Prachtig geslaagde Zendings middag op Oud-Poelgeest LAATSTE NIEUWS m DONDERDAG 12 SEPTEMBER 1935 TWEEDE BLAD PAG. 6 yan den Geref. Zendingsbond inleJ™mere H™ tenncn is hcl <,euwies de Ned. Here. Kerk Gistermiddag werd op Oud-Poelgeest" al hier een zendingsmiddag gehouden uit gaande van de hulpvereen. „Katwijk en Om streken" van oen Geref. Zendingsbond in do Ned. Herv. Kerk. Nadat gezongen is Ps. 103 vs. 1, opent Ds. J. C. Apeldoorn, van Leiden, do bijeenkomst met gebed en spreekt dan zijn openings woord. Hij wijst op het schoone weer dat de bijeenkomst begunstigt-, maar ook op de droeve tijdsomstandigheden, waaronder deze [vergadering wordt gehouden. Hij wil daarom zijn openingswoord vast- knoopen aan oen woord van Jesaja: die op wekt tot een lied temidden van de omrin gende duisternis. Immers het Koninkrijk Gods gaat door, ondanks alle tijdsomstandigheden. Het be hoeft geen uiterlijke vertooning, het werkt in óe stilte, het wint daardoor in kracht. De z.g. „stille" krachten hebben den meesten invloed. Het is wel in deze wereld, maar niet van deze wereld. Het zal met de wereld niet vergaan, maar blijven in eeuwig heid. De wijsheid dezer eeuw kan het niet vernietigen: de geschiedenis leert dat op iedere bladzijoe. Het gaat bij dit Koninkrijk niet om den mensch maar om God. De kro nen worden volgens Openb. 4 neergelegd voor Gods troon, als een erkenning van de oppermajesteit Gods. Terwijl alles van het zienlijke ineenstort en vergaat, worden de grondslagen gelegd van de nieuwe aarde. In alles is een psalm. Ook in de ooróeelen en gerichten, die op de aarde zijn. Zoo staati het ook met de zending: voor ons schijn baar verlies; voor God winst. Zalig daarom, als het Koninkrijk der he melen ook in uw hart is. dan zult gij het ook verstaan, dat er psalmen zijn in den nacht en dat ook in den nacht het gebed is lot den God uws levens. Rede Ds. Vroegindewey Ds. Vroegindewey, van Waddinxveen fcprak daarna over „Lydaa". Deze vrouw was een heidin. Ze is opgevoed in het veel-goden dom. Offeren en bidden is het voornaamste, yoor 't overige komt het op ons leven niet Ban. Toch had deze vrouw in haar jeugd nog een voorrecht bij velen in onzen tijd die in yolkomen godsdienstloosheid worden opge voed. Uit deze heidensche godsdienst waar in Lydia geboren is, is zij verlost door weoer geboorte. De levende God is haar verkon digd door Gods gezanten, die op wonderlijke wijze door God zelf tot haar gezonden zijn maar Zijn voornemen. Door middel van aeze mannen leert zij het Verstaan, dat God lief de is, inzonderheid in de overgave van Zijn Zoon. Op deze wijze werkt God nu ook in de heiden wereld en het moet onze bede zijn, dat die arbeid steeds krachtiger moge [worden. Rede Ds. Lokhorst Daarna was het woord aan Ds. Lok horst van Hilversum die er op wees dat als wij spreken over de dingen van Gods Koninkrijk, we over verborgenheden spreocen. Zoo is het voor ons een verborgenheid, cat God soms menschen die naai* Hem niet vragen gebruikt in Zijn dienst dn het belang van Zijn werk voor de Zijnen. De groote verborgenheid is de overgave van de>n Zone Gods voor Zijn volk. Deze overgave is de grondslag voor alle zendingsactie. Daarom mogen we ook dezen middag Christus ver kondigen en ook opwekken om dien Chris-us ite doen verkondigen. Hij is afgedaald in de eeuwige duisternis, om de Zijnen te brengen tot het eeuwige Licht. Wij kunnen geen heiden „bekeeren", maar we kunnen ze tot Christus brengen en dan zal God ze ons geven en dan kunnen we temidden van den druk der tijden met blijmoedigheid dien ar beid verrichten. Hierop werd pauze gehouden, waarin de cantdme druk werd bezocht. Rede Zendeling van Weerden Na de pauze trad op zendeling H. J. van NV e e r d e n van Midden-Celebes. Hij sprak pver „Van strijd en zegen". De overwinning de zaligheid wacht .ons Oa den strijd. Na den strijd de kroon. Spr. zal het hebben over de zending onder 'de Toradja's door de Gereformeerde Zen dingsbond. Hij memoreerde den dood van pen der eerste zendelingen, v. d. Loosdrecht. Blijkens een mededeeling van een zijner moordenaars was dit een vergissing. Deze zendeling is plaatsbekleedend voor een ander den dood ingegaan. Hij klaagt over het tekort aan zendelingen op het terrein van den G.Z.B. Dit is een onhoudbare toestand. Wij zendelingen kunnen de verantwoorde lijkheid