Jltcuuir Cri teria (Courant AvanG Dagelijks verschijne nd Nieuwsblad voor L eiden 3n Omstreken De tweede Statendam SCHOENEN P A L T H E abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 235 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending550 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/» ct Zondagsblad niét afzonderlijk verkrijgbaar No. 5576 Bureau: Breestriat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 DONDERDAG 12 SEPTEMBER 1935 15e Jaargang aibtrtrntieprtjjen: Van t tot 5 regels I.171/» Elke regel meer f 022'It Ingezonden Mededeelingen van 1—5 regels 2.30 Elke regel meer 0.45 Handelsadvertentiën per regel 0.17'/» Bij contract belangrijke korting Voor het bevragen aan '1 bureau wordt berekend 0.10 Wie zich heden op ons blad abonneert, ontvangt al de tot 1 October a s. verschijnende nummers gratis. Abonné's op te geven aan DE ADMINISTRATIE OP GROOT LEP LEVEN De „rijksleider" van het nationaal-soclalis- tische persbureau, zoo kon men in een brief van onzen Duitschen correspondent lezen, heeft de stelling verkondigd: „Men mag niet slechts, neen, men moet zelfs zijn eigen prestaties zooveel mogelijk op de voorgrond schuiven". Niemand zal zeggen, dat de N.S.B. deze vermaning in de wind slaat. Deze partij ver staat nog beter dan haar felle antipode, de S.D.A.P. (en dat wil wat zeggen!) de kunst, om, zooals de volksmond zegt, op groot lef te leven. Wij lazen in de Java-bode een zeer welwil lend verslag van een vergadering te Batavia, waar Ir. Mussert het woord voerde. Aan de entourage van deze bijeenkomst is precies een kolom besteed. De beschrijving culmineert in de passage, waarin meege deeld wordt, dat toen de heer Mussert arii veerde er gecommandeerd werd: „Geeft acht" en even later volgde de aankondi gin: „De algemeen leider!" Ook hier kan men spreken van leven op gToot lef en „de algemeen leider" liet zich dat alles grootmoedig aanleunen, terwijl zijn heelo rede in die geest opgebouwd was: roe men op eigen... toekomstige prestaties. Hij is bezig Nederland om te bouwen tot eeri staat als Italië of Duitschland (heerlijk vooruitzicht!); hij zal ons zieke volk ge nezen; hij zal straks niet met de defaitisten debatteeren> doch afrekenen, zonder meer; hij zal de Koningin terugbrengen op de plaats waar Zij behoort. Intusschen versmaadt „de algemeen lei der" geen goedkoop succes, want onder vroo- lijkheid verklaart hij geen parlementariër te zijn en dus na een verblijf van drie dagen in Indië niet te kunnen oordeelen over de nooden der Indische maatschappij; maar hij zal spreken over zaken, waarvan hij wèl verstand heeft. En, niet hier, maar bij een andere gelegenheid vertelt hij dan, dat de Hooge Raad (ons hoogste rechtscollege) ge kozen wordt door de... Tweede Kamer, op Voordracht van... de Raad van State. 't Is er allebei naast, doch wat doet het er toe; straks debatteert men niet meer; men rekent af zonder meer. En daarom zijn alle partijen in ons land zoo bang voor de N.S.B.die zooveel stille reserve achter zich heeft. De Duitsche rijksleider voor reclame zal ongetwijfeld tevreden zijn over dezen disci pel. Wij zouden echter wel een paar vragen willen stellen. Het parlement en de democratie hebben afgedaan. Ons rest slechts de keuze tusschen communisme en fascisme; alleen als het laatste gekozen wordt, kan West-Europa de grootste taak van deze tegenwoordige tijd vervullen: Europa behoeden voor eeu nic oorlog. Duitschland en Italië zijn onze bezielende voorbeelden om... een nieuwe oorlog te voor komen. Hoe zit dat eigenlijk? Voorts wees „de algemeen leider" op de Statenverkiezingen, waaraan de N.S.B. deel nam, doch hij verlangde dat zijn Indi sche volgelingen de politieke partijstrijd niet zouden overbrengen op Indiës bodem( maar dat zij zouden staan achter het gezag, right -or wrong! Zou men niet eens beginnen zich ook in Nederland achter het gezag te stellen? In de derde plaats merkte „de algemeen leider" op, dat een deel der Protestantsche (sic!) en Katholieke geestelijkheid de N.S.B. op de kansel bestrijdt Als eens de dag der afrekening komt, zal die „geestelijkheid" dat