De verlaging der vaste lasten DONDERDAG 12 SEPTEMBER 1935 TWEEDE BLAD PAG. 5 Werkloozen van de werkverschaffing Maastricht aan den arbeid bij de afgravingen te Meer-Maastricht. De grond wordt gebruikt voor den aanleg van bouwterreinen en voor den nieuwen weg over het spoor naar Maastricht. Landelijke ruiters in het gelid, opgesteld voor de eeretri bune voor het concours-hippique, dat door de V ereeniging tot het houden van nationale Vee- en Paardententoonstel ling en in Utrecht was georganiseerd. Meening der Tweede Kamer verdeeld. Komen rechts- en crediet- zekerheid in het gedrang? Huurverlaging zal huiseige naren zeer ernstig dupeeren! Verschenen is het Voorloopig Ver slag der Tweede Kamer over het wets ontwerp: Bijzondere maatregelen ter verkrijging van verlaging van som mige vaste lasten en van huren. Van verschillende zijden werden tegen hetgeen bij dit wetsontwerp wordt voorge steld, zeer ernstige bedenkingen ingebracht, deels omdat men van meening was, dat de noodzakelijke aanpassing niet door wette lijke maatregelen en in ieder geval niet door de thans voorgestelde maatregelen te bereiken valt, deels ook omdat men in de valuatie zeker thans, den eenig mogelijken weg tot het bereiken van een lager stabili satie vlak zag. Vele andere leden bleken met de regee ring van oordeel, dat de wetgever stimu- leerend behoort op te treden, teneinde de aanpassing te bevorderen. Verscheidene der tot deze groep behoorende leden waren van meening, dat dit wetsontwerp onvoldoende is om 't daarmee beoogde doel te bereiken. Het credietwezen. Sommige leden, tegenstanders van het ontwerp, wezen erop, dat de regeering er tot nu toe niet in geslaagd is, de wensche- lijk genoemde daling van de publieke uit gaven tot stand te brengen. Deze leden wa ren van oordeel, dat de regeering door de indiening van dit wetsontwerp heeft ge toond, de mogelijkheden, die door zulk een ingrijpen geopend kunnen worden, te over schatten. O. m. wordt door maatregelen als deze het credietwezen in ernstige mate ge stoord. Zeer bedenkelijk achtten deze leden ook de motiveering der regeering, n.l. dat in de gewijzigde lc\ ensomstandigheden voor den wetgever voldoende grond ligt om burger recht Vjk« overeenkomsten over de geheele linie aan te tasten. Het introduceeren van i'eze stelling als rechtsbeginsel in ons posi tieve recht zal tot gevolg hebben, dat de rechtszekerheid geheel op losse schroeven gezet wordt Eenige leden stelden de vraag, of dit ont werp niet vervangen zou kunnen worden door een ander, waarvan de hoofdstrekking overeen zou komen met die van het ont- werp-Crisis-Landbouwhypotheekwet Sommige andere leden brachten als be zwaar tegen het ontwerp voornamelijk naar voren, dat voor velen een aanmerkelijke daling van inkomsten daarvan het gevolg zal zijn. Hierdoor zal de werkloosheid toe nemen. Ook zullen de belastingen tenge volge van het in het wetsontwerp voorge stelde nog weer minder gaan opbrengen. Wat men aan den eenen kant wint, aldus deze leden, zal men aan den anderen kant weer verliezen. Ook deze leden vreesden schadelijke ge volgen van het ontwerp voor het crediet wezen in het bijzonder het hypothecaire credieL Deflatie of devaluatie? Er zijn, naar de overtuiging van sommige leden, slechts twee wegen, welke thans ge volgd kunnen worden, n.l. toepassing op zeer korten termijn van consequente defla tie of van devaluatie. Wil men deflatie toe passen als middel tot herstel, dan moet deze in eens en over de geheele linie wor den toegepast Dan wordt de onzekerheid weggenomen. Thans echter wordt een poli tiek gevoerd, welke onrust en onzekerheid in stand houdt en nog dagelijks