niet langer dragen. Wij zijn eigen lijk controleurs geworden: om zelf het evan gelie te verkondigen, daarvoor is geen tijd. ï)e oogst is wel groot, maar de arbeiders zijn weinig. De velden zijn rijp: God werkt on der de Toradja'6. Ons gebed is verhoord; de vruchten beginnen te rijpen en wij hebben geen moed, geen geld, misschien ook geen geloof meer. Acht jaar geleden kwam spr. met zijn vrouw op het terrein aan. Het wa ren moeilijke jaren., maar gezegende jaren. Er zijn nu een tiental 6Cholen en zestien gemeenten. Dat is niet ons werk, maar Gods werk. Spr. schetst de aardrijkskundige schoonheid van zijn terrein, maar ook de groote uitgestrektheid er van. Met ontroe ring vermeldt hij, hoe hij zijn geliefde vrouw in het Toradj a-land door den dood heeft moeten achterlaten. Hij vertelt van den strijd dezer heidenen, van de vijande lijkheden, die de jonge Christenen hebben te verduren van den kant hunner familie. Hun geloof is een kracht Gods in hun leven. Jn dit opzicht stellen ze ons beschaamd in onze twijfelingen en in ons ongeloof. Laten we ons vertrouwen stellen op het profeti sche woord, dat zeer vast is. Dat is ook onze sterkte in den zendingsarbeid. De Heere venvacht van ons groote daden, ge loofsdaden. Voonvaarts met het zendings werk! Rede Ds. J, Fokkema Ds Fokkema van Amstelveen nam als uit- öitgangspunt van zijn rede Hosea 4 vers 6. Het was in den tijd van de profeet Hosea treurig met Israël gesteld. Het begeerde een koning als andere volken. Ook hier werd bewaarheid, dat, wie God verlaat smart op smart te vreezen heeft. Nu treden de pro feten op om het volk de ware Godskennis bij te brengen. Ook wij leven in een tijd, waarin allerlei struikelblokken den voort gang van het evanee'ie verhinderen. Laat ons gedachtig aan het devies van Nehemia opwaken en opbouwen in het geloof, dat God van den hemel het ons zal doen geluk ken. Men kan God niet dienen tenzij men Hern eenst leert kennen. Deze Godskennis de Toradja's bij te brengen is de taak van den G.Z.B. Slotwoord Tenslotte sprak Ds P. A. A. Klüsener van Bodegraven een slotwoord, waarin hij zijn dankbaarheid uitsprak over het schoone we der en dank bracht aan allen die tot het wel slagen van deze bijeenkomst hebben mee gewerkt. Vervolgens sprak hij zijn slotwoord naar Johannes 17 en eindigt tenslotte deze goed geslaagde vergadering met gebed. Vrijwillige Ziekteverzekering De Ra-ad van Arbeid te Leiden heeft in zijn laatste vergadering besloten de vrijwil lige ziekteverzekering ook open te stellen voor werkgevers (niet lid eener erkende be- drijfsvereeniging), zelfstandigen, die zonder personeel een beroep of een bedrijf uitoefe nen, hun echtgenooten, kinderen en klein kinderen. Onder kinderen worden ook verstaan aan gehuwde-, stief- en pleegkinderen. Deze per soncn mogen in het algemeen niet op an dere wijze reeds voor hetzelfde doel verze kerd zijn. Zij moeten wonen binnen het ge bied van den Raad van Arbeid en werk zaam zijn in het bedrijf of beroep. Voorts mogen zij ter zake geen inkomen hebben van meer dan f 3000 per jaar en den leef tijd van 55 jaar nog niet hebben bereikt. Bovenstaande regeling geldt onvermin derd het recht van verzekerde arbeiders, zoolang zij den leeftijd van 65 jaar nog niet hebben bereikt, om bij het eindigen van hun verplichte verzekering, zoo de Raad van Arbeid het risico droeg, deze verzeke ring vrijwillig voort te zetten bij dien Baad. Zij moeten echter óf zelfstandig een beroep of bedrijf uitoefenen (gaan uitoefenen) óf tijdelijk werkloos zijn. Inlichtingen worden voorts gaarne door den Raad van Arbeid verstrekt, hetzij mon deling, hetzij schriftelijk- Radiodistributie DONDERDAG 12 SEPTEMBER Prcgramnid 3: S Keulen; 8.40 Deutschland3; 11.20 Bondon Res: 12-05 Radio Paris: 12.35 Br. Vlaamsej; 14.20 Deutschlnnds: 15.20 Keuion; 15.50 Radio Paris yl.m 17.10 Deutschlunds; 17 20 Keulen: 18.50 Burs.se 1 Fr: 19.50 Keulen: 20.10 Paris Radio; 20.20 Brussel Fr; 21.20 Forls R. Programma 4: 8 05 Radio Paris: 10.35 London Reg; 11.20 Droitwich; 15.20 London Reg: 15.50 Droitwich18.20 Diversen: 18.50 Droitwich; 20 Causerie E Ruman, Leldsehe markten voor heen en thans, en de groote Vee- en Zuivel ten toons elling 18—21 Sept. 1935. Afgewr. door Gram.