Eert laatste verzoeningspoging Partijdag der Nazi's te Neurenberg VRIJDAG 13 SEPTEMBER 1935 EERSTE BLAD PAG. 2 Door de Commissie van Vijf, op aandringen van Laval Een radio-rede van Sir Samuel Hoare Do rodevoeringen van minister De Graeff cn van de vertegenwoordigers van Zweden en Belgic in de Volkenbondsvergadering [hebben de verwachting, dat de Volkenbond tot veiligheidsmaatregelen conform het Pact zal besluiten indien Italië tot gewelds- maatregelen tegen Abessynië zal overgaan, versterkt. De Italianen hebben zoomin in de woor- iJcn van Hoare als in die van minister De Graeff geprikkeldheid tegenover hen kunnen beluisteren cn als zij eerlijk zijn zulen ze moeten toegeven, dat het objectieve rechts- ptandpunt waartoe alle Volkenbondsleden zich verbonden hebben, door deze sprekers werd vertegenwoordigd. Waartegenover de voornemens van Mussolini om de Volken bondsprincipes met voeten te treden, een •poover figuur maken. Opvallend is, dat ook minister De Graeff gewezen heeft op de mogelijkheid van vreed zame tegemoetkoming aan de Italiaansche wenschen, die het Volkenbondshandvest biedt De Italianen toonden met dat al tot giste ren nog geen enkele neiging om voor de naar voren gebrachte argumenten en bedrei gingen het hoofd te buigen. Laval heeft nog met eenige moeite be reikt, dat de Commissie van Vijf uit den Volkenbondsraad, die al van zins scheen om ide mislukking van haar pogingen te con- 6tateeren, nog een laatste verzoeningspoging beeft gedaan. Het resultaat daarvan moet tiog afgewacht worden. Hij heeft er in ieder geval tijd mee gewonnen om door zijn be sprekingen met Aloisi en, telefonisch, ook met Mussolini zelf, een vreedzame oplossing ïe verkrijgen. Ook hij zal daarbij wel een „stok achter 'de deur" hebben. Men denkt dat het deze is dat nion ook in Frankrijk over het alge meen sympathiek staat tegenover het vast houden aan de Volkenbondsbeginselen, zelfs wanneer het noodig zou zijn deze jegens den pas-gewonnen vriend Italië in werking te stellen. Laval moet de Italianen er op ge wezen hebben, dat wanneer zij niet bakzeil balen, hij verplicht zal zijn af te treden en de leiding over te laten* aan Herriot, die op bet gebied van de sancties veel dichter dan liij staat bij de Engelsche opvatting. Écn toegeeflijke houding van Mussolini eou Laval wel van een zeer moeilijke taak ontslaan, nl. om voor de Volkenbondsver gadering kleur te bekennen ten aanzien van do ondubbelzinnige woorden, die Hoare .Woensdag jl. gesproken heeft. Omtrent de gisternamiddag gehouden zit ting van de Commissie van Vijf wordt te Genève medegedeeld, dat de commissie le door haar ingestelde sub-commissie alge- meene richtlijnen heeft gegeven voor de uit werking van een voor-ontwerp van voorstel len, die eventueel den beiden betrokken regeeringen zullen worden voorgelegd als basis voor een vreedzame regeling van het conflict. Hieruit leidt men opnieuw af, dat er de Commissie veel aan gelegen is, de onderhan delingen zoo lang mogelijk voort te zetten. Tegelijkertijd ziet men er echter ook den twijfel in, die de commissie koestert ten aanzien van het resultaat der onderhande lingen, aangezien de houding van Italië passief blijft. De voorstellen, waarover thans ge sproken wordt, zouden geen „aanbe velingen" zjjn in den geest van artikel 15 van het Volkenbondsstatuut, doch bedoeld zijn als een laatste bemidde lingspoging. Omtrent den vermoedelij- iken inhoud van deze voorstellen ver luidt, dat zij gelijkenis zouden toonen met het I rak-sta tuut, dat Enge land het reebt geeft in Irak vliegvel den aan te leggen en garnizoenen te legeren. Radiorede van. Sir Samnel Hoare Tc Genève heeft de Eritsche Minister van buitenlandsche zaken. Sir Samuel Hoare, gisteravond een radio-rede gehouden, die o.a. door alle Britsche zenders is uitgezon den. Hoare verklaarde, dat hij gaarne had willen zeggen, dat de kansen op regeling ,Van het Italiaansch-Abessynische conflict verbeterd waren, doch dat hij dit helaas niet kon doen. Wèl meende hij te kunnen zeggen, dat de kansen niet slechter waren geworden. Over zijn groote rede in de