De rede van Hoare Het partijcongres te Neurenberg Zevende Christelijk Sociale Cursus DONDERDAG 12 SEPTEMBER 1935 EERSTE BLAD PAG. 2 Hawiarata zet het Abessijn- sche standpunt uiteen. Verbitterde reactie in Italië' Om 10.45 is gistermorgen de zitting van de Volkenbondsvergadering onder enorme be langstelling aangevangen. De president Bcnesj vroeg en verkreeg allereerst de goedkeuring van de Assemblee van het gisteravond genomen besluit van het bureau, Litwinof in het presidium op te nemen. Vervolgens beklom de Britsche minister van Buitenlandsche Zaken Sir Samuel Hoare het spreekgestoelte om zijn met span ning verwachte rede te houden. Hoare zeide o.a., dat de houding van de Britsche regeering er altijd een was geweest .van onwrikbare trouw aan den Volkenbond en dat zij deze houding in de toekomst zal handhaven. Het onderhavige geval is geen uitzondering. De openbare meening heeft on langs aangetoond dat het Britsche volk ge heel en al de regeering steunt bij de volle aanvaarding van de plichten, die als lid van den Volkenbond op haar rusten Mijn regeering, aldus Hoare, zal trachten't hare bij te dragen bij iedere collectieve po- ping om op een rechtvaardige en doeltreffen de wijze het probleem te behandelen. Hoare zeide dat deze behandeling moet geschieden met kalmte en zonder hartstocht. Deze kalm te en bezinning zijn onmogelijk in ern at mosfeer van oorlog en oorlogsdreiging. Ik geloof niet, aldus Hoare, dat er in de geschiedenis van den Volkenbond ooit een tijdstip is geweest dat moeilijker was voor besprekingen en onderhandelingen dan thans. Wij zijn hier als vertegenwoordigers van individueele regeeringen, die zich inte resseeren voor de individueele aanspraken op de bescherming van hun eigen belangen, en veiligheid. Wij zijn hier evenwel ook als leden van een collectieve organisatie. Ieder onzer is door zekere verplichtingen gebon den en ieder onzer wenscht den toestand van de wereld te verzekeren door een col lectieve actie voor de handhaving van den vrede en den vooruitgang. De handhaving van de verplichtin gen van den Volkenbond is zwaar, doch één ding is zeker en wel, dat indien de gevolgen van deze handha ving moeten worden gedragen, ze ge zamenlijk moeten worden gedragen. Indien we risico's loopen moeten wij ze gezamenlijk loopen. De veiligheid van talloozen kan niet wor den gewaarborgd door alleenstaande pogin gen van enkelen, hoe machtig zij ook mogen zijn. Mijn land houdt zich vast aan den Vol kenbond met zijn nauwkeurige en duide lijke verplichtingen tot collectieve handha ving van het Pact en o.a. door krachtigen en collectieven tegenstand tegen allen niet geprovoceerde gewelddaden. Ik geloof niet, dat het standpunt der Britsche regeering ten aanzien van het Pact zal worden gewijzigd zoolang de Volkenbond een doeltreffende organisatie zal blijven en de voornaamste brug tusschen het Vcreenigd Koninkrijk en het Continent intact blijft. Ik heb in het bijzonder gesproken over Öe oprechtheid van onze idealen. Ik geef toe, dat deze oprechtheid haar oorsprong vindt in eigen belang, maar zij vindt tevens haar oorzaak in het belang, dat, naar wij gelooven, het beste is voor allen. De economische hulpbronnen der ■wereld en de mogelijkheid van een beter gebruik daarvan besprekende, zeide Sir Samuel Hoare, dat de Brit sche regeering van meening is, dat het onderhavige probleem veeleer eco nomisch is, dan politiek en territo riaal Kef is de vrees voor een monopolie over en een achterhouden van de van essentieel belang zijnde koloniale grondstoffen, die ongerustheid veroorzaken; het is het ver langen naar een waarborg, dat de verdee ling der grondstoffen niet op onrechtvaar dige wijze gehinderd kan worden, dat den eisch naar een nieuw onderzoek prikkelt Voor zoover dit de Britsche regeering aangaat ben ik er zeker van, dat wij bereid zouden zijn ons deel bij te dragen tot een onderzoek naar deze problemen. Dit onder zoek zou zich in dit geval moeten beperken ■tot de grondstoffen uit de koloniale gebie den met inbegrip van de protectoraten en Ik stel een vrije verdeeling voor van 'de grondstoffen onder de industrieele volkeren, die er behoefte aan