-muzlek 21 Droitwich; 22 London Reg; 22.20 Droitwich; 22.40 Loadon Reg VRIJDAG 13 SEPTEMBER Programma 3: 8 u Keulen: 8.40 Deutschland- sender; 11.20 London R*g; 13.20 Brussel VI; 14.2o Deutschlandsonder: 15.20 Radio Paris; pl.m 16.20 Keulen: 17.15 London Reg: 17.35 Brussel Fr; 18.36 Brussel VI; 19.ZO Keulen: 20.05 Gra-n.. GRD; 20.50 Radio Paria; 22.20 Pa ris Poste Par.si-en 22.50 Leipzig Programma 4: 8.'J5 Radio Parüs: 10.35 Lon den Regi 12.2-0 Droitwich; 18.30 diversen: 19.05 Droitwic'i; 22.— Londen R°g; 22.20 Droitwich Agenda De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 9 tot en met Zondag 15' Sept. a.s. waargenomen door apotheek: M. Boekwijt, Vischmarkt 4, telefoon 552 en C. van Zijp, Wilhelminapark 8, Oegstgeest,, telefoon 274. Werkloozen Strijd-Gomité Door het Werkloozen Strijd Comité is een adres gezonden aan de Raad dezer gemeente, waarin verzocht wordt dat de gesteunden bij Maatschappelijk Hulpbetoon voortaan niet meer tweemaal maar slechts eenmaal behoe ven te stempelen. „Mathesis Scientiarum Genitrix" De herdenking van het 150-jarig bestaan Het 150-jarig bestaan van het Genootschap Mathesis Scientiarum Genitrix zal op luister rijke wijze worden herdacht. De feesten van gen aan wij ontleenen deze gegevens aan het keurige programma dat dezer dagen ver schenen is op Vrijdag 20 Sept. a.s. Op dien dag wordt in „Zomerzorg" een reünie van oud-leerlingen gehouden, die des middags in optocht naar de Stadsgehoorzaal trekken, waar te 2 uur een buitengewone algemeene vergadering en receptie van het Bestuur van het genootschap wordt gehouden. In deze bij eenkomst zullen oud-leerlingen een aanden ken aan het bestuur aanbieden. De oud-leer lingen trekken weer ln optocht van de Ge hoorzaal naar „Zomerzorg" waar men gezel lig bijeen blijft, 's Avonds heeft het bestuur van M.S.G. met gasten een maaltijd in „Mai- son Bruyns", de oud-leerlingen hebben een maaltijd in Café-Rest. „Zomerzorg". Zaterdags wordt 's morgens een boot tocht gehouden over de Kager- en Brasemer- meren, naar 's Molenaarsbrug, waar gegeten wordt; ook 's middags wordt zulk een boot tocht gehouden, 's Avonds bieden de oud leerlingen een feestavond aan in de Stadsge hoorzaal. Maandag wordt een feestavond ge houden door de leerlingen van M.S.G. Tenslotte maken wij nog melding van de historische tentoonstelling die ter gelegenheid van het jubileum van M.S.G. in het gebouw de voormalige Kweekschool voor Zee vaart wordt gehouden van 18 tot 25 Sept. LEIDSCH STUDENTENCORPS Het Leidsch Studentencorps heeft bij den invang van den nieuwen Academischen cursus 97 nieuwe leden ingeschreven, ver- deeld over de verschillende faculteiten als volgt: theologie 2, rechten 62, medicijnen 18, I wis- en natuurkunde 4, letteren en wijsbe geerte 2. vereenigde faculteiten 9. Vorig jaar bedroeg het aantal nieuwe leden 103. PEDEL LEIDSCH STUDENTENCORPS Tot pedel van het Leidsch Studentencorps in de plaats van wijlen den heer Vilders, is benoemd de heer W. von Hofe. Kamer van Koophandel voor Rijnland Wijziging. W. H. Meyburg. Leiden, Hoogl. Kerksteeg 4. Tapperij en slijterij. Wijz. uit- CT°oef. ber.: tapperij en slijterij opgeheven; thans: handel in wijnen, limonades, enz. Jac. M. van Gelderen. Leiden, Boter markt 25. Delicatessen, fijne vleeschwarer., ccmisteblees. Wijz. uitgeoef. bedr.: delicates sen en comistableshandel opgeheven; thans: winkel in parfumerieën, toiletartikelen, leder waren en galanterie. De Leidsche wol- en sajethandel „de Ster", Leiden, Nieuwe Rijn 41. Venn.: Wed. A. Delmeer-van Helden, d.d. 17 Juli 1935 gehuwd met B. Leyendekker. (H.V.). Firma F. H. de Koning, Leiden, Oude Rijn 41, grossier in zout. Bijv. uitgeoef. bedr.: grossier in zeep en soda, wasch- en poetsar- Nleuwe Inschrijving: Complete Woningin richting Vlieger en Middel vJi. J. J. Wijn beek, Noordwijk-Binnen, Kerkstraat 39, meu belmakerij en -winkel. Venn.: J. J. de Vlieger en J. Middel, Noordwijk. Burgerlijke Stand BEVALLEN: E v d Vos—Poellojoe z H G H HilgrersomKletJberg- d: J KraakOosterling z» H RopgrevaenKoenekoop d; J v d KeurOver duin d; C A M v d Klust—Hendriks d; M A F BruneJasperse d GEHUWD: A J Bedersberjen v Henegouwen en M Voskultl: A H Edelaar en J W M Kramer J tli Edelaar ïdJBM Kraner; J W J Clement ■en M J Oostwald: N v d Lieden on S Molenaar: J H v Loon en C M Op*'al F v d Wijngaard en H A Stam: B L Zeilstra en J van Wezel; H Ztwart en D P Kleinjan. ONDERTROUWD: D C