Volkenbonds- Ivergadering zeide Hoare, dat hij uiting had gegeven aan de meening van de groote meerderheid van zijn landgenooten en wel in do eerste plaats aan den wensch om ».e leven cn te laten leven in vrede, en ten tweede aan den wil, om vast te houden aan de grondslagen van den Volkenbond. Hoare betreurde de wrijving, die was ontstaan tusschen Italië en Engeland en herinnerde eraan, dat hij tijdens den oorlog 'n gedeelte van zijn dienst- jaren in Italië heeft doorgebracht, voor' welk land hij altijd de grootste be wondering had gekoesterd. Hij sprak dan ook de vurige hoop uit, dat een oplossing zou worden gevonden, die den nationalen rechten van Abessynië zoowel als de expansieibehoefte -van Italië recht zou doen wedervaren. Tenslotte sprak hij over de groote verant woordelijkheid, die op Engeland rust om te helpen, den Europeeschen vrede te hand haven en herhaalde hij zijn verklaring, dat elk collectief verzet tegen een niet nict-uit- gelokten aanval door Engeland gesteund zou worden en dat dit een groote verant woordelijkheid oplegt aan de geheele we reld. Engeland blijft bereid mede te werken aan een onderzoek naar de beste wijze van exploitatie der economische hulpmiddelen der wereld. Egypte bestelt militaire vliegtui gen in Engeland. IJit Cairo wordt gemeld, dat de Egypti sche regeering heeft besloten hij Engelsche firma's een aantal militaire vliegtuigen tot versterking der Egyptische luchtmacht le bestellen. In de gister gehouden zitting van de Volkenbondsassemblée hebben de- mi nistère van buitenlandsche zaken van Zweden en België, evenals deNeder- 1 a n d s c he minister van buitenland sche zaken, Jhr. Mr. A. C. D. de Graeff, de handhaving van de Volkenbonds beginselen in hun redevoeringen krachtig gesteund en hun instemming betuigd met de gisteren door den Britschen minister van Buitenland sche Zaken, Sir Samuel Hoare, gege ven uiteenzetting. Men verwachtte heden een rede van Laval. Laval en Herriot hebben gisteren een lunch aangeboden aan minister Hoare, Eden en. andere leden van de Britsche delegatie. Heden zal Hoare van Genève naar mn- den vertrekken. Tijdens zijn afwezigheid zal Anthony Eden optreden als leider van de Britsche dele gatie. Schiphol wacht vergeefs op Rickett Gisternamiddag had zich een gezelschap journalisten en persfotografen op Schiphol verzameld, in afwachting van het Indië- vliegluig De Nachtegaal, waarmee de heimzinnige man van de petroleum-conces- sies in Abessynië, F. W. Rickett, uit Cairo moest aankomen, op doorreis naar Londen. Rickett bleek echter het vliegtuig te Boe dapest te hebben verlaten, met, zooals ge zagvoerder Duimelaar van hem vernomen had, het doel vandaag per vliegtuig van de Imperial Airways de reis naar Londen voort te zetten. Maar er waren verschillende redenen om aan de juistheid hiervan te twijfelen. Was ook de landing te Boedapest niet op geheimzinnige wijze tot stand ge komen? To Cairo had Rickett, die door niemand vergezeld werd. passage genomen tot A'dam. De K.L.M.-agent was er toen ech ter vertrouwelijk van op de hoogte gesteld, dat Rickett voornemens was te Bratislava het toestel te verlaten. Gistermorgen echter, na het vertrek uit Athene, toen waarschijn lijk talrijke journalisten reeds op het vlieg veld van Bratislava verzameld waren, ver zocht Rickett Duimelaar dringend hem te Boedapest te willen afzetten. Hetgeen ge schiedde. De heer Rickett wenscht blijkbar: alle" opzien en vooral alle journalisten te vermijden. Want gisteravond bereikte ons het bericht, dat hij nog dien middag met een speciaal gecharterd extra-vliegtuig zijn reis naar Londen zou hebben voortgezet, om onopgemerkt op een der vele vliegvelden nabij de Engelsche hoofdstad te kunnen lan den. Of het waar is konden we niet meer controleeren. De wereld blijft gevangen in angstige afwachting van oorlog of vrede. En Rickett, de geheimzinnige, vliegt over Europa. In een redevoering te Plymouth, heeft Lloyd George verklaard, dat de regeering inzake het Italiaansch-Abessynische geschil in ieder geval een nationale regeering is in den waren zin des woords. Het land staat