redm Het verkeer op de Wegen De staking te Tilburg DONDERDAG 12 SEPTEMBER 1935 DERDE BLAD PAG. 9 EERSTE KAMER De Eerste Kamer neemt het betreffende wetsontwerp aan Rentelooze voorschotten voor de Zeescheepvaart i>p nieuw bijeen. kwam de Eerete Kamer naturalisatie-ontwerp sraf de heer DE GIJSELAAR (C.H.) zijn bezwa ren te kennen tes^n het toelaten van zooveel vreemdelincn tot 't Nederlanderschap Principieel Do beide wetsontwerpen werd z. li. s. goed- gekeurd. Bij het wetsontwerp nopena het verkeer op de wegen De vraag komt echteir op of van een maxi- mumsnelheidebepaling niet in alle gemeenten lean worden afgezien. Ook liad een bepaling kunnen zijn opgenomen, waarbij ook de voet ganger en de wielrijder strafbaar worden ge steld, indien zij het verkeer op den weg in ge vaar brengen. uitgespro- De heer TER HAAR (C.H.) was niet geheel i'oldaan. Hij verzocht in het Verkeersreglement ruime aandacht te schenken aan de voorschrif- :cn voor den voetganger Ook voor het rijwiel- irijwielpad langs de wegen, dan moeten ze ge dwongen worden daarop te blijven. Het roode achterlicht moeit worden voorgeschreven en hel langzame verkeer behooTt zooveel mogelijk rechts te houden. Verdwijnen moet de regel aeohts gaat voor. De voetgangers behooren or <lo voetpaden te blijven. Verder zijn uniforme voegde de heer Ter Haar er nog enkele srbeterlng was het niet eens met de bepaling betref- s.ohadevergoedilig bij schuld. Lang niet zijn de autobestuurders de schuldigen bij ingeval. Alle weggebruikers maken fouten; mtief optreden daartegen is noodzakelijk. iok het opvoeden der jeugd inzake Na te hebbeu bouw zijnde brug bij Vlam wordt gerekend •kt. dat bij de :rkeerseischen. met wees de heer Kolff lalle paden naast eden zal leiden moeilijk zijn di 'chuld te bepalen. Zal ook de rustige rijder. da» Iemand naast zich krijgt, schuldig zijn? De heer MEXDELS (S.D.).: Verliefde paartjes. De heer KOLFF; Dat is heelemaal versehrik- r&gelen behc Aangedrongen werd op het doen van het verkeer op den grooten weg en op het doen voeren van een rood achterlicht door wiel rijders. Mr VAN SASSE VAN IJSSELT (R.K.) betoog de op grond van de praetijk het nut van liet omkeeo-en van den bewijslast bij vericeers.onge- De MINISTER VAN WATERSTAAT verklaar de met de ontvangen raadgevingen en de ge uite wenschen zooveel mogelijk rekening te van het verkeer. Naar het oordeel van den minister kunnen Ibepalingien betreffende de maximum-snelheid nog niet geheel worden gemist. Bij de bepaling van het maximum moet aan den lagen kant worden gebleven. De praetijk zal hier den weg moeten wijzen. De wet zal den ontwikkelingsgang van het verkeer moeten volgen. Allerlei geuite wenschen hebben de instem ming van den minister. Niet die echter ten aan zien van de roode achterlichten voor rijwielen; vooralsnog aoht hij een wit srpatschecnm met reflector beter. Oolc aoht hij niet aanbevelens-- waard een algemeen gebod voor wielrijders om rijwielpad te gebruiken, indien dit er is. Ook zal het wetsontwerp Inzake wet telijke aansprakelijkheid weldra gereed De minister zal niet schromen v^iranderlngen ben aanzien van den bewijslast bij ongevallen iroor te stellen, indien deze hem noodzakelijk Na de pauze kwam da steun aan de zeescheepvaart De heer "WIBATJT (S.D.)' was teleurgesteld door toon en inhoud van de Memorie van Amt- iwoord. doorgetrokken. ïrciallteit i Betoogd werd daarna, dat dc tweede Staten dam in eigen land behoort te worden gebouwd. Er verLuldt, dat een Engelsche onderneming 30 lager aanbiedt dan Nederlandsche werven maar deze concurrentie mag niet beslissend zijl voor den regeeringssteun. De Regeering moe een kostprijs van het schip laten vaststellen ei behoort dan aanbiedingen daar beneden af t wijzen. Ook met het oog op de werkloosheid li ons land Is het gewonscht, dat