vermeer dert, Het landbouwcrediet is reeds grooten- deels vernietigd, thans wordt ook het ove rige crediet bedreigd. Naar de meening dezer leden zal men er met dit wetsontwerp, dat voor de verlaging van de kosten van het levensonderhoud slechts zeer weinig beteekenis heeft niet komen. H. L is de eenig bruikbare weg onder de ge geven omstandigheden die der deva luatie. Zij verklaarden overtuigd te zijn, dat ons land daaraan op den duur niet kan ontkomen. En naar hun meening verdient een vrijwillige devaluatie verre de voorkeur boven een, die ons wordt opgedrongen. Gaat het ontwerp ver genoeg? Verscheiden leden waren er over teleur gesteld, dat het ontwerp niet méér bevat Zij waren van meening, dat sommige der maatregelen weinig doeltreffend en ten deele zelfs schadelijk zijn. Zij zullen geen directe vermindering brengen van den druk die op het bedrijfsleven rust. Maatregelen over de geheele lijn en met algemeene economische werking achtten deze leden steeds dringender geboden. Noodig is èen complex van maatregelen, waardoor ons volksleven met één slag op een lager stabilisatievlak wordt gebracht. De huidige Regeeringspolitiek heeft slechts tengevolge, dat in het vlak, waarop wij ons thans bevinden, gaten worden geboord, waardoor telkens grootere of kleinere groe pen der bevolking omlaag tuimelen. Aantasting der hoofdsommen. Wil men de aanpassing consequent voortzetten, aldus vervolgde een groot deel van deze leden, dan kan men verder aan een vermindering van de hoofdsommen niet ontkomen. Het standpunt dat de Regeering thans inneemt, beteekent geen noe menswaardige verlichting en zeker geen wezenlijke aanpassing voor het heden. En voor de toekomst beteekent het: afschuiven op het nageslacht Positie der gemeenten. Sommige leden vroegen in het bijzonder de aandacht voor de positie der gemeenten. Bij dit ontwerp wil de Regeering voor mil lioenen aan jaarlijksche inkomsten aan do gemeenten ontnemen, zonder dat zij eeni gen maatregel voorstelt ter verlichting van de uitgaven aan rente en aflossing, waar voor de gemeenten geplaatst zijn. Daar de meeste gemeenten vrijwel aan de grens van de toegestane belastingheffing zijn, zullen zij het te verwachten gat in do begrooting wel moeten stoppen door nieuwe verlagingen van loonen en steunuitkeerin- gen en het stopzetten van gemeentelijke be moeiingen. Deze leden meenden dan ook, dat in elk geval de druk der gemeentelijke schulden zal moeten worden verminderd. Wil men werkelijk doeltreffende maat regelen nemen ter verlaging van de vaste lasten, dan zal men naar het oordeel dezer leden die maatregelen niet alleen moeten uitbreiden tot de op de openbare lichamen rustende lasten, doch tot alle langloopende schulden, en dan zal men ook huns inziens er niet aan kunnen ontkomen, ook de hoofdsommen aan te tasten. Voorts waren zij van meening, dat een huurverlaging met 20 pet. niet voor alle ge vallen voldoende is en dat ook de rentevoet nog verder zal moeten dalen dan tot 4 pet. terwijl zij een hypotheekrente van 4% pet in ieder geval te hoog achtten. Ingrijpen van overheid gerecht vaardigd. Weer andere leden verklaarden zich niet alleen met de grondgedachten, doch ook het niveau van 1931 met 20 pet. verlaagd werd. Stelt men het niveau op gemiddeld 5U pet., dan komt men tot een nieuwen rentevoet van 4.2 pcL Van andere zijde werd tegen het denk beeld de hypotheekrente te verlagen met 20 pcL beneden het peil van 1931, aange voerd, dat een dergelijke wijze van rente verlaging vrijwel onuitvoerbaar zou zijn. Tegen het denkbeeld, de maximum-rente voor particuliere hypothecaire leeningen te verlagen tot 4 pet., werd