hebben, opdat iedere vrees voor een uitslui ting of een monopolie opgeheven zal worden. De vraag naar een wijziging moet worden gerechtvaardigd door feiten en door een vrjje bespreking van die feiten. De rechtvaardigheid van een eisch is niet noodzakelijk evenredig met de nationale hartstochten, die te zijner ondersteuning opgewekt zijn, hartstochten, die vrijelijk kunnen wor den opgewekt door wat ik beschouw als eon van de meest gevaarlijke trek ken van het moderne leven, n.l. de regeeringspropaganda. Al te vaak dient een kunstmatige overprikkeling van het nationaal gevoel tot veront schuldiging voor het verwerpen van een verplichting of het dreigen met geweld. En toch moeten van tüd tot tijd verande ringen worden aangebracht Het Volken bondshandvest geeft zelf deze mogelijkheid toe. Maar deze wijzigingen moeten worden aangebracht wanneer zij werkelijk nood zakelijk zijn en wanneer de tijd gunstig is en niet eerder. Zij moeten worden aange bracht door toestemming en zij mogen niet worden gedicteerd; zij moeten worden aan gebracht door overeenstemming en niet door een oorlog of door bedreiging meteen oorlog. De leden van den Volkenbond moeten him aandacht hierop concentreeren, evenals op de andere aspecten van de veiligheid, wan neer de heerschappij van de wet in inter nationale zaken wil gevestigd en bevestigd worden. 1 De Italiaansche delegatie bleef ditmaal rustig zit en. Wel luisterde Aloisi met ge spannen aandacht af de Ahessynischo ver tegenwoordiger niets prikkelends zou zeg gen. Maar Hawariate bleef volkomen cor- cert. Hij verklaarde, dat Abessynië zijn uit het Volkenbondspact voortvloeiende verplich tingen zal nakomen. Binnenlandsche structueele wijzigingen van Volkenbondsloden mogen volgens spre ker geen voorwendsol worden tot aantasting van de onafhankelijkheid of souvereiniteit van staten. Mocht de Volkenbond zekere maatregelen op politiek, economisch of fi. nancieel gebied noodig ach'en, dan zullen deze voorstellen door Abessynië worden be schouwd als voorstellen van broedervolken, die op den weg der civilisatie ver vooruit zijn. Het Abessvnische volk, aldus Hawarate, verkeert in gevaar zijn nationale zelfstan digheid te verliezen. Wij hebben tegenover dit gevaar, hoewel men ons barbaren noemt, een groo'e lankmoedigheid aan den dag gelegd Wij respecteeren alle naties, ook die zich als onze vijanden beschouwen. De Abessynsche vertegenwoordiger hield zirh vervolgens bezig met de Italiaansche verwijten op cultureel gebied en verklaar de, dat de beschaving er door wordt ver rijkt, dat ieder op zijn gebied daartoe bij draagt. Door geweld kan op den duur geen betere wereld worden geschapen, aldus riep spre ker uit. De Abessynische regeering is zich er van bewust, dat haar land groote ex pan siemogelijkheden biedt. Men moet evenwel denken aan de economische wereldcrisis, die het gevolg is van overproductie en niet nog meer mag worden verscherpt Men verwijt Abessynië voorts de slavernij Deze is evenwel niet door Abessynië uitga vonden. Slavernij is overigens een relatief begrip en kan ook vaak worden aangetrof fen. waar men mot vrije menschen te doen heeft, die bijv. onder het juk der machines staan. Ook ls Abessynië zich er van be wust, dat de menschen bevrjjd moe ten worden. De regeering heeft in de laatste jaren op dit gebied groote pogingen ondernomen, het vereischt evenwel tijd de plannen ten uitvoer te brengen, aangezien de zeden des lands zich eerst moeten aanpassen aan de nieuwe eischen. Door geweld zal men Abessynië evenwel niet kunnen winnen. In iedere oorlogsactio zouden ook de andere gekleurde volken een gevaar voor hun bestaan zien. Zij zouden hun vertrouwen verliezen in de avondland- sche beschaving. Het is gemakkelijk een zwakken staat te beschuldigen wegens bar- baarsche toestanden. Het is evenwel noch in overeenstemming met de gerechtigheid noch met de waarheid op grond van derge lijke beschuldigingen zijn realistische plan nen ten uitvoer te leggen. Hawarate sloeg vervolgens de in stelling van een commissie van onder zoek voor en deelde namens den Kei zer mede, dat Ethiopië alle redelijke voorstellén, welke in een geest van Verzoening