het schip in eigen land gebouwd wordt. Dc-n toestand van de Kon. Holl. Lloyd be sprekend. zelde de heer Wibaut, dat de Regec- ring voor de pensioen verplichtingen van de maatschappij bijzondere zorg behoort tc De verhouding tusschen de Lloyd en de Rot- terdamsche Zuid-Amerika Lijn scheen den heei IVibaut zoodanig, dat niets aan een regeling in den weg staat. Maar dan moet do Lloyd geheel worden gereconstrueerd in haar materieel, dat voor dezen tijd verouderd is. De heer TER HAAR (C.H.) drong aan op spoedig handelen bij het verleenen van meer afdoenden steun voor de vernieuwing van do Nederlandsche vloot. Do nood dringt. I.u 't bijzonder werden de belangen van de Lloyd dien minister aanbevolen. De heer DROOGLEEVER FORTUYN (Lib.) beval de belangen van de kleine -zeescheepvaart den minister aan. Hoe denkt daze ove-r steun De vernieurwiing van de vloot kan door de reederUen niet worden gedragen. Toch is die vernieuwing noodig on Een tweede Statendam, daarop rekent Ne land, wordt in eigen land gebouwd. Het bouwen van het schip In „mooteu" ware ongeweneclit. omdat dan niemand de verantwoordelijkheid voor het geheel zou kunnen dragen. MINISTER GELISSEN merkte op, dat aandeel in den wereldhandel wat tonnage be treft 500.000 ton is achteruitgegaan sedert 1930. ander gedaan. Zij heeft de Benas gesticht, de loodsgelden verlaagd en nu deze reatelooa Het door de Regeering gebruikte woord „eoi Nieuwe maatregelen voor verschillende ondei deelen der scheepvaart zijn mogelijk en zullen komen op een tijdstip, dat het nog niet De Regeering bestelt geen Stal de HollandAmerika Lijn. De bool diuur zi jn om xendab- en van drie Rotterdamsehe Voor den bouw zal een rei fonds perdu en zoo noodig r ?en Engelsche werf tedragend voorschot Mocht blijken, dat onze werven vol doende werk hebben, en dat de Engelsche offerte zoo laag zou zijn, dat het onver antwoord zou zijn haar niet te aanvaarden, dan ia het mogelijk het schip in het bui tenland te laten bouwen^ maar te betalen met Nederlandsche goederen, waarin veel arbeidskracht is verzameld. Dan wordt de werkverruiming todh ge- atsohappijen, die Een Rotterdamsehe maatschappij steeds op Zuid-Amerlki goederenverkeer. E: it de oude boo- Müllea- en Co tc sohepc-n de vaart w tusschen gekozei billijk worden be- goede, maar minder schepen de vaart in stand te hotidon. Naar rentabiliteit moet daarbij worden gestreefd. Wordt het bedrilf van de Lloyd overgenomen, dan zal op aandirang van de Regeering 'n groot deel van het personeel wel kunnèn overgaan naar de nieuwe onderneming. Het is fout, dat pensioenfondsen van het Boneel belegd worden in een bedrijf. De pen- sdoenvorderlngen zijn van hoogex dan boekhoud kundige orde. De Regeering is voor die pen sioenen niet aansprakelijk, maar ze zal alles doen om aan de menschen een zeker bedrag te doen ultkeeren. De mogelijkheid daartoe schijnt Voor de vernieuwing van de vloot Wordt een regeling voorbereid, naar den regel: twee oude booten uit de vaart bij steun Steun voor de kleine zeescheepvaart er zijn 330 dergelijke schepen Is gevraagd. Merk waardig is, dat 300 schepen met een kapitein- reedor nog geen steun noodig hebben: de 30 andere wel. Het is intusschen niet onmogelijk, dat ook in dit opzicht een regeling wordt voorgesteld. De minister besloot zijn rede met de verkla ring. dat het hem aangenaam was om over ddt belangrijke onderwerp een debat te hebben ge had met den heer Wibaut, die voor het laatst de vergadering der Kamer bijwoont. Het wetsontwerp wend z. h. e, goedge keurd. Eveneens da GEEN OUDE KOFFIE MEER V. ROSSEM S VITA KOFFIE BLIJFT ALTIJD°VERSCH EN VOL AROMA 50-40-S0cts PER'/zPONO LANDBOUW/MAATREGELEN NIET CRITIEKVRIJ Tot opschorting van de melk- steunregeling geadviseerd De vergadering van de Algemeen© Neder landsche Zuivelbond waarvan de hoofd