zonder onderscheid van partjj achter haar beslissing het Volkenbondshandvest te steunen. Lloyd George juichte evenzeer toe dat Hoare het probleem van de controle op de grondstoffen bad ter sprake gebracht. Van de redevoering zelve zeide hij, dat deze uit gesproken helder was en recht op haar doel afging. De Amerikaansche staatssecretaris Cordell Huil heeft gisteren nog eens de verklaring afgelegd, dat naar de meening der Ver. Sta ten internationale conflicten langs vreed- zamen weg geregeld kunnen en moeten worden. Wij hebben tezamen met 62 andere naties, waaronder Italië en Abessynië, een verdrag onderteekend, waarin de onderteekenaare den oorlog als instru ment voor de nationale- politiek ver- oordeelen en zich wederzijds verplich ten hun conflicten uitsluitend met vreedzame middelen te regelen. Onder de huidige wereld-verhoudingen kan een bedreiging met vijandelijkheden, waar dan ook, slechts een bedreiging zjjn van de politieke, économische, juridische en sociale belangen .van alle naties. Een gewapend conflict, in welk werelddeel ook, kan slechts ongewenschte en weerzin wekkende gevolgen in alle andere wereld- deelen veroorzaken. Alle naties hebben het recht te eischen dat alle kwesties tusschen welke staten ook op vreedzame wijze wor den opgelost. Vervuld van goeden wil tegenover alle naties doet de rogeering der Vereen. Staten een beroep op alle landen, die gewapende vijandelijkheden overwegen, nauwkeurig re kening te houden met de verklaring en het pact van Parijs, het pact. dat alle ondertee kenaars hebben onderteekend met het doel den vrede veilig te stellen en de wereld de onberekenbare verliezen en het menschelijk lijden te besparen, die een oorlog onvermij delijk tengevolge heeft. Sluiting van het Suez-kanaal? De Egypische rechtsgeleerde Ba- daqui Pasja, die officieus de even- tueele sluiting van het Suezkanaal moet bestudeeren, heeft in antwoord op tot hem gestelde vragen er op ge wezen, dat Egypte, aangezien dit land geen lid is van den Volkenbond, niet gebonden is aan het Volkenbond*- handvest, doch dat het wel het Kel- logg-pact heeft onderteekend. Hij wees er voorts op, dat art. 16 van het vcl- kenbondsverdrag van toepassing is op de onderdanen van landen, die lid zijn van den Volkenbond, waaronder de Suez-kanaal-maatschappij valt^ Juridische kringen rechtvaardigen de po litiek van Egypte, ingeval van sluiting van het Suez-kanaal, met de noodzakelijkheid, den oorlog buiten de wet te stellen. In den Egyptischen kabinetsraad is een rapport .voorgelezen van den minister van buitenlandsche zaken en den minister van oorlog, waarin dezen wijzen op de belang rijke toeneming der Italiaansche effectieven aan de Westelijke grens van Egypte. Op liet verzoek, hiervan een verklaring te geven, zou Italië geantwoord hebben, dat dit feit niet moest worden uitgelegd als een agressief gebaar. Italië wil zich slecht-s be veiligen tegen een eventueelen opstand in Senouissia. Ui' Londen: Men heeft thans vastgesteld, dat de storing, tengevolge waarvan de radio rede van de Keizerin van Abessynië in Europa niet gehoord kon worden, veroor zaakt is door het draadlooze station van Tasjkent in Turkestan, dat veel krachtiger is da'n de zender van Addis Abeba en dat foto's doorseinde Beroep van Hall op Italië en Abessynië. WASHINGTON. 13 Sept De minister van buitenlandsche zaken Huil heeft een ver klaring afgelegd, waarin hij een beroep doet op Italië en Abessynië niet tot den oorlog over te gaan en alle onderteekenaars van het. Kellogg-pact zich te houden aan hun belofte om den wereldvrede te bewaren. Weinig hoop in Britsche kringen LONDEN, 13 Sept. Volgens de berichten van de Engelsche correspondenten te Genè ve is de toestand ongewijzigd. Niets wijst op een wijziging in dc houding van Italië. Een poging van Ln/ al om telefonisch in contact te komen met Mussolini zou zijn mislukt. In Britsche kringen wordt zeer wemig hoop gekoesterd. De correspondenten maken ook melding van hardnekkige geruchten volgens welke een voor Abessynië aanvaardbaar compro mis in de luoht zou hangen. PARIJS, 13 Sept. De