Hilarlus 26 j en J C v d Nat 23 j; J J HuU 31 en P J Juncker 25 j. Jubileum wedstrijden Instituut Pont Op 14 September worden te 's-Gravenhage ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan der organisatie van Instituten Pont en Erkende Pont Scholen in Nederland, zeer bijzondere wedstrijden gehouden. Aan deze wedstrijden ïn koppels deel, waarvan de een zonder de tegenwoordigheid van den ander in steno grafie opneemt, waarna deze laatste, weder- zonder dat de eerste daarbij tegenwoordig mag zijn, dit stenogram in den snelsten tijd moet uittypen. Een en ander heeft ten doel duidelijk te demonstreeren dat de stenografie t aan de hoogste eischen der practijk voldoet. Wij zijn benieuwd naar de resultaten van dezen eigenaardigen strijd, die nog nimmer in dezen vorm in ons land is gehouden en hopen onze lezers t.z.t. daarmede in kennis te kunnen stellen. Tha« kunnen wij reeds meddeelen dat niet minder dan 21 scholen dezer organisatie aan de wedstrijden zullen deelnemen, waar onder natuurlijk het hier gevestigde Instituut In verband hiermede is het Instituut op Za terdag 14 Sept. den geheelen dag gesloten. Uitbreidingsplan N.V. Nieuwenhuizens Conservenfabriek in beroep bjj den Raad van State Voor de afdeeling Geschillen van bestuur .jt nden Raad van State kwam aan de orde, een beroep ingesteld door de N.V. Fabriek Verduurzaamde Levensmiddelen v.h. Nieuwenhuizen tegen een besluit van Ged. Staten van Zuid-Holland voor zoover daarbij goedkeuring is verleend aan het uitbreidings plan van de gemeente Leiden. Namens appellante voerde de heer F. J. J. Trapman uit Leiden het woord, die de entvan kelijkheid van het beroep bepleitte. Hij be toogde, dat dit beroep schadelijk is voor ap- pellante's gronden. Zonder dit schadelijke uitbreidingsplan zouden deze gronden reeds bebouwd zijn. De heer Jan Bool, referendaris van de ge meente-secretarie van Leiden, voor het ge meentebestuur pleitend, betoogt, dat appel lante niet ontvankelijk is, omdat zij bij Ged. Staten geen bezwaren heeft ingediend. Plei ter gelooft niet, dat appellante schade heeft Meden, omdat zij de gronden neg niet heeft kunnen verkoopen. Wanneer appellante niet beroep was gegaan, dan zou zij de gron den reeds verkocht hebben. De Kroon zal later beslissen. Uit den Omtrek ALPHEN AAN DEN RIJN ASTERDAG De Asterdag ten bate van de Chr. Wijk verpleging heeft opgebracht f 220.waar voor het bestuur zeer erkenteiiik is ONVERANTWOORDELIJK Door een groep jongens, die in de om trek van de Jongkindt Coninckstraat be kend zijn door hun luidruchtig en baldadig heid, is een z.g. brandje gemaakt. De jon gens hadden voor de Kon. Emrnasöhool, hout, oude stoelen enz. gelegd en daar de vlam in gebracht Wel hoogst gevaarlijk daar de vonken tegen het schoolgebouw kwamen. Plotseling verscheen de politie, die een der jongens kon grijpen, welke ook de namen van zijn kameraden noemde be vreesd voor opsluiting. Gistermiddag zijn de negen jongens op het politiebureau ge weest, waar ze naast een ernstige waarschu wing ook een proces-verbaal kregen, KATWIJK GEMEENTERAAD Dv raad dezer gemeene kwam gisteravond in openbare vergadering bijeen. Voorzitter was Burgemeester Woldringh van der Hoop Aanwezig alle leden. Punt 1 is mededeeling van ingekomen stukken, voornamelijk missiven van Ged. Staten, meld.ende goedkeuring van genomen raadsbesluiten. B. en W.bieden den raad de eemeente* rekening aan over 1934. De gewone dienst sluit het een batig saldo van f 47.109.38. De kapitaal dienst met een nadeelig slot van 76.448.26 Punt 2 is een voorstel van B. en W. tot irhuring van de woning Duinstraat No. 26 aan D. Schaap die woonachtig is in een onlangs door do gemeente aangekocht hui« en die thans den raad verzoekt het huis te mogen blijven bewonen tegen een huurprijs an f 1.75 per week. Daar het pand voor het bij den aankoop bestemde doel voorlon- pig nog niet noodig is, stellen B. en W. voor de genoemde woning met ingang van 14 Juli 1935 tot wederopzegging aan D. SchaaD te verhuren. Dfi raad kan zich met dit voorstel vereenigen en conform het oorstol van B. en W. wordt besloten Tot bestuursleden der Katwijksche bouw- vereeniging worden benoemd de heeren v d Perk (aftr.) en W. Ku'k Punt 3 is voorstel tot verkoop van grond aan Gehr. .Tar. en P. van Duyn. gelegen aan de Baron Sweerts de Landas Wyborchstraat1 