aangevoerd, dat van een dcrgelijken maatregel een nog ern stiger verstoring van het credietwezen het gevolg zou zijn dan van het in het wets ontwerp voorgestelde reeds te duchten valL Het scheen verscheidene leden voorts on vermijdelijk, het ontwerp met bepalingen omtrent opzegigng en executies aan te vul len. Men zou moeten bepalen, dat daar voor een verlof van een rechterlijke au- riteit noodig is, welk verlof slechts na af wegen van de belangen van beide partijen verleend zou dienen te worden. Verscheidene leden wezen er op, dat het voorgestelde zeer onbillijk werkt tegenover degenen, die huizen exploiteeren geheel of voor een niet onbelangrijk gedeelte met eigen kapitaal. Terwijl deze huiseigenaren wèl gedwongen zullen kunnen worden met SO pet. van in 1931 geldende huren genoe gen te nemen, zullen zij daartegenover gee nerlei of een te geringe compensatie in den vorm van verminderde rente en aflossing ontvangen. Eenige leden zouden, gezien de hooge di videnden, welke sommige hypotheekbanken plegen uit te keeren, de marge tusschen hypotheek- en pandbriefrente op niet meer dan y2 pet vastgesteld willen zien. Herziening belastingverordeningen In paragraaf 4 stelt de Regeering geener lei definitieve regeling voor, doch vraagt zij slechts de bevoegdheid door haar aan te wijzen gemeenten te nopen, haar veror deningen op de heffing van grond- en straat belasting, assurantie-belasting enz. opnieuw vast te stellen, ten einde waar dit mogelijk en noodig is tot een verlaging dezer lasten te dwingen. Verscheidene leden spreken over groote nadeelen, niettegenstaande de Memorie van Toelichting. De besturen der gemeenten, welke door de Kroon zullen worden aange wezen, zullen voorloopig en waarschijnlijk gedurende geruime tijd, weer niet weten, hoe zij hun begrootingen voor 1936 zullen moeten inrichter. Als een nadeel beschouwden deze leden ook, dat bij de huiseigenaren verwachtingen zullen worden opgewekt, waarop, wanneer de financieele toestand der gemeenten on der het oog wordt gezien, teleurstelling zal moeten volgen. Huurverlaging. Van verschillende zijden werd er op gewezen, dat de huiseigenaren, die thans reeds in groote moeilijkheden ER WAS EEN HEER..,.zm Er was een heer, vertelt de krant, Wiens dochter door de. huwlijksband Zou worden opgetrokken tot Een leven van verhoogd genot. De heerde vader van de bruid, Schoot heel royaal zijn sloffen uit: Hij gaf een klinkend bruidsfestijn Vol vroolijkheid en zoete wijn. Er werd verruklijk gedineerd, Getoost, gespietst, gekwinkeleerd En vroolijk liep de nota op Tot, afgerond, éénduizend pop Zooals dat gaat in een hotel: De rekening komt later wel. Maar toen hij later kivam, o wee, Toen viel hij (wonderlijk!) niet mee. De heer, nu zoo royaal niet meer Ging binnenskamers fel tekeer En mogelijk van schrik of spijt Hij raakte zijn geheugen kwijt: Hij wist niet meer dat het festijn Voor zijne rekening zou zijn Hij meende dat. de bruidegom Wel goed zou wezen voor die som De schoonzoon voelde niets daarvoor. Zoo wentelden drie jaren door. Maar ja, de nota moest betaald, Dus zoerd het Recht er bij gehaald. De heer bezwoer met eenen eed Dat hij niet de bestelling deed. Maar, ieder weet hoe rechters zijn, Zij scheiden feiten van de schijn, Dus zei 't O. M. dat onze heer Een meineed pleegde deze keer. En eischtvier maanden Schevening Tot effening der rekening Naargeestig slot van het festijn Als 't vonnis naar de eisch zal zijn (Nadruk verboden.) LEO LENS verkeeren, door de voorgestelde huur verlaging ernstig gedupeerd zullen worden. Naar de meening van eenige leden zal van hen een offer gevraagd worden, dat in vele gevallen