bijzondere correspon dent te Genève van de Excelsior meldt uit betrouwbare bron te hebben vernomen, dat de Amerikaansche senator James Pope, die zich thans in Europa bevindt, en die in ze keren zin kan worden beschouwd als Roo- sevelts waarnemer, een telegram heeft ge zonden aan staa'ssecretaris Huil, waarin hij een hijenroepen van een conferentie der mo gendheden, die het Kellogg-pact hebben on derteekend aanbeveelt. Het doel van een dusdanige conferentie zou zijn den Volkenbond steun te bieden bii zijn streven naar een vreedzame regeling van het Italiaansch-Abessynische geschil. LAVALS REDE TE GENEVE Frankrijk zal zijn plicht doen Laval heeft heden namens Frankrijk te Genève verklaard, dat het niet van de verplichtingen van het Volken bondspact zal afwijken. DE SPANNING IN GRIEKENLAND 27 October volksstemming De volksstemming in Griekenland over den terugkeer naar de monarchie is vastgesteld op £7 October. Men stelt Xhans alles in. het werlc, om de po litieke spanningen op te heffen en de mee- ningsvenschillen tusschen Tsaldariss en Kon- dylis bjj te leggen. De kans is dan ook groot, dat generaal Panajotakos in zijn functie zal worden hersteld. De republikeinen geven als hun meening te kennen, dat president Zaimis, die de grondwet "ent te beschermen, verplicht is af te treden en tot het volk een proclamatie te richten, waarin hij de reden hiervan uiteenzet. De toestand is zeer gespannen. In politieke kringen verwacht men, dat zeer spoedig een regeeringscrieis zal ontstaan. De aanhangers van de volkspartij verlangen dat .generaal Panajotakos in zjjn functie zal worden hersteldzij wenschen ook den terug keer van Kondylis. De republikeinen zijn voornemens aan het aanstaande plebisciet deel te nemen en met alle inspanning van krachten te yveren voor ,het behoud der republiek. Volgens de bladen zou Venizelos zelf de Jeiding van de verkiezingscampagne der repu blikeinsche partij op zich nemen. ERNSTIGE MIJNRAMP IN YORKSHIRE Vijftien mijnwerkers bij ontploffing gedood, negen zwaar gewond In de mijn North Gawber' nabij Barnaley in Yorkshire heeft Donder dagavond een ontploffing het leven ge- eischt van vijftien mijnwerkers, terwijl negen zwaar gewond werden. De ont ploffing geschiedde op een diepte van 135 meter, terwijl 160 man aan het werk waren. Bij het eerste appèl ble ken 38 man te ontbreken. Tegen 9 uur gisteravond wapen verscheidene ge- wondon en vijf dooden aan de opper vlakte gebracht. Tegen half elf waren alla gewonden en dooden geborgon. Het. reddingswerk werd ten zeerste be moeilijkt door de omstandigheid dat dc schacht, waarin de ontploffing plaats vond, slechts een meter hoog was, zoodat de mijn werkers der reddingsploegen met de draag baren over den bodem moesten kruipen om de gewonden te vervoeren. Bovendien brak onmiddellijk na de ontploffing brand uit, die echter geen grooten omvang aannam. Nog een mijnwerker overleden LONDEN, 13 September. Eén der bij de mijnontploffing gewonde mijnarbeiders is thans overleden, zoodat het aantal dooden is gestegen tot 16. Eerste steen van Congreshal Voor de gelegenheid een extra Stürmer-nummer (Van onzen Duitschen correspondent) Voor ons, de achtergeblevenen, die niet den moed of de lust hadden, naar Neuren berg te gaan, om er den „Partijdag der Vrij heid" bij te wonen is ervoor gezorgd, dat we in het volkspark Schönholz een „Neu- renbergfeest" tc Berlijn" kunnen beleven. Zondag 15 September zal van 3 uur af per luidspreker en radio een overzicht worden gegeven van al]es, wat men te Neurenberg heeft beleefd. Van 4 uur af is er concert en zelfs een spreekkoor zal niet ontbreken. Het hoogtepunt zal natuurlijk een vuurwerk zijn, dat met een geweldige finale van bommen en granaten als het ware een symbool zaj wezen van wat er te Neurenberg is geschied. De opbrengst van deze imitatie van Neu renberg zal het hulpwerk „Moeder en Kind" ten goede komen. Do lichamelijke verzorging van driekwart millioen menschen (Neurenberg heeft rond 400.000 inwoners, maar wordt tijdens het congres der N.S.D.A.P. voor den duur van een week dc derde millioenenstad in