zouden worden gedaan, zou aanvaarden. Andere sprekers Nog vier andere sprekers volgden op den Abessvnischen vertegenwoordiger, n.l. de ge delegeerden van Australië, Hongarije. Noor wegen en Oostenrijk Bruce (Australië) en Koth (Noorwegen) sloten zich, wat de Abessynische kwestie betreft, geheel bij het betoog van Hoare aan De Keizerin van Abessynië voor de radio In de Dinsdagavond j.I. door de Keizenn van Abessynië voor alle vrouwen der we reld gehouden radiorede, riep zij met vuur uit- „Dat de hemel ons beware voor zulk een beschaving, die rouw brengt en ver woesting veroorzaakt". De Keizerin had het o.a. over de „mach tige legers, die zich gereed maken, om ons land te bezetten, onder het bedriegelijke voorwendsel, beschaving te brengen aan ons vreedzaam herdersvolk, dat dicht bij de natuur leeft in gemeenschap met God" „Op alle breedtegraden en onder alle kli maten hebben de vrouwen den vrede lief. aldus zeide de keizerin voort9, zij hebben een afkeer van bruut geweld. Italiaansche zoowel als Abessynische moe ders lijden bij de gedachte aan het onher stelbare kwaad, dat een oorlog zou kunnen teweegbrengen. Abessynië verlangt slechts naar vrede. Zijn geweten is gerust. Hij bereidt den vreemdelingen, die er op eerlijke wijze ko men werken, een broederlijk welkom.-' De Keizerin besloot haar rede met een beroep op alle vrouwen ter wereld, eensge zind te bidden, om de misdaad van een oor log te verhoeden en haar invloed uit ce oefenen op de staatslieden ten gunste van de rechtvaardigheid en den vrede. Donderdag zal ook de Keizer voor de radio een rede houden. Uit Londen wordt gemeld, dat de radio rede van de Keizerin vermoedelijk opzet telijk door een onbekende is gestoord. De Negus verlaat Addis Abeba De, Keizer en de Keizerin van Abessynië treffen voorbereidingen voor hun vertrek van Addis Abeba naar het op 100 K.M. af stand vairMagdala gelegen Desaye, voc geval een oorlog mocht uitbreken. De troonopvolger, die thans te Desay»» verblijft, zal naar Addis Abeba komen. De Abessynische regeering heeft het vol- eende communiqué gepubliceerd: „De geruchten, die hier onlangs de ronde hebben gedaan, dat het Italiaansche offen sief was bepaald op 2-i September, hebben in regeringskringen geen ongerustheid ge wekt. Het bericht, dat de Keizer denzelfden da tum gekozen zou hebben voor het Abessyni sche offensief tegen Eritrea en Italiaansch Somaliland, is volkomen onjuist en in strijd met de vredelievende houding, die de Abessynische regeering steeds heeft aange nomen." Vrouwelijke soldaten Het eerste bataljon vrouwelijke soldaten staat gereed uit Addis Abeba naar 't front te vertrekken, zoodra de vijandelijkheden uitbreken. Het bataljon is georganiseerd door een rijke jonge vrouw, die het bevel voert. Het is bewapend met nieuwe auto matische Mauser-geweren, waarvan het meerendeel evenwel van oud model is Laval spreekt Vrijdag. Fransch optimisme over Hoare's rede PARIJS, 12 Sept- De Oeuvre valt de uit eenzettingen van Sir Samuel Hoare zonder voorbehoud bij en schrijft, dat de Engelsch- Fransche samenwerking thans opnieuw bezegeld waardoor de international orde kon worden gered. Aan een vreedzame oplossing, aldus de „Oeuvre", van het Italiaansch-Abessijnsche geschil geloofd geen mensch meer. Baron Aloisi heeft reeds verklaard, dat de Ita'i- aansche delegatie in Geneve niets meer te zoeken heeft, want de verklaringen van den Engelschen minister van buitenland sche zaken zouden beteekenen, dat Enge land op zijn hoogst bereid is tot economi* sche concessies. Op de vraag van een Nederlandsche ver tegenwoordiger of men nog kan hopen den oorlog te verhinderen, zou Aloisi hebben geantwoord, dat er nog hoop kan bestaan hem te localiseeren, maar dit hangt niet van Italië af. ROME, 12 Sept. De Noord-Italiaansche bladen geven openlijk uiting aan hun af keer van de door Sir Samuel Hoare in Ge- nève uitgesproken redevoering. De Corriera della Sera spreekt van eon teleurstellenden indruk en noemt Hoare een immoreel moralist, wiens uitlatingen als diplomaat den toestand wat het Itali aansch-Abbessijnsch conflict betreft, geens- ins heeft verbeterd. De Stampa uit Turijn schrijft, dat de rede an Hoare een monument van huichelarij 5. Het blad noemt terloops in dit verband ook de houding van Duitschland tegenover Italië, welke houding het blad voorbeeldig acht. KROONRAAD TE ABBIS MEBA Abbis Meba, 11 Sept. Woensdagmiddag kwam de Kroonraad van Abessynië bijeen. Naar van de grens van Eryttrea wordt ge meld, zijn de Abessynische troepen in de eerste linie, ter sterkte van ongeveer 18000 man eenigszins teruggetrokken, om nieuwe conflicten te voorkomen. 