het been te raken, dat echter door een onverwachte beweging van dezen ge heel anders was uitgekomen. (Wordt vervolgd)

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 9