zeker moeten be zuren en daarom raden wij met name de „Protestantsche geestelijkheid" aan om zóó te prediken dat duidelijk wordt, hoezeer de beginselen der N.S.B. in strijd zijn met Gods Woord. IN NEDERLAND TERUG Aankomst te Vlissingen van Koningin en Prinses Een enthousiaste ontvangst Prinses Juliana naar Londen? Naar de Londensche correspondent van het „Hhl." verneemt, bestaat de mogelijkheid, dat Prinses Juliana in November weer naar Londen zal gaan, om op uitnoodiging van het Engelscho Koningspaar als bruidsmeisje op te tre den bij het huwelijk van den Hertog van Gloucester. Minister Slingenberg voor de radio De minister van sociale zaken, Mr. M Siingenberg al Maandagavond 16 Septem ber a-s. van 8.308.45 uur een woord van aanbeveling spreken ter ondersteuning van den verkoop der zomerpostzegels, waarvan de extra opbrengst ten goede komt aan de arbeidszorg voor onvolwaardigen en aan de acht noodlijdende orkesten <- de groote steden. Terwijl een groote, hartelijk gestemde menigte de walkant bezette, liep gister avond de „Prinses Juliana" van de Mij. Zeeland, aan boord waarvan zich H.M. Koningin Wilhelmina en H.K.H. Prin ses Juliana bevonden, de haven van Vlissingen binnen. Om tien minuten voor zes legde de boot, waarmede de vorstelijke personen van hun vacantie in Schotland naar het vaderland terug keerden aan. Op de ponton waren ter begroeting vai het hooge gezelschap bijeengekomen de Commissaris van de Koningin in de prov. Zeeland, jhr mr J. W. Quarles van U f- ford, de burgemeester van Vlissingen G A. v. Woel de ren, de kapitein-districts commandant van de Kon. Marechaussee H. A. J. G. Kaasjager, de president-commis saris van de Maatschappij „Zeéland", de heer De Meester en de directeur van deze maatschappij, de heer B e n s i n k, die de reis van Harwich naar Vlissingen mee maakte. Een groote witte bontmantel beschermde H.M. do Koningin, die haar reis wegens, een liohte ongesteldheid een dag had moeten uitstellen, tegen de koude Oostenwind. Prin ses Juliana was gokleed in een donker blauw complet met zwarten hoed en droeg een groote, ruiker mooiebloemen. Tot vijf minuten voor half zeven bleven de vorstelijke personen aan boord. Daarna begaf mén zich. zoncjer van de wachtkamer gebruik te maken, rechtstreeks naar-den trein, waaraan het Koninklijk rijtuig was gehaakt, ;tenyijl vele honderden belangstel lenden' geestdriftig' groetten. Prgcies optijd, ojn drie minuten over half zeven vertrok de trein naar de Resi dentie. Aankomst in de Residentie Reeds geruimen tijd voor de aankomst van den trein, had zich in de Residentie een groote menigte belangstellenden op het Stationsplein verzameld, terwijl ook op de perrons veel publiek aanwezig was. In de Koninklijke wachtkamer was ter begroe ting aanwezig luit,-gen. jhr W. Röell, commandant van het veldleger en gouver neur der Residentie, alsmede burgemeester mr S. J. R. de M o n c h y en de chef van het station de heer Breekpot. Precies op tijd reed de Koninklijke salon wagen voor. Er ging een luid hoera uit de menigte op. Minzaam beantwoordde H.M. met hand- gewuif de begroetingen van het publiek. Met Haar kwamen mee de heer R. A. Baron van IIardenbroek v. Hardenbroek kamerheer-ceremoniemeester en jhr W. C. M. de Jonge van Ellemeet, adjudant van H.M. de Koningin. De vorstelijke personen onderhielden zich in de wadhtkamer eenigen tijd met de ont vangende autoriteiten, om zich daarna langs den specialen uitgang naar de Ko ninklijke auto te begeven. Niet zoodra ontwaarde het publiek de "Koningin, of er steeg een oorverdoovend hoera van alle kanten op. De politie had de grootste moeite om den weg vrij te houden en onder voortdurend gejuich vertrok men naar de Ruigenhoek. OVERZICHT EERSTE KAMER Nederlandsche aanbiedingen en Engelsche offerte Ruil van het schip tegen (Van onzen parlementairen redacteur) Van het in de roode pers opgezette relle tje, dat, meenen we, in een klein deel der katholieke pers zwakke instemming vond en gerioht was tegen de ontmoeting der Eerste Kamer Dinsdagavond en gisteren met de Regeering is niets terecht gekomen. De Karner, zoo