300 ENGELSCHE VLIEGTUIGEN IN EGYPTE Cairo, 11 Sept. Alhier wordt medegedeeld, dat het aantal Engelsche vliegtuigen in Egypte thans ruim 300 bedraagt. Bede van Rudolf Hess Hitiers plaatsvervanger Rudolf Hess heeft gistermorgen den nat-soc. partijdag te Neurenberg geopend met een rede waarin hij o.m. er op wees, dat sinds den partijdag van het vorig jaar de weder-invoering van den algemeenen dienstplicht plaats vond: het nieuwe begin van de Duitsche vrijheid en de herovering van de Duitsche eer en het geljjke recht naast de andere volken der wereld. Proclamatie van Hitier Gouwleider Wagner uit München heeft daarna een proclamatie van Hitier voorge lezen. Deze begint met de toestanden van thans en 15 jaar geleden naast elkander te stellen. De werkloosheid verminderde van 6 tot 1% millioen. In de onrust en onzekerheid, het zwakke recht en den schijn die de wereld regeert, is zwak zijn gevaarlijk. Daarom waardeeren de nat.-socialisten het herstel der Duitsche nationale weermacht. Het Duitsche volk kan thans rustig leven, in vriendschap met zijn nabu- De nationaal-socialisten worden erkend als de voornaamste hinderpaal voor de uitvoe ring der bolsjewistische voornemens in Europa. Zelf heeft het nat-soc. tegen geen enkele Europeesche natie agressieve bedoe lingen. Om het bolsjewisme te breken zal de lei ding er niet voor terugschrikken indien noodig zekere functies die niet op het ter rein van den staat liggen, over te dragen aan de instellingen, die voor de oplossing van een zoodanige taak beter geschikt lijken. Hitier gaat in zijn proclamatie voorts in op de gevaren van de politiseeren- de confessies. Dit geschiedt om dat wjj daarin slechts de ons van oudsher bekende met het Marxisme verwante verschijnselen zien. Hjj zeide, dat de partij niet strijd wil voeren tegen het Christendom, maar dat de nat.-soc. staat onder geen omstan digheden zal dulden, dat langs welken weg ook de verpolitieking der confessies door gezet of opnieuw begonnen wordt. Het zal daarbij gaan tegen die pries ters, die politici hadden moeten wor den en geen zielzorgers. De nat-socialisten willen dezen strjjd niet, omdat zij het joodsc.h-bolsjewistisch gevaar te duidelijk zien dan dat zij niet zouden wenschen alle krachten aaneen te sluiten voor de bestrijding daarvan. Wij hebben, zoo gaat de proclamatie voort, drie vijanden in onzen 15-jarigen strüd leeren kennen, die alle drie dezelfde schuld hebben: 1. Het Joodsche Marxisme en de met hetzelve verwante parlementaire democratie. 2. Het politiek- en moreel ver werpelijke Centrum. 3. Sommige elementen van het domme, hardleersche en kwaad willige slag. Deze pogen het hoofd weer op te steken, omdat zij het beslissend karakter van de nationaal-socialistische omwenteling niet erkennen en er slechts een tijdelijke regee- ringswisseling in zien. Nu het marxisme ziet, dat de wissel is verzet en de trein zich steeds verder van hun stations af beweegt, kan het zijn mis noegdheid niet langer verbergen. Blijven zjjn aanhangers echter wroeten dan zullen wij den strijd ook zóó lang blijven voeren tot niet één meer waagt een vinger te ver roeren. Terugblik en toekomstplannen De proclamatie die dan overgaat in een terugblik over 1935, zegt dan o.m. nog: Het jaar 1935 heeft Duitschland echter een zeer slechten oogst gebracht, Deson- De besprekingen over „Ordening" Het referaat van heden: bankgeheim'* Verwelkoming van verschillende gasten De voorzitter van den cursus had de taak overgenomen van Prof. Dr. Mr. P. L i e f- t i n c k om nevens den heer Amelink op te treden als inJeioer over het onderwerp: „Or dening van de Maatschappij". Er zijn menschen, aldus spr. die het spre ken over ordening