fer grootte van p'm. 427 M.2 a 4.50 per M.2 Ook hiertegen geen bezwaair en aldus wordt I besloten. Punt 4., het voorstel tot wijziging der ver ordening op de invordering van havengeld is op do agenda geplaatst omreden Ged. Staten het wenschclijk achten, dat achter de woorden „Prins Hendriklaan met haven" vermeld in art. 1 van genoemd0 verorde Hing, zal worden ingclascht het woord „Zanderijvaart". Dit om moeilijkheden te voorkomen wanneer ligplaats wordt geno men in deze vaart. Goedgekeurd. Punt 5. Voorstel inzake ruiling, aankoop en verkoop van grond in „de Koestal". In 1914 is door de gemeente mot Baron van Wassenaar een ruiling van grond tot stand gekomen in dezen zin, dat de gemeente den eigendom verwierf van eenige strooken grond, bestemd voor de verbreeding de Commandeurslaan te Katwijk aan Rijn onder bepaling, dat door den verkoo- per een weg door „de Koestal" wordt aan gelegd ter vervanging van den bestaanden weg. waartoe pas mag worden overgegaan nadat de hiervoor bedoelde weg gereed aan de gemeente is opgeleverd. In verband met dn omstandigheid, dat thans door Baron v. W. is aangevangen met het doen ontwerpen van het. nieuwe tracé van den weg door „de Koestal" is bij B. en W. de wensch naar ■voren gekemen om, mot het oog op het beloop der ontworpen wegen in het uitbrei dingsplan aldaar, tegelijkertijd met Baron v. W. een nadere regeling te treffen ten aan zien van den eigendom van eenige percee!- tjes duingrond nabij dien weg gelegen Daar enkele perceeltjes ter grootte van 12( tot 530 M2 geheel door gemeentegronden worden omsloten, komt het B. en W. ge- wenscht voor, dat deze grondon eigendom van de gemeente worden. Voor een goede richting van oen weg is het noodig, dat nog een perceeltje van 810 M2 wordt aange kocht. Meerdere voordeelen worden hier door voor de gemeente verkregen. Enkele gemakkelijk uit te voeren voorwaarden worden door Baron v. W. gesteld. Verder is het gewenschc, dat de raad be sluit een perceeltje grond groot 410 M.2 te verkoopen aan de Leidsche Duimvatermadt- schappij die hiertoe bereid is tegen den prus van j 0.70 per M2. Het wil B. en W. voor komen, dat deze regeling op bi'lijke grona slagen berust en mitsdien stelt dit college voor overeenkomstig het bovengenoemde te besluiten. De heer P. Guijt begrijpt het praeadvies niet. Wethouder Dubbeldam geeft nadere inlichtingen. De heer M. v. 't Wout vindt het alleen een voordeel voor de baron. Z. h. st. besloten. Punt 6, het voorstel tot vaststelling vao een verordening regelende de bezoldiging van den Directeur der Arbeidsbeurs is meer een formaliteit. In de vergadering van 18 Juli 1.1. is besloten aan de functie van Di recteur van de Gemeentelijke Arbeidsbeurs een jaanvedde te verbinden van 1200 tot f 1500. De Directeur hoeft intusschen mede gedeeld, dat bedoeld besluit tot verhooging der jaarwedde en verandering van naam dier functie bij hem geen bezwaar ontmoet, reden waarom B. en W. thans een ontwerp salarisverordening ter vaststelling aanbie- den. Wordt zonder discussie en z. h. st. aan genomen. Punt 7 is een voorstel tot intrekking van de gegeven toestemming om de O. L. School vcor het geven van Zondagssclioolon icrwijs te gebruiken. In 1930 is deze toestemming gegeven doch aangezien de oude school door een nieuwe is vervangen, hebben B. en W. met het oog op de mogelijke beschadi gingen e- d- overwegende bezwaren om van de nieuwe school lokalen aan de vereeni- ging af te staan. In de oude school die ver moedelijk in de tweede helft van November zal worden afgebroken, kan tot die tijd dit onderwijs nog gegeven worden. De heer P. Guijt vraagt of er bezwaren zyn op grond van feiten. De heer L. v. d. Zwan zegt, dat waar zes dagen kinderen de school bezoeken, het ook op Zondag we! kan. De voorzitter zegt, dat er geen ernstige klachten zijn, doch dat er toch bezwaar is deze nieuwe school af te staan. Er zal ge tracht worden de Zondagsschool onder te brengen in de Gemeentezaal. Conform be sloten. Volgt punt 8, een voorstel van B. en W. inzake verbetering van de rio'eering te Kat wijk aan Zee. In de vergadering van 24: Juli 1.1. is o.m. besloten de Bestevaersweg en de Badstraat te vernieuwen, de rioleering in de Louwestraat en de Weeshuisstraat te wijzi gen en de Badstraat van een nieuw wegdek te voorzien. Tevens om van een en ander