Duitschland) is ongetwijfeld een der moei lijkste vraagstukken. De meeste formaties der partij brengen hun eigen veldkeuken mee. Zoo beschikken de politieke leiders over hun bekende „Gulaschkanone", terwijl de S.S. en S.A. en de H.J. ieder in hun kamp een kookgelegenheid hebben. Daar alles met Pruisische nauwkeurigheid moet yer- loopen, is de chef-kok een verantwoordelijke autoriteit, naar wiens, wenschen en wenken gehoorzaam geluisterd moet worden. Twee maal per dag wordt er koffie gedronken en het is dus geen wonder, dat het totaal be drag koffieboonen getaxeerd wordt op 1000 centenaar! Een groot aantal boerderijen uit de omge ving der stad hebben voor aardappelen en groente gezorgd, terwijl de toevoer van vleesch pas op 't laa'ste nippertje geschiedt, daar het beste voor de tegenwoordige jeugd nauwelijks goed genoeg is! De koks van vooraanstaande hotels en restaurants zijn uit alle deelen van het rijk mee naar Neu renberg gereisd, om in de veldkeukens mee te werken, want voor het welslagen dezer .Reichstagung" voélt ieder zich op zijn nanier moreel verplicht. De Congreshal Door den „Führer" is reeds de eerste steen gelegd voor een rongreshal, welke tot de grootste ter wereld gerekend zal moe'en worden. Te dien opzichte schijnt men in het Derde Rijk niet te willen onderdoen voor U.S.A. Onmiddellijk na afloop van den par tijdag wordt met 't werk begonnen, waar door een paar honderd arbeiders voor den komenden wintertijd weer werk zullen heb ben. Het front van deze hal zal een breedte hebben van 250 meter, terwijl de hoogte 49 me'or zal bedragen. Ditmaal heeft men te Neurenberg voor een postkantoortje gezorgd, dat zich van de eone plaats naar de andere kan bewegpn. Men gebrrfkt daarvoor een Diesel-auto. die als kantoor voor de postambtenaren dienst doet. Aan den linker-voorkant zijn drie lo ketten. terwijl een scherm ervoor zorgt, dat het publiek ook bij minder gunstig weer be- 1 diend kan worden. In den bijwagen kan men telefoneeren en schrijven en de dienst doende beambten zijn steeds uit hetzelfde district als de postauto. Het personeel weet precies, waar de wagen op een bepaalden tijd staat en zorgt voor het transport van de postzendingen naar het centrum der stad. Een extra Joden-hetze! Naar aanleiding van den Rijkspartijdag tc Neurenberg heeft Julius Streicher, die zoo even dooi minister dr. Frank is benoemd tot lid van de Akademie van het Recht we gens zijn verdiensten voor het Duitsche volk een extra-editie uitgegeven van den „Stür nier", welke het joodscho volk weergeeft als „Menschenmörder von Anfang an". Men schrikt er in dit nummer niet voor terug, het Oude en het Nieuwe Testament te citeeren, bij voorbeeld Joh. 8 44: „Gij zijt uit den vader van den duivel cn wilt de begeerten uws vaders doen, die was een va dermoordenaar van den beginne". Karl Marx, Ferdinand Lasalle, Kurt Eis ner, Eduard Bernstein, Friedrich Adler, zelfs Hugo Preuss die de grondwet voor de repu bliek van Weimar geschreven heeft, Kurt Rosenfeld, eenmaal minister van justitie voor Pruisen, Paul Singer en Rosa Luxem burg worden als het joodsche verderf van het Duitsche volk gebrandmerkt. Onder de leuze: ,JIet gevaar, waaraan Rus land tegronde gaat, bestaat ook voor Duitsch land", volgt dan een karakterschets van Lenin, Trotzki, Kamenew, Sinowjew, Bcla Kuhn, Karl Radek en met dikke letters wordt Hitier geciteerd, dat de joden de pes tilentie ziin der niet-joodsche saamleving. Zelfs Stalin, de tegenwoordige dictator, wel iswaar een niet-jood. maar de echtgenoot van een joodsche vrouw de dochter van den jood Kaganowitsch wordt heschreven als een werktuig in joodsche handen. Van Litwinow, die in den Volkenbond te Genève opviel door zijn attaque op Musso lini in den strijd tegen Abessynië wordt verteld, dat hij eigenlijk Wallach-Meyer heet, in het jaar 1908 in Tiflis een bankroof heeft ondernomen, te Parijs gearresteerd en veroordeeld is om thans als minister van buitenlandsche zaken en president van den Volkenbond te fungeeren! TOKIO, 13 September. In de aan de Noord kust van Japan gelegen stad Niigata heeft in den nacht