schotel was oe rede van den secretaris, den heer J. A. Geluk, werd bijgewoond door den minister van Landbouw en Visscherij Dr. Deckers. In zijn openingsrede wees de voorzitter de heer L. F. B r i 1 z e I er op dat de landbouw steun geen goede klank heeft bij het pu bliek. En ook niet bij de boeren in het bij zonder bij de veehouders. Hij waarschuwde voor uitbreiding van den akkerbouw door scheuren. Wat het vetvraagstuk betreft, moet dit volgens spr. gezien worden in in ternationaal verband. Erkend moet worden, dat de regeering de wil heeft om de boer te helpen, maar ze be antwoorden niet in alle opzichten aan 't. ge stelde doel. Daarom is opbouwende critiek niet misplaatst. Naar aanleiding van de mcdedeeling over wat het afgeloopen jaar op zuivelgebied plaats had, werd door enkele sprekers met kracht aangedrongen op beperken of geheel verbieden van de margarine-industrie. Te vens werd er op aangedrongen dat als er weer afgeslacht moet worden, men niet jong vee doch melkgevende oude koeien zou af- Wat de melksteunbeperking betreft, waar na maanden wachten nog niets van bekend is, dit was een punt van bespreking geweest op de aan de vooravond van de algemeeno Op deze bestuursvergadering werd besloten de Regeering kenbaar te ma ken, dat volgens het oordeel van het bestuur de hoeveelheid geproduceerde melk niet te controleeren is en dat het daarom de regeering in overweging gegeven wordt om de melksteunbeper king op te schorten tot een betere re geling is uitgewerkt. Anders vreest het bestuur een groot fiasco. de zeer talrijke aanwezigen (Tivoli was tot in de achtersta hoeken bezet) er zijn blijd schap over uitsprekend, dat bij voor het eerst als minister van landbouw een land- bouwvergadering mocht bijwonen. Hij zal de adviezen van de georganiseerde landbouw gaarne ontvangen en overwegen. Gevoelende zijn groote verantwoordelijkheid vertrouwt hij op Gods bijstand en op dc steun der oiganisaties. De minister legt er de volle nadruk op, dat hij. alleen de volle verantwoor ding draagt voor de maatregelen, die genomen worden. De ambtenaren en adviseurs mogen raad geven, plannen uitwerken, als ze afgekondigd worden is dit het werk van den Minister, die uiteindelijk beslist en dus ook alle ver antwoording draagt. (Appl.) Hierna vangt de secretaris aan met zijn rede, waarvan we gisteren reeds uitvoerig verslag opnamen. De spanning neemt hoe langer hoe meer toe Twee tegenvallers voor de stakers Gisteravond heeft de „stakingslei- ding" twee brieven ontvangen, welke voor de stakers zeer moedbenemend zijn. Zij hadden nog steeds geringe hoop, dat de fabrikanten, gezien het sterke verzet, en de sympathie van een deel der burgerij, wel toe zouden geven en in de tweede plaats had Mr. Arts, de mocratisch Katholiek lid der Tweede Kamer toegezegd eens te zullen na gaan of hij „St. Lambertus" niet kon dwingen de stakers uit de weerstands- of werkloozenkas to steunen, In beide gevallen kregen de stakers echter, zooals begrijpelijk is, nul op 't rekest. Gistermiddag vergaderden de Tilburgsche fabrikanten en deze besloten het volgende schrijven aan de stakingsleiding te sturen: „In antwoord op uw schrijven van 8 September 1935, waarin u ons bestuur opnieuw verzoekt een onderhoud te wil len toestaan aan uw comité, verwijzen wij u naai" ons schrijven van 3 Sept. 1935. Onze leden blijven unaniem van oor deel, dat de eenige oplossing van het bestaande arbeidsconflict gelegen is in een algemeene werkhervatting op de ar beidsvoorwaarden, zooals deze op 19 Aug. jl. in werking zijn getreden." Aan duidelijkheid laat dit schrijven niets te wenschen over. Dc fabrikanten zijn niet voornemens hun standpunt te wijzigen. Op uitkeering geen kans Gisteravond deelde Mr. Arts aan het comité mee, dat het z.i. onmogelijk is, langs juridische weg gelden te