werd ongeveer betoogd, kende het nieuwe Kabinet nog niet en moest er dus niets mee te maken willen hebben. Deze onruststokerij, die te rangschikken valt onder hetgeen in den laatsten tijd ge schiedt tot ondermijning van het parlemen taire stelsel gelijk b.v. het door de katho lieke Kamerfractie in Juli op onverantwoor delijke wijze uitgelokte en door de s.d.a.p. uit machtsbegeerte toegejuichte conflict met de Regeering was blijkbaar ook den rooden senatoren te grof en te dwaas in motivee ring. Zij hebben welsprekend gezwegen en hun buiten-parlementairen mentor netjes in zeker onderkleedïngstuk laten staan. Rustig heeft de Kamer Dinsdagavond 24 wetsontwerpen afgedaan en gisteren nog zes Nadat de heer de Gijselaar even zijn be zwaren tegen de veelvuldige naturalisaties had kenbaar gemaakt en tevens zijn voor nemen om een principieel cebat uit te lok ken had gcuil, werd het wetsontwerp hou dende regelen nopens het verkeer op de wegen afgedaan. We hebben over de behandeling weinig meer te zeggen. Ritsjes verkeerswenschen werden uitgesproken. Voor het wetsontwerp hadden deze geen waarde meer en op het Verkeersreglement, dat in nadere voorschrif ten de uitwerking van het wetsontwerp zal bevatten, kon de invloed ook niet groot meer zijn. Minister van Lidth de Jeude deelde nl. mede, dat de uitvoeringsmaatregelen der wet zeer spoedig te wachten zijn. We hebben den indruk, dat daarin aan vele belangrijke en gemotiveerae verkeers wenschen recht zal worden gdaan. Van beteekenis was voorts 's ministers mededeeling, dat een wetsontwerp in zake wettelijke aansprakelijkheid voor verkeers ongevallen weldra gereed zal zijn. Zonder stemming werd het wetsontwerp dat algemeene instemming heeft gevonden, goedgekeurd. Op dezelfde wijze heeft de Kamer in den mi&dag het wetsontwerp aanvaard, waarbij voor 1935 8.2 millioen beschikbaar wordt gesteld ter verleening van rentelooze voor schotten aan de zeescheepvaart. Deze steun- verleening zal er op gerioht zijn, dat deel van onze koopvaardij in stand te houden, hetwelk een vitaal belang voor het Neder landschc bedrijfsleven in het algemeen en voor onze internationale handelspositie in het bijzonder vormt, Een drietal sprekers voerde het woord. Op spoed drongen allen aan, terwijl de heeren Wibaut en Droogleever Fortuyn opnieuw den bouw van een tweede Statendam in eigen land bepleitten en de heeren Wibau en Ter Haar de aandacht voor de Kon Holandsche Lloyd vroegen. Minister Gelissen, die begon met de op merking, dat onze zeescheepvaart er geens zins slechter aan toe is dan de handelsvloot in landen met gedeprecieerde valuta, wees er op, dat het niet zoo weinig is wat de Re geering reeds voor de scheepvaart heeft ge daan en z'j heeft nog meer op haar program ma staan. Wat de Statendam betreft is de Regeering bereid tot ruimen steun, maar er moet schip komen dat rendabel is. Mochten de Nederlandsche aanbiedingen zoover uitgaan boven de Engelsche offerte, die er is, dat het onverantwoordelijk ware dat verschil te be talen, dan moet vooral indien onze wer ven voldoende werk hebben rekening ge houden worden met de mogelijkheid, dat het schip niet op een Nederlandsche werf gebouwd wordt. De betaling zouden we dan echter trachten zoo te regelen, dat de2 schiedt niet in geld, maar in goederen, Ne derlandsche producten, waaraan veel ar beidsloon is verwerkt Dan dienen we toch de werkverruiming, zij het niet in de eerste plaats die in den scheepsbouw, welke echter in den laatsten tijd nog al wat orders ge kregen heeft We zullen moeten afwachten wat er ge beuren gaat; uit 's ministers woorden kre gen we den indruk, dat de ruilsituatie ze kere waarschijnlijkheid begint te krijgen. Omtrent de Kon. Holl. Lloyd duren de be sprekingen nog steeds voort; positiefs kon de minister nog niets zeggen. De belangen van het personeel en de pensioenaanspraken zullen bij hetgeen eventueel geschieden zal, zoo goed mogelijk worden verzorgd. Voor de vlootvernieuwing en -verminde ring schijnt de Regeering te hebben gekozen voor de Engelsche methode: steun voor den bouw van één nieuw schip, mits twee oude uit do