een kostenberekening over te leggen. Een en ander is thans gereed .gekomen. De begrooting is in totaal f 8200.Het Grond bedrijf. dat groot belang heeft bij een goed rioleeringstelsel. zal f 2690.hierin bijdra gen, de rest zal door bijdragen uit den ge wonen dienst moeten komen, totaal f 5510. te dekken in 10 jaar, is per jaar f 551. Na beantwoording van een aantal vragen en inlichtingen wordt het voorstel z. h. 6t. aangenomen. Ten slotte punt 9, een praeadvies op het voorstel van den heer C. van Tongeren en a. inzake instelling van een Commissie voor de werkverschaffing. B. en W. zijn tegen dit voorstel. Het be oogde doel kan volgens B. en W. evengoed of heter worden bereikt met de tot nu toe gevolgde methode. Alle voorstellen toch zullen op het punt van uitvoeringsmogelijk- iheid moeten worden getoetst door den dienst van gemeenteweiken in samenwerking met de commissie van fabricage. Werkverschaf fing beteekent in bijna alle gevallen het uitvoeren van publieke werken, waarbij de plannen en berekeningen van bovenge- noemden dienst en van de commissie van fabricage niet kunnen worden gemist; dien tengevolge zullen deze instanties niet kun nen worden uitgeschakeld. Bovendien brengt de instelling van de ge vraagde commissie onvermijdelijke verga deringen en briefwisseling met zich mede, hetgeen tot vertraging zal leiden, waardoor het tegenovergestelde van hetgeen men wenscht wordt bereikt. Het opgeven van werkverschaffingsobjecten kan voorts even eens door de leden van den Raad geschie den en zal door ons op hoogen prijs wor den gesteld, zeggen B. en W. Vervolgens wijzen B. en W. er op, dat in verband met de voorschriften voor de werk verschaffing en ook met het oog op de fi nancieels consekweirtles daaraan verbon den, niet alle plannen in aanmerking atil- len kunnen komen, hetgeen tot teleurstel ling aanleiding zal geven. En aangezien uiteindelijk het College van B. en W. voor het gevoerde beleid verant woording aan den Raad is verschuldigd, zoodat ook in deze vorm door den Raad opmerkingen en wenschen met betrekking tot dit onderdeel van de taak van B. en W. kunnen worden gemaakt, acht dit college ten slotte geen termen aanwezig, om den Baad tot instelling van genoomde commis sie te adviseeren. De heer C. v. Tongeren als eerste onder teekenaar verdedigt uitvoerig het voorstel. Verschillende takken van dienst hebben een commissie van bijstand. Waarom geen commissie voor werkverschaffing? Vele ge meenten hebben zulk een commissie. Ook te Amsterdam is pas zulk een commissie gevormd. Waarom te Katwijk niet? De heer W. Kulk deelt mede, dat de heer L. v d Zwan niet namens de geheele fractie der C.H. het voorstel heeft onderteekend. Spr. verdedigt het. praeadvies en meent dat de nieuwe commissie niet anders zal zijn dan een commissie van Fabricage naast een commissie van Fabricage. De heer C. van Rijs meent, dat de commis sie heel goed werk zal kunnen doen en be strijdt het praeadvies. Dc voorzitter licht het praeadvies nader toe. Het college van B. en W. heeft voor de werkverschaffing meer gedaan dan in vele andere gemeenten. De commissie zal geen nieuwe werkobjecten kunnen vinden, die niet onder 't oog zijn gezien. Spr. Is be vreesd. dat een commissie de zaak meer zal ophouden dan bevorderen. Na repliek en dupliek wordt met 143 st. besloten een commissie voor werkverschaf fing te benoemen. Tegen de heeren W. Kulk, C. A. Veltkamp en J. Dubbeldam. Benoemd worden de heeren P. Guijt, D. F E Meerburg, C. v. Tongeren, J, Dubbeldam en B. v. d. Bent. Na rondvraag sluiting der vergadering met dankgebed. KATWIJK AAN ZEE LANDDAG NED. CHR. VROUWENBOND Gisteren heeft de Ned. Chr. Vrouwenbond haar Jaarlijksche Gewestelijke Landdag te Katwijk aan Zee gehouden. Reeds vroeg in den morgen kwamen autobussen uit de na burige gemeenten aan. Er waren leden van de afd. Leiden. Middelharnis, Naaldwijk, Rot terdam, Rijswijk, Sassenheim, Scheveningen, Schiedam. Vlaardingen, Voorburg, Zwijn- drecht. Bleiswijk, Alphen a. d. Rijn, Bode graven. Delft. Dordrecht. 