krijgen, hetzij uit de honds-, hetzij uit de werkloozenkas. De laatste kas moet al leen hierom al bui ten beschouwing blijven, omdat sta king en werkloos heid nu eenmaal ganschelijk verschil lend© dingen zijn. Wat de hondskas betreft, schrijft mr. Arts, er staat in het reglement een arti kel, dat geen gelden uit de hondskas worden verstrekt in- dien de leden zonder r' r 8 de organisatorische toestemming in staking i. Ook hier kan men derhalve geen aan spraken doen gelden. Volgens zijn oordeel is noch in kort geding, noch langs andere weg iets te bereiken, zoodat hij als zijn opinie meedeelt, dat er op steun uit de kas in „Sint Lambertus" niet te rekenen valt. Ook deze brief is uiteraard voor de sta kers een zeer onaangename tegenvaller. Ook dit resultaat stond van te voren vast. Gelukkig, dat mr. Arts zijn diensten b e- De houding van den burgemeester De burgemeester, mr. F. Vonk de Both, heeft op het departement van Binnenlana- sche Zaken een onderhoud gehad met Minister De Wilde. Hij heeft den Minister utvoerig ingelicht over de ontwikkeling van het conflict en de huidige gang van zaken. Voornamelijk zal wel gesproken zijn over de handhaving der orde, want men kan niet verwachten, dat de Minister in het conflict zelf bemiddelend zou optreden. Wat de orde betreft, heeft dc Burgemees ter niet anders kunnen doen, dan de sta kers prijzen. Want ze gedragen zich voor beeldig. Alleen worden de werkwilligen wat al te hnderiijk gevolgd. En de stakingslei ding heeft hierop ernstig gewezen. Zij vreest ingrijpen der politie en wil ook tot elke prjjs de indruk wekken, dat de communisten geen invloed oefenen. De Burgemeester zal de brief van het Zuiderfront beantwoorden, doch in gesloten envelop; een bemiddelingspoging moet men thans niet van. hem verwachten. Uitbreiding en steun Op de stakersvergadering werd gister avond meegedeeld, dat er weer giften in allerlei vorm zijn binnengekomen: 400 broo- den, levensmiddelenpakketten, rijst, koffie, maizena en aan geld, alles tezamen 136. Van communistische zijde was nóg meer steun toegezegd. Van de R.K. Sehoernmakerspatroonsver- eeniging was een sympathiebetuiging bin nengekomen, in welk schrijven zij mede deelt, een steunactie te zullen organiseeren. Het feit, dat de burgerij vrij sympathiek tegenover de stakers staat en dat georgani seerde en ongeorganiseerde middenstanders steun verleenen, stijft ae stakers natuurlijk niet weinig. Maar het kan de ineenstorting, welke komen moet, niet tegenhouden. Van den rijksbemiddelaar, prof. Aalberse, is tot nu toe nog geen antwoord ontvangen. Het aantal stakers steeg gister van 4179 tot 4273. Het aantal werkwilligen verminderde van 1063 tot 969. Incidenten vonden niet plaats. Het conflict bij de N.V. Katoen maatschappij te Almelo Woensdag had ten gemeentehuize te Al melo de conferentie plaats tussclien de partijen betrokken bij het conflict bij de N. V. Katoenmaatschappij v. h, Gebr. Schol ten en Co. en den Rijksbemiddelaar Prof. Mr. Josepilius Jitta. Zooals wij reeds meldden is door de werknemersorganisaties Unitas, St. Lam bertus en De Eendracht een ultimatum aan de Directie gezonden dat Zaterdag af loopt, Bij niet-oplossing zou Maandag het werk niet worden hervat. Na de bespreking werd door den Rijles- bemiddelaar het voorstel gedaan om het ultimatum één week op te schorten. De Directie zal een nader voonstel .indie nen, dat door de drie Vakbonden zal wor den overwogen. Dit voorstel werd door beide partijen aan- 'aard. VRIJDAG 13 SEPTEMBER HILVERSUM 301 M. Alg. programma, verzorgd door de NCRV. 8.00 Schriftle zing en meditatie. 8.159.30 Gram.pl. 10.30 Morgendienst olv. Dr. B. A. Knop pers. 11.00 Grarrt.pl. 11.30 Chr. Kinderkoor „De kleine lofstem", olv. O. de Vaal, A. d. vleugel: G. 't Hardt. 12.45 Gram.pl. 1.15 Ensemble van der Horst. 