hun on dergang ten gevolge zal hebben. Deze leden meenden, dat de Over heid zich van ingrijpen in de huren zooveel mogelijk moet onthouden. Tegen het betoog, dat de huiseigenaren door dit voorstel gedupeerd zullen worden, werd van andere zijde opgemerkt, dat dit dan slechts het geval aou zijn, indien de huren hunner woningen sedert 1931 nog in het geheel niet of slechts zeer weinig ge daald zijn. met de uitwerking van het wetsontwerp in hoofdzaak te kunnen vereenigeij. De Regeering doet al het mogelijke om tot een voldoende verlaging van de publie ke uitgaven te geraken. Daarmede komt men er echter niet. Ook de vaste lasten, de Overheid niet zelf oplegt en ook niet zelf rechtstreeks in de hand heeft, moe ten worden verminderd. Ongetwijfeld dient ook op dit gebied de voorkeur gegeven te worden aan een aanpassing langs natuur lijken weg. Waar deze evenwel achterwege blijft of in een te langzaam tempo plaats heeft, moet de Overheid, gelet op de buiten gewone, geheel gewijzigde omstandigheden, wel ingrijpen. Bij deze opvatting sloten zich een aantal andere leden aan, die geenszins wilden ont kennen, dat aan de voorgestelde maatrego len groote bezwaren verbonden zijn doch die van meening waren, dat met het oog op de buitengewone omstandigheden, waarin ons volk zich bevindt, over deze bezwaren behoort te worden heengestapt Zij waren dan ook bereid, dit ontwerp als „crisis maatregel" te aanvaarden. Zonder nader betoog achtten zij het duidelijk, dat veria ging van productiekosten noodzakelijk is. Een aanpassing, wat de productiekosten betreft, aan het peil der ons omringende landen is onafwendbaar. Daarvoor is het noodig, dat de kosten vau het levensonder houd dalen. Dezelfde leden verklaarden verder niet in te zien, dat het hypothecair crediet door de indiening van dit ontwerp en door een eventueele verheffing daarvan tot wet ern stig geschokt zou worden. Verscheidene van de leden, die zich in hoofdzaak met het wetsontwerp konden vereenigen of het althans als een eersten stap in de goede richting beschouwden, meenden, dat het eigenlijk overbodig was, thans opnieuw een debat over de al of niet wenschelijkheid van devaluatie te gaan voeren. Juist omdat aan devaluatie zoovele be zwaren verbonden zijn, juichten deze leden het toe, dat de Regeering bereid is, de medewerking der Staten-Generaal te vragen om langs anderen en huns inziens beteren weg een verlaging van de vaste lasten te verkrijgen. Zij vonden daarin aanleiding, de Regeering bij haar streven krachtig te steunen. Tegen den aandrang tot het ingrijpen in alle mogelijke schuldverhoudingen en voor al tegen den drang tot aantasting der hoofdsommen verklaarden verscheidene le den zich met kracht te moeten verzetten. Aantasting der hoofdsommen aldus deze leden moet onvermijdelijk tot groote on billijkheid leiden. Hypotheekrente Verscheidene leden zouden het juister achten, en billijken tegenover de huiseige- naen, indien ook de hypotheekrente naai H. M. de Koningin en H. K. H. Prinses Juliana, van hun vacantie-reis terugkeerende, verlaten te Vlissingen de „Prinses Juliana In verband met de V. V. V.-week te Rotterdam reed gisteren een optocht van praalwagens door de stad, be trekking hebbende op ambachten en bedrijven in de Maasstad. De kop •van den stoet op den Coolsingel. Rechts: Ds. en Mevr. A. M. Voors, die deze week op hartelijke wijze af scheid namen van de MartharSticli- ting te Alphen a. d. Rijn, waarvan Ds. Voors predikant-directeur was. Even vóór het vertrek van de Karteerings-expeditie naar Nieuw-Guinea. De laatste bagage wordt ingeladen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 5