in dezen tijd zien als een gevolg van den huidigen economisch en nood Behoort deze laatste tot het verleden, dan zal de vrijheidszin weer herleven. Geheel juist is deze opvatting niet. Want de drang naar ordening hangt nauw samen met de ontwikkeling van de maatschappij. De tegenwoordige maatschappij is opgeko men na 'n periode van sociale gebonoenheid In de middeleeuwen kwam in de stedelijke gemeenschappen uit den nood van dien tijd c.c ordening op. Op het platteland heerschte de toestand van hoorigheid, zoodat ook daar van een vrije verplaatsing geen sprake was. Lang hebben de gilden standgehouden, voor al door de stabliteit der bevolking. Van 1S501929 is de internationale han del verdertienvoudigd, terwijl de bevolking met 60 pet toenam. Het keerpunt kwam omstreeks 1870. Er was toen kapitaal gevormd en dit kwam ten goede van de bevolking. Bovendien waren dank zij de kapitaalvorming in Europa al lerlei agrarische gebieden ontsloten en kon de prijs der landbouwproducten dalen. Na dien tijd kwam er vermeerdering van wel vaart Er was ook in die jaren, toen de vrijheids leuze de groote massa nog bekoorde, een streven naar een zekere ordening en dat niet alleen in de kringen der arbeiders. Spr. wees hier op de opkomst van het trust- en kartelwezen, die niet kan tegengehouden worden en die ook zekere voordeelen bracht. Door allerlei omstandigheden, waaronder ook de ontwikkeling der arbeidersorganisa ties, is do samenwerking der ondernemers bevorderd en hoe langer hoe meer twijfel ge rezen aan de doelmatigheid van het prijs mechanisme der vrije prijsvorming. De con sequentie der vrije prijsvorming is, dat tel kens weer groepen ondernemers worden uitgeschakeld. Verschillende staten hebben allerlei beperkingen getroffen, teneinde te voorkomen, dat dit hun ondernemers over kwam. De markten werden beperkt en or dening is nu een middel om kapitaalvernie tiging te voorkomen. Men verstaat zich on derling, om een zekere verdeeling van de afzetgebieden te verkrijgen. De invloed der arbeidersbeweging is in dezelfde richting gegaan. Ondanks de klassenstrijdtheorieën hebben de arbeiders begrepen, dat het noo dig was, met de ondernemers samen te wer ken. In de plaats van de tegenstelling on dernemer-arbeider hebben we gekregen de tegenstelling producent-consument. Dat geeft onmiddelijk moeilijkheid, want regelingen voor loon en prijs hebben veel meer effect voor bedrijven, die werken voor de plaatselijke en de nationale markt dan voor bedrijven, die op de wereldmarkt moe ten concurreeren. Dót heft doen herleven de tegenstelling tusschen stad en platteland. Spr. schetste, hoe dat speciaal voor Nederland geldt, dat op buitengewone wijze geprofiteerd heeft van de ont wikkeling van het wereldverkeer en dat bij beperking door ordening wel in bijzondere mate door werkloosheid getroffen wordt. Spr. wees er op, dat ordening in de distributiebedrijven ons daar direct voor plaatst, hoe ook spr. een zekere beperking door het stellen van zekere vestigingseischen gewenscht acht. Noodig zou zijn: emigreeren. Er zijn nog groote emigratiemogelijkheden, al Wij houden de inflatie met onwrik- baren wil van ons af. Derhalve geen loonsverhooging en geen prijsstijging. Wjj zullen de prijsopdrijvers desnoods door het concentratiekamp tot beter inzicht brengen. Duitschland is voor een systeem van vas te muntbasis. Het denkt er niet aan, nieu we schulden te maken en heeft integendeel zijn internationale schulden verminderd. Voor zoover de Duitsche export niet dient om de middelen te verschaffen voor den aankoop van noodzakelijke grondstoffen en levensmiddelen, zal Duitschland trachten, De productie van benzine en kolen werd in groote hoeveelheid ter hand genomen en zal in de komende jaren de Duitsche behoefte aan brandstoffen tot een hoog percentage dekken. De bouw der eerste fabrieken voor kunst matige gummi is begonnen. Wij zullen, zoo wordt nog verder In dö proclamatie gezegd, een scherpen aanval doen op het aantal werkioozen. Wij zullen het Duitsche rijk in zijn leger sterken. Wij zuilen vooral de beweging als de bron on zer kracht inwendig versterken en wij zui len in haar geest voortgaan met