2.30 Chr. lectuur. 3.003.45 Vervolg concert. 4.00 Orgelspel R. Parker. 5.00 Declamatie J. A. A. Lzux- stermann. 5.45 Vioolrecital L. Mieremet. A. d. vleugel D. Ruyneman. 6.30 Causerie A. J. Herwig. 7.00 Ned. Chr. Persbureau. 7.15 Reportage. 7.30 Literaire causerie P. J. Risseeuw .8.00 Berichten. 8.05 NCRV- orkest olv. P. v. d. Hurk. 9.00 Drs. H. Smitskamp: Oliver Cromwell. 9.30 Vervolg concert. (Om 10.00 Berichten). 10.30 11.30" Gram.pl. HILVERSUM 1875 M. 8.00 VARA. 12.00 AVRO. 4.00 VARA. 8.00 VPRO en AVRO. 11.00—12.00 VARA. 8.00 Gram.pl. 10.00 Morgenwijding VPRO. 10.15 Declamatie A Bouwmeester. 10.35 Gram.pl. 11.00 Ver volg declamatie. 11.20 Gram.pl. 12!00 Gr. pl. 12,30 Kovacs Lajos en zijn orkest. 2.15 Modepraatje mevr. I. de Leeuwvan Rees. 2.45 Gram.pl. 3.10 De AVRO-Decibels olv. Eddy Meenk. 4.00 Orvitropia olv. J. v. d. Horst. 5.05 Voor de kinderen. 5.30 De Zon nekloppers olv. C. Steyn. 6.00 Declamatie Hetty Beck. 6.15 De Flierefluiters olv. E. Walis. 7.00 Ir. M. Stam: Bonwen in de Sovjet-Unie. 7.20 Orgelspel C. Steyn. 7.50 Nieuwsber., herh. SOS-ber. 8.00 Ds. N. Padt: Het boek Job. 8.30 Uit het Kurhaus te Scheveningen: Residentie-orkest olv. C. Schuricht. 10.00 Lezing. 10.10 A. F. J. Portielje: Natuur en leven. 10.45 Nieuws ber., Vrijz. Godsd. Persbureau. 11.00 Jazz programma (gr.pl.). 11.3012.00 Gr.pL DROITWICH 1500 M. 10.35—10.50 Mor genwijding. 11.05 Causerie. 11.20 Orgelspel. 11.50 Trocadero Cinema Orkest olv. A. v. Dam. 12.50 BBC-Dansorkest olv. H. HalL 6.20 Berichten. 6.50 BBC-Militair Orkest olv. Matthews. 7.20 BBC-Theaterorkest olv. Robinson. 8.20 BBC-Symphonie-or- kest olv. Sir Henry Wood, mmv. E. Joyce (piano). 10.00 Berichten. 10.20 Het Par- kington Kwintet mmv. E. Kaufman (so praan). 11.20 Voordracht. 11.3512.20 Harry Roy en zijn Band. RADIO PARIS 1648 M. 7.20 en 8.20 Gr.pL 12.35 Orkesteoncert olv. Gaillard. 3.20 Gr. pl. 6.10 dito. 8.10 Zang. 8.50 Concert uit Vichy. 10.20 RadiotooneeL 11.101.20 Gram.pl. KALUNDBORG 1261 M. 12.20—2.20 Concert uit rest. „Ritz". 3.50550 M. Han sens orkest 8.30 Omroeporkest olv. Ree- sen. 9.40 Kamermuziek. 10.10 Gram.pL 10.35 Omroeporkest olv. Reesen. 11.20— 12.50 Dansmuziek. &F.ULEN 456 RL 6.50 Orkestconcert. 12.20 Uit Frankfort: Orkestconcert olv. Schumacher en Franz Hauck en zijn or kest. 2.35 Gram.pl. 4.20 Keulsch Sympho- nle-orkest olv. Knapstein. 7.20 Dansmu ziek. 8.20 Report, van het Vrouwencongres te Nürnberg. 11.2012.20 Omroeporkest olv. Eysoldt. ROME 421 M. 9.00 Concert mmv. orkest en Maria Senes (sopraan). 10.20 Dansmu- BRUSSEL 322 en 484 RL 3.22 RI.: 12.20 en 1.302.20 Gram.pl. 5.20 Dansmuziek. 6.35 Kamermuziek. 7.05 en 7.35 Gram.pl. 8.20 Piano, viool en cello. 8.50 Radiotoo- neel. 10.05 Vervolg van 8.20. 10.30—11.20 Populair concert. 484 M.: 12.20 Gram. pl. 12.40 Zang. 12.50 Omroeporkest olv. Douliez. 1.502.20 en 5.20 Gram.pl. 5.50 Accordeonmuziek. 6.20 en 7.10 Gram.pl. 7.35 Zang. 8.20 Voor oudstrijders. 10.30 11.20 Gram.pl. DEUTSCHLANDSENDER 1875 M. 8.20 Uit Nürnberg: Vrouwencongres in de Fest- hall. 10.20 Berichten. 10.50 Pianorecital. 11.05 Weerbericht. 11.2012.20 Oskar Joost en zijn orkest. Water voor Rijssen Een compromis tot stand gekomen Naar wij vernemen is in de te Zwolle ge houden algemeene vergadering van aan deelhouders der N.V. Waterleiding Mij. „Overijssel" het compromis inzake de wa terleidingkwestie met de gemeente Rijssen met 85 tegen 21 stemmen aanvaard. Dit compromis werd aangenomen, trots het feit dat de commissarissen der N.V, met op één na algemeene stemmen afwij zend adviseerden. Thans, nu partijen het eens zijn gewor den, zal de Minister ongetwijfeld zijn sanc tie aan deze overeenkomst geven en zal ten slotte een einde komen aan een onverkwik kelijke zaak, welke jarenlang de gemoede ren in Rijssen in beweging heeft gebracht. Mussert