's-Gravenzande. Den Haag, Hellevoetsluis, Krimpen a. d. IJsel en Monster. De opkomst was overweldigend. Gerekend was op een 300 deelnemers. Er kwamen er 600. Door de groote opkomst waren dan ook de localiteiten van het Hotel du Rhin veel te klein. Nadat koffie was gedronken, trok men ge zamenlijk naar het Noorderstrand, over de uitwatering, waar Mevr. Wester brink-Wirtz een openingswoord sprak. Vervolgens sprak de presidente van de afd. Katwijk, Mevr. Tom-Spaanderman, een kort welkomstwoord. Mevr. Westerbrink-Wirtz hield daarna een „Referaat over „Leiding" waarin zij uitvoe rig naging hoe en op welke wüze er leiding kan gegeven worden door de vrouw. Hierna trok men weer naar het Hotel Du Rhin terug voor een gezamenlijke koffietafel. In de pauze werd de gelegenheid te baat genomen om een rondwandeling door Kat wijk té maken. In groepen van 50. onder leiding van een lid van de afd. Katwijk, trok men er op uit. Als verzamelpunt was aange- 'ezen de Historische Oude Kerk. Op het Voorplein werden nog gemeenschappelijk enkele liederen gezongen. De middagsamen komst werd in de zaal van Prot. Chr. Belan gen gehouden. Deze was geheel gevuld. Mej. Mr. van der Molen hield een rede over ,De arbeid van de ongehuwde vrouw", waarop gedachtenwisseling volgde. Door Mevr. Westerbrink-Wirtz. werd nog een telegram voorgelezen, dat namens de landdag gezonden werd aan H. M. de Ko ningin. Hierna volgde sluiting. GESLAAGD Voor het Politiediploma slaagde onze plaats genooten de heeren D. v. Duyvenbode, P. van Duijn en N. P. van Dijk. ZATERDAGMIDDAG VOETBAL Katwijk I—Quick Boys I Katwijk III—L.R.C. III Quick Boys III—Katwijk II Quick Boys V—Ons Clubje II Adspiranten Quick Boys A—Rouwkoop Katwijk A—Ons Clubje CONCERT Hedenavond geeft de Chr. Muziekvereeni- gmg, dir. P. C. Langmuur bij gunstig weer een concert in de tent aan de Boulevard. OEGSTGEEST CHR. GEZONDHEIDS- EN VACANTIE- KOLONIES Het bestuur van de afd. Leiden en om streken van de vereeniging voor Chr. Ge zondheids- en Vacantiekolonies in Neder land, wilde gaarne even uw aandacht ves tigen op bovengenoemde collecte. ln afwijking met andere jaren werd deze collecte niet tegelijk gehouden met de col lecte in Leiden en Leiderdorp op 20 Juni j.I., maar zal thans plaats hebben op Zater dag 14 September a.s. Daar uit de practijk telkens blijkt, dat uitzending van zwakke kinderen (in don regel voor 5 a 6 weken), vooral uit gezin nen, die het financieel moeilijk hebben, een doeltreffende en zeer gewaardeerde hulp is, durven wij ook nu u dringend te ver zoeken om mede te werken tot het welsla gen van deze collecte. De opbrengst zal in de eerste plaats ten goede komen aan kinderen, die in Oegst geest wonen. Zij, die zich willen beschikbaar stellen als collectant(e) kunnen zich aanmelden bij mej. C. Rotteveel, Terweerweg: 102, Oegst geest en bij mej. E. C. de Lange, Witte Sin gel 65, Leiden. NEDERLAND EN DE VOLKENBOND Rede van minister De Graeff te Genève „Wij zullen onze verplichtingen ten volle nakomen" GENEVE, 12 Sept. De Nederlandsche Minister van Buitenlandsche Zaken jhr. mr. A. C. D. de Graeff, heeft heden als eerste Nederlandsche gedelegeerde bij de Assemblee van de Volkenbond té Genève bij de algemeene gedachtenwisseling over het verslag van den secretaris-generaal den internationalen toestand besproken en ge constateerd, dat het vraagstuk van den vrede zich thans stelt met een ernst, dien het tevoren nimmer had. Na het technische en sociale werk van den Bond te hebben geroemd, heeft spr. er zijn leedwezen over betuigd, dat van het Permanente Hof Internationale Justitie minder dan noodig en wenschelijk was gebruik wordt gemaakt door de organen van de Bond, die zich herinneren mogen, 'dat er nog rechters zijn in Den Haag. Op politiek gebied zal de regeling het Saargobied een post op het crediet van Genève blijven. Volkomen gefaald heeft de Volkenbond in twee principieele aangelegenheden: dn economische en militaire ontwapening, zoo als de Minister aan de hand der feiten aan toonde. Spr. stelde vast. dat het vertrouwen in de collectieve veiligheid meer en meer teloor gaat en dat de bewapeningen toene men. Dit is misschien wel hetgeen het ge zag van den Bond het meeste heeft ge schokt. Deze opvatting van collectieve vei ligheid is van stonde af aan aanvaard door de landen, die buiten de con flicten der laatste eeuw waren ge bleven. Stellig hebben deze landen zich reken schap gegeven, dat zij door het artikel in zake de sancties te onderschrijven, bij voor baat afstand zouden doen van de mogelijk heid om huiten het conflict te blijven, in dien een lid van den Bond het slachtoffer