van Donderdag op Vrijdag een ontzettende brand gewoed. De voornaamste winkelstraat van de stad waar zich ook een bankgebouw, een spaarbank, een schouwburg en het hoofdbureau van politie bevonden, is volkomen door de vlammen verwoest. Men is er nog steeds niet in geslaagd de geweldige brand te bedwingen. Vooral de voorstad Sjibata heeft ook te lijden gehad. Vijftig per sonen werden bij den brand gewond. In totaal zijn 1100 gebouwen verwoest, w.o. een school, een ziekenhuis, een kazerne en het postkantoor. In de gelijknamige hoofdstad van de Mid- den-Amerikaansche republiek Guatemala zijn gisteren 5 revolutionairen, vermoedelijk communisten, terecht gesteld, die ervan be schuldigd werden, een aanslag te hebben be raamd op het leven van President Ubico. RIJKSDAG TE NEURENBERG BIJEEN GEROEPEN Geruchten over Hitiers plannen De Duitsche Rijksdag is tegen Zondag avond negen uur te Neurenberg bijeen geroepen om kennis te nemen van een regeeringsverldaring. Te Neurenberg verluidt, dat Hitier voor het forum van den rijksdag een protestver klaring zal afleggen tegen de ontwikkeling der gebeurtenissen in Memel. Litauen zou in dit protest van de schending van het Memel statuut beschuldigd worden. De eisch zou gesteld worden ,dat de mogendheden, die het desbetreffende statuut onderteekend hebben, tegen Litauen zullen optreden. Volgens Havas zou, naar verwacht wordt, de Führer ook energiek stelling nemen in de kwestie van het incident met de „Bremen" te New-York. Teneinde meer gewicht aan zijn protest tegen het vonnis van rechter Brodsky te verleenen, zou Hitier zelfs over wegen, den Duitschen ambassadeur te Was hington terug te roepen. Naar de „Un. Press" verneemt, zal Hitier den rijksdag ontbinden. De ont binding van den nauwelijks twee jaar ouden nationaal-socialistischen rijks dag zou overeenstemmen met de door Hitier uitgesproken belofte, dat het volk alle jaren eenmaal naar zijn mee ning over de regeering zou gevraagd worden. Verleden jaar had de volksstemming tot thema de vraag ,of Hitier als opvolger van Hindenburg de leiding op zich zou nemen. Intusschen liepen er gister te Neurenberg eigenaardige geruchten. Het heet namelijk, dat er na de ontbinding van den rijksdag geen nieuwe verkiezingen zullen worden uit geschreven. Het feit is bekend, dat de rijksdag onder het tegenwoordige regime nog slechts tot taak heeft, de door de regeering besloten wetten goed te keuren en overigens een forum voor belangrijke manifestaties van Hitler is. Het is denkbaar, dat het parlement door de partijleden als zijn tijd overleefd hebbend zal worden beschouwd, daar het doel, waai het bestaat, precies even goed door andere instanties kan worden bereikt. De in het vooruitzicht gestelde wijziging zou stellig een formeele verandering va grondwet, zoo niet van den staatsvorm, be- teekenen. De omstandigheid, dat op den partijdag de ontbinding van het parlement zou geschie den, is „een stap voorwaarts op den weg der door de nationaal-socialisten nagestreefde aan eensluiting van staat en partij en tevens ook een demonstratie voor de nationaal-socialisti- sche thesis" van het primaatschap van de partij over den staat. Parade voor Hitler Gisteravond te 10 uur hebben ongeveer 10.000 politieke leiders een fakkel parade voor Hitier gehouden. Deze parade duurde drie kwartier, gedurende welken tijd natio nale liederen gezongen werden. Hitier werd voortdurend luide toegejuicht. Gisteren hebben de spoorwegen tusschen 6 en 16 uur 55 extra-treinen naar Neuren berg laten loopen met 53.000 passagiers, zoo dat in totaal 234 extra treinen 215.000 passa giers hebben vervoerd, terwijl met de ge wone treinen 23.000 passagiers te Neuren berg zijn aangekomen. In totaal zijn per trein ter gelegenheid van het partijcongres der halve 346.000 personen te Neurenberg aan gekomen. Redevoeringen Alfred Rosenberg heeft op het partijcon gres een felle redevoering tegen het Joden dom gehouden. Hitier heeft twee redevoerin gen uitgesproken: één voor de manschappen van den Arbeidsdienst en een over de cultu- reele problemen. Volgens een officieel