in Indië Zijn gehoor was teleurgesteld Ondanks het aureool, dat tengevolge van een dubbele audiëntie van den Land voogd „den algemeen leider" der N.S.B. in Indië moest omgeven, schijnt zijn redevoering, welke in elke plaats als een gramafoonplaat werd afgedraaid, voor velen een teleurstelling te zijn geweest. De Indische dagbladen verzwijgen dat niet. „De Locomotief", die zich nogal voor de N.S.B. heeft ingespannen, moest, na de te Semarang gehouden redevoering veront schuldigend opmerken, dat ir. Mussert aan zienlijk zwakker was dan te Batavia. Hij maakte de indruk vermoeid te zijn, terwijl zijn stem niet meer mee wilde. Het blad merkt op: „Dc volkomen onbewogenheid van het auditorium tot op tweederde van de avond en de ook daarna nog maar vrij zwakke reactie, zullen er zeker niet toe liobben meegewerkt, den spreker door de reeds zoo vaak gezegde toespraak heen te helpen. Passages die in Nederland een orkaan zouden hebben ontketend, hetzij van instemming, hetzij van afkeu ring, passages, die in Batavia nog luid „Houzee"-geroep verwekten, gingen hier zonder de minste reactie voorbij". Dit oordeel klopt op hetgeen dc Indische correspondent van De Maasbode schrijft: „Zeker is het, dat hij zijn volgelingen in Indië zeer gedeprimeerd achterlaat. Niet alleen immers hebben dezen zich gerealiseerd, dat de propaganda-reis van Mussert op het buiten de beweging staande Indische publiek eerder een ave- rechtsche uitwerking heeft gehad, maar ook dat hij het vuur der beweging-zelf aanzienlijk heeft gedempt Mussert heeft in leiders-vergaderingen immers zijn ontstemming gelucht, dat geen vooraan staande menschen uit het Indische leven deelnemen aan de beweging; geen hooge ambtenaren, geen leiders van handels huizen, geen figuren uit de bedrijfs wereld. Om deze aan te trekken heeft do leider verordineerd, dat de Indische N. S. B. voorloopig niet alleen geen nieuwe leden raag aannemen, maar dat ze on der de bestaande leden scherp moet gaan selecteeren. Er is veel te veel kaf onder het koren en zelfs genieten sommige lei ders (in Batavia bijv.) bij de handels- cn bedrijfswereld een reputatie, die het aan zien van de beweging allerminst, ten goede komt. Het saldo van Mussert's Indische reis is inderdaad: teleurstelling. In de Indi sche N.S.B. heerscht een onmiskenbare verslagenheid. De ontspanning is inge treden, maar er is geen bevrediging overgebleven. De leider heeft zijn Indi sche helpers de handen gebonden. Hun propaganda moeten zij voorshands sta ken. Zij moeten de bi bit (zaailingen); gaan uitdunnen en zij mogen niet aan politiek doen. Zoo eindigde een liefde". Ophef maken is niet hetzelfde als kracht: openbaren. Dikke woorden maken een liolla rede nog niet tot een gebeurtenis. Officïeele Berichten CONSULAIRE DIENST De consul-ga n er aai der Nederlanden to Lon den .de heer De Meester, is van verlof op zun post teruggekeerd. De consul-generaal der Nederlanden te Ber lijn, de heer Wolff, is van verlof op zijn post teruggekeerd. GEEN AUDIëNTIE De gewone audiëntie van den minister van Visscherü zal op Maandag 1$ Jo Vincent en Anthon van der Horst bij het orgel in de Groote Kerk te Kaarden, zich voorbereidende voor hun komende kerkconcerten. FEUILLETON Waar de misdaad beloerd wordt Wat iedereen wel van Scotland Yard weten wil Zoo stond Dr. Johnson niet slechts wegens (liefstal en poging tot moord op een politie agent terecht, maar ook wegens moord op Dyson. Daartoe wérd hij naar Sheffield over gebracht. Het geschiedde per trein, en het was een reis, die aan de bewakers en mede passagiers geweldige emotie gaf. Nauwe lijks was de trein in beweging of Johnson toonde een bui van woede, gelijk hij er reeds in het politieposthuis gehad had. Hij rolde tusschen de banken heen en weer en hield niet op te schreeuwen en te gillen. Nadat