de opvoe ding der Dui'sche menschen tot een wer kelijke gemeenschap. De proclamatie besluit: Daar de bolsjewistische jood te Moskou in een nieuwe leuze de ver nietiging predikt, willen wij, natio naal-socialisten, onze heerlijke banier vaster omklemmen en voor ons uit dragen, met het heilige besluit, te strijden tegen den ouden vijand, zon der zorg voor ons leven, opdat Duitsch land zjjn eer en vrijheid bewaart, en daarmede de grondslagen voor het leven der toekomst. Een eerste steenlegging. Des middags heeft de eerste-steenlegging van de groote congreshal plaats, waan voor de overleden professor Ruff het plan maakte en waars-an de bouw 8 jaar zal duren. Hitler verzocht daarbij Kerr] de oorkonde voor te lezen, die in den grondsteen gemet seld wordt. Daarop verliet Hitler het terrein, omju- beld door de geestdriftige toejuichingen der onafzienbare menschenmassa. worden die beperkt door egoïstische na tionale overwegingen. Al wil men die niet, als Mussolini, door oorlog op zij zitten,, toch moet er hier een macht zijn, die een misbruik van onbeperkte souvereiniteit tegengaat. Het staat vast, dat, als wij hier gaan or denen, dit zal leiden tot groote vermeerde ring van de werkloosheid, zonder dat voor de werkioozen emplooi aldus aar zig is. Toch gaat de ordening voort. En dit pogen kan niet afgerekend worden. Spr. sloot zich ten dezen geheel aan bij de door den heer Amelink ontwikkelde lijn. De moeilijkheid is: hoe kan de staat controleeren. De outil lage daarvoor is niet eenvoudig. De vra. ook, kan de staat zich vrij houden van de invloeden van allerlei machtige lichamen. Er zijn moreele correcties. Spr. acht het met het oog daarop beter, dat van meet af aan ook de arbeidersorganisaties er in b trokken worden, al is dit niet afdoende. Noodig is in de eerste plaats het ze delijk besef in de maatschappij te ster ken ook door het Christelijk organi satieleven, ten tweede een behoorlijke outillage voor de overheid, ten derde 't aanwenden van allen invloed, tot de ontwikkeling, althans voor zoover mo gelijk van het vrije ruilverkeer. Of op den duur het streven naar ordening niet brengen zal een nieuw élan van de vrij- heidsgedac.htc weet spr niet Dat hangt er var af, of het ordeningsstreven zal blijken een zegen te zijn voor de groote massa dan wel een vloek. De waarschuwing die in dit op zicht in de geschiedenis van de gilde gelegen, moeten we ter harte nemen. Woord van welkom De voorzitter van dit gedeelte van den cursus, de heea- K. Kruithof, sprak woor den van hartelijkwelkom tot Mr. Dr. A. A. van Rhijn, referendaris aan de departe menten van sociale en economische zaken en tot Mr. Hoekema, den nieuwen secretaris van de Chr. Werkgevers vereeniging. Later kon dc voorzitter nog verwelkomen den heer R. Jensen, secretaris van het Christelijk sociaal verbond in Denemarken. Discussie over ordening Over de referaten van de heeren Ame link en Smeenk werd uitvoarig gedis cussieerd. Aan de bespreking werd deelgenomen door di boeien D. de Ridder (Amsterdam), J. Nauta (Amsterdam), S. P. C. van Er.' (Amsterdam), J. Hofman (Amst :rdarn P. i\ a p i n g a (Rotterdam), Johs Visser (llaar'cm), A. Md sten broek (Den Haag), Jak Haas (Ziirich-Zwitsorland), A. C. Vreugdenhil (Amsterdam), W. Bel- ger (Utrecht), J. Goote (Den Haag), A. Stapelkamp (Utrecht), Mr Dr C Bee kenkamp (Leiden), J. Hermans Jr (Amsterdam), W. van Baaren (Amster dam), J. Z. Kannegieter (Rotterdam) en H. H. Spoelstra (Den Haag). In zijn antwoord op de discussie zette de heer Amelink uiteen, dat te spreken over „corporatieve ordening" geen uitvinding ia van de fascisten. Dr Kuyper deed het reeds in 1874. Spr. heeft geen optimistische toon in zijn referaat gelegd door te zeggen, dat bedrijfs organisatie geen groote verbetering van po sitie zal brengen. De vrees wes uitgespro ken, dat daardoor de menschen onbevredigd zouden heengaan. Spr. wil zich daardoor niet laten leiden. Graag zou hij optimistisch zijn. Maar als hij meent, dat hij het niet kan zijn, dan moet hij het zeggen. Is het waar, dat we niet opschieten, blijven staan? Men kan toch niet verwachten, dat we sprongsgewijs naar voren gaan. Als men vergelijkt