regeeringsrapport te Washington, zijn de prijzen der levensmidde len in de Vereenigde Staten sedert 1933 ge middeld met 15 procent gestegen. Bepaalde levensmiddelen liggen echter zeer ver boven dit gemiddelde. Zoo is de prijs van bacon ge stegen met 94 procent, van spek met 86 pro cent, van reuzel zelfs met 122 procent. Op gemerkt wordt, dat de prijzen Van tarwe meel, bacon, spek en reuzel, de belangrijkste elementen van de voeding der arbeidersbe volking, momenteel aanzienlijk hooger zijn dan in 1930. In het geheele land nemen de protestbe- toogingen tegen de hooge prijzen der levens middelen toe en boycotten comités van huis wen verschillende zaken, waarvoor ge post wordt. Een Indische vliegtuig-industrie Met Ned.-Indisch kapitaal. BATAVIA, 12 Sept. (Aneta). De directeur ran de Droogdok Mij. Tandjong-Priok, de lieer Croll. die zjjn driejaarlijksche inspec tiereis maakt, deelde mede, dat de plannen van zijn maatschappij voor een vliegtuigen- fabriek met .alle kracht zullen worden aan gepakt. Hij zal besprekingen met de auto riteiten voeren en de arbeidstoestanden in oogcnschouw nemen. Het ligt in de bedoe ling alle typen van Koolhaven-toestellen te bouwen. Ir. PI. A. Vreeburg, hoofd van den techni- sehen dienst voor de luchtvaart, die een jaar in Holland vertoefde in verband met de bestelling van 11 Fokker CX-toestèllen voor de Indische luchtvaartafdeeling, is van meening dat deze toestellen zijn een „uit stekend, zeer geslaagd Fokker-type". Plet eerste toestel is reeds zeilende; het is niet onmogelijk dat alle 14 toestellen nog voor het einde van het jaar afgeleverd zul len worden. De heer Vreeburg was zeer pessimistisch ten aanzien \an de diverse plannen voor liegtuigfabrieken in Ned.-Indië in verband iet den onzekeren afzet in het buitenland, hoewel Indië industrieel zeer goed gele gen is De heer Kliouw Ko Hion, die vol gende week met den heer Terluin naar Nederland vliegt, deelde nog mede, dat de plannen voor een vlieg tuigfabriek in de goede richting gaan. Van allerlei zijde wordt enthousiasme getoond. De eerste jaren worden geen groote dividenden venvacht, maar in de toekomst zal de afzet grooter wor den, zoowel in het binnen- als in het buitenland, Holland uitgezonderd. De fianciering geschiedt nagenoeg voor 100 pet. met Nederl.-Indisch kapitaal, ARBEIDSDIENST BETEEKENT VOLKSOPVOEDING De eerste resultaten van dit werk zijn bevredigend (Van onzen Duitschen correspondent) „Onjuist is het, den vrijwilligen arbeids dienst uitsluitend te beschouwen als een pro ductief middel tot bestrijding van dc werk loosheid. In het buitenland hield men deze organisatie voor een verkapte weermacht maar dan zou de arbeidsdienst zijn verdwe nen bij de invoering van do algemeeno dienstplicht! De „Führer" heeft echter ver ordend, dat de arbeidsdienst voor dc manne lijke en de vrouwelijke jeugd blijft voortbe- Deze verzekering werd ons op den laten avond van een vermoeienden dag in den raadskelder van het stadhuis te Frankfort a. d. Oder gegeven door staatssecretaris Hierl, den leider van den rijksarbeidsdienst. Eén- en-dertig buitenlandsche staten waren op de zen tocht door hun gezanten of attache's ver tegenwoordigd. Voor de Nederlandschc lega tie was dr. Star Busmann verschenen. Voor deze studiereis had men bovendien de persvertegenwoordigers van 29 landen uit- genoodigd en door ruim tachtig dames en heeren van ons beroep was aan deze uitnoo- diging gevolg gegeven. Acht auto-omnibussen brengen een paar honderd belangstellenden door den Sprec- wald naar de grensmark, waar het werk in vollen gang is. De provinciestadjes, welke wo passeeren, schijnen van ons bezoek op de hoogte te zijn, want overal wapperen de oudo zwart-wit-roode driekleur uit den tijd der Hohenzollern en de Hitler-vlag met 't haken* We bevinden ons in arbeidsgouw VIII. Do Spreewald werd geruimen tijd tot het zooge naamde „Notstandsgebiet" gerekend. Zij, die in de zomermaanden een uitstapje naar Lüb- benau ondernamen, beseften niet, dat ecïi belangrijk deel van ieder jaar het grootste gedeelte van den Spreewald onder water staat. Vooral in 1926 