deze aanval was geëindigd, smeekte hij om het raampje van de wagen :e openen. Nauwelijks was dit gedaan of hij poogde, hoewel de trein in vollen gang was uit het venster te springen. Een der bewa- kers kon hem nog juist hij het been grij pen; e'en ander wilde aan de noodrem trek ken, die echter weigerde. Langs den trein liccn bereikte den machinist een order om te stoppen, maar in dien tijd harl de he waker het been moeten losmaken en John son was, het hoofd naar beneden, ln dr sneeuw gevallen. Men zocht hem, en vond hem bijna een mijl van de plaats verwij derd. Zoo ernstig gekwetst werd hij opge nomen, dat men hem in het nabij zijnd politiestation bracht en hem voorshands niet durfde vervoeren. De zitting van de reeds den volgenden ochtend hijeengeroe pen jury kon wegens zijn afwezigheid niet doorgaan. Maiar het recht moest geschieden, en na dat zijn toestand zoodanig verbeterd was, dat hij voor de gezworenen kon verschijnen ving het geding wegens moord tegen hem aan. De aanvallen van woede hadden op gehouden. Het was Dr. Johnson, gekleed met al de verfijning, die men van hem ge kend had, die in de bank der beklaagden zat; het was Dr. Johnson de musicus, die 's avonds zijn bewakers op de fluit voor speelde en hen met eerbied voor zijn talent vervulde. Wat intusschen niet wegnam, dat het vonnis niet twijfelachtig was en leidde tot den dood door ophangen. Voordat men het vonnis aan hem voltrok, deed hij een onthulling: een moord, het jiaar tevoren te Portsmouth gepleegd, was door hem ver richt. Maar intusschen was een onschuldige daarvoor reeds veroordeeld en geëxecuteerd VI Met zeer bijzonderen trein man, die een even lange als eervolle loc baan achter zich had, zijn gezag en zoo doende zijn positie, waarin hij door nie mand minder dan den Commissioner zelf werd gevolgd. Sir Charles Warren werd door den advocaat Munro opgevolgd; deze was reeds in de praktijk werkzaam geweest doordat hij de functie van Assistant Com missioner had vervuld en in het bijzomie zich in het werk der detectives had ine' wijd. Hij benoemde twee, hem bijzonder toegewijde personen, tot de leiders van b?- langrijke takken van dienst, en onder hea was Melville Mac Naughten, die de leidim. van het C. I. D. op zich nam. Hij slaagde erin aan den geheimen dienst van Scotland Yard, waarmede de Metropolitan Police wel eens werd vereenzelvigd, nieuw leven en nieuw vuur in te blazen. Dat al spoedig Scotland Yard voor niets stond, blijkt uit het avontuur, dat de jonge detective Froest had in een afgelegen deel van Argentinië. Het betrof dc gevangenneming van een man, die in Londen, zoowel in het politieke als het financieele Londen een rol had ge speeld. Het was Jabez Balfour, die aan hst hoofd van de Liberator Building Society hsd gestaan en van enkele daaraan ver wante organisaties, welke haar leven ein digde met een krach van 1892, die een deficit van een zes millioen pond sterling opleverde, een bedrag ook voor dezen tijd nog alleszins behoorlijk^ maar voor dien tijd van buitengewonen omvang! Nu slaag- do men erin op een aantal zijner medöplich tigen de hand te leggen, maar Balfour zelf had zijn Londensch paleis tijdig weten te verlaten, was te Genua scheep gegaan en uitgeweken naar Buenos Aires, dc hoofd stad van Argentinië. Een uitermate lange briefwisseling tusschen de Engelsche en de Argentijnsche Regeering volgde, zoo lang, dat Balfour alle gelegenheid had om zich in een der afgelegen Staten van de Argeu- tijnsche Republiek in nog volkomeuer vei ligheid te brengen. Hij was er in Salta, dat nu een stad is, doch toen uit niet veel meer dan wat barakken en hutten van Indianen bestond, waar de hand van do Argentijn sche regeering vrijwel machteloos was. Na dat, met niet geringe moeite, Scotland Yard de officieele machtiging en de niet minder