vaart worden genomen. Ook de klei ne zeescheepvaart zal, zoo noodig, worden geholpen. Er gaat dus op dit gebied een en ander gebeuren. Dat beteekent meer werk en beter toerusting tot den zwaren economischen strijd der toekomst. Te 3 uur sloot de voorzitter deze laatste vergadering der Kamer in het loopende par lementaire jaar. Zij was voor -erschillende senatoren tevens de laatste, welke zij bij woonden, nl. voor degenen, die vrijwillig of onvrijwillig niet terugkeeren in de Kamer zooals die, voor de helft vernieuwd, op 17 September zal bijeenkomen. Nederland en België De Nederlandsche Minister van Bui- tenlandsche Zaken Jhr. De Graeff is gisteren te Genève de gast geweest van den Belgischen Minister-president Van Zeeland. Zij hebben voornamelijk de Nederlandsch-Belgisahe betrekkingen besproken. Alpen-prijs In 1931 werd een prijs ingesteld voor de beste roman, die de Alpen tot plaats van handeling heeft. Dit jaar werd ze toege kend aan Mevr. Staub-Grandmougin voor Des pas dans la neige. AFSCHUWELIJKE MOORD IN DE RESIDENTIE Jonge moeder met haar baby dood in een kelder aangetroffen Haar man, een 27-jarige petroleumventer de dader Vanmorgen om een uur of 9 is de Residentie in groote opschudding gebracht door een afschuwelijke moord op de Geest, een nauwe straat achter de Toren-garage, al waar in perceel 71a het lijk werd aangetroffen van de bijna 24-jarige Elisabeth Margarethe Oudolf en dat van haar ongeveer drie weken oude baby Beppie. Het drama heeft zich vermoedelijk afgespeeld in de nacht van Maan dag op Dinsdag en kwam eerst hedenochtend aan het licht door dat de dader, de 27-jarige petrole umventer H. G. Olierook, echtge noot en vader van de slachtoffers, aan zijn schoonouders in de War- moezierstraat het vreeselijk nieuws had medegedeeld per brief, die met de eerste post vanochtend be zorgd werd. In deze brief, waarop de politie na kennis neming direct beslag heeft gelegd, vertelde hij, dat hij de vrouw heeft doodgeslagen dat zij zijn jongste kind had vermoord. Het echtpaar had nJ. nog een kind, een jongetje van drie jaar, Nelis genaamd. Volgens de brief nu zou de vrouw herhaaldelijk gezegd hebben, dat hij meer van Beppie hield dan van Nelis en dit zou dan voor de vrouw aan leiding zijn geweest tot het plegen van een moord op zijn lievelingskind. Uit wraak zou de man daarop een eind aan het leven van zijn vrouw hebben gemaakt. Hoewel in deze nog geen klaarheid bestaat, mag haast wel worden aangenomen, dat dit heele verhaal door den schrijver van de brief gefantaseerd is, om zijn ontzettende daad wat te verzachten. De man toch was al dik wijls met de strafrechter in aanraking ge weest, kwam vaak in beschonken toestand HOARE'S REDE TE GENEVE Kloek vermaan tot collectief dragen van den Volken- bondslast Het effect van Hoare's woorden hangt af van de rededie Laval zal houden De groote rede, die de Britsche minister van Buitenlandsche Zaken Sir Samuel Hoare gistermorgen in de Volkenbondsver gadering heeft gehouden, is door iemand genoemd de belangrijkste redevoering sinds het jaar 1920. Het is best mogelijk, 9at dit waar is, maar wij zouden hier aan willen verbin den de opmerking, dat deze groote belang rijkheid haar karakter ontleent aan het gewichtige moment waarop de rede is uit gesproken. Het is dit moment, dat primair is. Men kan het aangeven met deze situatie, dat de Volkenbond staat op een kruispunt en voor de beslissing of hij den koninklijken weg zal houden, die bij zijn oprichting zeer duidelijk in het Handvest is aangewezen óf dat hij van dien weg zal afwijken. Be eerste kennismaking van baron 'Aloisi (links) met sir Samuel Hoare (rechts) te Genève. In het midden Eden. En de beteekenis van de rede van Hoare is nu, dat hij namens zijn regeering zonder eenig voorbehoud den Bond der volken uit- noodigt om niet te wijken voor de Italiaan- sche bedreiging, die hem van dien weg tracht af te leiden maar moedig het pad te kiezen, dat voor den Bond bestemd is, indien hij aan zijn roeping zal beant woorden. Hoare sprak correct, zonder hartstocht en zonder prikkeling, maar wat hij zeide was zóó