zou worden van een aanval, in strijd met de voorschriften van het Pact. Doch zij hebben hun verplichtingen aanvaard. Nederland, welks grondgebied in drie werelddeelen ligt, en grootelijka is blootgesteld aan gevaren bij een botsing van de groote mogendheden, en dan ook verknocht is aan zijn tra- ditioneele zelfstandigheidspolitiek, die het buiten den strijd der anderen moest houden, is deze nieuwe weg niet op luchthartige wijze ingeslagen. Nederland heeft dit gedaan, overtuigd dat het stelsel van collectieve veilig heid zooveel voordeelen voor de wereld zou kunnen bieden, dat onthouding zijnerzijds tekort zou doen aan den plicht tot internationale samenwer king. De gebeurtenissen van den laat- sten tijd hebben het inzicht der Ned. Regeering niet gewijzigd. Ik hecht eraan, nogmaals de verknocht heid van mijn Regeering aan den Bond te betuigen, zoomede om haar vasten wil to bevestigen om de verplichtingen ten volle i te komen. Dit houdt niet in, dat de Nederlandsche Regeering blind zou zijn voor do zeer ern stige moeilijkheden, voor zekere staten, als rolg van de ongelijke verdeeling der grondstoffen en de grooie bevolkingsdicht- Vraagt men echter of behoefte aan expansie het recht geeft om tot ge weld over te gaan. dan moet het ant woord luiden: Neen! Zelfs on<ler zul ke omstandigheden is het niet geoor loofd zich van anderer nationaal erf deel meester te maken. Indien terecht gezegd moge worden, dat men bij de uitwerking van het Pact zich te zeer een onbeweeglijk werelddeel heeft ge dacht, zonder zich genoegzaam rekenschap te geven van de dynamische krachten, die steeds voortwerken, niet minder staat het vast. dat het Volkenbondsstelsel duidelijk aanwijst, hoe de oplossing der problemen kan worden verkregen. Ik denk niet allereerst aan art. 19. Wat mü betreft hecht ik er meer aan, dat het Handvest Joor de stichting van Volken- bondsorganen ae mogelijkheid van overleg opent en overeenkomsten vergemakkelijkt, die pel* slot van rekening in het belang vau alle partijen zullen zijn. Er is nog een andere factor van kapitaal belang voor de vraag hoe in het. algemeen de vrede dient te worden gehandhaafd. De vertegenwoordiger van Engeland heeft daarvan reeds gesproken. Ik moge u herinneren aan art. 23. dat billijke beweging van den handel eischt van alle Bondsleden. Zijn de thajig bestaande toestanden in over eenstemming met dit artikel? Men zal den wereldvrede nimmer kun nen verzekeren door een economische poli tiek te voeren, welke aller bestaan bedreigt. Dit moet krachten ontketenen waartegen alle maatregelen om oorlog te voorkomen machteloos zullen blijken. Inderdaad behoort de integrale toepas sing van de open deur de spil te zijn van elk stelsel, dat de Bond intact wil houden. Trouw blijvend aan het Handvest koes tert de Nederlandsche Regecring den hart- grondigen wensch, dat het werk van den vrede moge worden bevestigd, ecnerzijds op den grondslag van collectieve veiligheid, anderzijds op dien van een billijke behan deling van den handel. Het gaat om het bestaan van den Volken bond. Niemand zal betwijfelen, dat de be slissing in de tegenwoordige moeilijkheden nadat de Bond reeds bij andere gelegen heden heeft gefaald, het prestige zóó zou schokken, dat een langdurige wederopbouw noodig zou zijn alvorens zou kunnen wor den hersteld wat thans zou worden vernie tigd. Elk onzer moge zijn verantwoordelijkheid beseffen. Na de Nederlandsche gedelegeerde sprak de Argentijnsche gezant Quintana over de vredesconferentie te Buenos-Ayres. ERNSTIGE BOTSING MET STAKERS NEW-YORK, 12 Sept. Te Minniapolis is het bij een staking in een ijzergieterij tot ernstige botsingen gekomen. De politie werd door een duizend-koppige menigte be dreigd en met steenen bekogeld, zoodat zij was gedwongen van de vuurwapenen en traangasbommeD gebruik te maken, groot aantal betoogers werd gewond. MEXICO, 12 Sept. Woensdagmiddag is het in do Kamer tijdens de debatten tot een schietpartij gekomen. De beraadslagingen omtrent de' hervorming van de agenda wek ten zoo groote opwinding, dat een der afge vaardigden een revolver trok en verschei dene schoten loste. Er ontstond een wild tumult en een algo- eene schietpartij. Twee afgevaardigden kregen zware verwondingen. Eén hunne* zou reeds zijn overleden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 6