officieele toezegging van hulp voor Ie arrestatie van Balfour had gekregen, scheepte Froest zich in met de opdracht van zijn chefs om Balfour levend in Enge land te brengen, een taak, waarvoor hem een limiet van niet minder dan vijf jaren werd gesteld. Een bewijs, dat men di? taak inderdaad niet gemakkelijk rekende. Hij kwam in Buenos-Aires, hij vernam van zijn Argentijnsche collega's de moei lijkheden, met welke hij zou hebben te kampen, en hij begaf zich naar Salta. Men had hem tevoren gewaarschuwd, dat de liedert van Jabez het noodigc zouden doen om te trachten hem in een valstrik te lok ken, b.v. hem te dwingen, ware het slechts uit zelfverdediging, iemand dood te schieten waarhij hij dan kans liep tot zes jaren ge vangenisstraf te worden veroordeeld en zoo geruimen tijd buiten het gevecht te zijn gesteld. Aan den anderen kant wist hij dat Balfour dank zij het geld, ct&t hij rijke lijk kon doen vloeien, over toegewijde vrienden beschikte, die wel zouden zorg dragen dat, werd hij al in hechtenis geno men, hij op Argcntijnsch grondgebied ge makkelijk de gelegenheid zou vinden om te ontsnappen en tc ontkomen, b.v. naar een der afgelegen gedeelten van dien Cha-o, waar men hem niet alleen niet kon vindeu, maar waar men, hem eenmaal gevonden hebbende, machteloos zou staain tegenover hem en de mannen die hij bij zich had. Na aankomst te Buenos Aires ondervond Froest grooten steun van den Engelschen vice-consul, die hem de te venvachten moei lijkheden niet verheelde, vooral daar Salta reeds op den rand van het Chaco-gebied gelegen was. Daar aangekomen organiseer den zij een jachtpartij, die hen met den eenigen Engelschman, die in de stad ver blijf hield, in aanraking bracht. Zij hadden zoodoende gelegenheid den toestand op te nemen, Froest beboerde tot die menschen, die door geheel hun optreden zich gemak kelijk relaties verschaffen en vriendschap sluiten. Zoo ook met den stationschef, en dezen wist Froest ertoe over te halen, dat hij op elk uur van den dag een extra trein bestaande uit een locomotief en een wagen onder stoom voor hem gereed zou hebben staan. Toen nu van de zijde van den vice- consul aan de plaatselijke autoriteiten de uitlevering van Balfour werd gevraagd, werd onmiddellijk geantwoord, dat deze hem zou worden overgeleverd den volgen den dag om 12 uur 's middags. Dat was geheel volgens de verwachtingen, want de eenige trein uit Salta vertrok des morgens om 11 uur, zoodat men geheel den dag met Jabez had moeten rondtrekken en deze alle gelegenheid had om tc ontvluchten. Men slaagde ei- nu in om de plaats, waar de man zou worden overgeleverd, in de on middellijke nabijheid van het station te bepalen. De detective en tic vice-consul namen Balfour in hun midden, dwongen hem met hun pistolen er spued achter to zetten, en hadden hem in den inderdaad gereed staanden extra-trein gebracht, nog voordat de vrienden van Jabez, die in de onmiddellijke nabijheid vertoefden, van hun schrik waren bekomen. De trein was onder stoom, en Froest plaatste zich naast den machinist teneinde alle gebeurlijkheden in de hand te hebben. Die bleven dan ook niet oit, want Jabez' vrienden telegrafeerden naar een nabijgelegen station, zoodat de extra trein al spoedig tegemoet gereden werd dooj- een man te paard, die een wit te doek zwaaide, en ondanks alle seinen, die de machinist gaf, weigerde zich van r'3 rails te verwijderen. Froest begreep dat het ging er op of er onder, en beiden do oogen sluitende, gelastte hij den machinist tot eiken prijs door te rijden en zich niet om de gevolgen te hekommeren. Zoo legde hij met voor Argentinië destijds ongekende snelheid de S00 mijlen af, die hem scheid den van het punt, waar hij van trein zou moeten verwisselen. (Wordt vewolgd)

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 9