ondubbelzinnig, dat degenen der gedelegeerden die het eigenlijke doel van den Volkenbond in het oog willen houden, na de rede krachtig applaudisseerden en de Italianen, stil en somber voor zich uit zaten te staren. De kracht van de rede lag voornamelijk in het vastberaden pleidooi van Hoare voor een gezamenlijk verzet tegen een aanval lend optreden: „De last van de verplichtin gen van den Volkenbond is zwaar, maar één ding is zeker, éls de last gedragen moet worden dan moet hij gezamenlijk gedra gen worden. Als wij risico loopen moeten wij dat gezamenlijk doen." Weliswaar ligt wat Hoare hier zeide voor de hand. Maar dat hij dit namens Engeland op dit gevaarlijke moment zeide is van zeer groote beteekenis. Laval had nog niet gesproken toen wij deze opmerkingen neerschreven. Van het geen hij na de réde vah Hoare zal zeggen hangt zeer veel af. Onzekere, weifelende wóórden namens Frankrijk gesproken zul len. vermoedelijk de beslissing sturen in de verkeerde richting. Zeer groote verantwoordelijkheid rust in dit tijdsgewricht op de Fransdhe regeering. Hoare sprak er van, dat Engeland zijn hou ding niet zal wijzigen zoolang de Volken bond een doeltreffend lichaam zal blijven en de voomamste brug tusschen het Brit sche rijk en het vasteland (lees: Frank rijk) intact blijft. Hier zit de duidelijkee mededeeling in, dat Engeland zich achter het veiligheids systeem van den Volkenhond ook voor Europeesche kwesties zal stellen als Frank rijk thans, nü het om een buiten-Europee- schc kwestie gaat, zich ook met heel zijn economische en militaire kracht voor de thuis, kortom verwaarloosde zijn gezin in hooge mate. Op het oogenblik is hij nog voortvluchtig, doch, afgaande op het poststempel van zijn brief, waarin den Haag als plaats van ver zending staat aangegeven, moet worden aan genomen, dat hij in de Residentie of in de naaste omgeving zich schuil houdt. Systeem HANDWERK Ooen U prettiger loopen door buig zamer onderwerk zo nderspljkertjes Voornaamste Nieuws. Dit Nummer bestaat uit DRIE bladen B'- 1 H. M. de Koningin en Prinses Juliana zijn gisteravond in Den Haag teruggekeerd. In Den Haag heeft een afschuwelijke moord plaats gehad. Een moeder met haar kind zijn om het leven gebracht. De dader is voortvluchtig. Verbitterde reactie in Italië op Hoare's Verschenen is het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer over het wetsontwerp tot verlaging van sommige vaste lasten en van horen, Blz. 8 Het indexcijfer over Augustus laat zien dat de groothandelsprijzen dalen. Een uiteenzetting van de Duitsche Rijks minister van Financiën over de Duitsche financieele toestand. Rott. Ond. Mij v. Levensverz, Diergaardelaan 39 Rotterdam Concurrerende premiën AGENTEN GKVHAAGD 20 pCt. KORTING CHEM. REINIGEN en VERVEN JAPONNEN handhaving van het Volkenbondsprincipe zal stellen. Zoowel belofte als dreigement zit hier in. Het is nauwelijks denkbaar, dat Frank rijk zich door een belofte, slechts in een Volkenbondsredevoering uitgesproken en niet in allen gebruikelijken vorm bevestigd, gewonnen zal geven. Het is echter zeer denkbaar, dat Parijs vreest voor de uitvoe ring van het alternatief: het isolatie-drei gement. Minder reëele waarde heeft, naar ons oor deel, de bereidverklaring van Engeland om een redelijke grondstoffenverdeeling te overwegen. Daar zal wel geen enkele regee ring vertrouwen in kunnen hebben en al lerminst de op zoo klinkende realiteiten ingestelde regeering van MussoiinL Of Mussolini zich door de vastberaden houding van Engeland te Genève in het sanctie-vraagstuk zal laten beïnvloeden ten goede, ligt nog volkomen in het duister. Uit Rome wordt gemeld, dat het zoo goed als zeker is, dat Aloisi de rede van Hoare niet zal beantwoorden. Men kan hierin zoowel een uiting van weifeling en zwakheid zien als het voor nemen om ondanks de Britsche vastbera denheid door te zetten. Voorloopig geloovcn wij nog aan de waar sabijnlijkheid van het laatste. Want zoo lang Laval niet eon even stevige rede als Hoare heeft gehouden, is er in wezen niets eranderd. Zie verder blz. 3

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 1