met 25—30 jaar terug, kan nie mand zeggen, dat we niet gevorderd zijn. Het gaat niet sprongsgewijs, maar lang zamerhand. Spr. meent, dat de bedrijfsorganisatie be drijf voor bedrijf moet bezien worden. In het eene bedrijf zal men verder kunnen i_ dan in het andere. Wij hK-ibben tot taak om organisaties te versterken, te komen tot be- drijfsraden en uitbouw daarvan met veror denende bevoegdheid. Niemand denke, dat wij het ineens kunnen omzetten. Het zal gaan van stap tot stap. Maar als wij zoo voortgaan, zullen we over 25 jaar kunnen zien, dat we voorwaarts gekomen zijn. De heer Smeenk zette in zijn beant woording uiteen, dat het onderwerp thans meer sociaal- en economisch technisch be handeld is, omdat het in het verleden meer malen principieel is behandeld. Naar spr.'s meening is het niet mogelijk, één beperkt schema te geven voor ordening. De toestand in het eene bedrijf is geheel on derscheiden van die in het andere. Ten slotte men kunnen komen tot eenheid. Maar dat ligt niet aan het begin van den w doch veel verder op. Maakt het pessimisme van den heer Ame link en spr. geen troostelooze menschen? Neen. Niemand ken ontkennen, dat, als we werkelijk gaan ordenen er allerlei gevaren uit voortvloeien, ook dat van vermeerdering van werkloosheidè Aan gemeentelijke ordening zullen we niet geheel kunnen ontkomen. Dat die in strijd is met de wet, gelooft spr. niet Een oudere juridische moeilijkheid zou zioh voordoen als ook het Rijk op dezen weg ging. Er moet, ook als vestigingseischen gesteld worden, ruimte gelaten worden voor onder- nemersenergiie en initiatief. Ten slotte stelde spr. vast, dat de ver groeiing der maatschappij gaat in onze rich ting. Ze zal alleen kunnen slagen, als ze be- invloed wordt in Christelijke richting. Maar de Christenen zullen altijd een minderheid blijven. Maax gelukkig is er ook een indi recte werking van het Christendom en het werk van Gods algemeene genade. Als in dat geloof voortarbeiden, kunnen we de groei en de vergroei beïnvloeden in onze rich ting. Geve God ons daartoe de kracht. De Voorzitter sprak een kort slot woord. Dr J. G. Geelkerken ging hierna voor in een bidstond. Tot slot van den avond werden nog een paar prachtige natuurfilms vertoond door de Ned. Chr. Filmcentrale. VIERDE DAG Referaat A. A. van Sandick Donderdagmorgen heeft de heer A. A. v a n Sandick van Rotterdam, gesproken over- .Opheffing van het bankgeheim". Spr. ving aan met er op te wijzen, dat een instelling of persoon, die het bankbedrijf uitoefent als belastingplichtige aan dezelfde wettelijke bepalingen ;s onderworpen als ieder ander. Weerbericht BAROMETERSTAND Hoogste stand te Boedapest 767.4. Laagste 6tand te Valentia 751.2. Stand vanmorgen halftwaalf 758.9. WEERVERWACHTING Zwakke tot matige Z. tot Z.W. wind, ha li tot zwaar bewolkt of betrokken, waarschijn lijk regen, overdag weinig verandering m temperatuur. ALGEMEEN WEEROVERZICHT Het hooge drukgebied ten O. van ons land nam snel in beteekenis af, terwijl de de pressie in het Westen verder Oostwaarts doordrong. Over de Britsche eilanden cn West-Frank rijk verslechterde het weer. De zuidelijke luchtstroom voerde in Groot- Brittannië en Ierland warme ulcht aan, ter wijl in Frankrijk te sterke nachtelijke af koeling werd tegengehouden, zoodat de ochtendtemperatuur veel hooger dan gister was. Over O. Duitschland was het vanmor gen iets kouder. Het weer blijft in het geheclc gebied nog rustig. De drukverdee'.ing en haar verande ringen wijzen op toeneming van regenkans. Het weer ten onzent is vooral door de baromelerstijging in het Z.W. van ons waar nemingsgebied (Golf van Biscaye) van be lang. Hierdoor zal de wind ruimen en voch tige luchtstrooming worden aangevoerd. De temperatuur stijgt 's nachts zeer waar schijnlijk, TEMPERATUUR Stand vanmorgen halftwaalf 17.4 C. 13 SEPTEMBER. Zonsopgang 6.31 uur, zonsondergang 7.21 uur Maan op nam. 7.09 uur, onder v.m. 7.20 uur Het bankgeheim bestaat liierin, dat de bc lastiDgambtenaren, van hetgeen zij in de boeken der bank ervaren; geen gebruik mo gen maken om to controleeren of ook de cliënten der banken aan hun verplichtingen tegenover den fiscus hebben