en 1927 was de toestand onhoudbaar cn ging de opbrengst van de oogst vrijwel verloren. Zoodoende was hij vele boeren in deze streek armoe de .voor naamste gast. Door het aanleggen van dijken is thans het gevaar voor overstrooming veel geringer geworden. Overal zijn kanalen ge graven, welke het overbodige water kunnen afvoeren. Aan de zuidelijke grens van den Spree wald heeft men zoodoende een terrein van 1300 H.A. gewonnen, waar de mogelijkheid voor landbouw is geboden. Het eerste resultaat is al bevredigend: ter wijl de waarde van de opbrengst per H.A, oorspronkelijk op M. 7.20 getaxeerd werd, i.s deze sedert den cultiveercndcn arbeid geste gen op 175 mark! Bij het plaatsje Leipe zijn stevige j'onge mannen druk doende met het ontginnen; men vertelt ons, dat de bewoners in deze stil le buurt uitsluitend over water moesten ver- keeren, daar hier geen enkele begaanbard weg te vinden was. Bij ongunstige weersge steldheid en vooral in geval van vriezen en dooien was de toestand précair. Wij vervolgen onzen weg naar Lübben, waar afdeeling VI/S1 van den arbeidsdienst voor een kostelijken maaltijd heeft gezorgd. Het is reeds drie uur geworden en ouzo maag jeukt bedenkelijk.We zitten kameraad schappelijk aan lange tafels naast en dooi* elkaar, diplomaten, werklui én journalisten en gaan nu het begrip gelijkschakeling wéér wat beter begrijpen. De gestampte pot. dio in groote terrines wordt opgediend, vindt al gemeen waardeering en ook het kopje koffio na tafel smaakt uitnemend. In Gronenfelde bij Frankfort a. d. Oder be zoeken wij een meisjes-kamp cn worden er door vijftig jonge vrouwen in donkergroen gewaad ontvangen. Zij verleenen op het plat teland hulp in de huishouding, staan ten allen tijde bereid, om voor kinderen of zie ken te zorgen en doen dit met voorbeeldigcn ijver. Na volbrachten arbeid komen ze samen in hun heim en na een welverdienden maal tijd wordt er genaaid, geteekend, geschilderd, om den langen dag met zang en muziek te besluiten. Nadat we in Fliegerhorst nog naar een spreekkoor hadden geluisterd, begaven we ons naar den raadskelder te Frankfort a. d. Oder, waar staatsraad Kube en staatssecre taris Hierl een en ander vertelden over den omvang en de beteekenis van den arbeids dienst. Weerbericht BAROMETERSTAND Hoogste stand te Boedapest 76S.1. Laagste stand te Thorshavn 740.7. Stand vanmorgen half twaalf 759.7. 14 SEPTEMBER. Zonsopgang 6.32 uur, zonsondergang 7.18 uur >Maan op nam. 7.27 uur, onder v.m. 8.51 uur VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN 14 SEPTEMBER. Van 's avonds 7.48 uur tot 's morgens 6.05 uur WEERVERWACHTING Matige aan de kust Z. W. tot W. wind, zwaar bewolkt met opklaringen, waarschijn lijk eenige regenbuien, weinig verandering in temperatuur. ALGEMEEN WEEROVERZICHT De depressie drong vooral over het Noor delijk deel van dc Britsche Eilanden Oost waarts door. Thans daalt over Zuid-Scan- dinavië de barometer flink. Over Centraal Europa bleef de hooge druk bijna onver anderd, terwijl over het Zuid-Westen van het waarnemingsgebied en ten Oosten van de Bothnische Golf de barometer steeg. De daling van den luchtdruk over de Noorde lijke Noordzee en de stijging over de Golf van Biscaye en Frankrijk deden den wind ten onzent toenemen. Ook over het Noor den van de Britsche Eilanden waait het vrij hard, evenals langs de kust van Zuid- Noorwegen. De toename van de bewolking over vrijwel het geheele waarnemingsge bied hield vannacht de afkoeling tegen, zoodat dc ochtend-temperaturen flink zijn gestegen. Bovendien voert een Zuidelijke j stroom vrij warme lucht nnn tn Zuid- Frankrijk kwam het gister tot zware on- weders. Over Groot-Brittannië en Ierland viel op vele plaatsen regen, terwijl een se cundaire hedennacht bij ons eenigen neer slag bracht De depressie-invloed veroor zaakt thans ook in Zuid-Scandinavië re genachtig weer. Ten onzent werd het weer wat ongestadiger. Hoewel de kern van de depressie zich hier niet zal laten gelden, is de kans op het passeeren van secundairen met regenbuitjes groot.

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 2