voldaan. Het is dus een geheimhouding, opgelegd aan belastingambtenaren. Hierop bestaat trou wens een uitzondering: de belastingambte- naren mogen bij het nazien van de boeken der banken, voor zoover het gaat om de con trole op de naleving van de Zegelwet, ook controleeren of de cliënten der banken aan de bepalingen der Zegelwet hebben voldaan, maar zij mogen niet (als het ware in het voorbijgaan) van die inzage gebruik maken, om ook andere belastingopgaven van de cliënten te controleeren. Als men nu spreekt over opheffing van het bankgeheim, dan kan men alleen op het oog hebben een regeling, waarbij de belasting ambtenaren de reeds nu toegestane inzage van alle boeken der banken mogen gebrui ken om alle belastingoj. gaven van cliënten (en niet alleen die betreffende de Zegelwet) te controleeren. Van de gegevens over de financieele po sitie van een cliënt is er nu al één die vol ledig ter beschikking staat van den- fiscus.-' Dat is het afschrift van de rckehing-couraiit, want elke belastingplichtige kaai opgevór-' derd worden deze over te leggen. Hij kan dit wel weigeren, maar dan dreigt een ambts halve hoogere aanslag. Natuurlijk is het, moreel zoowel als zake lijk, van groot belang, dat belastingontdui king wordt achterhaald, maar het is zeer de vraag of men dit doel bereikt door ophef fing van dit fiscale bankgeheim. Te vreezen staat, dat de belastingontduikers (die aan de bank meestal onbekend zijn, want de bank weet niet welke aangiften zijn cliënten hebben gedaan) hun effecten dan ergens anders zullen deponeeren of op andere wijze zullen voorkomen, dat bij de bank verdacht materiaal gevonden wordt. Positief nadee- lig zou die opheffing worden, indien het pu bliek hierin aanleiding zou zien om zijn ver mogen naar het buitenland te brengen en ook bestaat het gevaar dat dé buitenlanders hun geld niet meer in ons land zullen dur ven beleggen, want ook al zijn die buiten landers hier niet belastrngplichtig, dan toch zouden zij bevreesd kunnen zijn, dat de Ne derlandsche fiscus de ont lekte geheimen aan den buitenlandsohen fiscus uitlevert. Conclusie van spr, was, dat van een opheffing van het bankgehedm weinig resu.taat is te ver.virhten. Een scher pere controle bij den belastingplichtige zeli zal vermoedelijk effectiever zijn. Daarenboven moet men zich geen overdreven voorstellingen maken van hetgeen bij de banken omtrent de fi nancieele positie van de cliënten te vinden is. Men vergete ook niet dat e>r een controle is, die vrijwel niet kan falen, dat is de controle op de open gevallen boedels. Begrafenis van Jhr. Mr. G. Sandberg De gevallen vlieger in Angora Onder groote deelneming werd vandaag het stoffelijk overschot van Jhr. Mr. G. Sandberg te Eindhoven ter aarde besteld. Vrienden van Jhr. Sandberg droegen de baar uit huize „De Laak", het woonhuis van Dr. A. F. Philips, naai buiten In enkele auto's werden tal van bloemstukken mee gevoerd. Achter den lijkwagen volgden twin tig auto's mot familieleden en medewerkers van den overledene. Als vertegenwoordiger van den minister van defensie fungeerde res.-lt gen. Ray- makers. De commandant van de luchtvaart- afdeeling Soesterberg, kolonel Best en diens adjudant kapt. van Voorthuijzen volgden in den stoet. De Nederlandsche vliegtuigfa briek was vertegenwoordigd door de heeren C. G. Vattier Kraane, president-commissa ris, dr. A. A. L. Ruigers, commissaris en ir. B. Stephan, onderdirecteur. Kapitein van Lent, die Jhr. G. Sandberg op zijn vlucht naar Angora had vergezeld, vertegenwoor digde de Ned. Indische luchtmacht. Voorts waron in den stoet de inspecteur der caval- lerie, generaal Fabius, de commandant van het eerste regiment huzaren. Kolonel Die- mont, de minister van landbouw en vissche- rij. mr. dr. L. N. Deckers, de directeur van hot luchtvaartbedrijf Soesterberg, kol. K. E. Oudendijk, de commandant van de vlieg- sohool, kapt. Versteegh. De stoet bewoog zich door de buitenwij ken van Eindhoven naar de algemeene be graafplaats aan den Ouden Toren te Woen- sel. waar zij omstreeks twaalf uur aan kwam. Ook daar was de belangstelling on gemeen groot.

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 2